Opluchting in Europa na triomf voor Brandt Apollo terug Na basisonderwijs voortaan schoolgeld 'vdA: insinuaties an VVD over Lngola-comité Nkroemah overleden Het Kwartet Suien Uitbreiding bepleit van tandheelkunde ziekenfondspakket ANWB bepleit verplichte keuring tweedehands auto's Kamerlid vraagt waarschuw zwangere vrouwen die roken In deze krant Vrije voet omhoog tot ruim f 13.000 Belgische bankier door China vrijgelaten Nieuwe Leidse Commit STELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" VRIJDAG 28 APRIL 1972 53ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen ktraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement ƒ7,90 per maand, per kwartaal ƒ23,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. onze parlementsredactie f HAAG Dr. Ir. Vondeling van de PvdA heeft gisteren de -er Mr. A. Geurtsen uitgedaagd de 'insinuaties', die hij uitte aan adres van het Angola-comité buiten de Tweede Kamer te herha- Dr. Vondeling vroeg dit, omdat de liberale woordvoerder alleen en het parlement wegens belediging kan worden vervolgd. elle treffen tussen PvdA en WD zich voor tijdens het debat over weigeren van subsidie voor de van het Angola-Comité tegen de gese koffie. Zoals bekend had de nale commissie ontwikkelings- egie onder leiding van prins wel geadviseerd dit project te liëren. Jeurtsen deed een aanval op het dat hij beschuldigde van actie bedrijven en van intimidatie, n ieder geval frappante gelijke- let strafbare afdreiging vertoont'. het liberale Kamerlid verder ipmerkte het jammer te vinden, e PvdA zich door de interpella- haarde achter een kleine minder- die er blijk van geeft geen g te schuwen om zijn zin door te barstte de bom bij de PvdA. E. van Thijn en anderen eisten nr. Geurtsen, dat hij zijn 'insinu- waar zou maken. Hetgeen niet irde. Het betoog van de liberaal, n hij ook suggereerde dat het niet alleen handelde uit elijke bewogenheid, vond geen dank bij de confessionele rege- :racties. Minister Boertien be de er in zijn antwoord met geen u aandacht aan. flere criteria incident met de VVD drong even fernvraag van het debat op de irgrond: behoort de uitbanning het kolonialisme en het racisme jiedoeling van de koffie-actie) tot (centrale doelstelling van de ïkkelingsstrategie. Interpellant A. ir Beek toonde dit duidelijk aan. ister Boertien zei, dat koloniaiis- en racisme er slechts zijdelings te maken hadden. Maar in twee- kstantie bekende hij, dat de crite- foor de toekenning van de subsi- jdoor de Nationale commissie niet ^lijk waren. Hij had die criteria angetroffen, toen hij minister boertien beloofde, dat hij met de jnissie van prins Claus zou gaan n en wierp de suggestie van de [P. Jongeling (GPV) ver van zich jat de commissie maar opgeheven (moeten worden, omdat ze 'toch kwaad dan goed zou doen'. De hdsman had geen bezwaar tegen jotie van de KVP, ARP en CHU, in op duidelijker criteria wordt édrongen en een anders systeem Subsidieverlening wordt gevraagd de gehele samenleving achter L De gedachte gaat er naar uit gezegd mputer stelt jignose om de commissie zelfstandiger te maken. Minister Boertien nam het duidelijk voor de commissie op. Hoewel hij de actie zondag in de kerken om zich door middel van hand opsteken uit te spreken voor wat hij noemde een 'collecte voor Chili via de over heidskas' wel wat eenzijdig noemde. Kritiek KVP en ARP Het besluit van minister Boertien tegen het advies van de commissie in het Angola-Comité geen subsidie te geven voor de koffie-actie kreeg be halve van de oppositie ook geen in stemming van de KVP en zijn eigen ARP. Dr. A. J. Vermaat deelde.mee, dat de gehele ARP-fractie het niet eens was met dr. Boertiens hoofd- en bij argumenten. De criteria zijn niet dui delijk. Daarom had de minister de Nationale commissie in ieder geval het voordeel van de twijfel moeten geven. Mr. J. A. Mommersteeg (KVP) zei, dat de beslissing ongewenste me- ninsgverschillen had veroorzaakt, hij was de indiener van de motie van de KVP, ARP en CHU. De heer A. L. ter Beek (PvdA) en ook dr. B. de Gaay Fortman (PPR) toonden aan, zoals de groep van 77 en ook Unctad 2 hebben gesteld, dat kolonialisme en racisme wel degelijk iets te maken hebben met de centrale ontwikkelingsstrategie. Het wegnemen van de koloniale structuren maakt pas de ontwikkeling van de landen moge lijk aldus dr. De Gaay Fortman. De heer Ter Beek diende een motie in, waarin wordt uitgesproken dat de koffie-actie van het Angola-comité be hoort bij de ontwikkelingsstrategie en daarom binnen het mandaat