'Menselijke bewogenheid drijfveer Angola-comité' Veel meer aanmeldingen eerstejaars studenten Gratis reizen Omstreden componist Cage in Nederland Krachtige aanval op ruimtelijk ordening beleid NS-Vakantie- 8 Dagen -kriskras door lederland 2 dagen in mei opuw65+kaart onfessionele jeugd aakt Andriessen antagepersoneel il dat directeur n woning verlaat Nieuwe Galerie op Schiphol Vader en zoon tot herstel beschadigde natuur veroordeeld Eis vier maanden voor klandestien jenever stoken Trouw K wartet rw ;OUW/KWARTET ZATERDAG 6 MEI 1972 BINNENLAND/KUNST T9/K11 Bosgra antwoordt op VVD-insinuaties: Denk eraan als Want krentenbrood mag best van gisteren zijn.'t Blijft: er net zo smeuïg om, net zo smakelijk en net zo gezond. u debakkerziet. 'an onze Haagse redaktie ;N HAAG Over enige tijd zullen twee WD'ers, de heren Geurt- en Waalkens.bij het Angolacomité langsgaan, na de uitnodiging in het comité om 'de insinuaties van de heer Geurtsen te ontzenu- gn'. De heer Geurtsen heeft bij het interpellatiedebat over de subsi- Je aan het Angola-comité voor de koffieactie, aan de minister een Intal vragen gesteld, die door het comité als grievend en beledigend jjn ervaren. ^middellijk stuurde het comité hem P'egram, waarin het "betreurt, WD niet volgens de normale normen heeft gehandeld, door rst contact op te nemen met ïité, voordat deze partij met pmerkingen in de Kamer imiddels heeft de heer Geurtsen zo'n Sftig tot zestig telefonische en fcriftelijke reacties gekregen op zijn «spraak in de Tweede Kamer, yaarvan negenennegentig procent jsitief. Mensen die blij waren dat de aviteiten van het comité ook eens i deze zijde werden belicht', aldus kamerlid. EEDEN De federatie van de jon- renorganisaties van KVP en CHU bben de fractieleider van de KVP ;de Tweede Kamer, Andriessen, uit- nodigd tot een gesprek op korte (mijn naar aanleiding van diens 2 Bating in 'Politiek perspectief'. i heer Andriessen had geschreven t hij voorstander was van een geslo- i confessionele partij. Hiermee dis- (tieerde hij zich van het standpunt 1 zijn partijvoorzitter De Zeeuw, voorstander is van een open par- I De jongerenorganisaties zeggen in h verklaring dat ook zij voorstan- La;'n van een die,rSelijke partij. Zij gen ernstig geschokt te zijn door uitlatingen van de heer Andries- 1 HAAG Het personeel van de erplantage Marienburg in het mewijne-district in Suriname t de directeur een ultimatum ge- dat hij en zijn gezin hun wo- op de plantage binnen een week ten hebben verlaten. Het perso- wil het huis inrichten als hospi- ilantage is eigendom van de Rub- Cultuur Maatschappij Amsterdam, 'ens mededelingen van de RCMA de plantage al geruime tijd aan- ijke verliezen. De RCMA heeft de naamse regering voorgesteld om verliezen te helpen verwerken. Als niet gebeurt, zal de plantage vol de plannen van de RCMA wor- gesloten. suggestie is ook gedaan dat het oneel zelf de plantage zal overne- maar deze suggestie is het offi- ze stadium nooit te boven geko- ddels heeft in Suriname wel een al parlementsleden van zijn boos- laten blijken over het feit dat de laamse minister van financiën, ïakishun naar Nederland is afge- om met de directie van de A te onderhandelen over de plan- in plaats van dat de minister de A-directie naar Paramaribo heeft oden. ens het Surinaamse dagblad 'De vraagt de RCMA voor de plan- ongeveer zesmiljoen gulden, daarbij zal de koper ook nog 12 miljoen Nederlandse guldens schulden moeten overnemen. Juist omdat kennelijk het aantal mis verstanden rond het wie, wat en waarom van het