Sadat: wij zullen Israël vernederen Salvador Allende: Arme landen zwoegen voor rijke wereld 3 Politieke veteraan werd Turks premier Viering eerste mei bracht miljoenen mensen op de been Kwart Sowj et-leger langs Chinese grens Rust en kalium waren goed voor maanmannen Allende dient voorstel in tot naasting ITT Meerderheid van Engelsen wil nu wel EEG in Zuid-Vietnam nu bijna in tweeën gedeeld Weer moeilijkheden in Britse havens TROUW/KWARTET DINSDAG 2 MEI 1972 Buitenland T7/K7 Binnen redelijke tijd voldoende Russische steun CAIRO (UPI, Reuter, AP) President Sadat van Egypte heeft gisteren in een toespraak tot zijn volk gezegd, dat Egypte 'binnen redelijke tijd' genoeg steun van de Sowjet-Unie zal ontvangen om het land in staat te stellen zijn grondgebied op Israël te heroveren. Sadat zei niet tevreden te zul len zijn met alleen maar herovering van dat gebied, maar bovendien Israël te willen vernederen. De Egyptische president, die vorige week Moskou bezocht, sprak tussen een massa-bijeenkomst in het stadion van Alexandrië ter gelegenheid van de 1 mei-viering. T)e hulp van de Sowjet-Unie betekent, dat wij binnen redelijke tijd de noodzakelijke kracht HOUSTON (UPI) Ik denk dat we de winnende combinatie gevonden hebben, zei NASA's medisch directeur Charles Berry gisteren in Houston. Hij en zijn collega's zijn meer dan tevreden over de gezondheidstoestand van de drie teruggekeerde maanreizi- gers van de Apollo 16, en duidelijk ook een klein beetje trots. De vorige ploeg maanmannen was de eerste die onder gewichtloze omstan digheden echt keihard moest aanpak ken, en zij ontwikkelden prompt on- deweg al onregelmatigheden in de hartslag. Teruggekomen, waren zij na een week uitrusten nog nauwelijks fit te noemen. De 'winnende combinatie' die dit soort klachten bij Young en Duke heeft voorkomen bestond uit meer rust tussen de werkperioden, en forse hoeveelheden kaliumzouten, gevat in het verplichte sinaasappelsap, dat met name Young ertoe bracht deze vruch ten verder voorgoed af te zweren. Het resultaat is dat de mannen, twee da gen na terugkomst, op inspanningsoe feningen reageren alsof ze nooit zijn weggeweest SANTIAGO (AP) President Salva dor Allende van Chili heeft gisteren bekend gemaakt, dat hij deze week een wetsvoorstel zal indienen bij het congres voor de naasting van de ei gendommen van International Telep hone en Telegraph Corp. in Chili. De waarde van deze bezittingen van ITT in Chili wordt op ongeveer 200 miljoen dollar geschat De ITT is ondermeer eigenaar van de Chileense telefoon maatschappij, twee luxueuse hotels en een autoverhuurfiirma. De ITT is volgens de Amerikaanse jour nalist Jack Anderson, betrokken ge weest bij pogingen Allende af te zet ten. zullen hebben om ons gebied te be vrijden. Die Russische steun betekent niet, dat wij de noodzaak onderschat ten, dat wij op onszelf moeten ver trouwen. Wij zullen het zijn, die zullen vechten en niet de Sowjet- Unie. Wij zullen de prijs zelf moeten betalen', zo sprak Sadat. De Sowjet-Unie heeft in het gemeen schappelijk communiqué na afloop van Sadats bezoek mede verklaard, dat Egypte ook het recht heeft 'andere middelen' toe te passen dan alleen diplomatieke, om een oplossing van de crisis in het Midden-Oosten te bewerkstelligen. 'U hebt het commu niqué alle gelezen en u weet, dat Israël er door in verwarring is. Er gaa stemmen op om het Israëlische parlement bijeen te roepen. In Euro pa en Amerika wordt over het com muniqué gesproken. Miljoen man Ik zal er niet veel over zeggen. Alles wat ik zeg, is dat in de komende strijd de bevrijding van ons land niet voldoende zal zijn. Wij moeten de Israëlische arrogantie, die nu al 23 jaar duurt, de kop indrukken. Ik ben bereid een miljoen mannen op te offeren voor deze strijd en Israël zal bereid moeten zijn er een miljoen of meer mannen aan op te offeren', aldus de Egyptische president in Alexandrië. In zijn toespraak tot de ongeveer vijftigduizend toehoorders zei Sadat vervolgens, dat Washington over vre de spreekt, maar oorlog voert en geweld pleegt. 