Friezen op de bres voor hun kerken dichtbij Kamer heeft koek tot zomerreces verdeeld Snel recht? Fabriek afgebrand schade zeven ton Ontvolking belangrijkste oorzaak van verval bussen Lampje waarschuwt sprekers: tijd is om... DE STANDAARD herdrukt show Gekkenwerk leeuwenmoed Middelmatig volkje, of niet? gun uzelf óók een goede nachtrust: neem 'n PULLMAN 'H* TROUW/KWARTET bliNóUAG 2 MEI 1972 Binnenland/Commentaar TJ Kli Commentaar Het hoofd van het Amsterdamse Open baar Ministerie, mr. J. F. Hartsuiker, heeft een snelrecht-plan gelanceerd. Hij wil door de politie aangehouden verdachten onmiddellijk laten berech ten. Daarvoor heeft hij de medewer king nodig van de advocaat, de politie, van tolken en van de rechterlijke macht De hoofdstedelijke politie •chijnt positief tegenover het plan te staan. De wet opent de mogelijkheid om een verdachte die op heterdaad betrapt en voor de officier van justitie geleid is, nog dezelfde dag voor de politierechter te brengen. Deze behandelt alleen mis drijven die bewijstechnisch niet moei lijk zijn, die juridisch niet ingewikkeld zijn en waarop niet meer dan zes maanden gevangenisstraf zal volgen. Op een snelrecht-procedure als mr. Hartsuiker voorstelt, zitten we in Ne derland niet te wachten. Wa&r is, dat een aanzienlijke tijd pleegt te verlopen tussen het ophelderen van een delict en de terechtzitting. Er is dan ook best veel te zeggen voor het opheffen van nodeloze vertraging in de strafprocedu re maar berechting op de dag waarop het delict wordt begaan, is wel het andere uiterste. Ons strafrechtstelsel kan een snelrecht- procedure niet herbergen. Allereerst verzet het recht zelf zich ertegen Een oordeel over de vraag, wat in een bepaalde situatie recht is, vergt nu eenmaal tijd. Wat recht is, is zelden onmiddellijk duidelijk. Er is informatie en discussie voor nodig. Snelrecht bete kent veelal slecht recht. Hoe goed men ook de mensen selecteert, voor een afgewogen oordeel is één nachtje sla pen bepaald geen luxe. Voor het straf recht geldt dit in zeer sterke mate. Een politierechter is toch ook voor de dag van de terechtzitting door middel van dossiers op de hoogte van de zaken die gaan komen. In de tweede plaats botst een snelrecht- procedure met ons strafrechtstelsel, omdat dit gericht is op individualise ring: wat kan er in de concrete situatie het beste) met de verlachte gebeuren? Niet-justitdële maatregelen verdienen niet zelden de voorkeur. Maar ook wanneer er wél justitiële repressie zal plaatsvinden, is de vraag: welke maat regel of straf is de beste? Daarvoor is informatie nodig op allerhande terrei nen. De Arnhemse betonvlechters die op eigen verzoek menslievend werk verrichtten in plaats van een straf uit te zitten, hadden deze kans in een snel recht-procedure allerminst blijven). Bij bij een actueel gevalhte blijven). Bij snelrecht wordt een ontwikkeling van zinvolle alternatieven voor de straf gesmoord in overwegingen van efficiën tie. In de derde plaats is er het streven naar rechtsgelijkheid, dat er niet mee gediend is, wanneer hetzelfde gedrag in Amsterdam tot een snelrechtrepressie leidt en elders niet. Een vierde, even fundamenteel punt is de vraag, of de verdachte in een snelrecht-procedure over voldoende tijd en faciliteiten zal beschikken om zijn verdediging voor te bereiden. Dit eist het Europees Ver drag. Er speelt ook nog dit. Ongetwijfeld heeft men met het snelrecht-plan mee op het oog de ordehandhaving, die in Amsterdam nu al jaren een problemati sche kwestie is. Het strafrecht kan er vanuit zijn aard maar moeilijk