Angola-comité groot is, en omdat de WD, met het ge sprek wil wachten op de terugkomst van partijgenoot Waalkens die nu bij de Unctad in Chili zit, hebben wij aan de heer dr. S. Bosgra. een van de oprichters van het comité 'letterlijk de insinuerende' vragen van de heer Geurtsen voorgelegd. Geurtsen: (tijdens het debat) "Hoeveel mensen zijn bij de werkzaamheden van het comité betrokken en wat is hun werkelijke doelstelling?' Bosgra: "We hebben enkele tientallen actieve medewerkers en in het land een klei ne tienduizend aanhangers. Onze doel stelling is: steun aan de bevrijdings beweging van Angola en beëindiging van de steun van de Westerse mo gendheden aan de Portugese overheer sing. Geurtsen: 'Is hier alleen sprake van menselijke bewogenheid, of wordt die gebruikt om verder liggende politieke doeleinden te dienen?' Bosgra: 'Menselijke bewogenheid is onze drijfveer. Het politieke doel, dat we nastreven is, dat we in een wereld komen te leven, waar voor alle men sen een plaatsje is, waar ze in vrij heid en in zekere welstand kunnen leven. Het ideale regiem daarvoor is nog niet uitgevonden, maar dat zal zeker geen politiestaat of buitenlandse overheersing moeten zijn. Voor Ango la betekent dit:beëindiging van de uitbuiting. Wat voor regering er moet komen, daarover doen wij geen uitspraak. Dat een zaak van de bevrijdingsbeweging'. Geen politieke kleur Geurtsen: 'In hoeverre zal bij een beheersing van Angola door de M.P.L.A. (volksbeweging voor de be vrijding van Angola) de democratie daar werkelijk gediend zijn?' Bosgra: 'De bevrijdingsbeweging in Angola heeft geen politieke kleur, in dlie zin dat we er niet met westerse begrippen een stempel op kunnen drukken, als communistisch of socia- crp Mr. A. Geurtsen listisch. Hun eerste doelstelling is de bevrijding en de nationale rijkdom men ten goede te laten komen aan de bevolking. De bevrijdingsbeweging wordt gesteund vanuit het westen en het oosten, zoals door Rusland, Joe goslavië, Zwedian en Nederland. Zij probeert evenwicht in de steun te krijgen omdat dit een zekere onafhan kelijkheid garandeert. De eerste voorwaarde voor democratie is zelfbe schikking. Welk stadium de democra tie zal bereiken is moeilijk te zeggen. Dat hangt van de omstandigheden in dat land'. Financiën Geurtsen: "Wat zijn de fiinansierings- bronnen van het comité en waar blijft het geld?' Bosgra: 'Wij krijigen bijdragen van particulieren. Van bedrijven krijigen we helemaal niets en van partijen ln elk geval niet een bedrag dat uitsteekt boven dat van particulieren. Evenmin betalen de vakbonden ons. Wel hebben we eens iets van kerken gekregen, als een plaatselijk» kerk voor dit doel een colliecte had gehou den. Van de Wereldraad van Kerken hebben we een eenmalige gift van 18.000 gulden gekregen. AI het geld wordt gestort in de actie, drukwerk en zo. Wij werken alleen op het vlak van de opinievorming. Dat wiJ geld in zouden zamelen voor de befrijldlings- beweginig in Angola is uit de lucht gegrepen. Hooguit sturen we ze af en toe wat boeken en atlassen als ze daarom vragen'. Dr. S. Bosgra Geurtsen: "Was Bosgra onlangs in Tsjechoslowakije om de berichten te controleren, dat Portugal koffie zal leveren in ruil voor wapens?' Bosgra: 'Deze berichten spruiten denk ik voort uit wat verwarde geesten. Ik heb geen flauw idee hoe deze de wereld in komen. Maar in ieder geval klopt daar niets van'. Geurtsen: "Was hij onlangs aan de andere kant van de oceaan en met welk doel?' Bosgra: Tk ben onlangs inde Vere nigde Staten geweest op uitaodL^lng