Wallace behaalt weer stembuszege Biesheuvel blijft bij f 2.2 miljard Hanoi wijst in Parijs nieuw voorstel VS af Vrouw laat per ongeluk kind langs weg achter Zee slaat land weg: vogeleiland in gevaar 1 Miljoen Nederlanders vragen om wat adem. Bewolkt Nog geen akkoord in Bonn Dode bij botsing Boekhouder verduistert twee ton Weer vliegtuig gekaapt in VS door 'parachutist' Na hogere cijfers over tekort: In deze krant DOLFiNPRIUm VTB n.v. Schaakgrootmeester Pachman weer vrij Assurantiefusie gaat niet door UW KRANT IS NU WEL OCHTENDBLAD MAARWETEN UW KENNISSEN HET AL? Botsing tijdens 'twee minuten' VERNIEUWD EN UITGEBREID VUL DE BON HIERNAAST IN "Nieuwe leidse Courant christelijk dagblad voor leiden en omgeving „Stantvastich is ghablaven mijn hert in teghenspoetl" ZATERDAG 6 MEI 1972 53ste jaargang BIJ VERDUYN INTERIEURVERZORGING Meer keus passende kteenstraat 37 Postbus 76 RIJNSBURG omgeving Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. Van een verslaggever LEEUWARDEN Hetsikelvo rmige vogeleiland Griend, midden in de Wadenzee tussen Harlingen en Terschelling, loopt, als er niet spoedig maatregelen worden genomen, ernstig gevaar. Elk jaar slaat de zee zo'n vijf of zeven meter aan de noordkant van dit achttien hectare grote 'wande lende' eilandje weg, terwijl het aan de landzijde onvoldoende aangroeit. Ir. Van Herwerden, inspecteur Noord van de vereniging tot be houd van natuurmonumenten in Nederland, meent dat de afsluiting van de Zuiderzee en in een later stadium ook de Lauwerszee dit pro ces hebben versneld. Steeds hoger oplopende vloeden hebben het evenwicht tussen zandaanvoer en afslag ernstig verstoord, meent hij. Door de afkalving en afvlaljking aan de bovenkant overspoelt de zee het eiland steeds vaker, aldus de heer Van Herwerden. Dit heeft tot gevolg dat de vegetatie die nodig is om het zand vast te houden, sneller verdwijnt. Het gevolg is een voort schrijdende erosie. Rijkswaterstaat heeft nu drie ver sterkingsplannen ontworpen, waar van er één is uitgekozen door de vereniging tot behoud van natuur monumenten. Het ministerie van CRM en dat van Verkeer en Water staat is benaderd voor subsidie. Griend is van belang als broed plaats van de grote stem, en func tioneert ook als hoogwatervlucht- plaats voor tuinduizenden trekvo gels. Ongeveer tien procent van de hele vogelbevolking op het wad concentreert zich op Griend. Ver dwijning van Griend zou volgens de heer Van Herwerden niet alleen een geweldig verlies betekenen voor de Nederlandse broedvogels, maar zou bovendien zijn weerslag vinden in de broedgebieden van deze trek vogels in Noord- en Noordwest- Europa.Met de uitvoering van het versterkingsplan zou ten hoogste tot volgend jaar kunnen worden ge wacht. Uw geld is er goed voor! Nationale collecte Nederlands Astma Fonds giro 55055 Leusden Zogezegd Kritiek dat is voor een politicus kunstmest, daar ga je van groei en. Minister-president Biesheüvel In het algemeen veel bewolking, maar plaatselijk een bui. Over wegend matige, zuidoostelijke wind en minimumtemperaturen ongeveer 9 graden. Maxima om streeks 17 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: zonnige perioden, bijna overal droog en temperaturen in het algemeen boven normaal. Zon op: 04.59 04.58 onder: 20.15 /20.16 Maan op: 02.23/02.39 onder: 12.51 14.13 Televisie met stilstaand beeld NASHVILLE (AP, UPI) Gouverneur Wallace heeft, opnieuw ge bruik makend van de oppositie tegen het gedwongen busvervoer van