Vraag naar chemische produkten zal groeien in toekomst Amsterdam met Euromin akkoord over vestiging raffinaderij in Westhaven Strop met blikham kostte Homburg in 1971 f 8 min BOZ verheugd over 11% hogere winst Herstel spaaranimo zette in april door Dividenden Hoechst wil 1,1 mrd investeren Hoe verder, hoe goedkoper Gero hield bericht over tegenvaller opzettelijk tegen PTI-werknemers halen verloren werktijd in Paktank vergroot opslagfaciliteiten Pechiney gaat naar Amsterdamse beurs Bergoss tevreden over le kwartaal Duurder vlees niet in trek DOW JONES INDEX DOW JONES INDEX HVA vindt beveiliging teven overval niet nodig Ned. fondsen in New York WALL STREET SLUIT HOGER «a TROUW/KWARTET VRIJDAG 5 MEI 1972 Econoiiiie-FIiisinclPii T17/KI9 Problemen van nu zullen worden opgelost FRANKFORT De vraag naar chemische produkten zal in de toekomst ongetwijfeld nog groeien. Als gevolg daarvan zullen de problemen, die zich momenteel in enkele sectoren van de chemie met name bij de vezels voordoen zeker tot een oplossing worden gebracht. Aldus dr. Rolf Sammet, voorzitter van de raad van bestuur van de Farbwerke Hoechst, tijdens een toelichting op het jaarverslag van dit Westduitse chemische bedrijf. In de chemische industrie moet op uitgebreide schaal met behulp van 'grote installaties worden geprodu- ceerd, zo zei dr. Sammet. Daarom zullen wij eraan moeten wennen, dat er ook in de toekomst steeds weer perioden zullen voorkomen, waarin overcapaciteiton optreden. Deze grote chemische installaties la ten zich niet bij stukjes en beetjes bouwen. Grote sprongen in de be schikbare produktiecapaciteiten zijn daardoor niet te vermijden. Voor de chemie is deze situatie wellicht nog wat ongewoon, er zijn echter indus trietakken waar men deze problemen lal lang kent en waar men ze ook onder do knie heeft weten te krijgen. GENUANCEERD De laatste tijd, aldus dr. Sammet, wordt nogal veel gesproken over structurele overcapaciteiten op het ge- ibied van chemische vezels. Een uit- -spraak. die i.l echter wel wat meer genuanceerd moet worden bekeken. jWat de Farbwerke Hoechst (produ cent van Trevira-vezels) betreft nieen- ,de de voorzitter van de raad van bestuur, dat de onvoldoende benut ting van de beschikbare produktieca- ipaciteit voor chemische vezels (mo menteel voor ca. 75 pet) bij Hoechst Slechts van tijdelijke aard is. Wellicht ls volgend jaar, zo meende hij, het evenwicht tussen vraag en aanbod al weer ln belangrijke mate hersteld, Jezien de problemen (dalende op brengsten) waarmede de chemische ndustrie overal ter wereld momen- :eel wordt geconfronteerd, heeft loecht het besluit genomen haar investeringsactiviteiten wat aan te lassen. Toch dit jaar nog een DM 1.1 miljard belopen. Hiervan DM 650 min n produktie-installaties, tegen ruim DM 800 min in 1971. Het ligt in het voornemen de geplan de investeringen geheel uit de cash- low (winst plus afschrijvingen) te financieren, In elk geval werd ernaar gestreefd een verdere stijging van de schuld aan derden te vermijden. Een beroep op de kapitaalmarkt is niet waarschijnlijk. Hiertoe zal pas weer worden overgegaan als er goede vooruitzichten zijn voor de rentabili teit van de investeringen. NIET MEEKOMEN Sprekende over de export van Hoechst stelde dr. Sammet vast, dat men in enkele gebieden als gevolg van de achtereenvolgende opwaarder ingen van de mark thans niet meer met de concurrentie kan meeko men. Hierdoor is de rentabiliteit yan de exportzaken in 1971 ernstig aange tast. Toch wordt er niet