Mien, ga je mee naar de kerkdienst-oude-stijl? doortrapte schelm of een gelovig profeet Beroepings- werk k TROUW/KWARTET ZATERDAG 6 MEI 1972 KERK T2/^R0 LUTHER door prof. dr. C. Augustijn Éénmaal is er een Nederlandse paus geweest, Adriaan VI. Hij be kleedde dit ambt in een heel kritieke tijd, van 1522 tot 1523, dus in de beginjaren van de Reformatie. Bekendheid heeft hij vooral ge kregen, doordat hij zijn afgezant op een Duitse Rijksdag een schuld belijdenis liet afleggen. Daarin zei hij heel openhartig, dat er grove zonden voorkwamen in de kerk en dat het onheil in de kerk in Rome begonnen was. Intussen gaf hij in diezelfde verklaring een oordeel over Luther, dat er niet om loog. Luther bracht de hele wereld in verwarring, hij was een vijand van de vrede, die alle heilige wetten en verordeningen vernietigde. Tegenover de vorst Luther, Frederik de Wijze, zei paus Adriaan het nog iets duidelijker. Luther was een vleselijk mens, een wild zwijn, een doortrapte schelm, in zonden verzonken, een satan, die het heilige kruis van Christus met zijn boosaardige handen stuk breekt en met zijn bezoedelde voeten vertrapt. Het mooie beeld van het wilde zwijn had hij overgenomen van zijn voorganger, Leo X, die een groot jager was en niet alleen voor God. Het beeld, dat op deze manier van Luther en van de Reformatie wordt gegeven, is wellicht niet van een zekere eenzijdigheid vrij te pleiten. Intussen heeft het lang geduurd voor dat de katholieke visie op de Refor matie andere kleuren vertoonde dan het 'aak'lig zwart' van Psalm 43. Rond 1900 verscheen een zeer geleerde stu die over Luther, waarin de hele Re formatie hieruit verklaard werd dat Luther niet bij machte was. het celi- baatsgebod na te komen Natuurlijk waren er uitzonderingen. Op het Eerste Vaticaanse Concilie (1870) was er een bisschop die zei: 'Ik geloof dat er in het midden der protestanten een groot aantal mannen leeft, die onze Heer Christus nog liefhebben en die het daarom verdie nen dat op hen de woorden van Augustinus worden toegepast: zij dwa len. maar zij dwalen te goeder trouw; ze zijn ketters, maar niemand moet hen voor ketters houden'. Deze bisschop was wel een witte raaf. Het gegrom van de concilievaders overstemde zijn woorden en hij moest het spreekgestoelte verlaten temidden van de verontruste kreten: een twee de Luther! Even terzijde: de protestant die hier verontwaardigd of meewarig zijn hoofd schudt over zoveel dwaasheid en onverstand doet tot lering en ver maak er goed aan, nog eens te denken aan de ook vrij sombere kleuren waar in b.v. de Jezuïeten-orde door de protestanten werd geschilderd. Andere toon Maar terug naar de katholieke visie op de Reformatie. In het boekje dat nu voor mij ligt*), worden de inzich ten van Luther 'een bevrijdende her ontdekking' genoemd. "Zijn ideeën zijn de terugkeer naar een theologie, waarin de Schrift niet alleen de hoog ste prioriteit heeft, maar voor alles een onuitputtelijke bron is'. Over de Reformatie is het oordeel niet minder positief: 'Men kan in ieder geval zeggen, dat het wezenlijke der Reformatie bestaat in het door dringen tot het allereenvoudigste, tot de religieuze kern van het evangelie'. Dat is een wat andere toon dan vroeger! De schrijvers van deze Reformatiege schiedenis zijn bij de vakmensen niet onbekend. Lortz is al in de 80, nog steeds directeur van het 'Instituut voor Europese Geschiedenis' in Mainz en vooral bekend, omdat hij in 1939 een baanbrekend boek over de Refor matie heeft geschreven. Voor het eerst probeerde toen een katholiek historicus. Luther van binnenuit te begrijpen in plaats van hem. zoals tot nu toe gebeurd was, van