Bevriezing alle aanvalsraketten Nederland opmerkelijk onafhankelijkopUNCTAD Brandts kansen groter Politieke crisis blijft na ratificatie verdragen Premier Golda Meir op >ezoek bij Ceausescu unctad III Indo-China Details komend SALT-akkoord uitgelekt Elf Amerikanen storten neer in Suriname Nieuwe FBI-chef Twee topleiders IRA geven tweespalt toe Wallace wint I (ROUW/KWARTET VRIJDAG 5 MEI 1972 W ROTEMA\'D T7/K9 Washington, londen (UP!, Reuter) De Sowjet-Unie beeft inderdaad ingestemd met be grenzing van bet aantal onderzeeboten met kern raketten, in bet kader van een akkoord over beper king van strategische wapens. )it hebben Amerikaanse regerings- unctionarissen in Washington onoffi- ieel meegedeeld. Het officiële opti- lisme over de SALT-ondeFhandelin- gn bereikte gisteren een nieuwe loogte toen minister William Rogers ?an buitenlandse zaken in Londen zei rop te vertrouwen dat president flxon eind deze maand in MoskQU en overeenkomst zal tek#n#F)- legers reist op het ogenblik de Eufo- iese bondgenoten af voor besprekin- ;en voorafgaand aan het Moskouse opgesp rek. •en woordvoerder van het AflléFi- aanse ministerie van buitenlandse za- :en weigerde gisteren in Washington Ie 'pitgelekte' bijzonderheden over iet komende SALT-akkoprd te beves- igen: 'Wij hebben geprobeerd er een [ewopnte van te maken, opze positie n dezen niet in het openbaai' te lespreken'. laar minder officieel waren de de als over wat president Nixpn met artijleider Breznjew was overeenge- omen wel degelijk te vernemen. De Imerikaanse concessie die het Russi- iche toegeven op het punt van de nderzee-raketten mogelijk maakte, ligt de sfeer van de anti-raketsystemen [EL AVIV (Reuter, AF. UPI) Ds Israëlische premier Golda Meir s gisteren voor besprekingen ipet de Roemeense partijleider Ceau- iescu naar Boekarest gereisd, 'Wanneer vrienden oprecht ernstige problemen bespreken, kan daar iets uit voortkomen', aldus mevrouw iieir, de eerste Israëlische premier, die een communistisch land be- loekt. (ABM). Amerika zou nu bereid zijn, genoegen te nemen met twee ABM- bases per supermacht: één ter be scherming van de hoofdstad en één die een verrassingsaanval op één basis met aanvalsraketten zou moeten verij delen. I{et vorige Amerikaanse Standpunt was dat elk van beide landen zou mogen kiezen tussen óf honderd AB- M-raketten rond zijn hoofdstad óf drie honderd ter bescherming van drie bases met aanvalsraketten. Veel keus Was dat niet, vonden de Russen, ge zien het feit dat zij zelf al 64 ABM- raketten rond Moskou hadden staan (tegen nul bij Washington), terwijl de Amerikanen twee raketbases met ABM aan het beveiligen z'ijn en voor nog eens twee de plan nen klaar hebben. Een akkoord zou verder een voorlopi ge bevriezing in aantal inhouden van de wederzijdse aanvalsraketten. Maar tot nog toe hadden de Russen gewei gerd. ook de onderzeeraketten, waar van zij er minder hebben, daarbij te betrekken. Daar kon wel over gepraat worden, aldus het standpunt van Mos kou, magr dgn moesten er ook beper kingen komen van het aantal Ameri- foor vertrek werd haar gevraagd pf toemenië een conferentie tussen Is- aël en de Arabische wereld zal orga- iseren. Premier Meir: 'Als ik Arabi- che persoonlijkheden tijdens mijn iezoek aan Roemenië zal ontmoeten, al ik u daarover vertellen', zei ze jen de haar omringende journalis- en. V°t§ens betrouwbare bronnen in lairo heeft president Sadat onlangs en bemiddelingsvoorstel van de Roe- leense partijleider afgewezen. Ook Is- aëlische functionarissen geloven niet, at mevrouw Meir kans heeft door 2ar bezoek Israël en de Arabische ;reld dichter bijeen te brengen of !n njeuw vredesinitiatief in het Mid- en-Oosten te entameren. AZA sraël zal de strook van Gaza nooit meer afstaan. 