Regie- fouten kosten winst k De Vries blijft Nieto negen seconden voor Problemen met Westeuropese nacompetitie NOC: 'Geen twijfel aan amateurstatus' Eibers: een self-made ampioen 'Doelpunt van Leefers afgekeurd en omstreden Westduitse gelijkmaker Hockey-selectie voor München Vultink blijft jeugd voor Enith Brighita ruim voor Hansje Bunschoten Dames hockeyploeg bereikt finale Kjell Isaksson licht gewond Maarse blijft dames trainen Gerard Vianen wint etappe in Ronde van Spanje ■•ROUW/KWARTET MAANDAG 1 MEI 1972 Sport Kil weer door een uitslag op de rand van de cirkel in het spel gebracht. Wouter Leefers: 'Hier was op zijn zachtst gezegd toch wel sprake van een regie fout.' Geen doelpunt dus, maar veel erger was dat een tweede arbitrale inkonsekwente beslissing West Duits land op gelijke hoogte bracht. In een onoverzichtelijke situatie voor de Ne derlandse cirkel caramboleerde de bal derlandse cirkel caramboleerde de bal via twee Duitse benen tegen de voet van Pieter Weemers. Strarconcer vond Manneback, hoewel Pieter Wee mers direkt uitriep: Manneback, wat maak je me nou. Die bal was al tegen twee Duitse benen gegaan. Ja, daar heb je wel gelijk in, antwoordde Man neback toen. Weemers: 'Ik verwachtte niet anders dat hij zou compenseren door die strafcorner voor sticks af te fluiten. En wat gebeurt? een typische 'undercut'. Doelpunt vond Manneback. Toen heb ik hem wel even laten weten wat ik van hem dacht', aldus Weemers. De scheidsrechters drukten duidelijk hun stempel op deze interland, die voor het publiek niet kon bieden wat de spelers toch bereid waren te ge ven. Want in de eerste helft gaven de Nederlanders een gave show weg, die vooral op de Westduitse coach Delmes een beangstigende indruk moet heb ben gemaakt. Met een enorme inzet, vernuftige combinaties (met enkele zeer fraaie een-tweetjes vanuit de tweede 'lijn) en fel doorzetten in de buurt van de cirkel van de Westduit- fc'an onze hockeymedewerker 'jAMSTELVEEN 'Winnen van West-Duitsland, het lijkt wel of het jniet mag', zo merkte Wouter Leefers na afloop van de interland jtegen West-Duitsland (1-1) op. Vooral voor Leefers was de teleur stelling groot, want na een kwartier in de tweede helft had Neder- jland uit een lange corner een beslissende voorsprong van 2-0 kunnen Jjiemen. Paul Litjens drong namelijk in plaats van direkt te schieten ïdiep in de cirkel door, besloot toen tot een strakke, loodrechte voor zet, waarbij Leefers door slechts even de bal te beroeren doelman jKraus kansloos passeerde. i Belgische scheidsrechter Lermini- s wees onmiddellijk naar het mid den, maar raakte zoals zo vaak daar- >or in verwarring door de fel appel- rende Westduitsers. Terwijl de Ne- erlanders juichend terugliepen naar de middenlijn, raadpleegde Lermini- -*ux zijn collega Manneback door een ~;vragend handgevaar te maken. Manne- track seinde terug dat er geen sprake ton zijn van een doelpunt. En voor dat iemand er erg in had werd de bal j— AMSTERDAM Het Haagse Ons Ei bernest is door een 5-3 zege bij het Amsterdamse Rohda landskampioen veldkorfbal geworden. De eerste dub bel voor de Hagenaars, die eerder dit seizoen erin slaagden de micro-titel in de wacht te slepen. Het behalen van de veldtitel ging in het beslissende gevecht echter veel gemakkelijker dan de zaal titel. Juist tegen de enig over gebleven concurrent werd de beslis sende wedstrijd gespeeld. Die concur rent Rohda was er veel aan gelegen de weg voor de Eibers te versperren, omdat de Amsterdammers hun vijftig, jarig bestaan wilden vieren met een titel. In dit duel bleek echter opnieuw, dat de Haagse ploeg beschikt over het sterkste spelersarsenaal. Een belang rijke factor daarbij is, dat het eerste team van Ons Eibernest praktisch al leen uit spelers en speelsters bestaat, die bemoeienissen hebben met de sport. Hetzij als leraar lichamelijke oefening, bijvoorbeeld aanvoerder Hans Pouw en Ruud Emmerik, of als fysio-therapeut. Al deze mensen weten enorm veel van sport in het algemeen en van korfbal in het bijzonder af. "Wij lijken wel eens eigenwijze jon gens', vertelde aanvoerder Hans Pouw eerder. 