'De Amerikanen zijn leugenaars en bedriegers. De Ameri kanen blijven een psychologische oor log tegen Egypte voeren. Maar ik wil hen zeggen, dat wij vijf jaar volhiel den en dat wij dat ondanks hun psychologische oorlogsvoering zullen blijven doen..Wij aanvaarden geen Amerikaanse oplossingen voor de cri sis dn het Mddden-Oosten, omdat Ame rika niet dn staat is de kwesties op te lossen. Als het dat zou kunnen, waar om kan het dan niet zijn eigen moei lijkheden in Vietnam oplossen' Sadat, die een uur sprak, zei, dat hij in Rusland in totaal negen uur met de Russische partijleider Breznjew heeft gesproken, ondanks het feit, dat deze ziek was en 39 graden koorts had. In Cairo hebben zich zondag ernstige ongeregeldheden voorgedaan, waarbij twee burgers zijn omgekomen en vijf tig gewond raakten. Het dagblad Al Achram maakte gisteren bekend, dat er gevechten waren geweest tussen vluchtelingen uit Suez, die in een buitenwijk van Cairo wonen. Het blad zei niets over de oorzaak van de rellen, waarbij vijf huizen in brand werden gestoken en werd geplunderd. ANKARA (Reuter) Suat Hayri Urguplu, de 69-jarige nieuwe premier van Turkije, is een ervaren politicus en diplomaat die naast zijn moedertaal drie andere talen even vloeiend spreekt en die meer dan dertig jaar lang verbonden geweest is met de binnenlandse en buitenlandse politiek van zijn land. Verkiezingen LONDEN (AP, Reuter) Een meerderheid van de Britten is nu voor aansluiting van Enge land bij de EEG. Dit blijkt uit de resultaten van een opiniepei ling, die onlangs is gehouden door het Hanis-lnstituut. Blij kens de uitslagen is 40 procent van de Engelsen nu voor toetre ding, 38 procent tegen is en 22 procent zegt het nog niet te weten. Een maand geleden wa- ren deze cijfers nog 39 procent tegen, 39 procent voor en 22 onbeslist Het is de eerste keer dat een opiniepeiling een meer derheid aangeeft voor het toe treden tot de EEG. Vandaag worden in Bethlehem en twaalf nabijgelegen plaatsen gemeen teraadsverkiezingen gehouden, die het mogelijk kunnen maken meer autono mie te verlenen. Zij vormen de twee de fase van de gemeenteraadsverkie zingen, die in het hele door Israël bezette gebied van de westelijke Jor- daanoever worden gehouden. In de noordelijke sector is in maart reeds gestemd. Het Israëlische militaire be wind hoopt zich na enige tijd terug te kunnen trekken uit gemeentelijke za ken op de westelijke oever en deze geheel over te laten aan nieuw geko zen raden. In tegenstelling tot de eerste fase is de verkiezingscampagne vrij rustig verlopen. Er zijn slechts enkele geval len van intimidatie gemeld. Politieke zaken zijn uitgesloten van de campag ne, vermoedelijk om te voorkomen, dat in het openbaar vragen over de Israëlische bezetting worden gesteld. De kandidaten hebben zich daarom voornamelijk geconcentreerd op plaat selijke aangelegenheden^ zoals het welzijn, nieuwe irrigatiewerken, de electriciteitsvoorziening en de werkge legenheid. Meer dan een miljoen Moskovieten trokken op de eerste mei met rode banieren en langs de beeltenis van partijleider Leonid Breznjew over het Rode Plein, waar zij konden luisteren naar een militante toespraak van president Podgorni. Parades en betogingen in wereldsteden MOSKOU,, PEKING (Reuter, UPI, AP, AFP) Ter gelegenheid van de 1 mei-viering hebben gisteren mepr dan een miljoen Russen toe spraken aangehoord op het Moskouse Rode Plein, werden in Madrid betogingen door de poiltie met harde hand uit elkaar geslagen en liet paus Paulus weten, dat de kerk zich inderdaad bekommert om uitgebuite arbeiders. Meer dan een miljoen vlaggen zwaai ende en spandoek-dragende Russen trokken over het zonnige Rode Plein Aan eeuwenoude uitbuiting moet einde komen Op 13 april opende de Chileense president Salvador