OPMARS VAN HET NEO-FASCISME BEDREICT ITALIË Zelfs Britse bobby's raken spoor bijster bij drugjacht cyzzzzi nzunn iJjiOUW/KWAETET ZATERDAG 6 MEI 1972 BUITENLAND T13/K13 de partijen doen een frontale iral op traditionele en potentiële angers van de partijen die in de lopen tien jaren een centrum- coalitie hebben gevormd: de De- •azia Cristiana (DC), de sociaal- ocraten, de socialisten en de repu- inen (die het vorig jaar als eer- lieten afweten). De kans dat PCI ;id(MSI in zullen slagen deze J.j nwerking onmogelijk te maken, irl ij groot. Op 13 juni 1971 hebben ;ej Missini' (zoals de neo-fascisten worden genoemd) bij regionale ezingen getoond, de DC een be- ijke nederlaag te kunnen toe tten. De PCI heeft op haar beurt n* gedaan om een fatsoenlijk alter- ra r te zijn voor velen, die teleurge- I zijn in de Socialistische Partij vanwege haar aarzelende hou- i ten opzichte van samenwerking «de communisten «1 het feit dat de christen-democra- Ireigerden mee te werken aan het len van een referendum over de ;treden echtscheidingswet van (één van de oorzaken van de ':e crisis), mag niet worden ge leerd dat de moeilijkheden 'lijk van religieuze aard zijn. 'sprekend zullen de godsdien- gevoelens van de kiezers een ijke rol spelen. De volksraad- is echter toch van de baan, ..rvroegde verkiezingen worden Bden. De omstreden wet blijft •acht en kan op zijn vroegst ;n jaar worden weggestemd, als jenstanders opnieuw voldoende •kemngen voor een referendum verzameld. •rkelijke problemen van Italië economische, sociale en poli- aard. Zij zijn in de hand ge- door de beperkte mogelijkhe- an de partijen, die sinds 1960 and hebben geregeerd. Een ig beleid was bijzonder moeilijk talrijke christen-democraten rden, ingrijpende hervor- D< maatregelen te steunen. Wat be- 1 -lwerd, was ten dele nog te dan- icl.an medewerking van de commu- Kans op verbetering van de nische situatie is er nauwelijks, jig de vakbonden uit zuiver poli- iedjoverwegingen veelvuldig tot sta- in de industriecentra blijven pen, die als gevolg van het ge ldig optreden van zg. maoïsten iotische situaties kunnen leiden. uktie stagneert, de kapitaal kan moeilijk tot staan worden it, buitenlandse investeerders de kat uit de boom en waar de legenheid stagneert, neemt de »heid toe. De sociale onrust groter worden als de' economi- lestand niet verbetert. Maar krijgt de Italiaanse economie in de zeilen, dan zal het niet len, de arbeidsvrede te herstel- een noodzakelijke voorwaarde 1 de discussies over de jen nadelen van het gebruik (narihuana en hasjiesj nog ■rs.jniet afgesloten zijn wordt A- ide politie in diverse Euro- panden scherp toegezien op om jeugdige buitenlandse n. Van hen wordt aangeno- sSdat zij nogal eens hoeveel- !792« drugs meenemen. Op het tn het verhandelen van de- rdovende middelen staan ware straffen. Niet alleen maar ook Frankrijk is it om de harde aanpak van i drugimporteurs en wie wordt ingemeenlijk 'niet rt nadat de Bondsrepubliek glitsland en Frankrijk nog eens geruchtmakende wijze hebben - derstreept hoe onzeker de poli- ke verhoudingen in twee grote staten van de Europese Ge- enschap en de NAVO zijn, jan de Italianen morgen waar- - ijnlijk het bewijs leveren dat problemen van Bonn en Parijs <%al meevallen, als men ze ver- J ijkt met die van Rome. Als ggende week de uitslag van de vroegde parlementsverkiezin- bekend is, kan de verwach- werkelijkheid worden, dat ië niet langer zonder steun de Communistische Partij :i) of de neo-fascistische Mo- ;i) ento Sociale Italiano (MSI) 75 worden geregeerd. mannen ligt dit percentage nog op 43 procent!). Van de vrouwen vindt 60 procent dat politiek een typisch man nelijke aangelegenheid is en 56 pro cent van de mannen denkt er ook zo over. Bovendien stemmen vrouwen in Italië heel moeilijk op vrouwelijke kandidaten. In te weinig gezinnen wordt een krant gelezen en waar er één in huis komt, neemt vaak alleen de man er kennis van. Het is dan ook een sociale tragedie dat vrouwen in arme gezinnen