Comité op zoek naar betere psalmberijming De Navigators en de bijbel Trouw Kwartet 5000 geref. vrouwen in Leeuwarden DE STANDAARD herdrukt 'Ruimtelijk beleid overheid faalt' vandaag Beroepings- werk Vrijgemaakten herzien kerkorde Tsjechische nonnen in concentratiekloosters Boekenetalage TROUW/KWARTET WOENSDAG 3 MEI 1972 Kerk/Binnenland TR2/K2 In gesprek met Jac. Polak door A. J. Klei De heer Jac. Polak is zo vriendelijk mij van het station te halen. In de auto, op weg naar zijn Vlaar- dingse woning, neemt hij liet onderwerp dat ons zal bezighouden, al te pakken: 'We kwamen terug van een reis door Amerika en thuis vertelde mijn zoon dat de nieuwe psalmberijming door de synode aanvaard was. Een historische dag, had dominee Kunst gezegd. Nou ja, 10 mei 1940 was ook een historische dag De heer Polak ls een gereformeerd man (hetgeen kenners al gesnapt heb ben vanwege 't noemen van de naam van oud-synodevoorzitter dr. P. G. Kunst), hij telt 73 jaren (je geeft hem gauw tien jaar minder met z'n tengere figuur) en hij was directeur van een industriële onderneming. Ons eerste contact was in begin '69: een langdurige telefonade naar aanlei ding van een paar opmerkingen die ik gemaakt had over zijn boekje 'On kruid tussen de tarwe'; ondertitel: enkele kritische beschouwingen over de nieuwe interkerkelijke psalmberij ming. De heer Polak wekt daarin de gereformeerde synode zeer nadrukke lijk ('Let op uw zaak! Het is nog niet te laat!') op, terug te komen op het besluit, de nieuwe berijming te accep teren. Ik vond dit een volstrekt on haalbare kaart, enfin, we hadden er een plezierige telefonische discussie over. Veel voeten aan de grond kreeg de heer Polak niet met zijn voorstel, de nieuwe berijming op z'n best te zien als een voorlopige proefbundel. Kerk bod escri benten deden vriendelijk, ze hadden het over 'deze zoon van het oude volk* (de auteur had zijn boekje opgedragen 'aan de nagedachtenis van mijn vader, die de synagogale zang van de psalmen van Israël kende en mij de liefde voor deze liederen heeft bijgebracht*), maar voorzover ik weet is nergens een kerkeraad of synodelid in 't publiek serieus op de gedachten van de heer Polak ingegaan. En ik zette 'Onkruid tussen de tarwe' in mijn kast bij een paar andere brochu res over de psalmberijming. Maar verleden jaar augustus kreeg ik een gestencild bundeltje psalmberij mingen toegestuurd en onlangs nog een. De afzender was in belde geval len het Comité Psalmberijming, cor respondentie-adres: Jac. Polak, Prins Bernhardlaan 41, Vlaardingen (rijn gironummer is 65.193, dit ten gerieve De redactie behoudt xlch het recht voor om ter opname In doe rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publlkatie wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de heer Joh. C. Franeken. secretaris van de honfdredacUe vat: Trouw- Kwartet, Postbus 839. Amsterdam. Israël In Trouw/Kwartet van 28 april kriti seerde ds. Gerssen een IKOR-televi- sieuitzending over Israël. Met name zijn opmerkingen dat de joodse lei ding de Arabieren uitnodigde te blij ven, maar dat het Hoge Arabische Comité hen preste tot vluchten, no pen tot de volgende aantekeningen: a. een belangrijke oorzaak van de Arabi sche vlucht was de paniek zaaiende psychologische oorlogvoering van de Haganah. De Zionistische troepen de den waarschuwingen aan de Arabische bevolking via luidsprekerwagens en pamfletten, beloofden vrijgeleide naar Arabisch gebied en 'hinted at terrible consequences if their warnings were disregarded' (A. Koestier: Promise and Fulfilment, pag. 207). Zodoende 'the flight from the town assumed De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Dagtl>jk* b«Miu Hoog. dr. t. wolde. mi. G Nootdorp. W. dam: J. lomer, 8. Bol, Den leumink, Poter»- C. van Dom, Fibbe, Roller- Utrecht; dn. J. W. de Pou», Den Hoog; J. Smol- lenbroek, Wotienaor. Overige