buitenaf te veroordelen. Dat wil niet zeggen, dat hij geen kritiek had op Luther. Maar Lortz probeerde te begrijpen, waar het Luther om ging en dat was een geweldige verbetering. Legende? Iserloh is vooral na 1961 bekend ge worden. Onder de Duitse lutheranen woedde toen een ware strijd over de hoogst gewichtige vraag, of Luther zijn 95 stellingen had aangeslagen op 31 oktober 1517 of op 1 november. Iserloh mengde zich in die strijd met de bewering, dat Luther nooit de 95 stellingen aan de Slotkapel in Witten berg had aangeslagen maar ze alleen aan zijn bisschop en aan dc aartsbis schop .van Mainz had opgestuurd. Het hele zo békende verhaal was volgens hem slechts een legende. Wij kunnen ons in Nederland moei lijk een voorstelling maken van de opschudding die Iserloh te weeg heeft gebracht. Je mag in Duitsland de verhalen rondom Luther niet ontmy thologiseren. Dat recht moet voorbe houden blijven aan de geleerden die zich met de bijbelse verhalen bezig houden! Nu heeft Iserloh ook verder nog al het één en ander geschreven. Hij heeft zich speaiaal beziggehouden met de eerste katholieke bestrijders van Luther. Zijn conclusie was, dat ze Luther niet werkelijk begrepen heb ben, dat ze theologisch en religieus onder de maat zijn gebleven. In zeke re zin moet het gesprek tussen Rome en Reformatie z.i. dan ook nog begin nen. Het is wel duidelijk: een ideaal twee span, om een reformatiegeschiedenis te schrijven. Dc kan dit boek dan ook aan ieder aanbevelen, die nog een greintje gevoel voor het belang van de kerkgeschiedenis heeft. Ik zal niet proberen, de inhoud weer te geven. Wel wil ik een paar dingen noemen die me troffen. In de eerste plaats iets over de opzet van het geheel. Ik vind die zonder meer goed. De schrijvers hebben ernaar ge streefd, aan allerlei facetten aandacht te geven. De hoofdstukken over Zwing]i en Calvijn zijn wel beknopt gehouden, maar er blijkt heel wat meer begrip voor deze Reformatoren uit dan vele lutherse historici weten op te brengen. Ook de doperse en spiritualistische stromingen krijgen behoorlijk de aandacht. Benieuwd was ik speciaal naar de be handeling van Erasmus. In 1939 kon hij bij Lortz nog geen goed doen: hij was de volmaakte onduidelijkheid, het volmaakte streven naar lafheid, een baar uitgangspunt. Het maakt de zaak wel wat moeilijk: met een profeet kan je ook vrij moeilijk praten. Hij is wat veel zelf aan het woord. Daar wijzen de schrijvers dan ook op. Luther heeft een 'vaak onnauwkeurige, profe tische en bewust paradoxale manier om zich uit te drukken'. Dat zal wel waar wezen! De eenheid in zijn werk is dan ook moeilijk te vinden. Dat vinden de auteurs toch wel akelig. Hun conclusie over Lu thers theologie is dan ook: 'haar be grenzing moet duidelijk uitgesproken worden en niet te gauw voor teken van bijzondere diepzinnigheid worden aangezien'. (Professor Bakker uit Kampen, een uitstekend kenner van Lutiher. vestigde mijn aandacht op deze uitspraak. Ik had niet de indruk, dat hij er voor honderd procent ver rukt over was). bedreiging van christendom en kerk. Toen ik daar drie jaar geleden met een medewerkster van Lortz over sprak, zed ze: 'Wacht maar af. tot de nieuwe Reformatiegeschiedenis ver schijnt. Het heeft ons veel moeite gekost, maar Erasmus komt er nu heel wat beter af'. Nu ik het gelezen heb, moet ik zeggen dat het gevecht tussen Lortz en zijn medwerkers blijkbaar met een wapenstilstand is geëindigd. Ik vind het gedeelte dat over Eras mus gaat, nogal kleurloos. Dat is wel grappig, want daaraan is te zien hoe zeer ook in de beschrijving van een stuk geschiedenis de persoonlijkheid van de onderzoeker meespeelt. De