Fel verzet in CHU tegen vorming van één christelijke partij Relativeer regeerakkoord over abortus Excuses VARA voor 'Hadimassa' VREDESTEINS Plan voor snelrecht bij kleine vergrijpen 1700 werklozen hoger personeel Oude romantiek herleeft Engelse mars tegen abortus CNV vreest 'huurexplosie' Politie rolt autozwendel op Spanjaard verdronken Het weer Veel gekocht op Huishoudbeurs PPR-Kamerlid dr. mr. B. de Gaay Fortman over Kamerdebat TROUW/KWARTET MAANDAG 1 MEI 1972 Binnenland T3/K5 Demonstratie van eenheid ging niet door Van onze parlementaredactie UTRECHT De kans van slagen van het gesprek in de contactraad over het samengaan van KVP, ARP en CHU is zaterdag na de algemene vergadering van de CHU in Utrecht weer kleiner gewor den. Een duidelijke minderheid sprak zich fel uit tegen liet vormen van een christelijke democra" tische partij en wilde niet verder gaan dan een federatie mei KVP en ARP. Algemener nog was de oppositie tegen het open karakter van de nieuwe christelijke partij. Hoe kunnen niet- christenen, zo luidde een van de vra gen, onze christelijke beginselen uit dragen. Gezien al deze kritiek was het een gelukkige omstandighid, dat de ARP- voorzitter dr. A. Veerman en ook KVP-voorzitter dr. D. de Zeeuw door ziekte verhinderd waren aanwezig te zijn en, zoals was aangekondigd, de CHU-ers toe te spreken. Zo kon deze demonstratie van eenheid tussen de christelijke partijen, die bij een deel van de vergadering slecht zou zijn gevallen, achterwege blijven. In zijn openingswoord had Unie-voor zitter mr. O. W. A. baron van Ver- schuer zich al voorzichtig opgesteld en gevraagd in het gesprek met de andere partijen meer het accent te leggen op het evangelisch uitgangs punt en de wereldomvattende bood schap, die daaruit voortvloeit. Hij be loofde: 'de leden van de contactraad en die van de begeleidingscommissie zullen daarmee zeker rekening hou den.' Waarschuwingen De waarschuwingen tegen de samen werking kwamen niet alleen uit plaat sen als Putten, Scheveningen en Hui zen, maar ook uit Rotterdam en Am sterdam. Felle aanvallen werden ge daan op KVP-voorzitter De Zeeuw, die meer humanist dan christen werd ge noemd. Men wenst de Heidelbergse catechismus (waarin wordt gesproken over de paapse mis als een vervloekte afgoderij) niet af te schaffen. Verder bleek de vrees te bestaan, dat echte rechtzinnige roomsen de protestanten niet zouden accepteren. De nieuwe roomse partij telt trouwens al v ele leden. De heer Brijnen uit Scheveningen deelde mee, dat in zijn omgeving geen enkele sympathie bestaat voor samenwerking met de KVP en even min met de ARP, zo voegde hij eraan toe. De afgevaardigdt uit Putten zei. dat de tijd nog helemaal niet rijp is voor samenwerking. In tal van plaat sen vechten de partijen nog als 'leeu wen' tegen elkaar. Hiertegenover ston den weer getuigenissen van afgevaar digden uit Arnhem en Weesp in wel ke plaatsen het juist zo goed gaat tussen de christelijke partijen. Drs. D. Bajema uit Rotterdam drong op duidelijkheid aan. Wat betekent nu openheid? De voorgestelde 'open school', aldus de onderwijsman, is een poging om weer een neutrale school te verwezenlijken. Het vertrouwen in de samenwerking ontbreekt bij velen, aldus de waarschuwing uit Rotterdam. Onverdraagzaam Voorzitter Van Verschuer ging slechts kort op de kritiek in. Hij wilde alle opvattingen in de CHU respecteren. Maar voor onverdraagzaamheid mocht gaan plaats zijn in de discussie. Het gesprek in de contactraad (de sfeer is uitstekend, aldus de Unie voorzitter) zal in de loop van d e zomer worden afgerond. Het bestuur nam daarom het voorstel van de 'op positie' over om in het najaar een bijzondere algemene vergadering te houden, die over de samenwerking zal beslissen. Het voorstel om met de samenwerking niet verder te gaan dan een federatie wees een grote meerder heid af, omdat het gesprek in de