Oude jazz in nieuwe albums Engelse trots gekrenkt na 'ramp van Wembley' Basketbalteam behoudt kans 2Voor25.- 22?o Wij ontvingen Spasski akkoord met ultimatum van schaakbond Van Westrenen terug in de honkbalselectie Wiersma remise "ldai met Sij brands Van der Vleuten TROUW/KWARTET VRIJDAG 5 MEI 1972 W Sport/Binnenland Ti l/Kl if Shirt Spektakel bij Het Kortgemouwde shirt: sportieve ruit, open en gesloten te dragen, polyester/ katoen, in beige/blauw en beige/rood. 24.- Het Matador-shirt: lOOVo Katoen Belofast in 5 pastelkleuren. Het BB-ruit shirt: sportieve ruit, button down, in blauw, rood of bruin. 27.90 Het Effen shirt: 2 borstzakken met kleppen, button-down, epauletten, polyester/katoen, in blauw, bruin of beige. 25?o Het Slanke shirt: getailleerd, borstzak, polyester/katoen, in o.a. donkerbruin, brique, geel en donkerrose. Het Oxford-shirt: hoge boord, button-downj diverse effen kleuren, polyester/katoen. W door Rud Niemans In de jaren '50 rekende de jazz verzamelaar het Amerikaanse platenmerk Prestige tot de belangrijkste distribuanten van topjazz. Nu we zo'n 20 jaar verder zijn, wordt bij gebrek aan ini tiatief van vele zijden de jazz- markt kunstmatig in leven gehou den met heruitgebracht, vaak his torisch, materiaal. Ook Prestige zag er wel brood in, om, zoals dat heet, op een gegeven thema te improviseren. Mikkend op jongeren met een ontwa kende interesse voor jazz, stelde men een 10-delig pakket dubbel-albums sa men, waarbij, discografisch en selec tief bezien, op soms wat slordige Alt- en basclarinettist Eric Dol- phy manier met het voorhanden zijnde werd omgesprongen. Never mind, de presentatie is smaakvol, de lines (van o m. Hentoff en Gitier) leesbaar, en de muziek zelf kan risicoloos, des noods in grote haast zonder voorproef k 25,per album worden meegeno men. Mits men de laatste alinea van deze summiere beschouwing even in gedachten houdt. Alle jazz in de jaren '50 had wel iéts te maken met giganten als Miles Davis, Sonny Rollins, Monk, Dolphy en Coltrane, wier opnamen dan ook de kern van deze serie vormen. Van Miles' quintet uit '56 de 'hotclub' van die tijd met Coltrane op tenor en de ritmesectie Garland-Chambers- Philly Joe werden de oude reper toires van 'Cookin'en 'Relaxin' integraal naar dit pakket overgehe veld. Monk is op zijn Prestige-best aanwezig met zowel trio- als quintetop- namen, waarin blazers als Frank Fos ter, Ray Copeland en Rollins figure ren. Ze omspannen Monk's creatieve periode '51-56. Alleen moest Prestige zich nog eens schamen voor de belab berde kwaliteit van de piano; het is een eeuwig raadsel dat Monk er über haupt op wilde spelen. De opnamen van pianist-zanger Mose Allison en tenorist Yusef Lateef zijn in deze context duidelijk van een tweede gar nituur. Lateef met selecties uit 'Other Sounds' (57), 'Cry! Tender' (59) en 'Into Something' (61) verzamelt en bespeelt k la Breuker stapels rietln- strumenten, flirt zoals het de Moslim betaamt zo nu en dan met Aziatische culturen, maar is pas op zijn best, wanneer hij zich gewoon in eerlijke hardbop dompelt, of een ballad blaast vol Dexter Gordon-invloeden. Van de door de avantgarde thans zo bitter gemiste alt- en basclarinettist Eric Dolphy (t juni '64) werden diens april '60-opnamen 'Outward Bound' en 'Out there' samengebun deld. De laatstgenoemde lp is me te klassiekerlg, vol Chico Hamilton- svndromen alsmede soms in-valse cel lo-experimenten van Ron Carter. Maar 'Outward Bound' met schitterende trompetsoli van Freddy Hubbard en van pianist Jaki Byard en Dolphy zelf is een 'must'. De expressieve