van de United Chorda of Chrlet, met het doel Q? vertellen over de arttofkei- ten vaA ons comité in Nedartana. Dit stond ifi vgrtand met een congres dat zij witöe© beteggen over de Veremflgda Staten m Zedelijk Aöffiia. De reis wepd fcet&fla dcror diè Amerikaanse (Advertentie) SCHIPHOL Op 12 mei opent Kunst- Vrijg6St6!d handel Ina Broerse uit Amsterdam een 'Art Gallery' op de gaanderij in de wachtkamer van het stationsge bouw Sahiphol-Oentrum. Er wordt daar een permanente verkoop-collectie getoond van hedendaagse Nederlandse kunstenaars. Er zijn 90 kunstenaars voor uitgenodigd van wie er 50 posi tief hebben gereageerd en enkele wer ken hebben ingezonden. De expositie is toegankelijk voor vertrekkende pas sagiers. Geurtsen: 'Is het waar dat de heer Bosgra met behoud van salaris is vrijgesteld voor dit werk?' Bosgra: 'Ik begrijp niet goed wat hij daarmee bedoelt. Ik oefen geen be roep uit naast mijn activiteiten voor het comité. Mijn enige inkomsten zijn gelden dlie ik ontving door af en toe voor de radiio of t.v. te spreken en door artikelen te schrijven voor de pers'. 'n Dagje naar Texel of naar 't Tsutoburgerwoud, naar 't Evoluon in Eindhoven of naar Ouwehands Dierenpark, naaide Deltawerken of naar ae Ploriade. Keuze uit 30 mogelijkheden. Vraag op 't station de brochure ,,NS- Vakantiedagtochten". voordelig uit met NS DEN HAAG John Cage, de in vakkringen meest omstreden en bij het grote publiek minst bekende hedendaagse Amerikaanse compo nist, komt enkele dagen naar Nederland. Ter gelegenheid van zijn aanstaande (12 september) zestigste verjaardag heeft het 'Mobiel En semble Nederland', in samenwerking met de NOS die voor de musici zorgt, een 'Cage project' op touw kunnen zetten. Een subsidie van CRM, en medewer king van de gemeente Den Haag, maakten het mogelijk dat nu zaterdag en zondag 13 en 14 mei, in het HOT Theater en in het Nederlands Con gresgebouw te Den Haag een unieke gelegenheid wordt geboden met het werk van Cage en met de man zelf kennis te maken. Op 13 mei is er om 14.30 uur in het HOT een lezing door Cage waarbij hij eigen piano werken zal spelen; daarbij is onder andere de pianoversie van zijn 'Cheap imitation' een werk waarvan de orkestversie 's avonds in wereldpremière zal gaan. Dat gebeurt door het Mobiel Ensemble onder lei ding van de Nederlander Jan Stulen. Daanaan vooraf gaat een concert door het Residentie Orkest onder leiding van de Amerikaan Richard Duffalo met onder meer Cage's 'Concerto for prepared piano' waarin Doris Hayes (winnares van het Gaudeamus Con cours 1971) de soliste is. Het pro gramma diat als titel draagt 'Land van Cage' bevat verder werken van Brown, Ives en Varèse. Interessant kan ook de discussie worden die John Oaige bereid is onder leiding van Ton do Leeuw met bet publiek aan te gaan. Dat onderdeel van het program ma kpmt omstreeks 23.00 uur, vóór de wemaifcfemière van Cheap Imitation. Wie dan nog méér muziek van Cage wil horen, kan zondagmiddag naar het HQjF theater gaan, waar het Mobiel Ensemble oJ.v. Jan Stulen vijf stuk ken van Cage speelt, met o.a. een Op de Waal bij Rossum binnenvaartschip Damco 231 i na een aanvaring met een duw-eenheid. De Damco 231 in botsing met de duw-eenheid ^"een uitwijkmanoeuvre. Het schip lerde onvoldoende naar het roer een van de twee motoren de- Jwas. Het gezonken schip ligt len in de vaarroute en zal zo snel felijk gelicht worden. (Advertentie) L32_. e 8 dagen lang veel in -'ons land wil reizen, is het lordeligst uit met een ;s kriskras- abonne- Kinderen 4 t/m 