'De regering heeft be sloten haar afgezanten in het buiten land ervan op de hoog te stellen, dat de strook van Gaza in toekomstige Vredesovereenkomsten niet zal worden osgemaakt van de staat Israël', zo deelde cje minister zonder portefeuille Gajili woensdag in het parlement in Jeruzalem mee. Galili wordt be schouwd als één van de naaste mede werkers van premier Golda Meir. De minister merkte echter ook pp, dat de Israëlische regering nqg niet besloten heeft tot annexatie van het gebied. Galili: 'Als wij, met uitzonde ring van Jeruzalem, nog niet de Israë lische wetgevipg van toepassing heb ben verklaard op de gebieden, die wij binnen onze grenzen hopen op te nemen, dan is hat gmdat wij geen hinderpalen willen opw#FP#n voor eventuele onderhandéllngen'. JARRING Gypa? Jarring. de speciale VN?ge- zant voor het Midden-Oosten heeft zo weinig hoop op ppsitevp ontwikkeling gen bij zijn bemiddelingspogingen in het RJidcJen-Qpsten. dat bij later d«&e week naar Moskou zal terugkeren PR) daar als ambassadeur Zweden \yeer te vertegenwoordigen. kaanse tactische jachtbommenwerpers in Europa, en van het aantal vliegtui gen van de Zesde Vloot (in de Mid dellandse Zee). En dat vonden de Amerikanen weer weinig verantwoord zolang Russische raketten voor middelbare afstand in groten getale West-Europa' onder schot hielden. Maar Breanjew heeft in zijn &UPér- •SALT-enderhandelingen met Nixon deze aanvullende eisen kennelijk inge trokken, nu de ABM-verhoudingen konden wórden rechtgetrokken. Minister Rogers gaf in Londen de Brits# regering een overzicht van de onderwerpen die Nixon in Moskou gaat hespreken. Het SALT-akkoord zal een ygn de voornaamste discussiepun ten zijn. Het Midden-Oosten zal 'on- onderwerp van gesprek' zijn, meer 't is 'volstrekt onwaarschijnlijk' dat de hei de supermachten een regeling zouden afspreken. Dé Russen zijn zeer geïnte resseerd ip een bespreking van dit probleem, maar Amerika wil rekening houden met de Israëlische vrees voor een regeling over het hoofd van de direct betrokkenen heen. Rogers maak te duidelijk dat Nixon niet met een nieuw initiatief in zijn bagage naar Moskou vertrekt. Ander# onderwerpen voor het Mos kous# tapgesprek zijn de Europese veiiighéidsconferentie en d# weder zijds# evenwiehtig# tFoepenverminde- ring, waarover wel gepraat, maar niet onderhandeld zal worden. Vpor de Vietnamese oorlog is volgens Amerikaanse opvatting Parijs de aan gewezen plaats om tot een regeling te komen. PARAMARIBO (UPI) Elf Ameri kaanse militairen zijn waarschijnlijk omgekomen toen een viermotorig Amerikaans legervliegtuig door onbe kende oorzaak neerstortte in de be boste heuvels van het Nassaugebergte in Suriname. Het vliegtuig, een C-124, van het Mili tary Air Command (MAC) was OP weg van Rio de Janeiro naar Zanderij, de luchthaven van Paramaribo. Woens dagavond werd het contact met de verkeerstoren van Zanderij plotseling verbroken- Het wrak werd gistermorgen ontdekt door een piloot van de Surinaamse luchtvaartmaatschappij SLM, die sa- missionarissen an de zoekactie deel- jnen met sportvliegers ep vliegende namen. Een helikopter van KLM-Aero- cartP was in staat om vlak bij het wrak, dat geen sporen van brand Vér? toonde, twee man neer te laten, gjj konden vijf lichamen bergen. Be zes overige inzittenden worden nog ver mist. President Nixon heeft als tijdelijk opvolger van de dinsdag overleden FBI-chef J. Edgar Hgover, een hoge ambtenaar van het ministerie van jus titie. Patrick Gray, benoemd. Gray zal de FBI leiden tot de presidentsverkie zingen van het nqjqar. Volgens waar nemers wil Nixon hiermee voorkomen dat hij in dit verkiesingsjaar wellicht slag moet leveren