spraakwatervallen van Eric gedijen door die begripvolle omgeving in adembenemende intensiteit. En dan komt Rollins aan de beurt. Met Coltrane ('Tenor Madness'), met Roach incl. Clifford Brown, mot het Red Garland-trio en met het Modern Jazz Quartet (met een eigen, binnen kort verkrijgbare album in deze serie aanwezig), Dat allea binnen de tijd spanne '51-56. Twee 'dijken' van pla ten met verbluffend inventief tenor- spel, dat mij acuut doet verlangen naar een weerzien. Wat mij betreft dan sinds Londen, maart '67, toen ik hem hoorde bij Ronnie Scott, 1H uur lang improviserend op 'Night and Day' yoga beoefenend op oude kranten in zijn hotelkamer. Er is weer een plaat op til en een USA-toumee, zo vernam ik. Misschien biedt zijn Finse engagement deze zomer de kans, hem hierheen te halen. Coltrane is wel imposant, met gezag hebbende toon, maar niet met zijn sterkste werk uit die tijd, vertegen woordigd. ('Training In' en 'Soultra- ne' zijn integraal herperst). Dubbelal- bums van Mingus en Parker (aanvan kelijk geblokkeerd, maar nu vrijgege ven) maken de cyclus vol. Wat de plaatsnrs. betreft: u Informeert maar naar de Prestige 24000-serie. Tenslotte dit: de kwaliteit van vele (Hollandse) persingen laat veel te wensen over. Alleen de Dolphy- en Rollins-albums ontkomen aan vervor ming en overmodulaties. Advies: in dien U over goede apparatuur be schikt, verhoog dan de naalddruk en er komt licht in de duisternis van een dreigende miskoop. Zeven uur durend 'Inklusief Konsert' AMSTERDAM Zeven uren achter een, van negen uur tot vier uur 's nachts, gaat het 'Inklusief Konsert' in Carré te Amsterdam op 12 mei duren. U hoeft het niet helemaal van begin tot eind uit te zitten, al mag dat natuurlijk wel. En de toegang Is helemaal gratis, want uit een subsidie van CRM, groot 30 000 gulden worden de medewerkende artiesten betaald. Dat zijn er nogal een paar. Behalve twee popgroepen, 'Solution' en 'Super Sister', komen Kees Ottens Syntagma Musicum, de Instant composers pool, de Slagwerkgroep Amsterdam, het Ne derlands Blazersensemble, de groep 'Het Leven, Misja Mengelberg en Han Bennink en het Harmonieorkest Beek en Donk. Dat laatste speelt het voor dit orkest geschreven 'Inserzione' van Willem Breuker. maar ook een bewer king van het laatste deel van Dvoraks symfonie 'Aus der neuen Welt'. Dan wordt de Nederlandse première van Stockhausens 'Mixtur' gegeven, en een oratorium-versie voor koor, orkest en electronics van 'Het leven van Rosa Luxemburg'. Verder staan op het pro gramma 'Signalement' van Peter Schat, een bewerking van de Sonate Pathétique van Beethoven door het Nederlands Blazersensemble, en een eersto uitvoering van 'de volharding' van Louis Andriessen voor een ge combineerd ensemble van klassieke en jazz-musici. Ter afwisseling van het overigens wel zeer afwisselende programma, worden tussendoor de filmpjes 'Summer In the fields' van Wim van der Linden, en 'Amok' van Piet van den Heuvel vertoond. Typisch Dick Bruna-figuurtje Dick Bruna exposeert In Tllburgse schouwburg TILBURG Tot en met 28 mei zijn in de Stadsschouwburg in Tilburg ont werpen geëxposeerd van Dick Bruna (sinds 1945 meer dan 1500 boekomsla gen) die vooral door zijn omslagen voor de Zwarte Beetjes grote bekend heid kreeg. Bruna, die ook schrijver en tekenaar van 29 kinderboeken is. en voorts briefkaarten, kinderpostze gels, kinderspelen, gordijnen en ontel bare affiches ontwierp, behoort tot de populairste en meest met uiteenlopen de prijzen bekroonde ontwerpers van ons land. KUNSTEN ANTIEKBEURS IN ROZENDAAL Onder auspiciën van het Nederlands