Allende in Santiago de UNCTAD-III-confe- rentie met een lange rede, waar in hij een aantal „inleidende op merkingen" maakte. Opmerkin gen, die het grote belang van deze conferentie ondubbelzinnig onderstrepen. In zijn rede zei Allende onder meer: 'De analyses en besluiten van UNC TAD ni kunnen alleen maar realis tisch en ter zake zijn, als wij de wereld zien zoals zij is en ons niet overgeven aan illusies en mistifika- ties; maar tegelijkertijd moeten wij de deuren wijd open zetten voor de verbeelding en de kreativiteit om nieuwe oplossingen te vinden voor onze oude problemen. De eerste opmerking is dat onze ge meenschap niet homogeen is, maar verdeeld in volken die rijk geworden zijn en volken die nog arm zijn. Nog belangrijker is het te erkennen dat zelfs onder de arme landen er helaas sommige nog armer zijn en vele die het leven rekken onder bijzonder on draaglijke omstandigheden. Hun eco nomie wordt beheerst door vreemde machten; buitenstaanders hebben een gedeelte van hun gebied of al hun gebied in handen; zij gaan nog gebukt onder het juk van het kolonialisme, of een meerderheid van hun bevol king is blootgesteld aan het geweld ■van rassenvooroordeel of apartheid. Erger nog, in veel van onze landen heerst grote sociale ongelijkheid, wordt de massa onderdrukt en profi teren alleen de weinige bevoorrech ten. De tweede opmerking is dat het zwoe gen en de hulpbronnen van de arme re landen alleen maar dienen voor de voorspoed van de welvarende volken. Wij willen hier niet blijven hameren op het onrecht uit het verleden, maar aantonen dat de struktuur van de wereldhandel, zoals die op het ogen blik werkt, een instrument geworden is om te plunderen en de minder ontwikkelde landen uit te zuigen. De Verklaring die de Ministers van de Derde Wereld in Lima getekend hebben spreekt ook duidelijke taal. Tussen 1960 en 1969 daalde het aandeel van onze landen in de wereld handel van 21,3% tot 17,6% In de zelfde periode nam ons jaarinkomen per hoofd toe met slechts 40 dollar, terwijl dat van de welvarende landen met 650 dollar steeg. In de laatste twintig jaar betekende de stroom van vreemd kapitaal naar de Derde Wereld voor ons een verlies van vele honderden miljoenen dollar en wij bleven zitten met een schuld die ligt in de buurt van 70 miljard dollar. Als wij bij deze schuld onze werkelijke, ofschoon onzichtbare, ver liezen optellen die een gevolg zijn van de daling in de prijzen van onze exporten en de stijgende prijzen van alles wat wij invoeren, dan wordt duidelijk dat sinds de oorlog de inter nationale ekonomische betrekkingen de landen aan de periferie een schade berokkend hebben van meer dan 100 miljard dollar. Direkte investering van vreemd ka pitaal, vaak voorgesteld als een in strument voor de vooruitgang, is bij na altijd bijzonder schadelijk geble ken. Tussen 1950 en 1967 bijvoorbeeld volgens gegevens van de Organisa tie van Amerikaanse Staten ont ving Latijns Amerika 3900 miljoen dollar en gaf 12.800 miljoen dollar uit. Met andere woorden, ons gebied 'betaalde voor elke dollar die het ont ving vier dollars uit. WAARHEDEN Uit deze cijfers komen twee onloo chenbare waarheden naar voren. Ten eerste, het bestaande systeem van eco nomische betrekkingen tussen de geïndustrialiseerde landen en de lan den van de Derde Wereld is in wezen een Instrument geweest om de hulp bronnen van de armere landen af te tappen en kan als zodanig de onder ontwikkeling alleen maar in stand houden. Ten tweede, het bedreigt onze landen bij voortduring met financiële Insol ventie, hoe zij ook hun best doen om meer goederen op de wereldmarkt te brengen. Het bewijs is dat steeds meer landen genoodzaakt zijn het schema van hun sohuldenbetalingen te herzien. Ten derde, deze economische, financië le orde en deze handelsstruktuur, schadelijk voor de Derde Wereld juist omdat de ontwikkelde landen er zo wel bij varen, wordt door de meeste welvarende