vaak zwanger zijn. haar toevlucht tot abor tus nemen of 'ongewenste kinderen' krijgen, die te weinig te eten en onvoldoende kleding hebben. Niette min blijven ook de mannen passief omdat zij niet graag hun 'superieure' positie willen prijsgeven. Zelfs zijn er parlementsleden die er zo over den ken. Er is echter een kans dat de verkiezingen van morgen hierin ver andering brengen. De werkende vrouw wordt zich bewust van haar positie en de priesters krijgen in het algemeen minder vat op haar. Het gevaar is echter niet denkbeeldig dat veel vrouwen op de MSI gaan stem men en dat de jongeren onder haar. die voor het eerst naar de stembus gaan. een protest-stem uitbrengen te gen het huidige systeem. De maoïsten zouden daarvan met hun Manifesto-partij wel eens kunnen pro fiteren. met name Pietro Valpreda die in Milaan kandidaat is, maar nog gevangen zit. Hij wordt vastgehouden vanwege zijn beweerde aandeel in een bomaanslag op een bank in Milaan, waarbij zeventien mensen omkwamen. Sinds maart is hij echter niet langer de enige belangrijke verdachte in de ze zaak. Pino Rauti. een bekende neo- fascistische journalist uit Rome. die contacten onderhoudt met het Griekse kolonelsbewind, zou van de diensten van Valpreda gebruik hebben gemaakt De bevolking van Rome kan niet beweren, dat zij niets van de verkiezings campagne heeft gemerkt. Boven de hoofden van de voetgangers waren enor me spandoeken aangebracht, waarop de partijen naar de gunsten van de kie zers dongen. Er is keus genoeg. vroegere medewerker van Benito Mus solini) die in de betere kringen een gevierd man is. Zijn rijke vrienden hebben de laatste jaren de hand we ten te leggen op dag- en weekbladen, die opvallend welwillend over de MSI schrijven of vermijden haar in een kwaad daglicht te plaatsen. Ook veel militaire leiders (onder wie gepensio neerde generaals) kijken belangstel lend uiit naar de verrichtingen van de 'Missini'. Eén van hen, generaal Al fredo Pizzitola, bewondert de MSI omdat zij zich keert tegen terreur en wanorde. Zijn collega Saturno Valen tino meent dat een eind kan komen aan de 'schandelijke politieke situatie in Italië', als alle militairen en hun famileleden de MSI zouden steunen. Vorig jaar gaf generaal Francesco de Mereu zijn officieren nog opdracht, alle militairen te laten schaduwen om na te gaan wie niet betrouwbaar wa ren. In een rede voor de Alpini, een elitecorps, zei hij: 'Wij zijn niemands knecht. Wij zijn slechts dienaren van de vrijheid'. Daarmee bedoelde hij 'de vrijheid om zelfstandig te handelen als het ogenblik daarvoor aangebro ken Ls'. Na generaal De Lorenzo is enkele maanden geleden ook de popu laire admiraal Gino Birindelli tot het kamp der 'Missinr toegetreden. Hij verliet daarvoor zijn post van NAVO- bevelhebber in het zuidelijk deel van Europa. 'Als een volksfront zou wor den gevormd, zouden vele militairen voor een gewetenskwestie komen te staan', aldus Birindelli, die zich wil keren tegen het 'barbaarse utopia van het marxisme'. De DC zou volgens de gewezen admiraal onvoldoende afweer bieden tegen 'het bolsjewisme, dat een stormloop op Europa doet met behulp van subversieve elementen'. Daarbij heeft hij er vooral op gewe zen dat hij op zijn commandopost een beter beeld van het dreigende gevaar kreeg dan de politici in Rome. Met figuren als Birindelli en De Lorenzo, die zich als 'redder vain het vaderland' zien, heeft de MSI getracht naar bui ten het beeld te vertonen van een respectabele, niet-extremistische, con servatieve partij. Veel vrouwen blijken onder de in druk van de beloften van de 'Missini'. Dit kan van belang zijn omdat er bijna twee-en-een-half miljoen meer vrouwelijke dan mannelijke kiesge rechtigden zijn. De vrouwen hebben de jaren door voornamelijk op de DC gestemd, omdat de kerk het wilde. Opmerkelijk is dat ook nu nog 69 procent van de vrouwen geen belang stelling voor de politiek heeft (bij Rauti werd gearresteerd, maar de ge rechtelijke autoriteiiten zijn blijkbaar zo geschrokken