Problemen voor de degradatie-kandidaten Blauw Wit voelt voor fusie-gesprek met DWS 19.90 Peek &Cloppenburg i 32.50 37.50 17.90 Toekomst voor betrokken clubs beheerst door vele onzekerheden IJws I TROUW/KWARTET VRIJDAG 5 MEI 1972 Het Promode shirt: hoge boord, in bruin of rood. Het Safari-shirt: hemdjasje met korte mouw, 4 klepzakken, rugsplit, in beige of naturel, polyester/ Het Seersucker shirt: het moderne streepshirt, button-down, polyester/ katoen. 22.90 Het College-Style shirt: slank gesneden, hoge boord, polyester/katoen, o.a. marine, donker bruin, royal blue, groen. Het Madras-shirt: geruit in bruin, rood of lila. Polyester/katoen. Sport TJ3KI3 an onze speciale verslaggevers en MSTERDAM Met nog drie wedstrijden te spelen zijn nog vijf clubs gewikkeld in de strijd om de lor ïgradatie uit de eredivisie te ontlopen. En hoewel Vitesse en Volendam de ploegen lijken die straks WH lar de eerste divisie moeten afdalen, zijn er niet alleen in Arnhem en Volendam sombere geluiden rla ve *nemen. Want ook los van de strijd om liet bestaan in de hoogste afdeling kampen FC Den nscli, DWS en Excelsior met de nodige toekomstproblemen. C Den Bosch OU 1 een indrukwekkende eindsprint jag wel worden aangenomen dat leuweling FC Den Bosch het verblijf j de eredivisie met tenminste één r i izoen zal verlengen. Ook al zijn er g bedenkingen (Vladimir Ciric: et kan best zo zijn dat Ajax, zonder lijff, Keizer en Mühren tegen Vo- ndam speelt en dan moet ik het nog En trainer Jan Remmers: 'Theo- tisch zijn we veilig. Praktisch nog it. Zondag zal één punt bij Vitesse .ïoeg zijn.') Den Bosch kan aan de twejkomst gaan denken. in Bosch zal daarbij met een aantal '"vtvallers moeten rekenen. Remmers: olbers, Netten en Van der Hout len waarschijnlijk uit eigen bewe- P'ng gaan stoppen. Een het is nog een f, aag of Verhagen volgend seizoen a' g zal spelen. Verhagen zelf: 'Ik heb eens eerder gezegd dat ik zou ppen en dan kreeg ik voor de gende competitie toch weer die kende kriebels om weer te gaan elen. Daarom heb ik ook nog geen slissing genomen.' syb obleem één voor Den Bosch zal zijn het aanwezige materiaal te behou- Het gaat hierbij met name om ck Beek en Kees Krijgh. Beek: 'Ik ïjta 1 graag blijven. Ik heb nog een ntract voor één jaar en er wordt nu over gepraat om op korte termijn n nieuw, langjarig contract te teke- ilii Kees Krijgh heeft echter enige ^biedingen uit binnen- en buiten- nd om over na te denken. Remmers liter: Kees is nog een coming man: gen mij heeft hij zich uitgesproken 1 hij nog een jaar bij Den Bosch blijven.' versterkingen wil Den Bosch g niet spreken. Remmers: 'We zul- eerst de balans van dit seizoen eten opmaken. Alles wat we doen afhankelijk van de fondsen. We n dit seizoen met het oog op de LI ekomst in ieder geval vast langza- erhand begonnen met een verjon- ig binnen de selectie.' Verhagen: eaal zou zijn dat er nog een aantal likbare spelers kon worden aange- >kken. Het is natuurlijk de zaak van trainer, maar volgèns mij kunnen n versterking gebruiken om volgend 11 v zoen redelijk verder te kunnen.' één opzicht blijft de situatie in Ier geval ongewijzigd. Jan Remmers jft en dus houdt Den Bosch de ondtrainingen. Op dit punt is nau- ilijks een stap vooruit te verwach- Hoewel Remmers al toegeeft: 'Er mt voor volgend jaar een tweede ainer. ook een met een A-diploma, e kan bijvoorbeeld in de late mid- guren iets gaan doen. Verder moe- n we het met avondtrainingen kun- n redden. Dat heb ik in het verle- in met NEC ook gedaan en het is j »g steeds mijn overtuiging dat het met Den