Oecumenisch congres van Friese kerken Vraag: breng werelddiakonaat opnieuw in hervormde synode President-kerkvoogd hervormd Zandvoort dreigt met aftreden Novum in Nederland 'Evangelisatie-beurs' op Woudschoten Demonstratie tegen sluiting suikerplantage Trouw K wartot mm ï\e Proef op de som Auto tegen boom Jubileumactie van chr. geref vrouwenbond NW. ontevreden over wetsontwerp spaarloon Geref. bonders spreken over: getuigende kerk vandaag Beroeplngs- werk Onderzoek gewenst in spellingszaak TROUW/KWARTET VRIJDAG 5 MEI 1972 Kork Binnenland T2 K2 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/LEEUWARDEN Als alles goed gaal, komt er dit najaar in Leeuwarden een oecu menisch congres van Friese kerken, een soort van Friese kerkendag, en dat betekent een novum voor ons land. Zes kerken in Friesland hebben al gunstig gereageerd op een voorstel dienaangaande van de provinciale kerkvergadering (PKV) van de hervormde kerk; de gereformeerden zijn nog aan bet dubben. Het congres zal waarschijnlijk in ok tober plaatsvinden. Een kleine dertig mensen uit de deelnemende kerken komen volgende week maandag en dinsdag in het vormingscentrum Vi- nea Domini te Witmarsum bijeen voor een eerste gesprek over d? prak tische organisatie. Het initiatief tot dit Fries oecume nisch congres is genomen door de hervormde PKV. Dit college was ex- van overtuigd, dat er ook in Friesland wel degelijk een groot verlangen be staat naar meer kerkelijke eenheid en dat inderdaad de wens leeft, om op dit punt nu eens door te stoten, dwars door de vele belemmeringen heen. en de gewenste eenheid ook metterdaad te bevorderen. Men verwacht, dat het congres de aanzet zal kunnen zijn voor allerlei plaatselijke initiatieven. De PKV heeft tevens allerlei kerkelij ke instanties in Friesland een voor stel doen toekomen 'om samen met ons 1. publiekelijk uit te spreken, dat wjj met onze gescheidenheid, die ge stalte heeft gekregen in onze verschil lende kerkelijke instituten, volkomen hebben gefaald en in grove ongehoor zaamheid tot nu toe het Woord van de vrede en verzoening, hetgeen de waarheid is, ten onder hebben gehou den; 2. de leden onzer kerken per afkondiging, onderricht, bezoek en pu- blikaties op te roepen zich voortaan te gedragen als zich herenigende ker ken; 3. met de meeste spoed lokaal, regionaal en provinciaal te zoeken naar mogelijkheden deel te nemen aan eikaars werk, samen verantwoor delijkheden te delen om zodoende meer en meer gestalte te geven aan de ene kerk van Christus in Fries land'. Eerst bespreken Op de hervormde uitnodiging is gun stig gereageerd door de rooms-katho- lieke kerk, alsmede door de doopsge zinde. vrije evangelische, lutherse en remonstrantse gemeenten in de pro vincie. De particuliere synoden van de gereformeerde kerken in Fries land-Noord en 'Zuid hebben beide besloten wel afgevaardigden naar het voorbereidende vergadering in Wit marsum te zenden. Zij willen daar echter eerst de principiële achter grond van het congres bespreken, voordat de gereformeerde kerken de toezegging kunnen doen om aan het congres deel te nemen. BAARN Vertegenwoordigers van Youth for Christ, Children of God, Evangelisch Herstel en Opbouw, Sep tuagint, Navigators, Kerk en Recreatie en Campus Crusade, zullen in het kader van een 'Evangelisatie-beurs' meewerken aan de jaarlijkse evangeli satieconferentie van de gereformeerde kerken op Woudschoten bij Zeist, die van 18 tot 20 mei gehouden wordt. De achtergronden en mogelijkheden van de benaderingswijzen