Moskou geeft Sadat meer speelruimte Verdragen deze week nog niet in stemming eoeo I Gandhi gaat met Bhoetto praten Urguplu vormt een nieuw Turks kabinet Meisje van acht in Belfast gedood Nkroemah wordt toch in Ghana begraven Vakantiegangers vielen uit een stoeltjeslift Agent schiet bij rel man in de nek Belg na 19 jaar terug uit China Chinese Migs voor Tanzania Opstand onderdrukt in Boeroendi Britten wantrouwen Duitsers en Fransen Senaatscommissie eens met benoeming Kleindienst Landen Derde Wereld komen met een eigen ontwerp-resolutie Delegatie van VN komt Mozambique niet in TROUW/KWARTET MAANDAG 1 MEI 1972 'Arabische landen hebben recht Buitenland T5/K6 op andere dan politieke middelen' TEL AVIV, CAIRO, MOSKOU, AMMAN (UPI, Reuter, AFP) De Sowjet-Unie heeft Egypte geen toestemming gegeven om een oorlog tegen Israël te beginnen, al heeft zij in een gezamenlijke verklaring na afloop van het bezoek van president Anwar Sadat aan Moskou ge zegd, dat de Arabische landen het volste recht hebben om andere middelen dan een politieke regeling te gebruiken om de door Israël bezette gebieden terug te krijgen. In Arabische diplomatieke kringen ziet men het nieuwe gebaar van Mos kou voornamelijk als een door presi dent Sadat voorgestelde vorm van pressie op de Verenigde Staten, nu president Nixon zich gereed maakt voor een officieel bezoek aan de Sow jet-Unie. De verklaring zou ook be doeld zijn om Sadat te helpen, een eind te maken aan de kritiek, waar aan hij in eigen land blootstaat De Russische versie van het communi qué luidt: 'De ontwikkelingen van de afgelopen maanden hebben duidelijk getoond, dat de vijandelijke kringen en hun agenten, die vijandig staan tegenover de progressieve bewegingen in de Arabische wereld hun plannen niet hebben opgegeven, hun wil op te leggen aan het Arabische volk, een politieke regeling te voorkomen, en de Arabieren te doen zwichten voor de eisen van het imperialisme. Onder deze omstandigheden hebben de Ara bische landen, tegen welke de agressie was gericht, alle reden om andere middelen te gebruiken om hun land terug te krijgen dat door Israël bezet is'. Voorheen wilde de Sowjet-Unie slechts steun verlenen aan een politie ke regeling. Wapens In genoemde Arabische kringen zegt men voorts, dat Sadat er ook niet in geslaagd is, voldoende offensieve wa pens bij de Russen los te praten om tegen Israël ten strijde te kunnen trekken. Men is van mening, dat pre sident Nixon vooral over Indo-China wil spreken. De Russische leiders zou den door krachtiger taal te gebrui ken ten aanzien van de ontwikkelin gen in het Midden-Oosten Nixon reeds willen laten weten, dat zij de crisis in dit deel van de wereld van even groot belang achten. Beide landen zijn overeengekomen op militair gebied te blijven samenwer ken en zullen daartoe de 'noodzakelij ke en gepaste maatregelen' nemen. Voorts spreken zij uit dat in het Midden-Oosten geen vrede zal heer sen, zolang de resolutie van de Veilig heidsraad van november 1967 met inbegrip van de volledige terugtrek- keling' genoemd, waarvan de beteke nis niet gebagatelliseerd moet wor den. Het is de eerste keer dat in zo'n verklaring gesproken wordt van het recht van de Arabieren zich niet te vreden te stellen met politieke midde len en andere methoden te gebruiken om de bezette gebieden te herwinnen, zoals een commentator van radio Is raël opmerkte. Allon Vice-premier Jigal Allon, die gisteren naar Amerika is vertrokken voor be sprekingen met William Rogera, Nixons minister van buitenlandse za ken, zei dat het Russische besluit een poging van Sadat zou vergemakkelij ken om de strijd in het Midden- Oosten te doen