Aanval op de gevestigde partijen viel D'66 tegen dichtbij 'Een groot gezin stichten moet a-sociaal worden' Commentaar Oorlogserfenis ïanet cadeaustelsel f er valt in 1975 Revolución en Latijns-Amerika 'ROUW/KWARTET VRIJDAG 5 MEI 1972 Iliimeiiland T5/K7 L )m historische en actueel-politieke re- enen ligt het voor de hand, dat Ne- erlanders op de vijfde mei met meer lün gewone belangstelling over de ostelijke grens kijken, om een ant- roord te vinden op de vraag, hoe het iu, ruim een kwart eeuw na de tweede rereldoorlog, gesteld is met de de- nocratische gezindheid van onze buren ii hun relaties met het buitenland, jaartoe bestaat dit jaar te meer aan- riding, nu in West-Duitsland een po- itieke crisis heerst, die tot de naweeën an de tweede wereldoorlog moet wor- en gerekend, en waarvan de afloop an verstrekkende betekenis kan zijn oor de betrekkingen tussen de Bonds- ■publiek en Oost-Europa. Bij sommi- pn zal zich de vraag opdringen, of we og altijd op onze hoede moeten zijn oor het Duitsland dat nu een van nze belangrijkste partners is in de iuropese gemeenschap en de Noord- .tlantische verdragsorganisatie. Duidt b crisis om de 'Ostpolitik' er niet op, at te veel Westduitsers te weinig waar- 5 hechten aan vermindering van de nimositeit in Europa, en te veel aan artijpolitieke overwegingen? et is billijk, in dit opzicht het ver- :hil tussen wat thans in West-Duits- nd gaande is en wat zich de laatste jd elders in West-Europa aan be- enkelijke politieke ontwikkelingen eeft voltrokken, niet te overdrijven, eem Engeland, welks politieke verle en toch aanmerkelijk minder besmet dan het Duitse. Ook daar heeft on- ngs de oppositie alle reden gegeven it het verwijt, dat ze bezweken was ior de verleiding om partijpolitieke langen de doorslag te laten geven bij i beoordeling van een vraagstuk toetreding tot de EEG waarvan 5 oplossing beslissend kan zijn voor i toekomst van een volk. En getuige gang van zaken rondom een recent ferendum zijn ook vele Fransen, hun resident niet uitgezonderd, maar al gemakkelijk geneigd om beslissingen rer problemen van Europees formaat lor binnenlands-politieke doeleinden misbruiken. Is in Bonn de verdragen met Rusland Polen niet zo centraal hadden ge- lan in de strijd om de macht die tus- a regering en oppositie aan de macht zou men buiten de Bondsrepubliek aarschijnlijk minder bezorgd hebben legekeken. Nu is ten onrechte een uatie ontstaan, waarin het lijkt, alsof i christen-democratische oppositie er nor alles op uit is, verzoening met ost-Europa te verhinderen, en de rc- ringspartijen het monopolie hebben n vredelievendheid. Deze zwart-wit- genstelling bestaat gelukkig niet. ok de Westduitse oppositie is in mecr- erheid voor verzoening met Rusland iPolen. Ze gaat er echter van uit, dat De regering van kanselier Brandt méér t de onderhandelingen had kunnen 6pen dan haar in feite is gelukt. Door wop bij de beoordeling van de 'Ost- alitik' alle nadruk te leggen, lopen i oppositiepartijen intussen wel het "co, dat zij er de oorzaak van zijn, t er van toenadering tot het Oosten 'C: et méér, maar veel minder terecht )mt dan de regering heeft weten te 0_ reiken. Door vóór de stemming over omstreden verdragen te proberen, mdt ten val te brengen bij de behan- 2— ling van de begroting der bonds- Dle nselarij, hebben de christen-demo- aten op him pleidooien voor ver- 3_ tering van de relaties met het Oos- 3i het odium der ongeloofwaardig- id geladen. Ze hebben de schijn niet