van deze groepen zullen besproken worden door mej. ds. E. G. van Egmond en de heer J. B. G. Jonkers. Ook verle nen ds, P. A. E. Stilevis Smitt en de heer Jan J. van Capelleveen medewer king. Op dit congres zal tevens her dacht worden dat het gereformeerd evangelisatiecentrum 25 jaar bestaat. Belangstellenden kunnen inlichtingen krijgen en zich opgeven voor deelna me bij het evangeWsatieoentrum. post bus 71. Baarn. DEN HAAG In Den Haag hebben leden van de werkgroep Mariënburg gisteren gedemonstreerd tegen slui ting van de suikerplantage 'Mariën- burg* in Suriname. Zij demonstreer den op het Binnenhof bij het ministe rie van landbouw en bij het kabinet voor Surinaamse en Antilliaanse za ken. De werkgroep wil de demonstra ties voortzetten tot binnenkort een beslissing over deze plantage van Am sterdam Rubber is genomen. Van een onzer verslaggevers ZANDVOORT De president-kerkvoogd van de hervormde ge meente te Zandvoort, de heer K. C. van der Mije Pzn. heeft gedreigd af te zullen treden, wanneer de kerkeraad van deze gemeente niet alsnog het optreden van ds. M. C. Don afkeurt. i i Zoala wij ln een deel van onze editi- tes van woensdag meldden, vond de kerkeraad geen aanleiding tot afkeu ring van de preek die de emeritus predikant Don uit Heemskerk afgelo pen zondag in Zandvoort hield. Ds. Don laakte op deze Unctad-zondag 6aherp de laksheid van de christenen in verband met de problematiek van de ontwikkelingslanden. Dit veroor zaakte toen enige deining. De president-kerkvoogd Van der Mije heeft in verband hiermee de volgende brief naar de kerkeraad gestuurd; 'Blijkens een bericht In het dagblad Trouw van hedenmorgen heeft het moderamen van onze kerkeraad zach onverkort gesteld achter de zoveel opschudding veroorzaakt hebbende preek van ds. M. C. Don. Uit de zojuist ontvangen tekst van de verkla ring van het moderamen blijkt mij dat inderdaad in tegenstelling tot de naar mijn mening heersende opvat ting van de meerderheid van kerkera den en gemeente geen enkele af keuring wordt uitgesproken aan het adres van ds. M. C. Don, die door zijn tegenstelling scheppende, onsamen hangende en irriterende preek oorzaak is geweest dat een aantal van onze trouwe kerkgangers de dienst voortijdig heeft verlaten en tot een demonstratief gezongen Wilhelmus is overgegaan. Het komt mij als abso luut noodzakelijk voor dat de ker keraad ln zijn vergadering van a.s. maandag 8 mei in niet mis te versta ne bewoordingen zijn afkeuring uitspreekt over het optreden van ds. M. C. Don en maatregelen treft tot wering van dergelijke predikanten op de Zandvoortse kansel. Ik moge u in dit verband herlezing en bezinning over het Getuigenis va nprof. Van Niftrik c.s. nog eens aanbevelen. Het moet u duidelijk zijn dat indien de kerkeraad niet tot een veroordeling van een optreden als dat van ds. Don zou kunnen besluiten, ik niet langer als uw president-kerkvoogd zal kun nen fungeren', Aldus de heer Van der Mije tot de kerkeraad. De reductie behoudt nrh het recht voor om tor opname lil dr7o rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort «oer te geven. Bli publikatic wordt met de naam van dr Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de heer Joh. C. Francken. secretaris van de hooldredacUe van Trouw- Kwartet. Postbus 85J. Amsterdam. Huurverhoging Wij zijn voorstanders van de democra tie. doch velen zoals de heer Van Reine uit Den Haag (22 april j.l.) doen hun best /.onder kennis van zaken, op ongeoorloofde wijze zonder onderzoek een minister