leden von het olgemeen bestuur; K. Abmo, Amsrerdom; H. A. de Boer. IJmuiden: Th. Brouwer. Assen; mr. dr. J. Don net, Den Hoog; J. von Eibergen, Schoorsbe'gen mr. K. von Houten. Wogeningen; ds. O. T. Hylkemo. B'iihoven. Joc. Huijsen, Deltt; mevrouw M. C E. Kloosler- mon-Fotioens. Voorscholen; me vrouw J. G. Krooyeveld-Wouien, Heerhugowoatd: prol. dr. G. N. lammens. Noorden; ds. F. H. landsmon. Den Hoog; H. de Mooij. Riinsburg: prof. dr. G. C von N'flrik. Amsterdam; H. Olie- vanger. Bu'tenposi; mr. dr. J. Ozmgo. lunleren. dr. A. Veerman, Ri|swi,k IZ-HI; H. H. WemmeC, Den Hoag. dn. R. Zi|litio. Ooster- land (Zld). Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J.de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro 26 92 74. Banki Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Uem.giro X 500. panic proportions even before general fighting had started' (J. Kimche: Se ven fallen pillars, pag. 219); 2. dat het Hoge Arabische Comité de vlucht wenste is twijfelachtig, althans onbe wezen. Deze verklaring riekt overi gens naar de al te lang geloofde fixie, dat de tragische Palestijnse exodus door de Arabische leiders werd gelast; 3. inderdaad werden naderhand in Haifa toch nog pogingen van joodse zijde gedaan, de Arabieren tot blijven te bewegen; weliswaar een uitzonde ring op de regel in de gehele Pales tijnse oorlog (E. ODalance: the Arab- Israeli War 1948, pag. 171-172). Utrecht A. W. d. Kooij Het mes erin Hoewel geen specialist in geldzaken voelen we toch dat het niet goed gaat in ons land. Ieder vraagt meer en m e er, terwijl we weten dat dit onmo gelijk is. De oppositie wil enkel op militaire uitgaven besnoeien, en voor de rest schijnt het dat die schatkist onuitputtelijk is. Ook de regeringspar tijen vragen steeds meer, ook nog meer sociale voorzieningen etc. Maar ik meen dat we aan het eind zijn en waarschijnlijk er al overheen. Een gevolg is dat we ons uit de markt prijzen en denk dan maar niet aan de ramp van de werkloosheid. En dan roepen om regeringsmaatregelen. Maar volgens mij kan de regering daar maar heel weinig aan doen. Of dat nu een regering Biesheuvel is of een regering Den Uyl is dat maakt niets uit. Ik als plattelandbetwoner zie al dat geen boer meer een knecht heeft mede door die sociale lasten. Bedrijfsinkrimpingen zijn aan de orde van de dag. om maar niet te spreken van de bedrijven die moeten sluiten. Ik hoop dat de regering en de partij en die haar steunen, de moed en de durf hebben om ons bestwil het mee er in te zetten. 't Noorden Texel Joh. Daalder Benauwing In de krant van 28 april stond boven de aanvaarding ln Duitsland van het 'Vriendschaps'-verdrag met het com munistische Rusland als kop; Opluch ting in Europa na triomf voor Brandt'. Inplaata van 'opluchting' had ik liever gelezen: 'ontsteltenis* of 'be nauwing' in Europa door dit verdrag. Zou er werkelijk tevredenheid of in stemming bestaan met deze verdrags sluiting bij christenen, bij families die gescheiden in West en Oost Duitsland moeten leven, en bij de volkren ach ter het ijzeren gordijn die geen volle dige onafhankelijkheid kunnen verkrij gen, maar als 'vazalstaten' in 'slaver nij' van Rusland verkeren? Hoe kan nu een waarlijk democratisch land een verdrag aangaan met een staat waar geen burgerlijke vrijheden be staan en de godsdienstloosheid wordt gepropageerd? Door haar vriend schapsverdrag met Rusland baant Duitsland de weg voor het imperialis tische, militairistische Rusland, zijnde het meest koloniserende land in Euro pa, de weg voor haar communistische 22greSS" I. d. Tombe Leiden Gezangen Het stukje van de heer J. Lankester is mij uit het hart gegrepen. Dat er anno 1972 nog zulke naïeve mensen in ons land zijn, die blijkbaar overtuigd zijn dat de psalmen in de zg. 