Linda Toorop (16) in hoog tempo naar nationale top "jeld boven foorJZeeuwse op-amateurs Basketbalteam in finale-poule Szabo verrassend winnaar in Serajewo Sijbrands grootste concurrent Andreiko Wedstrijden in Riga tonen duidelijk aan: Salzburge^ lan Cruijff appewinst Koeken _je innisploeg leidt en Noorwegen teede boeking Derde remise van Sijbrands ^ROUW/KWARTET ZATERDAG 6 MEI 1972 W SPORT T21/K21 Van onze speciale verslaggever ARNHEM De nationale da- mes-keurturnploeg, volop in training om zich voor de Olym- I pische Spelen te kwalificeren, is op de goede weg naar interna tionale erkenning. Behalve dat de naam van de Nederlandse kampioene Ans van Gerwen hoe langer hoe meer tot ver buiten de grenzen gaat doorklinken is j er een nieuw talent, van wie wordt verwacht dat zij binnen twee jaar de alleenheerschappij van de Eindhovense titelhoud- ster zal hebben doorbroken. Haar naam: Linda Toorop, 16 jaar oud, lid van de Alkmaarse vereniging De Halter en sinds de komst van de Hongaarse trainster Eva Barthé nu een jaar geleden vanuit de cen- aaü trale training van jong talent in opmerkelijk hoog tertipo door gestoten naar de nationale top. Enige klasseringen die duidelijk ma ken dat de prestaties van Linda Toorop hoopgevend zijn voor de toe komst: In februari van dit jaar vierde in de eindrandschiMeimg van de inter land tegen Zweden (derde van de Nederlandse deel neemsters In maart vierde in het totaalklas sement van de interland tegen Zwit serland en daarmee tweede achter Ans van Gerwen. In april eerste in het eindklasse ment van de officieuze interland tegen Zuid-Afrika, waarbij Ans van Gerwen onbrak. Linda Toorop, nog onder de indruk van de spanningen die zij in Rus land heeft doorstaan Chet was ont zettend vermoeiend, alleen al door de geweldige entourage') is tijdens die wedstrijd gesterkt in haar over tuiging dat zij het plafond van haar mogelijkheden nog lang niet heeft bereikt en het van het grootste be lang is dat er voldoende gelegenheid voor haar wordt gecreëerd om nog meer internationale ervaring op te doen. Eva Barthé: Het is frappant hoeveel Linda in een jaar tijd heeft bijgeleerd. Toen zij vorig jaar in Boedapest aan het werk was werd ze ARNHEM De ploeg, die vandaag en morgen tegen Hongarije uit komt, is als volgt samengesteld: Ans van Gerwen, Ans Dekker, Linda Toorop, Margo Velema, Ikina Morsch, Joke Kos en Nel van der Voort. Wegens een blessure kon Margoth Hilders niet worden geko zen. Zij heeft enige tijd geleden een middenvoetsbeentje gebroken. voortdurend overmand door nervosi teit. Begrijpelijk van een meisje dat voor het eerst aan zo'n individuele krachtproef werd onderworpen. Daar is sindsdien veel verbetering in ge komen. Riga toonde aan dat Linda veel zelfbewuster is geworden en zowel psychisch als fysisch een groei heeft doorgemaakt die zich nog steeds voortzet'. Vult Linda Toorop aan: Tijdens die wedstrijd ben ik inderdaad tot de conclusie gekomen dat ik meer kan dan ik heb laten zien. Dat is, dacht ik. de grootste winst die ik heb behaald'. Hoewel een twintigste plaats, strikt genomen, niet een tot de verbeel ding sprekende prestatie kan wor den genoemd waren er in Riga toch enige factoren die deze klassering een eervol aanzien gaven. Daar was allereerst het meedoen van Japan- sen en Amerlkaansen. Dat Japan over een onuitputtelijk arsenaal van topturnsters beschikt werd weer overduidelijk gedemonstreerd. En de Amerikaanse afvaardiging toonde aan dat er sinds de wereldkampioen