'Maar vergeet niet, dat wij enorm geschoold zijn. Daardoor zijn we vaak voor buitenstaanders niet te 1 pikken. Dat is voor ons de reden - geweest het nu eens zonder trainer te 3 doen. In samenwerking met Theo van - Zee, die tevens vice-voorzitter van onze vereniging is, stellen we onze trainingen op.' Ook tegen Rohda bleken die factoren - beslissend. Bij de rust hadden de Eibers gemakkelijk een 4-1 voor sprong opgebouwd. Na de hervatting probeerde Rohda het nog even en kwam op 3-4. Die stand bleef een half uur gehandhaafd. Dat gaf Rohda toch nog wel moed. De Amsterdammers lieten zich echter tot teveel risico's verleiden. In de vijf en dertigste minuut maakte Ruus Emmerik daar gebruik van. Hij accentueerde daarme de de hegemonie van zijn vak met Theo van Zee, dat de hoofdstedelijke tegenstanders Poelstra en Van Beug hen geen kans gaf ook maar één treffer te plaatsen. Het Amsterdamse Luto hielp de Ei bers ook nog een beetje door Blauw Wit met 10-13 te verslaan. Bijzonder- heid daarbij is, dat Luto niet meer door Jan van der Bol gecoached werd. Rinus Munnikes nam op verzoek van de spelers deze taak over. Het vertrek van coach Van der Bol heeft bij Luto kwaad bloed gezet. Er wordt gesugge» reerd, dat dit verband houdt met de deze week te verwachten uitspraak over de bekende Luto-Wals-Van Rhee kwestie. Luto was destijds in beroep gegaan tegen de uitspraak van de KNKB die inhield, dat voorzitter Chris van der Bol, broer van de coach, voor zijn leven uitgesloten was voor een bestuursfunctie. De spelers Tom van Rhee en Jan Wals zouden van het korfballidmaatschap uitgeslo ten zijn. Ons Eibernest 16-28; Rohda 17-24: Blauw Wit 15-21; Die Haghe 17-18; Archipel 16-17; Luto 16-15; De Danaï den 16-15; Westerkwartier 16-10; PKC 17-10; Samos 16-4. De eerste regiefout. Het door Leefers gescoorde (tweede) doelpunt zal door arbiter Lerminiaut wor den afgekeurd. AMSTELVEEN Na de wed strijd tegen West-Duitsland in Amstelveen is de heren-hockey- selectie voor de Olympische Spelen in München bekend ge maakt. De groep bestaat uit 18 spelers. Voorts zullen nog een extra-doelverdediger (Dooyer) en een extra-middenveldspeler (Steens) het trainingsprogram ma meemaken, dat op 1 juni be gint. Mocht van de selectie van 18 iedereen beschikbaar blijven dan vallen zij weer af. De definitieve keuze moet begin augustus in München worden opgegeven. De selectie van 18 bestaat uit: Doel: Maarten Sikking (HTCC), en Jan Willem Buy EMHC achter: Nico Spits (Amsterdam), Bart Taminiau (Tilburg) en Flip van Lidt de Jeude (Schaer- weyde), midden: Thijs Kaanders (HTCC) Coen Kranenberg (Laren), Mar- tinus Dijkerman (HHYC) en Edo Buma (HHYC), voor: Frans Spits (Amsterdam), Paul Litjens (Kampong), Je roen Zweerts (Victoria), Kick Thole (Laren), Ties Kruize (HHYC), Wout Leefers (HGC), Andre Bolhuis (Kampong) en Irving van Nes (EMHC). sers, werd de lethargie van Brussel afgeschud. Het doelpunt van Nice Spits uit een strafcorner na een kwar tier spelen was dan ook volledig in overeenstemming met de krachtsver houdingen. Nederland (dat het 1-3-24 systeem van de Westduitsers beantwoorde met een 44-2.) zag kans de druk te hand haven tot aan de rust. Linksbuiten Kick Thole was eigenlijk de enige, die zich niet aan de strikte mandekking van Freise kon ontworstelen. Maar Leefers Bolhuis en Litjens trokken voortdurend lange sprints over de hele breedte van het veld. De eerste tien minuten in de tweede helft brachten enkele spektaculaire momen ten voor de beide doelen. Doelman Kraus moest met een sliding op de buik Bolhuis van de bal afzetten. Aan de andere kant was het Baumgart, die overigens volledig werd bedwongen door Weemers, die Buy tot zijn eerste aktie dwong. Maar het werd al snel duidelijk dat de Westduitsers niet meer voor een open wedstrijd waren. Het afgekeurde doelpunt van Leefers en een redding op de doellijn na een strafcorner van Nico Spits waren het signaal tot de slijtageslag, die nog moest komen. IN ELEMENT De Westduitsers weten ook precies hoe ze zoiets moeten aanpakken. Rechtsbuiten Kitstein, die de uitblin ker bij de Nederlanders Coen Kranen- berg tegenover zich vond, voelde zich steeds beter in zijn element, maar ook Kraus en de voor Kaessmann ingezet te Tholen leefden zich uit in een scale van trucjes en ingrepen op de grens van het toelaatbare. Litjens, Bolhuis en Nico Spits betaalden ech ter met gelijke munt terug. Van Hoc key was er toen weinig sprake meer. want de scheidsrechters voelden zich geroepen het spel in die tweede helft liefst 87 keer te onderbreken. Resul- taathockey was voor de Westduitsers de enige methode om nog tot een snel succes te komen. Coach Delmes, die in München met zijn ploeg tot Olym pisch kampioen gekroond wil worden, kon een nederlaag tegen Nederland niet gebruiken. 'En,' aldus Nico' Spit,' wij wilden persé winnen. Dan komt een demonstratie met goed hockey op de tweede plaats. De Westduitsers hebben in de tweede helft terecht geprobeerd ons hun spel op te drin gen. Wat wij in de eerste helft met hun deden.' Resultaat kwam er ook voor de Westduitsers, die uitsluitend op het forceren van strafcorners speelden. Kraus passeerde uit een van die strafcorners doelman Jan Willem Buy onhoudbaar. 1-1. Dat coach Del mes van de Westduitsers na afloop direkt op scheidsrechter Manneback toeliep en hem iets langer dan strikt nodig de hand schudde was een alles zeggende reaktie. BLAUWE OGEN Dat Delmes er lange tijd een hard hoofd in had gehad dat alles in Amstelveen goed zou aflopen illus treerde hij later met de opmerking: 'Wir sind mit blauen Augen weggeko men.' Wat vrij vertaald niet betekent dat de Westduitsers zoveel blauwe ogen hadden opgelopen in het strijd gewoel. Maar dat Westduitsland in de 'Heksenketel' van Amstelveen geod was weggekomen. Nederland: Bulj: Nico Spits, Van Lldth de Jeude: Kaanders. Weemers, Kranenberg: Litjens, Frans Spits. Leefers. Bolhuis, Thole. West-Duitsland: Kraus; Peter: Freise, Krausc, Kaesmann (Thelen); Suhl, Keiler; Kittstcln, Baumgart, Vos, Trump. EIBERGEN (ANP) De. serieuze voorbereiding van Hans Vultink op het toernooi om de nationale titel in het anker kader 47/2 in Eibergen heeft vruchten afgeworpen. Ongesla gen en met het uitstekende eindge middelde van 90.32 nam de Grollenaar het kampioenschap dat hij eerder in 1968, 1969 en 1970 in zijn bezit had gehad van Jean Bessems over. Vultink is dit seizoen met nationale kampioenschappen in het bandstoten en het kader 47/2, derde plaatsen in de strijd om de Europese- en wereld titel vijfkamp, vijf evenaringen van wereld- en Europese records en drie nationale records opnieuw Nederlands