Quang Tri is nu opgegeven Rook bewust, rook 'n sigaartje Acht doden bij frontale botsing SANOcüL Johnson bestudeerde seksuele leven van prominente burgers [PUNSBUPGD Genegenheid voor Koningin s blijvend' leif Z: y Noordelijk front in Zuid-Vietnam stort ineen België behandelt dieren beestachtig atificatie st-verdragen .uitgesteld Prinsje deelt in de vreugde Unctad III Drie doden In België verongelukt i Perón kandidaat voor presidentsverkiezingen voor westen laatste kans bij botsing Minister Van Veen bij parade Rode leger In deze krant Dode bij bomaanslag op Noordiersevezelfabriek Castro naar Algerije OLGA MATRAS; UW KRANT IS NU WEL OCHTENDBLAD MAARWETEN UW KENNISSEN HET AL? I" VERNIEUWD EN UITGEBREID VUL DE BON HIERNAAST IN I LI I [ienwe leidlse Courant H RISTE LI J K DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING jeenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is gheblevan mijn hart in taghenspoat!" Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 I \MMum ME.UBE.LE.N1 vakman Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. 'rentier Biesheuvel: fan een verslaggever )EN HAAG 'De genegenheid van ins volk jegens koningin Juliana is edert haar inhuldiging steeds dezelf- e gebleven'. Dit zei premier Biesheu- el gistermorgen in een toespraak oor de televisie, waarin hij koningin uliana met haar verjaardag feliciteer- laar warme menselijkheid, haar toe- rijding en belangstelling, haar mede- evoelens en mededenken, waarvan zij teeds weer blijk geeft, verlenen aan koningschap in ons land een aarde volle inhoud; een inhoud die iet vanzelfsprekend wordt meegege- bied en aan ^en ^ie door hun geboorte jn voorbestemd om tot het koning sschap te worden gerèepen', aldus pre- ijd ti nier Biesheuvel. 3 uu >e premier vond het kenmerkend [öHei °°r koningin juliana die met kerst- jndei erin; nis alleen iets tot het Nederlandse Volk wil zeggen als zij daaraan werke- '0 to ijk behoefte voelt, 'dat zij meent wat dat ij zegt, en niet in cliché's wil verval- atssecretans drs. Th. Westerterp ran buitenlandse zaken zei gisteren ijdens een plechtige koninginnedag- nering in de grote kerk te Breda: 'De jostitutionele monarchie is voor ons and iets om zuinig op te zijn' HEI! [ij was van mening dat van het lederlandse vorstenhuis in de huidi- e tijd. met zijn verlangen naar een lir rationale identiteit, een stabiliserende aster 'erkinS uitgaat, slaap SAIGON, WASHINGTON (Reuter, UPI) Zuid-Vietnams noordelijk front is aan het instorten, nu de val van de belangrijke provincie-hoofdstad Quang Tri nog een kwestie van uren is. De ver wachting is dat Amerika op deze tegenslag zal reageren met nog heviger bombardementen. Volgens Nixon kan Zuid-Vietnam niet overleven zonder deze steun. LONDEN (AP) De Britse maat schappij voor de dierenbescherming heeft maandag geëist dat een algemeen verbod zal worden uitgevaardigd op de export van levende dieren naar België, omdat dit land bepaalde ver plichtingen betreffende dierenmishan deling niet heeft nagekomen. Een die renarts van de maatschappij zei dat inspecteurs, die een zending schapen hadden gevolgd 137 overtredingen hadden geconstateerd. Een aantal beesten had na aankomst in België 1.100 kilometer gereisd, ter wijl overeengekomen was dat dit niet meer dan 100 kilometer mocht zijn. Andere beesten waren geslacht zonder verdoofd te zijn en weer andere wa ren levend doorgezonden naar Tune sië en Griekenland. HLlPONN (UPI) Kanselier Willy Srandt en oppositieleider Rainer Bar tel zijn gisteren overeengekomen, dat ratificatie van Brandts verdragen met Ie Sowjet-Unie en Polen wordt uitge- staajsteld. zo