landen met de hardnek kigheid van een bulldog verdedigd, door hun economische macht, door hun kulturele invloed, en, bij sommi ge gelegenheden en door sommige machten, door bijna onweerstaanbare vormen van pressie, door gewapende interventies, die al de verbintenissen aangegaan in het Handvest van de Verenigde Natir- geweld aandoen. SPOTTERNIJ Een andere ontwikkeling die zonder twijfel van vitaal belang is en de huidige struktuur van de intprnatio- Salvador Allende nale economische betrekkingen omvat en doorkruist, en in de praktijk de internationale overeenkomsten tot spotternijen maakt, is de uitbreiding van de grote multinationale onderne mingen. De financiële, commerciële en technologische mogelijkheden, daarin geconcentreerd, nemen steeds toe en zij worden steeds meer de eigenlijke machtsfactor achter de trekken, die de wereldeconomie op het ogenblik vertoont. Zij hebben hun eigen doel stellingen, hun eigen handelsbeleid, hun eigen scheepvaartpolitiek, hun ei gen investeringsbeleid en politiek van economische integratie, hun eigen op vattingen, hun eigen aktiepatroon, hun eigen wereld. In economische kringen, en zelfs op bijeenkomsten als deze, worden de feiten en cijfers over handel en ont wikkeling vaak heen en weer gekaatst zonder dat men enige echte poging doet om vast te stellen hoe ze het menselijk wezen beïnvloeden, hoe ze zijn grondrechten aantasten, hoe ze een aanslag doen op het recht op leven zelf, dat het recht inhoudt om zijn persoonlijkheid te ontplooien. De mens zou het voorwerp en het doel moeten zijn van ieder ontwikkelings beleid en van iedere gewenste vorm van internationale samewerking. Dit dient men te bedenken bij elke dis cussie, bij elke beleidsmaatregel die de vooruitgang wil bevorderen, zowel op nationaal als op multinationaal niveau. HONGER Als de huidige situatie blijft voortdu ren, is 15% van de bevolking van de Derde Wereld gedoemd om van hon ger te sterven. Daar bovendien de medische verzorging en de gezond heidsdiensten veel te wensen overla ten, Is de te verwachten levensduur maar de helft van die in de geïndus trialiseerde landen, en een groot deel van de bevolking kan nooit enige werkelijke bijdrage leveren aan de vooruitgang van het denken of de kreativiteit Ik mag hier aanvoeren wat ons volk pijnlijk aan den lijve ondervindt. In Chili, een land met ongeveer tien miljoen inwoners, waar het peil van het dagelijks voedsel, de gezondheid en het onderwijs hoger lag dan het gemiddelde voor ontwik kelingslanden, zijn 600.000 kinderen, die, bij gebrek aan eiwit in de eerste acht maanden van hun leven, ooit de volledige kracht van de geest zullen bereiken waarvoor ze van nature be stemd waren. Er zijn imeer dan 700 miljoen analfa beten In Azië, Afrika en Latijns Ame rika en evenveel miljoenen zijn nooit verder gekomen dan het stadium van het basisonderwijs. Het tekort aan huisvesting is zo enorm dat alleen al in Azië 250 miljoen mensen geen be hoorlijk dak boven het hoofd hebben. Overeenkomstige cijfers worden ge noemd voor Afrika en Latijns Ameri ka. WOONGEBREK Honderden miljoenen hebben geen woningen, die voldoen aan de mini mum eisen, die in een geïndustria liseerd land gesteld worden. De werk loosheid en gedeeltelijke werkloosheid is angstwekkend toegenomen en neemt nog steeds toe. In Latijns Ame rika b.v. heeft 50% van de economi sche aktieve bevolking geen werk of betrekkingen die weinig meer zijn dan verkapte werkloosheid, met lonen die, vooral in de plattelandsgebieden bij lange na niet toereikend zijn voor hun levensbehoeften. Dit is het lo gisch resultaat van een welbekend feit: de ontwikkelingslanden, waarin 60% van de wereldbevolking gecon centreerd is, beschikken slechts over 12% van het bruto produkt; er zijn tientallen landen waar het jaarinko men per hoofd niet boven de 100 dollar uitkomt, terwijl het in verschil lende andere ongeveer 3.000 bedraagt: dn de Verenigde