Kunststoffen huis trekt veel bekijks |Nog zeker 15 jaar werk oor Stichting 1940-1945 Vijf kruisjes voor NCR(eis)V (TROUW/KWARTET ZATERDAG 6 MEI 1972 BINNENLAND T11/K17 ln de tuin voor het oorlogs- en verzetsmuseum in Overloon zal van daag koningin Juliana een beeldhouwwerk onthullen, dat het verzet in de jaren 19401945 uitbeeldt. De beeldengroep, een bronzen skulptuur gemaakt door de beeldhouwer J. Jorna, drukt uit 'de be scherming van de lichamelijke en geestelijke vrijheid van anderen', zoals vandaag de algemeen voorzitter van de stichting 19401945, mr. A. H. van Namen, het zal omschrijven. Het beeld is aan de stich ting geschonken door de verzetsgepensioneerden, die als bewijs van dankbaarheid voor wat de stichting voor hen gedaan heeft, bijna dertig duizend gulden bijeenbrachten. Koningin Juliana zal het beeld an een onzer verslagge\ ers om drie uur vanmiddag onthullen. |Mr. Van Namen verwacht uit stijgend aantal aanvragen om hulp: kor Rudie van Meurs IMSTELVEEN Het is een pen merkwaardige als droevige jealiteit, dat vrijwel niemand di eet na de oorlog besefte hoe ang en hoe intensief de pijn en iet verdriet van de bezetting zou ten nawerken. Het beste voor- eeld van de vergissing van toen misschien wel de stichting 1940 •1945, die er vijftien jaar gele- >n hard over dacht zichzelf op ijvofc heffen en de zaken te liquide- b r% maar die nu, anno 1972, voor dln nieuwe periode staat. 3°1 k laatste jaren blijkt het aantal ragen voor een buitengewoon ioen (dat volgens de wet uit 1947 it toegekend aan hen die 'tijdens bezetting door daad of houding >ben deelgenomen aan het verzet' al of niet gevangen hebben geze- i) nog steeds toe te nemen. Schom- 1de het aantal een kleine tien jaar leden om de 200 en 250, in 1971 is opgelopen tot 612 en het ziet er uit dat dit jaar de aanvragen om en bijstand nog talrijker zullen algemeen voorzitter van de stich- 1940-1945 mr. A. H. van Namen er intussen een vraagteken achter jjde top bereikt is. Mr. Van Namen >komP i" de oorlogsjaren een belangrijk in de Vrij Nederland-groep. In merj ober 1944 richtte hij de stichting eki n^l945 op, de latere stichting '40- kW' januan 1945 werd hij door de itse bezetters opgepakt nadat hij cele malen daarvoor via gedurfde (snappingen uit de handen van de nd had weten te blijven, zegt, over de stijging van aanvra- voor een buitengewoon pensioen: persoonlijk dacht dat we in 1970, er over de 400 aanvragen waren, hoogtepunt bereikt hadden. Maar aantal stijgt nog steeds en over- t voortdurend de verwachtingen. :t op de leeftijdsopbouw van de /ragers, betekent die ontwikkeling de stichting zeker nog wel vijftien twintig jaar werkzaam zal moeten groot Is het aantal verzetsgepen- lerden nu? Van Namen: 'Vijftien jaar gele- I bedroeg hun aantal 6000. Dat tand is op dit ogenblik, ondanks afneming door sterfte, gelijk geble- Het is eigenlijk heel merkwaar- J dat we ons deze ontwikkeling niet Ier gerealiseerd hebben. Niemand voorzien dat alles veel langer I gaan duren. Toen in 1947 de wet 'ngewoon pensioen van kracht [d, was daar aanvankelijk de voor- rde in opgenomen dat binnen één de aanvrage voor een uitkering t worden gedaan. Die termijn is heel snel verlengd tot vijf jaar Hl is nu onbeperkt geworden. Wij i pal na de oorlog niet voldoen- jordrongen -'an de ernst van het II dat de bezetting veroorzaakt had [dat de slachtoffers nog steeds on- Vinden'. b zijn het vooral die nu een aan- Bg doen? 1 Van Namen: 'In 1971 behoorde l meerderheid tot hen, die in de logsjaren in concentratiekampen [gevangenissen zaten of tijdens de Me og intensief aan het verzet deelna- km. Vooral die laatste groep, die aan nische eind van de oorlog zo'n 25 jaar Per was en nu dus ruim 50 is, heeft n geel moeilijk. Sommigen van hen zijn resp jaren in geslaagd gewoon in het acceleijrtschappelijke proces te functione- maar nu zie je ze in elkaar mode ;en. In lekentaal zou je kunnen oo;en dat hun reserves voortijdig 280 uitgeput'. 