contactraad nog gaande is. Drs. A. D. W. Tilanus sprak zich intussen onomwonden uit voor een nieuwe shristelijke partij. De toe komst, zei hij, is geen rechtlijnige voortzetting van het nu, maar bete kent verandering, vernieuwing en ver betering. Hij deelde mee, dat volgen de maand de eerste gemeenschappelij ke fraktievergadering van de drie christelijke partijen gehouden zou worden en noemde dat een unieke mijlpaal. De bestuursverkiezing leverde een overtuigend vertrouwen op voor voor standers van de nieuwe partij formatie als J. Baarda en E. Bleumink. Zij kregen respectievelijk 373 en 372 van de 486 stemmen. eerder werden gekozen mejuffrouw E. A. Haars (417 stemmen, J. L. Janssen van Raay (412), mevrouw H. A. Strijd-Groenewegen (274) en H. Fokke (341). Het voorstel de Unieraad organisatori sche en politieke bevoegdheden te geven en het hoofdbestuur op te hef fen werd moeiteloos aanvaard, dat was ook het geval met het voorstel tot contributieverhoging. De algemene vergadering besloot oud-minister mr. II. K. J. Beernink tot ere-lid te benoe men. Prins Bernhard heeft zaterdag op feestelijke wijze de lijn Hoorn—Medemblik 'oude stijl' geopend. Met grote rookwolken en gillende stoomfluit maakte de stoomtram de (eerste) rit. Op alle zaterdagen en feestdagen zal de tram gaan rijden om de sfeer van vroeger te laten herleven. De eerste rit werd meegemaakt door Prins Carel Hugo met zijn zoontjes prins Carlos, prins Maurits en uiteraard prins Bernhard. HILVERSUM De programma- leiding van de VARA heeft zater dag in een verklaring haar ex cuses aangeboden voor de inhoud van de het vrijdagavond uitge zonden tv-programma Hadimassa. Zij reageerde daarmee op de honder den verontwaardigden reacties, die zijn binnengekomen naar aanleiding van het door Wim de Bie en Kees van Kosten gepresenteerd onderdeel i 'weerzinwekkende gesprekken' uit dat programma. In dit onderdeel werden moppen verteld over bepaalde minder heden van de bevolking, met name over joden en negers. 'De VARA-leiding behoeft niet te ver klaren'. aldus het communiqué, 'dat zij met dit satirische programma juist beoogd heeft de afschuwelijke grap pen, die in de mode zijn en die vaak een sluikse methode zijn voor het spuien van haatgevoelens en discrimi nerende opvattingen, aan de kaak te stellen. Gezien de reacties, moet de VARA constateren, dat de uitzending bij velen oude wonden opnieuw heeft opengereten. Op dat moment treft de satire de verkeerde. De VARA-leiding beseft deze taxatiefout en biedt daar voor haar verontschuldigingen aan', aldus het communiqué, dat werd op gesteld door het adjunct-hoofd voor televisiezaken, Piet te Nuyl. KAMERVRAGEN Naar aanleiding van de uitzending heeft het WD-Tweede Kamerlid dr. K. van Dijk minister Engels (CRM) gevraagd of hij het niet ontoelaatbaar acht, dat zulke programma's zomaar kunnen worden uitgezonden. Voorts vraagt hij de minister wat deze denkt te doen om dergelijke 'ergerlijke staaltjes van bedrijfsblindheid' in de toekomst te voorkomen, zonder een vorm van censuur vooraf in het leven te roepen. LIVERPOOL (Reuter) Demon stranten die gisteren met 40.000 ande ren deelnamen aan een mars tegen abortus in Liverpool, kregen van de politie te horen, dat ze geen voorbe hoedmiddelen mochten uitdelen. Som mige leden van de 'Vrienden van de Aarde' een radicale beweging van milieubeschermers waren daarmee bezig, terwijl anderen bepaalde artike len onder hun trui opbliezen om een zwangere indruk te maken. Deze beto gers namen deel aan een manifestatie, georganiseerd door de Vereniging tot bescherming van het ongeboren kind. die bedoeld was als protest tegen de uit 1967 daterende wet die abortus legaliseert. UTRECHT Het Christelijk Natio naal Vakverbond heeft gisteren in een eerste commentaar op de volkshuis vestingsnota van minister Udink een 'huurekplosie' van de hand gewezen. Deze ontstaat, zo zegt