herleven. "De Sowjet- Unie heeft zich voorgedaan als een gematigde supermacht, maar in de verklaring helpt ze juist de extremis tische stromingen in de Egyptische samenleving*. Hij zei te hopen, dat de Egyptenaren hun land niet opnieuw in een militair conflict zullen betrek ken. Intussen is gebleken, dat Sadats be zoek aan de Sowjet-Unie een dag korter heeft geduurd dan was afge sproken, dat zowel partijleider Leonid Brezjnew als president Nikolai Pod- gorny niet ter verwelkoming van Sa dat op het vliegveld van Moskou aan wezig waren. Ook bij zijn vertrek schitterden zij door afwezigheid. Sa dat werd uitgeleide gedaan door pre mier Aleksj Kosygin en partij-theore ticus Michael Soeslow. Plannen voor uitvoerige toespraken werden geannu leerd. In plaats daarvan werden korte verklaringen in Moskou afgelegd. Generaal-majoor-vlleger Hosin Moeba rak, de nieuwe commandant van de Egyptische luchtmacht, is zaterdag niet naar Egypte teruggekeerd. Het Russische partijblad Prawda berichtte gisteren zich zaterdag te hebben ver gist. Moebarak zal nog enkele dagen in de Sowjet-Unie blijven om de be sprekingen die Sadat begon voort te zetten. Deze zullen voornamelijk over steun voor de Egyptische luchtmacht gaan. Zeer vriendelijke taal in communiqué NEW DELHI (UPI, AP) India en Pakistan hebben gisteren een eerste stap gezet op de weg naar vreedzamer samenleven. De rege ringsleiders van de twee landen zullen, zo is aangekondigd, eind mei of begin juni met elkaar gaan praten zes maanden nadat een staakt-het-vuren een eind maakte aan een kortstondige oorlog tussen beide landen. TP De afspraak voor de topconferentie tussen premier Indira Ghandi van India en president Bhoetto van Pakis tan werd gemaakt tijdens besprekin gen die in Pakistan zijn gevoerd tus sen de Indiase topambtenaar Doerga Prassad Dhar en diens Pakistaanse collega Aziz Ahmed. Bij zijn terug keer in New Delhi zei Dhar: 'Ik heb reden om aan te nemer., dat we voorzichtig-optimistisch maar noch tans optmistisch kunnen zijn over de topconferentie de straks begnt'. President Sadat van Egypte kort voor zijn vertrek van het Moskouse vliegveld Wnoekowo. Rechts naast Bangladcsj de monter gebarende Sadat loopt premier Kosygin van de Sowjet-Unie. Brandt en Barzel overleggen verder BONN, BERLIJN (UPI, .Reuter, AP, DPA) Kort voordat enkele duizenden Duitsers door de West- duitse hoofdstad een mislukte demonstratie tegen de verdragen met Rusland en Polen hielden (men had er tenminste 10.000 verwacht) was bekend geworden dat deze week waarschijnlijk nog niet over deze akkoorden zal worden beslist. Het lag in de bedoeling er donderdag of vrijdag in de Bondsdag over te laten stemmen. Het overleg tussen regering en oppositie over een gezamenlijke houding ten aanzien van de verdragen zal echter aanleiding geven tot enig uitstel. king van de Israëlische troepen H06SS6in >lieve~ J- niet is uitgevoerd: 'Alle vredelievende volken zullen het gebruik van andere methoden met het volste begrip aan vaarden. In Israël wordt de Russisch-Egyptl- sche verklaring een 'ernstige ontwik- BELFAST (UPI. Rtuter) Sluip schutters hebben zaterdagnacht ln Belfast en meisje van acht doodge schoten en drie andere Noordierse burgers verwondingen toegebracht na een avond vol rellen, veroorzaakt door protestantse jongelui die in het oosten van de stad tekeergingen. Het meisje was voor haar moeder een pakje sigaretten gaan halen vlak bij haar ouderlijk huis aan de rooms- katholieke kant van Old Park Road, toen er vier schoten klonken. Het kind stierf onmiddellijk. Haar moeder moest met een shock naar een zieken huis. Het meisje was het 317de dode lijke slachtoffer dat in