schoolkinderen, zijn tweede overwinning bij de voorverkiezingen be haald. Hij won met 67 procent van de stemmen in Tennessee, dat door de meeste andere kandidaten was gemeden. Wallace heeft nu Muskie verdrongen wat het aantal veroverde stemmen op de partij conventie betreft. De Westduitse minister van economische zaken en financiën, Karl Schiller (rechts) verlaat hier met kanselier Brandt een conferentie zaal in het Bondsdag-gebouw, nadat overleg met de oppositie over ratificatie van de omsterden verdragen nog steeds niet tot een ak koord heeft geleid. Zie ook pag. 9. Advertentie Wallace's rivalen hadden h'n nederlaag tevoren reeds zien aankomen en hiel den Tennessee voor gezien. Humphrey eindigde als verre tweede met 17 procent, McGovern kreeg 7 procent, Shirley Chisholm 4 procent en Muskie 2 procent. Gouverneur Wallace won reeds eerder in Florida en deze week kreeg hij bij de staatsconventie in zijn thuisstaat Alabama alle gedele geerden toegewezen. McGovems successen bij de voorver kiezingen blijken zijn populariteit te hebben vergroot, zo meldt een opinie peiling van het bureau Gallup. Hij maakte een sprong van vijf naar ze ventien procent, sinds het begin van de voorverkiezingen. Humphrey heeft volgens dezelfde peiliAg 30 procent van de Democratische kiezers achter zich en Wallace 17 procent. Muskie. die zich uit de voorverkiezingen heeft teruggetrokken, staat net zoals McGo vern op 17 procent. De verdeling van het aantal gedele geerden naar de Democratische partij conventie is nu: McGovern 267.5 Humphrey 197 Wallace 162 Muskie 128.5 Om de presidentsnominatie te verwer ven zijn de stemmen van 1.509 gedele geerden nodig. Asjeblieft BERGEN OP ZOOM Bij een fron tale botsing tussen een personenwa gen en een truck met oplegger is gistermorgen in Bergen op Zoom de 21-jarige J. Pijpelink uit Goes om het leven gekomen. Volgens een getuige zou hij op de Wouwse Straatweg met zijn auto plotseling naar links hebben gereden waaroor hij met de truck in aanrijding kwam. De wagen werd verpletterd en over een lengte van 20 meter meegesleurd. Het slachtoffer overleed in het ziekenhuis Lievens- berg in Bergen op Zoom. BREDA De Bredase gemeentepoli tie heeft een 49-jarige boekhouder J. L. A. uit GUze-Rijen aangehouden. Hij wordt ervan verdacht 200.000 gul den van zijn werkgever te hebben verduisterd. Hij heeft bekend. De malversaties gebeurden tijdens de vijf jaar die hij bij het aannemersbe drijf Rasenberg in Breda werkte. Ze kwamen aan het licht via de fiscale opsporingsdienst, die bij onderaan nemers 'foutieve' opgaven ontdekten. Bij nader onderzoek bleek A. de schuldige te zijn. Het is nog niet bekend waar al het verduisterde geld is gebleven. A. en zijn gezin leefden wél op grote voet. WASHINGRON (Reuter) Een Boeing-727 van de Amerikaanse Eas tern Airlines met 56 mensen aan boord is gisteren gekaapt door een gewapende man, die driehonderddui zend dollar eiste en zes parachutes. De man, die beweerde explosieven in een koffer te hebben, drong de cock pit van het toestel binnen, toen het onderweg was van Allentown in Pennsylvania naar Washington. Hij weigerde gisteravond de passagiers in Washington te laten uitstappen. DE INTERNATIONALE CHRISTELIJKE VREDESDIENST organiseert werkkampen in Europa. N.