Nixon zal Moskou voor strijd in Vietnam aansprakelijk stellen Makarios weer gezwicht voor Papadopoulos Ethiopische studenten klagen hun keizer aan Jordaanse luchtvaart door Israël geholpen 'Feltrinelli wilde omverwerping bewind' E Nieuwe strenge perswet afgekondigd in Portugal DE STANDAARD herdrukt Luchtvaarttarieven Feodale structuur verstikt ontwikkeling Brandt nog niet akkoord met Barzel .-ROUW/KWARTET ZATERDAG 6 MEI 1972 BUITENLAND T7/K9 BRUSSEL (ANP) President Nixon van de Verenigde Staten zal tijdens zijn bezoek aan Moskou op 22 mei de Sowjetleiders aansprakelijk stellen voor de opflakkering van de strijd in Vietnam, om dat de Noordvietnamezen daar strijd voeren met Russische wapens. Hij zal er voorts geen twijfel over J laten bestaan, dat de Verenigde Sta- ten al hun kracht zullen aanwenden, met uitzondering van de inzet van kernwapens en met het opnieuw naar Vietnam sturen van Amerikaanse grondtroepen, om het Noordvietname- se offensief te keren. Dat heeft, aldus betrouwbare Amerikaanse kringen, de Amerikaanse minister van buitenland se zaken, William Rogers, gisteren meegedeeld in een bijeenkomst voor de NAVO-raad in het NAVO-hoofd- kwartier in Brussel. Die raadsztiting werd behalve door Rogers, bijge woond door twee ministers, de Neder landse minister Schmelzer en zijn Belgische ambtsgenoot Harmei. I Nixon zal in Moskou ook pogingen in het werk stellen om de Sowjetleiders i te bewegen de voormalige secretaris generaal van de NAVO, Manlio Brosio te ontvangen voor verkennende be- sprekingen inzake onderhandelingen over wederzijdse evenwichtige troe penvermindering in Europa. Nixon zou echter bereid zijn eventuele alter natieve voorstellen van de Russen in overweging te nemen. ANDERE VERDRAGEN Volgens de Amerikaanse kringen heeft Rogers de NAVO-raad ook mee gedeeld, dat Nixon hoopt in Moskou te komen tot het sluiten van een LISSABON (UPI) De Portugese regering heeft gisteren een nieuwe perswet gepubliceerd, die strenge con trole op de Portugese journalisten en hun werk inhoudt De regering baseert de wet op een parlementsnotie van een maand gele den, waarin in het land het bestaan van een 'staat van subversie' wordt geconstateerd. Het commentaar van een hoofdredac teur in Lissabon was: 'De lus om onze nek is nauwer aangehaald'. Milanese magistratuur meent: MILAAN (AFP) De Milanese uitgever Giangiacomo Feltrinelli, die onlangs om het leven kwam bij de ontploffing van dynamiet bij een hoogspanningsmast, en zijn medestanders wilden de gevestigde orde in Italië omverwerpen. Tot deze conclusie komt de Milanese ma gistratuur in haar rapport over het onderzoek dat zij gisteren heeft toegezonden aan de rechter van instructie. Feltrinelli, Guiseppe Saba (de techni cus uit Sardinië die 15 april is gear resteerd), Augusto Viel (moordenaar van een politieman in Genua, die samen met Saba werd gearresteerd), de linkse advocaat Gianbattista Lezag- na en. Carlo Fioroni en Enzo Fonta- na, (beide laatsten zijn voortvluchtig) zijn formeel in staat van beschuldi ging gesteld wegens het vormen van gewapende benden en poging tot om verwerping van de regering. Arresta tiebevelen zijn ook uitgevaardigd te gen Mario Moretti en Renato Curcio, die als belangrijke illegalen worden beschouwd. Hoewel verder officieel niets over de inhoud van het rapport is meegedeeld, is uit Milanese bron vernomen, dat Feltrinelli na bezoeken aan Cuba in 1968 en 1970 tot de slotsom zou zijn gekomen dat het aantal verdragen. Daaronder zou een 'aanloopverdrag* kunnen zijn inzake de beperking van de strategische kernbewapening (SALT) en voorts verdragen inzake samenwerking en wederzijdse bijstand in de ruimte, gezamenlijke aanpak van de milieube scherming en uitwisseling van gege vens inzake gezondheidszorg. Ook zal Nixon in Moskou het onderwerp van de Russische schuld uit de tweede wereldoorlog ter sprake brengen. Rogers heeft, volgens genoemde Ame rikaanse kringen, voorts meegedeeld, dat