bijge haald worden. De bevelen van de rechter-commissaris aan iemand om zich te onthouden van het begaan of voortzetten van bepaalde handelingen, kunnen een ordehandhavend karakter hebben. De Provo-jaren hebben laten zien, dat deze niet effectief werken. De commissie-Mulder heeft dan ook voor gesteld, deze bevelsbevoegdheid aan de officier van justitie te geven. Hiertegen is echter zoveel oppositie gerezen, dat er geen sprake van is. dat de voorstel len ten deze in praktijk kunnen worden gebracht. De voorgestelde snelrecht- procedure zou wel eens een manoeuvre kunnen zijn om toch het strafrecht directer te betrekken bij de ordehand having. En ten slotte dit: de SOS-dienst van advocaten en wetswinkels waarin advo caten werken, zijn opgezet om directe juridische bijstand te verlenen, omdat in de bestaande situatie de advocaat ver achter het net pleegt te vissen, wanneer de verdachte al verhoord is en van zijn vrijheid beroofd. Het is maca ber om nieuwe snelrecht-plannen op deze dag-en-nacht-service te bouwen een service die gebaseerd is op de onder de burgers levende behoefte aan rechtshulp, en n i e t op de behoefte aan efficiënt overheidsoptreden, zoals sommigen kennelijk denken. NIEUW-LEUSEN De tapijtfabriek Merino te Nieuw-Leusen is in de nacht van zondag op maandag geheel door brand verwoest. De fabriek produceer de voornamelijk tafelkleden en meu belstoffen. De schade wordt op zes tot zeven ton geschat Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN De Friezen hebben zich weliswaar destijds nogal krachtdadig verzet tegen hun bekering tot het christelijk geloof, maar met het bouwen van kerken zijn ze later niet karig geweest. Het toch bepaald niet dichtbevolkte Friese platteland is werkelijk bezaaid met kerken. Je hoeft maar wat rond te rijden in de buurt van Leeuwarden, Bolsward of Dokkum om ze bij tientallen te kun nen tellen. In totaal telt dit gewest zo'n 360 oude dorpskerken. Het zijn er vroeger nog meer geweest, maar in de loop der eeuwen hebben enkele tientallen dor pen hun kerk verloren. Vooral in de achttiende eeuw is er flink gekapt in het eeuwenoude Friese kerkenbe- stand. Het heeft er even naar uitge zien dat in aan gedenkwaardigheden toch al zo rijke 20ste eeuw het afbraak record ruimschoots zou worden ver beterd. Maar het tij lijkt gekeerd. Hoewel nog een flink aantal Friese kerken bedreigd wordt, kunnen de meeste de toekomst toch met wat vertrouwen tegemoet zien, want de Friezen blijken goed op hun kerken te letten. De Stichting Aide Fryske Tsjerken, die zich inzet voor hun behoud, be staat nog geen twee jaar, maar heeft al 2600 donateurs. 'Er bestaat een duidelijke belangstel ling voor het monument en daar profiteren wij van', zegt dr. R. Steens- ma, de secretaris van de stichting. Hij is wetenschappelijk medewerker van het liturgisch instituut van de rijksu niversiteit in. Groningen. De toene mende belangstelling voor het monu ment ondervindt hij aan den lijve: elke week trekt hij wel een avond de provincie in met zijn dia's en zijn verhaal over de kerken. 