het CNV als de minister naast de voorgestelde huur verhoging van twtintig procent de jaarlijkse huurverhogingen van zes procent en de huur harmonisatie hand haaft. Het gevaar dreigt dat grote aantallen gezinnen in één jaar een huurverho ging van 30 tot 36 procent moeten opbrengen, zo zegt het CNV. Het vakverbond heeft geen moeite met het uitgangspunt van de minister dat huursubsidies alleen bestemd zijn voor mensen die het echt nodig hebben. Als de plannen van minister Udink doorgaan dan moet er op zijn minst de garantie komen dat de huren in een jaar met niet meer dan een nader vast te stellen percentage omhoog mo gen. De vraag of de subsidie op de woning werkelijk geheel kan verval len moet nog wel terdege worden bestudeerd, vindt het CNV verder. Minister Udink denkt voor de huur subsidie aan een inkomensgrens van 24.000,Dit heeft het bezwaar dat het 'als een botte bijl' werkt, omdat het geen rekening houdt met bijv. de grootte van het gezin. De betaalde inkomensbelasting is wellicht een be tere norm, vindt het CNV. Als onno dige huursubsidies worden afgeschaft, dan moet men ook onnodig hoge huren gaan voorkomen. 'Aan subsidië ring van verhuurders hebben wij be slist geen behoefte', aldus het CNV. (ADVERTENTIE) ZJWOLLE De rijkspolitie van het district Zwolle heeft in de afgelopen weken achttien aanhoudingen verricht in verband met zwendelpraktijken met Duitse auto's en illegale handel in gestolen wagens. Van de aangehou denen, Duitsers en Nederlanders, be vinden zich op het ogenblik nog zes Nederlanders in arrest. In de autozwendel ging het om wa gens van de duurdere klassen, die door leden van de aangehouden bends over de Nederlandse grens werden gesmokkeld en door de Duitse eigena ren bij hun verzekeringsmaatschappij en als gestolen werden opgegeven. nor memen met een stevige hand vin autorijden. SPRINT GT Héél je niet meer.zeiden ze... Maar ik spring door een wolk van telefoons en typistes achter het stuur en een paar minuten later gaat het 150 over het beton. Lef?Mijnzescilinder stond al van de eerste dag af op Vredesteins. Dat gaf voor mij de doorslag. Want die banden weten d'r weg mee. En per kilometer zijn ze voordeliger. Mijn vrouw heeft ook Vredesteins onder haar wagen. Rijdtveel secuurder, zegt ze. Klopt! Vóórvierenbenikin Parijs. Reken maar! AMSTERDAM De Amsterdamse po litie heeft gistermorgen uit het water van de Gelderse kade het lijk opge haald van de 37-jarige Spanjaard Lino Villar Casales. Vermoed wordt dat de man toen hij langs de waterkant stond, het evenwicht heeft verloren. De recherche stelt een onderzoek in, hoe de man in het water terecht kwam. AMSTERDAM De Amsterdamse officier van Justitie en hoofd van het par ket, mr. J. F. Hartsuiker, speelt met de gedachte de mogelijkheid van onmid dellijke voorgeleiding van verdachten aan de politierechter meer toe te passen. Hel gaat om personen, die verdacht worden van kleine vergrijpen. Aanleiding hiertoe is de verwachte toeneming van de criminaliteit als gevolg van het opnieuw openstellen van het Vondelpark voor jeugdige slapers. Mr. Hartsuiker is bezig een soort Engels systeem op te zetten, dat het mogelijk maakt verdachten binnen zes uur na aanhouding te berechten. De politierech ter zou dan zitting houden tot tien uur 's avonds. Daarvoor zouden dan politic- rechters en officieren van justitie in wisseldienst beschikbaar moeten zijn. Ook advocaten, via bijvoorbeeld wetswinkel of SOS-diensten, alsmede tolken zouden ter beschikking moeten zijn. Volgens mr. Hartsuiker, die zijn plan nog met de rechtbank en de politie moet bespreken, is het echter de vraag of het systeem nog komende zomer kan wor den ingevoerd. DEN BOSCH De werkloosheid onder het hoger personeel is nog nooit zo groot geweest als dit jaar: op 1 april stonden al meer dan 1700 werkzoekenden (onder wie 900 academici) ingeschreven. Dit betekent een