schappen in Ljubljana een ontwik keling op gang is gebracht die al zo ver is gevorderd dat Amerika straks tijdens de Olympische Spelen een geduchte tegenstander zal zijn. Eva Barthé: 'Volgens mij is de Ameri kaanse ploeg in staat, minstens een zesde plaats te behalen. Het zou me zelfs niet verbazen als er een vierde plaats wordt bereikt'. EXTRA ZWAAR Rusland Ihad deze achtkamp benut om vijf turnsters in staat te stellen, zich voorlopig voor de Olympische selectie te plaatsen. Onder haar be vond zich de internationaal vermaar de Tatjana Tsjecholgova. En Oost- Duitsland maakte van de gelegen heid gebruik sterke aankomende ta lenten te testen. Lichtte Eva Bartha toe: 'Een duidelijke zaak dus dat LINDA TOOROP meer zelfvertrouwen Linda het in dit gezelschap, waarin voor velen grote belangen op het spel stonden, extra zwaar te verdu ren had. Daar kwam nog bij dat de hele sfeer volkomen nieuw voor haar was: een reusachtige hal met een enorm podium en veel publiek. De hele organisatie en entourage waren te vergelijken met toestanden zoals die bij wereldkampioenschap pen en Olympische Spelen voorko men. Verder moest er gewerkt wor den met Russische toestellen die een andere techniek vereisen dan wij hier gewend zijn. Vooral de brug leverde nogal wat moeilijkheden op. Doordat Linda vooraf slechts twee maal had kunnen trainen was er onvoldoende gelegenheid om te wen nen. Waarmee ik maar wil aantonen welke waarde aan die twintigste plaats mag worden toegeschreven'. Dat het in het toernooi van Riga van groot belang voor Linda Toorop is geweest bleek na afloop toen internationaal hoog aangeschreven vakmensen Eva Bartha ongevraagd te kennen gaven, onder de indruk te zijn gekomen van wat Linda Toorop gezien haar leeftijd en gebrek aan voldoende wedstrijdroutine heeft laten zien. Glunderende Eva Barthé: 'Er is mij daar de verzeke ring gegeven dat Linda meer uitno digingen voor sterk bezette toernooi en zal krijgen'. De schuchtere Alkmaarse, die even als de overige leden van de selectie nu een jaar lang vanaf woensdag tot en met zondag op Papandal in actie is om haar sport tot in de perfectie onder de knie te krijgen, is al zo ver gevorderd dat zij aan de brug, haar specialiteit, de hoogste moei lijkheidsgraden van twee tot vijf heeft opgevoerd. Haar zwakke onder deel zijn de grondoefeningen, waar bij vooral de salto's nog onvoldoen de worden uitgevoerd. Linda Toor op: 'Mevrouw Barthé doet er werke lijk alles aan om mij de juiste techniek bij te brengen'. Nauwelijks terug uit Riga wacht Linda Toorop dit weekeinde in Win schoten een nieuwe krachtproef: de interland tegen Hongarije, een wed strijd waarin de turnsters na Zwit serland opnieuw de gelegenheid krijgen de Olympische limiet van acht punten te overschrijden. Eva Barthé: 'Ik ga er van uit dat de meisjes 8.80 meter halen'. En Linda Toorop: 'Mevrouw Barthé staat zelfs op het standpunt dat iedereen bin nenkort goed moet zijn voor negen punten'. Een opgave, die het uiter ste van de geselecteerden zal vragen. Want, aldus Eva Barthé: 'We zijn op het punt gekomen dat de meesten voorlopig aan de grens van hun mogelijkheden zitten. Het gaat er nü om die barrière te doorbreken. Dat zal veel inspanning kosten. Maar dat is onvermijdelijk, als je topsport wil bedrijven. Een overwin ning op Hongarije is uitgesloten. We zijn nog niet zo ver om deze geroutineerde ploeg, die met Bekesi en Bénsai goed is voor een derde plaats op de Spelen, te kunnen be dreigen. Helemaal niet