zwaar te be lasteren. Ais hij een minister aanvalt dan moet hij toch weten dat vele organisaties (en een groot deel van de Kamer) in de lande een huurbelasting onaanvaardbaar achten en dat de Eer ste Kamer een huurbelasting heeft verworpen. Het gaat om de mensen met een laag inkomen. Wat de heer Van Reine bedoelt is niet haalbaar in de Kamers. Ik ben zelf overtuigd voorstander van de huren vrij te geven. Dat is in het algemeen voor de gemeenschap het voordeligste. In principe behoort ieder voor zijn eigen woning te zorgen, uitgezonderd de gehandicapten, de langdurig zieken enz. Wij moeten van jongsaf aan leren sparen voor de eerste aanbeta ling of op andere wijze moet dit mogelijk worden gemaakt. Wie hier De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Dagulijks btiluuri B. Bol, Dsn Hoogt dr. E. Bltumlnk, Paters- woldsi mr. G. C. von Dom, Nootdorpi W. A. Fibbt, Rotter dam! J. Lomer, Utrecht) drs. J. W. de Pout, Den Haogi J. Smol- lenbroek, Wassenoor. Overige leden von het algemeen bestuurt K. Abmo, Amsterdom) H. A. de Boer, IJmuideni Th. Brouwer, Assent mr. dr. J. Don- ner. Den Hoagi J. von Eibergen, Schoorsbergen; mr. IC. von Houten, Wogeningen; ds. O. T. Hylkemo, Billhoven; Joc. Huijsen, Deliti mevrouw M. C E. Klooster- mon-Fortgens, Voorschoten; me vrouw J. G. Krooyeveld-Wouters, Heer hug owoordi prof. dr. G. N. Lommens, Noordeni ds. F. H. Landsman, Den Hoog; H. de Mooij. Rijnsburgi prof. dr. G- C von Niftnk, Amsterdam) H. Otte- vonger, Buitenpost) mr. dr. J. Ozmgo, lunteren; dr. A. Veerman, Riiswijk IZ-H1; H. H. Wemmen Den Hoog; drs. R. Zijlstro, Ooster- land |Zld). Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J.de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. tegen is, schuift de verantwoordelijk heid af op zijn buurman of de belas tingbetalers. Er moet een lijst worden samengesteld van alle huurders met daar naast hun bruto-inkomen. Met het rijk beginnen, daarna de provin cie en de gemeen', mi enz. Heel veel laagbezoldigden zouden dan spoedig een beter onderdak kunnen krijgen. Heel veel hoge ambtenaren leven van de gemeenschap en voor een deel van de huiseigenaren. Zij zijn Lieftinck nog steeds dankbaar, immers hij voer de naast een vermogensaanwasbelas- ting een huurstop in, in 1945 die tot 1951 duurde. Niemand ging toen met verlies bouwen, vandaar dat we in Nederland nog steeds met een wo ningtekort zitten Lieftinck en Tinber gen zijn geen partijgenoten van mi nister Udink. A. Bernard Consument-producent Als de consumentenbond beweert dat de overheid tekort schiet wat betreft de belangen van de consumenten, weet hij denk ik nog niet half wat voor een waarheid dat is. Inderdaad, in het Nederlandse economische leven staat niet de consument centraal, maar belachelijk genoeg, de produ cent: het middel overheerst het doel. De producenten om er een paar te noemen wasmiddelenbedrijven, chemi sche bedrijven, speculeren driftig op de vuilnisbakgeaardheid van consu menten. Als ze echter af en toe het hoofd eens hard stoten door deze denkfout, komt het bij hen niet op, evenmin bij de consumenten overi gens, dat de verhouding in de econo mie scheef zit; in een juist econo misch leven zal logischer wijze eerst de consument, dan de producent ko men. In zo'n economisch leven zullen con sumentenverenigingen. voor allerlei soorten produkten de kwaliteit en de omvang van de zerkelijke benodighe- den vaststellen. Met producenten wordt dan contractueel een prijs, een kwaliteit een leveringstijd etc. vastge