van het gecompliceer de karakter van het komplot der ex tremisten, dat zij vóór de verkiezin gen geen stappen hebben genomen om klaarheid in de affaire te brengen. Wel hebben zij Rauti vorige week in vrijheid gesteld. Deze begon meteen in Rome aan zijn verkiezingscampag ne. Worden Rauti en Valpreda mor gen gekozen, dan zal men de laatste ook vrij moeten laten. Beide extremis ten kunnen dan slechts worden ver volgd, als eerst hun parlementaire onschendbaarheid wordt opgeheven. Morgen mogen 37 miljoen Italianen hun stem uitbrengen voor de verde ling van 630 zetels. De neo-fascisten bezetten er nu slechts 24. Almirante rekent er op dat het stemmenaantal van zijn MSI zal verdubbelen van ongeveer anderhalf miljoen tot drie miljoen. Het aantal MSI-zetels zou in dat geval verdubbelen tot 50. Het is geen aantal om zich er ernstige zor gen over te maken, ware het niet dat de stemmenwinst van de 'Missini' er toe kan leiden dat Italië niet meer te regeren valt zonder communisten of neo-fascisten. Daar komt nog bij dat Almirante niet openlijk verklaart te verwachten, dat de MSI misschien wel 100 of 120 zetels haalt. Hij heeft daar twee redenen voor: in de eerste plaats wil hij voorkomen, dat het resultaat voor de MSI 'tegenvalt' als geen mas sale winst wordt geboekt; voorts wil hij vermijden dat door links extremis me verontruste kiezers er voor terug schrikken. de toch als neo-fascistisch bekend staande MSI zoveel zetels te bezorgen. Niet zo lang geleden werd de MSI nog spottend genoemd de Movimento Senza Importanza (Beweging zonder betekenis). Nu noemen aanhangers van de MSI haar 'Maggioranza Silenzi- osa Italians' (Italiaanse zwijgende meerderheid). Dat het zo'n vaart zal lopen, valt niet te verwachten. Alle neo-fascistische winst zal echter ver lies zijn voor Italië. het zomerseizoen voor de lienen uitzwermende jonge- 3eljaarom rekening te houden 3L^trenge drugbepalingen in de die zij willen bezoeken. N(j| zij dienen er zich tevens ar cKwust te zijn dat de politie- raua n*r*ssen soms no2al wille- noptreden ook als er ,18'% sprake is van verdenking. ^^ijkt zelfs in Engeland, met ^Bterst coulante bobby's, het Hte kunnen zijn. Een Neder- H student die vorig jaar op ttie naar Engeland ging en rd Jn Engelse familie zou loge- aliefeoest dit ervaren. Zijn gast- Teresa Coghlan, die in fn woont, maakte zich zo 'en PV0r het optreden van de 1 politie dat zij ons in een Juitvoerig vertelde wat de öt overkwam, en waarom dit jis haar niet door de beugel nisme in Italië nog niet kan worden afgebroken. De nieuwe leider van de PCI, Enrico Berlinguer, verkondigt dat alleen een 'volksregering op brede basis' de noodzakelijke economische en structu rele hervormingen kan doorvoeren. De PCI wil een eind maken aan de leidende rol van de DC door deze partij zoveel te "verkleinen' dat zij buiten spel kan worden gezet. Om intussen het nadelig effect weg te nemen dat het meedoen van de mao- istische partij II Manifesto op het communistische verkiezingsresultaat kan hebben, doet de PCI zich nog meer dan voorheen voor als een res pectabele en gematigde partij met een wat burgerlijk image, die ook voor 'orde' is. Zij zoekt nieuwe aanhangers in de gelederen van de PSI en de linkervleugel van de DC. Ook bij de sociaal-democraten (van de vroegere president Giuseppe Saragat) is voorzichtigheid de moeder van de porcedeinkast. Zij hoeven niet bang te zijn dat hun kiezers een overstapje naar de PCI maken. Wel moeten zij oppassen dat zij geen stemmen verlie zen aan de MSI, die ook onder arbei ders (van wie 70 procent niet georga niseerd is) en met name onder de jongeren op een behoorlijke aanhang zou kunnen rekenen. Saragat waarschuwde dan ook heel tactisch dat stemmen op de MSI betekent: de PCI helpen op legale wijze aan de macht te komen. 