Bosch ook moet kunnen kken.' gens een liesblessure. Komt hij temg, dan is het toch maar voor heel kort. Na 22 mei is hij definitief betaald voetballer af. En Nuninga is niet de enige, die uit de basisgroep dreigt te verdwijnen. Rob Bianchi hoopt volgend jaar het eindexamen aan de academie voor lichamelijke opvoeding met succes af te leggen en wil daarom één jaar stoppen. Niels Overweg tenslotte heeft het duidelijke plan te verhuizen naar een andere club. Drie steunpunten van de basisploeg vallen dus weg. Ook daarom is het niet zo vreemd, als secretaris Luikin- ga zegt: dat nu nog met opgeheven hoofd naar de amateurs kan worden gestapt. En eigenlijk klopt die visie ook met de mening van de als voet baller door de wol geverfde (negen tien interlands, met Ajax de Europese bekerfinale verloren tegen AC Milaan in Madrid) nu afscheid nemende Klaas Nuninga. Nuninga kent de 'keuken' van DWS. Enerzijds signaleert hij de uitsteken de onderlingen verhoudingen in de groep: 'Als die goede stemming er niet was geweest, was nooit deze ople ving mogelijk geweest. Voor hetzelfde geld had de sfeer kunnen omslaan in fatalisme. Als je ziet wat er verdiend is, is het eigenlijk een wonder dat de stemming zo goed is gebleven.' Nu ninga ziet ook de gevaren die DWS gedreigen: 'Een op den duur fatale uitholling.' 'DWS', analyseert Klaas Nuninga, 'is wel en geen uitzondering in de eredi visie. De overeenkomst is, dat er zo'n acht ploegen zijn die speltechnisch gezien nauwelijks in kwaliteit ver schillen. DWS behoort duidelijk tot die groep. Toch is de positie van DWS landelijk gezien niet rooskleu rig. DWS heeft te vaak veel minder toeschouwers dan de clubs in de ver gelijkbare groep, die voor het grootste deel uit de provincie-steden komen, en daardoor een duidelijker aanhang hebben De kritischer instelling van de Amsterdammer en het grote scala van recreatie-mogelijkheden dat Am sterdam biedt, zijn daar de voornaam ste oorzaak van. Door die extra handi cap zal DWS eerder en vaker dan de anderen de betere spelers moeten ver kopen om de exploitatie drijvende te houden. Het gevolg is, dat de toe komst weinig perspectief biedt. Er kan geen beleid worden gevoerd, dat gebaseerd is op een plan voor een aantal jaren. Dat is onvoldoende en zal zich vroeg of laat wreken.' Excelsior Ook na het verlies van Volendam tegen FC Den Bosch voelt Excelsior zich nog altijd één van de belangrijk- ste degradatie-kandidaten. Eenvoudig omdat Excelsior juist in de slotfase van de competitie met een onvoorstel bare hoeveelhejd problemen kampt. In de eerste plaats zijn daar de bles sures van Thijs Kwakkernaat en Wim Meutstege, twee spelers die het ge zicht van de aanvalsllnie voor een belangrijk deel bepalen. Voeg daarbij liet vormverlies van de derde spits Jan Coenen en Excelsiors eerste pro- bleem is duidelijk. Al maandenlang is trainer Castenmil- Ier gedwongen te experimenteren, maar het aantal redelijke aanvallers bij Excelsior is zo gering, dat die experimenten bij voorbaat tot misluk ken gedoemd waren. Dat totale ge brek aan produkliviteit is ook gaan invreten op de defensie. Meent doel man Eddy van der Roer die ondanks alles aan een voortreffelijk seizoen bezig is: 'Als wij achter komen te staan, dan hebben we verloren. Dat is zo langzamerhand een feit, want men sen die een doelpunt kunnen maken zijn er nou eenmaal niet. Als je dat elke week weer meemaakt, dan is het logisch dat je hele elftal een terug slag krijgt.' Niettemin had Excelsior zondag tegen Go Ahead Eagles weer iets van de ploeg die in het begin van de competi