'En dan laat ik nog een flink aantal uitnodigingen schieten'. Dr. Steenma hoopt, dat deze golf van geïnteresseerdheid binnen niet al te lange tijd zo'n 5000 donateurs voor de stichting zal opleveren. Dat aantal is voldoende om 40 50 kerken in beheer te kunnen nemen. Hij schat, dat van de rest van het Friese ker- kenbezit dan nog zo'n 20 25 tegen de grond gaan. De rest kan waarschijn lijk zonder rechtstreekse tussenkomst van de stichting behouden blijven. Ontkerkelijking Overigens is moeilijk te voorspellen hoe de vele godshuizen er over enkele tientallen jaren precies bij züllen staan. Het is goed mogelijk, dat de plattelandsbevolking dan weer groot genoeg is om ze zonder moeite In stand te kunnen houden. Nu is juist de ontvolking één van de belangrijk ste oorzaken van het verval. Voeg daarbij de toenemende ontkerkelij king, en het is begrijpelijk dat tal ,van gemeenten te klein worden om zelfstandig te kunnen blijven voortbe staan. De neiging om dan maar samen te gaan met een buurgemeente wordt nog versterkt door de uiterst zwakke financiële positie van de kerken. De kosten zijn de laatstte jaren enorm gestegen, de inkomsten nauwelijks. Praktisch hoeft men ook niet zo zwaar te tillen aan die samenvoegin gen, want wegen en vervoermiddelen, zijn goed genoeg om 's zondags zonder bezwaar een buurdorp te kunnen be zoeken. Het gevolg is wel, dat steeds meer kerken buiten gebruik raken. En geld om die lege gebouwen te onderhouden is er niet Het gevaar dat er door deze ontwikke ling een flink aantal monumenten zou verdwijnen is binnen de kerk vroeg tijdig onderkend. Jarenlang is er over gesproken en het resultaat is de op richting van de stichting Aide Fryske Tsjerken geweest Zij had haar voor gangster in Noord-Groningen even eens, een gebied met opvallend veel oude kerken, die vaak ook zeer karak teristiek zijn voor het landschap. Beide stichtingen zijn weliswaar voortgekomen uit de kerk, maar zijn nu zeer algemeen van karakter. Het doel is: het behouden van kerken als monumenten en daarbij zijn natuur lijk ook buitenkerkelijken te betrek ken. De stichtingen nemen de kerken in eigendom. Ze kopen ze van de kerkvoogdijen, maar krijgen daarbij wel geld toe, omdat ze de voogdijen verlossen van een meestal niet gerin ge last De stichting Aide Fryske Tsjerken heeft er al zes overgenomen; over tien zijn onderhandelingen gaan de. Subsidie Als het overgenomen gebouw geres taureerd moet worden, kan de stich ting 90 procent subsidie verwerven. De overige tien procent en dat is meestal ook nog een fors bedrag moet ze zelf op tafel leggen. Het onderhoud daarna komt helemaal op haar rekening. De stichting probeert Dc hei-vormde kerk in het Friese Eestrum. haar kerken zoveel mogelijk een be stemming te geven, bijvoorbeeld als museum of cultureel centrum. Maar het belangrijkste blijft het behoud van het gebouw, desnoods zonder be stemming. Het probleem van de kerken, die overbodig geworden zijn en daardoor kans lopen te verdwijnen, bestaat niet alleen in Friesland en Noord-Gronin gen. Maar het is hier wel veel nijpen der, omdat het er zoveel zijn die met elkaar zo ontzettend belangrijk zijn voor het landschap. 'Onverzettelijk' De sobere zware gebouwen met hun doorgaans brede torens dikwijls afge dekt met 'zadeldakken' bepalen in belangrijke mate het karakter van deze noordelijke gewesten. Ze zijn nooit uitbundig, eerder stoer, en on verzettelijk. Ze horen gewoon in deze nogal winderige streken, waar mensen wonen, die de naam hebben ook wat stug en gesloten te zijn. Sommigen komen diep zware kerken misschien wat onvriendelijk voor: 'De huizen schuilen om de stompe torens, terwijl de weerhaan nors naar het hoorden wijst' schreef Theun de Vries. Maar je kunt er in elk geval niet omheen. 