'oude berijming' zo maar kant en klaar uit de hemel zijn komen vallen. Wellicht dat er door de reacties op de geplaat ste stukken in de krant wat minder nonsens in de hoofden en/of harten blijft zitten. Rotterdam J. van Dorp Jr Oude stijl (slot) De meeste kerkdiensten zeggen Je maar weinig meer, je komt er uit zoals je er ingekomen bent, leeg. Ik verlang echt niet meer naar een preek van een uur, maar zoals nu. is het de moeite niet meer om te gaan- zitten. De dienst begint om vijf uur en om half zes sta je alweer op de stoep, heb je ook nog negen verzen gezongen plus de zo langzamerhand afgezaagde geloofsbelijdenis. Voor mij hoeft het niet meer. Terug tot de wet en tot de getuigenis en anders zal onze kerk geen dageraad meer heb ben. H. Swager van hen die bij hem een of beide bundeltjes willen bestellen voor één gulden per exemplaar). Blijkens de begeleidende brieven werkt het comité aan een psamberijming die beter moet zijn dan de bestaande berijmin gen; beter ook dan het blauwe boekje: de in blauw omslag gestoken interker kelijke psalmberijming die sinds een paar jaar in de meeste protestantse kerken en op de meeste christelijke scholen in gebruik is. Waarom De heer Polak zet de strijd dus voort. Waarom eigenlijk?' De gereformeerde synode (om van andere synodes maar te zwijgen) heeft hem laten praten en er blijkbaar niet tegenop gezien 'een zwarte bladzijde in de geschiedenis van de gereformeerde kerken' te schrijven (want zo zag en ziet de heer Polak de aanvaarding van het blauwe boekje). Waarom dan doorgaan? We rullen de heer Polak niet horen zeggen dat de nieuwe berijming com pleet ondeugdelijk is. Hij zegt: 'Er staan prachtige dingen in en daar heb ik groot respect voor. Het zijn trou wens geen kwajongens die met deze berijming bezig zijn geweest. Maar ons uitgangspunt is dat voor de dienst des Heren het beste nauwelijks goed genoeg is. Natuurlijk zullen wij ln dit leven de volmaaktheid niet bereiken, maar de zaak is dat je van dat blauwe boekje met de beste wil van de wereld niet kunt zeggen dat het 't best denkbare of 't best mogelijke is. Het lijkt eT niet op. Maar wat heeft men gedaan? Men is op een gegeven moment gewoon opgehouden W6rKWIJZ6 De heer Jac. Polak aan zijn huisorgel betrokkenen zijn buiten verbanders geworden. Het zijn: mevrouw E. IJs- kes-Kooger uit Heemskerk, D. W. L. Milo uit Vierhouten en mevrouw M. J. Bakker-Van der Schoor uit Zaan dijk. Samen met de gereformeerde P. Mijderwijk uit Haarlem (voorzitter, herstellende van een langdurige ziek te) en de heer Polak vormen zij het Comité Psalmberijming. met verbeteren, men heeft de deur voor verdere kritiek gesloten, want de heren hadden er genoeg van. En toen is de zaak doorgedreven. Daér zit de fout. De berijming van 1773 is een kleine tweehonderd jaar meegegaan, en nu vragen wijwat was er op tegen om die twee eeuwen vol te maken en er desnoods nog tien jaar bij te doen en dan met een berijming te komen waarvan je kunt zeggen: kijk, dit is op het ogenblik het beste van wat wij, mensen, te bieden heb ben Maar néé, de synodes waren moe, de kerkmensen waren het gezeur zat, en zo kwam het blauwe boekje er met vlag en wimpel door De heer Polak kent meer verzen van de nieuwe berijming uit zijn hoofd dan menig voorstander. Hij zingt me een paar coupletten voor ter illustra tie van In het ooglopende fouten en gebreken'. De aangehaalde woorden zijn vilt de brief, die het tweede bundeltje van het comité vergezelde en waarin staat wat het comité voor ogen staat: het tot stand brengen van een psalter dat hoewel niet volmaakt in elk geval vrij dient te zijn van in het oog lopende fouten en gebreken'. Kring Haarlem Waar komen de psalmberijmingen van het comité vandaan? Waar komt het comité zelf vandaan? De heer Polak verhaalt dat na de verschijning van zijn boekje de zgn. kring Haarlem contact met hem had gesocht. Deze kring bestaat uit een aantal