over gedacht om de export te verminderen en wel omdat deze de enige mogelijkheid biedt om bestaande produktie-installa- tits op een economische wijze te be nutten. Op langere termijn zal even wel slehts diegenen op de wereld markt met succes kunnen opereren, die in verschillende landen produ ceert Met de opbouw vap de zaken in het huitenland wordt dan ook doorgegaan. De investeringen in het buitenland zullen zelfs versterkt worden voortge zet. zulks overigens afhankelijk van de marktsituatie in de betrokken lan den. Ook in ons land waar Hoechst. zoals bekend, bedrijven heeft in Vlis singen (fosforproduktie), Breda (poly- styrol) en in Weert (PVC-foliën) zul- BRUSSEL Transportkosten werken soms prijsverlagend. Dit is duidelijk het geval met aard gas, want hoe verder van Gro ningen, des te minder de Euro pese consument voor zijn aard gas betaalt. De statistische dienst van de EEG heeft dit aangetoond uit een onderzoek naar het verloop van de gasprij- zen in de EEG-landen tussen 1955 en 1970. De aardgasverbruiker in Rijssel (Frankrijk) geeft aanmerkelijk minder uit dan de man in DUsseldorf, die zijn bestaan met hetzelfde Groningse aardgas wat warmte geeft. Do Parijse consu ment betaalt weer minder dan men in Frankfort en zelfs in Brussel op tafel moet liggen. Ook voor de industriële ver bruikers van het Groningse aardgas wijkt de situatie niet erg veel af van de geschetste. Er is een grafiek gemaakt van de prijzen (zonder belasting) die door grote industriële ver bruikers in Duitsland, Frank rijk, België en Nederland voor aardgas wordt betaald. Daaruit blijkt, dat de prijzen in de laatste drie landen in grote trekken wel corresponderen met de afstand tot de bron. In Frankfort echter is de prijs 50 pet hoger dan in Rijssel. Een zelfde verschil doet zich voor tussen DUsseldorf en Rotterdam en tussen Parijs en Stuttgart. Dr. Roll Sammet (53) ...tijdelijk... len de investeringen worden aange past aan het algemeen beleid. Anders zij zullen voorlopig op een laag pitjo staan. In de eerste drie maanden van het lopende jaar beliep de omzet van het Hoechst-concern DM 2,1 mrd. Dit is 1.9 pet boven de overeenkomstige pe riode van vorig jaar. De omzet van het Hoechst-concern bedroeg in ge heel 1971 DM 8,8 (wereldomzet 12.7) mrd. Het jaar-overschot van het con cern was DM 245 (wereldwijd 320) min, of ruim 27 pet minder dan ln 1970. Zoals gemeld, wordt het dividend voor het eerst sedert 1952 verlaagd en wel van DM 10 tot DM 7,50. Deson danks was het niet mogelijk de reser ves te versterken. In de toekomst zal Boechst er evenwel naar moeten stre ven een zodanige winst te behalen, dat een passende dotatie aan de reser ves mogelijk is. Een versterking van de eigen middelen is nl. voorwaarde voor een gezonde groei van de onder neming. Inclusief tankpark investering van f 250 min fan een onzer verslaggevers AMSTERDAM Tussen de gemeente Amsterdam en Euromin, Miderdeel van de Duitse Mabanaftgroep (Hamburg), is na jarenlange inderhandeling overeenstemming bereikt over de vestiging van een ilieraffinaderij en een tankopslagbedrijf (veem) in het westelijk lavengebied van de hoofdstad. Voor beide vestigingen, die zullen rarden gesitueerd aan de westzijde van de Amerika-haven, tegen- >ver het complex van Mobil, is 100 ha beschikbaar. het dubbele project zal naar ra ting 250 miljoen worden geïn- esteerd. Voor de bouw zal een vrije anbesteding worden opengesteld. De affinaderij krijgt een jaarcapaciteit 4 miljoen ton per jaar. Na de ültooiing zal er