men van het bezoek van Nixon aan Moskou geen te dramatische ver wachtingen moet hebben. Over het Amerikaanse standpunt ten aanzien van de situatie in het Midden-Oosten is gezegd, dat de uitnodiging, die mevrouw Golda Meir vanuit Roeme nië heeft ontvangen, zeer positief be oordeeld wordt. Toch zou het onrea listisch zijn voor dit gebied op korte termijn een algemene regeling te ver wachten. De Verenigde Staten hebben een bepaald sceptlsme ten aanzien van de bereidheid van de Sowjet-Unie om in het Midden-Oosten tot vreedzame regelingen te komen. De woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken, McCloskey, verzekerde de journalis ten, dat het overleg met de geallieer den een van de belangrijkste diploma tieke verantwoordelijkheden is, die de Verenigde Staten op zich hebben ge nomen. Minister Rogers, zo zei hij, heeft in de raad uitvoerig de punten besproken, die in Moskou aan de orde kunnen komen, hetgeen niet weg neemt, dat er ook geen andere onder werpen aangesneden kunnen worden. President Nixon zal in Moskou echter bepaald niet optreden als woordvoer der van de NAVO en de Verenigde Staten zijn zeker niet voornemens daar een of andere overeenkomst te Kluiten, waarbij afbreuk gedaan wordt aan het Atlantisch bondgenootschap, mogelijk was ook in Italië Castro's stellingen toe te passen. Om een guer- m» j lila te beginnen, vormde hij illegale J. lIïlCS-COrr0SPOIld.61Vt revolutionaire groepen, waaronder ln ST? moetMoskou verlaten Honderd jaar geleden verscheen het eerste nummer van Dr. Abr. Kuyper's DE STANDAARD. Vijf nummers uit die eeuw zijn facsimile herdrukt Met hoofdar tikel, familie-advertenties, gemengde berichten, Kamerverslagen enz. 1 april 1872 Het eerste nummer 3 april 1903 De spoorwegstaking Troelstra ln de 2e Kamer. •fc 9 november 1920 met o.a. overlijden van Dr. A. Kuyper. 15 mei 1940 Het einde Dr. H. Colijn over het vertrek van de regering naar Engeland. 15 december 1944 Het laatste nummer Men leze tussen de regels door! Bestel deze faoslmlle uitgave door overschrijving van ƒ3,90 plus 0,60 porto ƒ4,50 op po6trekeningnummer 269274, Chr. Pers te A'dam onder vermelding 'DE STANDAARD'. TEL AVIV (AFP, UPI, AP) De Israëlische avondbladen hebben gisteren onder grote koppen gemeld, dat de Israëlische regering de Jordaanse luchtvaartmaatschappij ALIA zal toestaan over de hoogten van Golan te vliegen met toestellen van de lijn Amman-Beiroet-Eu- ropa. militaire campagne zou tot geheel Ita lië worden uitgebreid en er zou stads- guerrilla worden gevoerd, zoals de Tu- pamaro's in Uruguay. Feltrinelli's dood wordt geweten aan het te vroeg exploderen van de dynamietlading, die aan de voet van een hoogspanning mast door hem was aangebracht Vrieden van de uitgever hebben ech ter verklaard, dat hij door rechtse extremisten is vermoord. Bovendien menen zij, dat de Italiaanse politie en justitie rechtse activisten hun gang laten gaan. MOSKOU (Reuter) David Bonavia, de correspondent van het Engelse blad 'The Times' in Moskou, heeft gisteren opdracht gekregen van het Sowjet-ministerie van buitenlandse za ken het land te verlaten. Hem werden zijn 'systematische activiteiten' verwe ten, 'die onverenigbaar zijn met de status van een vreemde correspon dent'. Zijn uitwijzing komt niet on verwachts, aangezien hij al enige tijd door de Sowjet-pers werd aangevallen. Israël zou al twee keer Jordaanse vliegtuigen toestemming hebben ver leend om over zijn grondgebied te vliegen. De politieke commentator van het blad Yedioth Aharonoth noemt drie redenen voor het Jordaan se verzoek en het 'ongetwijfeld posi tieve' Israëlische antwoord: Allereerst een economische reden want door de Israëlische toestemming kunnen de Jordaanse vliegtuigen, die niet boven Syrisch grondgebied mo gen vliegen, lange en kostbare omwe gen vermijden. Een symbolische reden, omdat ko ning Hoessein de Arabische landen weer eens toont, dat hij risico's durft te nemen. Een politieke reden, omdat