GODS WOORD VOOR GODS WERELD Nog verdere inkrimping an personeel bij NS 'Vrijheid van de volle zee beperken' VER. TOT VERSPREIDING DER HEILIGE SCHRIFT Vier nieuwe NS-stations DEZE GRATIS VAKANTIEGIDS BEVAT: GOD NEEMT NIMMER VAKANTIE ALS HET U BETREFT; U LAAT HÉM TOCH NIET THUIS? N.Z. KOLK 19-21 AMSTERDAM Oorlogstuig gevonden Zeven ton schade bij brand in supermarkt Auto tegen boom 1 dode, 3 gewonden Het weer Stem wereldraad geen geld meer naar Zuid-Afrika Celstraf geëist tegen overvallers Mr. L. J. Bouchez: zee-gebruikers moeten belasting betalen aim een derde wil ■en Angola-koffie )UW/KWARTET ZATERDAG 6 MEI 1972 BINNENLAND T3/K5 Drie maal 6 dagoverdenkingen. Drie preken om zondags met elkaar te lezen (als er geen kerk in de naaste omgeving is). Contact-adressen van kerken in het buitenland. De prijs? Slechts een briefkaart met uw naam en adres of een telefoontje aan de nummers: 020-233176, 230219 of 65502. Dat kan niet te duur zijn, hoogstens nog teveel moeite. Voor meerdere exemplaren- om uit te delen in de kerk, voor verenigingen, reisgezelschappen etc. worden slechts de verzendkosten in rekening gebracht. De kerken (die vorig jaar tienduizenden exemplaren verspreidden krijgen ditmaal geen aparte aanbieding; zij dienen ook aan te vragen op deze advertentie. 'it en volgend jaar 1050 mensen minder i een onzer verslaggevers enh! IECHT Inplaats va een vermindering van liet aantal arbeidsplaatsen in de jaren 1972 en met 700, verwacht de NS in deze jajcen een inkrimping van liet personeelsbestand van 1050 isen. Verder denkt de NS dat in 1974 nog eens 700 arbeidsplaatsen komen te vervallen. or i blijkt uit een intern NS-rapport, aan de directie is voorgelegd en ran het personeelsblad 'De Kop- ia 15' melding maakt. De verminde- t van het aantal arbeidsplaatsen in n opende en het volgende jaar is >lg van de al aangekondigde ;atie van het wagenladingver- Uit de jongste prognoses is :en dat met nog minder mensen jaokkt zal kunnen worden dan werd jr Bnomen 1 ?S personeelsbestand, zr wordt ver- t, zal afnemen van 27.900 man u het einde van 1973. Deze inkrim- zal. zo verwacht men bij de NS, ontslagen ten gevolge hebben, nodig zal overgegaan worden rijwillige opwachtgeldstelling van I neelsleden van 55 jaar en ouder, een enquête is gebleken dat de van de werknemers uit de cate- die daarvoor in aanmerking wel voelt voor de regeling. ngeerplaatsen la 9 ermindering van het aantal 17 (plaatsen in het volgende jaar 10 t de NS te bereiken door een 18 ir reorganisatie van het wagenla- rervoer. Zo is er een programma het aantal goederenrangeerplaat- de centrale punten waar de goe- ntrcinen worden samengesteld, te linderen. Deze ingreep, alsmede er automatisering en aanpassing sector expres- en stukgoederen- vervoer kan volgens de NS leiden tot een verdere afname van het aantal arbeidsplaatsen van 700. Bij de berekeningen is een eventuele arbeidstijdverkorting tot 41 >4 uur, waardoor er juist weer 350 arbeids plaatsen bezet zouden moeten blij ven. buiten beschouwing gebleven Buitenlanders De reorganisatie zal intern hier en daar ook tot overplaatsingen leiden. Hierbij denkt de NS-directie vooral aan buitenlanders, die hun gezin niet Lij zich hebben. De ervaring, aldus de NS, leert, dat de sociale binding, die men aan zijn woonplaats heeft, zeer groot kan zijn. Daarbij moet vooral gedacht worden aan schoolgaande kin deren, ouders, die in dezelfde plaats wonen, en dergelijke. Buitenlanders, die hun gezin hier niet bij zich hebben, kennen deze problemen in veel mindere mate, zo meent de NS- directie. De heer J. C. van Vliet, hoofdbestuur der van de Katholieke