jjl nnen vermijden, dat ze slechts op cht ui zijn. 2B et is daarom een gelukkige omstandig heid, dat kanselier Brandt de impasse 6 vorige week ontstond, heeft aan grepen om met oppositieleiders aan i onderhandelingstafel te gaan zitten n te zien, of er misschien aan de be- yaren van de christen-democraten te- cmoet kan worden gekomen. Zo krijgt CDU/CSU alsnog een kans om te wijzen, dat het haar ernst is met de nts- irzekering, dat ook zij verzoening met usland en Polen nastreeft. Reden tot kv, oot optimisme lijkt er vooralsnog et te zijn, maar zolang de besprekin- m a voortduren, blijft de hoop op een i-ntareenkomst die althans voor eep deel tri!1,1 oppositie aanvaardbaar is. k besprekingen hierover kunnen een 'eikome afkoelingsperiode vormen tus- ^cfen de emotionele gebeurtenissen van asJorige week en een zakelijke behande- Dg van de 'Ostvertrage', volgende ow eek. Het zou treurig zijn, als West- luitsland deze kans om verder af te 'kenen met een nog altijd levend ver- eurWen, voorbij liet gaan. ■JEN HAAG De hele wet beper- Ing cadeaustelsel zal op termijn moe- 7® 1 verval len. Daarom stelt staatsse- V/pïfkris Oostenbrink van economische *en aan de Tweede Kamer voor. *»te wet in ieder geval met ingang he£n 1 ■'u'3 buiten serking te ..yWleu. Hij doet dat bij nota van jJudging, die toegevoegd is aan zijn Hoïfmorie van antwoord aan de Kamer aa<Me wijziging van de wet beperking deaustlsel. De staatssecretaris wil, ®"at deze wetswijziging gelijk met de estigingswet detailhandel in werking reedt. Financieel débacle niet het ergste door P. L. van Enk Het financieel en organisatorisch bankroet, dat D'66 bedreigt, zal niet alleen buiten- en tegenstanders vermaken. Men kan er vrij zeker van zijn, dat ook het congres van D'66 zelf dat morgen in Den Bosch vergadert niet al te zwaar zal tillen aan het echec van het zakelijke beleid van het vorige bestuur. Het voortbestaan van D'66 staat op het spel, zo hebben twee wijze man nen uit de partij gewaarschuwd. Al leen een gemiddelde ©ift van 25 gul den per lid zal redding kunnen bren gen. Dat klinkt alarmerend, maar de stemming op vergaderingen van D'66 is over het algemeen te jolig dan dat men zich kan voorstellen dat het congres van zaterdag zich erdoor uit zijn goede humeur zal laten brengen. Een tekort van een ton? Wel, de vorige penningmeester is in elk geval geen zakenman en dat pleit voor hem, zullen de meesten denken. En boven dien: het grootste deel van de aan hang van D'66 zal er geen moeite mee hebben meer dan de gevraagde 25 gul den per lid op tafel te leggen om de partij uit de financiële moeilijkheden te helpen. Het zakelijke debacle vap het be stuursbeleid lijkt weinig meer te bete kenen te hebben dan een ongelukje. Maar men kan er met evenveel recht ook iets in zien van: amateurisme, gebrek aan politieke stevigheid, on derschatting van wat ervoor komt kij ken wanneer men ook de beste bedoe lingen in de politiek tot gelding wil brengen. De honderdduizend gulden die de le den nu moeten bijpassen, schijnen voor een belangrijk deel de rekening te zijn van het verkiezingsjaar 1971, waarin D'66 er vier zetels bijkreeg een winst die voor Nederlandse be grippen buitensporig is, maar karig uitviel wanneer hij wordt gemeten aan de verwachtingen die de partij in haar eerste jaren koesterde. Volgens opiniepeilingen is de kiezersgunst sindsdien voor D'66 jjtabdel gebleven. Er is niiets afgegaan, er is ook niets bijgekomen. En bij D'66 zijn er velen