dit nieuwe voorbeeld van samenwerking, gevoegd bij een aantal andere van beperkte omvang, tussen Amman en Jeruzalem een sfeer kan scheppen, waarin vroeg of laat een politieke overeenkomst mogelijk is. BOEKAREST De Israëlische premier Golda Meir is gisteren met de Roemeense partijlei der Ceausescu besprekingen begonnen over het conflict in het Midden-Oos ten. De besprekingen duurden vijf uur. Donderdagavond hadden me vrouw Meir en de Roemeense premier Maurer tijdens een banket reeds de standpunten van hun regeringen uit eengezet. Maurer verklaarde opnieuw, dat Israël zich uit de bezette gebieden dient terug te trekken, waarop premier Meir antwoordde, dat het terugtrek ken van Israël slechts plaats kan vin den naar 'veilige, erkende en overeen gekomen grenzen'. Mevrouw Meir ver- zoch Roemenië om te proberen de Arabieren en de Israëli's in directe onderhandelingen samen te brengen. Maurer antwoordde hier niet op. De beide toespraken schenen belangrijke ontwikkelingen uit te sluiten tijdens het drie-daagse bezoek van premier Meir aan Boekarest. De Russische per9 heeft gisteren niet bekend ge maakt, dat de Israëlische premier een officieel bezoek aan Roemenië brengt. SYDNEY Britisch Overseas Air ways Corporation (BOAC) en de Luft hansa hebben evenals de Australische luchtvaartmaatschappij Qantas beslo ten hun tarieven voor het passagiers vervoer van Australië naar Europa op nieuw te verlagen. De drie maatschap pijen vragen voor een enkele reis Sydney-Londen weer 420 door Michael Stein Aartsbisschop Makarios van Cyprus heeft nu ook voor de tweede eis van de Griekse regering het hoofd gebogen, die hem drie maan den geleden ultimatief was gesteld. Hij zal zijn kabinet 'in natio nale zin' wijzign, zoals de Atheense junta hem had bevolen. De eerste eis van Athene dat de vanuit Tsjechoslowakije geïmporteer de wapens aan de politiemacht van de VN op Cyprus overgedragen moesten worden werd al eerder door Maka rios gedeeltelijk opgevolgd. Er werd overeenstemming over beredkt, dat VN-functionarissen deze wapens regel matig in speciaal daarvoor ingerichte opslagplaatsen inspecteren. De nieuwe ontwikkeling in de machts strijd tussen Athene en Nicosia kwam gisteren op dramatische wijze in de openbaarheid door het plotselinge ontslag van de Cyprische minister van buitenlandse zaken, Spyros Kypria- nou. Deze heeft zich de woede van Papadopoulos op de hals gehaald, om dat hij betrokken zou zijn geweest bij de mislukte moordaanslag van Pana- goulis op de Griekse dictator. Ln fe bruari eiste de Griekse regering dan ook vooral het hoofd van deze minis ter, die zich altijd fel tegen de Griek se junta heeft gekeerd en voor de onafhankelijkheid van de Cyprische republiek heeft geijverd. Kyprianou maakte gisteren bekend, dat zijn 'zelfrespect hem dwong om onder de druk van de huidige omstan digheden' onmiddellijk zijn ontslag te nemen. Zulks gezien de mededeling van Makarios op de wekelijkse ka binetszitting van donderdag, dat hij door de pressie van Athene gedwon gen was om half juni zijn regering Ingrijpend te wijzigen. Heilige Synode Met die 'huidige omstandigheden' be doelde Kyprianou met name de eis van de Heilige Synode van Cyprus (de vier bisschoppen van de Orthodoxe kerk op het eiland), die op aandrang van de kerk in Griekenland begin maart Makarios voor de keuze had gesteld om als aartsbisschop of als president van de republiek af te tre den omdat kerkrechtelijk beide func ties niet met elkaar te verenigen zouden zijn. Het is bekend, dat Ma karios diep geschokt was door deze onverwachte, directe aanval van zijn drie collegia's, temeer omdat hij twee van hen als zijn onvoorwaardelijke aanhangers had beschouws. Weliswaar erkende hij hun uitspraak niet. omdat deze op een verkeerde uitleg van het kanonieke recht gebaseerd zou zijn en tevens in strijd met de traditie, dat de aartsbisschop (die door de bevol king gekozen wordt) ook de ethnarch, de wereldlijke leider