Ulster is geval len sinds het Britse leger er in augus tus 1969 naar toe werd gestuurd om in te grtjpen in de strijd tussen protestanten en leden van do rooms- katholieke minderheid van de bevol king. De sluipschutters zouden gemikt hebben op een naburige post van het Britse leger. De rellen in Belfast begonnen zater dagavond, toen protestantse jongeren met flessen en stenen een aanval ondernamen op een bar ln de rooms- katholieke wijk Short Strand, een en clave van 6.000 mensen omringd door 60.000 protestanten. ACCRA (AP) De voormalige presi dent van Ghana, Kwame Nkroemah die vorige week in Roemenië in balling schap is overleden, zal in Nkroful, 321 kilometer ten westen van Accra, wor den begraven. Nkroemah had voor zijn dood de wens uitgesproken, in zijn geboortestad te worden begraven. Ghana treft maatregelen om Nkroe mah die het land naar de onafhanke lijkheid leidde, een gepaste bgrafenis te bezorgen. WENEN (DPA) Tien vakantiegan gers zijn in Hintertux in het Tiroolse Ziilertal gewond toen zij uit een stoeltjeslift vielen. Bij een tussenstati on raakte een stoeltje vast. Daardoor ging de kabel slingeren en stortten tien mensen een tiental meters lager neer ln de sneeuw. ZIJ werden met helikopters naar een ziekenhuis in Innsbruck overgebracht Koning Hoessein van Jordanië heeft verklaard dat de Arabische landen op weg zijn naar een tragedie, als zij hun beleid niet ombuigen. Op een vergadering van negen uur met mili taire commandanten beschuldigde de koning bepaalde Arabische landen van het afstappen van de zaak van de niet-gebondenheid ten gunste van aan sluiting bij één of andere wereld macht'. Hoessein refereerde hier blijk baar aan het adres van Egypte, Irak en andere landen, die bondgenoten van de Sowjet-Unie zijn geworden. Tijdens een demonstratieve bijeen komst in Berlijn verklaarde kanselier Brandt ervan overtuigd te zijn dat de omstreden verdragen binnenkort door de Bondsdag geratificeerd zullen wor den. Brandt maakte duidelijk, dat hij eerst wil proberen, de steun van de oppositie te krijgen, die er vrijdag voor het eerst ln is geslaagd Brandts regering bij een parlementaire stem ming te verslaan. De uitslag was 247- 247, maar wordt als een verwerping van het betrokken wetsontwerp be- sohouwd. Barzel Brandt zal morgen opnieuw met Rai- ner Candius Barzel, de leider van de oppositionele christen-democraten. De ze verklaarde desgevraagd voo reen gemeenschappelijke buitenlandse poli tiek te voelen, maaT tegen de verdra gen te zijn omdat zij de hereniging van Duitsland onmogelijk zullen ma ken. Barzel zei niet te weten of de behandeling van de 'OstvertrSge' z worden uitgesteld. De beslissing daar over is aan de prooedure-commissie van de Bondsdag. Die aal waarschijnlijk de begrotings kwestie op de agenda van morgen plaatsen, waardoor de behandeling van de verdragen verschoven zou wor den. Beide partijen kunnen dit uitstel gebruiken om nader tot elkaar te komen. Waarnemers menen, dat het nog mo gelijk zal z)ijn de verdragen te ratifi ceren, zonder dat de oppositie haar gezioht behoeft te verliezen. De Bondsdag zou een 'eenzijdige verkla- ANKARA (UPI, Reuter, AFP) Ex-premier Suat Hayri Urguplu, ^J| de 69-jarige nieuwbenoemde premier van Turkije, zal donderdag de Ook de agent* samenstelling van zijn kabinet bekend maken. De ministers zullen worden aangetrokken uit alle partijen, die in het parlement zitting hebben. Aangenomen wordt dat hij het voorbehoud heeft gemaakt, vervroegde verkiezingen uit te schrijven als die noodzakelijk moch ten blijken. ring* moeten aannemen, waarin met nadruk wordt gezegd dat de Bondsre publiek Duitsland zal blijven streven naar