erg. Voorop staat de score, die tegen Zwitserland werd behaald, te overtreffen. Lukt dat dan ben ik voorlopig weer tevre den'. JAN BLIJBOOM Vorig jaar november in Boeda pest in een individuele Olympische achtkamp vier-en-twintigste. Verleden week in Riga in een individuele Olympische achtkamp, waaraan o.a. een Amerikaanse en een Japanse afvaardiging deelnamen, een twintigste plaats. Land van uitersten houden in luxe hotels of op de boerderij logeren. Berg beklimmen en zomerskieén. zeilen en zwemmen of ge nieten van kuituur. Tal van autotrips maken. Tevens in voor- en nasei zoen voordelige arrange menten. Salzburger land centraal gelegen in het vakantieri|ke. Oostenrijk. Inlichtingen bi| uw imbureau of Lrtndesvoilii'liridmt S.il/txug, Mof.ïftpla» 1. A 5010 Salzburg. <QpKenri|k$ Tornstenverkeers-Bufcju. f-» /H«»*ngrëchi 437, Amsterdam. Toine en ik hebben niks met elkaar'. De Waal geeft wel toe: 'We hebben teveel toppers in de ploeg. Er zijn geen jongens die echt voor elkaar willen rijden'. De Waal denkt in de verte aan een carrière als professio nal. 'Ik wil nog een paar jaar wach ten. Maar dan stap ik toch echt over. Het moet dan ook wel interessant zijn anders blijf ik misschien toch wel amateur. Daar kun je ook leuk verdie nen. En dat is wel nodig. Want dan kan ik thuis nog wat bijspijkeren omdat mijn vader niet meer werkt'. Voor Van den Bunder is die prof. carrière minder vanzelfsprekend. 'Ik ben er bang voor professional te wor den. De hele sfeer in de beroepswe reld is niets voor mij. Laat mij maar amateur blijven. Een goede amateur verdient immers meer dan een slechte professional. Voor mij is het wielren nen ook een beetje broodwinning. Ik ben timmerman van beroep en ik werk bij mijn vader. Maar zo lang ik met het fietsen nog wat kan verdie nen blijf ik halve dagen werken'. JOOP HOLTHAUSEN Advertentie HAAG (ANP) De waarschu- die Johan Cruijff zondagmiddag duel met Telstar opliep wegens erkingen op de leiding van Isrechter Sjef Dorpmans, zal als ng worden afgedaan. Het is ffs tweede in dit seizoen, uchtcommissie van de KNVB verder Volendammer Dick de een boete van 100,- opgelegd >s het wegduwen van een tegen- er (Van FC Den Bosch) die de ad weggetrapt om tijd te rekken. Kramer (Blauw Wit). Van der (HVC) en Boon (Fort. VI.) 1<sn voor twee bindende wedstrij- teschorst. Moeizame overwinning op Albanië: 84-81 fe ftAGONA (ANP) Cees Koeken j gisteren de achtste etappe van jonde van Spanje gewonnen. De rlander legde de 189 kilometer Vinaroz naar Tarragona af in 5 :n 51 seconden. De Spanjaard ^na behoudt le leiding HAARLEM Het Nederlands basket balteam heeft zich gisteravond voor de finalepoule geplaatst. De Nederlanders bleven in de beslissende wedstrijd te gen Albanië moeizaam met 8481 aan de goede kant van de score. Neder land komt morgen in de finalepoule (waarin met de nederlaag tegen Tsje- choslowakije uit de voorronde wordt gestart) in Amsterdam uit tegen Bul garije, de ploeg waarvan het afgelopen weekeinde tijdens oefenduels twee keer werd gewonnen. Tegen Albanië stond Nederland in de eerste helft nog met 4142 achter. Nederland had het tegen de Albane zen, hoewel geen enkele speler groter dan 2 meter maar wel met een fabel achtige sprongkracht, bijzonder lastig. De ploeg van coach René Mol speelde trouwens ook de minst goede wed strijd in dit pre-Olympisch toernooi tot nu toe, hoewel de Belg voor de wedstrijd nog had gezegd niet zo in een terugval na de inspanningen tegen België (de