'Stoere gebouwen op terpen, met bescheiden, maar sprekende ver houdingen, één met het omringende land staat in het door dr. Steensma samengestelde boek 'Langs de oude Friese kerken'. Het gaat verder met: 'In dit land, Friesland en Groningen, met zijn sobere vormen, zijn rijke, maar zachte en en ingeto gen kleurschakeringen, zijn deze ker ken met haar eenvoudige vormen- spraak op haar plaats, met de wisse lende stemmingen van zwaarmoedig heid en vriendelijkheid, die zij op wekken. Gaat ze zien deze oude dorps kerken, in zonnegloed of tegen de grijze hemel'. (ADVERTENTIE) U bóft als u van vis houdt Gestoofde vis met paprika (4 personen) 4 in dobbelsteentjes 'gesneden uien, 250 gr In vieren gesneden tomalen, 1 ot 2 In schijven gesneden, ontpitte paprika's in boter ot olie In een vuurvaste kom half gaarstoven. De gezou ten visfilets van kabeljauw ot schelvis (600 gr) op de groente leggen, stukjes boter er op ver delen, schotel afdekken met aluminiumfolie of perkamentpapier en ca. 20 minuten In een heta oven gaar laten worden. Met tomatenketchup met aardappelpuree. Vis houdt fit Vraag recepten bi' voor Via en Vlapro Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft de koek verdeeld tot aan de zomervakantie. Met uitzondering van een korte pinkstervakantie wordt deze maand elke dinsdag en woensdag ver gaderd. Volgende maand komt de Tweede Kamer steeds op dinsdag, woensdag en donderdag bijeen. Ver der worden, voor de kamerleden na 23 juni met zomervakantie gaan, tal van openbare commissievergaderingen gehouden, die zijn vastgesteld op de donderdagen en maandagen. Na 29 juni zal de Tweede Kamer niet vóór 5 september in plenaire vergade ring bijeenkomen 'onvoorziene om standigheden voorbehouden'. Dat 'on voorzien' slaat op nationale rampen en dergelijke en een kabinetskrisis, die voor enkelen weliswaar niet meer onvoorzien is. maar door hen stellig wordt voorzien. Lichtje Zoals gebruikelijk zal de Kamer ook deze laatste periode voor het zomerre ces wel weer in tijnood komen. Voor belangrijke onderwerpen wordt weer een beperkte spreektijd afgesproken. Wie te lang praat, wordt door voorzit ter Van Thiel afgehamerd. Hij begint (ADVERTENTIE) Honderd jaar geleden verscheen het eerste nummer van Dr. Abr. Kuyper's DE STANDAARD. Vijf nummers uit die eeuw zijn facsimile herdrukt. Met hoofdar tikel, familie-advertenties, gemengde berichten, Kamerverslagen 1 april 1872 Het eerste nummer 3 april 1903 De spoorwegstaking Troelstra In de 2e Kamer. -Je 9 november 1920 met o.a, overlijden van Dr. A. Kuyper. 15 mei 1940 'Het einde' Dr. H. Colijn over het vertrek van de regering naar Engeland. 15 december 1944 Het laatste nummer Men leze tussen de regels door! Bestel deze facsimile uitgave door overschrijving van ƒ3,90 plus 0,60 porto ƒ4,50 op postrekeningnummer 269274, Chr. Pers te A'dam onder vermelding 'DE STANDAARD'. dan eerst zachtjes te tikken. Naarma te de tijd, die de geachte afgevaardig de te lang spreekt toeneemt, wordt het hamergetik luider. Tot de tik definitief wordt en de voorzitter ver manend het woord neemt. Deze procedure behoort nu tot het verleden. Op het spreekgestoelte is een wit lichtje gemonteerd, dat gaat branden, wanneer men nog een mi nuut heeft te spreken. Is deze minuut verstreken dan staat het sein op rood en moet het afgelopen zijn. Het systeem is afgekeken van de partijcon gressen, waar men ook geneigd is te overvloedig te spreken. De lichtjes worden bediend achter de tafel van de voorzitter. Mr. Van Thiel, telt de tijd er bij, die de geachte afgevaar digde verliest door de interrupties van zijn tegenspelers (bij de voetballerij heet dat blessuretijd). Zo mocht vori ge week de liberaal Geurtsen ver der praten in interruptietijd, hoewel hij het er zelf naar gemaakt had met zijn opmerkingen over het Angolaco- mité. Op het veld gaat het soms ook zo, dat je de blessure zelf