hereniging van de beide Duits- landen door uiteindelijke zelfbeschik king. Wordt geen overeenstemming bereikt dan zal Brandt alsnog proberen een meerderheid voor de verdragen te vinden. Of hij daarin zal slagen hangt af van de beslissing die de afvallige liberalen Kühlmann-Stumm en Wil helm Helms nemen. Helms heeft toe lating van de Bondsdagfractie van CDU en CSU gevraagd. Daarover zal morgen worden beslist. De afgevant digde zal met de oppositie meestem men. Het is echter nog niet zeker of hij ook tegen de verdragen met Rus land en Polen zal stemmen. Tot nog toe heeft hij steeds gezegd te hopen, dat deze een grote meerderheid zullen krijgen. Als Kilhlmann-Stumm zich niet uit de Van een verslagever EINDHOVEN Bij relletjes ln de Eindhovense binnenstad is vrijdaga vond de 26-jarige M. van B. door een politiekogel in de nek getroffen. Hij is buiten levensgevaar. De relletjes ontstonden, toen een aan tal Eindhovenaren probeerde te ver hinderen, dat de brandweer een aan tal in brand gestoken oude auto's zou blussen. In de Jan van Lieshoutstraat wilde de politie een man arresteren, die een agent in het gezicht had geslagen. Er ontstond een schermutseling, waarbij de agent klappen opliep. Volgens de politie probeerde de agent een waar schuwingsschot te lossen, maar trof Van B. in de nek. Ondanks zijn venvonding vocht Van B. door. Hij wist het pistool van de agent te bemachtigen en loste eveneens een schot. Niemand werd getroffen, schot. Niemand werd getroffen. die het schot loste, moest naar het ziekenhuis worden overgebracht Bondsdag terugtrekt voordat over de verdragen gestemd wordt, zijn de mo gelijkheden voor kanselier Brandt erg klein. Daar staat echter tegenover, dat enkele christen-democraten voor de regering kunnen stemmen of zich van stemming zullen onthouden, als de verdragen aan de orde zijn. Vice- kanselicr en minister van buitenland se zaken Walter Scheel, de leider van de liberalen die ook in Berkijn was, zei te rekenen op d stemmen van christend-emocraten die 'de stem van hun geweten zullen laten spreken'. Verkiezingen Brandt antwoordde ln Berlijn op een vraag of hij nu nog niets voor verkie zingen voelt: 'Alle betrokkenen moe ten het daar van tevoren eens over zijn'. De oppositie zou er mee moeten instemmen en geen gebruik mogen maken van de in de grondwet opgeno men mogelijkheid, binnen 21 dagen na het verzoek aan de president om nieuwe verkiezingen uit te schrijven de regering door een 'constructieve motie van wantrouwen' ten val te brengen. De kanselier maakte duide lijk, dat het antwoord van Barzel niet garandeert, dat dit zal gebeuren. De oppositieleider verklaarde nl. dat de regering van Brandt eerst maar moet aftreden en dat de zaak dan nader bekeken moet worden. Aan het bewind van premier Nihat Erim kwam op 17 april een eind na een periode van bomaanslagen en ont voeringen. De ontvoering van drie radar-technici (twee Britten en een Canadees) eindigde in een bloedbad. Erim had al tweemaal ontslag ge vraagd. Ook heeft hij nog geprobeerd met toestemming van het parlement enige tijd per decreet te gaan regeren. Erim aanvaardde dertien maanden ge leden het premierschap onder druk van militaird leiders, die politieke, sociale en economische stabiliteit wil den. Sinds het vertrek van de premier was defensie-minister Ferit Melen waarnemend-premier. De moeilijkhe den dateren al van oktober vorig jaar toen de Gerechtigheidspartij de grootste in het parlement haar vijf ministers uit Erims regering terug trok. Reden voor deze stap was, dat het coalitiekabinet steeds meer het karakter van een boven de partijen staande regering had verloren. De val van Erim werd