werkgelegenheid zijn 'oor 250 man. Wethouder Bootsma (economische za- )e Britse drankengroep Allied Brewe- les zal Walraven Sax, wljnimpor- ïrs te Hilversum, overnemen. Als lid de Allied Breweries-groep zal het 'Jf zelfstandig blijven opereren op Nederlandse wijnmarkt. J. de Vries, president-directeur van Bredero-groep is benoemd tot di- ectielid van de Huntersion Develop- lent Co., die is opgericht om de facili- ei ten in Hunter ston, aan de westkust en Schotland dichtbij de internatio- ale luchthaven Prestwick, tot ontwik- eling te brengen. Bet nieuwe cruiseschip 'De Prinsen- lam' van de HAL zal op 7 juli a.s. «n stapel lopen. Het schip wordt ge bouwd door de Scheepswerf en Machi- tefabriek 'De Merwede' v/h Van VHet to Co. te Hardinxveld-Giessendam. pe omzet over het eerste kwartaal 1912 "an de Hunter Douglas groep is in ver slijking met de overeenkomstige pe- dode van 1971 met 30toegenomen Wn 35 min tot $45,6 min ff 145.4 Kn'. De omzet over het eerste kwar- 1 ligt gewoonlijk lager in verhou- Üng tot de rest van het jaar. De netto- rinst ouer de eerste 3 maanden is ook toegenomen t.o.u. 1971. S Zuidafrikaansc spoorwegen hebben Het een Europees consortium een con- net ter waarde van ca. 465 min ge- ten voor de eerste fase van de bouw jan een haven ln Zoeloeland. Drie 'ederlandse bedrijven Adriaan 'olker, Van Hattem en Blankevoort Hollandsch aannemersbedrijf Zanen '«ritoep maken deel uit van het onsortlum. De overige deelnemers tomen uit België en West-Duitsland. ken) verklaarde gisteren tijdens een persconferentie, dat er sprake is van een conventionele raffinaderij, waarvan de produkten zowel op de Nederlandse- als buitenlandse markt worden afgezet. Naast de raffinaderij is ook het tankopslagbedrijf voor de Amsterdamse haven van grote beteke nis voor de transportfunctie in dit gebied. MILIEU Het voorstel tot gronduitgifte zal na het zomerreces in de gemeenteraad worden behandeld. Omdat het hier gaat om een 'klassieke' raffinaderij, waarvoor het pakket van veilig heidsmaatregelen bekend is, verwacht de wethouder geen overwegende pro blemen. Momenteel is de onlangs in het leven geroepen commissie voor de milieuhygiëne waarin Amsterdam en de provincie vertegenwoordigd zijn, bezig met een advies aan gedeputeer de staten. In het raam van de nieuwe milieuwetgeving wordt het raffinade rij project aan de goedkeuring van de provincie onderworpen. Voor Amster dam is dit de eerste maal, dat deze procedure voor een bedrijf van deze omvang wordt toegepast. Wethouder Bootsma zei overigens dat, indien de plannen van de 2de kamer om een heffing te leggen op nieuwe investeringen in het westen des lands doorgaan, men een eventuele vesti ging van Euromin wel kan verge ten'Dan gaat dit bedrijf zonder iwijfel naar het buitenland', aldus mr. Bootsma. INTERN NIET EENS Aanvankelijk wilde Euromin een z.g. 'hydro-crack' voor 'zware' grondstof fen in het havengebied vestigen, maar de belanghebbenden in de Euromln- groep konden het intern over deze nieuwe ontwikkeling op het terrein van de petro-chemische industrie niet eens worden. De verwerkelijking van een dergelijke vestiging was vooral technisch bijzonder moeilijk. Indien Euromin zich in Amsterdam- West vestigt, betekent dit de komst van een dorde chemisch bedrijf. De eerste vestiging gold Mobil Oil, de tweede Mnrbon. Verwacht mag wor den, dat Euromin van de pijpleiding naar Rotterdam gebruik zal maken. Overigens betrekt deze onderneming haar grondstoffen uit het Midden- Oosten, hetgeen