Staten is het zelfs 4.240 dollar. Sommigen hebben een broodwinning in het vooruitzicht die alles binnen hun bereik brengt. Anderen worden geboren om honger te lijden. En zelfs temidden van de overvloed zijn er miljoenen die armoe lijden en gehan dicapt door het leven gaan. Op ons, de achtergestelden, rust de plicht zonder ophouden strijd te voe ren om een onrechtvaardige en on menselijke economische struktuur om te vormen tot een struktuur die niet alleen rechtvaardiger zal zijn jegens allen maar die eindelijk de gevolgen van eeuwenlange uitbuiting te niet zal doen'. en juiichten president Podgorni toe, die vanaf het dak van het Leninmau- soleum liet weten: 'Wij bevestigen opnieuw onze militante solidariteit met de moedige patriotten in Viet nam, Laos en Cambodja, die leiding geven aan de heroïsche strijd tegen de Amerikaanse agressie.' Het was voor het eerst sinds 1968, dat Was hington in Moskou bij gelegenheid van de 1 mei-viering van agressie werd beticht. De massale 1 mei-viering op het Peki nese Plein van de Hemelse Vrede werd dit keer niet opgeluisterd door voorzitter Mao Tsetoeng of door ande re hoge regerings- en partijleden. De toespraken en festiviteiten droegen een opvallend minder militante toon dan in voorgaande jaren en het krach tige anti-Amerikaanse sentiment, dat vroeger zo overheerste, was nagenoeg verdwenen. Vechtpartijen In Madrid braken op verscheidene plaatsen grootscheepse vechtpartijen uit tussen studenten en arbeiders, die poogden anti-regeringsgezinde demon straties op touw te zetten, en honder den zwaar bewapende politiemannen. In de brede Atochastraat in zuidelijk Madrid trokken enkele honderden be togers met rode vlaggen in de richting van het centrum tot zij door politie mannen werden aangevallen en na felle gevechten verdreven. In Oost-Berlijn werd de 1 mei-gedach te voor het zestiende achtereenvolgen de jaar in beeld gebracht met een militaire parade, de enige in heel Europa. Voor de drie geallieerde com mandanten in West-Berlijn was dit aanleiding om bij de Oostduitsers te protesteren wegens schending van de vier-mogendheden-overeenkomst over de demilitarisering van Berlijn. De 1 mei-vieringen in Japan trokken naar schatting 1.2 miljoen arbeiders en studenten, die het aftreden van premier Eisakoe Sato en verbetering van de levensomstandigheden eisten. Het kwam niet tot gewelddadigheden. In Stockholm en West-Berlijn mar cheerden tienduizenden op de eerste mei mee in protestoptochten tegen het Amerikaanse optreden in Viet nam, terwijl de leiders van de voor naamste Italiaanse vakbonden de twintig miljoen Italiaanse arbeiders attendeerden op het dreigende gevaar van een hernieuwd fascisme. Beschuldiging Eveneens in Italië betwistte paus Pau lus de beschuldiging, dat de roomska- tholieke kerk aan de zijde van de rijken en de machtigen zou staan en zich niet zou bekommeren om uitge buite arbeiders. In een "boodschap van sympathie en solidariteit' wees de Heilige Vader dit verwijt resoluut van de hand. Wel betreurde hij het 'dat de arbeiders beroofd zijn van geestelijk leven in die landen, waar het atheïsme heerst.' In België tenslotte was de 1 mei viering uitgesteld tot volgend jaar, omdat de meteorologen te Ukkel re gen hadden voorspeld. Maar het werd de mooiste dag sinds een maand. De communistische partij wist inderdaad in Brussel nog 1000 mensen te mobi liseren, die betoogden tegen de Ame rikaanse rol in Vietnam, de regeerme- thoden in Griekenland en Portugal, alsmede de moeilijke situatie van de gastarbeiders in België, Urguplu is al eens eerder korte tijd premier geweest Dat was in 1965. Hij was de eerste woordvoerder (presi dent) van de Senaat nadat de nieuwe Turkse grondwet was aangenomen. Dat gebeurde na de militaire coup van I960, waardoor premier Adnan Menderes ten val werd gebracht. Urguplu is ambassadeur in Bonn, Londen, Washington en Madrid ge weest Sinds 1966 was hij