2io hoopt hij verlies voor zijn partij te voorkomen: de democratische meerderheid van het land mag niet worden vernietigd. Bij de verkiezingen van morgen is niet de vraag aan de orde waar de MSI haar stemmen vandaan haalt. De DC is zelf wel altijd anti-fascistisch geweest, maar voor een deel van haar aanhangers geüdt dat blijkbaar niet. Belangrijker is het antwoord op de vraag hoe de 'Missini' aain hun finan ciële middelen komen. Waarschijnlijk komt het geld van grote ondernemers, die zelf geen banden met de MSI hebben, maar ook geen vertrouwen meer hebben in de DC en zelfs niet in de liberalen. Het ls evenmin uitge sloten dat dictatoriale regeringen van landen rondom de Middellandse Zee geldelijke bijdragen leveren. Opgeval len is voorts dat Vernon Walters, een topfiguur van de Amerikaanse Inlich tingendienst (CIA), een persoonlijke vriend is van generaal Giovanni de Lorenzo, één van de grote mannen van de MSI, sinds hij vorig jaar parlementslid werd. Leider van de "Missini' is nog altijd de 58-jarige Giorgio Almirante (een Van een onzer redacteuren 'Vorig jaar toerden wij voor pinkste ren door een Nederlandse familie uit Amsterdam benaderd voor logeer gele genheid voor hun zoon. Hij is student en van goeden huize en hij wilde Londen bezoeken om er onder meer in het Wembley-stadion een voetbalwed strijd mee te maken. Omdat onze dochter hem een tijdje tevoren in York had ontmoet zeiden wij dat wij hem natuurlijk graag te gast zouden hebben. Wij verwachtten hem op de zaterdag voor pinksteren. Maar hij kwam niet opdagen en gingen daarom tenslotte maar naar bed Om drie uur in de ochtend ging de telefoon. Het was de politie, die vroeg of wij soms iemand uit HolandJ verwachtten. Wij zeiden natuurlijk dat dit zo was. En wij vroegen ook waarom, want we waren bang dat er een vliegtuigonge luk gebeurd was. Maar tot onze schrik en verbazing hoorden we dat hij even buiten Londen op een poli tiebureau in een cel was opgesloten. Ze vroegen ons of wij een borgsom wilden storten. Wij antwoordden dat wij dat vanzelfsprekend wilden doen en vertelden dat wij zouden opstaan en direct naar hem toekomen. We reden naar het politiebureau in West Rrayton in Middlesx. Daar werd ons gezegd dat een borgsom van 120 (ca 165 gulden) betaald moest worden en of wij maar wilden teke nen. Wij zeiden dat ive de aanklacht wilden weten. Het bleek dat de jon gen opgepakt was op 'verdenking van het in bezit hebben van hennep (drugs)'. Wij vroegen of we hem mochten zien maar kregen te horen dat dit alleen kon als wij het borg tocht-formulier tekenden. Wij zetten onze handtekening en mochten de jongeman toen opzoeken. Hij was verschrikkelijk overstuur. Hij was als een gewone misdadiger in een cel opgesloten, wat een ajschuwelijke ervaring is voor iemand die zich aan de bepalingen houdt. Hij was bovendien van streek omdat wij gekomen waren hoewel hij de politie had geweigerd onze naam en telefoonnummer te geven omdat hij ons op dit vroege uur van de dag niet aan het schrikken had willen maken. Maar het bleek dat de politie zijn bagage had doorzocht, hem had ge fouilleerd en een stukje papier had gevonden met onze naam en adres erop, waarna zij ons had gebeld. Wij brachten hem naar huis. Hij was helemaal in de war en overstuur en toen hij thuis eindelijk naar bed ging sliep hij een gat in de dag waardoor zijn vakantie bedorven was. En hij was hypernerveus zoals iedereen zou zijn geiveest. De volgende dinsdag moest hij voor de rechtbank verschijnen in Uxbrid- Uge, niet al te ver van Londen. Zij hadden een lijst van zijn bezittingen en zijn geld gemaakt. Vlak voor hij Amsterdam verliet had hij nog een extraatje van zijn grootmoeder gekre gen van ongeveer £25 in guldens (ca. 210 gulden). Ik noem dat erbij omdat dit later van groot belang bleek te zijn. Zijn vakantie toas natuurlijk een vol ledige verspilling van tijd en moeite. Hij bezocht de voetbalwedstrijd maar kon verder niets doen. niet gaan winkelen en niet van zijn uitstapje genieten. Het bleek nu dat het vliegtuig waarmee hij reisde pas heel laat op de Londense luchthaven was aangeko men. Hij wist dat we nogal ver van het vliegveld verwijderd woonden en omdat hij alleen