betekent, dat in dit verband kleine tankvaart op Amster dam kan worden venvacht. Euromin met wie sinds 1966 is onder handeld, maakt deel uit van de Maba naftgroep, een handelsorganisatie in ruwe olie en olieprodukten met een jaarlijkse omzet van 12 miljoen ton. Genoemde Mabanaftgroep bezit 80 procent van de aandelen Euromin. Het is de bedoeling, da* van de 100 ha. er 50 worden bestemd voor de raffinaderij en 50 voor de aanleg van een tankpark Na 1972 weer sterke expansie onroerend goed AMSTERDAM BOZ (vastgoedont wikkeling) heeft in 1971 een winst geboekt van 1,4 min, wat 11 pet meer is dan in 1970, BOZ noemt dit resultaat des te verheugender omdat het behaald is in een jaar waarin zowel de provisiebaten van de make laardij onder andere door het afstoten van huizenbeheer voor derden en de overdracht van de assurantiemakelaar dij als het saldo incidentele baten en lasten een lichte daling ondergingen. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 15 pet. Over de toe komst zegt BOZ dat het nu eenmaal inherent is aan het karakter van een onroerend goed- en ontwikkelings maatschappij dat de ontwikkeling een schoksgewijs beeld vertoont. Na de sterke expansie in 1971 zal de toene ming van het onroerend goed in 1972 waarschijnlijk kleiner zijn. In 1973 en 1974 zal echter weer een aanzienlijke stijging volgen. Tegenover de remmende invloeden van de conjunctuur en de te verwach ten stijging van de kosten, staat een verdere rendementsverbetering door verjonging van het onroerend goed- bezit en een stijging van de huurop brengst op jaarbasis tot ruim 7.4 min (was ƒ6,8 min). BOZ verwacht daarom de opgaande lijn van de afge lopen jaren ook in 1972 te kunnen doortrekken, rij het dat de winststij ging wellicht iets geringer zal zijn. Het financieringsaspect heeft in 1971 centraal gestaan. werd met de stichting pensioenfonds voor de grafi sche bedrijven een arrangement ge troffen o- grond waarvan men ge spreid over 10 jaar de beschikking krijgt over 100 min. Verder werd voor 18 min aan obligaties uitgege ven, terwijl verder kredietlijnen ver zekerd werden bij de bankiers tot een bedrag van ƒ10 min. BOZ had in 1971 onroerend goed in exploitatie voor 65,8 min (v.j. 48.0 min). In uitvoering waren bouwwer- 700.000 kg minitieus gekeurd CUYK Homburg vleeswarenfabriek heeft in 1971 een totale schade van naar schatting 8 min geleden door de in Amerika afge keurde hammen, die door Homburg naar de Ver. Staten werden uitgevoerd. Al in december 1970 moesten, in verband met enige te kort verhitte hammen, belangrijke partijen ham worden teruggeno men. In de loop van de eerste helft van 1971 bleek echter, dat dit aanzienlijk grotere partijen betrof dan eind 1970 werd verondersteld. ZEIST 'Wij hebben met mededelin gen willen wachten om de afnemers niet af te schrikken'. Dit zei president commissaris Coelingh van Gero tij dens de jaarvergadering op een ver wijt, dat aandeelhouders veel te laat waren ingelicht over de tegenvallende resultaten in 1971. Door de te langzame start van de nieuwe fabriek in Nieuw-Weerdinge konden de orders slechts met vertra ging worden afgeleverd en de directie wilde de klanten niet door publikaties daarover op het idee brengen, nieuwe orders maar elders te plaatsen. Het omzetcijfer over 1971 wilde de heer Coelingh niet noemen, 'We wachten daarmee tot we de 50 mil joen hebben bereikt', aldus de direc teur, drs. J. A. Hendriks, die hier wel aan toevoegde dat men niet ver meer van dit bedrag af zet, De omzet van de Gerofabriek