Antiquairs Genoot schap wordt van 11 tot en met 22 mei in kasteel Rosendaal bij Arnhem de zesde Gelderse kunst- en antiekbeurs gehouden. De belangstelling voor an tiek neemt de laatste Jaren enorm toe en de vijfde Gelderse beurs, die in het voorjaar van 1971 gehouden is, werd dan ook door 6500 mensen uit binnen- en buitenland bezocht. Het aantal inzenders op de Gelderse beurs «tijgt regelmatig; ditmaal komen er 13 antiquairs. Voor het eerst in de ge schiedenis van de beurs wordt ook «en plek ingeruimd voor hedendaagse Gelderse kunstvoorwerpen, namelijk van Galerie De Rietstal te Arnhem. In de gewelven van het kasteel zal werk te zien zijn van onder andere Harrie van Kuyk (diepdruk), Geert- Jan van Oostende (droge naald) en Harry Gerritz (etsen). De opening van de beurs wordt verricht door de heer Word Lloyd, lid van de British Antique Dealers Association. Ramsey stoot Hurst uit selectiegroep Van onze sportcorrespondent LONDEN Op de vraag wat Engeland na de dramatische en ver woestende nederlaag tegen West-Duitsland moet doen, heeft Alf Ramsey nog niet met ingrijpende wijziigngen gereageerd. Ramsey heeft uit het elftal dat 13 mei in Berlijn aan de tweede wedstrijd in de kwartfinales van het Europese kampioenschap met een achter stand van 3-1 begint, één speler aan de kant gezet (Geoff Hurst, de 'held' van 1966) en drie spelers, die ten tijde van de eerste wedstrijd geblesseterd waren, in de selectie opgenomen. De ramp van Wembley, zoals de neder laag bij de Engelsen is aangekomen, is te vergelijken met een andere ramp die Engeland negentien jaar geleden trof. Toen sprong de Hongaarse majoor Ferenc Puskas en zijn razendsnelle supersterren met Engelands nationale voetbaltrots om alsof het een speelbal was. Net als destijds heeft men weer het pijnlijke gevoel meedogenloos ont maskerd te zijn als iemand die in zijn opbouw en aanpak van het moderne interlandvoetbal aan het einde van zijn Latijn is en helemaal opnieuw moet beginnen. Aanvoerder Alf Ramsey was in 1953 een van de Engelse spelers die door de Hongaren volkomen voor schut werd gezet. Vergeleken bij het werve lende optreden van Puskas en de zijnen stak hun spel dat zij met een onwankelbaar zelfvertrouwen als het beste ter wereld beschouwden, traag en statisch af. Na de nederlaag van 31 tegen West-Duitsland is de in middels tot ridder geslagen Ramsey het centrum van dezelfde indrukken. Want nu als de verantwoordelijke man voor de selectie van het Engelse elftal heeft hij moeten ervaren dat zijn keuze van spelers en vooral zijn Parachutespringen (handleiding voor een enkele reis aarde) door Hein Cannegieter. Uitg. Arbeiderspers, Am sterdam 154 blz. Atlas bi] de biologie (2) door GUnter Vogel en Hartmut Angermann. Uitg. Bosch/Keuning, Wageningen. 248 blz - 9.25 Ikebana de Japanse kunst van het bloemen schikken. Geschreven door Shodo Hayakawa. Uitg. Zomer en Keuning. Het boekje geeft 20 gekleur de voorbeelden waarbij wordt ver meld wat men aan materiaal nodig heeft en hoe men te werk moet gaan. Zeilen (de techniek van het zeilen in meer dan 500 foto's en tekeningen) door R. Denk. Uitg. Elsevier. 143 blz - 15,90. De man die Nederland redde, door J. Kessel. 