schrijvers 'zien' niets in hem en dat. is goed te merken. Nu, zo zou ik nog wel even door kunnen gaan. Maar laat ik liever speciaal nog wijzen op het laatste hoofdstuk, dat gaat over aard en ka rakter van de Reformatie. Dat is erg interessant, omdat de schrijvers daar kort hun visie geven op het geheel van Luthers werk en op de kern van Moeilijkheden de Reformatie. Dan blijkt al gauw, dat zij Luther bepaald niet als een heilige beschouw n. Dat is op het ogenblik ook >nder katholieken nog al eens de mode. Ik ben daar nooit zo gelukkig mee, want niemand is ermee gediend. Een heilige kan je aanroepen, maar je kunt niet met hem praten. En pas in een gesprek kom je verder. Wie is Luther dan wel? Geen heilige, ook niet in de eerste plaats theoloog, maar vóór alles profeet, die zijn ge loof belijdt. Dat is m.i. een vrucht- Bijzonder interessant zijn de laatste bladzijden van het boek. Daar geven de schrijvers namelijk hun visie op het oecumenisch gesprek, zoals dat in onze tijd gevoerd wordt. Die visie is nogal pessimistisch. Huns inziens is Luther 'in zeker opzicht katholiek', omdat hij zijn uitgangs punt kiest in het aanvaarden van een grijpbare, onveranderlijke waarheid. Omdat de bijbel dat ook doet, evenals de katholieke kerk tot nu toe, zou een vergelijk met Luther niet onmogelijk zijn. 'Daarentegen schijnt de mogelijk heid om met de huidige reformatori sche leer op de belangrijkste punten tot een vergelijk te komen nul te zijn. Het grootste aantal der moderne reformatorische theologen immers maakt ten aanzien van het leergezag het voorbehoud, dat de door dit leer gezag genomen beslissingen onjuist kunnen zijn'. Maar de moeilijkheden liggen niet alleen aan protestantse kant: 'ook van katholieke zijde begint de eenheid in fundamentele theologische zienswijze te verdwijnen'. Rationalistisch Ik wist wel. dat Lortz en Iserloh niet tot de meest vooruitstrevende katho lieken behoren. Hier komt echter toch wel een zeer rationalitisdhe visie om de hoek kijken. De redenering wordt de volgende. De bijbel geeft 'de waarheid'. Luther houdt eraan vast, dat er slechts één waarheid is en dat de mogelijkheid bestaat van een alge meen geldende uitleg van de bijbel. Als je Luther even over de streep kunt halen, is de zaak klaar. Hij hoeft 'alleen maar' het kerkelijk leergezag te erkennen als de instantie die de bijibel op de juiste wijze uitlegt en dan is hij goed «katholiek geworden. Maar met de huidige protestanten is dat onmogelijk en helaas hebben vele katholieken van vandaag ook al een klap van de mallemolen gekregen. Zo kan men de mening van Lortz en Iserloh wel ongeveer samenvatten. Ouderwetse aap Het grappige ik zou ook kunnen zeggen: het verdrietige is, dat we hiermee practisch weer zijn terugge keerd naar de visie, die de katholieke historici in het begin van deze eeuw hadden. Eén citaat: 'De drie principes, dat van het subjectieve geloof, dat van de persoonlijke autonomie, dat van het relativisme, deze drie samen vormen de basis van alle revolutionai re definities die vandaag over het wezen van de religie worden gegeven'. Zn spreekt in 1906 een katholiek kerk historicus over Luther. Er is weinig verschil met de visie van Lortz en Iserloh, behalve dan dat zij Luther ervan willen vrijpleiten om daarna het huidige protestantisme en sommi ge katholieken des te meer in staat van beschuldiging te kunnen stellen. Hier komt toch wel een ouderwets roomse aap uit de katholieke mouw te voorschijn. Als iets in de Reformatie gebleken is. dan toch wel dit. dat er rare dingen gaan gebeuren als je de bij'bel weer opnieuw en op een nieu we manier gaat lezen. Luther is daar zelf vaak van geschrok ken en wij zijn nog lang niet over die schrik heen. Gelukkig maar. Dan is er namelijk de mogelijkheid van een vruchtbaar oecumenisch gesprek, waar je van de ene verrassing in de andere valt en niet van zekerheid tot zekerheid voortschrijdt. 