-Amerika en het Midden-Oosten Inl.: bij I.C.V.D., Hartenstraat 9, Amsterdam. RITA T "Het stinkt verschrikkelijk, -naar 't smaakt lekker." Van onze parleraentsredactie DEN HAAG Premier Biesheuvel wil alleen weten van een te verwachten tekort op de begroting 1973 van 2,2 miljard gulden. Elk hoger cijfer, dat wordt genoemd, zo betoogde de minister-president gisteravond met klem na afloop van de vergadering van de ministerraad, is speculatie en gebaseerd op bepaalde wensen. Amerikaanse CBS-televisie meldt: WASHINGTON, SAIGON (AFP) Noord-Vietnam heeft de vor ming van een coalitieregeling in Zuid-Vietnam, die de Verenigde Sta ten begin deze week hadden voorgesteld, verworpen. Dit heeft de Amerikaanse televisie-omroep CBS gisteren meegedeeld. Volgens de correspondent van de CBS bij het Witte Iluis heeft Nixons advi seur, Henry Kissinger, die naar Parijs reisde, het voorstel overhandigd aan Le Doec Tho, lid van het Noordviet- namese politburo. De correspondent zegt bevestiging te hebben gekregen van het vertrek van Kissinger uit Washington op maandagavond en diens terugkeer op dinsdagavond. Het Amerikaanse voorstel zou uit drie punten hebben bestaan: een staken van het vuren, de terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Zuifl- Vietnam en de vorming in Saigon van een coalitieregering, waarvan presi dent Van Thieu deel zou uitmaken. Kennelijk is het Amerikaanse vast houden aan opneming van president Van Thieu in een coalitieregering de oorzaak van het mislukken van deze poging om tot een compromis te ko men. Tot nu toe hebben de Verenigde Staten steeds de vorming van een coalitieregering in Saigon afgewezen. Volgens de correspondent van dc CBS is de teleurstelling van president Nixon des te groter, omdat Kissinger in Moskou de verzekering had ontvan gen, dat Hanoi iets nieuws had bij te dragen aan de onderhandelingen. VERSTERKINGEN Amerika staat op het punt nog eens 72 Phantom-jachtbommenwerpers als versterking naar Indo-China te zenden om de luchtsteun aan het Zuidvietna- mese leger verder op te voeren. Dit is uit welingelichte kring uit het Penta gon vernomen. De officiële woord voerder van defensie, Jerry Fried- heim, had al eerder meegedeeld, dat binnenkort nog meer schepen en vliegtuigen naar Vietnam zouden wor den gestuurd. Bijzonderheden gaf hij echter niet. Volgens een militaire zegsman maken op de basis Holloman in New-Mexico vier Phantom-squa drons zich gereed voor vertrek naar Thailand. Het is niet uitgesloten, dat er nieuwe Amerikaanse marinierseenheden bij Danang in Zuid-Vietnam aan land zul len worden gezet ter bescherming van de Amerikaanse strijdkrachten van wie de terugtrekking volgens plan ver loopt. Dit heeft gisteren de woordvoer der van het ministerie van Defensie in Washington meegedeeld. Het betreft zes bataljons mariniers met een totale sterkte van circa 5.000 man, die zich aan boord bevinden van Ame rikaanse oorlogsbodems van de Zeven de Vloot in de Golf van Tonkin. De Zuidvietnamese luchtmacht heeft donderdag, volgens militaire kringen in Saigon zestien Noordvietnamese tanks vernietigd, die zich in de rich ting van de oude keizerstad Hoeé bewogen. Bij deze actie op veertig km ten noorden van Hoeé zouden zeven tig Noordvietnamezen zijn gesneuveld. Ook de reusachtige Amerikaanse B 52- bommenwerpers hebben gisteren in de omgeving van Hoeé weer 'bommen tapijten' gelegd. De grote aanval van Noordvietnamezen en Viet Congstrij- ders op Hoeé wordt begin volgende week verwacht. In het centrale bergland hebben Zuid vietnamese parachutisten donderdaga vond verkeersweg-14, tussen Kontoem en Pleikoe, heropend. De weg was sinds drie wekei. door Noordvietna mezen en Viet