met het Congres over de definitieve benoeming van Hoovers 'opvolger. DUBLIN (UPI, Reuter) De twee topleiders van het Ierse Re publikeinse Leger hebben giste ren in interviews gezegd, dat hun organisatie inwendig verdeeld is door onenigheid over te voeren strategie in de strijd. Ruiairi O'Bradaigh, president van de voorlopig Sinn Fein de politieke front-organisatie van de IRA-Provinci- onals zegt, dat de Provisionals hun campagne van bomaanslagen en ge weldplegingen zullpn voortzetten tot Noord-Ierland, 'onregeerbaar' wordt en de Engelsen huh handen erygn aftrekken. O'Bradaigh die de Ierse spelling van zijn naam verkiest boven de Engelse, die Rory O'Brady is zegt, dat men in zijn kringen van mening is, dat de strijd nu voor altijd beslecht kan worden, en dat de keus is tussen geweld nu en geweld in de toekomst. Maar Tomas MacGiolla, president van de officiële tak van Sinn Fein het politieke front van de officiële IRA verklaarde: 'Wij zien dit als een langdurige strijd en piet, zoals de Provisionals, als een strijd met de overwinning in zioht, De officiële IRA zal defensief blijven optreden en geen geweld uitlokken, maar slechts reage ren op agressief optreden door de Britten. Reide {RA-ieiders werden geïnter viewd in hun resoectieve hoofdkwar tieren in Dublin. Ze legden er daarbij de nadruk op, dat ze niet als officiële woordvoerders optraden, al zijn ?e volledig van de IRA-strategie en IRA- politiek op de hoogte, De IRA is zowel in Noord- als in Zuhhleriand verboden, maar in het zuiden worden beide vleugels van Sinn Fein getole reerd als politieke frontorganisaties. door H. Biersteker SANTIAGO, MEI De Neder- landse delegatie bij de UNCTAD gedraagt zich opmerkelijk onaf? hankelijk en wil dat ook op haar ontmoetingen met de pers graag weten. De EEG wil niks', zei drs. A. de Bloeme, adjunt-direeteur van buitenlandse economische ber trekkingen. En mr. F. Klinken- bergh, van dezelfde instantie, liet weten, dat de vertegenwoordigers van de Europese Gemeenschap hier langzamerhand zo wanhopig worden over het vrolijk uit de band springen van enkele der Zes, dat zij wei eens naar Brussel zou den kunnen telegraferen om een 'ruling'. Dat is niet minder dan een gezamen lijke instructie namens de Raad van Ministers om alsnog de delegaties in het gelid te krijgen. Het leek wel of de delegatie daarmee wilde zeggen: als strgks Nederland uiteindelijk toch weer in het gelid loopt dan ligt het niet aan ons Op de volgende punten loopt Neder land uit de pas: het is openlijk onte vreden over de toegang tot de Euro- markt van de ontwikkelingslanden en de landbouwprijzenpolitiek. Een gro ter aandeel in de markt van de Zes en straks van de Tien moet mogelijk gemaakt worden door de prijssteun aan de landbouw 'wat' af te bouwen 'een moeilijke exercitie', zei de heer De Bloeme, 'maar je moet toch ergens beginnen'. Verder heeft minister Langman aj grote deining in het EEG-gezelschap veroorzaakt door inschakeling vgn de UNCTAD te bepleiten bij de voorbe reidingen tot de tarievenronde in 1973 van het GATT dat is de voornamelijk industriële landepclub, waarin onderhandeld wordt over on derlinge handelsconcessies. maar waarbij de Derde Wereld zo povertjes vertegenwoordigd is, dat zij al heel lang UNCTAD de functie van het GATT zou laten overnemen. De Ge meenschap wil de UNCTAD er buiten houden. Maar Nederland heeft her haald, dat de secretaris-generaal van de UNCTAD bij voorbereidingen moet worden betrokken. Ook de VS staan niet onwelwillend tegenover de ze gedachte. Verschillen Een derde oorzaak van mogelijk afwij kend stemgedrag: Nederland vindt, dat wanneer er een wereldomvattende koffie-overeenkomst is, het niet aan gaat de ene producent nog