nog erven tegengehouden toen de Gerechtigheids- partij op haar besluit terugkwam. Niettemin bleven de moeilijkheden voortdurend en op 3 december bood de premier ontslag aan. In het nieuwe kabinet was de politieke speelruimte groter gemaakt door het parlement meer invloed te geven, met instem ming van de militaire leiders, die als toeziende voogden optreden. VERKIEZINGEN Urguplu is ail eens eerder premier geweest Dat was van een kabinet, dat in 1965 gedurende tien maanden aan het bewind is geweest tot aan de algemene verkiezingen van oktober van dat Jaar. Men neemt aan. dat Urguplu nu weer verkiezingen zal voorbereiden, die uiterlijk in oktober Suat Hayri Urguplu (69), de oud premier van Turkije die op het ogenblik weer aan een formatie bezig is. van volgend jaar gehouden moeten worden. De formateur heeft ln elk geval de steun van de Gerichtlgheids- partij, die de opvolgster is van de Democratische partij van Adnan Men- deres, die na de militaire staatsgreep werd verboden. Mende res werd opge hangen. Carvalho overleden AMSTERDAM Do Amsterdamse kunstschilder Karl Carvalho is zater dag na een langdurige ziekte op 55- jarige leeftijd in zijn woning te Am- steram overleden. Carvalho die in Groningen werd geboren, heeft van 1935 tot 1961 in Spanje gewoond en gewerkt. De laatste jaren heeft hij zijn atelier in de Gerard Doustraat ter be schikking gsteld van kinderen uit 'de pijp', de wijk waar zijn atelier was, om daar op vrije middagen te komen wer ken. LONDEN (DPA) De Oostafrikaan- se staat Tanzania krijgt in de loop van volgend jaar een eskader van in de Chinese volksrepubliek gebouwde Mig-straaljagers, aldus het Britse zon dagsblad The Observer. Tanzania is het eerste Afrikaanse land dat volgens Russische blauwdrukken gebouwde Chinese Migs ontvangt Sinds '70 zijn in China driehonderd piloten en grondpersoneel uit Tanzania opgeleid. 'Alleen voor blanken' PORT ELIZABETH De Amerikaan se zangeres Eartha Kitt heeft een gekleurde straatzanger in de Zuidafri- kaanse stad Port Elizabeth achter de schennen gehaald, om haar show te kunnen zden, die 'alleen voor blanken' werd opgevoerd. De 52-jarige zoeloe Leon Maqaqa had een uur buiten de ingang van het theater staan wachten om de handtekening van Eartha Kitt te bemachtigen. Ze nodigde hem uit de show te komen zien. Na afloop zei ze, dat ze er over denkt een aantal liedjes van Maqaqa te gaan gebruiken, ala die voor haar geschikt zijn. Van Roosbroeck in Hong Kong HONGKONG (Reuter) Een paar uur nadat er een eind was gekomen aan zijn negentienjarig gedwongen verblijf in China, is de Belgische bankier Frans-Joseph van Roosbroeck gisteren uit Hong Kong naar België vertrokken. De bankier, die vermoeid was, maar zich niet al te bitter zou hebben uitgelaten over zijn Chinese jaren, had pas een paar dagen tevoren ver nomen, dat hij zou worden vrijgela ten. Van Roosbroeck was ten tijde van de communistische machtsoverna me in China (1949) manager van een Belgisch bankfiliaal in Shanghai. De Chinezen gaven hem huisarrest omdat hij kort tevoren een flnk bedrag van zijn bank naar Amerika zou hebben overgemaakt Hij moest thuisblijven tot de culturele revolutie van 1968, toen hij in de gevangenis belandde. Zijn vrouw en vier kinderen mochten China in 1966 verlaten. De vrijlating van hun man en vader volgde vrij spoedig op het besluit van China en België, diplomatieke betrekkingen aan te knopen. Hartelijkheid India zijn best zal doen om Moedji- boer die gedachte uit het hoofd te praten. De repatriëring van de ruim 90.000 Pakistaanse krijgsgevangenen die In dia heeft geïnterneerd, zal stellig een voornaam punt zijn op de komende topconferentie. Verder