'Groene hart' wordt diepgaand onderzocht Breng zelf uw bloemen mee naar deFloriade. Bij cultureel beleid 'in beginsel' tegen gescheiden publiek DE STANDAARD herdrukt Kans op redding kliniek in Davos Omringd door zoveel uitbundige fleur, kunt u niet achterblijven. Dat hoeft ook niet. Want lente en rewonde boer idringer chterna .oningin onthult [literstandbeeld in haar moeder zomer'72 brengt bloeiende imprimés. Japonnen met bloemen, japonnen met kleuren. Een modetuin vol voorjaarstinten. Ontdek een stukje Floriade. Bij Lampe. OUT/KWARTET YRUDAG 5 MEI 1972 In opdracht Rijksplanologische dienst: fan een onzer verslaggevers TRECHT Tienduizend gezinnen in het noordelijk deel van liet 'groene hart' zullen deze maand orden ingeschakeld bij een onderzoek naar het dichtgroeien van het 'open' middengebied in de andstad. Tweehonderd studenten van het geogra fisch instituut van de rijksuniversiteit in Utrecht ïllen in 49 gemeenten op pad gaan met enquête-vragen naar het wonen en werken in het Hollands fdden. ADVERTENTIE onderzoek wordt uitgevoerd in idracht van de rijksplanologische enst, die aan het geografisch insti- ut 225.000 beschikbaar stelde. De iquète is een onderdeel van de op- acht aan het geografisch instituut, t een periode van twee jaar denkt idig te hebben om een beter inzicht krijgen in de ontwikkeling van de polking en de werkgelegenheid. De eerstejaars studenten die deze land het veld in gaan. doen dat in t kader van hun studie. Later zul- derdejaars studenten aan de nd van de beschikbaar gekomen tevens kernanalyses gaan maken, rijksplanologische dienst is op dit enblik intensief bezig met een stu- van het groene hart. Aan grote ireaus in Nederland zijn deelprojek- uitbesteed. Ook staatsbosbeheer landbouwdiensten zijn ingescha- Id. jrgenkind Het is niet ondenkbaar dat gevaar werd gisteren in Utrecht onderkend dat de resultaten van de enquête door gemeentebesturen aangegrepen zullen worden om aan te tonen dat de burgers in hun plaats meer voorzie ningen willen, in de vorm van bij voorbeeld riolering, supermarkten, dorpshuizen en zwembaden. Dat kan dan materiaal vormen voor een lobby bij de regering voor nog meer wonin gen, meer gemeentefinanciën en daar mee de mogelijkheid de mensen te geven wat ze wensen. Overigens zal door het Utrechtse team ook nage gaan worden wat de beweegredenen zijn van gemeentebesturen om vaak zo gretig toe te geven aan de druk die van buitenaf wordt uitgeoefend om nieuwe uitbreidingen te realiseren. Daarbij zou als uitkomst wel eens kunnen zijn de ambitie en status van sommige colleges van B. en W. die ook persoonlijk in materieel opzicht er beter van worden zodra zij grotere gemeenten gaan besturen. it groene hart is een groot zorgen- nd van planologen in Nederland. In tweede nota voor de ruimtelijke lening is het bestemd als 'open' >ied. De laatste jaren is de groei n de bevolking er driemaal zo snel de rest van Nederland (in imige plaatsen zal, zoals ouw/Kwartet zaterdag aantoonde, groei dit jaar zelfs acht tot tien zo groot zijn) en ontwikelt de uatie er zich chaotisch. De bemoeie- van de rijksplanologische «nst hebben te maken met de tot- mdkoming van een aanvulling op nota over de ruimtelijke ordening volgend jaar zal gaan verschijnen, lgens de Utrechtse onderzoekers is een 'kentering naar een wat harder eid', die in de aanvulling zichtbaar et worden Het is evenwel de vraag hoeverre het Utrechtse onderzoek iraan bij zal kunnen dragen. Op persconferentie bleek gisteren dat vragen in de enquête met name icht zullen zijn op de wijzigingen zich na 1960 hebben voorgedaan de woningsituatie en plaats waar beroep wordt uitgeoefend. Ook zal de bereikbaarheid van winkels, olen in en buiten de gemeente ïdacht worden besteed, frappant antwoord is al binnen de gemeente Lopik die aan het grafisch instituut liet weten 'dat noodzaak tot groei aanwezig is om mensen meer en betere voorzienin- te kunnen geven'. Engagement Het hangt intussen van het 'engage ment' van de Utrechtse onderzoekers af in hoeverre de enquête en de studie daarna, gebruikt kunnen wor den om de verstikkende groei in het Hollands midden tot staan te brengen. Zo kan ook als resultaat uit het onderzoek naar voren komen dat eventuele aanleg van rijksweg 3 dwars door het 'groene hart' een enorme