langer bij zijn export te bevoordelen boven de andere.' Het is op geen enkele manier te verdedigen, dat de Latijnsameri- kaanse landen zeven percent invoer rechten voor hun koffje aan da EEG moeten betalen en de Afrikanen niets', aldus de heer de Bloeme. Dat is in het bijzonder tegen Franse sche nen gericht. Tenslotte is Nederland als enige EEG- land yap bedelfde gevoelen als de Scandinavische landen over de onge breidelde uitbreiding van de syntheti- C3. die de producenten van natuurlij ke produkten een export-teruggang met dertig percent heeft bezorgd. En die producenten zijn veelal ontwikke lingslanden. Ons land heeft doen we ten, dat een eventueel ip rekening brengen van de milieukosten in de vorm van een heffing op synthetische produkten zoals ook overwogen wordt voor de produkhe van steen kool, olie en aardgas (Je natuurpro- dukton vanzelf meer concurrerend zal maken- Overwegen waard Nederland acht zulke maatregelen liet overwegen waard wat uiter aard nog niets zegt Temeer wanneer andere rijke landen daar niets voor voelen, zal het een heel ding zijn. ertoe over te gaan, want de maat schappijen, die synthetica maken zijn zeer mobiel. Nederland zou het dan ook in de eerste plaats terwille van het milieu doen en piet 0111 de export van gelijksoortige natuurlijke produkten te dienen. Het wil dan ook niet een ontwerpresolutie van 'de 77' arme landen onderschrijven, dat de opbrengst van belastingen op synthe tica zou moeten worden uitgekeerd aan ontwikkelingslanden om de kwali teit van hun concurrerende natuur- produkten op te voeren. Tenslotte is Nederland spelbreker in de taktiek van verschillende rijke lan den ook wel B-landen genoemd nm eventuele concessies tot het aller laatst van de ponferentie te bewaren, als iedereen wanhopig is over het dreigende gebrek aan resultaat. Het is overal ijverig bezig om de wensen en het aanbod in allerlei hoofdstukken met elkaar in contact te brengen en de concessies op tafel te krijgen, sa men met de Scandinavische landen en Canada. bonn (DPA, UPI, AP, Reuter) In Bonn zijn gisteren de kansen om in de Weétduitse Bondsdag een meerderheid te vinden voor de verdragen met de Sowjet-Unie en Polen kennelijk wat toege nomen. Want bondskanselier Willy Brandt en de christen-democratische oppositieled der Rainer Barzel zijn, volgens rege-; ringswoordvoerder Conrad Ahlers, in een gesprek onder vier ogen overeen* gekomen het debat over de ratifice* ving van de verdragen volgende weel| dinsdag en woensdag te houden. Deze termijn was de afgelopen dagen vast gesteld voor het geval de socialistisch; liberale regeringscoalitie en de oppo* sitie het in hun gesprekken eens zouden worden over de inhoud van de verdragen. Zouden de contacten ge heel zijn mislukt, dan had de rege; ringscoalite volgens haar oorspronke lijke plan het debat vandaag al willen laten beginnen, hoewel ze lp de Bondsdag nog slechts over 248 van dé 496 zetels beschikt en daarmee niet de vereiste absolute meerderheid heeft. Brandt beschouwde de situatie giste ren na z|jn h#lf uur durend gesprek worden bekrachtigd. Bondsdaggebouw met 'een heel voor zichtig optimisme', zo zpi regerings woordvoerder Ahlers. Barzel liet op zijn beurt weten, dat het overleg met de regering nog niet veel resultaat heeft opgeleverd. Maar hij voegde daar aan toe dat er voor de oppositie nog geen aanleiding bestaat een defi nitief oordeel te geven. Een overeenkomst tussen de regering en de oppositie, die ratificatie van de verdragen met Warschau en Moskou zeker zou maken, zou tot uitdrukking moeten komen in een gemeenschappe lijke resojnfie van de Bondsdag, waar over nu nog wordt gediscussieerd. Deze resolutie, waarin bindend wordt verklaard, dat