Deltaplan nodig voor herstel van economie T? Veel kritiek op ontwerp stakingsrecht Levensgevaarlijk gif in pakket: achttien man naar ziekenhuis Edammers willen nog niet naar huis terug Grosheide trekt niet meer geld uit voor het gevangeniswezen PORION Polychloorbifenylen (PCB's) alleen bruikbaar als ze na gebruik worden vernietigd Vijfjarig knaapje fietst 30 kilometer Fundamentele meningsverschillen tussen organisaties AantjesARP wil eensgezinde fractie 1 -FEorïade Het weer [^TROUW/KWARTET VRIJDAG 5 MEI 1972 Wniienland Til K." J Christelijke werkgevers: handen ineen Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG Er is een soort Delta-plan voor de economie nodig. Een plan dat door overheid, werknemers en werkgevers moet worden opgesteld in het besef dat zij een gemeenschapplijke taak hebben om orde op zaken te stellen. De ernstige economische situatie, waarin ons land verzeild is geraakt, dwingt ons de handen ineen te slaan. Deze oproep tot een gezamenlijke aan pak van de economische moeilijkhe den deed de vice-voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond, dr. B. Pruijt gisteren bij de presentatie van het jaarverslag van het verbond over 1971. Het jaarver slag verschijnt volgens het NCW op een moment dat de sociaal-economi sche situatie van ons land heel wat moeilijker is dan het vorige jaar. Het tempo van de loon- en prijsstijgingen, zoals we die de laatste jaren hebben gekend, zullen aanzienlijk moeten worden verlaagd. De heer Pruijt verklaarde dat hij bij voorbaat geen enkel middel wil uit sluiten wanneer het bereiken van eco nomisch eveniWi'aht in het geding is, ook niet een eventueel ingrijpen in de lonen, prijzen of investeringen. 'De enige voorwaarde is dat de lasten, die iedereen zal moeten dragen, evenwich tig moeten worden verdeeld', aldus de heer Pruijt, die hier onmiddellijk aan toe voegde dat hij wel ernstige bezwa ren zou hebben tegen de investering van een verscherpte investeningscon- trole. 'Wij beseffen dat er dn het westen van het land sprake is van een opeenhoping, maar de oplossing van dit probleem moet niet worden ge zocht in een botte bijl-plan. Er moet een spreidingsbeleid komen met een positief stimulerende inhoud, aldus dr. Pruijt Hij deelde mee dat er in de Raad van Werkgeversverbonden momenteel wordt gewerkt aan een rapport over alternatieve mogelijkhe den voor de oplossing van de moei hjkheden in het westen. Niet wachten Volgens de vice-voorzitter van het NCW zijn de voorwaarden om met behulp van een soort Delta-plan het herstel van het economisch evenwicht te bereiken, aanwezig. Hij wees daar- bij op de groeiende overtuiging, dat er nu niet langer meer kan worden gewacht met het orde op zaken stel len. Ook bestaat er tussen werkgevers en werknemers overeenstemming over de noodzaak de loon- en prijsstijgin gen terug te drin'gen. De heer Pruijt zei ervan overtuigd te zijn, dat men si ook in het half-jaarlijkis economische rapport van de Sociaal Economische Raad zal trachten de koe bij de ho rens te vatten. Alles zal moeten wor den gedaan om het losgeslagen schip in rustiger vaarwater te brengen en hij herhaalde dat bij de maatregelen die daarvoor nodig zijn geen enkele mag worden uitgezonderd. Alle aspec ten van het 'beleid zullen onder de loep moeten worden genomen: lonen, prij2en, investeringen, monetair be leid, beperking van de overheidsuitga ven, besteding overheidsinkomsten, fi scale maatregelen, het (begrotingste kort. de werkloosheid, de dalende ren tabiliteit en de teruglopende winsten van de ondernemingen. In 'perspectief voor 1972' zegt het NCW in het jaarverslag dat getuige het lage rendementscijfer dat voor dit jaar wortlt verwacht, nauwelijks mag worden gerekend op een automatisch herstel van de economie vanuit het binnenland. Een opleving in het voor ons belangrijke buitenland wordt door het verbond wel waarschijnlijk