als senator betrokken bij het parlementaire werk. Als premier in 1965 stond hij aan het hoofd van een coalitie van vier partij en. Hij staat nu ongeveer voor een zelfde taak als toen: hij moet er voor zorgen dat er eensgezindheid komt binnen de rivaliserende parlementaire partijen om uitvoering van zijn wet gevende programma mogelijk te ma ken. Urguplu vervangt dr. Nihat Erim, die 12 dagen geleden is afgetreden nadat de voornaamste politieke partijen wei gerden hem toe te staan om, los van de partijen, per decreet maatregelen te wemen ter bestrijding van het politieke extremisme en het doorvoe ren van hervormingen. Urguplu werd in 1903 in Damascus (Syrië) geboren. Hij werd opgeleid aan de Engelse en Franse scholen in Istanboel. waarna hij in 1923 afstu deerde als meester in de rechten. Het district Kayseri in centraal Tur kije koos hem als parlementslid en in 1939 werd hij hoofd van de afdeling Istanboel van de Republikeinse Volks partij. Toen Turkije zich na de Tweede We reldoorlog ontwikkelde in de richting van een twee-partijensysteem voor heen was de Republikeinse Volkspar tij de enige partij zocht Urguplu aansluiting bij de door Menderes ge bundelde democraten die oppositie gingen voeren In 1952 werd Urguplu benoemd tot ambassadeur in Bonn, daarna ging hij van 1955 tot 1956 naar Londen, in 1957 naar Washington en in 1959 naar Madrid. Nadat in 1960 de militaire staatsgreep was uitgevoerd werd Urguplu met pensioen gestuurd. In 1961 werd hij echter als senator uitgezocht uit de Suat Hayri Urguplu lijst van de Gerechtigheidspartij. Hij werd daarop de eerste voorzitter van de Turkse Senaat onder de nieuwe grondwet. Toen Ismet Inönü op 13 februari 1965 als premier aftrad werd Urguplu ge vraagd regeringschef te worden. Su- leyman Demirel, die als leider van de Gerechtigheidspartij de verkiezingen in november van dat jaar won, werd in het kabinet van Urguplu vice- premier. Urguplu verliet na de verkiezingen van november 1965 het politieke to neel. Maar hij werd het jaar daarop opnieuw tot Senaatslid benoemd en deze keer op de presidentiële lijst Sindsdien was hij actief in de Turkse 'Eerste Kamer'. De nieuwe premier is gehuwd en spreekt naast Turks, ook Engels, Frans en Duits. Vervolg ran pagina 1. De val van Quang Tri betekent dat Zuid-Vietnam ter hoogte van de veer tiende breedtegraad vrijwel in tweeën is gedeeld. Het betekent ook dat voor het eerst in de oorlog een provincie hoofdplaats is veroverd. Tijdens het Tet-offensief bezetten guerrillatroepen slechts een gedeelte van de oude kei- zersstad Hoeé. De situatie voor deze stad is door de val van Quang Tri kritiek geworden. Aangenomen wordt dat dit het volgende doel zal zijn van het offensief. Hoeé ligt op 55 km ten zuiden van Quang Tri, maar de com munisten zijn deze stad reeds tot op 20 km genaderd. De stad zit vol met vluchtelingen. De radio-zender van de Viet Cong meldde gisteravond reeds de val van Quang Tri, maar de Zindvietnamezen waren minder sneL De zender meldde dat de verdediging van de stad was verpletterd en dat Ziridvietnamese sol daten in zuidelijke richting vluchtten, hun tanks, kanonnen en voertuigen achterlatend. Er werd een beroep ge daan op de Zuidvietnamese soldaten de orders om zich terug te trekken te negeren en achter te blijven in de stad om zich te scharen bij het Be vrijdingsleger. "De Amerikaanse advi seurs zijn reeds vertrokken. De Ame rikaanse toestellen kunnen u nu niet oppikken. Alle militaire installaties langs de weg naar Hoeé zijn nu in gevaar. Dit is een goed moment om na te denken'. Meer slagen Niet alleen aan het noordelijk front moesten de Zuidvietnamezen zware slagen incasseren. Een communisti- LONDEN (Reuter) In de Britse havens zijn gisteren nieuwe moeilijk heden ontstaan toen 2000 havenarbei ders voor een dag in staking gingen uit protest tegen boetes die zijn opge legd op grond van een nieuwe contro versiële industriewet