die zozeer met het groeibegrip ver trouwd zijn geraakt, dat zij stilstand gelijkstellen met achteruitgang. Doelen De partij zit nog onverminderd met het probleem hoe zij, bij afnemend politiek getij, toch zoveel mogelijk van haar politieke doelen kan berei ken. Van Mierlo heeft het tactisch gesproken waarschijnlijk goed gezien door tijdig voor de verkiezingen van vorig jaar aansluiting te zoe ken bij de PvdA. Daarbij kon hij, toen nog bedingen dat er naar een progressieve volkspartij zou worden gestreefd. Het was een minimaal restant van het grote ideaal de rechtstreeks geko zen premier en het districtenstelsel dat D'66 in zijn eerste jaren had nagestreefd. En zelfs dit restje wordt nog niet bereid volgens het recept dat Van Mierlo had ontworpen. Hij had de programmatische voorbereiding van de nieuwe partijformatie willen opdragen aan een werkgroep die onaf hankelijk van de drie bestaande pro gressieve partijen zou moeten opere ren. Maar daar komt weinig van te recht. De drie partijbesturen hebben on langs een drukwerk afgegeven waarin wordt onthuld hoe het zal gaan. Er komt een programcommissie die in opdracht van de besturen zal werken. Er zal 'met kracht' naar worden ge streefd dat daarbij ook mensen van buiten de drie partijen worden inge schakeld ('mensen die de noodzaak Aan de ijzeren greep van de PvdA heeft Van Mierlo zich niet kunnen ontwringen van wezenlijke politieke hervormin gen inzien, daarom ook andere partij politieke verhoudingen wensen en in beginsel het streven ondersteunen naar een vooruitstrevende volkspartij die hetzij rechtstreeks, hetzij via een federatief verband wezenlijke hervormingen wil doorzetten'). Maar die mensen zijn blijkbaar zo zeldzaam dat er eerst een klein comité aan het werk moet om hen te zoeken en hun bereidheid te polsen. Punt voor PvdA Dat er 'met kracht' naar die mensen zal worden gezocht is een punt voor D'66. dat zij 'wezenlijk politieke her vormingen' nodig moeten vinden, is een punt voor de PvdA. D'66 heeft gescoord waar de vooruitstrevende volkspartij wordt nagestreefd, maar de PvdA heeft dat weer handig ge neutraliseerd door te stipuleren dat een federatief verband mogelijk is. De stand is gelijk, zou men denken, maar waar je gemakkelijk overheen kijkt is dat het kleine comité mis schien get*n mensen zal vinden die een vooruitstrevende volkspartij en wezenlijke hervormingen willen en bereid zijn, in de programcommissie mee te werken. In dat geval kan men er veilig van uit gaan dat de program commissie maar dan uitsluitend bestaande uit partijmensen er toch komt. Zodat de score uiteindelijk in ht voordeel van de PvdA uitvalt, ook al is dat met een ingewikkeld compro mis behendig gecamoufleerd. Na de algemene beschouwingen over de begroting 1972, toen hij zijn be faamde filippica tegen de welvaartseco nomie hield, hebben we weinig meer van Van Mierlo gehoord. Het ligt voor de hand, te veronderstellen dat hij, teleurgesteld en moegestreden, het geloof verloren heeft. Maar insi ders getuigen dat hij intern hardnek kig is blijven doorvergaderen om te redden wat er nog gered kon worden. Maar aan de ijzeren greep van de PvdA heeft hij zich niet kunnen ont wringen. We moesten van Van Mierlo 'als de bliksem' handelen om een antwoord te vinden op de problemen die de Club van Rome had geformuleerd. Maar zelfs de publiciteitsstunt met Mansholt de man die het vader land zou komen redden heeft de PvdA niet uit het evenwicht gebracht. D'66 heeft in de