Noord-Vietnam rukt verder op Heintje ontsnapt aan moordaanslag E Bij post ontplofte bom was bestemd voor Noorse zeeman Ook verhoging van loonbelasting moet in discussie komen Citroën Ajax weer kampioen v. d. Velde Zon In deze krant Sr"::,:: Bh::c,,° 6 Vietnamdemonstratie Amerikaanse luchtmacht breekt record Man schiet zijn vrouw en daarna zichzelf neer Roemeense woningpolitiek Met vers geroosterde hazelnoten UW KRANT IS NU WEL OCHTENDBLAD MAARWETEN UW KENNISSEN HET AL? VERNIEUWD EN UITGEBREID VUL DE BON HIERNAAST IN Nieuwe Leidlse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 „Stantvastich is ghebieven mijn hert in teghenspoetl" MAANDAG 1 MEI 1972 53ste jaargang iEN, Zotenvoud ERDORP, v.d. WASSENAAR, v. Zuylen v. Nijevellstr. 372, tel. 1441 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. Verdachte gearresteerd Van een verslaggever ROTTERDAM/CHRISTIANSAND De 32-jarige Noorse timmerman uit Christiansand, die ervan verdacht wordt het bompakket te hebben verzonden, waardoor op 11 april twee PTT-functionarissen in het Rotterdamse districtspostkantoor werden gewond, zal niet aan de Nederlandse justitie worden uitgeleverd. De officier van justitie in de Maas stad en de procureur-generaal in Den Haag heibben meegedeeld dat de arres tatie van de Noor een volstrekt Noor se aangelegenheid is geworden. De vrijdag gearresteerde man, die nog niet heeft bekend, zal in Noorwegen terecht staan wegens poging tot moord. Uit het onderzoek is gebleken, dat het bompakket bestemd was voor een op varende van het Noorse vrachtschip Fritjof Nansen, dat op 11 april in de haven van Rotterdam lag. Het motief van de mislukte aanslag was jaloezie. De timmerman wilde de zeeman, die ook uit Christiansand komt, uit de weg ruimen omdat hij meer dan nor male belangstelling zou hebben ge toond voor zijn vrouw. Dat de (dynamiet)bom, die in een houten kistje per post was verstuurd, niet te bestemder plaatse werd afgele verd, kwam doordat het pakje bij het legen van de postzakken in het post kantoor te hard op een tafel viel en daardoor voortijdig ontplofte. De post- besteller Arie Troost (25) en Nico van Rijswijk (45) werden daardoor gewond. Arie Troost ligt met ernstige wonden aan zijn benen nog in het ziekenhuis; zijn collega is al weer aan het werk. Volgens de Rotterdamse politie-inspec- teur F. A. J. van Kralingen, die het onderzoek in samenwerking met de Noorse politie heeft geleid, mogen zij van geluk spreken, dat het pakje pas ontplofte nadat andere pakjes uit de zak er bovenop waren gevallen. Wan neer dit niet zou zijn gebeurd, zouden de gevolgen dodelijk kunnen zijn ge weest. Het belangrijkste aanknopingspunt in het onderzoek vormde de adresbiljet ten en douaneverklaringen, waarvan pakketten voor het buitenland verge zeld dienen te gaan. Door een vergis» sing in Oldenzaal, waar de post uit Scandinavië ons land binnenkomt, ar riveerden deze papieren een dag na de explosie in Rotterdam, zodat ze heelhuids in handen van de politie kwamen. Hierna was het nog maar een kwestie van tijd om uit te zoeken of deze papieren bij het bompakket behoorden. Met die papieren, waarop naam en adres van de afzender vals waren ingevuld en waarop de inhoud van het pakje als drukwerk stond aangegeven, kwam men al gauw bij de Noorse zeeman terecht en, via de politie van Christiansand, ook bij de timmerman. Volgens de Noorse politie is verdach te geen onbekende van de justitie: in