9 jaar B half geld. IL3iEn als extra plussen: half geld op de Inter lokale bussen; recht op 't kopen van voordelige koppeling- I kaartjes voor bijna alle van NS-vakantiedagtochten. IL3^NS-identiteitsbewijs of (pasfoto meebrengen. voordelig uit met NS Het getal van bijna 22.000 eerstejaars voor de volgende cursus is nog geen 'hard' cijfer. Van deze groep zal een deel afvallen wegens militaire dienst, een onvoldoende eindexamen of om andere redenen. Toch mag dit cijfer Van een verslaggever UTRECHT De Hilversummer J. van L. (59) en zijn 34-jarige zoon W. v. L. zullen een door hen bedorven stuk Loosdrechts landschap weer in de oude staat moeten brengen of an ders ieder een boete van 10.000 gulden moeten betalen. Hiertoe werden zij veroordeeld door de rechtbank in Utrecht, waar de Van L.'s in hoger beroep hadden aangete kend tegen een soortgelijk vonnis van- de kantonrechter. Vader en zoon Van L. hadden in Loosdrecht een terrein volgestort met grote hoeveelheden puin. Zij hebben nu opdracht gekre gen dit puin weg te graven en het moerassige stuk land weer in de oude staat te brengen. Het puin, zei de burgemeester van Loosdrecht ter zitting, kan naar de gemeentelijke stortplaats gebracht worden tegen betaling van vijf gulden per kubieke meter. Dat komt vader en zoon op zo'n drieduizend gulden te staan. wel als uitgangspunt voor de bereke ning v/orden gebruikt. Het aantal aan meldingen dat na 15 april binnen komt weegt waarschijnlijk wel op te gen het aantal dat alsnog afvalt. Uitgezuiverd Het rijkscomputercentrum in Apel doorn heeft bij de verwerking van de binnengekomen gegevens aan het licht gebracht, dat duizenden studen ten zich dubbel hebben aangemeld (bij meer dan één universiteit of hogeschool). In het totaal van 22.000 toekomstige eerstejaars zijn deze dub- bel-aanmeldingen uchter al uitgezui verd. De grootste groei is te verwachten in de studierichtingen medicijnen, tand heelkunde, diergeneeskunde, Neder lands, Engels, geschiedenis, farmacie, psychologie en biologie. In de lopende cursus staan voor het eerste jaar medicijnen 1900 studenten ingeschre ven. bij de vooraanmeldingen waren dat er meer dan 1900. In de medische faculteiten van de VU, Nijmegen, Groningen, Utrecht en Rotterdam was de stijging het grootst. Daar zouden zonder studentenstop of plaatsings commissie per faculteit gemiddeld 500 studenten te verwachten zijn. Voor tandheelkunde zou bij ongelimiteerde inschrijving een verdubbeling moge lijk zijn (van 350 naar 731). Van de andere studierichtingen die erg in trek zijn, springen vooral Nederlands (421 in plaats van 250), geschiedenis (500 tegen 350), farmacie (300 tegen 170), psychologie (1500 tegen 1150) en biologie (808 tegen 550) ln het oog. Dagelijks melclen zich nog nieuwe gegadigden Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Bij de vooraanmelding van aspirant eerstejaars studenten zijn tweeduizend studen ten méér geregistreerd dan dit jaar ingeschreven staan. In de cursus 1971-72 begonnen 19.870 eer stejaars met een universitaire studie. Voor de cursus 1972-73 hadden zich op 15 april reeds 21.800 gegadigden gemeld. Hoewel de termijn voor de vooraanmelding toen gesloten was, melden zich nog dagelijks nieuwe gegadigden. Bij Engels en aardrijkskunde valt de groei wel mee: Engels wordt gekozen door 287 (dit jaar 200) en aardrijks kunde door 729 (was 7001 a.s. eerste jaars. Opmerkelijk is verder de te verwach ten daling van het aantal eerstejaars voor sociologie (670 tegen 850 vorig jaar), pedagogie en andragogie (1050 