bond van ver- vcerspersoneel toonde zich ontstemd dat vakbondsvertegenwoordigers en leden van de personeelsraad (hij is plaatsvervangend secretaris van dat orgaan), het rapport ontvingen op dezelfde dag, waarop het personeel via 'De Koppeling' op de hoogte werd gesteld. Hij spraak in dit verband van 'stijlloos'. De heer J. J. Dasser, voorzitter van de ACBV, de Algemene christelijke ver- voersbond, tilde daar minder zwaar aan. Hij is van mening dat de zaak nog niet in een beslissend stadium is en dat het daarom 'in het kader van de openheid' niet zo'n bezwaar is dat de vakbonden niet eerder zijn inge licht, hoewel hij wel van mening was. dat vakbondsbestuurders als gevolg van deze procedure niet in de gele genheid waren gesteld om op tijd commentaar op het rapport te kunnen geven. GROESBEEK In Groesbeek, even ten zuiden van Nijmegen, zijn weer granaten en ander gevaarlijk oorlog stuig gevonden. Er worden in Groesbeek in verband met woningbouw en stratenaanleg grote afgravingen verricht en daarbij zijn de gevaarlijke projectilen tevoor schijn gekomen. Groesbeek was gedu rende de winter 1944-'45 één groot mijnenveld. Bovendien was er in de laatste drie oorlogsjaren in de staats bossen een Duitse opslagplaats van mijnen. BROUWERSHAVEN Een brand in een supermarkt in het bungalowpark 'Den Osse' in Brouwershaven heeft vrijdagmiddag een schade van onge veer 700.000 gulden aangericht: om streeks twee ton aan het gebouw en een half miljoen aan verloren gegane levensmiddelen, radio- en tv-toestellen en enkele motorboten. BRUSSEL Op het Belgische land goed Beverbeek in Axel, dicht bij do Nederlandse grens onder Valkens- waard, is gisteren 'n Nederlandse per sonenauto tegen een boom gereden. De bestuurder, de heer Van Eert uit Heese (L.) overleed: de andere drie inzittenden (zijn vrouw en het echt paar Baks, eveneens uit Heese), wer den zwaar gewond en zijn in het ziekenhuis in Neerpell opgenomen. UTRECHT De spoorwegen nemen dit jaar vier nieuwe stations in ge bruik: Bunnik, Maarn (dat in de plaats komt van het oude station Maarn en de halte Maarsbergen), Nij- megen-Heijendaal (lijn Nijmegen-Ven- lo) en Mantgum (lijn Leeuwarden- Sneek). Bumrik en Maarn gaan al open op 28 mei, als de nieuwe dienst regeling in werking treedt; de beide andere volgen later. Enkele punten uit de nieuwe dienst regeling: Gouda wordt in het intercitymet opgenomen, Tussen Leiden en Utrecht en Amersfoort en Zwolle gaat in de zo mermaanden ook op zondag ieder half uur een tredn rijden. Bij de nieuwe halite Nieuwerteerk aan -de IJssei gaan tweemaal zoveel treinen stoppen, Op het Leidse baan-traject (Den Haag H.S.-Leidenl komen er in de spitsuren enkele treinen bij, Tussen Utrecht en Eindhoven gaan op vrijdagavond vier treinen meer nj'd'en om de -weekendldrukte op te vangen. Volgens de spoorwegen zijn de vertra gingen het afgelopen jaar nogal mee gevallen. Er waren wel enkele knel punten, maar die zullen zoveel moge lijk worden opgeheven door meer snel optrekkend materiaal in te zetten. Een van de lijnen waarop men dit gaat doen, is het traject Amsterdam- Dordrecht In 'een bericht aan de aandeelhou ders' (reizigers) wordt in het nieuwe spoorboekje meegedeeld, dat NS het afgelopen jaar voor de 8100 miljoen verkochte kilometers van de reizigers bijna 450 miljoen gulden heeft ont vangen. Dat komt neer op 5.5 cent per kilometer, terwijl de produktie- kosten bijna 8 cent oer kilometer bedragen. Meer zon GENÈVE (Reuter) De commissie van de wereldraad van kerken, die be last is met het programma tot bestrij ding van het racisme, heeft er op aan gedrongen, dat alle gelden die in