uitlokt. Stemmingen Deze week zal de Eerste Kamer, die twee dagen vergadert, de meeste aan dacht trekken. Vandaag tijdens het beleidsdebat over landbouw en visse rij is het woord aan 'het groene front'. Morgen vervolgt de Eerste Ka mer het debat over onze defensie met het antwoord van minister De Koster en staatssecretaris Van Es en de re en duplieken. In de Tweede Kamer maakt men van daag enkele zaken van vorige week af. Zo wordt eerst de vorige week uitge stelde eindbestemming over de wet op de bejaardenoorden gehouden. Dan volgt de stemming over een reeks amenten op het ontwerp voor wijziging van de rechtelijke organisatie en hoopt de Tweede Kamer eindelijk te beslissen over onder meer het pro bleem van de verkeersschout. Ver wacht wordt, dat de grote steden spoedig deze rechter voor de vele verkeersovertredingen zullen kennen. Verder moet er gestemd worden de moties, die zijn ingediend tijdens het debat over de weigering van subsidie aan de koffie-aktie van het Angolaco- mité. Nu minister Boertien beloofd heeft, dat hij gaat praten over de criteria voor het verlenen van subsi die voor ontwikkelingsprojecten en ook bereid is de Nationale Commissie Ontwikkelingsstrategie een zelfstandi ger postitie te geven, is te verwachten dat de moties van de oppositie wor den verworpen. Tegen de motie van de KVP, ARP en CHU om de criteria voor de subsidiëring te verduidelijken had minister Boertien geen bezwaar. Na het slotdebat over het beroepspen sioenfonds (artikelsgewijze behande ling) zal de aanpassing van de rechts regels voor het kopen van gedeelten van gebouwen de rest van de tijd vandaag in beslag nemen. De wijzi- 1952 met het oog op het kopen van flats voldoet nog niet in alle opzich ten. Continentale plat Morgen houdt de Tweede Kamer zich bezig met de vaststelling van de grens op het continentale plat van de Noordzee tussen Nederland en West- Duitsland. Met het oog op de winning van delfstoffen in de toekomst mag er geen misverstand bestaan over de grens. Dr. ir. A. Vondeling van de PvdA krijgt eveneens morgen de gelegen heid minister hangman van economi sche zaken mondeling een vraag te stellen over de richtlijnen, die de Nederlandse Gasunie heeft gekregen over het tempo van de gaswinning in Nederland (is de voorraad werkelijk snel uitgeput?) over de export van het aardgas en de prijs van het gas. De heer Vondeling wil weten: hoe dit alles zit op korte middellange en lange termijn? Donderdag vergaderen de vaste com missie voor buitenlandse zaken, voor onderwijs en voor cultuur, recreatie en maatschappelijk werk over de nota internationale culturele betrekkingen. Er viel gisteren meer te vieren dan koninginnedag en dag van de arbeid. Het KLM Autobusbedrijf waarvan KLM en spoorwegen ieder precies de helft (bezitten bestond ook 25 jaar. De bussen vervoerden alleen vorig jaar al ruim 1,6 miljoen passagiers en legden samen een dikke vijf miljoen kilometer af. Lang voordat het busbedrijf werd op gericht, bestond er al een soort ver voersmaatschappij. In het eerste vlieg- jaar van de KLM, 1920, moesten pas sagiers nog een uur met hun koffertje langs de ringvaart sjouwen om Schip hol te bereiken. Daarom schafte men een Packard aan, een automobiel met vier zitplaatsen, die reizigers desge wenst van huis of station afhaalde. Omdat de KLM toen nog met open tweedekkers vloog, gebeurde het meermalen dat de chauffeur van de Packard op bevel van een verkleum de, juist uit het vliegtuig gestrompel de passagier onderweg voor een war me borrel moest stoppen. Die chauf feur had dn die pionierstijd nog