0 C directeur van de stichting 1940- mr. H. J. P. van de Meerendonk, -int dat de stijging van het aantal vragen voor een buitengewoon Mr. A. H. van Namen Omdat ze medisch begeleid worden, hebben ze zelf de beste idee wat de oorzaak van hun handicap is. Daarom komen ze met een aanvrage voor een buitengewoon pensioen'. Worden vrijwel alle aanvragen geho noreerd? Uit het antwoord van de heer Van de Meerendonk blijkt dat slechts een klein percentage afvalt. Mr. Van Na men: 'Als de medische causaliteit dui delijk is, gaat de stichting meteen tot uitkering over. Later wordt dat dan verrekend met het buitengewoon pen sioen. De taak van de stichting is om vast te stellen of iemand deelgenomen heeft aan het verzet. We kunnen vrij snel vaststellen of iemand intensief heeft deelgenomen aan het verzet en of die activiteiten van toen de oor zaak zijn van de spanningen van nu'. Gaan deze nieuwe uitkeringen, waar mee vijftien jaar geleden op geen enkele wijze rekening werd gehouden, de kas van de stichting niet zodanig belasten dat tekorten dreigen? Mr. Van Namen: 'Over het uitkerings fonds zijn geen problemen. Dat is veilig gesteld. Dat betekent ook dat de nieuwe aanvragen voor buitenge woon pensioen gehonoreerd kunnen worden. Ook de suppleties voor die gevallen waarin de wet niet voorziet, zoals studiekosten voor de kinderen en kosten van buitengewone voorzie ningen, kunnen door de stichting worden opgebracht. Dat is allemaal dankzij de wettelijke regeling in 1970. waardoor er een belangrijke verbete ring is opgetreden. Maar er is wel een ander probleem. De stichting 1940-1945 heeft 24 maat schappelijk werkers in dienst en alles bij elkaar een staf van ongeveer hon derd mensen. We hebben een hoofd bureau in Amsterdam en zes districts bureaus in het land. Om dat hele apparaat gaande te houden is veel geld nodig. In 1955 is de stichting uit de inzame- lingsmarkt verdwenen. We meenden ons toen wel te kunnen redden met een kapitaal van tussen de dertig en veertig miljoen gulden. Maar de toene mende geldontwaarding en de sterk gestegen kosten van lonen en sociale Tasten betekenen dat we nu aan het interen zijn op ons kapitaal. Wij over wegen dan ook om in toenemende mate samen met de overheid het kostenvraagstuk op te lossen'. Dus geen landelijke inzamelingsacties meer? Mr. Van Namen: 'Onze mening is dat het niet past om op de openbare inzamelingsmarkt te komen voor deze problematiek. Wij hebben onze vaste contribuanten die jaarlijks enkele honderdduizenden guldens bijeen brengen en wij hopen die te houden en nog uit te breiden. Want dat is wel nodig'. De voorzijde van de kunststoffen woningen in Vianen VIANEN Wat de vliegtuigfabriek Fokker na ettelijke jaren experimenteren en ettelijke miljoe nen spenderen niet gelukt is, denkt het scheepsbouwbedrijf Le Comte Holland NV in Vianen bereikt te hebbende bouw van een huis uit kunststof. Op het industrieterrein in Vianen staat het eer,te exemplaar, sinds 23 maart bewoond door de heer A. Le Comte zelf en intussen bezocht door honderden nieuwsgierigen en een Duits zakenman die er meteen vijftig van bestelde. Dat zegt tenminste een woordvoerder van Le Comte en aan de activiteit in de werkplaats van de fabrikant te merken waar op dit ogenblik de segmenten voor bijna twee woningen per week worden ge maakt wijst er niets op dat hij te optimistisch spreekt. Maar voor de gèmdddelde Nederlander zal de aan