de verdragen een toe- De kans dat de verdragen met Rusland en Polen de eindstreep zullpn halen is nu weer groter dan vorige week vrijdag, toen de cogJitie van kanselier Willy Brandt niet mee? oygr een meerderheid in de Bondsdag bleek te beschikken. Er zijn twee mogelijkheden: regering en oppositie worden het vóór dinsdag a.s. eens over een ge; meenschappelijke basis, die het de christendemocraten moge lijk maakt zich niet langer tegen ratificatie te verzetten; wordt geen Qvereenstemming bereikt dan zullen de verdragen zonder meer woensdag of uiterlijk don derdag in stemming worden ge bracht, in welk geval de West- duitse regering hoopt op de steun van één of meer christen democratische afgevaardigden. Met aanvaarding van de 'Ostvertra- ge' zijn echter de problemen voor de coalitie van sociaal-democraten en liberalen de wereld niet uit. De oppositiepartijen CDU en CSU heb ben tot hun verrassing moeten erva ren dat zij niet over de absolute meerderheid van 249 stemmen kun nen beschikken om kanselier Brandt ten val te brengen. Op hun beurt weten de regeringspartijen echter ook, dat zij nauwelijks een eenvou dige meerderheid in de Bondsdag hebben om Brandt in staat te stel len verder Ie regeren totdat in de herfst van 1973 de tijd voor algeme ne verkiezingen aanbreekt. Verkiezingen Alleen algemene verkiezingen op korte termijn gouden een eind kun nen maken aan de impasse, waarin de Westdujtse politiek verzeild is geraakt. De moeilijkheid is echter dat Brandt niet qp ontbinding van de Bondsdag en het uitschrijven van vervroegde verkiezingen kan aanstu ren, zonder het risico te lopen dat oppositieleider Rainer Candius Bar zel gebruik maakt van het recht dat de grondwet hem geeft via een nieu we 'constructieve motie van wan trouwen' te proberen, zelf als kanse lier aan de macht te komen. Deze mogelijkheid bestaat nog drie weken nadat Brandt president Gustav Hei- nemann zou hebben verzocht, ver vroegde verkiezingen uit te schrij ven. door Jaap den Boef In Artikel 68 van de Westduitse grondwet stagt: 'Krijgt een Vér?9ék van de kanselier, vertrouwen in hem uit te spreken, niet de instem ming van de meerderheid van de Bondsdag, dan kan de president op verzoek van de kanselier binnen 21 dagen de Bondsdag ontbinden. Het recht om tot ontbinding over te gaan vervalt, zodra de Bondsdag met een meerderheid kiest. Tussen het verzoek (van de kanselier) en de stemming moeten 48 uur liggen. De zinsnede 'Het recht om tot ontbin ding over te gaan vervalt, zodra de Bondsdag met een meerderheid kiest' biedt de oppositie de moge lijkheid om door middel van een 'constructieve motie van wantrou^ wen' vervroegde verkiezingen te voorkomen en tegelijkertijd Barzel bondskanselier te maken. Liberalen Het is bekend dat een aantal afge vaardigden van de regeringspartijen niets voelt voor vervroegde verkie zingen. Om tot de herf6t van voir gend jaar als Bondsdag-afgevaardig de te kunnen aanblijven en de fi nanciële voordelen daarvan te kun nen plukken zouden zij met de op positie meestemmen Met name gaat het hier om afgevaardigden van de liberale FDP, die reeds nu weten dat zij niet op de kandidatenlijst van hup partij zullen voorkomen. De SPD zal in dit opzicht met minder moeilijkheden te kampen hebben. Haar afgevaardigde GUnther Mliller uit Beieren (van wie kort geleden nog werd aangenomen dat hij de partij de rug zou toekeren) heeft de verzekering gekregen dat hij in zijn eigen deelstaat bij alge mene verkiezingen de 'zekere' kies- ring Neurenberg-Zuid krijgt toege wezen, die nu nog door de vrouwe lijke minister Kate Strobel wordt vertegenwoordigd. Barzel heeft voFige week na de ver- Willy Brandt werping van zijn wantrouwensmotie beweerd, dat