tie zoveel punten verzamelde. Van Nierop was plotseling weer een koel bloedige voorstopper, Tettcroo was weer de organisator in de defensie en Libregts heerste als vanouds op het middenveld. Maar Castenmiller blijft niet lang bij die lichtpunten stilstaan: 'Je hebt tenslotte weer een enorme teleurstelling te verwerken gekregen. Het doelpunt, dat FC Den Bosch hoogswaarschijnlij k in de eredivisie houdt en Volendam even waar schijnlijk doet afdalen naar de eerste divisie. Doelman Van Straaten (liggend bij de rechterpaal) heeft de bal in tweede instantie juist achter de doellijn te pakken gekregen. Door Mitic's treffer won Den Bosch zondag in Volendam met 0-1. En dan is het maar de vraag hoe de spelers dat nu weer moeten opvangen. Bovendien zijn nu Coenen en Van der Vaart weer geblesseerd. Het ls maar de vraag of ze er zondag tegen MW bij zullen zijn. In die wedstrijd tegen MW is Excel sior niet tevreden met een punt. Ger- rit den Butter: 'We moeten winnen, het kan me niet schelen hoe. Die dwang van te moeten winnen wordt ook bevorderd door het duel Ajax- Volendam. Legt Tetteroo uit: 'Ik ver trouw het niks. Je hebt best kans iat Ajax vijf of zes man naast de ploeg laat. Dan kan Volendam best eens wat geks gaan doen.' Wanneer Excelsior zich handhaaft en die kans is ondanks alles toch groot dan wordt Castenmiller met alei1 de komende drie wedstrijden nog ^ee punten pakken en dan terug 'j8ar de amateurs.' Voor deze opmer kt Kjke uitspraak tekent DWS'-secreta- afg i Ab Luikinga. En om te benadruk- Dat P.^at hij meent wat hij zegt verdui- el 'ijkt Luikinga: 'Eervoller kan het nj ch niet! Eerst aantonen, dat je in daj 1 eredivisie thuis hoort. Dan doen voor de club het beste is.' di 6t de veilige haven in zicht na de gen fanning op FC Groningen is voor ervrf het passende moment gekomen lan de toekomst te kijken. Die toe- zal 's- ondanks de zich nu duide- vod aftekende mogelijkheid van het s 0 houd van de plaats in de eredivisie, •et rooskleurig. DWS raakt bijvoor- teld voor het komende seizoen zo Hu?ed als zeker drie spelers kwijt zon- dat er voldoende compensatie mag kertyrden verwacht. Klaas Nuninga s*%eft misschien al wel afscheid geno- van het betaalde voetbal; hij «•ffdween vrij spoedig van het veld in ie if wedstrijd tegen FC Groningen we AMSTERDAM Nu Ajax de lands titel veroverd heeft en DWS na de ruime zege van het afgelopen week einde op FC Groningen aanzienlijk zekerder is geworden van voortzet ting van het eredivisieschap, lijkt de kloof tussen deze clubs en de overi ge twee hoofdstedelijke teams alleen maar groter geworden. De Volewijckers en Blauw Wit ston den zondag tegenover elkaar in Am sterdam-Noord Er werd niet ge scoord, hoewel de kansen daartoe zich vooral in de tweede helft hui zenhoog opstapelden. Zo miste een van de uitblinkers in het niet on aantrekkelijke duel, centrale verde diger Ko Meijer van De Volewijc kers, kort voor tijd een strafschop. Het meest opmerkelijke van de derby was echter het toeschouwers aantal dat met 1500 een markant dieptepunt bereikte. Blauw Wit trekt doorgaans nog minder belang stellenden en manager Piet Koeken bakker wordt met de dag reëler omtrent de weinig hoopvolle situatie die zo langzamerhand is ontstaan bij de zebra's 'We zijn een stichting betaalde voetbal, verdwijnt er een rissante amateurafdeling op Sloten met 45 elftallen dus we. kunnen zo terug'. Het komende seizoen zal volgens Koekenbakker van beslissende bete kenis blijken 'Ik voorzie een diepte punt over alle linies en dat zal Nederland niet lekker zitten Er komt een