allereerste jaren van zijn bestaan gedaan alsof het wel even over de gevestigde partijen zou heen lopen. Maar dat blijkt tegen te vallen. Niet alleen hebben de gevestigde par tijen hun financiële zaakjes beter voor elkaar, zij zijn bovendien oud, wijs en sterk genoeg om zich van avonturen verre te houden. Het Cuba-bulletin, dat in november van het vorig jaar ter ziele ging. heeft een opvolger gekregen: Revolu ción. Het blad is een uitgave van de werkgroep Informatie Latijns-Amerika en zal analyses van de ontwikkeling van de revolutionaire beweging in Cuba en andere Latijnsamerikaanse landen geven- Volgens een van de twaalf redacteu ren, Wouter Gortzak, bestaat er een behoefte aan informatie over Latijns- Amerika. 'De dag- en weekbladen zijn onvoldoende in staat om de ontwikke lingen in revolutionair perspectief te volgen. Er is maar één dagblad (NRC/Handelsblad) dat zich een cor respondent in Latijns-Amerika kan permitteren'. Bovendien illustreert liet aantal abonnees, dat er behoefte is aan informatie. Op het ogenblik heeft Revolución ongeveer 600 abon nees. Het Cuba-bulletin had een opla ge van 2000 exemplaren. Het is de bedoeling van de redactie om contact te zoeken met actiegroepen die zich met Latijns-Amerika bezighouden, maar het is onzeker of het tot samen werking kan komen. 'Er zijn vaak plannen geweest om één Derde We reldkrant te maken, maar iedere actie groep die enig succes heeft, vreest dat de monomaan gerichte actie zal ver zanden in een samenwerkingsverband, zegt Gortzak, Maria Snethlage, 'moeder en motor' van het Cuba-bulletin, zal niet mee werken aan Revolución. Aan het Cu ba-bulletin had zij een volledige dag taak. Toen zij gedwongen was haar werk stop te zetten, was dat de voor naamste reden van de verdwijning van het bulletin. De administratie en de epxloitatie van Revolución wordt nu geheel verzorgd door de jonge Amsterdamse uitgeverij Lynx, zodat het team van redacteuren de handen vrij heeft om informatie te verzamelen en te selecteren. Bronnen van infor matie zijn vooral linkseAmerikaan se en Westeuropese bladen en Latijns amerikaanse publikaties. Nederlandse wetenschapsmensen en missionarisen In Zuid-Amerika zullen Revolución var. (vertaalde) informatie voorzien. De redactie is van plan om onderzoek te gaan doen naar investeringen van Nederlandse bedrijven in Latijns-Ame rika en de uitwerking daarvan. De analyses zullen t.z.t. gepubliceerd ivorden. Revolución zal trachten zichzelf te bedruipen, net zoals het Cuba-bulletin dat deed. Bron van inkomsten zijn de abonnementsgelden (f 7.50 per jaar). Eventuele tekorten worden aangevuld uit het steunfonds, een erfenis van het Cuba-bulletin. Revolución zal dit jaar vier maal verschijnen en, als er voldoende abon nees zijn, volgend jaar zes keer. Het eerste nummer is gewijd aan Chili, het volgende zal voornamelijk over Brazilië handelen. kameraad ingeblikt DEN HAAG De automobilist die dinsdagavond dn Den Haag op de Prinsengracht de 24-jarige fietser Th. van der Waard doodreed en na de botsing stopte maar daarna snel weg reed, heeft zich bij de politie in Delft Maphf gemeld. Het is de 34-jarige Delftse bedrijfsleider B. de G. Hij verklaarde gedacht te hebben dat de voorruit van zijn auto vernield was door een steen. Zoals iedereen vreest, maar niemand zeker weet, verdwijnt meneer De Uil met zijn hele hebben en houden van het scherm. Het droeve afscheid valt op 22 juni, wanneer ook voor de televisie de zomer begint. De belezen uil