tegen 1400) en scheikunde (470 tegen 650 vorig jaar). Bij de technische hogescholen en de landbouwhoge school in Wageningen zijn geen aard verschuivingen te verwachten. De academische raad heeft twee we ken geleden aan minister De Brauw voorgesteld een studentenstop af te kondigen voor medicijnen, biologie, diergeneeskunde, tandheelkunde, far macie, sociale geografie en Engels. Minister De Brauw heeft reeds laten blijken dat hij bij sociale geografie en Engels niet veel voor een studenten stop voelt. Hij zou dus vooral in de B-faculteiten gebruik willen maken van zijn bevoegdheid een studenten stop af te kondigen. Overigens heeft hij die bevoegdheid nu nog niet. Een desbetreffend wetsontwerp moet nog bij de Tweede Kamer worden inge diend. De aspirant eerstejaars die zich nu hebben aangemeld krijgen in de loop van deze maand bericht of zij geregi streerd zijn. Ze krijgen ook een muta tie-formuliertje voor het geval ze nog van studierichting of universiteit wil len veranderen. Daarna is het uiter aard afwachten of zij hun zin krijgen. Zowel de studentenstop als de plaat singscommissie kunnen hun plannen nog doorkruisen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het huidige ruimtelijke beleid is vrijblijvend en moraliserend. Het gevolg is dat de centrale open ruimte van Holland, 'het groene hart', steeds verder wordt aangetast, de zeehaven-industrievestiging ongelukkig uit de verf komt en oen planologische blunder als de Shell-chemievestiging bij Moerdijk nog steeds tot de mogelijkheden behoort. Mevrouw mr. Chr. A. de Ruyter-De Zeeuw, vice-voorzitter van de raad van advies voor de ruimtelijke or dening zal deze stelling vandaag in Eindhoven verdedigen op een con ferentie in Eindhoven van de Wi- ardi Beckmanstichting (weten schappelijk centrum van de PvdA) over het ruimtelijk beleid. Het vrijblijvend karakter van de nxwitalijke ordening wordt vol gens mevrouw De Ruyter in grote trekken bepaald door twee facto ren, namelijk de fictie dat de ge meenten autonoom een ruimtelijk beleid kunnen voeren en de wijze waarop de rijksoverheid belangrij ke beslissingen neemt. PRESTIGE-OBJECTEN Ten aanzien van de gemeentelijke autonomie geldt dat de gemeenten bij de vaststelling van hun bestem mingsplannen worden beperkt door hun gebrekkige financiële po sitie en beslissingen van de rijkso verheid, of een bepaalde weg, pijp leiding, brug, kanaal al dan niet wordt aangelegd. Hun speelruimte is daardoor beperkt, wat vaak re sulteert in onverantwoord touw trekken en het doorzetten van be paalde prestige-objecten. De scherpste kritiek levert mevrouw De Ruyter echter op de rijksover heid. Belangrijke beslissingen, op het gebied van de ruimtelijke or dening komen veelal 'ongecoördi neerd. willekeurig, ondoorzichtig en vaak met een minimum aan vooroverleg, ipenbaarheid en rechtsmiddelen tot stand.' Om uit deze impasse te geraken zal volgens mevrouw De Ruyter een doelgericht ruimtelijk beleid nodig zijn, met duidelijke bevoegd heden, onder andere op rijksni veau af te dwingen en bindende richtlijnen te geven aan lagere or ganen. Voorwaarden voor een der gelijke centralisme zijn onder meer tijdige openbaarheid, ook van ambtelijke rapporten, ruime mate van vooroverleg en inspraak en invloed van het parlement. 'De rijksoverheid zal duidelijk orde op zaken moeten gaan stellen', aldus mevrouw De Ruyter. 