sleutelwedstrijd) te gelo ven. Karei Vrolijk was overigens in de Nederlandse ploeg de meest opval lende speler. Hij scoorde 16 punten, terwijl hij de Albanese uitblinker Fagu aan banden legde. Eerder op de avond toonden de Bel gen aan, dat men de klap die Neder land eerder had uitgedeeld, nog niet te boven was gekomen. Coach Guy Vandenbroek liet bijvoorbeeld zijn raspaardje Willy Steveniers in het duel tegen de Tsjechen nog geen vijf minuten in het veld staan. Steveniers die ook al niet in de basisopstel ling stond kon in de weinige tijd die hij toegemeten kreeg geen enkele indruk (slechts 2 punten) maken. Ove rigens heeft de nederlaag die België tegen Nederland leed en die meteen ook uitschakeling betekende, in dit pre-Olympisch toernooi, bij de Belgi sche bondsleiding heel wat losge maakt. Er is veel kritiek op de voor bereiding gekomen. Die voorbereiding was ook verre van optimaal. De Belgen die in eerste instantie eigenlijk geen gebruik meer wilden maken van de kwaliteiten van de 33-jarige Luikenaar, riepen hem op het laatste moment toch op. De invloed van Steveniers op zijn medespelers bleek vooral in de wedstrijd tegen Albanië, toen het aan hem te danken was dat de winst in de laatste seconden toch nog werd vastge houden. En opvallend was daarnaast ook dat Steveniers door de Belgische masseur behandeld werd als gold het Eddy Merckx himself. De Belgen gaan nu vooral bouwen aan een sterke jeugd om daardoor snel het verloren terrein in te halen. Zo mocht tegen Tsjechoslowakije de 19-jarige Werner Rotshart in dit toer nooi zijn eerste optreden maken. Hij bracht het er voortrefflijk af. Hmitieve supportersoorlog woedt lissen De Waal en Van den Bunder ;ids rit n onze speciale verslaggever jRDENBURG De Zeeuwse amateur wielrennerij baadt in pure èlde. De verrassende opkomst van dit wielergewest wordt vooral banifesteerd in de prestaties van Kees Priem, Kees Bal, en Wim iWaal en Toin van den Bunder. Voor het eerst sedert de tweede ft van de jaren 50, toen o.a. De Roo, Rentmeester, Huissoon en jstdorp nationaal de dienst uitmaakten, bezit Zeeland weer een jgelijk groot aantal topamateurs. Een 'spontane' groei al was klimaat uitermate gunstig die echter geenzins een garantie (ïoudt op een blijvende heegmonie. Daarvoor telt Zeeland te wei talent bij de nieuwelingencategorie, blijft ook de aanwas van intiehouders ondanks de successen van de huidige top te ver be ien de verwachtingen. EVl ENINGEN (ANP) —De over ging van het Nederlandse Davis ':eam die de inmiddels overleden voorzitter van de KNLTB mr. H. oyer zozeer begeerde d'at hij ons in een zwakkere groep liet plaat- lijkt nabij. Voor dertien arbütre- heren, een handwol bestuursle- een oefenmeester, die het niet kan aanwijzingen te geven en ig betalende toeschouwers heb- Fred Hemmes en Jan Hordijk Noorwegen een voorsprong van genomen. ationale kampioen Hemmes waak- behoedzaam voor enig tempo in spel te leggen en mocht dan ook ninuten op de baan vertoeven ens hij zijn bekende risicoloze wijze bekroond zag met een 6 08. 