geacht, maar dat is nog geen feit. De volumetoen enting van de export zal daarom voorlopig aan de bescheiden kant blijven'. Deze verwachting houdt mede veiiband met onze ongunstige concurrentiepositie ten aanzien van het buitenland wegens de binnenland se loonontwikkeling en de gevolgen van de monetaire crisis van vorig jaar', aldus de NCW. Waar de correc ties vandaan moeten komen is volgens het verbond een moeilijke zaak, te meer daar uit de eerste in 1972 afge sloten CAO's van een reële matiging nog maar weinig terecht is gekomen. Het NCW schat de loonsomstijging per werknemer dit jaar op 12 procent, tegen een prijsstijging van 6.5 procent en een produktiviteitsstijging van 3 procent. Vervolgens merkt het verbond op dat het aanbod van arbeidskrachten nog zal blijven toenemen door voortgaan de rationalisatie en opheffing van niet meer renderende afdelingen. Aangezien volledige werkgelegenheid een van de doelstellingen van de regering is, zal zij niet werkloos kun nen blijven toezien bij een stijgend aantal werklozen. Het gevaar echter van stimulerende maatregelen is vol gens het NCW de nieuwe impuls tot inflatie. Het verbond benadrukte daarom dat eventuele stimulerende maatregelen niet alleen op het creë ren van een aantal arbeidsplaatsen, maar op blijvende werkgelegenheid ten gevolge van bedrijfsinvesteringen moeten zijn gericht. 'De daling van de bedrijfsinvesteringen zal zo spoedig mogelijk door zijn dieptepunt heen moeten worden geholpen'. Het NCW denkt daarbij aan een verlaging van de wttelbeltax integraal of beperkt tot de vennootschapsbelasting. Als alter natief zou die volledige teruggaaf van de BTW op die investeringsgoederen eerder dan 1 januari 1973 kunnen ingaan. Over de loonontwikkeling zegt het verbond dat zij binnen het kader van de vrije loonontwikkeling zal blijven zoeken naar beïnvloeding vanuit cen traal niveau op basis van vrijwillig heid. 'De centrale organisaties moeten blijven pogen de macro-aspecten tot gelding te brengen in micro-beslissin gen. Het is ons een té schrale troost achteraf te mogen constateren dat de wal het schip inderdaad keert', aldus het NCW. Vissen en vogels slachtoffers Van onze redacteur wetenschappen UTRECHT Polychloorbifenylen (PCB's) kunnen alleen verant woord worden toegepast als vaststaat dat zij na gebruik afdoende worden vernietigd. Gebeurt dat niet dan zullen vissen en vogels in toenemende mate besmet worden, waardoor de vogels het loodje leggen en ook de visetende mens gevaar gaat lopen. Dit vindt dr. J. G. Vos, die gisteren op de toxicologie van PCB's in Utrecht promoveerde. PCB's concen treren zich, net als DDT en andere chloorhoudende bestrijdingsmiddelen, via de voedselketen. Aan het eind van zulke ketens (visetende vogels, zee honden) kunnen de hoeveelheden do delijk worden. PCB's zijn vloeistoffen die gebruikt worden in koelsystemen en voor elek trische isolatie in onder andere con- Van een onzer verslaggevers J ROTTERDAM Een vergissing bij het terugzenden van twee fles sen levensgevaarlijke thionylchloride deed in de nacht van woensdag op donderdag in Rotterdam in totaal achttien mensen in het zieken- ih ig huis belanden. jj Allen konden na medisch onderzoek huiswaarts keren. Het ongeluk ge- .beurde op het hoofdpostkantoor in Rotterdam. De PTT heeft inmiddels J het Sint Ignatiusziekenhuis in Breda, dat het pakje naar de afzender stuur de, aansprakelijk gesteld voor de scha de. Zowel de postwet als de wet op het vervoer van gevaarlijke stoffen verbiedt het aanbieden van dergelijke stoffen aan de PTT. De vergissing, die door het snelle optreden van een grote reddingsploeg Seen fatale gevolgen had, is vermoe delijk gemaakt door het personeel van het Sint Ignatiusziekenhuis in Breda. Op 2 mei werd een briefpakje afgele- PK verd door de bodedienst van het üh Rotterdamse chemische bedrijf Hicol. W- In het bewuste pakje bevonden zich Hl twee flessen met de genoemde gevaar- lijke vloeistof, j^. Omdat het ziekenhuis een andere »jf vloeistof had besteld thinylchloride ij* wordt vrijwel nooit in ziekenhuislabo- ?