2e druk. Uitg. Nijgh en van Ditmar, Den H\ag. 304 blz. - 17.50. Bij uitgeverij Elsevier te Amsterdam is dezer dagen het 14e deel van de zevende druk van de Grote Winkler Prins verschenen. Het gaat om de letters NEDE - PAGA. 825 blz. Deel I verscheen in mei 1966; het laatste deel zal volgens verwachting in 1975 verschijnen. Vennootschapsbelasting 1972. bestemd voor de aangifte over 1971 geschreven door mr. S. Stoffer, E. N. Jonker, H. W. Buitendijk. Uitg. Elsevier. Amster dam. 200 blz - 18,50. MOSKOU (AP) De Russische schaakbond heeft zich gisteren akkoord verklaard met het FI- DE-voorstel de tweekamp om het wereldkampioenschap scha ken tussen de Rus Boris Spass ki en de Amerikaan Bobby Fi scher in Rykjavik te houden. De Russische bond heeft dit in een telegram aan de internatio nale schaakbond (FIDE) meege deeld. De Russische bond heeft er te vens in toegestemd dat de twee kamp op 2 Juli zal beginnen. Dr. Max Euwe de voorzitter van de FIDE had dit woensdag ulti matief bepaald. Euwe nam deze beslissing nadat de organisato ren in Reykjavik hadden ver klaard bereid te zijn de hele match alsnog te organiseren en wel onder de voorwaarden van hun oorspronkelijk aanbod, dat eind december 1971 bij de we reldschaakbond werd Ingediend. Dit aanbod houdt o.a. in, dat er een prijzenfonds van 125.000 dollar beschikbaar is, waarvan vijfachtste naar de winnaar en drieachtste naar de verliezer gaat. Voor zover het evenuele ande re financiële aspecten van de match betreft, heeft president Euwe besloten dat besprekingen hierover uitsluitend door hem zelf met de organisatoren zullen worden gevoerd. De wereldschaakbond had de schaakbonden van de Verenigde Staten en Rusland van zijn be slissing op de hoogte gesteld en hun gevraagd uiterlijk 6 mei voor 10 uur 's morgens per telegram te bevestigen dat de spelers op de genoemde voor waarden voor het spelen van de match zullen aantreden. Euwe heeft de Amerikaanse schaakt bond eraan herinnerd, dat de uitdager van zijn uitdagings rechten vervallen zal worden verklaard, indien hij weigert te spelen. De Amerikaanse bond had gisteren nog niet geant woord. uitgestippelde taktiok door de Duit sers eigenlijk volkomen belachelijk zijn gemaakt. Sir Alf Ramsey was er tot die dramatische zaterdag heilig van overtuigd dat zijn ploeg het Europese voetbalkampioenschap voor landen teams zou kunnen winnen. Vooral om dat Engeland bij het bereiken van de halve finales, de beslissende eindfase van dit toernooi op eigen terrein zou mogen organiseren. In zijn droom zag hij een soort herhaling van het grote spektakel 1966, toen zijn Engeland, dan weliswaar niet de meest spectacu laire ploeg was. maar als team i-- sterk en degelijk genoeg om in eigen huis tenslotte toch nog op triomfante lijke wijze wereldkampioen te wor den. Sindsdien is er langzaam maar zeker een teruggang gekomen in de prestaties van het Engelse elftal, i.iet als trieste climax de voortijdige uit schakeling in het wereldtoernooi van Mexico door West-Duitsland. De klap is verschrikkelijk hard aange komen. En in verschillende kringen wordt nu geschreeuwd om het hoofd van Ramsey. De ijzeren ridder is echter niet zo maar iemand. De glorie van het wereldkampioenschap 1966 en het feit dat hij ervoor gezorgd heeft dat het publiek dan toch maar weer in groten getale naar het Engelse interlandvoetbal is teruggekeerd, wer ken nog steeds na. Diep in zijn hart zal ook Sir Alf er wel van overtuigd zijn dat hij met een geheel nieuwe jonge spelerskern van voren af aan moet beginnen. Felle manager? als Brian Clough van het dit seizoen zeer hoog geëindigde Derby County als Leeds het in de laatste wedstrijd tegen Wolves laat afweten, wordt Derby zelfs kampioen - mogen dan wel stellen dat de wedstrijd tegen West-Duitsland niet op het veld maar reeds in de selectie is verloren, waar blijft echter de medewerking van de machtige clubs als het er op aan komt een nieuw nationaal team te bouwen. De pro gramma's van de meeste