werkloosheidspercentage in deze groep van 1,1 procent. Hoewel dat nog aanzienlijk onder het landelijk gemiddelde ligt, heeft de ontwikkeling het hoger personeel toch 'onaangenaam verrast'. (ADVERTENTIE) Deze verrassing én de vrees voor de •toekomst bepaalden voor een belang rijk deel het beeld van de zaterdag in Den Bosch gehouden Manifestatie HP '72. Vice-voorzitter van de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel, dr. C. J. J. Ninck Blok noemde het pro bleem voor de hogere personeelsleden zonder titel groter dan voor de acade mici: zij ondervinden nog meer moei lijkheden bij het presenteren van hun kwaliteiten. De heer C. Pot, projectleider van het bureau voor arbeidsbemiddeling voor hoger personeel van het ministerie van sociale zaken, dat vandaag als proefproject van start gaat, zei, dat het bureau niet louter als een plaat singsbureau gaat functioneren. Een belangrijk doel is ook het doorzichtig maken van dit deel van de arbeids markt en het verkrijgen van een in zicht in de ontwikkeling ervan. Tijdens de manifestatie bleek, dat men ook in eigen kring al actief is geworden op het gebied van de be middeling. De Koninklijke Nederland se Chemische Vereniging is thans be zig met een plan om met financiële steun van werkende chemici tijdelijk werkgelegenheidsprojecten op te zet ten. Daarnaast heeft het Koninklijk Instituut van Ingenieurs (14.000 le den) vijftien decanen benoemd topfunctionarissen uit het bedrijfsle ven met wie werkzoekende inge nieurs kunnen praten over hun moei lijkheden en aan wie ze advies kun nen vragen. Als de decanen op grond van hun ervaringen tot algemene con clusies kunnen komen, zal het insti tuut aan de hand daarvan proberen in overleg met het bedrijfsleven een sfeer te scheppen, die het solliciteren effectiever maakt. In het kader van deze plannen namen de deelnemers aan de manifestatie een resolutie aan, waarin zij er bij de regering op aandringen snel te beginnen met een behoefteplanning voor hoger perso neel op langere termijn. Zij pleiten er voorts voor, dat het nieuw opgezet te bemiddelingsbureau wordt losge koppeld van de gewestelijke arbeids bureaus. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De internationale huishoudbeurs, die gisteren werd ge sloten, heeft ruim 220.000 bezoekers getrokken. Vorig jaar waren dat er bijna 216.00. Meegedeeld is verder dat er 'erg veel is gekocht', zodat er van een terug- houdndheid in de bestedingen, al thans op de beurs, niets was te mer ken. Mei zachter Van onze iveerkundige medewerker Na een te koude en natte aprilmaand met circa 30 uur te weinig zonne schijn, weet mei nu blijkbaar betere wegen te vinden. De middagtempera- turen komen bij overicegend zuidelij ke winden op een niveau van 15 tot 20 graden en dat is na de kou in de laatste week van april werkelijk een verademing. Gistermiddag al begonnen de thermo meters er zin in te krijgen. Na het overtrekken van een regenfront kon in Twente, Eindhoven en Maastricht resp. 15, 16 en 11 graden worden afgelezen. Dit waren hogere waarden dan wij vrijdagavond nog voor moge lijk hadden gehouden. (Duitsland meldde veelal 20 graden). Dat de zuidelijke circulatie zich hier zo goed heeft kunnen doorzetten, hield verband met het niet verder naar het oosten door gaan van een stormdepressie bij de Hebriden. Het minimum zwenkte sterk af naar het zuiden, waarbij het zondag een posi tie boven Ierland innam, (luchtdruk centrum 980 millibar). De barometer9 in het lage drukgebied begonnen te stijgen, waardoor de harde wind van zaterdag in onze omgeving vrij snel ging liggen. Een vinger in de pap bij deze overgang naar warmer weer heeft ongetwijfeld ook een hogedruk gebied boven Rusland (1020 millibar), dat gisteravond nog wat in betekenis toenam. Het valt echter te betwijfelen of het in west-Europa ook de neerslag zal kunnen beëindigen. Op korte termijn