Zogezegd De toestand waarin ons land is gekomen is erbarmelijk slecht. CHU-fractieleider in de Twee de Kamer, drs Tilanus. Perioden met zon, maar ook plaatselijk een bui. Overwegend matige, naar zuidoost draaiende wind. Maximumtemperaturen in het Waddengebied 13, elders rond 18 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN plaatselijk regen en temperatu ren in het algemeen iets boven normaal. Morgen zon op: 05.08 onder: 20.07 Maan op: onder: 06.50 inkeldiefstallen uit ideologisch motief 1960 werd hij tot acht jaar celstraf veroordeeld wegens moord op een zevenjarig jongetje. Fel verzet in CHU tegen vor ming van één christelijke Part'j 5 «91 Excuus Vara "f voor Hadimassa5 F IX aK -til H; .7 Nieuwe rubriek: JiL- JjtfrV;' ilï-d Dag, maandag 7 Buitenland Moskou geeft Sadat f meer speelruimte 6 Kerk Bijna 20.000 jongeren trokken zaterdagmiddag door Amsterdam om T te protesteren tegen de Amerikaanse Vietnampolitiek en voor steun t ranen wensen voort- aail jjet Zuid-Vietnamese Bevrijdingsfront. Onder het roepen van de zetting interkerkelijke ge- yell 'Nixon moordenaar, handen af van Vietnam' trok de stoet naar sprekken2 de 'Vietnamweide' in het Amsterdamse Bos, waar een 24-uur durend Kunst van het weekeinde 2 festival werd gehouden. Radio- cd t.v.-programma's4 Strips E.,n Tilanus:Zwakste groepen ontzien SAIGON (UPI, Reuter, AFP) Zowel in Zuid-Vietnam als in Cambodja heb ben de regeringslegers in het afgelopen weekeinde terrein moeten prijsgeven aan de troepen van Noord-Vietnam en de Viet Cong. RITA "Mag ik mijn nieuwe zadel even proberen?" Van onze parlementsredactie UTRECHT De fractieleider van de CHU in de Tweede Kamer, drs. Tilanus vindt, dat niet alleen de verhoging van de omzetbelas ting, maar ook van de loon- en inkomstenbelasting in discussie moet komen, al erkende hij in zijn toespraak tot de algemene vergadering van de CHU dat de druk van de loon- en inkomstenbelasting al bij zonder zwaar is. HOOFDDORP De ongeveer 30-jari- ge L. L. T. uit Amsterdam heeft gisteren in Hoofddorp zijn vrouw, de 29-jarige L. T.-P van wie hij geschei den leefde, neergeschoten en daarna de hand aan zichzelf geslagen. De vrouw werd niet levensgevaarlijk ge wond. De vrouw woonde sinds enkele maan den bij haar ouders aan de Kruisweg in Hoofddorp. Zondagmorgen kwam haar man bij haar op bezoek. Man en vrouw waren alleen thuis toen, na een gesprek, L. L. T. een revolver trok en op haar schoot. Zij kreeg een kogel in haar borst en werd in een ziekenhuis opgenomen. De man schoot vervolgens zichzelf neer. Hij overleed korte tijd later. Drs. Tilanus zag twee mogelijkheden de loon- en inkomstenbelasting te ver hogen: Uitstel van de inflatiecorrectie, waarvoor een wijziging van de wet nodig is; een structurele verhoging van de tarieven van de loon- en inkomstenbe lasting. Nodig is een structurele tariefswijzi ging om de belastingvrije voet te verhogen. Bij de verdeling van de extra lasten, zo stelde de CHU-fraktie- leider met nadruk, moeten de zwakste groepen worden ontzien. Hij herinner de in dit verband aan de beloften, die het kabinet aan de kleine zelfstandi gen heeft gedaan. De toestand waarin ons land is gekomen, zo besloot drs. Tilanus dit deel van zijn toespraak, is erbarmelijk slecht. Om de uitgavenstijgingen van de overheid tegen te gaan is een herwaardering van het trendbeleid voor de overheidssalarissen nodig. Van een onzer verslaggevers KALMIS De in