topclubs zijn AMSTERDAM Werper John Westrenen zit weer in de nation^ honkbalselectie. De pas van een stige knieblessure herstelde Spart- is hiermede zonder een bal in de ca petitie te hebben geworpen terugj. komen. En dat is eigenlijk de en - verrassing bij de voorlopige selei die de technische commissie, voon r lopend op de komst van de Ami mr kaanse coach Ron Fraser, heeft sani gesteld.De selectie van het Nederla ve se team is nu als volgt: werpers: B< schat, Beenders, Leurs (allen Hl )8C lein Nicols) en Van Westrenen (Silr, ta). Achtervangers: Wim Crou U (OVVO) en Augustinus (Sparta). B nenvelders: Robert Maat, Van is e Vaart (allen Haarlem Nicols), Jag kers, Beckers (allen Sparta) en )euw den Dungan Gronovius (Storks). 1 de tenvelders: Richardson, Kramer izoe her (Sparta) en Smith (HCAW). S et k uijf tiscl et. HENGELO (ANP) In de tw« S ronde van het wereldkampioensc B dammen ging de meeste belangstel uit naar het duel tusen de Nederl ro,, se grootmeesters Harm Wiersma Ton Sijbrands. Het werd een p; ng CT die door beiden met veel durf enL dernemingsgecst werd gespeeld, misschien velen wel verbaasd zal za ben is het feit dat niet Sijbrand lpDe, dit treffen domineerde maar de lgen< kend GEOFF HURST uit selectie hier gewoon overladen met wedstrij den. Niet alleen voor de grote eigen competitie, die terecht voor 's werelds zwaarste doorgaat, maar ook voor alle mogelijke bekercompetities, die hier nu eenmaal erg sterk aanspraken en financieel dus zeer aantrekkelijk zijn. Men krijgt echt niet de indruk dat de clubs overlopen van bereidwilligheid om aan de opbouw van een nieuw nationaal elftal mee te werken. Kort om Sir Alf Ramsey is nu meer dan ooit een beklagenswaardig man. Ook wel omdat niemand staat te trappelen om zijn moeilijke taak over te nemen. Het past helemaal in zijn lijn dat hij straks met zo ongeveer toch weer hetzelfde elftal naar Berlijn gaat, om in de tweede wedstrijd tegen de Duit sers te redden wat er nog te redden valt. Want niet alleen hij zelf. ook zijn spelers zijn op Wembley ontluis terd. De gelegenheid om zich daar voor te revancheren, zal hij hun zeker niet willen onthouden. tionale kampioen Wiersma. Tweede ronde: Dolhom (Fr)-Janesek 2-0, Fanelli It)-Verpoest iBel) i-l, Am (Rus)-Allar (Sur) 1-1, Koeperman Smith (VS) 1-1. Wiersma (Ned)-Sybi Oblee (Ned) 1-1. Gantwarg (Rus)-Baba Sj 11 Agliardt (Mon)-Kuyken (Zw) 0-2. Laporta-Hisard 11;. Uit de tweede ronde Wit: L- iwecue runue: Harm Wiersma; iwart: Ton Sijbojl gr; itrac over n nie 1. 33-29. 17-22. 2. 29-33, 11-17. 3. «-39, 4 50-44. 1-6. 5. 31-26. 16-21. 6 32-28, 7 28x19, 14x23 8 35-30. 10-14 9 30-24, 10. 37-31, 5-10. 11. 42-37, 21-27. 12. 20-25. 13 40-35, 14-20 14. 35-30, 9-14 K 44-40. 3-9- 16. 40-35, 28-32. 17. 37x28, 18. 28x19. 14x23. 19. 29x18, 20x40. 20. 12x23. 21. 42-37, 8-12. 22. 30-24, 13-1 33-29, 8-13. 24, 33-33, 11-16. 25. 47-42, 26. 42-38. 2-8. 27. 37-32, 4-9. 28. 32x21, 29. 41-37, 23-23. 30 37-32. 28x37. 31. 9-14. 32. 42-37. 27-31. 33. 36x27. 22x4 38x47, 17-22. 35. 43-38. 14-20. 36. 38-32, 1 37. 46-41, 22-27. 38. 32x21, 18-23. 20x38. 40. 9x20, 15-24. 41. 41-37. 37-31, 11-17. 43. 31-27, 13-13. 44, 47-41, 45. 34-40. 25x43. 46. 