vrijgemaakte gereformeerden die al langer met een nieuwe berij ming doende waren. Zoals men mis schien weet, staan de vrijgemaakten zacht gezegd nogal aarzelend tegeno ver het blauwe boekje en op de tafel van de nu in Hattem vergaderende vrijgemaakte synode ligt een deputa- tenrapport, waarin de nieuwe berij ming afgewezen wordt Waar men in de vrijgemaakte kerken op lijkt te mikken, is een berijming uit eigen kring. Intussen vraag ik nu af of men de Haarlemse kring nog wel tot de eigen kring zal willen rekenen, want de Het comité heeft een aantal van de in loop der jaren tot stand gekomen psalmberijmingen bekeken ('getoetst' is het officiële woord), met elkaar vergeleken, ze verbeterd of door nieu we berijmingen vervangen. Als verge lijkingsmateriaal gebruikt men: het psalter van ds. H. Hasper (ooit aan vaard door de gereformeerde kerken, die er later weer van afzagen; het heeft de nodige trammelant opgele verd), de bundel van wijlen ds. L. W. Muns, de berijming van drs. Joh. Luykenaar Francken (die ten gerie ve van het comité steeds bereid is eigen werk te herzien), de (gedeelte lijk) bundel van Adriaan van Boven (schuilnaam van de inmiddels naar Canada geëmigreerde vrijgemaakte Willem v. d. Kamp), berijmingen van psalmen van J. Klein Fzn. en Joh. de Weve (buiten verbanders en beiden lid van de Haarlemse kring) en dan nog een enkele berijming van recente datum. Tegelijk wordt onderzocht in hoeverre sommigen psalmen van 1773 nog bruikbaar zijn, al dan niet gewijzigd, en hiermee houdt vooral de heer Mijderwijk zich bezdg. Het comité streeft met een en ander naar 'een zo getrouw mogelijke weergave van de onberijmde (grond) tekst, met daarbij een zo nauw mogelijke aansluiting bij de melodische en ritmische zinsbouw*. mijn opsomming, en hij wil er nog wel aan toevoegen dat hij en zijn medestanders nog ln ander opzicht de wind tegen hebben: over van alles wordt gediscussieerd, over oecumene, rassenvraagstuk, euthanasiemaar weinigen tonen interesse voor de zaak psalmberijming. Man. hou er toch mee op, zeggen vrienden van de heer Polak tegen hem. Maar dat doet hij niet, zéker niet zolang de zaak in vrijgemaakte kring nog open ligt. En als dat op niks uitloopt? Hij zegt: *Misschien dat we het dan voorlopig maar afschrijven'. En: 'U hebt toch goed opgeschreven wat ons beweegt? Dat het beste voor de dienst des heren nog niet genoeg is. Vandaar!' Later belt de heer Polak me op. Er ritselt toch meer leven rondom de voortgaande psalmberijmers dan we op 't eerste horen zouden denken: een paar predikanten, o.a. een gerefor meerde bonder en een christelijk ge reformeerde, hebben hun medewer king aan het comité toegezegd, zo verneem ik van hem. LEEUWARDEN Er bestaan in ker kelijk Nederland twee bonden waaro ver altijd op opgewekte toon bericht kan worden omdat het ze goed gaat. Dit zijn: de gereformeerde vrouwen bond en de hervormde mannenbond op gereformeerde grondslag. De overige bonden en groepen lijden misschien niet zozeer een kwijnend bsetaan als wel een stil en gerust leven. Maar de gereformeerde vrou wenbond (en dSSrover gaat het nu) moet voor zijn jaarlijkse ontmoetings dag (vroeger bondsdag genaamd) vijf kerken en lokalen afhuren en dan op de dag zelve gisteren in Leeuwar den merken dat de ruimte te klein is. Zo geviel het dat, terwijl gisteren vijfduizend gereformeerde vrouwen van alle kant aangereisd kwamen, de organisatoren druk achter een zesde vergaderruimte aan waren (niet tever geefs) en dat een drukker doende was een kleine duizend programma's extra te drukken. Nu was het onderwerp dat men voor deze dag uitgekozen had, actueel ge noeg: volwassen geloven. Hoe geloven wij, als we nog geloven (en dat proberen we) in een wereld, waarvan de cultuurpatronen niet meer te ver gelijken zijn met die uit de tijd waarin we grootgebracht werden; hoe