is in het eerste kwartaal groter geweest dan werd verwacht. Doordat de ach- lerstand in de leveringen aan de afne mers is ingelopen, is de orderporte feuille 'meer reëel' geworden. De re sultaten in Nederland zijn zeer bevre digend, de orderpositie van de bedrij ven in Duitsland en België is iets minder gunstig. Prognoses over de winst in 1972 wilde men niet maken. HILVERSUM Ruim 70 pet van de werknemers hadden geuit aan het nlcatie Industrie te Hilversum heeft een aanbod van de vorige week aan de directie gestand gedaan door voor eigen rekening een uur over te wer ken. Dit overwerk op vrijwillige basis was een spontane reactie naar aanlei ding van de veontwaardiging die de werknemers hadden geuit aan set adres van degenen die verantwoorde lijk zijn voor de explosie en het loze bomalarm van vorige week. Na het bomalarm moest de directie uit veiligheidsoverwegingen de gebou wen en complexen gedurende een uur laten ontruimen. De verloren gegane arbeidstijd is met het vrijwillige over werk ingehaald. Begin augustus 1971 ontving Hom burg opnieuw bericht dat in de VS een tekort veriiitte ham was aange troffen en dat opnieuw grote partijen moesten worden teruggenomen, zo schrijft de Homburg-directie in het jaarverslag over 1071. Bij uitgebreide keuringen in Nederland en in aanwe zigheid van hiervoor speciaal uit Amerika overgekomen inspecteurs als mede hij op grote schaal georganiseer de keuringen in de VS kon niet één tekort verhitte ham worden aange toond. Dit heeft tot gevolg gehad dat de betrokken instanties de produkten en de invoer van nieuwe verschepingen in december 1971 weer volkomen heb ben vrijgegeven. In totaal is bijna 0.7 min. kilo ham, gespreid over 6 maanden produktle, blik voor blikge- keurd. OMZET 329 MLN. De omzet van Homburg, enige tijd geleden overgenomen door het Britse concern J. Lyons is in 1971 gestegen van 286 min. tot 329 min. Door kostenstijgingen en de tegenslagen met de afgekeurde partijen ham is de winst gedaald van 8,7 mtp- tot 3,9 ken voor ƒ21,6 min (v.j. ƒ21,4 min). De huren bedroegen 6,9 min tegen ƒ4.8 min in 1970. ROTTERDAM Met de overname van een tankinstallatie van Calpam in Vlissingen heeft Paktank in het Rot terdamse havengebied thans een capa citeit bereikt van bijna 3,2 min m3. In het buitenland beschikt Paktank over een capaciteit van 934.000 m3. De installaties zijn gelegen in ver schillende plaatsen in Ierland, Enge land. Duitsland en Zweden. Paktank, een dochteronderneming van Pakhoed Holding op het gebied "an tankopslag en pijpleidingen, heeft voor de bestaande installaties langs de Nieuwe Waterweg uitbreidingsplan nen voor in totaal 960.000 m3. De tankopslag in Pernis zal worden uit gebreid met 40.000 m3, de installaties m de Leuvehaven en Botlek resp. met 540.000 en 300.000 m3. De overgenomen tanks in Vlissingen krijgen een uitbreiding met 80.000 m3. De capaciteit van de bestaande installaties in het buitenland zal wor den vergroot met in totaal 000.000 m3. min. Het dividend wordt verlaagd van 4,80 in contanten en een 10 pet. agiobonus tot 2 in contanten. Het aantal personeelsleden nam toe van 1966 tot 2084. Homburg houdt rekening met een moeilijk 1972. De oipzetten zullen niet veel verder stijgen en de totale Ne derlandse export van vlees en vlees waren is in de eerste 8 weken van 1972 belangrijk bij die van 1971 ach tergebleven. terwijl ook het aantal te slachten varkens zal teruglopen. Op langere termijn heeft Homburg echter vertrouwen, aldus het jaarverslag. Het prijsniveau