Congstrijders afgesne den. (Advertentie) Het gesprek dat de ministerraad giste ren over de nieuwe begroting voerde, noemde mr. Biesheuvel oriënterend. De discussie wordt gevoerd op basis van de zogenaamde streefcijfernota. Maar de minister-president wilde de cijfers van deze nota (die een veel hoger tekort zouden aangeven) abso luut geheim houden, om het gesprek in het kabinet in alle rust te kunnen houden. Het gesprek is intussen vrij concreet geworden en zal spoedig worden afge sloten met het uitzetten van enkele beleidslijnen. Op grond van de dan vastgestelde cijfers van de streefcijfer- nota, zal minister Nelissen (finan ciën) in Juni vier weken lang met zijn collega's onderhandelen. In de eerste twee weken van juli zal Binnenland Verdere inkrimping NS-personeel 5 Crescendo krijgt gouden tulp 7 Drijfveer Angolacomité 11 Zeker 15 jaar werk voor Stichting MO-MS 17 Buitenland Nixon stelt Muskou aansprakelijk 9 Ethiopische studenten klagen keizer aan 9 Opmars neo-fascisme bedreigt Italië 13 Kerk Luther doortrapte schelm of gelovig profeet 2 Mien, ga je mee naar de kerkdienst-oude-stijl 2 het kabinet de knopen doorhakken en het beleid voor volgend jaar bepalen. Is dat gelukt, dan kunnen de minis ters rustig met vakantie gaan. Abortus Vanmorgen komt het kabinet weer bijeen om het bij voorbaat al veel omstreden en lang uitgebleven wets ontwerp over de regelingen van abor tus te bespreken. Nadat het reeds door het kabinet goedgekeurde ont werp door de Raad van State op tal van punten was gecorrigeerd, is dit weer de eerste keer dat het kabinet zich over de abortusproblematiek buigt. De verwachting is, dat het wetsontwerp over enkele weken aan de Staten-Generaal kan worden voor gelegd. Leningen Minister Nelissen is van plan het parlement te vragen het systeem van de periodiek terugkerende leningwet- ten te wijzigen. In de eerstvolgende leningwet zal niet meer om een mach tiging voor een bepaald, bedrag, maar voor een vastgestelde termijn worden gevraagd. De wijziging is gisteren door het kabinet goedgekeurd. Aanleiding tot de wijziging is de bij (Advertentie) Kunst Over Rudy Kousbroek 15 Mens als mechaniek (filmkroniek) 15 Erbarmelijke expositie 15 Sport Hoefnagels, voetbal en agressie 19 Geld belangrijker dan suc cessen voor wieleramateurs 21 Economie Philips wil sterkere spreiding produktie 25 Radio en tv Strips, feuilleton 6 Recepten .6 Commentaar Dichtbij en verder 7 Dammen en schaken 21 Beurs 23 Zingende dolfijnen in het Dolfinarium g,óo,hsS Harderwijk overdekte Dolfijnenstadibn ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: dagelijks 10.00 - 11.30 - 13.00 - 14.30 - 16.00 en 17.30 uur. Zondags niet om 10.00 uur. Onderwaterpanorama. Robarium. Expositie walvisachtigen. Harderwijk - Tel. 03410 - 6041. mondelinge behandeling van de le ningwet 1971 in de Tweede Kamer bepleite gedachte om tot een vereen voudiging van de telkens terugkeren de machtigingsprocedure te komen, zonder daarbij te kort te doen aan de mogelijkheid voor de Staten-Generaal om het leningsbeleid te controleren. De oplossing is dat op vaste tijden een nieuw ontwerp-leningwet bij de Staten-Generaal moet worden inge diend. Aangezien het jaar 1972 reeds voor een deel is verstreken, is voor dit keer een machtiging gevraagd voor de jaren '72 en '73. Daarna zou een jaarlijkse toestemming van het parlement kunnen worden overwogen. PRAAG (Reuter) Loedek Pach man, de Tsjechische schaakgrootmees ter is gisteren in vrijheid