beleven we ons geloof met elkaar, in ons gezin, ten opzichte van de ande ren; en vooral ook: hoe geef je het dóór aan de jeugd, aan je kinderen. Het bondsblad De Gereformeerde Vrouw had de deelneemsters niet on voorbereid naar Leeuwarden ge stuurd, waar een keur van spreeksters en sprekers aangetreden stond: men sen van de theorie en mensen van de praktijk (waarbij vaststaat dat de the oretici de praktijk niet uit het oog verliezen en dat de mensen van de praktijk niet denken, zonder theorie te kunnen). Om twee namen te noe men: Kampens wetenschappelijke ambtenaar drs. K. A. Schippers en luitenant-kolonel Bosschardt van het Leger des Heils. Ook ditmaal eindigde de ontmoetings dag met een publieke manifestatie: indrukwekkende samenzang in het centrum van de stad. 't Zaailand. Wind tegen Alles goed en wel, maar ik vraag weer: wat wil het comité? De her vormden, de gereformeerden, de lu theranen noem ze maar op heb ben eindelijk hun nieuwe berijming en geen sterveling hoeft te verwach ten dat zij de pas ingeburgerde blau we boekjes weer aan de kant zullen zetten. Bij de christelijke gerefor meerden zingen ze ook uit dat boekje, en van hun synode mag het. Wat rechts van de christelijke gerefor- eerden zit is niet aan enige nieuwe berijming toe, en zo blijven alleen de vrijgemaakte gereformeerden over, en zullen die met het comité willen sa menwerken? De heer Polak knikt instemmend bij Honderd jaar geleden verscheen het eerste nummer van Dr. Abr. Kuyper's DE STANDAARD. Vijf nummers uit die eeuw zijn facsimile herdrukt. Met hoofdar tikel, familie-advertenties, gemengde berichten, Kamerverslagen enz. 1 april 1872 Het eerste nummer 3 april 1903 De spoorwegstaking Troelstra in de 2e Kamer. -A- 9 november 1920 met o.a. overlijden van Dr. A. Kuyper. -A- 15 mei 1940 'Het einde' Dr. H. Colljn over het vertrek van de regering naar Engeland. 15 december 1944 Het laatste nummer Men leze tussen de regels door! Bestel deze facsimile uitgave door overschrijving van ƒ3,90 plus ƒ0,60 porto ƒ4,50 op postrekeningnummer 269274, Chr. Pers te A'dam onder vermelding 'DE STANDAARD'. Van een medewerker Het rumoer rond de bijbel is niet nieuw. Reeds in 600 voor Christus verscheurde koning Jojakim de bijbel en wierp de snippers in het vuur. In de veertiende eeuw werd het stoffelijk overschot van John Wycliffe 40 jaar na zijn dood opgegraven, verbrand en in een rivier geworpen. Zijn gedach tenis werd publiekelijk verdoemd verklaard. De reden? Hij had de bijbel in het Engels vertaald. William Tyndale liet zijn leven op de brandstapel in 1536 voor hetzelfde 'vergrijp'. In Saoedi Arabië werpt men iemand vandaag de dag in de gevange nis als hij een bijbel doorgeeft. Zo begon de heer Gert Doornenbal, direkteur van De Navigators in Nederland, zijn toespraak tot meer dan 1600 aanwezigen die vanuit het hele land naar het restaurant van de Utrechtse vee markthallen waren gestroomd voor een halvedag- konferentie. Waarom Waarom die eeuwenlange strijd om de bijbel? Omdat hij ln een geestelijke strijd wordt betrok ken. Via de bijbel kan een mens deel krijgen aan de goddelijke natuur, zegt Petrus. En dat tracht satan voor alles te verhinderen. Onze tijd kenmerkt zich door het opwerpen van zoveel vragen en problemen rondom de bijbel dat we zijn beloften krachteloos maken. Aldus de heer Doornenbal, uit wiens toespraak we ook het volgende doorgeven: De bijbel is niet verouderd. Zijn boodschap is relevant, wérkt. Maar alleen als hij toegepast wordt. Als we de bijbel niet toepassen dan verdwalen we en verliezen we de zekerheid van het geloof. Niet toepassen van de bijbel leidt tot dode orthodoxie en die leidt op haar beurt tot vrijzinnigheid. In onze tijd zijn we in omgekeerde volgorde gaan redeneren en trachten we vanuit wereldhervorming en liefde tot de medemens ons geloof te bewijzen. De bijbel