|r ratoria gebruikt werden de flessen Sr in dezelfde verpakking teruggestuurd Jj waarbij men het pakje bij de PTT L: aanbood. 1 Rook nt Twee ambtenaren van de PTT troffen derhalve de retourzending aan op de =-' bestelafdeling van het hoofdpostkan- toor. Uit het briefpakje kwam hevige rook. De beide mannen grepen het pakje en brachten het vliegensvlug buiten de afdeling door het via een SI raam op de overloop te leggen. Op het groot alarm dat daarop geslagen ai werd, kwam midden in de nacht het ongeval gebeurde rond twee uur ril. een grootscheepse reddingsploeg op sL' de been. De politie, brandweer, GG en ic GD en keuringsdienst van waren, in 3 totaal zo'n 25 man, brachten danige beroering onder het personeel, dat na W de bomexplosie van enkele weken ge- leden extra op zijn hoede is. Op de ij5' bewuste afdeling werken 's nachts zes- gj hg mensen. U Dit voorzorg werden acht brandweer- 2 lieden, vijf politie-agenten en vijf «4 Postbeambten naar het Zuiderzieken- jt huis gebracht nadat de keurings- ]l dienst van waren had vastgesteld dat inademing van de dampen longafwij- fu kingen kan veroorzaken. Het brand weer- en politiepersoneel kon vrij snel na het onderzoek huiswaarts ke ren. Drie postbeambten, onder wie het tweetal dat het pakje in eerste instantie naar buiten had gebracht, werden overgebracht naar de zuurstof tent van het Bergwegziekenhuis om later tot maandag met ziekteverlof te worden gestuurd. De brandweer heeft het gevaarlijke pakje later in de nacht in twee met zand gevulde emmers uit het gebouw gehaald. Staatssecretaris Vonhoff met op de achtergrond de Edamse speeltoren Van een onzer verslaggevers EDAM Ondanks de verzekering van deskundigen dat de situatie rond de wankele speeltoren van Edam 're delijk veilig' is, weigeren de omwo nenden naar hun huizen terug te keren. Ze eisen dat het gemeentebe stuur zich eerst aansprakelijk stelt voor de gevolgen van eventuele cala miteiten. Plannen om de eerste om wonenden te laten terugkeren zijn gistermiddag door de gemeente opge schort. Staatssecretaris Vonhoff heeft zich ADVERTENTIE Voor een rust-vakantie densatoren .De eigenschappen die ze voor die toepassing zo geschikt maken ze zijn bijna niet kapot te krijgen maken ze gezien hun gif tigheid nu juist zo gevaarlijk voor het milieu. PCB's overleven zelfs de ge bruikelijke vuilverbranding: pas bo ven 870 graden beginnen ze met enige aarzeling te branden, het grootste deel ontwijkt in dampvorm de lucht in en komt met de regen weer naar beneden. Het proefschrift van Vos beschrijft een deel van een onderzoek dat al enkele jaren aan de gang is bij de afdelingen algemene ziektekunde en biologische toxicologie van de dierge neeskundige faculteit in Utrecht. Een eerste aanzet werd vorig jaar al gepu bliceerd in het proefschrift van (in middels lector) dr. J. H. Koeman. Van de drie grote fabrikanten van PCB's hebben er nu twee (Monsanto en Bayer) de verkoop van preparaten voor 'open toepassing' gestaakt. Het ging hier om weekmakers voor verf, die tenslotte onherroepelijk in het milieu terecht moeten komen. Voor de vernietiging van PCB's die in 'gesloten' toepassingen hun dienst hebben gedaan, heeft alleen nog maar Monsanto (in Amerika) een goede regeling getroffen. Met als gevolg dat onder andere rioolslik uit Europese industriegebieden forse hoeveelheden PCB's bevat. Voor zover dat in zee wordt gestort, en dat gebeurt nog al eens, wordt het vergiftigingsprobleem van de binnenwateren ook nog eens naar de zeevogels geëxporteerd. De derde PCB-fabrikant, Progil, heeft nog helemaal geen maatregelen geno men, hoewel de Utrechtse werkgroep met beide Europese leveranciers (Pro- gil en Bayer) contact