'Beknopte geschiedenis van de Re- formatie', door J. Lortz en E. Iserloh. Uitg. J. H. Gottmer, Haarlem, 1971, 320 blz.; 14,90 (vertaling van: 'Klei ne Reformationsgeschichte'). III. uit 'Portret van Luther* door Lllje-Kooi- man (uitg. Ten Have). 'lifcare voO u. slfcrg meje LICHT In het hart van de bijbel staat die zichzelf 'het licht der werefy noemt. Zijn woorden zijn licht zelfs die hem volgen noemt hij 'J ten in de wereld'. Wij kunnen zonder dicht Als de zon onder hebben we een lamp voor onze nodig. Ons oog is een 'licht', zoals wat verticht is opvangt. Een kan niet wandelen zonder licht der dat hem geopenbaard wordt er is en hoe alles is en wat van verwacht wordt. Op de eerste blad 'c de van de bijibel lezen we duidelijel dat dit licht van God komt. Het niet onbegrijpelijk dat wij mens toen wie nog van weinig of niets wisten, d'e zon en de maan en wat noemen de hemellichamen, gingen i eren. We beschouwden die ster en planeten als zelfstandige machl Gingen ze niet, door niets gestoo: I hun ongekende gang langs de he: i his. i. I 'est !lij< lis •boi ïr. ors m hr. i bijl itl Van oudsher heeft die verlichte mei mensen geboeid en verleid alle mogelijke veronderstellingen, lot zou in de sterren geschreT staan, van de oude astrologen af onze week- en dagbladen met waardeloze horoscopen toe. De helpt ons van dit soort 'informa van de wanhoop' voor eens en vo goed af door ons heilvol te berddh.1 dat de zon, de maan en de sten niets andiers dan Lampen aan mei zijn. Ze krijgen zelfs geen nan^i van God, dat laat Hij aan ons oi het doet er nliet toe, zolang het r trade aanduidingen blijven. De nu ten worden duidelijk onttroond daarin schuilt het evangelisch ter van het scheppingsverhaal, zo het hier al heel duidelijk is. Het is bedoeling dat we bevrijd worden de Slavernij aan de elementen, datgene wat ongestoord zijn gang gaan en daarbij ons leven zou kuni bepalen. God bepaalt ons leven en doet Hij dan nog op d'ie unieke door met ons om te gaan, niet via aantal verder niet te achterhalen sluiten, maar Hij komt bij ons, oud de zon en de maan. om ons te vertpf le-n wat de bedoeling is. Onder vuursiignalen van de hemel, waa' zelfs Venus, alom vereerd, 'verda^j afwezig' (van Selms) is, mogen i als mensen met Hem en met elki leven. Bevrijd. (Genesis 1, 1419) kan id Ijerel ds Cfcrel 30 tieir .00 :h. ds ede. ipti he loop: it Be wi nks e ndi El ilgc .00 fcPI dsl 15 ike: NED. HERV. KERK Beroepen, te Havelte: J. A. Labrie Huizum; te Scheveningen: J. D. Wifnst ter te Nieuwleusen; te Zoetermeer: v. Brummelen te Hierden. Aangenomen: naar Heteren: kand. van Andel te Utrecht, die bedan voor Nieuwveen en Zuidland. Bedankt: voor Lunteren: A. Gooijerfede 'Mien, ga je morgen mee naar de kerkdienst-oiide-stïji?' 'W&t zeg je? 'k Heb het kerkblad nog niet bekeken'. 'Nou, zondagmorgen is er ir» onze kerk een dienst net als vroeger, weet je wel. Zingen op hele noten, ouwe berijming, en dan niet zo'n vraag- en antwoorspelletje aan 't begin, maar gewoon de wet met een versje cr achteraan. En een tussenzang natuur lijk Mien en haar man stappen zondag morgen naar de kerk. Ze zijn umi eerder van huis gegaan, want meneer dacht dat 't wel rol zou worden. 'Zie je wel', wijst hij met z'n wandel stok, 'daar heb je de Jansens ook, die hebben er ook een tocht voor over! Och ja, zo zie je maar, dit willen de mensen, een ouwerwetse preek, en dan lekker zingen, niet dat ge jacht Hé, daar is Pietersen ook. Mórgen kerel, wat denk je ervan, hoe zal 't worden vanmorgen?' 