62 overwinning op de pelers over de spekgladde baan was beslist niet zonder risi- Maar het liep gelukkig allemaal af. Op het vijfde matchpoint erde Hordijk naar voren en te de partij met een goede volley Werkelijke oorzaken voor de huidige hegemonie zijn er nauwelijks aan te duiden. Weliswaar worden alle Zeeuwse toppers met uitzondering van Kees Priem uitstekend opge vangen in een en dezelfde ploeg, die gesponsord wordt door de Aarden- burgse fabrikant Frans van Turen- hout, maar dat alleen verklaart niet de bloei van de Zeeuwse wielrennerij. Sportcommissielid Adriaan de Schip per uit Goes, een van de grote anima toren in de eilandenprovincie: 'Je kunt geen echte oorzaak aanwijzen. Er zijn een of twee echte toppers en de rest trekt zich daaraan op. Maar dit zegt niets voor de toekomst. Het aan tal licentiehouders blijft zo rond de 100 schommelen. En wat er aan talent bij de nieuwelingen rondloopt is bit ter weinig'. Met Van den Bunder, De Waal, Priem en Bal behoren ook Jan Raas en Henk Gijsel tot de Zeeuwse top. Ach ter dit sextet hebben zich de jonge amateurs Verbeke, Vasseur, Stoutjes- dijk en Strobbe aangediend. De Schip per: 'Die jongens kunnen misschien voor enige continuïteit zorgen. Maar verder voorzie ik dezelfde problemen als in 1960. Nadat de toenmalige ama- teurtop was overgestapt naar de pro fessionals kwam er een leegte. Die leegte werd slechts af en toe doorbro ken door eenlingen als Jan Pieterse, Kees Rentmeester en Wim Dubois'. Indirect wordt er wel gebouwd aan de WIM DE WAAL ten: de hele zaak moet uitvoerig wor den doorgesproken. Het kan niet dat iedereen zijn eigen plan trekt, want dan worden wij helemaal de vernie ling in v gereden. Wij zijn waarschijn lijk de enige ploeg, die behoorlijk tegenwicht kan vormen voor de for matie van Ton Ketting. Maar dan zullen wij wel een eenheid moeten vormen. En dat geldt ook voor De Waal en Van den Bunder. De rivaliteit tussen dit duo is terug te voeren tot een primitieve suppor tersoorlog. Vooral De Waal en Van den Bunder weten zich ieder voor zich gesteund door een omvangrijke supportersclub die voor deze beide 'broodamateurs' fikse financiële steun betekenen. Henny Schouten: 'Dat geld is nu alles. Ze noemen zich amateurs, maar in feite zien de renners hier meer het geld dan de prestatie. Het is hier in Zeeland echt erger dan elders in het land'. En over de supporters: 'Zij brengen de jongens het hoofd helemaal op hol. De één gunt de ander de overwinning niet. Bang als hij is voor de reactie van de suppor ters'. De Waal en Van den Bunder (beiden 20 jaar) houden eikaars aantal over winningen scherp in het oog. Schou ten: 'Toen De Waal de ronde van Noord-Holland had gewonnen heeft Van den Bunder hemel en aarde be wogen om een uitstekend succes te behalen. Hij kreeg zijn zin toen hij een etappe won in Engeland. Ook Bal, de tegenpool van Priem werd daar tevreden gesteld. Priem had een wek tevoren een course in Frankrijk ge wonnen. Bal zegevierde in Engeland. Dat bracht de balans weer in even wicht'. Toine van den Bunder (dit seizoen al acht overwinningen) en Wim de Waal (5 zeges) geven deze toegespitste reva- liteit slechts schoorvoetend toe. De Waal: 'Het zijn alleen maar die sup porters die tegenover elkaar staan. TOINE VAN DEN BUNDER toekomst van de Zeeuwse wielersport. Een stichting onder voorzitterschap van Hans Lindenberg uit Goes, tracht de jeugd te interesseren voor het fietsen. De Schipper: 'Via een toer- tochtje komen er daar heel wat jon gens in de categorie van de jeugdli- centiehouders terecht'. De successen van Kees Priem hebben voor amateurs als Bal, Van den Bun der en De Waal als morele doping gewerkt. Het laatstgenoemde drietal worstelde zich uit het leger der mid- delmatigen omhoog en kreeg ook bui ten de provinciegrenzen bekendheid. Die bekendheid van Van den Bunder en De Waal strekt zich vooral uit tot België, het voornaamste 'werkterrein' van dit duo. Verenigd in