heeft direct de volgen de avond een opvolger: brigadier Dog, een hond met een petje en een ster op, omdat hij een Amerikaanse she riff voorstelt Het is een getekende wildwestserie met cowboys en al, die C.B.S. echt voor kinderen gemaakt heeft. De sheriff is er dan ook zo eentje van 'de politie is je beste kameraad': hoewel de brigadier hond 'law and order' heeft te handha ven, maakt hij zich geen enkele vij and. Deze Dof blijft tot oktober, want hij is uitsluitend aangenomen als zomer-, vervanger. Of we daarna weer dage lijks vijf minuten in het Grote Die renbos mogen vertoeven, is nog niet bekend. Waar een wil is, moet een weg zijn en de NOS wil ook best, maar de weg naar het Bos moet gebaand worden door producer Cha- nowski en schrijver Valkenier. ...niet verder meer vermenigvuldigen... Prof. Roscam Abbing: 'De overheid moet wakker worden' door JAN SLOOTHAAK GRONINGEN De kerk heeft altijd opgeroepen te voldoen aan de roeping dat de mens zich dient te vermenigvuldigen. Nu is het juist een vooraanstaand theoloog van de hervormde kerk professor dr. P. J. Roscam Abbing die heeft opgeroepen tot het tegengestelde. De mensheid dient zich niet meer te vermenigvuldigen en de Gro ningse hoogleraar heeft zelfs in overweging gegeven of de overheid niet ronduit grote gezinnen zou moeten verbieden. Professor Roscam Abbing bracht dit te berde op een kadercursus van de stichting milieuzorg. Is het niet op merkelijk dal juist een theoloog tot deze stelling komt? 'De Kerk' zegt de heer Roscam Abbing 'draagt juist een grote verantwoordelijkheid, omdat ze altijd de vorming van grote gezinnen heeft aangemoedigd. Nu zal ze opnieuw lei ding moeten geven. We zullen de zaken moeten omdraaien. De kerk zal niet mogen vooroplopen in het bewer ken van een collectieve ondergang. Het zou verschrikkelijk zijn, wanneer juist de christenen oorzaak zouden zijn dat de wereld vastloopt'. Professor Roscam Abbing vindt overi gens dat er geen reden is om de kerk zwart aan te kijken wegens die vroe gere nu achterhaalde steil ingna- me. De omstandigheden zijn veran derd. Overigens gelooft de Groningse ethicus niet dat de roeping in wezen veranderd is. 'De roeping dat de mens het geslacht voort zal moeten zetten blijft, maar de gedachte dat er veel mensen moeten zijn verandert'. Eigenlijk is al lang voldaan aan de opdracht in de desbetreffende tekst uit Genesis, maar het komt bij de christen-gemeenten wel hard aan, zegt professor Roscam Abbing, die zijn ideeën omtrent de bevolkingsexplosie en wat er aan te doen is vooralsnog op zijn eentje heeft gespuid en ook nog niet precies weet wat de reactie in eigen kring en bij anderen zal zijn. Eigenlijk hebben pas de publikaties van de Club van Rome ons aan het schrikken gemaakt. Wel denkt professor Roscam Abbing eventueel bij instanties en groeperin gen aan to kloppen om druk uit te oefenen op de regering, waarbij hij met name ook denkt aan de kerk. 'De overheid zal wakker moeten worden', aldus de hoogleraar. 'Dat moet nu gebeuren'. Hij denkt daarbij in de eerste plaats aan voorlichting. 'Ik meen ook dat als een jong paartje trouwt op de burger lijke stand bij het nagaan van de huwelijksplichten, zal moeten worden gewezen op de plicht geen groot gezin te stichten'. Volgens de hoogleraar moet het a- sociaal worden om een groot gezin te stichten. Behalve door voorlichting kan de overheid indirect afremmen door fiscale en andere financiële (kin derbijslag en dergelijke) maatregelen, desnoods in de sfeer van sancties. Prof. Roscam Abbin heeft ook de verplichte sterilisatie als mogelijkheid genoemd, wanneer een gezin te veel kinderen mocht krijgen. Zo'n rigou reuze maatregel zou hij op dit mo ment echter nog allerminst willen toepassen. 