houdt over de resultaten van het onderzoek. Uitgere kend de produkten van deze twee bevatten een kleine verontreiniging die nog aanzienlijk giftiger is dan het PCB zelf. Hotels, pensions, logies/ontbijt: juni en augustus Bungalows: vóór 17 juni en na 12 augustus- Gemeubileerde huizen: juni en augustus Vakantiehuisjes en caravans: juni en na 12 augustus Kampeerterreinen: veel ruimte in juni en na 12 augustus Inlichtingen en reserveringen: rV.V.V. Texel Postbus 8 Den Burg Tel. 02220-2844 IIIIIIIIIIIIJJCII Cl Van onze correspondent ARNHEM De vijfjarige Her man Walraven uit Opheusden is terecht. Terwijl zijn ouders sa men met twintig man van de r rijkspolitie in de bossen van de Grebbeberg in Rhenen vertwij feld naar hem zochten, fietste het jongetje op zijn nieuwe fietsje helemaal naar Arnhem dertig kilometer heuvel op, heuvel af. Gisteravond rond tien uur werd Herman op de Velperweg in Arnhem gesignaleerd door een vrouw. Zij bracht hem naar dc politie. Pas om een uur of elf was de Arnhemse politie erach ter waar het jongetje vandaan kwam, want Herman wist alleen zijn naam te noemen, maar de rest was hij vergeten. Wegens financiële problemen kabinet Van onze Haagse redactie DEN HAAG Staatssecretaris Grosheide (justitie) is niet van plan de eind verleden jaar uitgebroken opstand in het huis van bewaring te Groningen te gebruiken als hefboom om het budget voor het ge vangeniswezen hoger te krijgen voor het komende begrotingsjaar. gistermorgen van de reddingsoperaties in Edam op de hoogte gesteld. Vol gens burgemeester Kok van Eden heeft hij alle medewerking toegezegd voor het redden en versneld restaure ren van de toren. Financiële toezeg gingen deed de staatssecretaris echter niet. Op een persconferentie werd gister middag meegedeeld dat de toren, waarschijnlijk de smalste in Neder land eerst volledig wordt gestut en 'ingepakt'. Daarna is het volgens de deskundigen verantwoord ale geëva cueerde bewoners te laten terugkeren. Het 'inpakken' van de toren kan ech ter nog enkele dagen duren. De toren krijgt daarna zo snel mogelijk een breder en zwaarder fundament. Pas dan kan worden gedacht aan herstel. GEEN STEUN Over de oorzaak van de verzakking wilde gistermiddag geen enkele des kundige zich uitlaten. Wel zijn ze ervan overtuigd dat de verzakking niets te maken heeft met de sloop van de aanbouw van de toren. Vol gens een woordvoerder van monumen tenzorg was deze sloop noodzakelijk. 'De aanbouw gaf geen steun aan de toren maar hing eraan en betekende een gevaar voor de openbare weg.' Aan de sloop blijkt echter geen on derzoek te zijn vooraf gegaan. Volgens de deskundige van monumentenzorg was een onderzoek naar de fundamen ten van de toren 'zeer gevaarlijk ge weest en had het een eventueel ver zakkingsproces kunnen versnellen. Niemand wist iets van de fundamen ten af'. Ondanks het feit dat aver de toe stand van de fundamenten niets be kend was, werd tijdens de sloop niet besloten de toren voor alle zekerheid te stutten. Ir. Stam die tijdens de sloop zijn onderzoek naar de funde ring van de toren begon: 'Er was geen enkele aanleiding om te stutten. Al leen een helderziende had deze gevol gen kunnen voorzien'. VERGUNNING In de sloopvergunning voor de aan bouw van de toren werd van de gemeente alleen gevraagd na afloop van de sloop de toestand van de speeltoren te onderzoeken. Men zou dan nagaan of de huidige fundamen ten de toren nog tot 1980 konden dragen. Op verzoek van monumenten zorg begon ir. Stam uit Castricum dit onderzoek echter al tijdens de sloop. 