De vakbond van transportarbeiders, waar de betrokken havenarbeiders toe behoren, heeft on langs een boete gekregen van 475.000 gulden wegens het boycotten van een veembedrijf in Liverpool. De staking van de 2000 deed zich voor in de Zuidengelse havenstad South ampton. In Liverpool was de 10.000 man sterke groep van havenarbeiders al van het werk weggebleven om 1 mei te vieren. Ook de havens in Preston, In het noordwesten van En geland, waren verlaten. sche eenheid nam gisteren bezit van de districtsstad Tam Quan in de cen trale kustprovincie Binh Dinh, nadat die door de Zuidvietnamezen was ver iaten. Het was de derde stad in de provincie die in communistische han den viel en de guerrilla-troepen be heersen nu bijna het gehele noordelij ke deel van de provincie. In het westelijke gedeelte van de Centrale Hooglanden wordt Kontoem nog steeds bedreigd. In de stad spelen zich rond de Amerikaanse transport vliegtuigen dramatische tonelen af. Een Reuter-correspondent meldde, dat hoewel de vliegtuigen taxiënd hun lading lossen, wanhopige burgers de vijandelijke raketten, waarschuwings schoten van Zuidvietnamese soldaten en de zuiging van de propeller trot seren om te trachten aan boord te klimmen. Soms moeten de vliegtuigen nog maar half vol met vluchtelingen, weer opstijgen, terwijl een vechtende, schreeuwende menigte achterblijft. "Het is verschrikkelijk', verzuchtte e«n Amerikaanse luchtmacht-kapitein. LONDEN (UPI, Reuter) De Sowjet-Unie heeft op het ogenblik meer troepen gestationeerd langs de Chinese grens dan in Europa. Meer dan een kwart van het Rode Leger ligt paraat langs de grens van Ruslands grote communistische rivaal, zo beweert een strate gische studie, die gisteren gepubliceerd werd. 'Zowel bij de binnenlandse politiek en in het opdrogen van nieuwe investe ringen in Taiwan, was de Japanse koers naar een verzoening met China duidelijk waar te nemen', zo voegde het rapport eraan toe. Groter bezit Over de militaire ontwikkelingen zei het instituut, dat de Chinese militaire uitrusting gemoderniseerd wordt met nieuwe gevechtsvliegtuigen met een snelheid van mach 2 in serieproduk- tie en nieuwe raket-vernietigers en een door atoom-energie aangedreven onderzeeër in aanbouw. Met zijn 20 ballistische raketten van middel-af stand en enkele krachtige raketten schijnen China's nucleaire wapens in staat te zijn de Oeral, India en Zuid- oost-Azië te bereiken. De Sowjet-Unie, die de VS voorbij gestreefd is op het gebied van raket ten, die vanaf de grond worden afge schoten, hoewel niet wat het aantal kernkoppen betreft, 6chijnt ook Ame rika voorbij te kunnen streven medio 1973 op het gebied van met kernraket ten uitgeruste onderzeeërs. Dit is een jaar eerder, dan aanvankelijk veron dersteld werd. Het onderzoek werd verricht door het in Londen gevestigde Internationale Institute for Strategie Studies. Het rapport meldde kortweg dat in het afgelopen jaar het aantal Russische divisies in de militaire districten, die aan de Chinese grens liggen, omhoog ging van 30 naar 44 drie keer het aantal van drie jaar geleden. In het Europa, ten westen van de Sowjet- Unie, zijn 31 divisies gelegerd. In zijn overzicht van de politieke en militaire ontwikkelingen van 1971, zegt het onafhankelijke research-insti tuut dat China en de Sowjet-Unie genoeg brandstof hebben voor conflic ten over de ideologie en 't territorium. De opkomst van China en Japan heeft Oost-Azië tot een belangrijk nieuw centrum van de wereld-balans ge maakt, terwijl dat gebied minder ge makkelijk te controleren door de grote mogendheden dan Europa, aldus het rapport. De politiek van China schijnt gericht te zijn zowel tegen de Sowjet-Unie, die klaarblijkelijk haar grootste vei ligheidsprobleem vormt, en tegen Ja pan, wiens 'militarisme' het belang rijkste thema is van de Chinese propaganda, zo meent het instituut

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7