zal wel op de (niet openbaèr gemaakte) agenda staan: wederzijdse terugtrekking van troepen uit het grensgebied, de moge lijkheid van een permanente bestands lijn in Kasjmir, het herstel van di plomatieke betrekkingen en van de verbindingen tussen de twee landen. In een Indiaans-Pakistaanse verkla ring over de komende 'top' werd opmerkelijk vriendelijke taal ge bruikt: de voorbesprekingen waren ge kenmerkt 'door hartelijkheid en be reidheid om eikaars standpunt te waarderen'. In niet minder montere bewoordingen liet Dhar zich in New Delhi uit over de president van Pakis tan: 'Ik heb de indruk gekregen', zei hij, 'dat president Bhoetto eens en voor altijd wil afrekenen met de ongelukkige gang van zaken in het verleden, waardoor de betrekkingen tussen onze landen de laatste 25 jaar werden gekenmerkt. Ik geloof ook dat hij, net als wij, erop gebrand is tot vriendschappelijke en hartelijke betrekkingen te komen'. De Indiase onderhandelaar haalde op een gegeven moment zelfs een dicht bundel van de Pakistani Faiz Achmed Faiz (winnaar van de Lenin-prijs) tevoorschijn om er een gedicht ge naamd 'Vrede' uit voor te lezen. 'Bakker' had thuis miljoen verborgen NEW YORK (Reuter) De Ame- rikaanse federale narcoticabrigade heeft zaterdag in Nexo York bij een inval in een huis van een handelaar in verdovende middelen, beslag gelegd op een kapitaal in baar geld van 1.078.000 dollar. Het meeste geld zat verborgen achter betimmering en in de achtertuin. De handelaar, Louis Cirillo, werd op 25 april voorgeleid wegens overtreding van de narcoticawet en het voornemen om tachtig kilo heroïne te verkopen. Bij zijn voor geleiding had Cirillo gezegd dat hij bakker was en tweehonderd dollar per week verdiende. Volgens de narcoticabrigade is nooit eerder op zoveel clandestien geld beslaggelegd. Het is door de belastingdienst geblokkeerd. Het is niet bekend, of er een reëele kans bestaat, dat premier Moedjiboer Rachman van Bangladesj bij het Indi- aas-Pakistaanse topgesprek zal worden betrokken. Een woordvoerder van Bangladesj heeft gisteren gezegd, dat Moedjiboer vasthoudt aan de gedach te, dat Pakistan zijn land moet erken nen, voordat er te praten valt Bhoet to daarentegen wil eerst praten en pas dan Bangladesj erkennen. Onge twijfeld wenst hij eerst opheldering over het dreigement van Moedjiboer, een aantal Pakistaanse krijgsgevange nen die nu in India zitten, te berech ten wegens oorlogsmisdaden. Overi gens zou Dhar de Pakistaanse rege ring te verstaan hebben gegeven, dat KAMPALA (Reuter) De regering van president Mlcombero heeft giste ren gemeld, dat zij een poging van konlngsgezinden en 'imperialistische agenten' die de macht in de Afrikaan se staat Boeroendi wilden veroveren, heeft verijdeld. Op drie plaatsen in Boeroendi zouden bloedige gevechten zijn uitgebroken, nadat Mlcombero zijn kabinet had ontslagen, een aantal leidende figuren uit de regerende partij van nationale eenheid en voor uitgang gewipt had en ln alle acht provincies militaire gouverneurs had aangesteld. De strijd was het hevigst iri Gitega, waar opstandelingen tever geefs probeerden, de afgezette koning Ntare te bevrijden. Volgens sommige berichten zou de voormalige vorst daarbij zijn omgekomen. Koning Ntare was in 1966 van de troon gestoten door de militair Mlcombero. die bij die gelegenheid met zijn 26 Jaar Afri ka's jongste staatshoofd was. Vijf maanden tevoren had Ntare zijn eigen vader onttroond. LONDEN (Reuter) De meeste Britten zijn van mening, dat hun land economisch meer toekomst heeft met West-Europa dan met het Gemene best. Enkele afzonderlijke Europese landen vertrouwen zij echter nog niet. Dit