veel te kleine bovenlaag. Als Blauw Wit verdwijnt uit het betaalde voetbal ver.dwijnt er een historische naam'. Een perspectief vormt misschien de mogelijkheid van een fusie. Koeken bakker voelt in ieder geval wel voor zo'n gesprek 'Dat zal DWS dan wel worden Het bestuur van De Vole wijckers heeft al te kennen gegeven niet veel te voelen voor zo'n ge sprek' Koekenbakker merkt op dat als Tel- star-Volendam ook slechts tweedui zend toeschouwers trekt Blauw Wit evenveel bestaansrecht heeft als Tel star daarmee voorbijgaand aan het verschil in financieel opzicht Blauw Wit zal volgend seizoen dus op dezelfde voet verder gaan Koe kenbakker 'En dat is inderdaad geen mooie voet' De Volewijckers staat wat optimistischer tegenover haar bestaan als stichting betaald voetbal Voorzitter Arie Wüstenhoff: 'Het is nu zeker, dat ook wij subsi die uit de toto-pot gaan ontvangen. We waren tot nu toe de enige club. die daar niet in meedeelde. Verder hebben we een adviesraad in het leven geroepen waarin onder andere vooraanstaande figuren uit het Noord-Amsterdamse bedrijfsleven zit ting hebben. Daarmee is een drieja renplan ontwikkeld, dat inhoudt dat er van binnenuit alles in het werk zal worden gesteld een gezonde ba sis voor betaald voetbal in Amster dam-Noord te scheppen. We zullen ons daarbij ir de eerste plaats rich ten op de bedrijven en in tweede instantie nat"urlijk de inwoners. Aangezien er geen geld zal zijn voor een goed aankoopbeleid, zal De Vo lewijckers vooral trachten goede spelers te hcuden om zodoende het vertrek van centrale krachten, zoals dat door de jaren heen geschiedde, te voorkomen. In het driejarenplan is een belangrijke rol weggelegd voor trainer Ger Blok, die nog niet zo lang geleden zijn contract met twee jaar verlengde. Blok: 'Er zal veel aan de organisatie moeten wor den verbeterd. Betaald voetbal is geen zaak voor hobbyisten. Met or ganisatie bedoel :k bijvoorbeeld het aanstellen van een manager en aan dacht voor de sociale en medische begeleiding "an de spelers. Een an der punt is, dat er een goed scov- tingsapparaat opgezet moet worden, dat is er niet'. nieuwe problemen geconfronteerd. Het is bijvoorbeeld vrijwel zeker dat spelmaker Thijs Libregts aan het ein de van het seizoen stopt: hij wordt jeugdtrainer bij Excelsior. Ondanks alle kritiek op Libregts zal het moei lijk zijn een vervanger voor hem té vinden. Ook de kans dat doelman van der Roer vertrekt is groot; zelfs top clubs hebben belangstelling. Boven dien zal afgewacht moeten worden of Thijs Kwakkernaat ooit nog wel te rugkomt. Na de liesblessure die hij enkele maanden geleden onderging, vordert zijn herstel slechts zeer lang zaam. Deze week nog kreeg hij op de training weer last. Castenmiller: 'Ik heb inderdaad wel bepaalde wensen voor het volgende seizoen. Maar Ex celsior heeft nu eenmaal geen geld. Daar heb je maar rekening mee te houden.' Volendam De hoop blijft natuurlijk tot het laat ste moment. Zoals bij trainer Hans Croon, die al was het uit hoofde van zijn functie nog oppert: 'Er zijn nog drie wedstrijden te spelen. De situatie is vrijwel hopeloos, maar nog niet helemaal. Volendam mag pas berusten alg er helemaal niets aan te doen is.' En Johan Pelk: 'Als we Ajax nu even uitsluiten, is er misschien toch nog een kans. Excelsior zit per slot van rekening ook geweldig in de put.' Ondanks dit, nauwelijks gefundeerde, optimisme weet iedereen in Volendam dat het volgend seizoen toch voetbal in de eerste divisie wordt. Een karwei waartegen Volendam overigens niet opziet. Rechtsback Dick de Boer: 'Als we