Zuid- Afrika belegd zijn, teruggenomen won den. De commissie heeft vijf dagen in New York vergaderd. Zij zal op het punt van de investeringen in Zuid- Afrika het bestuur van de wereld raad, dat in augustus in Utrecht bij eenkomt, speciale aanbevelingen doen. MIDDELBURG De officier van justitie 'bij de rechtbank in Middel burg heeft gisteren twee mannen uit Zeeuws-Vlaanderen. F. v. D. (23) uit Terneuzen en de 27-jarige J. J. J. uit Axel wegens een overval tien maan den, respectievelijk zes maanden ge vangenisstraf geëist. In de vroege ochtend van 27 decem ber vorig jaar overvielen zij twee bejaarde broers uit Axel. Onder be dreiging van een karabijn en een flobert-geweer dwongen zij de 82-jari- ge en de 88-jarige broers geld af. Uitspraak op 19 mei. Van onze weerkundige medewerker De zonneschijn wordt ons de laatste dagen niet op een presenteerblaadje aangeboden. Het grootste deel van Nederland lag onder een wolkendek door toedoen van een oude depres siekern die zich van het Alpengebied over Noord-Frankrijk naar het Ka naal verplaatste. Op de meeste plaat sen in ons land viel geen neerslag van betekenis. Dat was anders in West-Frankrijk, waar de regenmeters 10 tot 15 mm opvingen. In de loop van vrijdagmiddag vormden zich in de onstabiele oost tot zuidoostelijke luchtstroming boven West-Europa en kele buien, sommigen met onweer. Rond zes uur gisteravond gaf de ra dar onder meer enkele sterke echo's ran zware buien ten noordoosten en zuiden van Londen. Dit werd meegedeeld door de Engelse weerdienst. De middagtemperaturen in Nederland varieerden van 15 tot 17 graden. Voor het weekend zien we het vrij optimistisch in. Storingen in onze omgeving veroorzaken eerst be wolking, maar gaandeweg zal er wat drogere lucht worden aangevoerd, waarin met name zondag op meer zonnige perioden mag worden gere kend. Gelijktijdig zal de temperatuur dan enige stijging ondergaan in de richting van circa 20 graden. We mogen een iets toenemen van de in vloed van een Scandinavisch hoge- drukgebied verwachten. Dit sluit ech ter de mogelijkheid van een plaatselij ke namiddagse zonnewarmtebui niet geheel uit. Toch vindt er nu wel een geleidelijke overgang naar een over wegend droog weertype plaats. In april ving onze medewerker in Bus- sum 90 mm neerslag op. Zijn collega in Hoog-Soeren echter 151 mm. Diever kwam tot 126 mm. Arnhem 120, Deel- en 116, Apeldoorn 112. Veel minder nat was het in Zierikzee met 69. Maastricht met 60, Eindhoven met 52 en Vlissingen 50 mm. Normaal is on geveer 45 mm. TERDAM Ruim 36 procent de Nederlanders heeft bezwaar te- ,het gebruik van Angola-koffie. blijkt uit een enquête, die het f*; tonderzoekbureau Lagendijk in oevedorp heeft gehouden onder representatieve groep Nederlan- In totaal werden 600 Nederlan- ondervraagd, van wie 303 man- jj-'n 299 vrouwen in de leeftijd van 'r0 at 65 jaar en ouder. fret onderzoek valt ook nog op, ®de jongste ondervraagden (15 tot '•I ar) het meer bezwaarlijk vinden l0€ Angola-koffie te drinken dan de ^rvraagden boven de 25. Ook de r opleiding is van invloed. Men- met meer dan lager onderwijs er«n het, in verhouding althans. ^bezwaarlijker vinden om Angola- e te drinken. bureau Lagendijk, dat zegt in s «ands opdracht het onderzoek te '■uwen uitgevoerd (alleen om com- frtüële redenen, aldus een woord- r der) heeft ook aan de mensen teyaagd, hoe men zou stemmen, als andaag verkiezingen zouden wor- gehouden. Van de geënquèteer- z°u 25 procent (het gaat alleen "artijblokken) op de progressieve stemmen en 26 procent op de 'ssionelen. Verder blijkt, dat de -| «Mieve stemmers afkeriger zijn orfAngola-koffie