van de Grieks- Cyprioten, is. Maar Makarios zag toch door Harm Lamberts 'oen enkele weken geleden de Veiligheidsraad van de VN in de Ethio- ische hoofdstad Addis Abeba vergaderde, zagen de studenten van de niversiteit in die stad hun kans schoon. Zij organiseerden een beto- ing tegen het regime van keizer Haile Selassie, dat volgens hen alle ïtwikkelingen in Ethiopië laat verstikken in een eeuwenoude feodale ructuur. De keizer liet hard ingrijpen. Honderden studenten werden earrcsteerd cn afgevoerd naar werkkampen; de universiteit en de liddelbare scholen werden gesloten. Iet was de tweede grote botsing tus- en Haile Selassie en opstandige stu- enten. Op 29 decemiber 1969 maakten olitie en leger een eind aan een etoging op het terrein van de uni- ersiteiten in Addis Abeba. Studen- enleider Tilahun Gizaw en tientallen ndere studenten bleven dodelijk ge- roffen op de grond liggen. Hoewel er olgens de regering maar drie doden ielen en de Voice of America alleen regeringscommuniqué letterlijk itzond, werden volgens de studenten eker 26 van hun vrienden gedood en lakten enkele honderden gewond, onderden andere studenten zijn toen earresteerd en zitten nu in werkkam- en als Alem Bekagnc, wat 'Eind van e Wereld' betekent, anderen in kam en te Colfe en Seudafa. ïoem mij maar Fanno Tessamara', de Ehtiopische student die mij at in Amsterdam vertelt. Hïj heeft _j»g familieleden ln Ethiopië en wil ien niet onnodig in gevaar brengen, lij is 24 Jaar en vluchtte ruim ander- Blf jaar geleden naar Europa. Hij fas er bij toen de politie en de ilitairer het vuur openden op de identen en hij was een van de 000 mensen die de begrafenis van iaw bijwoonden. Ie studenten hebben het op de vol- "ide vier vijanden van het Ethiopi- ie volk gemunt: de keizer en zijn ivangrijke familie en begunstigers, feodale kleine elite van grootgrond- dtters, de versteende Koptische ■rk, die iedere ontwikkeling in de 8 staat en de militaire en economi se machten uit Europa en Amerika. >t felst gaan de studenten te keer fen keizer Haile Selassie. De man b zichzelf koning der koningen, uitverkorene Gods, overwinnende Leeuw van Juda noemt en zich be schouwt als rechtstreekse afstamme ling van koning Salomo en de legen darische "schone koningin van Sheba, is in werkelijkheid een despoot bewe ren de studenten. Volgens hen heeft de slimme keizer in het Westen en in Afrika een beeld van zichzelf weten te schilderen, dat in geen enkel opzicht oveeenkomt met de werkelijkheid. Toen de Veilig heidsraad enkele weken geleden in Addis vergaderde en de keizer weer zijn gebruikelijke tirades afstak tegen de blanke onderdrukkers in zuidelijk Afrika en met de mond steun beleed aan de bevrijdingsbewegingen, verjoe gen zijn eigen politie en militairen studenten die alleen maar een beetje meer vrijheid en recht vroegen voor zijn onderdanen, zegt Fanno. De keizer teert nog altijd op de roem die hij vergaarde tijdens de tweede wereldoorlog, toen hij de strijd aan bond tegen de Italiaanse fascisten. Zijn bewogen oproep in de Volken- bondsvergadering hem te hulp te ko men, maakte diepe indruk. Maar, zeg gen de studenten, niemand schijnt te weten, dat die oproep was opgesteld door de toenmalige minister van bui tenland? zaken, Henruy, en de Ethio pische afgevaardigde bij de Volken bond, dr. Lorenzo Taezaz. De eerste werd in 1941 en de tweede in 1947 door het regime van Haile Selassie vermoord, aldus de studenten. Sprookjes Voor zover zij nog op vrije voeten waren, zijn de studenten na het neer slaan van hun betogingen massaal naar het buitenland gegaan. Zij hebben zich in Amerika en Europa georgani seerd en voeren vandaar hun campag ne tegen het huidige bewind in hun land. Zij verwijten in uitvoerig gedo cumenteerde rapporten Haile Selassie dat hij in nauwe samenwerking met de kerk en buitenlandse profiteurs het Ethiopische volk dom, arm en afhankelijk houdt cn dat hïj zijn regime ondermeer in stand houdt door allerlei