Nederland en Duitsland beroemde zanger Heintje is zaterdag aan een moordaanslag ontsnapt. Zijn belager, de 24-jarige Duitser Siegfried M., werd door de Belgische politie in de buik ge schoten en daarbij ernstig gewond. Ik doe het puur uit liefde voor de mensheid. Siegfried M. drong zaterdagmiddag het huis van Heintjes ouders in het Belgische Kalmis, vlak onder Eupen, binnen. Heintje was op dat moment met enkele vrienden in de garage. M. zette het pistool op de borst van de zestienjarige zanger. Even later, toen de indringer Heintjes vrienden weg joeg, wist Heintje te ontkomen. De indringer doorzocht daarop het hele huis. Heintjes vrienden hadden inmiddels de politie gewaarschuwd. De Belgische Rijkswacht legde direct een cordon rond het huis. Een politie man ontdekte Siegfried M. op de eerste verdieping. Toen de Duitser de politieagent met een pistool bedreig de, schoot deze hem in de buik. M. werd zwaar gewond naar een zieken huis overgebracht. Volgens de politie is hij huiten levensgevaar. Het wapen van de indringer zou een met gaspatronen gelade i pistool zijn. Siegfried M. had anderhalf jaar gele den al een briefje op de auto van Heintjes vader geplakt, waarin hij dreigdo zijn zoon te zullen doden. In een brief aan zijn werkgever schreef M. een paar dagen later, dat hij de zanger zou doodschieten. 'Ik zal hem doden, koste wat het kost', schreef hij. Er werd een arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd. Maar M. bleef on vindbaar, totdat hij op 23 oktober jl. bij Aken de grens naar België tracht te over te gaan. Hij werd door de Duitse grenspolitie gearresteerd. La ter is hij weer vrijgelaten. M. is volgens de politie a' eens gestraft voor roof en afpersing. Een reden voor M.'s haat tegen Heintje is niet bekend. Zaterdag werd niemand het huis van de zanger binnengelaten. Hij stond alleen de politie en de justitie te woord. De dienstbode zei: 'Hein!;' die al zoveel slechts over hem heeft geschreven'. Wanneer onverhoopt straks het over leg in het bedrijfsleven over de zo nodige matiging mislukt, dan moet de regering overwegen welk wettelijk ka der nodig is om effectief een bijdrage te kunnen leveren aan het wegnemen van de onevenwichtigheden in het tegenwoordige economische bestel. Drs. Tilanus stelde, dat de vijf rege ringspartijen het tegenwoordige kabi net gewild hebben en daarom ook verantwoordelijk zijn voor het kabi net. De regering moet daarom niet gehinderd worden door veto's. Het is niet juist onder deze verantwoorde lijkheid uit te vluchten en op zoek te gaan naar andere partners. Wie dat wil, zei drs. Tilanus, moet het ronduit zeggen. Hij moet dan rekenen op kabinetscrisis, Kamerontbinding en vervroegde verkiezingen. Hij vroeg de fraktievoorzitters van de VVD en DS'70 nog het hem niet kwalijk te nemen, dat hij zich in de tegenwoordige opstelling meer ver bonden voelde met de fraktievoorzit ters van de KVP en ARP. Minder partijen Voorzitter Van Verschuer klaagde in zijn openingswoord dat de parlemen taire democratie maar moeizaam func tioneert. Het zou een grote verbete ring zijn wanneer het aantal partijen tot 6 of 5 zou worden teruggebracht. Het zogenaamde rapport-Mansholt noemde hij een merkwaardige menge ling van neo-socialisme en pragmatis me. Het is overigens de vraag, aldus de Unie-voorzitter, of de PvdA, D'66 en de PPR elkaar op een gemeen schappelijk uitgangspunt zouden kun nen vinden. Sprekend over het door