steld. (Overigens zijn producenten op hun beurt ook weer consumenten, dus van tegengestelde belangen is geen sprake). Pas bij een contractuele breuk grijpt de overheid in, die toch een rechtsorgaan is en geen econo misch instituut, al lijkt het wel zo te moeten. Dat er dan nog zoveel klach ten zijn over kwaliteit en voorkomen van produkten. dat er dan nog schan delijk veel geldverslindende specula ties a's bij de A.K.Z.O. plaatshebben, dat lijkt me sterk, bij zo'n harmonie. Martin de Bruyn Gezangen (4) De heer Lankester noemt de berij ming van 1773 een produkt van re monstrantse, niet gereformeerde dich ters. Dat weet hij ook maar van horen zeggen, want bewijzen kan hij dit niet. Er is niets in deze berijming van 1773 wat je typisch remonstrants zou kunnen noemen, zelfs de woorden deugd en plicht niet. Wat het zingen van gezangen in de eredienst aangaat, zeg ik: nooit aan beginnen. De prak- tijfc leert dat waar gezangen worden ingevoerd deze tenslotte de psalmen overvleugelen. H. Wiegman Alphen aan de Rijn Werkgroep en verenigingsbesturen op en rondom het kerkelijk efr zijn zich (weer) aan het voorbe reiden op hun present-zijn op campings en andere vakantie-oorden deze zomer. Cartoonist Emil van Beest geeft hier zijn kijk op het onderwerp: kerk en recreatie (uit. 'Beestachtig', uitg. Semper Agen do, Apeldoorn) Luisterdichtheid Niet eens ben ik het met de heer Wittkamp wanneer hij schrijft dat radio Veronica en radio Noordzee niet overal ln het land te ontvangen zijn. Hier, vrij dicht bij de oostgrens ko en ze. althans overdag, zeer goed door, ook op het goedkoopste transis torradiootje. Wel ben ik het met hem eens wanneer de cijfers niet represen tatief genoemd worden; eigen waarne mingen doen anders vermoeden. On langs werd gesteld dat slechts 1 resp. 2 pet van de kijkers naar de Duitse televisie kijkt, de steller van deze nonsens moet maar eens in de ooste lijke provincies rondneuzen in de winter, zo tussen half zes en half zeven of tijdens sportuitzendingen. en dat hoeft echt geen voetbalsport te zijn. Nog meer onzin wordt gespuid, wanneer we 'n de krant lezen dat op transistorradio's geen FM-zenders te ontvangen zijn. Iedere handelaar zal ze u graag leveren. H. Zandbergen Van een onzer verslaggevers UTRECHT Twee en vijftig le den van de hervormde kerk heb ben een dringend beroep gedaan op het breed moderamen van de generale synode, om de zaak van het werelddiakonaat in de eerst komende synodevergadering op nieuw aan de orde te stellen. Op 18 maart zonden de 52 een brief aan het breed moderamen. waarin zij het door de generale diakonale raad (GDR) ontworpen en door de synode in februari aanvaarde organisatiesche ma met betrekking tot de integratie van de sectie internationale hulpverle ning (SIH) een besnoeïng noemden van 'de onafhankelijkheid en de zelf standigheid van de SIH. die nodig zijn om het werk van het werelddia konaat naar behoren te kunnen ver richten.' Huns inziens had de synode geen rekening gehouden met de in houd en het karakter van het wereld diakonaat, zoals dat in zestien jaar in de hervormde kerk gestalte heeft ge kregen. (ADVERTENTIE) Neem een proefabonnement op N.H., het weekblad voor kerk, cultuur en samenleving. Koet maar 5,voor 3 maanden. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van/Hervormd Nederland. NAAM: ADRES: PLAATS: GIRONUMMER: Abonnementsprijs 16,per halfjaar; 32,per jaar. Abonnementen kun nen elk ogenblik ingaan. Bon - ingevuld ln BLDKLETTERS - in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland, Antwoordnummer 1776, Den Haag. In zijn antwoord op deze brief wijst het breed moderamen erop, dat het nieuwe schema geen beperking geeft aan het handelen van de SIH bij het beleid aangaande de besteding van de binnengekomen gelden. Ook betekent het schema in geen enkel opzicht, dat de SIH voortaan voor elke buitenland se reis toestemming zal moeten vra gen aan het breed moderamen. De enige regeling in het schema betreft de officiële contacten met kerken en andere instanties. Het is duidelijk, aldus het breed moderamen, dat op één punt bekend moet zijn welke con tacten door de hervormde kerk met kerken en organisaties worden onder houden. Ten aanzien van de toekomstige struc turering van de arbeid van de SIH in het geheel van de activiteiten van onder meer de raad voor de zending en de raad voor de zaken van over heid en samenleving wijst het breed moderamen op de oommissie ad hoe. die zich met deze vragen zal bezig houden. Wel zegt het breed modera men met nadruk, dat tot dusver de internationale hulpverlening als een diakonale activiteit was aangehangen aan de GDR, zulks in overeenstem ming met de diakonale visie welke ten deze van de aanvang heeft ge leefd. Bovendien is de SIH voor haar geldwerving afhankelijk van de sub- structuur. waarover de GDR. beschikt. In hun antwoord noemen de 52 de opmerking over de diakonale visie niet in overeenstemming met het op richtingsbesluit van de synode in 1956 ('deze sectie zal het gehele brede gebied van de hulpverlening, dus niet alleen de diakonale sector, moeten bestrijken"). Herinnerd wordt aan de ontwikkeling in de gereformeerde kerken, waar de synode in maart juist besloot het werelddiakonaat te verbin den met de zending en het binnen lands diakonaat met gemeenteopbouw. Inzake de geldwerving en de daarbij benodigde substructuur zeggen de 52, dat juist de SIH in de afgelopen zestien jaar een hecht contact met de plaatselijke gemeenten heeft opge bouwd. De kernvraag is voor de 52 echter: Dienen in een kerk als de onze, binnen de horizon van een principiële overeenstemming, uiteenlopende lij nen van denken niet verdragen te worden en aanvaard, zonder dat er naar gestreefd wordt geforceerd een eenheid af te dwingen? Het is ons bekend, dat de GDR over wezenlijke punten op het vlak van het werelddia konaat een andere opvatting huldigt dan de SIH. Is het de sectie, binnen het door de synode aangenomen orga nisatieschema, geoorloofd om haar ei gen visie en beleid in eigen publika- ties uit te dragen?' De brief is ondertekend door ds. M. G. L. den Boer, dr. J. van der Werf, en diaken L. J. van Welsenis (allen te Utrecht) en ds. T. E. van de Brug (Zeist), mede namens 48 anderen, on der wie ds. W. Barnard, dr. E. J. Beker, dr. J. J. Buskes, drs. P. A. Eterman, ds. S. Gerssen, prof. dr. J. de Graaf, :r. A. Th. van Leeuwen, dr. W. A. de Pree, prof. dr. K. H. Miikot- te, mevr. mr. J. A. van Ruler-Hame- link, ds. A. A. Spijkerboer en prof. dr. K. Strijd. RUCPHEN De 50-jarige W. L. van Hooidonk uit Schijf is gistermorgen ln Rucphen om het leven gekomen toen hij door onbekende oorzaak met zijn auto tegen een langs de Zun- dertseweg staande boom opreed. VEENENDAAL De Bond van Christelijke Gereformeerde Vrou wenverenigingen bestaat in 1973 25 jaar. Om dat te vieren is op de bondsdag gistermiddag een jubi leumactie begonnen onder de naam 'Voor vrouwen in de verte'. Met deze actie willen de christelijke 1 gereformeerde vrouwen geld bijeen brengen voor het