deelde een woordvoerder van hevqde Westduitse regering gisteren in onn mee. De woordvoerder zei, dat randt tot uitstel had besloten na een I§ad(onverwachte ontmoeting met Barzel. mHHij zei, dat de parlementaire admini- fgjgjstratie reeds het verzoek heeft ontvan- jgen de tweede belangrijke lezing van de ratificatie-wet, die voor woensdag I UVhvas vastgesteld, af te lasten. Er werd joedtiog geen nieuwe datum genoemd. De edinjwoordvoerder liet weten, dat de kan- Lagfeelier en de christen-democraat Barzel I069lhun pogingen zullen voortzetten om leen compromis te vinden, dat het mogelijk zal maken de omstreden ver dragen door de Bondsdag te loodsen. .«Uit betrouwbare bron in Bonn is vernomen, dat Brandt tot uitstel is f.0. 1 gedwongen door 'deserteurs' in de re- regeringscoalitie. Daardoor zou het zeer Ltwijfelachtig zijn geworden of de re- gering-Brandt nog wel de vereiste 249 -stemmen zal kunnen halen. Brandt en Barzel zijn inmiddels over- -eengekomen hun overleg morgen voort te zetten. Prins Willem-Alexander nam gisteren in de tuin van paleis Soestdijk volop deel aan het vreugdebetoon ter gelegenheid van Koninginne dag. Meer foto's en een verslag van het défilé, waaraan duizenden mensen deelgenomen hebben, op pagina 5 en pagina 9. BRUSSEL De 25-jarige Nederlan der Peter Wolter, uit Maasmechelen, is gisteren bij Eisden, bij het over steken van een weg door een auto gegrepen. De man was onmiddellijk idood. Dn Droog, vrij zonnig en warm weer met in de middag en avond plaatselijk een regen- of on weersbui. Maximumtemperatu ren rond 20 graden, maar in de kustgebieden vooral bij wind van zee circa 15 graden. Meest matige oostelijke wind. MORGEN EN OVERMORGEN: vrij zonnig, tamelijk droog be houdens kans op een lokale bui. Morgen zon op: 05.07 zon onder: 20.08 Maan op: 00.37 maan onder: 07.49 BUENOS AIRES (Reuter) Op een J bijeenkomst van de peronistische be weging in Argentinië, de gerechtig- heidspartij, is ex-president Juan Perón, die in Spanje in ballingschap leeft, kandidaat gesteld voor de presi- 1 dentsverkiezingen van maart volgend I jaar. Perón werd in 1946 en 1951 gekozen tot president, maar werd bij een mili taire staatsgreep in 1955 ten val ge bracht. Sedert 1966 heeft Argentinië een militair bewind. De huidige presi- i dent, generaal Lanusse, beloofde, dat het land met ingang van de algemene verkiezingen van maart volgend jaar zal terugkeren tot een burgerbestuur. Miljoenen Argentijnen steunen Perón nog en zijn volgelingen vormen een grote politieke macht in het land. Het grootste vakbond wordt door pero nisten beheerst. Maar enkele rechtse leden van de strijdkrachten verzetten zich krachtig tegen Perón en willen niet. dat de militairen de macht uit handen geven uit vrees voor het weer aan het bewind komen van Perón. Op de bijeenkomst, waarop Perón kandidaat werd gesteld, werd 'n band opname ten gehore gebracht van een boodschap van Juan Perón en zijn vrouw Isabel. HENGELO UNCTAD-III is zo'n beetje de laatste kans die de arme landen aan hel rijke westen geven. Die indruk heeft de voorzitter van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, drs. J. den Uyl, van Santiago overge houden. waar hij als adviseur van dc Nederlandse delegatie naar de wereld handelsconferentie optrad. Als UNCTAD, zoals nu dreigt, mislukt zullen de arme landen door acties af dwingen wat zij nu door overleg niet konden krijgen. Het westen moet haast maken met het openstellen van zijn markten voor bewerkte produkten uit arme landen. Het moet bewust een flink deel van zijn enorme voorsprong in technologische ontwikkeling over dragen aan de