vervroegde verkiezin gen hem de 'meest sympathieke ma nier' leken om de politieke crisis op te lossen. Hij was toen blijkbaar nog onder de Indruk van het verrassend goede resultaat voor de CDU bij de verkiezingen in de deelstaat Baden- Wiirttemberg. De regeringspartijen hadden de omstreden verdragen met Rusland en Polen tot inzet van deze verkiezingen gemaakt en desondanks had de CDU de absolute meerder heid veroverd. In werkelijkheid heeft Barzel echter weinig reden om naar vervroegde verkiezingen te ver langen. De zomermaanden zijn be paald niet geschikt voor een verkie zingscampagne tegen Willy Brandt en de regeringspartijen zouden naar alle waarschijnlijkheid hun kleine voorsprong op CDU en CSU handha ven of misschien vergroten. Dat Barzel op korte termijn geen verkiezingen wenst, kan mep opffla? ken uit het feit, dat hij wet is ingegaan op het verzoek van kanse lier Brandt, vrijwillig af te zien van zijn recht, een wantrouwensvotum te gebruiken om het uitschrijven van verkiezingen onmogelijk te ma; ken en zelf het kanselierschap over te nemen. Barzel zegt dat Brandt eerst de nodige stappen moet doen 0111 het uitschrijven van verkiezin gen mogelijk te maken en dat de oppositie pas daarna zal uitmaken, wat haar te doen staat, Brandt vindt het risico, dat hij met Barzel loopt, blijkbaar te groot. Hij zal dan ook proberen zo goed en zo kwaad als dat kan aan het bewind te blijven, totdat zich een gelegenheid voordoet om de impasse in de Bondsdag te doorbreken. Die kans zal zich misschien nipt spoedig voordoen. De uitspraak van Brandt dat men er in de Bondsrepu bliek aan moet wennen, met een kleine meerderheid in het parle- ment geregeerd te worden, getuigt van realiteitszin. Het is echter de vraag, of na aanvaarding van de 'Optvertrage' de meerderheid van de regeringspartijen daarvoor niet te klein wordt, ook al komt er wat meer bewegingsvrijheid. De liberale baron Knut von Kühlmann-Stumm zal zijn mandaat neerleggen, als hij de volgende week tegen "de verdra gen heeft gestemd. Zijn partijgenogt Gerhard Kienbaum heeft reeds stap pen genomen om zijn mandaat tér beschikking te stellen. Beiden zullen worden vervangen door afgevaardig den die het beleid van de coalitie steunen. De derde liberaal, Wilhelm Helms, weigert zijn mandaat neer te leggen. Hij is nu 'hospitant' bij de oppositie. Het is dan ook geen wonder dat kanselier Brandt contact heeft ge* zocht met de oppositie om te probe ren de politieke impasse te doorbre ken. Wat de 'Ostvertrage' betreft, denkt Brandt aan een verklaring van de Bondsdag, waarin ondubbel zinnig wordt vastgelegd, dat de ver dragen niets afdoen aan het recht op zelfbeschikking van 'het Duitse volk'. Daarmee zou formeel voldaan zijn aan één van de belangrijkste eisen van de oppositie. Het overleg in de boezem van de oppositiepartij en resulteerde echter in een afwij zende houding, waarschijnlijk als ge volg van verzet van de Beierse CSU van Frem? Joseph Strauss. De leider van de christen-democra ten vindt een verklaring van de Bondsdag onvoldoende. Een verkla ring inzake de mogelijkheid van uit eindelijke hereniging van Duitsland moet volgens Barzel deel uitmaken van de verdragen zelf, Zij zou opge nomen moeten worden in de préam bule die aan de verdragstekst voor afgaat. Dit zou betekenen dat de Russen een beangrlijke concessie moeten doen, waartoe zij bij de onderhandelingen met vice-kanselier en minister van buitenlandse zaken Walter Scheel niet bereid bleken te zijn. De Russische ambassadeur in Bonn, Valentin Falin, wordt de laat ste dagen w#or druk geconsulteerd. Een tegemoetkomende houding van Moskou is nog niet geheel uitgeslo ten. Haast Dat Brandt deze mogelijkheid zeer gering