leert het tegendeel. De liefde voor de naaste is niet het uitgangspunt maar het resultaat van het geloof. We moeten de bijbel niet benaderen met de vraag wat deze of gene theologische hoogleraar daarover zegt. maar of zijn boodschap klopt of niet. Is de bijbel empirisch (proefondervindelijk) juist? De bijbel wil zich bewijzen in de ervaring. Als ons karakter wordt veranderd, ons huwelijk hechter en de relatie tussen ouders en kinderen beter wordt, als er mensen tot geloof komen, dan hebben we de bewijzen dat de bijbel waar is. Door de leer van het relativisme en de synthese kunnen we boven deze tijd schrijven: zo niet ook goed. Regelmatige kerkgang, reinheid vóór en in het huwelijk? Prachtig. Maar zo niet, ook goed. We willen vooral niet discrimineren. De leer van de synthese sluit afvalligheid uit en maakt oproep tot bekering krachteloos. Nutteloos. Maar als we geen noodzaak tot bekering meer prediken dan verzaken we Jezus* opdracht en belanden we in het moeras. Reformatie Het eerste wat onze tijd nodig heeft is reformatie, dat wil zeggen: hervorming tot de ware leer. Het tweede, het gevolg van de reformatie, is het reveil. Dat betekent vernieuwing van het praktische leven. Reformatie en reveil moeten samen gaan functioneren in ons leven. Als er in onze dagen een burgemeester of een bisschop moet worden benoemd dan wordt er een profiel opgesteld, een lijst van punten die de kandidaat zo dicht moge lijk moet benaderen. De bijbel toont ook een profiel. Het profiel van de christen. Dat is een mens die wedergeboren is en vervuld wordt met Gods Geest. Opmerkelijk is dat er binnen het christendom weinig zaken Een bewijs V.an een verslaggever DEN HAAG De ingrepen van de rijksoverheid in de ruimtelijke orde ning zijn veelal ongecoördineerd, wil lekeurig en ondoorzichtig. Ze geschie den vaak met een minimum aan voor overleg, openbaarheid en rechtsmid delen. Deze stellingen zal mevrouw mr. Chr. A. de Ruyter-De Zeeuw, oud- gedeputeerdde van Zuid-Holland, za terdag verdedigen op een conferentie van de Wiardi Beekman-stichting (we tenschappelijk centrum van de PvdA). wie A zegt hoeft niet altijd B te zeggen hij kan ook anders ivie rijk is hoeft van niemand nog rijker te worden hij kan ook anders wie zich verhardde tegen zijn broeder hoeft geen steen te worden hij kan ook anders tot wie nog nooit een roep om hulp een schreeuw om gerechtigheid doordrong hoeft niet doof te blijven en in te slapen iji de dood hij mag wakker worden zoals de Heer opstond om te roepen tot verandering een stem die niemand stuit. NED. HERV. KERK Beroepen: te Sneek: J. Lugtigheid te Hem-iVenhuizen; te Utrecht: B. J. Wiegeraad te Amersfoort; te 's-Hee- renhoek-Nieuiwdorp: C. Haas te Lei den; te Zuidland: kand. C. v. Andel te Utrecht. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Bedankt: voor Mariënberg: R. te Velde te Hat/tem. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Wildervank-Veendam: kand. A. Bijkerk te Zaandam. Aangenomen: naar Den Haag-Rijswijk: W. J. Quist te Opperdoes; naar Erme- lo: J. Kievit te AJmelo. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Utrecht: J. van Haaren te Amersfoort. HATTEM De generale synode van de gereformeerde kerken (vrijge maakt) heeft uitgesproken dat revisie van de Dordtse Kerkenordening nood zakelijk is. De synode besloot deputa- ten te benoemen met de opdracht, de volgende generale synode van advies té d'ienen inzake de vraag in welke opzichten en in welke zin de huidige kerkorde materieel veranderd, ver meerderd of verminderd behoort te worden en nodig geachte Wijzigingen en toevoegingen zoveel mogelijk con creet te formuleren. Aanleiding tot dit besluit was onder meer een brief van de hoogleraar in het kerkrecht prof. J. Kamphuis waar in hij betoogde, dat de kerkorde 'een ingrijpende redactionele en op sommige punten ook een