is in 1971 voor de producenten niet gunstig geweest, zo schrijft de directie. Dit jaar zullen de prijzen echter hoger zijn, want lage prijzen van vorig jaar hebben de produktie doen afnemen, waardoor ook het aanbod dit jaar geringer zal zijn. Verwacht wordt, dat de prijsstijging aanleiding zal zijn tot een stijging van de varkensproduktie. Daarom re kent men in EEG-verband, na een teruggang dit jaar en in begin 1973, op weer grote aanvoeren later in 1973. .AMSTERDAM Op 12 mei kan op de Amsterdamse beurs voor het eerst worden gehandeld in aandelen Pechi ney Ugine Kuhlmann, gevestigd te Parijs (olieraffinaderij). Donderdag is de introductie ter beurze aangekon digd van originele aandelen aan toon der met een nominale waarde van Fr. frs. 100, de eerste koers van de aandelen zal worden vastgesteld op basis van de notering der aandelen in Parijs van 12 mei. De notering in Parijs bedroeg op vrijdag 28 april Fr. frs 160 per aandeel, overeenkomende mot een notering in Amsterdam van 107 per aandeel. De aandelen zijn behalve in Parijs ook aan andere Europese beurzen genoteerd. Peohiney Ugine Kuhlmann is in 1971 ontstaan uit de fusie van Pechine en Kuhlmann met de Societé des Metaux en Alliages, een voormalige dochter maatschappij van de Pechiney-groep. De onderneming ontwikkelt activitei ten onder meer op het gebied van aluminium, chemie, staal, mijnbouw en elektrometallurgie. nuclaire indus trie, speciale produkten en koper. De groep heeft ook een alumlniumfabriek in Nederland (Vlissingen). De geconsolideerde omzet heeft in 1971 iets minder dan Fr. frs. 14 miljard hodragen. wat een teruggang betekent van ongeveer 3 pet ten op zich te van 1970. ln dat jaar steeg de winst van Fr. frs 612,4 min lot Fr frs 718,9 min. ook de geconsolideerde winst zal naar verwachting een daling te 2ien geven. In de eerste maanden v»n dit jaar viel een herstel van de vraag waar te nemen. Overschotten stegen fors AMSTERDAM De inzinking, die de spaarbanken in januari en februari hebben doorgemaakt, lijkt weer achter de rug. Nadat maart al voor de meeste spaarinstellingen een keerpunt te zien had ge geven, was de ontwikkeling in april over de gehele linie gunstig. Meestal waren de overschotten aanzienlijk hoger dan in dezelfde maand van 1971. De Spaarbank voor de Stad AmBter. dam zag het overschot, vergeleken met vorig jaar april, toenemen van ƒ1,1 min tot ƒ6,87 min. Dit was het resultaat van inleggingen voor een bedrag van ƒ104,1 (82,3) min en uit betalingen zal 97,2 (81,2) min. Hagenaars en inwoners van omliggen de gemeenten, waaronder Leiden, heb ben in april 76,6 min naar de Nuts- OSS De Kon. Tapijtfabrieken Ber goss heeft in het eerste kwartaal 1972 verder vooruitgang geboekt. De resul taten tot nu toe zijn zeer bevredi gend. zo is in de jaarvergadering meegedeeld. De Nederlandse markt voor tapijten zal, naar de mening van de Bergoss- directie, nog verder groeien, hoewel niet meer zo spectaculair als de afge lopen jaren. Binnen de EEG zijn nog wel belangrijke stijgingen van de af zet te verwachten. Vooral de export naar Duitsland is belangrijk gewor den. Naar aanleiding van de belangrijke koersval van de aandelen Bergoss op de Amsterdamse beurs werd verklaard 'lat er niets onaangenaams te vertel len is'. Desgevraagd werd nog gezegd, dat het bestuur op dit moment geen gronden heeft om aan een fusie te denken. CUYK Hot vleesverbruik in Nederland is in 1071 gestegen tot 57 kg per hoofd, een toene ming van 6,7 pot. Dit verbruik is echter nog gering ln