'Het is on houdbaar dat het ruimtelijk beleid thans verdeeld wordt over 8 of 9 departementen. In zo'n situatie is het al gauw mogelijk dat men handjeplak gaat spelen, van hij wat en ik wat Ruimtelijk beleid en coördinatie is dan vaak niet Mevrouw mr. Chr. A. de Ruyter-De Zeeuw meer dan een gladstrijken waar mee de ruimtelijke ordening aller minst is gediend. Aan de ruimtelij ke ordening zal dus een centrale prioriteit moet worden verleend. Deze centrale organisatie van het ruimtelijk beleid zal door moeten werken op het regionale ruimtelij ke beleid. Voorshands blijven naar de mening van mevrouw De Ruy ter de provincies hiervoor het aan gewezen kader. Deze taak zal ech ter meer en meer aan de gewesten moeten worden toevertrouwd. De gemeentebesturen ten slotte zullen radicaal moeten breken met het kwantitatieve denken. Kwaliteit van woonmilieu en leefmilieu die nen centraal te staan. Een mentali- teits-verandering zal daarvoor no dig zijn. MIDDELBURG De officier van justitie bij de rechtbank te Middel burg heeft tegen twee Belgische klam destiene alkoholstokers uit Kortrijk, de 25-jarige W. G. V. en de 28-jarige N. C. L. vier maanden geëist Op 1 maart ontdekte de douane in Aarden burg (Zeeuws-Vlaanderen) in een boe renschuur een klandestiene alkohol- stokerij, goed verborgen achter een muur en strobalen. De twee klandestiene stokers wisten te omkomen, maar konden even later toch worden aangehouden. De alko- holstokerij leverde wekelijks een pro- duktie af van 2000 liter alkohol. De douane kreeg argwaan, nadat op 7 februari in Cadzand een smokkelauto met 740 liter alkohol werd aangetrof fen. Tegen de 28-jarige boer M. A. L. die de schuur voor 30.000 Belgische francs per maand had verhuurd, eiste de officier vier maanden, evenals te gen de 50-jarige J. F. J. C., die het contract voor de huur van de boerenschuur had gesloten ln op dracht van drie Belgen, van wie al leen de voornamen bekend zijn. Vol gens de politie zou de stokerij al sinds september vorig jaar in vol bedrijf zijn geweest. De alcohol werd voornamelijk afgezet in België. De rechtbank doet op 19 mei uitr spraak. (Advertentie) John Cage... muziek in discussie herhaling van 'Cheap Imitation'. Ca ge, dat in het kort ter oriëntatie, is vooral belangrijk als doorbreker van traditionele begrippen omtrent mu ziek. Hij was de eerste hedendaagse componist die het 'toeval' bij het componeren een rol toebedeelde, en die aan de uitvoerenden van zijn muziek zoveel vrijheid en initiatief liet, dat er van een 'compositie' in de gebruikelijk zin bij Cage nauwelijks gesproken kan worden. In dit opzicht heeft hij baanbrekend werk verricht en grote invloed op de na-oorlogse jonge componisten uitgeoefend. In mei kunt u met NS op uw 65+kaart weer 2 dagen gratis reizen. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag (behalve 2,11,20 en 23 mei). Laat aan 't loket uw 65+kaart afstempelenen stap in. Voor le klas betaalt u max. f 4.- Buiten de gratis reisdagen reist u met uw 65+kaart voor de halve prijs van een enkele reis. De jaarkaart kost f 50.- p.p., voor 'n echtpaar f75.- Driemaandskaart f 20.- p.p., voor 'n echtpaar f30.- Elke 65-plusser kan er een kopen (uw vrouw mag jonger zijn). NS-legitimatiebewijs of pasfoto('s) èn een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwboekje) meebrengen. Vraag de folder aan 't loket. voordelig uit met NS De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directiei Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J.de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 27ó - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 22 03 83. Postgiro 26 92 74. Bonk: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11