succesvolste biljarter geweest. Maar de jeugd staat klaar om deze 34-jarige uit die positie te verdrijven. Vorig jaar drong Jean Bessems (25) naar voren, dit seizoen is de opmars van Willy Steures (22) en de Brabander Chris van der Smissen (17) veelbelo vend. Vooral Van der Smissen liet in Eibergen zien in staat te zijn een aanval te doen op de Belgische heer schappij op de internationale toer- nooivelden. Eindstand: Vultink 14 punten; 2. Wijnen 10; 3. Bessems 8; 4. Steures 8; 5. Van der Smissen 7; 6. Van Nijnatten 6; 7. Rijvers 3; 8. Vet 0. BERRY BERTELS Eerste Grand Prix zege op Niirnburgring AMSTERDAM (ANP) De nationale zwemwedstrijden, die zondag in het Sportfondsenbad-Oost in Amsterdam zijn gehouden om de Moeder Triebels- beker, hebben geen bijzondere presta ties opgeleverd. Enith Brighita bleef op de 100 meter vrije slag opnieuw ruim onder de minuut met haar 59 seconden, waarmede zij de weer her stelde Hansje Bunschoten (60.7) ruim versloeg. De Naarden-zwemster won wel de 400 meter vrije slag in de overigens matige tijd van 4.38.3. Bij de heren zegevierde René van der Kuil op de 200 meter vrije slag in 2.01.5 vóór Ton van Klooster (2.02.2). De Naarden-zwemmer moest ook op de 200 meter wisselslag genoegen ne men met een tweede plaats in 2.20.2 achter Wim Mulder, die 2.20.1 liet afdrukken. De Moeder Triebelsbeker werd gewon nen door Zwemlust-Den Hommel met 32 punten voor Naarden (26 punten) en Het IJ (16 punten). Dames: 100 meter rug: 1. Annemarie Groen INaarden) 1.07.5, 100 meter school: 1. Alle te Riet (Zwemlust-Den Hommel) 1.17.1. 100 meter vlinder: 1 Ellen van Rheenen (Zwem lust-Den Hommel) 1.08.9. Heren: 100 meter vlinder: 1. Arnold Rood (Het IJ) 58.9. 2. Bob Schouten (Het IJ) 59.6. 3. Rudi Pijper (SZC) 1015. 100 meter vrije (10-11 Jaar): 1 Richard van Klooster (Naarden) 1.07.4. 100 meter wisselslag (4-15 Jaar): 1. Rudle Pijper (SZC) 1.05.4. NÜRBURGRING (ANP) De Nederlandse motorcoureur Jan de Vries heeft zaterdag op de Nürburgring tijdens de Grote Prijs van West-Duisland de race in de 50cc-klasse, meetellend voor het wereldkampioenschap, gewon nen. Het is de eerste wedstrijd voor het wereldkampioenschap 1972. De wereldkampioen 1971 had on danks een zeer slechte start een voorsprong van ruim negen se conden op de Spanjaard Angel Nieto. Een troost had de Spaanse rijder: hij stuurde zijn machientje het snelst over het 22.8 kilometer lange, totaal gerestaureerde circuit: 11 minuten tn 30,9 sec. hetgeen overeenkomt met 119 km per uur gemiddeld. Over de vooruitzichten van de reste rende zeven Grand Prix' lijkt nog geen zinnig woord te zeggen. De Vries: 'Op de training heeft Nieto niet best gereden, maar dat zegt niet zoveel op dit circuit. Als je pech hebt of zo, dan kan je je niet meer herstel len. Het circuit is tenslotte 23 kilome ter lang. In de race zelf reed Nieto ook nog niet best. Hij was ver voor mij weg, maar ik schijn hem al vrij snel ingelopen te hebben. De heb het zelf niet eens gemerkt'. Toch waren de weersomstandigheden regen en storm duidelijk in het voordeel van de kleine Spanjaard die nu eenmaal bereid is krankzinnige risico's te nemen. Nieto kon er niet van profiteren. De Vries, niettemin voorzichtig: 'Het is nog veel te vroeg om te gaan juichen. Eén overwinning zegt nog niks. Het is best mogelijk dat de Derbi van Nieto hier niet zo best draaide. De volgende keer is-ie misschien wel sneller dan ik. Boven dien worden er dit jaar in totaal Jan de Vries waarschijnlijk maar acht Grand Prix' gehouden. Dat betekent dat er nogal wat tijd ligt tussen de races in. In die tijd zou Derbi zijn achterstand wel eens weg kunnen werken'. En, plotse ling toch wat optimistischer: 'Maar ach, wij gaan toch alweer sneller dan vorig jaar. Dat is wel een geruststel lende gedachte'. De grootste verrassing op de Nürburgring was de nederlaag in de 350 cc-klassc van de tienvoudge we reldkampioen Giacomo Agostini. Het was de Fin Jarna Saarinen, die het presteerde 'Ago' voor het eerst in zes jaar te kloppen. 