versnelling van de groei tot gevolg zal hebben van de aan de rijksweg lig gende gemeenten. Uit de antwoorden van de stafleden van het instituut, drs. L. M. van Woersem en drs. H F L. Ottens, werd gisteren niet duide lijk in hoeverre de resultaten van het onderzoek zullen dienen 'om druk uit te oefenen'. Naast het onderzoek door de rijksuni versiteit in Utrecht, is reeds enige tijd een interfakultaire werkgroep mi lieuonderzoek van de VU bezig met een onderzoek naar de bedreiging van een deel van het groene hart. hel zogenaamde 'ronde venen' gebied met als centrum Waverveen, Mijdrecht. Wilnis en Vinkeveen. In tegenstelling tot het Utrechtse onderzoek dat de relatie tussen wonen en werken in het Hollands midden bestudeert, is het VU-onderzoek veel meer gericht op het milieu van de streek. De VU had aanvankelijk het plan een studie te wijden aan heel het groene hart. maar moest daarvan afzien door ge brek aan geld en mankracht. De VU heeft niet de beschikking over de twee en een kwart ton die de RU in Utrecht van de rijksplanologische dienst kreeg en is zelfs extra gedu peerd doordat de geldstop van de regering consequenties heeft voor het aantrekken van personeel. Honderd jaar geleden verscheen het eerste nummer van Dr. Abr. Kuyper's DE STANDAARD. Vijf nummers uit die eeuw zijn facsimile herdrukt Met hoofdar tikel, familie-advertenties, gemengde berichten, Kamerverslagen enz. 1 april 1872 Het eerste nummer -Jr 3 april 1903 De spoorwegstaking Troelstra in de 2e Kamer. 9 november 1920 met o.a. overlijden van Dr. A. Kuyper. -A- 15 mei 1940 'Het einde Dr. H. Colijn over het vertrek van de regering naar Engeland. 15 december 1944 Het laatste nummer Men leze tussen de regels door! Bestel deze facsimile uitgave door overschrijving van ƒ3,90 plus 0,60 porto 4,50 op postrekeningnummer 269274, Chr. Pers te A'dam onder vermelding 'DE STANDAARD'. DEN HAAG Ook in de toekomst zullen tuberculosepatiënten in het Zwitserse hooggebergte verpleegd kunnen worden. Daarvoor zal het da gelijks bestuur van het Astmafonds dinsdag in de vergadering van het voltallige bestuur een voorstel doen om het Astmafonds zich financieel te doen garantstellen. Waar dit in zal uitmonden is nog niet bekend. Mogelijkheden als voortzet ting van de bestaande Davoskliniek, die nu met sluiting wordt bedreigd, of aansluiting bij buitenlandse klinie ken in dit gebied liggen open. 'Maar zeker is dat er de eerstkomende jaren nog voor een bepaald soort astmapa tiënten een grote behoefte blijft be staan aan deze verpleging in Zwitser land. Voor deze mensen willen we een abrupt afbreken van die mogelijk heid voorkomen. Overigens is het best mogelijk dat over tien jaar de ontwik keling in de medicijnen al zo ver is. dat de verpleging in het hooggebergte overbodig blijkt,' aldus een toelich ting van het Astmafonds. De heer Plantenga, lid van het be stuur, dat tot sluiting van de kliniek heeft besloten gaf als commentaar: 'Ik ben bang dat het Astmafonds ver wachtingen wekt, lie het misschien niet zal kunnen waarmaken. Ze ken nen daar immers de cijfers van onze tekorten nog niet. Maar als deze ver- pleegmogelijkheid door hulp van het Astmafonds kan blijven bestaan jui chen wij dat uiteraard van harte toe.' n een onzer verslaggevers RNEUZEN De 72-jarige al- nwonende boer Mark Dilleman gisternacht in zijn afgelegen erderij in een polder bij Ter- ïzen overvallen en door twee oten vrij ernstig gewond. Een de kogels raakte zijn arm, andere drong in de buikholte ir binnen. De dader, van wie in signalement bestaat, wist te vluchten. In de boerderij werd ts vermist. anks zijn verwondingen heeft de r, gewapend met een grote raapvijl, nog geprobeerd de indrin- die via het keukenraam de oenen I. achterna te gaan. Hij slaagde er kr niet in hem te grijpen omdat man voor de boerderij een auto staan. Hevig bloedend is hij daar naar zijn 100 meter verder wonen buurman gefietst om telefonisch politie te waarschuwen. Toen dit gebeurd, fietste hij ook weer naar hij dit heeft klaargespeeld, be- pen we nog niet', zegt de politie Terneuzen. 