'Ik heb toen alleen geadviseerd nog een boring te doen om een grondmon ster te nemen. Maar daar was eigen lijk geen tijd meer voor'. Dc centrale raad voor het gevangenis wezen (een organisatie bestaande uit particulieren uit verschillende maat schappelijke geledingen) betreurt het dat mr. Grosheide de aanbevelingen uit het rapport, dat de speciale com missie naar de oorzaken van de op stand een onderzoek heeft ingesteld, niet gebruikt om aan financiële eisen kracht bij te zetten. De staatssecreta ris is tot zijn standpunt gekomen in verband met de grote financiële moei lijkheden waarin het kabinet zich be vindt. Zoals bekend heeft de onderzoekcom missie geen duidelijke oorzaak voor de opstand kunnen vinden. Wel signa leert zij in haar officieel nog steeds geheime rapport een aantal algemene gebreken, en beveelt daar om uitbreiding van het personeel en verbetering van de accommodatie aan. SLECHTER Staatssecretaris Grosheide meent ech ter dat er inrichtingen zijn die er wat deze punten betreft veel slechter aan toe zijn. Zo heeft Groningen geen personeelsvacatures terwijl andere strafinrichtingen soms met een onder bezetting van 20 procent moeten wer ken. Ook wat de huisvesting betreft behoort het Groningse huis van bewa ring relatief tot de betere. De staats secretaris is daarom voorshands niet van plan de structurele aanbevelingen van de commissie te volgen. Hij stelt zich op het standpunt dat, als er al geld voor verbeteringen vrij komt, dit landelijk moet worden verdeeld. De heer Grosheide moet overigens zijn standpunt over het rapport van de commissie nog opmaken. Een eer ste reactie van het departement en de reacties van de bij het oproer betrok ken autoriteiten op het rapport van de commissie zijn al beschikbaar. Mr. Grosheide wacht nog op het advies van de centrale raad voordat hij zijn nota over de hele affaire voor de Tweede Kamer zal opstellen. Het is nog niet duidelijk wat mr. Grosheide zal doen met de opmerkin gen van de commissie over de com municatiekloof tussen leiding en be waarders van het huis van bewaring. De directie en de dienstcommissie (van het personeel) ontkennen dat er Van onze Haagse redactie DEN HAAG Werkgevers* en werknemersorganisatie hebben gisteren op een besloten bearing van de vaste Tweede-Kamercommissie voor justitie forse kritiek geleverd op bet door de regering in 1969 ingediende wetsontwerp voor het sta kingsrecht. Werkgevers en werknemers waren bet erover eens dat aan de Sociaal- economische raad moet worden verzocht een stakingscode, naar analogie van de SER-fusiecode te ontwerpen. Behal"e dit punt verschillen de organisaties echter funda menteel over de vraag wan neer een staking rechtmatig is en wie dat zou moeten beoor delen. Het door de regering ingediende wetsontwerp gaat ervan uit dat de stakingen door de erkende vakbeweging uitgeroepen rechtmatig zijn, behoudens een aantal uitzon deringen, bijvoorbeeld als de belangen van de werkgever prevaleren boven die van de werknemers. De rechter zou dan moeten oordelen of er van zo'n uitzonderingsgeval sprake is. De vakbeweging heeft gisteren benadrukt dat zij deze beoor deling in handen wil leggen van een landelijk meerhoof- dige Arbeidskamer. Dit onder meer om te voorkomen dat, zoals recent is gebeurd, rech ters verschillende uitspraken over dezelfde staking doen. Deze arbeidskamer kan zich bij haar werk baseren op de SER-code, waarin de normen en gedragsregels omtrent sta kingen zijn vermeld. Dc werkgevers, verenigd in de raad van Bestuur Arbeidsza ken hebben op de hoorzitting aanbevolen het wetsontwerp in zijn geheel terug te nemen. De raad wil de rechter de volle vrijheid geven stakingen op hun rechtmatigheid te be oordelen. Daarbij zou de rech ter dan steun kunnen vinden in de door de SER vast te stellen gedragscode. Deze code zou ook moeten voorzien in mogelijkheden om stakingen te voorkomen of de ze spoedig te beëindigen. De raad van bestuur in arbeidsza ken is wel bereid met een. door de vakbeweging nage streefd. verkort wetsontwerp in te stemmen (verkort omdat de nadere regelingen in de SER-code komen) mits daarin de bepaling komt dat de werk gever, in wiens bedrijf wordt gestaakt, de uitbetaling van lonen aan