'Dat zie ik pas als een laatste noodmaatregel. Als we door gaan met kinderen krijgen en er ont staat een onhoudbare situatie'. De hoogleraar meent dat de overheid gerechtigd is een dergelijke inbreuk op de privacy te doen. 'De overheid mag dwingen je niet a-sooiaal te ge dragen. Ieders vrijheid moet zo groot mogelijk zijn, maar die vrijheid moet ook eerlijk worden verdeeld over ie dereen. Dat is ook een taak van de overheid. Dat brengt ook bezwaren mee, maar een groeiende kwantiteit van de bevolking is slecht voor de kwaliteit voor het leven. Daarom moet de overheid wakker worden. Er moet meer gebeuren'. Stationair Er zal in ieder geval begonnen moe ten worden met het afstemmen op een stationaire bevolking. Hoe zeer dit nodig is blijkt uit de cijfers. In Nederland is dit te bereiken wanneer de geboorten beperkt blijven tot 2.1 geboorte per gezin. Als daar vandaag mee wordt begonnen, dan zal de be volking pas in het jaar 2040 stationair zijn op een aantal van ongeveer 16 tot 17 miljoen mensen. Dat geldt voor Nederland als het dichtstbevolkte land. maar het probleem is een we reldwijd vraagstuk. De kreet 'we lopen nog niet vast' vindt prof. Roscam Abbing een erg kortzichtige. "We lopen nog niet vast omdat we ons veroorloven de hele wereld uit te putten'. Als Nederland op de oude voet doorgaat zal de bevolking hier over 85 jaar zijn ver dubbeld. Dat betekent: twee keer zo veel mensen, die elders in de wereld naar voedsel graaien, want zelf bren gen we nu al te weinig voedsel op voor onszelf. De heer Roscam Abbing acht de mensheid op dit moment nog aller minst rijp voor een zo rigoureuze aanpak als hij zelf voorstelt. 'Maar des te nodiger is het de bezinning aan de orde te stellen'. Voorkomen Dr. Roscam Abbing denkt bij het indammen van do bevolkingsexplosie uitsluitend aan het voorkomen van zwangerschap. Zaken als abortus pro- vocatus en euthanasie die in inci dentele gevallen wellicht wel eens nodig kunnen zijn moeten nooit worden toegepast met als motief in dammen van de bevolking. *Dat zou betekenen dat we zeggen: maak die oudjes maar dood, want we zijn met teveel, en dèt mag natuurlijk nooit gebeuren'. Prof. Roscam Abbing beseft dat niet vandaag al zal a.orden begonnen met de uitvoering van zijn stellingen. 'Maar dat is een dramatisch feit. We zouden nu moeten beginnen. De over heid mag niet werkeloos blijven'. Is hij niet bang dat juist vanuit de vanouds toch vaak conservatieve kerk weerstand zal komen? 'De taal van de feiten is zo duidelijk dat iedereen ook de conservatief met mij mee zal gaan als hij met de neus op de feiten wordt gedrukt Zelf ben ik buitengewoon onder de indruk van die feiten'. •Edelachtbare heer, gelieve als bijlage aan te treffen een pakje Honig klppe- soep a 74 cent, kooktijd vijf minuten, in droge vorm, volgens de gebruiks aanwijzing geschikt voor zes borden klppesoep. Volgens het Consumenten Contactorgaan bevindt zich in dit pak je en in elk gelijksoortig verpakt pakje van Honig slechts één gram kippezeentjes of -vezeltjes. Ik verzoek u hier tot vervolging over te gaan tegen de Industrie Honig'. 