'Ik kan het nog steeds niet helemaal vatten' sprak de 23-jarige Saarinen, die als een van de grootste talenten van de laatste jaren wordt beschouwd. Zijn vreugde mocht des te groter zijn omdat de motor van Agostini storingvrij liep.Twee ronden (van de zeven) voerde Agostini het veld aan, maar toen perste Saarinen een recordronde uit zijn nieuwe wa- tergekoelde machine en gaf de we reldkampioen het nakijken. 'Saarinen was te snel voor mij', gaf Agostini, die een achterstand van 5.4 seconden opliep, na afloop toe. Een dag later nam Agostini in de klasse der halve liters wraak. Zijn enige tegenstander was de stopwatch. Hij leek er echter aanvankelijk niet in te slagen de recordtijd van Saarin en (9.21.8) te verbeteren. Hij kwam tot 9.30.9. Naderhand bleek echter dat men zich bij het 'klokken' van Saarin en tien seconden had vergist. Hetgeen de eerzuchtige Agostini toch nog wat voldoening schonk. 50 cc (68,5 km): 1. Jan de Vries (Ned) 35 min. 28.8 sec. (gem. snelheid 115.9 km/u). 2. Angel Nletn (Spa) 35.37.9. 3. Boerje Jans- son (Zwe) 36.26.7, 4. Hairald Bartl (Oost) 36 55.3, 5 Gerhard Rhurow (WDld) 37.16.5. 6 Jan Bruins (Ned) 38.24.9. Angel Nieto vestigde met een tijd van 11.30 9 een nieuw ronderecord (119 km/u gemid deld). 125 cc (114,8 km): 1. Gtlberto Pariottl (It) 51 40.5 (gem. snelheid 132,6 km/u), 2. Chris Mortimer (GB) 51.561. 3. Boerje Jansson (Zwe) 51.56.4. 4 Dave Simmons (GB) 52.22.1. 5. Kent Andersson (Zwe) 54.42.6, 6 Gerd Bender (WDld) 54.56.5 250 cc (137 km): 1. Hldeo Kanaya (Jap) 59 43 5 (gem snelheid 137,6 km/u), 2. Dieter Braun (WDld) 60.02.01. 3. Jarna Saarinen (Fin) 60 24.0, 4. Oronzo Memola (Bel) 60.36.25. 5. John Doods (Aus) 60.38.0. 6. Rodney Gould (GB) 61.03 06. 350 cc (159,8 km): I. Jarno Saarinen (Fin) 1.08.03 (gem. snelheid 141 km/u). 2. Giacomo Agostini (It) 1.08.08 6. 3. Hedeo Kanaya (Jap) 1.08.59.3. 4. Walter Somraer (WDld) 1.10.14.2, 5. Renzo Pasolini (It) 1.10.27.9, 6. Teuvo Laensl Vuorl (Fin) 1.1,1.25,9. 500 cc (159,8 km): 1. Giacomo Agostini (It) 1.07.56 4, 2. Alborto Paganl (It) 1.08.50.3, 3 Kim Newcombe (Aus) 1.10,45.3. 4. Dave Slm- monds (GB) 1.10.54.4. 5. Ernst Hlller (WDld) t 10.55.1, 6. Bo Granath (Zwe) 1.10 59.9 Zijspannen (114,1 km): 1. Schauzu/Kalauch (WDld) 53.06.4 min. (gem. snelheid 129 kra/u), 2. Luthrlnghauser/Cusnlck (WDld) 53.34.7, 3. Wegener/Hclnrlch (WDld) 53.49.1. 4 Aucrbracher/Hahn (WDld) 54.34.1. 5 Mllton/Thornton (GB) 54.34.6), 6. Watefield/ Mac Fadzean (GB) 55.57.1. BARCELONA (ANP) Het Neder lands dameshockeyelftal heeft gisteren in Barcelona de finale bereikt van het toernooi om de Josselin-de-Jong-beker. Door een doelpunt van Tanja van Oosterhout in de 31e minuut wonnen de Nederlandse speelsters in de halve- eindstrijd van West-Duitsland. Tegen stander in de finale is Argentinië, dat met 1-0 het gastland Spanje uitscha kelde. Bij het wereldkampioenschap in Auckland speelden Nederland en West-Duitsland nog gelijk (0-0), maar nu werd het een verdiende zege van 1-0 voor de oranje-meisjes. Vooral in de tweede helft had Nederland een duidelijk veldoverwicht. Dit leverde een aantal strafcorners op, waarvan de derde door