vrouwênvormings- werk in Toradjalanjl (Celebes, Indo nesië) en in Vendaland (Zuid-Afrika). In Toradjaland werkt mejuffrouw W. A. van der Klis, uitgezonden door de christelijke gereformeerde zending. Mevrouw B. J. Velema-Benschop, de presidente van de vrouwenbond, noemde het wenselijk, dat ook naar Vendaland iemand speciaal voor het "rouwenwerk zou kunnen worden uit gezonden. De actie werd ingeleid met een toespraak van ds. J. J. Rebel uit Hilversum die duidelijk maakte dat Gods liefde in het hart moet blijken in gedrag en wandel jegens de naaste, dichtbij en veraf. De enthousiaste dag werd meege maakt door meer dan 1.300 dames Dat onverwacht hoge aantal stelde de organisatoren wel voor problemen want de Pniëlkerk (waar ds. R. Kok 28 jaar gestaan heeft) was te klein, 's Morgens hield prof. dr. J. P. Ver steeg uit Apeldoorn een referaat over 'Tijdgeest en Heilige Geest'. Typerend voor de huidige tijdgeest noemde hij een zoeken naar onbeperkte vrijheid. Men erkent geen vast normen meer, laat staan goddelijke normen. Als voorbeeld noemde prof. Versteeg de discussie rond de abortus. Alleen door de kracht van de Heilige Geest is verzet tegen de tijdgeest mogelijk. Wilt u niet worden meegezogen rtonr de tijdgeest, dan zult u persoonlijk in uw leven de kracht van de Heilige Geest moeten hebben leren kennen, aldus prof. Versteeg. Dan zult u ook ervaren dat de Heilige Geest de mens in de ware vrijheid stelt De vrijheid die de tijdgeest proclameert is enkel gericht op de mens. De vrijheid van de heilige geest is vrijheid tot de dienst van God. UTRECHT Het plan van de rege ring tot belastingfaciliteiten voor spaarloon is inhoudelijk niet onaan trekkelijk, maar is financieel een zeermager wetsontwerp. Dit zegt het NW in een commentaar in het bondsblad 'De vakbeweging'. Het NW herhaalt dat de vakbewe ging steeds heeft gepleit voor fiscale vrijstelling van het spaarloon. Over het spaarloon, zoals de regering zich dat voorstelt, zal een uniforme belasting van 15 prioent worden gehe ven. UTRECHT Op de jaarvergadering van de gereformeerde bond in de hervormde kerk, dinsdag 23 mei in het gebouw voor K en W. te Utrecht, komt de vraag aan de orde hoe de kerk naar buiten en naar binnen getuigende kerk moet zijn. Ir. J. van der Graaf te Huizen (N.H.), redacteur van het bondsblad De Waarheids vriend, zal dit onderwerp in de mid dagbijeenkomst (aanvang twee uur) iftleiden. In de huishoudelijke mor genvergadering (aanvang 10 uur) ko men zaken van organisatie en beleid aan de orde. DE DORSTIGE MAN DIE OM WATER VROEG Jezus zeide tot haar:' Geef mij te drinken] Johannes 4, 7 wij wisten bijna alles en zo niet wij zouden alles weten als men ons de tijd maar gunde alle raadselen zouden ontward en alle geheimen onttakeld zijn totdat hij kwam de dorstige man die om water vroeg wij overwonnen het monster dat met ras bloed en bodem ons tot slaven wilde maken 1 en ontwaakten in een nieuwe vrijheil de toekomst die wij droomden totdat hij kwam de dorstige man die om water vroeg wij ontdekten dat ons loven anders geleefd kon worden zonder systemen en knellende patronei wij kwamen wegen op het spoor die ons elkander nader brachten totdat hij kwam de dorstige man die om water vroeg onverwacht was hij daar van achter de optrekkende mist kwam hij op ons toe met slechts één schuchter verzoek om deel van leven de dorstige man die om water vroeg NED. HERV. KERK Beroepen: te Hagestein: R. W. Steul te Garderen; te Putten: H. Veldhuizd te Lopik; te Ommelanderwijk-Meedenj C. Haas, kand. tc Leiden. 