schaf van een kunststof woning nog een hele onderneming blijven. In de eerste plaats is er de prijs. De woning, zoals die in Vianen staat opgesteld, kost 52 mille, zonder de kosten van de grond. Dan is er de inhoud van de woning die eufemistisch uitgedrukt niet bijs ter groot is. Het kunsbstofhuis bestaat uit twee half ronde koepels en een tussenstuk, alles bij elkaar een opper vlakte van 90 vierkante meter. Dat betekent twee kleine slaapkamertjes, een badcel, een ruime keuken en een niet al te grote woonkamer. Bovendien is er de vormgeving. Het ontwerp van de hand van de heer Le Comte is nogal futuristisch en breekt rigoureus met de opvattingen die in Nederland over wonen bestaan. De tyee buitenste koepels hebben veel weg van scheepsrompen, wat niet zo verwonderlijk is omdat ze uit een scheepsbouwbedrijf komen. De witte kleur die de polyester seg menten in Vianen hebben, kan desge wenst veranderd worden in elke ande re kleur. De gemeente Vianen heeft zonder meer een vergunning voor het neerzetten van het kunststofhuis gege ven voor permanente bewoning. Maar dat zegt natuurlijk niet zo erg veel over wat andere gemeenten gaan doen (Vianen is zelf gebaat bij een flore rende lokale industrie). Zaak ds dat er onder de kuststofwo- ning niet geheid behoeft te worden. Vorstvrije betonblokken als onder grond is voldoende. Het huis is uitge rust met vijfcentimeter dikke wanden, polyester met isolatieateriaal, en is gemaakt van zelfdovende lamineer- hars. Dat betekent dat het spul niet brandgevaarlijker is dan een 'alledaag se' woning. De belangstellenden die tot dusver Vianen aandeden, zijn niet alleen as pirant huisbezitters. Er zijn, volgens de woordvoerder van Le Comte ook mensen geweest die de polyester seg menten willen gebruiken om er kleu terscholen uit op te bouwen of clublo kalen van te maken. Intussen heeft liet huis in Vianen ook z'n eerste fikse voorjaarsstorm meege maakt en is het zonder pijn blijven staan. Directeur Le Comte overlegt op dit ogenblik met de schoonheidscom missie in Nederland, die met het niet alledaagse model enige moeite heeft. De bouwtijd van de kunststofwoning is, zoals gezegd, bij de huidige beman ning van het fabriekje in Vianen, één tot twee woningen per week maar dit aantal zou opgevoerd kunnen worden tot tien. Voor het installeren van de polyester woning is zo ongeveer ander halve maand nodig. Le Comte verwacht zelf veel van het project Hij zegt: 'Toen Fokker acht jaar geleden met de kunststofwoningen begon was de markt er nog niet rijp voor. Boven dien werd toen uitgegaan van rechte kunststofsegmenten. Wij hebben het hier in koepelvormige elementen ge zocht, die veel sterker zijn'. Hij denkt ook dat de markt voor de kunststof woning nu wel willig is. Maar de prijs van ruim vijftig mille (met de grond mee zeventig tot tachtig mille) zal, zo lijkt het althans, veel mensen ervoor terug doen deinzen de kunst stofwoning als eerste woning aan te schaffen, laat staan als tweede. Reizen tot in Bosland van Suriname door Ton van der Hammen sioen te maken heeft met de dis- Bies en publikaties die met name laatste tijd zijn losgemaakt over iyndroom. de naweeën van het ilijf in het concentratiekamp die i zoveel jaren na de oorlog licha- slagers en geestelijk uiten. Hij zegt ford-itw d'e discussies de slachtoffers Mon npelvrees heeft doen overwinnen )mpany Voor zichzelf te erkennen dat hun 43< üdlteit, hun 'uitgeblust' zijn, een ns móti€ h€eft met de oorlog en het °da ^an Namen daarover: 'De mensen arjjZ'ch nu melden zijn steeds in het aü tschai Ford-rijf ippelijk leven bezig geweest constateren nu dat ze hun werk meer aankunnen. Ze vallen terug s lf Hhet bedrijfspensioen, op de