Tanja van Oosterhout feilloos werd benut. Eerder had Ne derland een grote 9-0 overwinning op Zwitserland behaald. DES MOINES (ANP) De Zweedse polsstokhoogspringer Kjell Isaksson, houder van het wereldrecord (5.55 m.) is tijdens internationale wedstrij den in Des Moines (VS) licht gebles seerd geraakt. Bij een sprong over 5.18 meter kwam Isaksson op de rand van de bak terecht en kneusde een rib. Blokkeer niet naar Zuid-Frankrijk Van onze volleybalmedewerker AMSTERDAM De zaterdag in verschillende landen gestarte na- competitie voor Westeuropese topteams leverde meer moeilijkheden op dan de organisatoren hadden verwacht. Zo moest het Rijswijkse Blokkeer op het laatste moment afzeggen. De Rijswijkse ploeg zou aanvankelijk in Parijs spelen. Op het laatste moment berichtte Racing Club de France echter, dat zij niet in staat waren hun poule te orga niseren. De Franse volleybal bond vond echter Sète, in Zuid Frankrijk bereid de orga nisatie over te nemen. 'Dat betekende voor ons, dat we een dag eerder weg moesten en een dag later pas terug zouden komen. Dat leverde ernstige bezwaren op', aldus Karei ten Brugge- cate, leider van Blokkeeris eerste team. Verschillende spelers moesten daardoor weer extra verlof opvragen. Dat zou na het extra verlof gegeven om het Nederlands team in Grieken land te spélen wel wat al te bezwaar- lijn zijn.' Een alternatief zou geweest zijn met een Vliegtuig naar Zuid- Frankrijk te reizen. Financieel was dat echter niet haalbaar. Dat zou op enkele duizenden guldens komen. Dat was absoluut niet te dekken. Hadden we alles tijdig van te voren geweten dan hadden we de spelers niet aan het nationale team afgestaan. Dat dit zo gebeurt, wordt vooral door de spelers betreurd.' Het gewolg was, dat de Blokkeer- spelers nu op de tribunes van de Voorburgse sporthal De Vliegermolen zaten. Daar zagen zij hoe Corbulo de Italiaanse afvaardiging Ruine Floren- re nee vrij gemakkelijk met 32 via de cijfers 7—15, 15—6, 13—15, 15—9 en 151 versloeg. Geen wonder overi gens. De Italianen gingen er evenals de in deze poule spelende Franse kampioen Montpellier vanuit, dat Ne derland met niet meer dan vier teams kon meedoen. Hun argument was, dat Blokkeer te laat had afgeschreven. Dat Corbulo plotseling de organisatie van de afgelaste poule van Brussel had overgenomen, vonden zij beslist wel aardig, maar voor de rest bleven zij op hun standpunt staan. Een tegenvaller voor het fel spelende Corbulo, dat gisteravond bovendien nog SFC met 3—1 (13—15, 15—5, 1614 en 1510) versloeg. Corbulo was dus op korte termijn ingespron gen voor de aanvankelijke Belgische organisatoren. Er was de Rijswijkers veel aan gelegen. Voortdurend hadden zij bezwaren gemaakt tegen de rege ling, dat de stand halverwege de com petitie beslissend zou zijn. Zij beweer den steeds, dat de mededeling daaro ver te laat zou zijn gekomen. Het prikkelde de ploeg in de nationale competitie. Binnen de kortst mogelijke tijd werd het Tilburgse Tornado van de vierde plaats verdreven. Corbulo maakte geen bezwaren toen het verzoek kwam de Brusselse poule over te nemen. Toen was al duidelijk dat de Belgische inbreng uiterst mi niem zou zijn. Zowel de Belgische kampioen Rebels, dat in Reggio Emi lia met onder andere de Nederlandse kampioen Deltalloyd-AMVJ zou uit komen. als ASUB bleken achteraf de financiën voor deze competitie niet te kunnen opbrengen. Een zeer jammer lijke zaak. Immers, met de Nederland se ploegen waren de Belgen grote voorstanders van een dergelijke com petitie. De korte termijn waarop alles echter georganiseerd en vaak