'En?', vraagt dochter Bep onder de koffie 'En, hoe was het?' 'Kind, kind, wat hebben we genoten! Is t niet, moeder? Echt genoten, hoor! Je weet, bekrompen ben ik niet. de jeugd mag van mij z'n gang gaan met combo's of hoe heet dat en je zult mij niet kwaad zien kijken als de dominee es een keertje Vietnam zegt, maarreu>ij hebben een fantasti sche dienst gehad, meid. Na de wet Och of wij uw geboön volbrachten en verder niks, tn al die bekende psal men De preek was ook goed, een beetje vooroorlogs zou 'k zeggen 'Nog een kopje, man?' 'ja, schenk me nog maar eens in. Nou. ran mij mag het nóg es. kerkdienst-oude-stijl'. door A. J. Klei Zulke conversaties kun je je gemakke lijk genoeg voorstellen, wanneer er gens het Apeldoornse voorbeeld om eens een kerkdienst in 'oude stijl' te houden, navolging vindt Men zal er mij geen kwaad woord over horen zeggen. Anderen hebben er, blijkens wat ik hier en daar opvang, meer moeite mee. Je trekt de kerkdienst in de hoek van de folklore, hoor ik iemand zeggen en een ander heeft het over een zoethoudertje. Wonderlijk hoe onnauwkeurig sommi ge mensen de krant lezen. We hadden een bericht over een gereformeerde kerkdienst-oude-stijl in Apeldoorn met ds. A. S. Timmer als voorganger. Niettemin hebben de Woerdense her vormde emeritus ds. J. J. Timmer en diens zoon ds. A. J Timmer in Wou denberg briefjes in de bus gekregen met afkeuring over de kerkdienst- oude-stijl. Ik neem aan dat deze mensen bezwaar hebben tegen zo'n opzéttelijke kerk dienst-oude-stijl en niet tegen de dien sten, zoals de beide dominees Timmer en trouwens de meeste gereformeerde bonders die inrichten, nl. in 'oude stijl'. En ze hadden in Apeldoorn misschien tegen de liefhebbers kun nen zeggen: ga eens naar de christelij ke gereformeerden. Hoewel, daar is het ook niet alles 'oude stijl' wat er blinkt. Maar nu over degenen, die zo geest driftig zijn en die schrijven of ver tellen dat als je maar weer de ver trouwde paden gaat, de kerken wel weer vol zullen worden. Ik heb na tuurlijk niet het oog op degenen die onder 'oude stijl' ook verstaan pre ken. waarin voor allerlei modieus ge praat geen ruimte is. Om uit een ingezondenstuk, dat onlangs in deze kant stond, te citeren: een dienst, waar r:et de 'medemenselijk heid' hoogtij viert, maar waar het sola gratia de boventoon voert. Wan neer dat sola gratia voor ons weer een realiteit wordt, zullen wij die 'mede menselijkheid' niet anders dan künnen betrachten Overigens komt het me voor dat, wanneer de zaken zo liggen, je niet over oude of nieuwe stijl moet pratea Je mikt dan op een góeie kerkdienst Maar je komt ook een geestdrift tegen die zich compleet hecht aan de oude 'stijl', aan de vertrouwde vorm. En dan is het oppassen geblazen. Ik weet niet of ze er nog zijn, maar je had vroeger dominees die zó vrijzinnig waren dat ze nooit een gezang lieten zingen, die waren veel te 'christelijk', ze hadden veel meer op met de 'deugdzame' psalmberijming van 1773. Deze houding leverde een gave 'oude stijl' op! Dichter bij huis kom ik prof. dr. Kr. Strijd tegen. Ik kan me hem niet voorstellen in een propvolle Katwijk- se kerkdienst, die in een ander inge zonden stuk figureerde. Toch bij prof. Strijd geen 'nieuwerwets gedoe'. Ik herinner me een dienst bij hem in de Parkkerk te Amsterdam. Op onze plaatsen lag een stencil van de wijk dominee, die geestdriftig verhaalde over een komende liturgische hoofd dienst. Maar prof. Strijd gaf naar drie keer een versje op, hij hield niet van al die vlot gezongen schuldbelijde