49x47. remise. VINAROZ (ANP) Jos van der ten heeft gisteren de zevende gewonnen van de Rondo van Si Hij legde de afstand van 171 kiloi tussen Valencia en Vinaroz af f uur, 13 minuten en 9 seconden! der Vleuten had één seconde j sprong op een groepje met Van V Eerste overwinning op België met 95-74 HAARLEM René Mol, de coach van het Nederlands basketbalteam ging gisteravond na afloop van Neder- land-België op de schouders van de spelers. Daarmee brachten zij hulde aan de man die Nederland eindelijk van het 'België-complex' heeft afge holpen. Het basketbalteam versloeg voor het eerst in de geschiedenis België (95'74) en heeft daarmee een goede kans de finalepoule van het pré-Olympisch toumool nog te halen. Daarvoor moet dan vandaag wel van Albanië, dat nog zonder winst is, gewonnen worden. De 43-Jarlge René Mol vond dat Ne derland te lang gebukt is gegaan onder het België-complex. René Mol: Tedere keer als Nederland tegen Bel gië moet spelen, gingen de spelers onder de zenuwen het veld op. Dat betekent meteen al een achterstand. We moesten van die zenuwentoestand zien af te komen. Want volgens mij had Nederland al veel eerder kunnen winnen, als er maar rust was gewe sco Die rust is er nu gebracht. Ik heb niets speciaals gedaan met de spelers voor deze wedstrijd. Ze zijn er volko men ontspannen naartoe geleefd'. Die ontspanning en het feit dat het speelplan zo voortreffelijk klopte zorgden er voor dat België al ln de eerste helft op een forse achterstand werd gezet: 50-39. Mol: 'Het spelletje van België, waar ik tien jaar bondsco ach ben geweest, is erop gericht snel een voorsprong te nemen en daarna het spel te controleren. Dat mocht niet gebeuren en daar hebben wij ons volledig op ingesteld'. Drie mannen kregen van Mol de opdracht België's basketbalkeizer Willy Steveniers af te stoppen. De eerste man was Karei Vrolijk. Hij begon voortreffelijk en slaagde er zelfs in de beginfase in een groot aandeel ln de Nederlandse score te leveren. Maar zijn spel bracht ook met zich mee dat er veel prsoonlijk te leveren. Maar zijn spel bracht ook met zich mee dat er veel persoonlijke fouten werden gemaakt. Zoals dat ook zijn opvolgers Ton Boot en Frank Kales overkwam. Het trio haalde dan ook het einde van de wedstrijd niet. Mol: 'Ik had daarop ook gerekend. Je moet de Belgen afstoppen voor ze aan hun drive kunnen beginnen. Dan ont regel je de zaak erg goed. Een speler die op zijn handen wordt geslagen, raakt psychisch altijd wat uit balans. Hij gaat aan andere dingen denken en dat komt zijn spel niet ten goede. Een man als Steveniers werd door Karei Vrolijk aan het om het in goed Nederlands te zeggen balen gebracht. En als Steveniers eenmaal baalt, dan duurt dat de hele wedstrijd i we 1 door. In dit geval waarschijnlij wel wat langer. We hebben t~* ons spel kunnen opdringen. Ei e. was de oorsprong van onze win: 1 rust bleef Nederland zeer centreerd en zeer zelfbewust «73 voorsprong handhaven. En to#VVo Belgen langzaam duidelijk wei er geen eer meer was te behalef de kc de mae tot 21 punten nog wee Pui uitgebouwd. René Mol weer: 'Par de geen moment gerust geweest [We ui overwinning. Pas toen het afg ^b Li was, wilde ik het geloven. Dat öat h doordat ik het Belgische spel L goed ken. Ik weet toch dat zij n n'et ling kunnen versnellen en das erediv uitlopen. Het gebeurde gelukkif' voor het kon ook niet gebeuren d<r' de v manier waarop wij ze opvingen "ni we zijn er met deze overtf natuurlijk nog niet. Nederlan ae t gewoon nog beter en het zal ra. toekomst als we ons blijven voo*'tek denz oals dat nu gebeurd is or Ucl va kome"' éld voo Nederland: Dekker 2-0. Boot 8-8. HjC^5 2 rewiln 3-8: Ruud Harrewijn S-4. Vrolf «at er Slkklng 0-2, Van Woerkom 2-5, AkerWrden 18. Van Wilgen 0-2, Van Tuyll van Sifceft mice ken 2-2. Kalei 6-4, Kip 0-1. c„ Stand: 1 Tsiechosiowakije 2-4 Nederland 2-2 (160-151), 3 België 1* Wedstri 177). 4 Albanië 2-0 (151-171).

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 14