degraderen zijn we toch binnen één jaar weer terug in de eredivisie, daar ben ik vast van overtuigd.'En Johan Pelk: 'Realiseer je wel, ik denk niet gemakkelijk over de eerste divi sie. Maar wanneer ik kijk naar de resultaten en prestaties van een ploeg als Haarlem dit seizoen, ben ik er niet zo bang voor. Alleen, na die promotie, dan komen dezelfde proble men van het afgelopen seizoen weer terug, tenzij er iets gebeurt.' Inderdaad, tenzij er iets gebeurt Het bestuur van Volendam zal nu moeten handelen met het oog op de, mis schien verre, toekomst. Johan Pelk. voor wie het nog steeds een vraagte ken is of hij aan het eind van dit seizoen zal stoppen geeft al een van de wegen zelf aan: 'Vroeger, toen Volendam twee jaar terug in de eer ste divisie speelde, waren we iedereen vooruit. We hadden toen als enige club middagtrainingen. Intussen zijn we echter achter geraakt. Willen we nu terug kunnen komen, dan zullen we in het seizoen in de eerste divisie opnieuw een voorsprong moeten ne men. De kern van het elftal dat wil zeggen: die spelers voor wie dat nu met het werk te combineren is zullen volgend seizoen full-prof moe ten worden. Volendam moet weer vooruit zijn op de rest. En daarvoor zal er lering moeten worden getrok ken uit het verloop van dit seizoen.' Ook qua bezetting zal Volendam nu al moeten gaan denken in de richting van een mogelijk heroptreden in de eredivise over een jaar. Croon (rond wiens positie ook het nodige te doen is; tweede trainer Joop Steur wordt al als zijn opvolger genoemd): 'Het be stuur heeft de afgelopen jaren een politiek gevoerd die gericht is op lijfsbehoud. Er zijn spelers verkocht en de daardoor ontstane leegten zijn opgevuld met mensen uit eigen kweek. Het geld is in kas gehouden om te kunnen overleven wanneer er op nieuw clubs mochten moeten verdwij nen. Alleen Walter Ferreira is ge kocht. En dat is eigenlijk een half seizoen een aankoop geweest, die in een noodsituatie is gedaan.' Het bestuur van Volendam zal nu moeten gaan handelen. Croon: 'Deze week zijn we al begonnen met wed strijden om jongeren te testen die in de toekomst de huidige problemen moeten gaan oplossen'. Voor de toe komst gezien in de huidige situatie met het betaalde voetbal lijkt dit echter een lapmiddel. Volendam zal meer moeten gaan doen. Wat daarmee bereikt kan worden, werd zondag in de wedstrijd tegen FC Den Bosch nog eens schrijnend duidelijk: het verschil tussen de gevolgen van de komst van Dick Beek bij Den Bosch en die van de aankoop van Ferreira door Volen dam was te- groot om in de wind te slaan. Volendam zal dus in vele opzichten helemaal opnieuw moeten beginnen. Blijft de vraag wat er één punt zal gebeuren: in Volendam wordt door het publiek vrijwel algemeen het hoofd van trainer Hans Croon geëist. Dat is geen nieuws: toen enige maan den geleden een begeleidingscommis sie naast Croon werd benoemd, ge beurde dat nadat het bestuur een motie om Croon te ontslaan had ver worpen. Ook binnen het bestuur zal dc kwestie-Croon terugkeren. De ko mende weken wordt er beslist over de trainer, die Volendam al ruim drie jaar onder zijn leiding heeft en voor een jaar nog onder contract staat' Croon zelf verdedigt zijn beleid met: 'Het is overal zo, dat in een situatie als deze de trainer als schuldige wordt aangemerkt. Bovendien moet men in aanmerking nemen, dat het bestuur die politiek van zekerheid heeft gevolgd en dat er daardoor geen krachten van buitenaf zijn aangetrok ken.' En als een van de spelers. Johan Pelk: 'Wat maakt het uit welke trai ner we volgend seizoen hebben. Trai