nissen en zo, zei hij(hij polemi seerde overigens niet met het stencil, want dat had hij, denk ik, in de consistorie niet onder ogen gehad). En in deze dienst liep een dame de kerk uit vanwege een opmerking in de preek over de oorlog in Vietnam. Ik wou maar zeggen dat een kerk dienst oude-stijl ból kan staan van wat heet politiek preken (ik zeg liever: gericht preken) en dat een kerk- dienst-nieuwe-stijl zich mijlenver van al 't aards gewemel kan houden. Maar ik wou vooról zeggen dat we niet zo gauw ons hoofd moeten schudden over preken met teveel Vietnam er in en niet zo gauw moeten zeggen dat je er tegenwoordig niks voor jezelf aan hèbt. Want actie en reactie volgen elkaar zó vlug op, dat we misschien binnen de kortste keren (terugver langen naar preken die je in de wereld neerpoten. Misschien wel eens met te veel vlijt, misschien wel eens wat te hardhandig, daar wil ik nu af wezen, maar een feit is dat de hervormde raad voor kerk en theologie al een boek heeft laten verschijnen over 'evangelische spiritualiteit' en dat op de komende gereformeerde Kamper schooldag over dat onderwerp gepraat zal worden. Youth for Christ, Children of God, Navigators en ande ren porren de mensen ook deze kant uit en als 't een beetje wil, kan ik over een poosje een artikel zó begin nen: 'Mien, ga je morgen mee naar de kerkdienst-oude-stijl?' *Wdt zeg je? 'k Heb het kerkblad nog niet bekeken'. 'Nou, zondagmorgen is er in onze kerk een dienst net als vroeger, weet je wel Een preek over een actueel onderwerp, 'Vietnam en unj' meen ik, en stencils met de laatste liederen van Huub Oosterhuis. En bij de uit gang een actiegroep met ipandoe- ken Toepassing: laten wij elkaar onze ac centen, zoals die uit ieders geloofsbe leving voortvloeien, gunnen. En: laten we accenten accénten laten en niet voor de zaak zélf verkopen. Delft; voor Nieuwe Tonge: J. G S< burg te St. Maartensdijk; voor Oi Tonge: H. Veldhuizen te Lopik; vide Hoevelaken en Blauwkapel-Groenek G. H. van Kooten te Delft. GEREF. KERKEN Beroepbaar: kand. W. J. Eeltink, Éde: van Eijckstraat 11'", te Amsterdam.*! Intrede: te Utreoht-0 (geest. verz. ohard Hoogland Stichting) G. M. Steen uit Amsterdam-Nieuwendam. Afscheid: van Maastricht: E. Post wegens emeritaat; van Rotterd; r' k Zuid: G. Samsom wegens benoem c tot scriba van de provinciale kerkv jj' gasdering van Zuid-Holland. spèe Intrede: te Halsteren en Nieuw Va [{jjj meer als bijstand in het past.: Klap. em. pred. te Zeist; te Gronin (geest. verz. Diaconessenhuis): A. bijn van Willens waard uit HooglaClvï te Zeist: E. Verhaal uit Kethel; sci Rijnsburg: H. van Nie uit Scheven f'1., gen. 11 mei: Intrede: te Ouderkerk l IJssel: A. Muilwijk uit Opheusden; Ned erlangbroek: kand. J. E. d'e Grist uit Zeist; te Molenaarsgraaf: kand. Quist uit Amsterdam-Watergraig meer. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Delft: W. G. de VriaL1™ Helpman; te Den Haag-W: Geelhoed te Hasselt; te Appingedi 1 Overschild, te Dokkum, te Heer 95sCw Wapenveld, te Opende-Surhuistervi fci en te Wetsinge-Sauwerd: kand. Groenenberg te Waardhuizen, geen beroepen meer in overweg^st kan nemen. GEREF, GEMEENTEN Bedankt: voor Veen: P. Blok te DiifoTs land. GEREF. GEM. IN NED. Beroepen: te Utredht: A. Veenendaal. BAPT. GEMEENTEN Bedankt: voor Emmen: Jac. Schou te Eindhoven. REM. BROEDERSCHAP Intrede: te VIaardingen: mej. A. Dorhout Mees uit Lochem. BAPT. GEMEENTEN Intrede: te Drachten-Elim: P. Bron uit Bilthoven. VRIJE EVANG. GEM. Benoemd tot docent g.o. christeli e 3 pedagogische academie te Utret^j kand. H. Hommes aldaar. b asm 00 k is p,

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2