meer geïmproviseerd moest worden, maakte het onmogelijk opnieuw tot een ande re Indeling te komen. Dat ondanks bepaald niet geringe Ne derlandse inspanningen. Uiteindelijk is dit toernooi voornamelijk tot stand gekomen door de inbreng van het hoofdbestuur van de Nederlandse Vol leybal Bond. Tegen de haast waarmee dit evenement in elkaar gedraaid werd zijn nogal wat bezwaren ge maakt. Wellicht niet helemaal ten onrechte. Aangezien er over deze zaak echter al jaren gepraat is, leek verder uitstel op afstel te gaan lijken. Jam mer blijft natuurlijk, dat door het afzeggen van Racing Club de France voor de organisatie in Parijs juist het Nederlandse volleybal de dupe is ge worden. De resultaten van de Nederlandse teams waren overigens wisselend. Het buiten mededinging meespelende Cor bulo bracht het er in Nederland nog het beste af. SFC immers had tegen de Franse kampioen Montpellier aan vankelijk zeer goede vooruitzichten. Met 152 bleef de Drentse ploeg de Franse kampioen de baas. Daarna zak te SFC eahter in elkaar. De voor naamste oorzaak was wel het wegval len van Piet Swieter. De spelende trainer-coach van de Assenaren kreeg last van een oude rugblessure en kon na die eerste set amper meer lopen. Vragen over Ard Schenk WASSENAAR (ANP) Het Internationaal Olympisch Comité (IOC) heeft het Nederlands Olympisch Comité (NOC) gevraagd uit te zoeken of schaatsen rijder Ard Schenk de bepalingen wat betreft de amateurstatus heeft overtreden. 'Maar', aldus Kees Kerdel, voorzitter van het NOC, 'er is geen enkele reden voor bezorgdheid'. Het IOC wilde opheldering over de reclame, die een Noorse limonadefabrikant tijdens het jongste wereldkampioenschap in Oslo maakte met de beeltenis van onder anderen Schenk. 'Ard heeft doorvoor echter geen betaling ontvangen. Zijn honorarium is door de fabrikant geschonken aan het Noors Olympisch Comité, dat daarmee gedeeltelijk de uitzending van zijn atleten naar de spelen in Sapporo heeft bekostigd. Die afspraak tussen Schenk en de limonadefabriek dateert van ongeveer een jaar geleden. Strikt genomen was Schenk natuurlijk wel in overtreding. Je mag nu eenmaal geen reclame maken voor een commer cieel product. Of je betaald wordt, doet niet ter zake. Maar wij van het NOC hebben geantwoord, dat er geen echte redenen zijn om de amateurstatus van Schenk in twijfel te trekken'. Ard Schenk zelf heeft ten tijde van de wereld kampioenschappen in Oslo aan onze verslaggever verklaard 'dit keer zijn eigen Olympisch Comité te zijn geweest'. Vanaf de kant probeerde hij zijn ploeg nog te stimuleren. Tegen de weliswaar niet brillant, maar wel nut tig spelende Franse kampioen bleef dat echter vergeefse moeite. Met 9 15, 15—10 en 6—15 en 3—15 ging de winst naar Montpellier. Deltalloyd-AMVJ startte In Reggio Emilia zeer sterk. Zonder Hans Jan sen werd met 156, 158 en 1513 van het Italiaanse Casadio, ingevallen voor het Belgische Rebels gewonnen. Verrassend was het verlies van de Franse studentenploeg PUC tegen SS Lubiam, vierde op de Italiaanse rang lijst. Met 154. 15—8, 12—15 en 15— 13 (31) ging de winst naar Lubiam. In Tilburg startte Tornado sterk. Via 16—14, 15—13 en 15—12 werd de Belgische afgevaardigde Hormanm Hoevok verslagen. Tegen het Franse St. Maur, dat eerder het Italiaanse Panini Modena met 32 verslagen had. ging het echter minder. Met 15 9, 155, 815 en 157 werden de Fransen koploper in hun poule. In de Nederlandse competitie verraste NS Hengelo het bezoekende Eindho- vense EW met een 31 winst. Om dat het Amsterdamse US met 32 van Orawi verloor moeten NS Henge lo en US een beslissingswedstrijd spe len voor de tweede degradatieplaats in de eredivisie. Heren. Eredivisie: Valuas—HVS 3—2 (7—15. 