geen dagtaak aan z'n luchtreizigers en voer de daarom ook lekkere hapjes voor het restaurant aan. Maar in 1925 was er al zoveel luchtverkeer, dat de KLM drie 'autobussen' meer omgebouw de vrachtwagens aanschafte en in 1938 reed er een geregelde dienst op Den Haag en Rotterdam. Na de oor log, toen iedereen opnieuw moest be ginnen, werd het nu jubilerende be drijf opgericht. Dat beschikt nu over veertig echte autobussen. Nu in onze dagen toch alles show heet, ongeacht of het om spelletjes, interviews, liedjes, quizzen, honden, huishoudelijke artikelen of toneel stukjes gaat, heeft de Nederlandsche Vereeniging van Postzegelhandelaren natuurlijk het volste recht haar ten toonstelling, die van vrijdag tot en met zondag allile zalen van het Kur- haus beslaat, de 'tweede filatelistische show* te noemen. Dat hebben ze dan ook gedaan en er inderdaad een echte show van gemaakt. Minister Drees doet het eerste num mertje, de opening, maar hem zijn dan al vele groten voorgegaan: prins Rainier van Monaco en het Kardinaal Spöllman-museum in Boston horen, tot de inzenders, net als ons Nederlands Postzegelmuseum. Verzamelingen uit alle Europese landen zijn zo droog mogelijk rondom een spuitende fon tein opgesteld en dan zijn er nog zo'n twintig andere thema-collecties in een soort Keukenhof geplaatst En zo is er in elke Kurhaus-zaal wel iets bijzon ders te zien van wat zestig binnen- en buitenlandse handelaren hebben aan gedragen. Vrijdagavond (bij slecht weer zater dag) wordt op het Scheveningse strand een groot vuurwerk afgesto ken. Hoewel het een filatelistisch vreugdevuur is, blijven de postzegels gespaard, want die zijp zeker een paar miljoen waard. Dol is freule Wttewaall van Stoetwe gen op de Farce Majeur-plaat waarop ze zelf vele malen luidkeels: 't is gekkenwerk!' roept. Ze heeft nog zo'n voorkeurschijf, ook al zegt de daar niet 'gekkenwerk' tussendoor: die met de volledige reportage van het huwe lijk van Beatrix en Claus, die ze vanaf de eerste persklare minuut be zit. Maar beluisterd heeft ze haar lievelingsplaten nooit, omdat ze geen pick-up heeft. Dat bekende ze Jacques van Kollenburg, die haar onlangs in KRO's 'Interlokaal' Interviewde. Het hielp. Nog maar nauwelijks had ze haar derde plaat 'Ons mooi Den Haag' bij een taxichauffeur voor vijf gulden op de kop getikt, lezen we in Studio, of de heer Van Kollenburg kwam haar namens de omroep een eenvoudige platenspeler aanbieden. Een peperdure is natuurlijk zonde voor zo'n uiterst beperkte platenverza meling. Om van zijn parochianen geld los te krijgen voor een behoorlijk onderdak voor kinderen die in krotten wonen, haalde een pater in het Spaanse Coru- na een stunt uit: hij liet zich in een kooi van een passerend circus opslui ten, waar al vier leeuwen en een dompteur In zaten, en hield van daar uit een gloedvolle bedelpreek tot zijn parochianen. Net als Daniël in de leeu wenkuil overleefde hij het avontuur ongeschonden, maar de parochianen hadden er niet meer dan 750,- voor over. Bevrijding De vijfde mei is niet alleen de dag om onze bevrijding te gedenken. De Palestijnen (onder vele anderen) willen best ook eens zover komen. Mahmoud Rabbani, consul van Koeweit, weet daar alles van en zal vrijdagavond in het (Haagse) Institu te for Social Studies een inleiding over 'de Palestijnse vrijheidsstrijd' houden. Wie wil, mag hem daarna vragen stellen. Wie biedt. Er worden ook films vertoond Europa De Dag van Europa valt ook al op 5 mei en naar de Europese Beweging ver wacht, zal de Dag in zo'n driehonderd gemeenten op een of andere manier