1 GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Deventer, te Zevenbea gen en te Zuidwolde (Dr.): P. Gros nenberg, kand. te Waardhuizen. 1 GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Gorkum: A. M. den Bo< te Ridderkerk; te Middelharnis :C. c Ridder te Nunspeet. Boekenetalage Weija Bergman Waarom Caraj' Uitgave Gebr. Zomer Keunitis Uljl geversmijWageningen. Prijs: 8,701 Het tweede boek van deze sclirijfste is een romantische speurdersromai die ten dele in Amsterdam, ln h< Noordhollandse vakantiedorp Berge en in een ongenoemd upperten-dor speelt, dat vermoedelijk in het Goo is gelegen. Er is een omvangrijke groep overwegend welvarende en stuk voo stuk knappe mannen en vrouwen b« trokken bij de gebeurtenissen rondoi de vrouwen Cara en Helena. De eerste is een bijzonder charman en begerenswaardig wezentje, die ea onuitblusbare romance veroorzaakt ii het leven van de politie-inspecteu Rik Wille. De andere, een ongetrouw de dame van in de dertig, die med de politieman aan zich poogt te bio den. Daar dan omheen jonge vrouwe en mannen, die al dan niet me instemming van het familie-establisfr ment, tot een relatie voor het levei pogen te komen. Gezien het omvan? rijke aantal personen, ware he dienstig geweest een 'tableau de troupe' voorin in het beslist ondei houdende verhaal af te drukken. D plot is sugggestief en vindingrijk: Can en Helena kleden zich als tweelingei voor een feest. Dit leidt er toe, dat d verkeerde wordt vermoord. Verondei steld wordt dat het Cara is, die al slachtoffer het recherche-apparaat ii beweging zet. De zwakke stee is toe! wel, dat aanvaard wordt, dat Helen is blijven leven, terwijl ze door ee Amsterdamse onderwereldfiguur i omgebracht. En dat houdt dan wee een duister verleden ten tonele i gekomen. Al met al toch een lezens waardige 'thriller'. Rf Van een verslaggever OPGEVEN VAN FAMILIEBERICHTEN EN ANDERE ADVERTENTIES GEDURENDE DE AVONDUREN Elke WERKDAG (behalve 's zaterdags) bestaat er 's avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven van familie berichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend onder no. 020-220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit mogelijk, maar dan van 7 tot 8.30 uur. Eventueel kunnen elke WERKDAG (behalve 's zaterdags) geduren de de avonduren tot 8 uur ook andere advertenties opgegeven worden. Deze advertenties kunnen echter niet in ons blad van de volgende dag worden geplaatst. Na bovenstaande tijdstippen kunnen geen advertenties meer wor den opgegeven. AMSTERDAM Een aantal Bel? sche- en Nederlandse taalkundig» psychologen en natuurkundigen - voor het merendeel verenigd in i Nederlandse Stichting voor Psychone mie is van mening dat een i belangrijke beslissing als over de spe ling op onderzoekresultaten zou mot ten stoelen. Het algemeen belatt wordt naar hun mening op dit oget blik aanzienlijk beter gediend doo het stimuleren van een dergelijk o: derzoek, dan door een waarschijn lijk voorbarige beslissing inzake d spelling. In een brief aan de Belgische Nederlandse minister van onderwij stellen de ondertekenaars dat de gani bare beweringen ten aanzien van d spelling bij de huidige stand v* wetenschap op hun waarde getoet» kunnen worden en dat dit ook mot gebeuren teneinde tot een verantwoo' de beslissing te komen. Een slog* als 'men moet schrijven zoals m* spreekt' is volgens de briefschrijven op zichzelf van elke grond ontbloot I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2