blijft het weer bij aanwezigheid van een zuid-, zuid-westelijke bovenstro- ming veranderlijk, met van tijd tot tijd buien, sommige inet een onweers kansje. Op de weerkaarten van gistermiddag en -avond, kon men boven zuid-west- en midden Frankrijk een afzonderlijk minimum zien liggen, dat zich ontwik keld had aan het depressiefront dat via de Shetlands en Zuid-Scandinavië naar de Oostzee verliep om vandaar in zuidwestelijke richting naar Frank rijk af te buigen. Een zone met buien verplaatste zich in Noord- noordoostelijke richting naar ons land. Het 'verre circuit' van onze T.H.P. 200 (onweersverklikker) begon zondag in de namiddag te reageren op rustige wijze, wat wees op een nogal verspreid zijn van de buien. Voor enkele centen zné4r per glas geniet U van de aller beste Hollandse Cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele uit Frankrijk geïmporteerde Brandy'. Jnhft algemeen^ zacht.weer DEN HAAG Het PPR-Tweede Kamerlid dr. mr. B. de Gaay Fortman vindt liet noodzakelijk, dat bij liet komende debat in de Tweede Kamer over liet abortus vraagstuk niet wordt vastgehouden aan de letter van de in liet regeerakkoord ge maakte afspraken. Om een polariserend debat te voorkomen zal men het ak' koord moeten relativeren. •"Bij dit vraagstuk speelt de zedelijke overtuiging een zo grote rol', zei hij gisteren in de KRO-radiorubriek Echo, 'dat de Kamerleden zullen moeten zoeken naar de minst slechte oplossing en moeten open staan voor geluiden uit de andere fracties, zoals dat ook gebeurde bij de discussie over de drie van Breda'. In dezelfde rubriek zei het KVP-Tweede Kamerlid dr. Th. E. E. van Schaak, dat het wetsontwerp over het vraagstuk nooit een zaak kan zijn, waarover de KVP-fractie als geheel moest stemmen. Het is voor al mijn fractiegenoten niet zomaar een politieke zaak, maar vooral een kwestie, die zwaar aan het geweten appelleert'. De inhoud van het regerings voorstel vindt dr. Van Schaik 'libertijns'. Hij heeft er bezwaar tegen, dat het team, dat bij de beslissing tot abor tus wordt betrokken, zal bestaan uit de huisarts, de behandelende vrouwenarts en iemand uit een andere disci pline, die er in overleg met de vrouw bij kan worden be trokken. Twee van de drie personen worden als het ware zeer nadrukkelijk door de vrouw zelf gekozen en dan kan er van een objectief team geen sprake zijn', aldus de heer Van Schaik. Hij vraagt zich af of de minis ters Stuyt en Van Agt het regeerakkoord wel goed heb ben uitgelegd door de beslis sing tot abortus 'zeer nadruk kelijk in handen van de be handelende arts te leggen'. Het was hem opgevallen, dat er zelfs een verruiming is ge komen, nadat de Raad van State zijn advies had uitge bracht. 'Steeds werd uitgegaan van afweging van het belang van het ongeboren leven tegen over de geestelijke en licha melijke gezondheid van de vrouw. Nu blijkt, dat ook de belangen van de gezinsleden er bij worden betrokken, ter wijl de verwekker niet ge hoord zal behoeven te wor den'. Amsterdam zw bew 11 0.3; De Bilt zw bew 13 2; Deelen half bew 13 0.3; Eelde zw bew 12 0.2: Eindhoven zw bew 15 0.1; Den Helder zw bew 12 0; Luchth Rtd. zw bew 11 1. Twente half bew 15 0; VUsslngen regenbul 11 0.6; Zd Limburg zw bew 18 0; Aberdeen onbew 12 0; Athene regen 17 0.1; Barcelona mist xx xx; Berlijn licht bew 22 0; Bordeaux licht bew 21 0; Brussel Ucht bew 13 0. Frankfort half bew 22 0; Geneve half bew 20 0; Helsinki geh bew 11 0.1; Innsbruck zwaar bew 21 8; Koponhagen geh bew 12 0; Locarno zwaar bew IS 0; Londen zwaarbe 14 0; Luxemburg onbew 10 0; Madrid regenbui 15 0.1; Malaga half bew 20 0.1; MaUorca zwaar bew 19 0. MUnchen zwaar bew 20 0. Nice half bew 16 0. Oslo onbew 11 10. ParlJ* half bew 16 0. Rome zwaar bew 18 0. Spilt licht bew 20 0. Stockholm regen 11 0.1. We nen half bew 17 0. ZUrich zwaar bew 21 0.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5