vergelij king met dat in de meeste an dere Westeuropese landen, waar het in het algemeen ongeveer 30 pet hoger ligt, zodat in Ne derland nog veel mogelijkheden tot verdere uitbreiding aanwe zig zal zijn. Maar dit jaar zal daar wel niet veel van komen, zegt het ver slag. van Homburg. De ervaring leert nl. dat de Nederlandse huisvrouw met stijgende prijzen (in 1972 te venvachten) snel tot verlaging van haar vleesaanko pen overgaat, wat in de ons omringende landen niet zo snel het geval is. spaarbank in de residentie gebracht en 67,Q min, opgevraagd- Dit leidde tot een spaarsurplus van ƒ9,6 min, wat ook al weer aanzienlijk meer was dan de ƒ4,38 min. van april 1971. Het totaal tegoed per eind april bedroeg 1.038 (§60) min. Bij De Spaarbank te Rotterdam is in de afgelopen maand ƒ93,6 (74,6) min gestort en 85,4 (68,4) min. terugbe taald, waardoor eenoverschot ontstond van 82 (6,2) min. Aan De Spaar bank was ultimo april door de Maas- stedelingen ƒ997,7 (885,1) min. toe vertrouwde. OOK BIJ RPS De Rijkspostspaarbank heeft over april een spaaroverschot van ƒ80 mil joen geboekt tegen 10 min vorig jaar. De RPS schrijft deze stijging voor een groot deel toe aan de toene ming vn de spaarsaldi op d e zgn renterekeningen, die in samenwerking met de postcheque- en girodienst wor den gevoerd. In april is ingelegd ƒ222 (146) min en opgenomen 142 (136) min. Het inleggerstegoed bedroeg ulti mo april 1972 ƒ6908 min tegen ƒ6136 min. ultimo april 1971. Bij de Bonsspaarbank voor Midden- en Oost-Nederland ontstond vorige maand een voordelig verschil van ƒ2,9 min (v.j. ƒ0,8 min). Hier is het tegoed ten opzichte van april 1,71 gestegen van ƒ587,2 min tot ƒ613.2 min. De Verenigde NBM-bedrljven zal het dividend over 1971 verhogen tot 15 (14) pet. De reeds eerder aangekon digde introductie van de aandelen NBM op de Amsterdamse beurs kan ln de tweede week van juni worden verwacht. Koersen in Montreal Consnl Hailmrsi Dom Tar Chem Husky Nat Gas Mass Ferguson Nat Resources Shell Canada Idem Warrant» 9* 13'.» 17* 16cx 13* 7.79L 42* 22* Hn 7.78L lildust. Sporen UlU. Ohl. Mods 2 mei 935.20 254.52 109.85 73.56 400.1 3 mei 933.47 253.20 109.50 73.63 398.4 4 mei 937.31 233.53 109.73 73.56 398 3 Aand. Obl. Tol. H. L. 2 mei 15.370 21.680 1.761 496 987 3 mei 15.900 22.280 1.750 509 915 4 mei 14.790 19 980 1.728 629 742 EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch effectenverkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. Tussen haakjes staat de officiële slotkoers van gistermiddag. Akzo 63.30-63.40 (63.40); Hoogovens (74.40); Kon. Olie 116.20-110.40 (116.50); Philips 47.60 (47.60); Unile ver 142.50 (142.50); KLM (118.50). AMSTERDAM Verenigde HVA- maatschappijen vindt het niet nodic een speciale beveiligingsclausule in haar nieuwe statuten op te nemen ter bescherming tegen een eventuele oven'al. 'Mocht het zover komen, dan zien we wel weer', aldus de president- commissaris. de heer P. Cellarius op een vergadering van aandeelhouders. Zijn mede-commissaris, prof. mr. H. J- Hellema voegde daar aan toe; 'In de nieuwe vennootschapswetgeving wor den de commissarissen niet meer door de aandeelhoudersvergadering be noemd, dus als oen buitenstaander de meerderheid van de aandelen in han den krijgt, kan de oude raad van commissarissen gewoon blijven zitten.' De vergadering van HVA was uitge schreven in verband met een statuten wijziging, die evenwel door het ont breken van een quorum niet kon worden goedgekeurd, Een van de pun ten van wijziging betreft