'Ik' is beeldhouwer Jutte, die zijn aan de officier van justitie 'belast met do opsporing van strafbare zaken o.m. in Koog aan de Zaan' gerichte klacht ondertekent met 'directeur politie so ciale dienst'. Zijn argumenten om schrijft hij in één lange zin die driekwart van de brief beslaat en die er op neerkomen, dat 'de koper die de maker van de soep vertrouwt, zich ongemerkt ondervoedt', omdat niet in het pakje soep zit wat er op staat Hij meent dat hier sprake is van een 'sluipend gevaar in de volksgezond heid en ergerlijke overtreding van wetsartikelen'. Jutte vraagt om onver wijlde vervolging, inbeslagneming en stopzetting van de produktie. Zo niet, dan vindt hij 'dat het vervolgingsap paraat zichzelve aantoont in do zin der wet als een ineengegroeid met praktijken in strijd met de volksge zondheid en in strijd met door hare majesteit getekende wetten, die de Honig-praktijken niet toestaan'. Een gedachte die de politie sociale dienst niet duldt, aldus Jutte. Succes De Bredase OOll-alarm- centrale is blij met de 720 meldingen van ongevallen, branden en verkeers ongelukken binnen én maand. Niet direct omdat ze gebeurden, maar om dat de eerste maand al gebleken is hoeveel sneller via zo'n centraalpost geholpen kan worden Tevreden In de Utrechtse Jaarbeurs komen 17 mei de leden van de vereniging van dienstplichtige militairen (WDM) bijeen om te studeren op de eventue le tevredenheid over de arbeid in het leger en diensttijdverkorting. Dat ze er zelf niet onverdeeld tevreden over zijn, is gevoegelijk bekend, maar het staat nog te bezien wat de sprekers (overste Von Meyenfeldt, mr. Van Rijckevorsel en de kamerleden Wiel- draaijer en Van Eisen) daarvan den ken Viscontrole Vissers die zon der viasakte of ander geldig papier aan de waterkant liefhebberen, zullen strenger worden gecontroleerd. Minis ter Lardinois zei dit bij de ingebruik stelling van een grote broedhal voor pootvis bij Lelystad, waar hij zonder visakte een paar honderd jonge forel len uit het water schepte om ze daarna in openluchtvijvers te gooien Rood Nu de Rotterdamse bloemen- expositüe in Leningrad (25.000 bezoe kers) zo'n enorm succes geweest is, willen de gemeentebesturen van Le ningrad niet achterblijven. Volgende maand richten ze in het Rotterdamse stadhuis ook een tentoonstelling in, waarvan we alleen weten dat die rood zal zijn Dansen Voor wie zelf echt wil leren volksdansen, heeft de NEVO die zich daar intensief mee bezig houdt een driedaagse cursus, die van 20 tot en met 22 mei in de Enkhuizer Dromedaris wordt gegeven. Voor 50 (leden iets minder) leert men er van alles wat, maar ook speciaal Bretons en Amerikaans dan sen. Aanmeldingen via telefoonnum mer 010-246383. Eens stond er in een Haags binnen stadstuintje een boom, een heel parti culiere, want hij is niet geregistreerd. Nu staat hij midden in het (ook Haagse) Nervl-reorganlsatieplan, dat al bijna aan z'n koperen jubileum toe is, maar waarvan nog niets is gereali seerd. Wel Is men In ijverig optimis me aan het slopen gegaan en zo ia bi] de Schedeidoekhaven siiids Jaar en dag een enorm parkeerterrein in ge bruik. Nu de omringende huizen al lang tot puin vermalen zijn staat de boom daar eenzaam, maar vrij, zij het op werkdagen ingeblikt tussen auto's van ambtenaren van diverse ministe ries. Zo te zien bevalt bet de boom best. Maar ais het Nervi-plan na de zoveel ste wijziging straks toch wordt uitge voerd, moet de eenzame boom onher roepelijk weg, want dwars over zijn plekje komt een nieuwe verkeersader, de Dwarsweg. LOWIETJE

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7