sprookjes en mythes te verspreiden over zijn afstamming en de door God gewilde orde in het meer dan 3000 jaar oude Ethiopische kei zerrijk. De werkelijkheid is heel wat minder sprookjesachtig, zeggen en schrijven de studenten. De werkelijkheid in Ethiopië is hartverscheurend wreed en triest Alleen het centrale hoogland, dat vroeger Abessyriië heette, kan bo gen op een 3000-jarige geschiedenis van onafhankelijkheid, maar het hui dige Ethiopië, merken de studenten op, is ontstaan door de kolonialisti sche veroveringsdrang van Haile Se lassie's voorganger, Menelik, die met militair geweld de omringende gebie den veroverde. Ethiopië is geen eenheidsstaat met een rijke gemeenschappelijke geschiede nis, maar een verzameling van natio naliteiten, die door een elite onder drukt worden. Het nieuwe Ethiopië dat de studenten voor ogen staat, zegt Fanno Tessamara. zal dan ook een republikeinse staat moeten zijn, met een federale structuur waarin de vol ken van Eritrea, Balé, Gojjam en al die andere deelstaten grote autonomie zullen krijgen. 'Wij zijn de eersten geweest die dit probleem in het open baar aan de orde hebben durven stel len', zegt Fanno. Daarom greep het regime ook zo fel in. Grootgrondbezit De studenten stelden meer aan de orde. Het ontbreken van politieke partijen en persvrijheid, het feit dat de keizerlijke familie, de kerk en de grootgrondbezitters samen 90 pot. van de grond in bezit hebben en de omstandigheid dat slechts tien pet. in handen is van de kleine boeren, die 98 pet. van de bevolking van zo'n 25 miljoen uitmaken. Ze stelden ook aan de orde het schreeuwende gebrek aan medische zorg, waardoor de helft van de baby's doodgaat voor ze drie jaar zijn gewor den; de uitbuiting van de arbeiders, die gemiddeld nog geen 1,50 per dag verdienen, teveel om direct dood te gaan en te weinig om echt van te leven. De kinderen, die de eerste jaren over leven, moeten de rest van hun dagen slijten in krotten en op waranda's van de rijken, als hoer of bedelaar in de straten van de steden, als slaaf in dienst van het hof of de landeigena ren. Daar kunnen zo zich vergapen aan de ovordadige levensstijl van de kleine elite in regering, kerk en le ger, die de samenleving zo georgani seerd heeft dat ze rijk blijft en dat de grote massa van de bevolking niet de kans krijgt zich op te werken naar een menswaardig bestaan. Boeten Dat alles stelden de studenten aan de orde en ze moesten er voor boeten. Dezer dagen heeft de Ethiopische stu- dentenbond in Europa een telegram gestuurd naar Kurt Waldheim, de se cretaris-generaal van de VN, ajn col lega Diallo TelLi van de Organisatie van Afrikaanse eenheid en naar Ato Aklilu Habtewold, de premier van Ethiopië. Daarin wijzen zij er op dat scholen gesloten zijn, de studenten- bond verboden, 203 studenten in het concentratiekamp Alem Bekagne zit ten en duizenden verbannen zijn naar droge en door malaria geteisterde ge bieden ln Ethiopië; dat tal van scholen veranderd zijn in militaire barakken; dat er gemarteld en gemoord wordt. Zij doen een dringend beroep op de wereldopinie zich niet langer ln de luren te laten leggen door het goed geoliede propaganda-apparaat van kei zer Haile Selassie, niet langer te gelo ven in sprookjes, hoe verleidelijk dat ook Is in een wereld die bol staat van ellende, maar het grote onrecht dat in Ethiopië gebeurt, aan de kaak te stel len. Want wij hebben er rechtstreeks mee te maken, zeggen de studenten. WIJ Een schoenpoetser in de straten van Addis Abeba. wouden bijvoorbeeld solidair moeten 2ïjn met de arbeiders in een Neder landse suikerfabriek in Matahara, die enkele maanden geleden nog in op stand zouden zijn gekomen en ge dreigd zouden hebben de hele boel dat er een nieuwe 3-jarige CAO werd afgesloten, waardoor 'kleine strubbe lingen' wel tot het verleden zouden behoren. Volgens T esse ma ra is dat bepaald niet zo. De Ethiopische bevol king begint steeds meer te beseffen plat te