acht, bleek eerder deze week uit zijn voornemen, haast te maken met de behandeling van de 'Ost- vertröge' die eigenlijk woensdag jl. al had moeten beginnen. Uiteinde lijk is het begin van de debatten dat voor vandaag was gepland toch verschoven naar volgende week dinsdag. Het is echter duidelijk, dat ook in de nu nog resterende dagen van onderhandelingen met de Sow jet-Unie geen sprake meer kan zijn. De oppositie zal waarschijnlijk toch met minder tevreden moeten zijn dan met wat zij geëist heeft. Intus sen overheerst bij Brandt de vrees, dat de verdragen op de lange baan worden geschoven, zonder dat er uitzicht is op een gezamenlijke standpuntsbepaling. Is voor dinsdag geen overeenstem ming bereikt, dan zal Brandt zonder meer aansturen op een snelle beslis sing over de 'Ostvertrjige', hopend dat tenminste één lid van de CDU de moed kan opbrengen, openlijk vóór te stemmen. komstige hereniging van Duitsland niet zullen verhinderen, moet volgens de christendemocratische oppositie ook door de Sowjet-Unie en Polen worden bekrachtigd. Het is nog onduidelijk of Moskou bereid is tot een dergelijke bindende resolutie. Pe voorzitter van de CSU, Franz Josef Strauss, een van de sterke mannen van de Bonner oppositie, gaf gisteren als zijn mening: 'Er zijn tekenen, dat Moskou nadenkt.' In ie der geval ?gl, volgens Strauss, de uiteindelijke beslissing over een ge meenschappelijke resolutie in Moskou vallen. Vit de berichten in het Russische partijblad Prawda over de situatie in Bonn kan wellicht worden geconclu deerd dat de Sowjet-Unie bekrachti ging van een gemeenschappelijke re solutie niet bij voorbaat afwijst Het blad berichtte gisteren over de debat ten in Bonn ep schreef, dat 'de situa tie aan de Rijn gecompliceerd en niet gemakkelijk is.' Het overleg tussen de regering-Brandt en de oppositie over de mogelijkhe den om tot een gemeenschappelijke basis te komen voor de ratificatie van de verdragen met Rusland en Polen, wordt vandaag voortgezet. Vervolg vgn pagina 1 Inmiddels hebben de VS bekend ge maakt meer vliegtuigen naar Zuid» oost-Azië te zullen sturen. Bijzonder heden werden niet gegeven. De vliegr tuigzending 'maakt deel uit van een plan om er zeker van te zijn dat generaal Credghton Abrams kan be schikken over alle vliegtuigen en schepen, die hij nodig heeft om de Amerikaanse troepen te beschermen, die in Zuid-Vietnam de Zuidvietna- mezen bijstaan'. Er zijn op het mo ment ongeveer 800 Amerikaanse vlieg tuigen in Vietnam. President Thieu van Zuid-Vietnam heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Dedreigde keizersstad Hoee en verklaard dat hij veel vertrouwen1 had in de situatie daar. Thieu voerde besprekingen met de nieuwe comman? dant, NgQ Quang Truong, en inspec teerde de zwart geblakerde markt. Hoee stond 36 uur lang aan de rand van anarchie, door dronken, terug trekkende Zuidvietnamese soldaten, die winkels plunderden en verbrand den. totdat de nieuwe commandant kwam. Tryong beval onmiddellijk ie dere soldaat op zijn post en gal opdracht iedere weigerende soldaat zonder pardon dood te schieten. Een Reuter-correspopdent heeft min» der vertrouwen dan Thieu in de situa tie in Hoee. Hij meldde dat de verde- digings linies maar spaarzaam bezet waren. De aanvallende troepen nade ren Hoeé van drie kanten en staan op resp. 10, 16 en 30 km van de stad. Amerikaanse bommenwerpers zijn er druk ln de weer. NASHVILLE/TENNESSEE (AP) De gouverneur van Alabama George C4 Wallace heeft gisteren zijn eerste over winning in een 'primary' behaald in de Amerikaanse staat Tennessee. Wallace behaalde een overweldigende meerderheid. Hij kreeg bijna 70 pet, van de stemmen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9