de VVD-voorzitster beloofde liberaal manifest, dat de grondslag zou moe ten vormen voor ?en brede midden partij, vroeg mr. Van Verschuer zich af, of het liberaal beginsel wel zover kon worden uitgerekt. Belangrijk voor het oplossen van de problemen, gesteld door de club van Rome is vooral, of men er nationaal en internationaal in zal slagen de nodige bestuurlijke hervormingen aan te brengen voor het nemen van de juiste beslissingen. Bij deze hervor mingen moet het in de eerste plaats niet gaan om de doelmatigheid en efficiëntie, maar vooral om de vraag hoe de mens betrokken raakt bij de beslissingen, die hem zelf aangaan. De taak van het par'ement voor de toekomst wilde mr. Van Verschuer vooral zien in het aangeven en be spreken van de nationale kaders bij voorbeeld op gebied van de ruimtelij ke ordening, gemeentelijke indeling, energievoorziening, hoofdwegenstruc- tuM:. openbaar vervoer en waterhuis houding dan in hel bespreken van details. In Zuid-Vietnam hebben de commu nisten zich na harde gevechten mees ter gemaakt van de stad Bong Son, die een sleutelpositie inneemt in de centrale kustprovincie, en van de voormalige Amerikaans bases 'Bas- togne' en 'Checkmate', die behoren tot de buitenste verdedigingsgordel van Hoeé, de belangrijkste stad in het noorden van Zuid-Vietnam. Schier ho peloos is de situatie voor het rege ringsleger in Quang Tri, 50 km ten noorden van Hoeé. Volgens waarne mers in Saigon is sinds het Tet- offensief van 1968 de positie van de Zuidvietnamese regering nog niet zo precair geweest als nu, een maand nadat het Noordvietnamese offensief begon. Luchtoorlog De Amerikaanse luchtmacht in Indo-China heeft dit weekeinde een record-inspanning gele verd. Nooit eerder in de Vietnamese oorlog werden in 24 uur zoveel bom- bardementsvluchten door vliegende forten van het type B-52 uitgevoerd als tussen zaterdagmiddag 12 uur en zondagmiddag 12 uur. Deze luchtreu zen voerden, in groepen van drie tot zes, 28 missies uit, waarvan tien in de omgeving van Quang Tri. Ook heeft het Amerikaanse oppercommando be kend gemaakt, dat toestellen van de VS tussen 20 en 29 april meer dan 700 bombardementsvluchten boven Noord-Vietnam hebben ondernomen. Weg zonder vreugd Noordelijk front In het noorden van Zuid-Vietnam naderden Noord vietnamese eenheden gisteren de bui tenwijken van Quang Tri, een provin ciehoofdstad. Er waren nog een kline honderd Amerikanen in de stad, die volledig was afgesneden van het door regeringstroepen beheerste gebied. Za terdag was de 'weg zonder vreugde', die Quang Tri verbindt met Hoeé, vol vluchtelingen, van wie er dertig stier ven en veertig gewond raakten, toen drie afgeladen vrachtwagens op land mijnen reden. De 'weg zonder vreugd' kreeg zijn naam ln de jaren 1947-1954, toen de Fransen er tegen de Viet Minh vochten en er zware verliezen leden. Amerikaanse en Zuidvietname se vliegtuigen en schepen van de Amerikaanse marine werden gisteren in Hoeé volgepropt met duizenden van de 135.000 vluchtelingen die naar de oude keizersstad waren getrokken. Zuidelijk front Amerikaanse B-52's zijn bij bombardementsvluchten Sai gon dichter genaderd dan ooit sinds 1969: ze wierpen hun lading af binnen 40 km van de Zuidvietnamese hoofd stad. Actie op zee Ten minste dertien Amerikaanse oorlogsschepen bestook ten in het weekeinde posities van Noord-Vietnamezen en Viet-Cong-troe- pen in Centraal- en Noord-Zuid-Viet- nam. Cambodja