ontwikkelingslanden. Drs. Den Uyl, die dit zei op een 1 mei- bijeenkomst* van het PAK in Hengelo, ziet voor dat westen een dubbele op gaaf: Het moet uit zelfbehoud de ei gen groei beperken en het moet zijn produktie en consumptie afstemmen op de ontwikkeling van de arme lan den. De rijke landen kunnen daarbij niet voorbijgaan aan beperking van de bewapeningsuitgaven. Ook de Sowjet- Unie hoort daarbij. Een verschuiving van 5% van de bewapeningsuitgaven ALPHEN Drie personen kwamen gisteravond oin het leven bij een ver keersongeval op de Oosterkanaalweg. De bestuurder van 'n personenauto de 21-jarige N. van Veen uit Bodegraven kwam bij een inhaalmanoeuvre fron taal in botsing met een tegenligger, na eerst nog een andere wagen te hebben geramd. Van Veen was op slag dood, evenals de 60-jarige me vrouw Icke uit Amstelveen, die in de andere wagen zat. Haar man overleed later in het Academisch iZekenhuis in Leiden. Haar 29-jarige dochter en nog een ander familielid werden zeer ernstig gewond naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. MOSKOU Minister Van Veen (on derwijs), die een studiereis van tien dagen door Rusland maakt, heeft gis teren de 1 mei-parade van het Rode Leger in Moskou bijgewoond. naar ontwikkelingshulp, zou op korte termijn voldoen aan het verlangen dat de arme landen in Lima gezamenlijk hebben geformuleerd. WASHINGTON (Reuter, UPI) J. Edgar Hoover, directeur van de Amerikaanse federale politie (FBI) heeft geheime dossiers over het sexuele leven van prominente Amerikanen laten aanleggen, die fungeerden als bed-literatuur voor de vroegere president Lyndon Johnson. Dit verzekerde de colum nist Jack Anderson gisteren voor een commissie van onderzoek uit het Huis van Afgevaardigden. De commissie, die een onderzoek instelt naar dc wijze, waarop de regering haar informaties wint, vernam uit de mond van dc be faamde journalist-onthuller ernsti ge kritiek op het geheime wroeten in het privé-leven van bekende Amerikanen door FBI-agenten: 'Hun sexuele leven, hun drinkge woonten en hun persoonlijke za ken werden onderwerp van FBI- onderzoek, hoewel deze gluurprak- tijken van de FBI door geen enke le wet worden getolereerd of ge rechtvaardigd. Toch heeft FBI-chef J. Edgar Hoover een intense be langstelling getoond voor wie met wie slaapt in Washington', zo liet Anderson de aandachtig luisteren de commissie weten. 'President Johnson was een ingeze tene van het Witte Huis met een hoog ontwikkelde smaak voor ver halen over het niet-gekanaiiseerde liefdesleven van publieke figuren', voegde de columnist daar aan toe. 'Hoover vervaardigde met genoe gen geheime rapporten, verzadigd met intieme details, over de per soonlijke zaken van de hogen en dc machtigen, die door de presi dent in bed werden gelezen'. Tot degenen, wier intieme leven door FBI-agenten werd nagetrok ken behoorden volgens Jack An derson, filmster Marlon Brando, zanger Harry Belafonte, de voet balsterren Lance Rentzel en Joe Namath, de boksers Mohammed Ali en Joe Louis en de zwarte leiders Ralrji Ab-Tnathy en Roy Innis. Andf-oon bood de commis sie copieën van enkele rapporten aan, als dat de commissie van nut zou kunnen zijn bij haar pogingen de politiek van de regering in deze zaken te veranderen. ADVERTENTIE Een woordvoerder van het ministerie van defensie in Washington verklaar de gisteren, dat de Noordvietnamezen v;a de gedemilitairseerde zone een Sam-raket-bateljon naar het gebied van Quang Tri hadden overgebracht, toen de val van deze stad onafwend baar leek. Door de val van Quang Tri lijkt Amerika steeds dieper betrokken te worden in de Vietnamese crisis hoewel het