zijn werknemers, ook aan hen die niet staken. Verzet Het standpunt van de vakbe weging, zoals gisteren op de hearing naar voren gebracht, ontmoet .grote weerstand bij het antistakingswet-comité, in Utrecht. Dit comité, bestaande uit vertegenwoordigers van de linkse oppositiepartijen, de werkende jnogeren, studenten organisaties en enkele bij de vakbeweging aangesloten bon den heeft met name bezwaar tegen het standpunt van de vakcentrales, dat alleen stakin gen uitgeroepen door de er kende vakbeweging rechtmatig zijn. De kritiek richt zich ook op de voorstellen voor een SER-code en de arbeidskamer. Het comité stelt in een giste ren uitgegeven verklaring dat het stakingsrecht geen punt kan zijn voor onderhandelin gen met werkgeversorganisa ties in de SER. omdat deze dan inspraak krijgen over de grenzen waarbinnen een sta king is toegestaan. 'Het comité zal acties blijven voeren voor de erkenning van het stakings recht als een fundamenteel recht voor alle arbeiders', al dus de verklaring. Ook de werkgroep voor een maatschappij-kritische vakbe weging heeft kritiek geuit op het standpunt van de vakcen trales. Ook zij heeft bezwaar tegen de SER-code en zij meent bovendien dat de leden van de bij de vakcentrales aangesloten bonden geen gele genheid hebben gehad over het standpunt van de vakcen trales te discussiëren. 'Geen afspraak' De leider van de werknemers delegatie. de tweede voorzitter van het NW A. de Boon wees er na de hearing op dat het standpunt van de vakcentrales met de aangesloten bonden is besproken. 'In hoeverre de een zo grote communicatiekloof zou zijn. Volgens ingewijden op het de partement was er wel het probleem dat de directie minder streng reageer de op foutief gedrag van de gedeti neerden dan de bewaarders. De be waarders voelden zich daardoor bij hun optreden niet gedekt door de direktie. (ADVERTENTIE) Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een Tweede Kamerlid voor de ARP kan alleen dan niet met zijn fractie meestemmen als hij in gewetensnood komt. Fractieleider mr. W Aantjes schrijft dit in 'Nederland se Gedachten' van deze week. Hij voegt eraan toe, dat die gevallen zich zelden voordoen en dat de fractiele den voorzichtig moeten zijn met een beroep op gewetensnood. Verder kan een fractielid afwijkend stemmen, wanneer het gaat om een zaak, die haast geen politiek belang heeft en een ongedeeld fractiestand punt nihil of te verwaarlozen is. Mr. Aantjes vindt het erg belangrijk, dat de fractie eensgezind naar buiten op treedt. Door een verdeelde stemming van de fractie, schrijft hij, wordt in feite het aantal ARP-zetels in de Tweede Kamer minder. Ieder 'die uit de toon valt' reduceert de invloed van de ARP, zo meent de fractieleider, en geeft andere partijen meer stemmen. Desnoods moet dan ook het eigen standpunt van een fractielid onderge schikt worden gemaakt aan dat van de gehele fractie. (ADVERTENTIE) Kant en klare universele kunsthars vulpasta met gebundelde hecht kracht op ELK materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten. Krimpt of scheurt niet, zet niet uit. Onschadelijk voor handen. Onbeperkt houdbaar. Geen ver lies resten. Onmisbaar bij elk karwei STOPPEN', PLAMUREN, HERSTELLEN' van beton, houtrot, afdichten, enz. 1 kg 8.55. 2 kg ƒ15.30, 5 kg ƒ29.95 bij winkels in hobby- en dhz-artlkelen, verfwaren. Ijzerwaren en bouwstoffen. t/m 1 oktober Amsterdam krjotia. óm'/jt&tittc nimdit*. «t <te- ^MMeUn^-RAI- TjsmULQ <V S- - [)e Zon en een bui Van onze weerkundige medewerker De lente heeft een deukje opgelopen. Een continentaal lagedrukgebied heeft beivolking doen overschuiven, waaruit hier en daar regen valt. Deze ontwikkeling is niet geheel volgens de plannen van het hogedrukgebied, waarvan zich boven de Noordzee net zo mooi een verbinding had opge bouwd, de 'link' tussen maxima boven Noordwest-Rusland en de Azoren. Gis teren bereikte