Ondanks steun van Zuid Vietnamese troepen hebben regerings eenheden in Cambodja twee belangrij ke punten aan de grens moeten prijs- BOEKAREST (DPA) Per decreet van de Roemeense staatsraad heeft partijleider-president Ceausescu zeven tien woningen van corrupt bevonden regeringsfunctionarissen in beslagge nomen en ter beschikking van de staat gesteld. De woningen moeten binnen twee weken door de bewoners worden ontruimd. geven. Een ervan is de stad Kompong Trach, een belangrijke toegang tot de Mekong-delta, die nu open ligt voor communistische infiltratie. Verder verloren de Cambodjanen Bavet in de zogenaamde Papagaaienbek, een Cam bodjaanse uitstulping in Zuid-Vietnam die tot 120 km ten westen van Saigon reikt en nu vrijwel helemaal door communisten wordt beheerst Staakt-het-vuren Besprekingen Een van de voor naamste onderhandelaars van Noord- Vietnam, Le Due Tho, lid van het Politbureau, die vroeger in Frankrijk geheime besprekingen heeft gevoerd met Nixons adviseur Kissinger, is weer in Parijs aangekomen, vermoede lijk voor nieuw geheim overleg met de Amerikanen. Zijn komst, de recen te geheime reis van Kissinger naar Moskou en die van twee hoge partij functionarissen naar Hanoi hebben voedsel gegeven aan geruchten, als zou een staakt het vuren in Vietnam op komst zijn. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Rogers, heeft gisteren Amerika's tegenstanders uitgenodigd, in Parijs met nieuwe voorstellen te komen. Hij noemde de positie van de VS 'flexibel'. Intussen zullen de VS niet toestaan, zei Rogers, dat het huidige Noordvietnamese offensief uitloopt op een nederlaag voor de regeringstroepen. Hij gaf overigens te kennen, dat Washington niet van plan Is voor onbepaalde tijd het voortbe staan van de regering-Thieu te waar borgen. Felicitaties voor Ajax na het behalen van de vijftiende titel. AMSTERDAM Ajax is gisteren, dankzij een 1-2 overwinning bij Telstar, voor de vijftiende keer kampioen van Nederland gewor den. In de avonduren maakte Ajax een rijtoer dwars door Amsterdam, maar de houders van de Europa Cup zorgden niet voor veel en thousiasme onder de vele mensen die op straat waren om Koningin nedag te vieren. Op enkele punten van de route hadden supporters post gevat om de spelers toe te juichen. Coen Moulijn zal aan het eind van dit seizoen zijn carrière beëindi gen. Moulijn heeft 17 jaar bij de Rotterdamse club op de linksbui tenplaats gespeeld. In juli 1955 werd hij voor 25.000 gulden (toen een recordbedrag) van stadgenoot Xerxes gekocht; een jaar later maakte hij zijn debuut in het Nederlands elftal waarvoor hij in totaal 38 keer uitkwam. Zie verder de sportpagina's. (ADVERTENTIE) LAAT HEN NU DIT OCHTENDBLAD VOOR "UW OMGEVING" LEZEN Als u ze NU opgeeft als abonnee, dan bespaart u voor hen ZVz gulden aan abonne mentsgeld. De eerste 2 weken krijgen zij bij wijze van kennismaking de krant gratis! En u ontvangt een leuke attentie! Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN Wffh TV noteer als betaalt per: I BJWWLH nieuwe abonnee: 1 kwartaal Naam: -□ maand Adres: Plaats: De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen I gratis, en bespaart ca. 3Vfe gulden abonnements- geld. Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste n mapje po«t- n PleUna fl handige papier met <neaeen- paraatmap enveloppen onderzetter) met brief- i schaaltje papiet eo pen I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1