probeert de terugtrekking van de grondtroepen te voltooien. De troepensterkte van de Amerikanen werd dit weekeinde geschal op 66.300 man, ruim onder het plafond van 69.000 dat voor 1 mei was vastgesteld. Maar ter zee lijkt de troepensterkte de oude records te zullen breken. In het gebied zijn nu 41.000 Amerikaanse matrozen. Het Pentagon bevestigde gisteren dat het vliegdekschip Midway in de Golf van Tonkin was aangeko men, waardoor het aantal schepen dat luchtsteun geeft aan de Zuidvietname- zen en dat Noord-Vietnam bombar deert op vijf is gekomen. Ook het vliegdekschip Saratoga is op weg naar zuidoost-Azië, waarschijnlijk om de Constellation af te lossen. Jerry Friedman, de woordvoerder van het Pentagon, die gevraagd werd wat Amerika nu militair verder kon doen. sloot het gebruiken van kernwapens en Amerikaanse grondtroepen uit, maar voegde eraan toe: 'Al het andere zou ik niet willen uitsluiten.' 'Bloedbad' President Nixon heeft, tijdens een informeel feestje op de boerderij-van zijn minister van financiën, John Con- nally, ten overstaan van conservatieve Democraten, toegegeven dat zonder de Amerikaanse luchtsteun Zuid-Vietnam reeds gevallen zou zijn. 'De VS zullen nooit toelaten dat de communisten in Zuid-Vietnam de overwinning beha len, want dat zou een bloedbad tot gevolgd hebben waardoor de han den van de VS voor altijd met bloed besmeurd zouden zijn', aldus de presi dent i.. één van zijn meest krijgszuch tige toespraken. Dreigend zei Nixon: 'De Noordvietnamezen nemen een erg groot risico als ze deze invasie door zetten. Ik zal de keus aan hen laten.' In het geval van Quang Tri leek de Amerikaanse luchtsteun toch niet vol doende te zijn. Een dertigtal B-52's deponeerde gisteren bijna duizend ton bommen in het gebied rond de zwaar bedreigde stad, maar dit kon de Noordvietnamese aanvalsdrift niet verzwakken. Enkele uren nadat het slotoffensief was ingezet drongen de Noordvietnamese tanks door de verde digingslinies. Terwijl de avond viel raakten de verbindingen met de stad verbroken en er werden geen berich ten meer ontvangen, over hoe de situatie was. 'Je hebt niet veel tijd voor rapporten als je voor je leven vecht', merkte een officier op. Op de vlucht Binnenland Record 1 mei-drukte 5 Friezen op de bres voor kerken 6 Buitenland Sadat: Israël vernederen 7 Allende over UNCTAD III 7 Kerk Kritische groepen in de 'kuil'2 Dr. Wiersinga en dc verzoening 2 Sport Frantisek Fadrhonc lo6t met opstelling beloften in 11 HHYC achterhaalt Kampong 13 Van de twee auto's die gisternacht frontaal op elkaar inreden en waarbij acht jonge mensen om het leven kwamen bleven slechts wrakken over. Boekenetalage Stript, feuilleton Radio- cn tv-programma't Uagrccept Commentaar Dichtbij en verder Puzzel Lezcrt tchrljveo Uw probleem Kort tevoren hadden drie helikopters het zware geschut in de omgeving van de stad getrotseerd en 126 Amerikaan se en Zuidvietnamese functionarissen en een Italiaanse journalist ontzet. Volgens militairen zouden 40 Ameri kaanse soldaten, die optreden als advi seurs uit vrije wil achtergebleven zijn bij de Zuidvietnamese eenheden. Zij zouden gezegd hebben nog liever de stad te voet te willen verlaten, dan Quang Tri met een helikopter te ontvluchten. Veel overlevingskansen worden de verdedigers van Quang Tri niet gege ven. Een Amerikaanse officier zei: 'Er zijn nog duizenden ARVN's (Zuidviet namese soldaten) maar zij hebben geen kans om de stad te verdedigen. Zij zullen of gedood worden of gevan gen genomen worden of op de een of andere manier door de linies van de Noordvietnamezen breken. Maar er is weinig hoop op ontsnapping. Langs