onze dochter, maar ons niet kende, vond hij het het beste om in de hal van de luchthaven te blijven en pas de volgende morgen te bellen. En ik geloof dat hij daarmee begrip heejt getoond voor de gevoe lens van anderen. Maar terwijl hij in de vertrekhal praatte met andere mensen die op hun vliegtuig zaten te wachten, werd hij aangesproken door een vrouwelij ke politieagent, die hem vroeg of hij soms probeerde drugs te verkopen Hij ontkende dat. Later vertelde zij dat hij probeerde drugs te kopen. Maar hij zei weer nee. En ik mag wel zeggen dat hij goed gekleed was, rustig praat en zich keurig gedraagt. Maar daarop zei ze dat zij hem mee nam voor ondervraging op het bu reau. Hij was natuurlijk stom verbaasd. Zij bracht hem naar twee politie-functionarissen die geen van beiden belangstelling toonden voor de zaak. Maar zij was vastbesloten en nam hem tenslotte mee naar West Drayton, het dichtstbijzijnde politie bureau dat het afgelopen jaar enige beruchtheid kreeg door aanklachten wegens drugs. De avondbladen had den toen elke dag wel wat op de voorpagina staan over mensen die in West Droyton beschuldigd waren we gens bezit van drugs. Zo werd ook onze vriend erheen gebracht. Hij zei dat hij geen hennep in zijn bezit had. Hij was in Amsterdam een tijd gele den in contact geweest met een groep jongelui die verslaafden probeerden te helpen op minder harde drugs over te stappen. Ook tegen de politie ver telde hij dit eerlijk en oprecht. De aanklacht was dat hij een paar korreltjes hennep in zijn zak had. Er zijn hier in het verleden vele keren onschuldige mensen op het drug-to neel verschenen. En wij waren er zeker van dat de magistraten zouden beseffen dat. hij onschuldig was toen hij voor de rechtbank moest verschij nen en dat hij ongedeerd weer naar door Jaap den Boef tische landen van Europa worden af gewezen. Maar terwijl de leiding van de DC Malagodi steunt in diens ver langen naar herstel van de 'centralita democratica', verzet de linkervleugel van de DC zich onder leiding van Donat Cattin tegen dit streven, dat schadelijk voor de partij wordt ge noemd. huis zou komen. Ik zou zelf die dag ongelukkig genoeg weer naar Holland gaan en kon daarom niet met hem mee naar de rechtbank gaan, hoewel ik dat wel had moeten doen. Hij had intussen de Nederlandse am bassade gebeld en zij zeiden, heel verstandig, dat ze wel iemand wilden meesturen, maar dat het de zaak geen goed zou doen. Dat bleek ook. En om een rechtzaak te voeren moet je be reid zijn er tijd voor te nemen Maar hij moest natuurlijk naar Holland terug voor zijn studie en kon geen tijd verspillen door langer in Enge land te blijven. Op de dag van de rechtzitting ging ?nijn dochter met hem naar Uxbridgxe. Dat is tamelijk ver van ons huis verwijderd Hij kwam aan toen de zaak tegen hem al begonnen was. Ze wisten dat hij £25 in guldens bezat (van zijn grootmoeder) en hij kreeg een boete ter grootte van dit bedrag. Hij vroeg toestemming te spreken. Zijn Engels is uitstekend maar het keerde zich in dit geval tegen hem. Mijn dochter zei dat zelfs één van de dienstdoende politieagenten door de zaak geschokt was. De jongen werd weer naar de cel gebracht alsof hij een gewone misda diger was en werd daar vastgehouden terwijl mijn dochter probeerde in al lerijl zijn guldens in Engels geld om te wisselen, waarna hij vrij kwam, maar als hij vanaf het begin had vastgezeten was hij vermoedelijk al die tijd in die cellen gebleven en gedeporteerd, hoewel hij werkelijk niets had gedaan. Als ik het samenvat kunnen de recht banken kennelijk doen wat zij willen en is verdenking al goed genoeg. Ik vind dit nu, evenals destijds, een ten hemelschreiende toestand, die het systeem van de rechtspraak in mijn land wel in enige opspraak brengt. Ik was en ben er nog steeds misselijk van. Het menselijke optreden van de Engelse politie heeft dit korps in de loop der jaren een voortreffelijke reputatie bezorgd. De laatste tijd neemt de kritiek op de Britse bobby in Engeland