branden. In het jaarverslag hoe ze gedwongen wordt te leven. De van die onderneming over 1970 staat rekening zal eens opgemaakt worden. Aartsbisschop Makarios wel in, dat hij tegenover Athene zou moeten inbinden, omdat de steeds slechter wordende betrekkingen tussen Cyprus en Griekenland juist de reden geweest waren voor de opzien barende stap van zijn mede-bisschop pen. Aan de andere kant maakten de bui tengewoon felle reacties van de Grieks-Cypriotische bevolking op de uitspraak van de Heilige Synode ken nelijk een zodanige indruk op Papado poulos, dat deze besloot de afzetting van Makarios als president van de Cyprische republiek voor het ogenblik althans niet verder na te streven. De dreigende burgeroorlog onder de Grieks-Cyprioten zou een regeling met de Turks-Cyprioten, die Papadopoulos zo graag ziet, helemaal onmogelijk maken. George Grivas In zijn verklaring van gisteren vroeg Kyprianou het Cyprische volk 'vere nigd te blijven en onder Zijne Geluk zaligheid (de aartsbisschop) te wer ken, die samen met generaal George Grivas de problemen van Cyprus tot een gunstige afloop zal brengen'. De toespeling op Grivas (die in tegenstel ling tot Makarios altijd is blijven streven naar 'enosis', aansluiting van Cyprus bij het moederland Grieken land) slaat op de hernieuwde samen werking tussen deze twee aartsrivalen. Zij hebben elkaar onlangs ontmoet en zeer waarschijnlijk afspraken gemaakt om zich gemeenschappelijk te verzet ten tegen de toenaderingspolitiek van Griekenland tegenover Turkije r over het hoofd van de Grieks-CypriO' tische bevolking heen. Een merkwaar dige zaak, omdat Grivas nog enkele maanden geleden Makarios verraad aan de enosis voor de voeten wierp. Maar de generaal is op zijn beurt weer zeer ontevreden over de bereid heid van Athene aanzienlijke conces sies Inzake Cyprus aan Turkije te doen. Die concessies zouden daaruit bestaan, dat de Griekse regering op basis van de huidige status quo op Cyprus tot een verdeling van het eiland tussen de Grieks- en de Turks- Cypriotische bevolkingsgroepen wil komen. De situatie wordt nog gecompliceer der, omdat de NAVO-bondgenoten (Turkije Incluis) volkomen achter het streven van Athene staan. De manoe- vreerrulmte van Makarios is dus ui terst beperkt geworden; in het beste geval heeft hij alleen de steun van de vrij machtelo6e Grivas. BONN (AP De Westduitse rege ring en de leiders van de oppositie hebben gisteren de zesde ronde beëin digd van hun besprekingen over de wijze, waarop een einde gemaakt zou kunnen worden aan de parlementaire crisis in verband met de ratificatie van de niet-aanvalsverdragen van de Bondsrepubliek met de Sowjet-Unie en Polen. De besprekingen hebben geen over eenstemming opgeleverd over een formule, waarmee zowel de regering als oppositie zich zouden kunnen ver enigen. zodat de verdragen door de Bondsdag zouden kunnen worden goedgekeurd. Na twee en een half uur vergaderen met de leiders van de oppositie en van zijn coalitie in een der vergader zalen van de Bondsdag, antwoordde kanselier Willy Brandt op de vraag of men tot een akkoord was gekomen, kortaf neen. Wij gaan door, voegde hij daaraan 'Maandag is er weer een dag', ver klaarde oppositieleider Rainer Barzel, tegenover verslaggevers. Ook zei hij, dat men nog geen overeenstemming had bereikt. Woensdag zal de bondsdag stemmen over de verdragen. In Bonn werd gespeculeerd, dat Brandt en Barzel toch tot elkaar zouden zijn gekomen, wat betreft het opstellen van een gezamenlijke verklaring, waarin zij' zouden stellen, dat West-Duitsland da verdragen zo uitlegt, dat deze een eventuele uiteindelijke hereniging van Duitsland niet in de weg hoeven te staan. Volgens niet bevestigde berichten zou de Russische ambassadeur in Bonn, Valentin Falin donderdagavond aan Brandt hebben meegedeeld, dat de regering van de Sowjet-Unie zo'n Westduitse verklaring zonder bezwa ren zou accepteren. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9