bij- reel krijdswet of op de WAO-verzekering. nog I xtra inL. DEN HAAG Al zo'n halve eeuw is er verwarring mogelijk tussen twee NCRV-en die protes tants Nederland rijk is: de reis- en de omroepvereniging. Kenne lijk heeft dat nooit veel proble men opgeroepen. Ook al niet, om dat een van beiden in het spraak gebruik als NCReisV wordt aan geduid. Bij wijze van grapje is wel eens aan de voorzitter van de NCReisV, prof. dr. B. Meulen- beld, gevraagd of niet beter an dere initialen konden worden ge kozen. Och, als daaraan behoefte bestaat kan dat natuurlijk altijd, zei hij toen. Maar dat lijkt me voor de omroepmensen niet zo leuk. Eigen identiteit wordt waargemaakt Waarmee hij op vriendelijk-besliste wijze te kennen gaf, dat een eventue le naamswijziging van de omroepvere niging zou moeten komen. Want die is twee jaar jongerConcludeer daaruit niet dat tussen de verenigin gen ook maar het geringste spoor van een controverse daarover bestaat. Niets is minder waar dan dat. De verhoudigen zijn altijd allerharte lijkst tussen de naam- (beter: initiaal)- genoten. Misschien wel mede uit wederzijds respect voor het feit dat beiden zich, deconfessionalisering of niet, in blakende welstand blijven verheugen. Het is daarom geen groot spraak van de jubilerende NCReisV. dat ze haar kleurige reisprogramma- 1972 en de afleveringen over dit jaar van 'Ons Reisblad' met het jeugdige motto '50 jaar jong' siert. Want deze middelgrote reisorganisatie, zoals di recteur C. L. J. Opperman hem kwali ficeert, doet met zijn moderne cen traal bureau (25 man personeel) aan de Haagse Weteringkade behoorlijk mee. De NCRV handhaaft zich ook dit jaar keurig, terwijl anderen veren moeten laten. De concurrentie in deze branche is immers moordend. Nu heeft de NCRV op de reismarkt een behoorlijk pré. Dat is om te beginnen de verenigingsband, die na tuurlijk een heel andere binding schept dan wanneer je je reisbelangen puur zakelijk aan een reisbureau, hoe bonafide ook, toevertrouwt. Bij de NCRV gaat het niet om winst en ze laat dan ook iedereen rustig in haar boeken kijken. In concreto betekent dat, dat elke reisgroep uit zijn mid den een commissietje van twee kiest, dat de financiën van de reis op de voet volgt. Is er een overschot, dan wordt dat terugbetaald, of bijvoor beeld gestort in het potje van de stichting 'De Naaste' die minder be deelden in staat stelt gratis op reis te gaan. Direoteur Opperman, die schat dat er jaarlijks zo'n 12.000 reizen worden verzorgd, maakt er geen ge heim van dat de NCRV-reizen niet tot de goedkoopste behoren. Maar dan wil hij dat je ook wel even wat dieper met hem gaat graven. Je moet dan constateren, dat elke reis goed voorbe reid en verzorgd is en geen onver wachte extra's, bijvoorbeeld verzeke ringen of maaltijden die je er nog eens zou moeten bij-betalen, oplevert. Voor de reissom ben je uit en thuis, behalve je zakcentje, uiteraard. Som migen zeggen wel eens: ja maar, bij groepsreizen gaat de reisleider toch maar voor 'niks' (alsof hij onderweg geen werk heeft) mee. De andere deelnemers van de reis moeten hem vrijhouden. Een chronisch misver stand, want de man met deze verant woordelijkheid dat is gewoonte in de reiswereld pleegt altijd voor rekening van de vervoersonderneming (spoorwegen, touringcarbedrijf) en de hotellerie te worden genomen. Het is nooit anders geweest. Er is heel wat veranderd sinds het eerste reisje in 1923, toen de NCRV met twintig man een dagje van Den Haag naar Rotterdam toog. De eerste buitenlandse reis voerde (in hetzelfde jaar nog) met een ongeveer even grote groep naar Brussel. Tot 1938, het laatste jaar voor de oorlog dat er nog volop buitenlands gereisd kon