ner Croon heeft ons in het verleden ook al eens uit de eerste naar de eredivisie gebracht Voor de spelers is het al of niet aanblijven van Croon geloof ik niet zo'n probleem.' Voor het bestuur echter wel. Vitesse Alleen een mirakel kan Vitesse nog in de top achttien van het betaald voetbal houden. De nederlaag tegen PSV (21) hebben het afgelopen weekeinde van Vitesse de eerste kan didaatdegradant gemaakt. Trainer Cor Brom realistisch: 'Het hele seizoen heb ik er rekening mee gehouden. We hebben geen sterk elf tal en dan weet je dat dit kan gebeu ren. Ik denk wel dat de jongens het snel zullen verwerken. De komende drie wedstrijden zijn eigenlijk niet zo belangrijk meer. We gaan nu vast werken aan het komende seizoen. Want in de eerste divisie moeten we toch zeker in de top kunnen mee draaien.' Op het moment dat Vitesse zich op maakte voor de finale raakte doelman Gert Bals geblesseerd. De in het begin nerveuze Dirk Beu kenhof verving hem. Vooral in de verdediging ontbrak daardoor de orga nisatie. Zegt Cor Brom: 'Bals heeft meer ervaring. In de slotfase heb ik de factor ervaring erg gemist. Met Bals waren we beter weggekomen.' Aan de andere kant moet gezegd wor den dat Beukhof in de wedstrijden die hij speelde, een paar prachtige reddingen verrichtte. Op een paar veel te harde duels na heeft Vitesse een sympathieke indruk achtergelaten. Brom: 'De jongens heb ben dit seizoen veel geleerd. Dat is ook heel wat waard. 'Vitesse heeft echter weinig technische voetballers waardoor veel wedstrijden op kracht gespeeld moesten worden. Nico Kunst: 'Ik ben lichamelijk behoorlijk moe. Ik zal blij zijn als het seizoen afgelopen is. We hebben te veel op kracht gespeeld. Uiteindelijk hou je dat niet vol. Tijdens de tweede transferperiode hadden we misschien meer techniek in de ploeg moeten halen. Volgend seizoen kunnen we weer lekker voet ballen. Het is niet leuk om een heel seizoen met je rug tegen de muur te staan.' Het bestuur van Vitesse gaat nu met de spelers over de contracten praten. Brom: 'Voor de eerste divisie zullen die allemaal gewijzigd worden. Het is duidelijk dat we het volgend seizoen minder publiek krijgen. De kraan gaat dan iets dicht.' De contracten van Ko Prins, Herman Venendaal, Gert Bals en Bosma lopen nog een jaar door. Ook het contract van Theo van Toledo: 'Waarschijnlijk zal Vites se mij wel wegdoen. Ik zal straks wel te duur voor ze worden.' Brom heeft maar één zorg, de ploeg bij elkaar houden. 'We kunnen pas iets aankopen als we een speler ver kocht hebben. Daar kun je uit opma ken hoe onze financiële positie is. Maar jongens als Gerritsen en Van Kerkhof wil ik niet kwijt. Die zijn belangrijk voor het elftal.' Gerritsen weet echter nog niet of hij blijft' Ik heb nu de smaak te pakken van de eredivisie. Als het even kan wil ik hier volgend seizoen ook in spelen.' Ook de 31-jarige routinier Bennie Werts twijfelt: 'Dit seizoen heb ik weinig spelvreugde gehad. Uit de om trek bij Arnhem zijn er amateurclubs bij me geweest of ik trainer wil worden. De aanbiedingen van de ama teurclubs en Vitesse weeg ik tegen elkaar af en dan neem ik een beslis sing.' Brom merkt terecht op: 'Een paar jongens kunnen wel zeggen dat ze weg willen, maar dat is niet gemakke lijk. Wie wil ze hebben? Het is een grote klasse.' Blijft nog de vraag of Brom (zijn contract loopt nog een jaar) bij Vites se blijft werken.' Er is een aantrekke lijke baan in Rhenen. Daar zijn wat informatieve gesprekken over geweest Normaal gesproken ga ik door.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15