materiële revisie' nodig had. Als voorbeelden werden genoemd de verder gekomen praktijk inzake de verkiezing van ambtsdragers, een ze ker clericalisme in de kerkorde (wel handoplegging bij predikanten, niet bij andere ambtsdragers; niet-af ge- vaardigde predikanten hebben op de classis een adviserende stem), terwijl de kerkorde niets zegt over de zen ding. PRAAG (KNP) In Tsjechoslowa- kije zijn sinds 13 april talrijke kloos terzusters zonder opgaaf van redenen afgevoerd naar concentratiekloosters. Het betreft vooral zusters, die sinds de 'Praagse lente' te werk waren gesteld in parochies, waar geen pries ters aanwezig was. Zij namen daar pastorale zorg voor de gelovigen op zich. Preciese aantallen van deze ge dwongen overplaatsingen zijn nog niet 'bekend. zoveel verwarring hebben gesticht als de noodza kelijke aanwezigheid tot en het werk van de Heilige Geest. Hier is de antithese binnengeslo pen. De ene groep verwart vervulling met emotio nele gevoelens. De andere besteedt praktisch geen aandacht aan dat werk en die vervulling. Een ander probleem is dat men de gaven verwart met de vrucht. De aanwezigheid van de Geest bewijst zich in de vrucht, niet in de gave. Zoals het bezitten van een auto mensen kan dienen of doodrijden, zo kan een gave van de Heilige Geest ten goede of ten kwade benut worden. Vervuld zijn met de Heilige Geest is niet met een kabelbaan naar boven zoeven. Het is het gevolg van de bereidheid om zich te conformeren aan het Woord van God. In elk aspect en elke fase .van het leven. Dagelijks. Een bewijs van deze vrucht achtte de heer Doornenbal onder andere de grote opkomst, meer dan een verdubbeling van de laatste soortelijke konferentie. Studenten en andere jongelui hadden zich ingezet om ouders en predikanten voor deze bijeenkomst te interesseren en waren daarin voortreffelijk geslaagd. De algehele leiding van deze konferentie berustte bij ds. Jan Boeijenga, staflid te Delft. Het kantoor van De Navigators is deze maand verhuisd naar het Service-centrum 'De Beuken horst' te Driebergen (Postbus 18). Er werd verder aangekondigd dat in 1973 het eerste Nederlandse zendingsechtpaar zal worden uitgezonden en dat de organisatie thans over voldoende mankracht beschikt om kerken en andere organisaties, die geïnteresseerd zijn in het opzetten van bijbelkrin gen en het werken in kleine evangelisatieteams met 'know-how' en materiaal te dienen. Verant woordelijk voor de sektor dienstverlening is ir. Kees Ton. Michel de Saint Pierre De Miljar dair. Uitgave: Elsevier - Nederland. Prijs: ƒ17,50. In deze roman ligt een deel van de conflictstof van onze tijd opgehoopt. De centrale figuur is de Franse groot industrieel George Fabre-Simmons, die fanatiek arbeidt om z'n macht en invloed te vergroten. Zijn harde op treden vervreemdt hem van z'n gezin, van z'n vrienden. De schrijver schetst even bekwaam als genadeloos een eco nomische jungle, waarin resten van menselijkheid overwoekerd worden door winstbejag. Temidden van dit alles is er een gefrustreerde echtgeno te, die echter weet, dat er een beter ik in haar man schuil gaat. Er zijn een zoon en een dochter, die ieder op hun wijze, de registers van het gene ratieconflict opentrekken. In het bij zonder de zoon Roland, die overtuigd de wereld van de actiegroepen 1* toegedaan. Wat deze roman mede boeiend maakt, zijn de dialogen tussen vader en zoon, vader en dochter, maar ook het de masqué, dat de magnaat ten overstaan van z'n vrouw ondergaat. De trefzeke re milieusitueringen van De Saint Pierre verheffen deze schets van een tijdbeeld mede tot een verontrustend document. De schrijver (53) was onder meer 6 jaar matroos, nam in 1940 deel aan het Franse verzet (onderscheiding) en kwam in de na-oorlogse jaren tot een grote produktie van romans Rfs

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2