'Dilleman is een isch taaie Zeeuwse boer, maar om tog gewond een indringer achter- te gaan en dan ook nog op je fiets stappen, is toch wel een heel onder staaltje van koelbloedig- We hebben zelfs de grootste ite gehad hem te bewegen zich rk net ziekenhuis te laten brengen', 'er is daar direct geopereerd en het nu goed. Sens de politie, is de indringer rcchijnlijk gestoord bij zijn werk. 11 hij hoorde stommelen is de boer ot de bedstee uitgestapt. Op dat fnent kwam de indringer zijn kamer ïen, scheen hem met een lantaarn "et gezicht en loste zonder waar- [jwing de twee schoten. Toen hij j™, dat de boer daardoor niet geveld, nam hij de benen. Binnenland T13/DBL13 Apartheid geen breekpunt Van onze parlementsredactie Op luchtige polyester voile bloeien de bloemen in rose en paars, onder 'n kraag met strik. Volledig gevoerd. Mt.36/44. Bloemen en katoen gaan uiterst modieus samen in oranje en groen. De japon heeft 'n V-hals en grappige striksluiting. Mt.38/44.^^ STERDAM Woensdag 17 mei morgens elf uur zal koningin iana op de hoek Rokin/Lange ugsteeg in Amsterdam een beeld hullen dat de Amsterdamse beeld- ïwster Thea van der Pant van lingin Wilhelmina heeft vervaar- d. Het initiatief tot het oprichten 1 een standbeeld van koningin lhelmina werd in 1967 genomen Dr het contactorgaan van vrouwen- anisaties in Amsterdam. Katoenen japon in oranje en bleu, mt. 38/44, f 59.- DEN HAAG De Nederlandse regering stelt aan Zuid-Afrika de voorwaarde dat bij uitwisseling van culturele manifestaties 'in be ginsel' voor alle bevolkingsgroepen kan worden opgetreden. Bepaal de evenementen zijn niet doorgegaan, omdat de Zuidafrikaanse rege ring niet aan deze voorwaarde wenste te voldoen. Slanke japon in kris-kras kleuren, met 'n gérende rok in banen. De stof is praktisch polyester imprimé in rood en groen dessin.Mt.38/46. 59, Staatssecretaris Westerterp van bui tenlandse zaken deelde dit gisteren in de Tweede Kamer mee in een openba re vergadering van de vaste commis sie voor buitenlandse zaken, onder wijs en cultuur, recreatie en maat schappelijk werk. Het onderwerp was het probleem van de internationale culturele betrekkingen. Van de gestel de voorwaarde is de Nederlandse re gering nog niet afgeweken. De heer J. J. Voogd (PvdA) stelde de eis. dat bij alle culturele contacten de garantie moet bestaan, dat we ons in geen enkel opzicht aan de apartheid onderwerpen. Dit ging de staatssecre taris te ver. De dialoog met Zuid- Afrika moet blijven bestaan en daar om is nodig dat de contacten niet worden verbroken. Een dergelijk ant woord kreeg ook de heer P. Jongeling (GPV) die bezwaren maakte tegen culturele contacten met Oosteuropese landen. Mr. C. A. Bos (CHU) zei het wel in grote lijnen met de heer Voogd eens te zijn. Hij vond, dat de regering weinig inventief was in de contacten met Zuid-Afrika Het liefst zou hij zo'n 500 Zuidafrikaanse studenten de gelegenheid geven in Nederland te studeren om ze zo tot andere gedach ten te brengen. NIET TEVREDEN De Kamerleden bleken nog te weinig enthousiast te zijn over het Neder landse internationale culturele beleid. Een goed samenhangend beleid staat nog maar in de kinderschoenen. Staatssecretaris Westerterp had het zo gesteld, dat de departementen van onderwijs en wetenschappen en van cultuur het beleid ontwerpen en dat het departement van buitenlandse za ken coördineert en uitvoert. Dit ont lokte de heer P. Dankert (PvdA) de opmerking, dat men het beleid nog zo goed kan ontwerpen, maar dat het toch op de aktiviteiten van buiten landse zaken aan komt. Mr. J. N. Scholten (AR) zei duidelij ker: 'Het is een heilloze weg, wanneer alles gecentraliseerd wordt bij buiten landse zaken. Het directe contact valt dan weg. De ministeries zelf moeten deze buitenlandse betrekkingen behar tigen'. Staatssecretaris Westerterp vond het wijs eerst ervaring op te doen met de voorgestelde formule. Hij was het er wel mee eens dat buitenlandse zaken niet alles zelf moet willen doen. Aanleiding tot het debat was een regeringsnota (nog van het kabinet- De Jong), die de Kamerleden maar 'magertjes' vonden. Na lang aandrin gen beloofde staatssecretaris Wester terp en de ministers Engels van CRM en De Brauw van wetenschapsbeleid, dat in het najaar een nieuwe nota zou verschijnen. De heer Jongeling drong nog aan op het vestigen van een Nederlands insti tuut in Brussel en een instituut in Lille om de laatste resten van de Nederlandse cultuur daar te bewaren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13