echter toe. Orde en Gezag is in de verkiezingscampagne van de Conservatieve Partij van 1970 een belangrijk thema geweest, die de politie niet ongemoeid heeft gelaten en die ook een rol speelt in de aanpak ran het drug-ver keer. Waarschuw daarom uw jongeren over deze toestand als zij van plan zouden zijn naar Engeland te gaan. Het oude Engelse gezegde: iemand is onschuldig tot zijn schuld bewezen is, gaat dezer dagen niet zo erg op. Als uw kinde ren icerkelijk naar londen gaan zeg hen dan dat ze goed moeten weten waar ze naar toe gaan en dat ze daar ook naar toe moeten gaan hoe laat het ook moge zijn. Er zijn helaas een paar lieden die de politie in diskre diet brengen en ervoor zorgen dal er steeds een boek vol met dergelijke gevallen is. U moet weten dat ik zeker op de hoogte ben van die Engelse jongen die echt drugs bezat en die door de Turkse autoriteiten is opgepakt en wordt gevangengehouden. Al onze En gelse kranten waren er opgewonden over. Maar ik ben veel meer opgewon den over een jongen die naar Londen kwam en die om zijn gastvrouw niet te storen in een vertrekhal wachtte, werd opgepakt en al zijn geld aan een boete verspeelde. Ik vond zelfs vergelijkbare getallen van mensen die al eerder voor hetzelfde gestraft wa ren maar die een lagere boete 10) hadden gekregen. Maar de rechters wilden op dit punt niet toegeven. Alles wordt op een gegeven ogenblik wel eens mode. Op dit ogenblik staan de drugs in het middelpunt van de aandacht. En iedereen onder de 25 jaar is min of meer verdacht'. is voor ingrijpende sociale hervormin gen. Die arbeidsvrede mag geen doel in zichzelf zijn. Wel is zij onontbeer lijk om te voorkomen dat Italië zich ook in politiek opzicht langs de rand van de afgrond gaat bewegen. Het is dringend gewenst dat een eind komt aan de politieke crisis. Toch is het onwaarschijnlijk dat dit zal gebeu ren. In meerderheid voelen de chris ten-democraten weinig voor continu ering van de centrum-links coalitie. Zij schrijven het stemmenverlies van vo rig jaar (aan de neo-fascisten) toe aan tien jaar samenwerking met de socia listen. Omdat zij de kiezers van rechts niet willen afstoten, hebben zij nog geen beslissing genomen over de part ners voor een nieuwe coalitie. Het meest voelen zij voor een samengaan met de sociaal-democraten, de republi keinen en de liberalen (die ongeveer tien jaar op de oppositie-banken heb ben doorgebracht). In een tv-debat met Giorgio Almiran te, de aanvoerder van de neo-fascis ten, weigerde de liberale leider Gio vanni Malagodi, extreem rechts 'aanvaardbaar democratisch' te noe men, ondanks het meer 'geciviliseerde optreden' van de Missini. Hij zei voorts dat Italië geen deel meer zou uitmaken van Europa, als het uiterst rechts zou volgen. Het zou zich op één lijn stellen met Griekenland, Por tugal en Spanje, die door de democra- Giorgio Almirante, de leider van de neo-fascisten, die in de betere kringen een gevierd man is. Hoewel de linkervleugel in de DC een zeer smalle basis heeft, bestaat in geval van een conflict de mogelijk heid dat haar representanten in het parlement met de communisten en socialisten meestemmen om te voorko men dat een centrum-kabinet wordt gevormd. De uiterste consequentie daarvan kan zijn dat Italië enigszins naar Chileens voorbeeld een 'volks front-regering' zou krijgen. Uit tacti sche overwegingen blijft de DC niet temin openlijk aansturen op een cen trum-coalitie, menend daarmee de 'Missini' wind uit de zeilen te nemen. Zij wil pas met de PSI samenwerken als deze duidelijk uitspreekt, niet naar 'eenheid van actie' met de PCI te streven. De PSI-leiding denkt daar echter ook al om tactische redenen niet aan, al heeft haar nestor Pietro Nenni (de vroegere vice-pre mier) openlijk stelling genomen tegen een regering met communisten, omdat de muur tussen socialisme en commu- Gino Birindelli, de afgetreden NAVO- bevelhebber, die eeu van de belang rijkste kandidaten van de MSI is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13