dezelfde Zeeuwse formatie geven de successen van de één meermalen aanleiding tot wrijving bij de anderen in de ploeg. Vaak rijdt de formatie van ploeglei der Hennie Schouten niet mét maar tégen elkaar. Twee weken geleden in de ronde van Zuidwest-Nederland liep die rivaliteit zo hoog op, dat beter gedisciplineerde équipe als die van Ton Ketting uiteindelijk met de over winning (Klaas Balk) ging strijken. Het grootste probleem voor Hennie Schouten is dan ook: hoe smeed ik mijn formatie tot een eenheid. In Olympia's Ronde door Nederland, die donderdag in Mill van start gaat is Kees Bal niet van de partij. Hij neemt deel aan de internationale mili taire kampioenschappen in Frankrijk. De afwezigheid van deze ene topper betekent echter niet dat de problemen voor Henny Schouten uit de weg zijn geruimd. In Toine van den Bunder en Wim de Waal heeft hij twee potentië le kanshebbers voor de eindzege. En juist die omstandigheid maakt het werken voor hem extra moeilijk. 'Wij komen met de hele ploeg al een dag voor de start naar Mill. Dan wil ik alle oude wonden nog eens openrij- Het jaarlijkse toernooi in Serajewo is weer achter de rug. Dit toernooi, dat elk jaar slechts bekendheid krijgt door andere belangrijkere evenemen ten, werd zeer verrassend door de Hongaar Szabo gewonnen, die zijn be langrijkste suksessen in de jaren '50 gehaald heeft, toen hij zelfs een van de gevaarlijkste bedreigingen voor de Russen was. Nu liet hij o.a. Petrosjan, Hort en Keres achter zich. Van de 15 partijen verloor hij er één, tegen de mij volstrekt onbekende Bosagic. Bei de Russen bleven ongeslagen, Petros jan bleef slechts een half punt achter Szabo. HortRajkovic I. e2-e4, c7-c5 2. Pgl-f3, d7-d6 3. Lfl- b5t, Lc8-d7 4. Lb5xd7t, Dd8xd7 5. c2- c4, Dd7-g4 Een zeer gewaagde poging tot pion winst. Te verkiezen is 5. Pf6 6. Pc3, e6 6. o-o, Dg4xe4 7. d2-d4. c5xd4 8. Pf3xd4. Pg8-f6 Sterker lijkt 8. Pc6 9. Pbl-c3, De4-g4 10. Ddl-a4t, Dg4-d7 II. Pd4-b5, Pb8-c6 12. Lcl-g5, a7-a6? Een ernstige verzwakking. Weliswaar was 12. e6 13. Lxf6, gxf6 14. Pe4, Le7 15. Pbxd6t ook slecht, maar 12. Tc8 kon geprobeerd worden. 13. Pc3-d5!, Ta8-c8 14. Pd5-b6, Dd7 g4 15. Pb6xc8, Dg4xg5 16. Pb5-a7! 16. Dg5-a5 17. Dd4xa5, Pc6xa5 18. Tfl-cl, e7-e6 19. b2-b4, Pa5-c6 20. Pa7xc6, b7xc6 21. b4-b5 Met als bedoeling 21. axb5 22. cxb5, cxb5 23. Pxd6t enz. 21. Ke8-d7 22. b5xa6! Een andere pointe van wits 21ste zet. Het paard staat niet slechts, maar zeer sterk op c8. 22. Lf8-e7 23. Pc8-b6t, Kd7-c7 24. Tal-bl Zwart geeft het op. BogdanovicSzabo 1 e2-e4, c7-c5 2. Pgl-f3, Pb8-c6 3. d2- d4, c5xd4 4. Pf3xd4, Pg8-f6 5. Pbl-c3, d7-d6 6. Lfl-c4, Dd8-b6 7. Pd4-b3, e7-e6 8. o-o, a7-a6 9. Lcl-e3, Db6-c7 10. Lc4- d3, b7-b5 11. f2-f4, Lf8-e7 12. Ddl-f3, Lc8-b7 13. a2-a4, b5-b4 14. Pc3-e2, Pc6-a5 15. Le3-d4, e6-e5 16. Pb3xa5, Dc7xa5 17. f4xe5, d6xe5 18. Df3-f5, o-o 19. Tal-el, Ta8-d8 20. Kgl-hl, g7-g6 21. Df5xe5, Da5xe5 22. Ld4xe5, Pf6xe4 23. Pe2-f4, Pe4-d2 24. Tfl-f2, Le7-h4 25. Tf2xd2, Lh4xel 26. Td2-e2, Lel-h4 27. h2-h3, Tf8-e8 28. Ld3-c4, Lh4-g3 Wit geeft het op. JAN TIMMAN Van onze dammedewerker In de afgelopen maanden heeft de match om de wereldtitel tussen kam pioen Andreiko en uitdager Koeper- man (zoals bekend werd het 2020) minder aandacht gekregen dan was verdiend. In het Russische weekblad '64' evenwel niet Daarin wordt ge ruime aandacht besteed, onder andere in de vorm van interviews met beide dammers. Leuk is het een aantal uit spraken daaruit aan te halen, nu in Hengelo het toernooi om het wereld kampioenschap is gestart. Andreiko achtte, zoals hij zei, Ton Sijbrands uiteraard zijn voornaamste tegenstander. 