de verho ging van 1 et maatschappelijk kapitaal van 80 min. tot 120 min. De voorzitter beklemtoonde nog eens, dat deze verhoging niet betekent, dat ook het geplaatste kapitaal zal worden uitgebreid. Kon. Olie noteerde op 4 mei 36V4-Vi (36K-V4); Unilever $44-% (44^-%); Philips $14%-?» (14%-%) en KLM 36Vi (361*). Opgave du Pont, Glore. Forgan. BRUSSEL België staat aan het begin van een economische opleving. Dit blijkt uit een studie van de Belgische Nationale Bank. Dat er langzaamaan een eind komt aan de vertraging van de economische bedrijvigheid kan worden afgeleid uit een aantal verschijnselen. Daartoe be horen de gestegen bestollingen uit binnen- en buitenland in februari en maart, de toegenomen aankopen van duurzame verbmiksgoederer. en de gestegen vraag naar hypothecaire le ningen. AC F Industrie» Airco Allied Chemical Am EÏecir Power Am Metal Climax Am Motors Am Smell Ref Am Tel Tel Anaconda Armco Steel Atlanl Richfield 3/1 4/5: 42* 4Z* 20v4 ao* 33* 33', 51 51* 46*46'.ex 30* 30". 35'33* 28*28-4 ex 29'a 29ex 8* 9* 22* 22'i 42* 43* Bendlx Bethl Steel Boefng Burroughs Can Pacific Ry Cel Co of Am Chase Manhattan Chesap Ohio Ry Chrysler Cities Service Colaate-Palmollee Colt Industries Coramunw EdUon Cons Edison Com Can Cont Oil Curtiss Wright A Curliss Wright A Dart Ind Dow Chemical Dupont de Nam Eastman Kodak First Nat City Admiral Corp Alex Allegheny Pow S Akiona Am Standard Amsied Ind Ark Louis Ga» Balt ühlo 4*% Rayuk Cigars Burlington Ind 44* 44* 31 ci 31* 20* 20 K 167* 168* Calif Packing Can Breweries Cerro Chadbourn Goth Chase Select Fd Columbia Gas Comtnco Crossbow Fund 57* 37* 34 *34* v* 31% 37 <1* «0* 21* 21* 35* 35* 25* 23* 30* 31* 27 IT* 27 27* 34 34* 52* 03* 80* 00* 163* 183* 115* U6* 57* 07* 22* 22* 10 10 10.10 13* 16* 28* 2» 7* 7* 15* 15* 3* 3'4 11.64 11.58 29 29'4 28* IS*b 20 10* 33* 33* 8.15L 8.15L Gen Electric Gen Fond* Gen Motor» Gen Publ Util Gen Tel 4. El Geity Oil Giletle Cimbel Bros Guodyear T R Gulf Oil Illinois Cenlr Int Busin Mach Intern Harvester Inl Nick ul Can Int Paper Int Tel Tel Johns Uanvtlle Martin Marletia May Dep Slorea Mc Donnet! Mobil Oil Corp Nat Biscuit Nat Cash Reg Nat Distillers Nat Gypsum Nat Steel North Am Rockw Inl Bnk lor Rec Int Plav Frag Inl Tech Fund Int Paper (8 4) I milieu Curi) Interspar tnv select Fund 23* 23* 43* 43* 40* 40* 51* 51* 56* 56* 30 30V, 16* 16* 18 18* 42* 41* 31* 31* 19* 19* 23 23* 99*b 99*1) 64* 65 13.27 13.20 59 59 IB* 16-. 51.10 51.30 S.I3L 3.64L Kansas City tnd Kansas Power KLM Kroger Leasco Lone Slar Cement Lehman Madison Fund Olln Maihleson Pac Gas 4 El Penns NY Tr PepsIco Phelps Dodge Radio Co of A in Republic Sleel Reynold* I ml Royal Duich I'etr Sears Roebuck Shell Oil Southern Co Southern Rv Sparry Rand Siand Oil Calif Stand Oil Indiana Stand Oil NJ Studehaker Sunray DX Oil Texaco Texas Insl Transamerlca Union Carbide Union Pac RR United Aircraft United Fruit US Steel West Union Tel WeallnghouseEl Woolworih Braz Tracllon Nai Can NY Cenlr A North Weal B N Am Philips Co Occidental Pelr Sanla Fe Ind Southern I'ac standard Uranda Sterling Drug Candy UCIF Unilever Umun Elect United Corps Untied Ga» 38* 36* 24 33* 74 ,.72*ex 36 M 36* 108* 110 42'j 42* 19* 19* 94", 93* 35* 36 5fl*567kex 63* 62* 71*?l*cx 44* 44", 45*16*ex 48* 48* 17* 17V. 36* 36* 13* 13* 31". 31* «2 61* 50* (0* 39* 39 34* 04* 46* 46* 48 "i 47* 491. 49* 42* 42* 4.71 4.71 44* 44* 17* 18 8* 9* 45 44*e 14* 14* Western Bancorp 32* 32*

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 19