worden, breidden de activiteiten zich regelmatig uit. Er werden in dat jaar ruim 4100 reizen georganiseerd. Met recht kan de NCRV zeggen dat zij velen, die er anders niet zo gemakke lijk toe gekomen waren, het buiten land heeft leren proeven. Na de oorlog werd die traditie in stijgende lijn voortgezet: in 1947 on geveer 1440 en nu gemiddeld zo'n 12000 reizen per jaar. Een omzet, die de afgelopen jaren constant is geble ven. Vanwaar die stilstand? Voor zitter Meulenbeld en directeur Opper man signaleren als voornaamste oor zaak de auto en de camping. Verder het feit, dat naar hun mening het reizen naar het buitenland niet noe menswaard toeneemt, al treden er wel verschuivingen op (wintervakanties). In meerderheid gaan ouderen (boven de 40) met de NCRV op reis, maar dat is geen teken van vergrijzing: altijd is de leeftijdsopbouw ongeveer 35 procent tot 40 jaar en 65 procent boven de 40 geweest. Juist ouderen hebben blijkbaar ook behoefte aan een zorgeloze vakantie in die zin, dat ze zich niet over taalbarrières en reisplan willen bekommeren.. Wel is het zo, dat ze, eenmaal op de plaats van bestemming aangekomen, in meerderheid graag hun eigen zin wil len doen om dan 's avonds weer in de kring van het gezelschap te worden opgenomen. Vandaar, dat de zoge naamde prigro-reizen (privé en in groepsverband) het meeste in trek zijn. Belangrijke reisdoelen voor de 35000 leden zijn nog altijd Oostenrijk, Zwitserland, Italië, Duitsland, Frank rijk. Verder Israël (komt snel op), Joegoslavië en Spanje. Maar ook voor wereldreizen, zoals naar Indonesië (dit jaar 40 man), Australië en Nieuw/Zeeland is belangstelling. Suri name begint al evenzeer aandacht te krijgen (dit jaar 15 man), vooral na de geestdriftige verhalen van hen, die er eerder waren. In deze reis is een tocht door Bosland opgenomen, die aparte bekoring heeft: men is daar zeer gastvrij, wacht de toeristen als ze met korjalen arriveren op met zang koortjes van schoolkinderen, die de geloofsgenoten een zegenbede toezin gen en betrekt de deelnemers in de kerkdiensten, die voor een Hollandse christen een belevenis op zichzelf zijn. Zo'n rea's naar Surianme is in feite uniek de NCRV bewijst er tenvolle zijn eigen identiteit mee. Mede daarom is het jubileumproject misschien wel in Suriname gekozen. De leden brengen thans gelden bijeen om voor de Boslandjeugd in Posoe- groenoe een school annex onderwij zerswoning te bouwen, waarvoor 30 mille nodig is. Dat bedrag zal aan de Evangelische Broedergemeente wor den overgedragen. Daarvan is het be stuur overtuigd. Andere jubileumacti viteiten: een goedkope reis naar Israël van tien dagen, die in maart is gehou den met 385 deelnemers en tien reis leiders. Voor nog geen duizend gul den. Op de terugreis vervoerde een KLM-Jumbo alle deelnemers tegelijk. Wegens grote belangstelling zal dit reisprogramma in november worden herhaald. Ter oriëntatie heeft de NCRV voor de Israël-reizigers de uitstekende reisgids van A. Hoevers laten herdrukken. Een informatief werk van 200 bladzijden, opgedragen aan de nagedachtenis van dr. A. van Deursen, Palestinakenner bij uitstek, die van de oprichting af tot 1963 voorzitter is geweest. Dan zijn er in het seizoen enkele jubileumreizen, ook voor jongeren, voor wie de NCRV tussen haakjes elk jaar veel in petto heeft. Voor hen speciaal is er op vrijdag 27 oktober een jubileumnachtfuif in Utrecht met Ekseption. Sandra en Andres, Saskia en Serge en vele anderen. Tenslotte recipieert het bestuur eveneens in Utrecht (Esplanade) eveneens op vrij dag 27 oktober. Het Bosianddorp, waar de vijftigjarige NCR(eis)V haar jubileumproject op richt

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17