gesteld, nadat hij eerder op de dag tot twee jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens 'subversie, belastering van de republiek en aansporing tot en voor bereiding van een strafbaar feit'. Omdat Pachmans gezondheid slecht is en hij reeds 18 maanden in voorarrest heeft gezeten, beval de rechtbank zijn vrijlating. De schaakgrootmeester zag er mager en ingevallen uit, maar hij glimlachte opgelucht. Zijn vrouw ju belde: 'Hij is vrij, hij is vrij'. Ze vertelde dat haar man tijdens zijn hongerstaking van vier weken in de gevangenis, met geweld gevoed was. Lichamelijk was hij er niet zo goed aan toe, vertelde ze, maar geestelijk wel. 'Ik neem hem mee naar huis en ga hem oplappen', voegde ze eraan toe. AMSTERDAM De eind februari aangekondigde grootscheepse fusie in de Nederlandse verzekeringswereld Is van de baan. De AMEV heeft zich nl. teruggetrokken uit de besprekingen met de Delta Lloyd en de AGO. Indien de fusie zou zijn doorgegaan zou het grootste verzekeringsconcern van ons land zijn ontstaan. Zie ook dc rubriek Economie cn Fi nanciën. Van onze correspondent ARNHEM Paniek gistermiddag op de autoweg ArnhemNijmegen: een vrouw had bij Lent een vijfjarig kind uit de auto gezet en verdween vol gas richting Arnhem. Alle korpsen zochten naarstig naar een rode auto vol rommel die naar Arnhem reed, tenvijl de kleine huilend langs de weg stond. 'Het gebeurt nog wel eens dat mensen ecu hond uit de auto zetten, maar een kind: dat is toch te gek.' mopperde de politic. Gelukkig bleek er niets aan de hand te zijn: moeder was haar kleine gewoon vergeten toen ze was gestopt om benzine te tanken. Daarbij was toch een hond in het spel: die zat met het kind achterin tussen een berg rommel en wilde tijdens de stop wel even wat doen buiten. De peuter stapte gedienstig uit om hondlief terwille te zijn. Terwijl ze samen achter een boom stonden sprintte moeder plotseling weg. Zij dacht het tweetal nog tussen de bagage. Toen ze onderweg geen antwoord kreeg keerde ze terug via een afslag bij Arnhem. Van een verslaggevers ROTTERDAM Tijdens de doden herdenking op de avond van 4 mei. zijn twee automobilisten midden op de rijweg tussen Rotterdam en Dor drecht stil blijven staan. De bestuur der van een lijnbus, die op dergelijke obstakels niet had gerekend, is op de beide wagens ingereden. De toedracht is eerst gisteren uit de verklaringen van getuigen duidelijk geworden. Na de botsing werd de 31- jarige Papendrechter A. van Ooster hout met letsel aan hoofd en nek- wervels en met enkele gebroken rib ben opgenomen in het Dijkzigtzieken- huis te Rotterdam. De bestuurder van de andere stilstaande wagen bleef on gedeerd. LAAT HEN NU DIT OCHTENDBLAD VOOR "UW OMGEVING" LEZEN Als u ze NU opgeeft als abonnee, dan bespaart u voor hen 3% gulden aan abonne mentsgeld. De eerste 2 weken krijgen zij bij wijze van kennismaking de krant gratis! En u ontvangt een leuke attentie! Een postzegel is niet nodig ais u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN WÈéfÈ IVnoteer aIs Bifrll nieuwe abonnee: Naam: Adres: maand I betaalt per: I Plaats: kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen I gratis, en bespaart ca. 3% gulden abonnements- 1 geld. Opgegeven door: Naam: Adres: I Plaats: Ilk ontvang als beloning het aangekruiste f~l mapje poat- n pleUna |~1 handige papier met (rieaaen- paraatmap I enveloppen onderzetter) met brlef- acbaaltje papier en pen

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1