15—7. 10—15. 16—14, 15—6). US—Orawi 2—3 (15—12. 11—15. 13—15. 15—7. 7—15), NS Hengelo—EVV 3—1 (15—6, 15—8, 7—15. 15— 12). Promotlo eredivisie: ANVJ/RLVC—Dyna mo 3—0 (16—9. 15—10. 15—10). SIGI—WC/ Excellent 3—0 (15—7. 15—10. 17—15). Dames. Eredivisie: Valuas—AMVJ/BLVC 2—3 (15—13., 9—15. 15—10. 10—15. 9—15). Bekkerveld—Corbulo 3—0 (15—il, 15—13, 15— 6), Amsterdam/BoemerangOctopus 03 (7—15, 5—15, 9—15), Vredesteln—DVC 1—3 (7—15, 15—12, 9—15, 8—15), Haag '63—Valbo- vol 3—0 (15—5, 15—10, 15—5). Promolle ere divisie: AthlonLycurgus 23 (1215. 15— 11, 15—11. 3—15. 13—15). Orawi—Enerego 2—3 (15—10. 11—15. 18—16. 9—15. 10—15). AMERSFOORT-CORNWERD (ANP) Het staat nu vrijwel vast, dat Gerard Maarse het ko mende seizoen opnieuw als trai ner-coach van Nederlandse da messchaatsploeg zal fungeren. Zaterdag is tijdens een vergade ring van de landelijke techni sche commissie in Amersfoort gebleken, dat in principe op alle punten overeenstemming is bereikt Het enige wat de ver bintenis officieel moet maken is het tekenen van het contract. Overigens zal deze zomer de conditietraining van de dames (onder leiding van Ben Holle boom) aanzienlijk worden inge krompen. Er is slechts één bij eenkomst in met In juni en juli treft men elkaar twee maal, terwijl er pas in augustus frequenter aan de conditie zal worden geschaafd. De heren zullen wel net als vroeger iedere week een centra le conditietraining afwerken on der leiding van Henk Gemser. Het ligt in de bedoeling speci aal voor de sprinters voor een korte periode iemand aan te stellen, die deskundig is op het gebied van trainen met gewich ten. De namen van de kern ploegleden zullen aan het eind van de week bekend worden gemaakt. Volgens Wierd Wynia. voorzitter van de ltc, is het zeker dat Atje Keulen cn Stien Baas ook het volgende seizoen van die partij zullen zijn. ALMERIE (UPI) Gerard Vianen heeft het afgelopen weekeinde voor het eerste succes gezorgd van de ploeg van Kees Pellenaars in de Ron de van Spanje. Vianen won de tweede etappe door in de slotfase te demarreren uit een groepje vluchters met Hutsebaut, Cuevas en Perurena. Dezelfde Perurena was ook gisteren uiterst actief. Toen maakte hij deel uit van een kopgroep je van vijf man onder wie Gomez Lucas, Rik van Linden, Willy Planckaert en Pierre Nassens. Perurena won de eindsprint in Almeria en dat leverde hem tevens de gele leiderstrui op, die hij over nam van zijn landgenoot Miguel Ma ria Lasa. In deze etappe onder scheidde Wim Prinsen zich door zijn klimcapaciteiten. Hij was als eeTste over de Puerto de Haza de Lino, voor erkende klimmers als Juan Manuel Valls. Fuente en Agostinho. Tweede etappe: l. Vianen (Ned.) de 206 km. In 5 uur 33 min. en 45 sec., met tljdsvcrgoe- ding 5.33.25: 2. Perurena (Spa) 5.33.52. met tijdsvergoedlng 5.33.42: 3. Mlchelotto (Ita) 5 33.52. met tljdsvergoedlng 5.33.48: 4. Galdos (Spa) 5.33.525. Dlego Moser (Ita); 6. Hutsebaut (Bel). Derde etappe: 1. Perurena (Spa) de 181 km. in 4.31 06; 2 Gomez Lucas (Spa): 3. Van Linden (Belg): 4. Wllly Plankaert (Belg); 5. Nassen (Belg); 6. Zandegu (Ita) aUen z.t. Algemeen klassement: 1. Perurena (Sp) 14.48.56; 2. Lasa (Sp) 14.49.11; 3. Gonzales Llnaras (Sp) 14.49.16: 4. Agostinho (Port) 14.49.19; 5. Labourdette (Fr) 14.49.22; 6. Galdos (Sp) 14.49.23: 7. Manzanequa (Sp) 14.49.25; 8. Pesarrodona (Sp) z.t.; 9. Morten- sen (Den) 14.49.29; 10. Letort (Fr) 14.49.33.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11