hoofdweg 1 naar beneden gaan zal net zoiets worden als de Duitse terugtrek king uit Rusland in de tweede wereld oorlog. Ze zullen over de hele linie afgeslacht worden.' Zie verder pagina 7, 6c kolom. BELFAST (Reuter) Bij een bom aanslag op een vezelfabriek in het Noordierse stadje Carrickfergus, op 10 kilometer van de hoofdstad Belfast, is gisteren een arbeider gedood en zijn vijftien mensen gewond, van wie acht ernstig. Van een arbeider werden door de explosie beide armen afge rukt. ALGIERS (AP) Premier Fidel Castro van Cuba zal op 8 mei in Al giers aankomen voor een officieel be zoek van negen dagen. Het bezoek van Castro volgt op een driedaags bezoek van president Anwar Sadat van Egyp te, die vergezeld zal worden door de president van Libië, Kadafi. WYLER Bij de Duitse grensplaats Wyler op de weg Kleef-Nijmegen zijn gisternacht bij een frontale botsing acht mensen om het leven gekomen, van wie 4 Nederlanders en vier Duit sers. Zes van hen waren op slag dood. Twee overleden later in een zieken huis. De Duitse politie neemt aan dat de Nederlanders een avond in Kleef uit waren geweest. Zij zouden op de te rugweg mogelijk hebben verondersteld op een vierbaans autoweg te rijden. De Nederlandse auto reed links van de weg en kwam in frontale botsing met een Duitse auto. De vier Neder landse slachtoffers zijn de 19-jarige T. J. Vleeming, de 20-jarige J. van Wee- len en de 20-jarige R. van Leijen, allen uit Oosterbeek en de 22-jarige J. Derksen uit Renkum. De 71-jarige J. Lubbering uit Havelte is gisteren overleden in een zieken huis te Hoogeveen na een botsing zondag in Ruinen. Hij verleende geen voorrang en werd overreden. Een fietser van ongeveer 35 jaar van wie de identiteit nog niet is vastge steld, is zondagnacht tussen Wekerom en Ede verongelukt. De man werd aangereden door een automobilist, die daarna doorreed. De politie kon hem later aanhouden. De 26-jarige F. Maat uit Groessen is gisteren overleden aan de zware ver wondingen, die hij zondag op de weg Zevenaar-Babberich opliep. Hij reed door onbekende oorzaak met zijn auto tegen een boom. Zondagnacht kwam in Heiloo de 24-jarige Th. J. Wester hof om het leven, toen hij met zijn auto in frontale botsing kwam met een andere automobilist. De politie van Ede is er gisteren in geslaagd de identiteit vast te stel len van de man, die in de nacht van zondag op maandag tussen Werom en Ede bij een verkeersongeluk om het leven kwam. Het is de 3L-jarige heer N. M. G. Roelofsen uit Ede. Hij werd door een auto aangereden. De automo bilist reed na de aanrijding door. Even na Ede liet hij zijn auto op de weg achter. Aan de hand van het ken teken kon de politie hem gisteren in Lunteren aresteren. RITA "De schutting moet hoger, of we moeten net doen of we niets zien." (ADVERTENTIE) de enige matras met de juiste celbalans LAAT HEN NU DIT OCHTENDBLAD VOOR "UW OMGEVING" LEZEN Als u ze NU opgeeft als abonnee, dan bespaart u voor hen 3% gulden aan abonne mentsgeld. De eerste 2 weken krijgen zij bij wijze van kennismaking de krant gratis! En u ontvangt een leuke attentie! Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN 7 noteer als betaalt per: EwWwi 1 nieuwe abonnee: kwartaal maand Naam: I Adres: Plaats: 4- De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen I gratis, en bespaart ca. 3guldeD abonnements geld. Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: I Ik ontvang als beloning het aangekruiste PI mapje poat- n pietlna (~I bondig* papier met «(letten- poraetmap enveloppen onderzetter) met brief- ecbaolije papier en pen

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1