dan de mensen, conservatief/confessioneel stem- Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM De open zee is van iedereen. Iedereen mag er varen, vissen, kabels of pijpleidin gen aanleggen. Op liet ogenblik mag nog iedereen er alle mogelijke rommel in gooien behalve in som mige gevallen olie. De vrijheid van de volle zee, zoals liet in de taal van het volkenrecht heet, is vast gelegd in het Geneefse verdrag inzake de volle zee van 1958. Het wordt tijd dat de vrijheid van de volle zee aanzienlijk wordt beperkt. Dat laatste is de conclusie van mr. L. J. Bouchez in een uit voerig preadvies over 'De ver ontreiniging van de zee en het volkenrecht', dat vandaag wordt behandeld op de leden vergadering van de Nederland se vereniging voor internatio naal recht in Utrecht. Het wordt tijd om vast te leggen dat de vrijheid van de volle zee niet betekent de vrij heid om er naar believen af val in te storten, maar de vrijheid om als gebruiker van de zee van zulk afval ver schoond te blijven. Waarbij kan worden bedacht dat ook vissen en andere levende orga nismen gebruikers van de zee zijn. Of, in de taal van het volken recht en in de woorden van mr. Bouchcz, 'Het verdient aanbeveling in het Verdrag in zake de volle zee een bepaling op te nemen waarin uitdruk kelijk wordt gesteld, dat ver ontreiniging van het mariene milieu door activiteiten in en op zee, in strijd is met de vrijheid van de zee'. En dat niet alleen, ook de vrijheid van scheepvaart moet worden beperkt, om het risico van ongelukken en de daar mee samenhangende verontrei niging te verkleinen. In be paalde 'moeilijke' stukken zee zouden met name de heel gro te schepen zich moeten hou den aan afgesproken routes, vast te leggen in overleg met de IMCO, de scheepvaartorga nisatie der Verenigde Naties. En de vrijheid van visserij zou voor bepaalde vissoorten nader moeten worden gere geld, in verband met overbe- vissing en de mogelijk daaruit voortvloeiende verstoring van het natuurlijk evenwicht. Onderzoek De vrijheid van fundamenteel wetenschappelijk onderzoek zou als een der belangrijkste vrijheden van de zee uitdruk kelijk moeten worden erkend, en niet ondergeschikt moeten zijn aan de mijnbouw op de zeebodem. Hugo de Groot, de in 1645 overleden jurist en staatsman, die een van zijn bekendste geschriften wijdde aan. 'de vrijheid van de zee'. De ont wikkeling van vooral de laat ste jaren maakt nu een tegen gesteld pleidooi nodig. Als essentieel uitgangspunt voor deze wenselijkheden ziet mr. Bouchez. die aan de Utrechtse universiteit volken recht doceert, de noodzaak om het milieu van de zee te be schermen in verband met de bestaande en toekomstige voedselproduktie. Hij stelt voor dat alle gebruikers van dc zee, voor zover hun ge bruik schadelijke gevolgen kan hebben voor het milieu, een internationale 'vervui lingsbelasting' zouden moeten gaan betalen aan een interna tionaal fonds. Zo'n belasting zou moeten worden betaald door de eigenaars van schepen en hun lading, door mijnbouw- ondernemingen die op of in de zeebodem werken, en door degenen die vergunning heb ben om (weinig schadelijke) afvalstoffen (onder strikte voorwaarden) in zee te stor ten. De opbrengsten van die inter nationale heffing zouden ge bruikt kunnen worden voor het wetenschappelijk onder zoek van de zee (dat immers een onmisbare voorwaarde voor effectieve bescherming is) en voor het vergoeden van schade voor zover daarin door bestaande regelingen niet of onvoldoende wordt voorzien. Een tweede preadvies dat van daag in Utrecht wordt bespro ken is van mr. G. W. Maas Geesteranus: 'De strijd tegen grensoverschrijdende