blijkt uit een opinie-onderzoek dat de Sunday Times heeft gepubli ceerd. Daaruit bleek, dat 52 procent van de ondervraagden de meeste mo gelijkheden op het gebied van handel en economie in Europa ziet liggen. Drie-en-derttg procent gaf de voor keur aan het Gemenebest en acht procent noemde de Verenigde Staten. Toen in de vragen de woorden 'Ge meenschappelijk markt' werden weg gelaten, toonden de ondervraagden een grotere bereidheid samen te werken met Europese landen. De meerderheid achtte twee toekomstige FEG-partners, Frankrijk en West- Duitsland, niet betrouwbaar. Het Eu ropese land, dat het meeste vertrou wen van 82 procent genoot, was Nederland. WASHINGTON De Amerikaanse senaatscommissie voor juridische za ken heeft de benoeming van Richard Kleindienst tot minister van justitie goedgekeurd. De benoemingskwestie is acht weken in behandeling geweest. Kleindienst moest voor de commissie verschijnen na beschuldigingen, dat hij als hoofd van de anti-trustcommis sie betrokken was geweest bij een regeling van anti-trust-zaken met de International Telephone en Telegraph Corporation (ÏÏT). De zaak werd in verband gebracht met een aanlbod van ITT 400.000 dollar bij te dragen aan de Republikeinse partijconventie in San Diego in augustus. De bcnoemingskweetie gaat nu naar de voltallige Senaat voor behandeling. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor: 1. Stee, 4. aard, 7. smaragd, 10. massa, 12. leren, 14. sté, 15. ram. 17. els, 18. ent, 20. Ase, 21. roema, 22. Ira, 24. Ide, 26. Lea, 27. aas, 29- eng, 31. Arkel, 33. Aneta 35. enteren, 36. arts, 37. Este. Vert: 1. soms, 2. Essen, 3. Ems, 4. age, 5. adres, 6. dans, 8. aar, 9. alm, 11. atelier, 13. element, 16. arena, 19. tra, 20, aai, 23. raket, 25. deens, 23. lama, 27. alt, 28. sar. 30. game, 32. Ens, 34. nee. SANTIAGO (Reuter) De 77 landen van de 'Derde Wereld' zijn het op de Wereldhandelsconferentie in Santiago (Chili) eens geworden over een ont werpresolutie waarvan de fundamen tele doelen zijn de opstelling van een code ter bevordering van de wereld handel en een nieuwe structuur voor de wereldscheepvaart 'waarbij de koopvaardijvloten van ontwikkelings landen een groeiende en aanzienlijke rol spelen'. De 'Derde Wereld' wil een groter aandeel in het vrachtvervoer, gelijke behandeling op scheepvaartconferen ties en voorts beëindiging van vergel dingsmaatregelen tegen ontwikkelings landen, die hun nationale koopvaardij beschermen en bevorderen'. BIERA (AFP) Portugese troepen hebben een delegatie van de dékoloni- satiecommissie van de VN verhinderd het grondgebied van Mozambique te betreden, zo heeft de Portugese leger leiding in Mozambique zaterdag be kendgemaakt. Volgens het communiqué had de dele gatie enkele dagen in Zambia doorge bracht en probeerde zij het buurland Mozambique binnen te gaan om gebie den te bezoeken die in handen zijn van 'de terroristen'. Kruiswoordpuzzel Horizontaai: 1. Schaakterm, 5. priem, 8. zangwijs, 10. bij elkaar behorende voorwerpen, 12. teken dat in de psal men voorkomt, 14. plaaggeest, 15. hoofddeksel, 17. latwerk, 18. schild pad, 20. plant, 21. graansoort, 22. elk, 24. lengtemaat, 26. aantal, 27. bouw land, 29. kleurstof, 31. ongevulde, 32. schadelijk, 33. doorweekt, 34 vruchte- nat. Verticaal: 2. water in N. Br. 3. ach ting 4. zuivelprodukt 5. vordering. 6. ladder, 7. plaats in N. Br. 9. deel van een boom, 11. nogal 13. stilling, 15. bordje van de kunstschilder, 16. platte steen, 18. steen, 19. voorzetsel, 23. zuidvrucht, 24. bedekt bloeiende plant, 25. meisjesnaam, 27. echtgenote, 28. wig, 30. knaagdier, 31. waterplant.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6