een koufront uit Duits land Nederland op een tijdstip, dat aanvankelijk niet ivas verwacht: reeds in de ochtend. Hier en daar viel nattigheid, maar vóór negen uur brak de lucht al weer in het uiterste noordoosten van Groningen. Het noorden van ons land ligt trou wens in het grensgebied van hoge- cn lagedruk en in de regel is het weer daar in zo'n situatie als in de huidige toch wel wat vriendelijker dan meer naar het zuiden. Vandaar, dat U'ij vandaag en morgen de kans op een opklaring in het noorden groter ach ten dan in het midden en zuiden. Zo ivarm als icoensdag (23 graden in Twente, Deelen en Eindhoven) wordt het voorlopig niet meer. We moeten tevreden zijn met maxima van 15 tot 17 graden en dat is toch echt wel een niveau om niet zo heel hard over te mopperen. In Denemarken wordt maximaal ongeveer 18 graden ver wacht. Tijdens het week-end zal het weer in grote trekken bezien nog niet geheel vast zijn en de mogelijkheid van een bui blijft aanwezig, maar toch ver wachten we vanuit het oosten op nieuw aanvoer van vrij warme lucht De temperatuur was gistermiddag vooral in Midden-Europa ver beneden peil. Praag en Ziirich gaven om vier uur 's middags geen hogere waarde dan 9 graden Celsius, in Warschau werd elf graden gemeten. Venetië 12 graden, Berlijn 13 graden. Ook in Spanje (Madrid 18) en Portugal (Lis sabon 16) icas het niet om over naar huis te schrijven. Veel hogere waar den werden gemeld uit Tel Aviv (31) en Cairo (37). De laatste twee-en-een- halve eeuw uaren 41 pet van alle aprilmaanden kouder en 59 pet war mer dan de nu verstreken maand. bonden met hun leden hebben overlegd onttrekt zich aan on ze waarneming', aldus de heer De Boon, volgens wie met de werkgevers geen enkele af spraak over de SER-stakings- code is gemaakt. De PvdA.-fractie heeft gisteren getracht alsnog een hearing te organiseren voor de kritische vakbeweging, het anti-sta kingscomité en eventuele an dere gegadigden. De meerder heid van de kamercommissie was hier echter tegen en gaat nu eerst met minister Van Agt overleggen over de vraag of er een vervolg hoorzitting moet worden gehouden. Op de gisteren gehouden hea ring hebben voorts ook de samenwerkende bonden van overheidspersoneel kritiek geuit op het wetsontwerp om dat de problematiek rond het stakingsrecht voor ambtenaren in bet ontwerp niet aan de orde komt. De bonden vinden dat er nu maar eens duidelijk heid over de positie van de werknemer in overheidsdienst moet komen. Wccrrapporten van gisteravond 7 uur; maxi mum-temperaturen van gisteren en neerslag tubsen s morgens en "s avonds 7 uur. Amsterdam zwaar bew 17 0. De Bilt goh bew 16 0. Deelen geh bew 19 0.1. Eclde geh bew 16 0. Eindhoven geh bew 17 0. Den Helder geh bew 13 0. Luchih R'dam geh bew 17 0 Twente geh bew 16 0.1. Vllsslngen regen 17 0.1. Zlud-Llmburg geh bew 15 0. Aberdeen zwaar bew 12 0. Athene zwaar bew 21 0. Barcelona regen 23. Berlijn zwaar bew 13 0. Bordeaux half bew 15 0. Brussel re genbui 18 0.5. Frankfort geh bew 14 0.4 Genf-ve regen 14 0.4. Helsinki onbewolkt 17 0. Innsbruck regenbul 12 2 Kopenhagen half bew 14 0. Lissabon licht bew 18 0. Locarno regenbul 17 7. Londen regen 18 0.1. Luxem burg zwaar bew 13 0.2. Madrid licht bew 1» 0. Malaga rwaar bew 23 11. Majorca licht bew 20 0. MUnchen regen 10 1. Nice regen 13 2 Oslo zwaar bew 22 0. Parijs geh bew 13 0 2. Rome zwaar bew 19 0. Spilt geh bew 19 0. Stockholm zwaar bew 20 0. Wenen zwaar bew 13 0. Zürlch gen bew 12 6. Casa Blanca half bew 18 0. Istanboel regenbui 18 1. Las Palmas zwaar bew 20 0. Tel Aviv onbe wolkt 32 0. Tunis onbewolkt 24 0. HOOG WATER 6 mei Vllsslngen le getij 7.07. 2c getij 19.33: Haringvliet aan de zee zijde 8.31—21.02: Rotterdam 9 46—21 56: Scheveningen 7.59—20 33; IJmuiden S 48— 21.22: Den Helder 11.56; Harlingen 2 12— 14.32: Delfzijl 4.39—16.44.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5