waterver ontreiniging'. Voor Nederland als laatste gebruiker van het Rijnwater is dat een altijd ac tueel onderwerp, en voor hen die de kwaliteit van dat water dagelijks aan den lijve onder vinden. zal de mededeling van de auteur dat op dit punt geen algemeen internationaal verdrag bestaat, ook nauwe lijks een verrassing zijn. Maar in de algemene beginse len van het volkenrecht vindt hij wel degelijk een rechts plicht om rekening te houden met de belangen van andere staten bij eenzelfde stroomge bied. Wel constateert mr. Maas Geesteranus dat de be staande regels van het inter nationaal recht zich nog hoofdzakelijk richten op het voorkómen van aanzienlijke schade en op een billijke ver deling van dc gebruiksmoge- liikheden. Hij zou de strijd tegen de grensoverschrijdende waterverontreiniging bij voor keur zien in het bredere ka der van de strijd voor het behoud van het milieu. Daar bij zal ook een veiligheidsmar ge in acht moeten worden ge nomen, vanwege de biologi sche onzekerheid over schade lijke milieu-effecten op lange re termijn. De pre-adviseur heeft een overzicht samengesteld van de internationale riviercommis sies die bij verdrag waken over onder andere de water kwaliteit. Daarin constateert hij met enige droefenis dat een aantal van die commissies aanzienlijk meer bevoegdhe den en mogelijkheden heeft dan onze eigen Internationale commissie ter bescherming van de Rijn tegen verontreini ging, de opvolgster van de Zalmcommissie van 1885, uit de tijd dat er in de Rijn nog zalm te beschermen viel. Opmerkelijk is bijvoorbeeld de Niger-commissie (opgericht in 1964) waarin Kameroen. Ivoorkust. Dahomey* Guinee. Boven Volta, Mali, Niger, Ni geria en Tsjaad samenwerken. Deze commissie kan met een stemmenmeerderheid van tweederde besluiten nemen die daarna in elk van de sta ten rechtskracht hebben. Die staatsrechtelijke voorsprong van het jonge Afrika vindt mr. Maas Geesteranus niet be paald vlijend voor het oude Europa, de 'bakermat van het klassieke volkenrecht'. Weerrapporten van gisteravond 7 uu: maxi mum-temperaturen van gisteren en neerslag tussen s morgens en "s avonds 7 uur. Arasterdam zw. bcw. 15. 0: Dc Bilt regen 15. 1: Deelen regen 16. 0.1: Eelde zw. bew 17. 0; Eindhoven regenbui 15, 2; Den Helder geh. bew. 16, 0; Luchth. R'dam regenbul 16. 0.5; Twente h. bew. 16, 0; Vlistngen onweer 13, 7; Zuid-Limburg geh. bcw. 16, 0.2; Aberdeen regen 11. 0.4; Athene 1. bew. 22. 0: Barcelona 1. bew. 17. 0; Berlijn zw bew. 18. 0; Bordeaux zw. bew. 14. 1; Brussel geh. bew. 16. 3; Frankfort 1. bew. 15, 0.3; Genève zw. bew. 15. 0; Helsinki zw. bcw 18. 0; Innsbruck zw. bew. 19, 0; Kopenhagen zw. bew. 17. 0; Lissabon 1. bew. 16. 0; Locarno zw. bew. 15, 1; Londen regen 13. 1: Luxemburg motregen 11. 1; Madrid h. bew. 17. 0; Malaga zw. bew. JU, 0; Mallorca 1. bew. IS. 0; München onbew. 16. 0; Nice zw. bew. 18. 0; Oslo onbew. 20. 0; ParIJ* h. bew. 15. 8; Rome h. bew. 19. 0: Split onweer 19. 0: Stockholm zw. bew. 17. 0; Wenen onbew. 19. 0; Zürlch onbew. 15. 0; Casa Blanca zw. bew. 18. 1: Istanboel zw-. bew. 14. 0.5; Las Palmas zw. bew. 19. 0; Tel Aviv li. bew. 22. 0; Tunis h. bew. 22. HOOG WATER. 7 nul Vlissingen le getij 8.16. 2e getij 20.45; Haringvliet aan de zee zijde 9.36—22.13; Rotterdam 10.53—23.07; Schevenlngen 9.0421.44; IJmuiden 9.53 22.33: Den Helder 0.1413.01; Harlingen 3.06 —15.37; Delfzijl 5.36—17.48. S mei Vlissingen 9.29—21.59; Haringvliet 10.4923.38; Rotterdam 12.08: Schevenlngen 10.26—23.03; IJmuiden 11.1023.47; Den Hel der 1.27—14.26; Harlingen 4 20—17.00: Delf zijl 6.54—19.06.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5