'Maar men heeft een kans tegen hem: op beslissende ogen blikken bezwijken dikwijs dc zenuwen van de jonge Nederlander. Als wij de tabellen van de sterkste toernooien analyseren, dan is het niet moeilijk in te zien, dat hij zijn punten hoofd zakelijk verzamelt tegen niet-Sowjet- dammers'. Ton Sijbrands heeft de stijl van spe len van zijn buitenlandse kollega's uitstekend bestudeerd. Drie keer is hij er echter niet in geslaagd het wereldkampioenschap te veroveren (Alès, Bolzano en Monaco). Thans is het moeilijk te zeggen wie de beste dammer is', zegt hij zelf. Koeperman geeft hierop een resoluter antwoord: 'Dat denken vele Hollanders en ook sommigen van onze dammers. Ik ben een andere mening toegedaan'. Op de vraag welke wijzigingen nood zakelijk zijn in het systeem van het verspelen van de wereldtitel ant woordt Andreiko, dat in een dubbel- ronelig toernooi met de 10 besten van de wereld, (hiertoe behoren op dit moment: Koeperman, Gantwarg, Tsje- golev, Sijbrands, Wiersma, Baba Sy, Kuyken, Hisard en Cazemier; m.i. dienden de gebroeders Verpoest ook genoemd te worden) de objectiviteit het meest benaderd wordt. Koeperman hierover: 'Het meest recht- Derde ronde: Hisard(Fra)-Agllardi (Mon) 2-0, Baba Sy (Sen)-Laporta (It) 1-1. Sij brands (Ned)-Gantwarg (Rus) 1-1. Smith (VS)-WJersma 'Ned) l-l, Allar 'Sur)-Koeper- mann (Rus)-l-l, Verpoest (BoD-Andrclko (Rus) 0-2. Janecek (Tsjech)-Fanelll (It) 0-2, Deslauriers (Can)-Dclhom (Fra) 1-1. Stand: l. Andreiko en Dclhom 5 punten. S. Kuyken 4 (uit 2), 4. Gantwarg, Fanclli en Wiersma 4, 7. Deslauriers 3 (uit 2). 8. Allar, Sijbrands, Koeperman en Hisard 3, 12. Baba Sy, Smith en Laporta 2. 15. Verpoost 1. 16. Agllardi 0 (Uit 2), 17. Janecek 0. vaardige zou zijn alles in matchvorm te verspelen'. Hieronder volgt een deel van de elfde partij tussen Koeperman en Andreiko. Wit; A. Andreiko; Zwart: ir. J. Koe perman. Wit aan zet speelde 39-33? Kansrijker is 47-11 (47-42? 25-30! 14-19 26-31 en 12-17) 14-19 gedw. 29-23 18x29 34x14 20x9 28-23! Het beste tegenspel voor zwart is dan 9-14! 41-37 (32-28 13-19. 1-1) 12-17 (25-30?, 40-34! 13-18, 34x25 18x29 39-33!t; 14-20?! 32-28 20-24 A.B 28-22 25-30 37-32!t; 13-19?! 40-34! 19x28 32x23 14-20 34-29! Met kansrijke eindspelen. A 12-17 27-22! t B 13-19 23x14 20x9 28-23 9-14 40-34 (zie hoofdvariant) of na 9-14 27-22! 40-34 13-19 (14-20 32-28 20-24 39-33!t) 34-29 19x28 32x23 25-30 39-33 14-20 33-28 met kansrijke eindspelen voor wit. In de partij ging het na 39-33 verder met 14-19, 44-39, 35x44, 39x50, 20-24, 29x20, 25x14, 34-29, 14-20, 4742, 19-24, 5044, 13-19, 42-38, 20-25, 29x20, 25x14, 28-*:2, 26-31, 22x24, 31x22, 32-28, 22-27 28-23, 27-31, 24-19, 14-20, 19-13, 31-36i 13-9, 3641, 94, 4146, 33-28A, 46-37. 38-33, 20-25, 4440, 25-30, 4-18, 3748. 18x1, 30-35, 40-34. 48-25, 23-19, 25-20, 1-1. A In '64', het Russische dam- en schaakweekblad, geeft Tsjegolev aan dat Andreiko nog meer materiaal had kunnen winnen door 4-15 (46x14) 5x1. Maar zwart had dan remise kunnen maken door (14-19), 33-29 (1-12 16-21 en 19-35) (16-21) 1-18 (21-27!) (niet 19-23 wegens 18-27! en 19-28 niet we gens 18-1 en 1-6). Nu a. 18x36 (19-35) 44-39 3540) 29- 24 (4040) 38-33 (49-35 24-20 35-30) remise en b. 18x31 (19-35) 44-39 (3549) 38-33 (4940) 29-24 (40-29). HARM WIERSMA

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 21