worden gevierd. De winnaars van de Europese teken- en opstelwedstrijd krijgen dn Den Haag hun prijzen en premier Biesheuvel viert deze dag op zijn manier met een radiorede Fi* renschap Zaterdagmiddag opent minister Engels in Kerkrade de nieuwbouw van het bejaardenverzor- gingshuis aan de Sohaesbergerstraat met de kryptisohe naam 'Firensohap' 6 Geleide Kathe heet de vrouw van de commandant van de militaire chauffeurssohool in Venlo en nu ook de geleidehond van een blinde Venlo- se dame. Omdat het precies de 200ste hond was, die beroeps- en dienstplich tige militairen sinds 1956 bij elkaar gespaard hebben, ds de bond naar mevrouw Kathe genoemd Vol Huis en hof im Holland-Midden, de grote tentoonstelling in Woerden van 5 tot 13 mei, is helemaal volgeboekt. De verwachte 40.000 bezoekers worden dagelijks vermaakt met allerlei evene menten, maar als die er per sé op staan, mogen ze misschien zichzelf wel vermaken Vijfhoog Op de expositie Tuinieren op vijfhoog' (Bouwcentrum Groningen, 11 mei tot en met 3 juni) krijgen balkons, ven sterbanken en binnentuinen een beste beurt. Zelfs voor vijvertjes en volières zijn er vierhoog-aohter nog mogelijk heden, zegt men. Wij Nederlanders zijn maar een mid delmatig volkje. Nederland is een wei nig kapitalistisch land en zo ver schrikkelijk democratisch zijn wij nu ook weer niet. Zo zijn wij in de ogen van de Fransen. Tenminste als wij de uitslag van een recente opiniepeiling mogen geloven, die onlangs in op dracht van het Franse weekblad L'Ex- press is uitgevoerd. Bij het onderzoek werden de onder vraagden verzocht West-Duitsland, Italië, Engeland, Nederland en België en hun inwoners met elkaar te verge lijken. De ondervraagde Fransen plaatsten Nederland of Nederlanders geen enkele keer als hoogste op het scorebord, nadat een reeks belangwek kende vragen waren gesteld. Zo bleek dat West-Duitsland het hoogst scoorde op vragen als: Welk land is wetenschappelijk en technisch gezien het verst? Waar is de levens standaard het hoogst? Waar heerst de minst kapitalistisch is in vergelijking vijf volken is het meest arbeidzaam? Welk het meest heerszuchtig? Welk volk is het meest open voor vooruit gang? België was volgens de Fransen het meest 'Europese' land. Engeland was het land waar het stelsel het meest kapitalistisch, maar tevens het meest democratisch is. En de Engelsen zijn het meest sombere, maar tevens het intelligentste volk, zo meenden de ondervraagden. Zij noemden de Italia nen het meest jolige volk en de Belgen de meest vreedzame mensen. Nederland sprong er bij de Fransen uit als land waar het systeem het met de vier andere landen. Maar Nederland en Italië werden ook in één adem genoemd als de twee lan den die het laagst scoorden op de vraag: In welk land heerst het meest democratische stelsel? Wij Nederlanders vinden onszelf en ons land natuurlijk helemaal niet middelmatig. Spreken wij niet drie buitenlandse talen en hadden wij niet Piet Hein, Jan Pieterszoon Coen en Michel de Ruijter? Dat Duitsers het in Frankrijk beter doen dan wij, komt vanzelfsprekend door het Frans- Duitse vriendschapsverdrag. En de Engelsen zijn bij de Fransen meer in trek, omdat Groot-Brittannië interes santer en groter is dan Nederland. Daarom, zo vinden wij, moet de afde ling voorlichting van de Nederlandse ambassade in Parijs maar eens aan de slag. En verder moeten de Fransen maar naar zichzelf kijken. Gelijk hebben zij natuurlijk wel Maar dat vinden wij alleen niet. LOWIETJE ADVERTENTIE I de betere matras i

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6