van de nationale commissie vervalt. Zoals ge zegd, beloofde de minister de kwestie van de criteria juist met de commis sie te bespreken. teuze van de krant kan voor ezer zelfs een keus zijn voor 'orm van menszijn. Prof. dr. B. Goudzwaard op het perssymposium van de Vrije Universiteit. Pisselcndc bewolking met plaat- blijk enkele buien. Matige, aan kust eerst nog krachtige Dordwestelijke wind. Maximum- imperaturen van 9 graden aan e kust tot 12 graden in het Didoosten. IORGEN EN OVERMORGEN: öbestendig en vrij koud. forgen zon op: 05.14 onder: 20.02 maan op: 21.46 onder: 05.26 gaat naar de knoppen! AMSTERDAM De ziekenfondsraad heeft een advies aan de minister van volksgezondheid opgesteld met betrek king tot de toekomstige ontwikkelin gen van de ziekenfondsverstrekkingen voor tandheelkundige hulp. De zie kenfondsraad gaat ervan uit dat het aantal tandartsen in Nederland in de komende jaren zal toenemen, waardoor het mogelijk zal zijn voor ziekenfondsrekening uitgebreider tandheelkundige hulp te verlenen. Het advies komt op het volgende neer: 1. Uitbreiding van preventieve tand heelkundige behandelingen, onder an dere door het aanbrengen van fluori de op het gebit van kinderen tot 16 jaar. 2. Het opzetten van een organi satie van kindertandverzorging voor alle kinderen tot dertien jaar. 3. Uit gebreide tandheelkundige hulp aan kinderen, die op hun dertiende een redelijk behandelbaar gebit hebben. Tegen het advies was één lid van de ziekenfondsraad. Van een verslaggever DEN HAAG Aan de verkoop van tweedehands auto's dient verplicht een keuring vooraf te gaan, aldus de ANWB en de Consumentenbond in een verzoek aan de minister van ver keer en waterstaat. Met deze keuring hopen de beide bonden de consument te beschermen tegen de malafide praktijken van handelaren in tweede- h ds auto's. Deze keuringen staan dus geheel los van de op handen zijnde verplichte periodieke keuringen. De bonden zijn van mening, dat het hierbij zou moe- tn gaan om een uitgebreide conditie keuring. Een zogenaamde veiligheids keuring wordt voor de zekerheid van de consument onvoldoende geacht. De bonden hebben zich ook gewend tot de minister van economische zaken en hem verzocht strenger toe te zien op de naleving van de voorschriften van de winkelsluitingswet, de vestigings wet en de wet op het afbetalingsstel sel, voorzover dit nog niet is gebeurd. Volgens de ANWB en de Consumen tenbond zal dit strenger toezicht ze ker leiden tot een noodzakelijke sane ring van de malafide autohandel. DEN HAAG Vanuit vier fracties in de Tweede Kamer is minister Drees (verkeer) gevraagd maatregelen te treffen voor de spoedige aanleg van een railverbinding Utrecht-Nieuwegein- IJsselstein. De Kamerleden Van Zeil (KVP), Van Thijn (PvdA), mevr. De Ruiter (CHU) en Koning (WD) zeg gen in een toelichting op vragen hier over dat een railverbinding onmisbaar is, omdat reeds thans sprake is van veel verkeersopstoppingen op de weg. DAKAR (AP, Reuter) Kwame Nkroemali, de voormalige president van Ghana en een van de leiders van de Afrikaanse onafhankelijkheidsbe weging, is gisteren op 62-jarige leef- rpd in zijn ballingsoord Guinee, over leden. Van een verslaggever DEN HAAG Het PSP-Kamerlid H. Wiebenga acht het noodzakelijk, dat grotere bekendheid wordt gegeven aan de schadelijke gevolgen van het roken door zwangere vrouwen. Hij heeft hiervoor de medewerking gevraagd van minister Stuyt (volksge zondheid) in vragen, waarin hij ver wijst naar de resultaten van een En gels onderzoek. Het onderzoek leidde tot de conclusie zo blijkt uit de toelichting op de vragen dat de kans, dat een kind sterft bij de geboorte of kort daarna met 28 procent stijgt als de moeder rookt en dat het geboortegewicht van kinderen van ïokende moeders gemid deld 170 gram lager ligt. De heer Wiebenga vraagt minister Stuyt pamfletten met waarschuwende tekst te laten verzorgen, die opgehan gen kunnen worden in wachtkamers van artsen en gynaecologen. ^ezers schrijven Boekenelalagc Strips Radio- en tv-programraa's Commentaar Autorubrick JtfM- O f sF ikt- "Ik vier een jubileum. Ik heb mijn 25-ste onvoldoendekaart meege bracht Barsels oppositie verliest met twee stemmen Binnenland Munitiefabriek in last 5 Abortuswet dreigt lijdens weg te worden 7 Machinist: 'Sein stond groen' 11 Buitenland Muskie stopt campagne9 Nixon zoekt 'eervolle vrede' .17 Kerk Vastgelopen dominee gaat 'gewoon' werken 2 Sport Eenheid sportwereld in ge vaar Economie DSM draait iets beter BONN (AP, ANP, DPA, Reu ter, UPI) De overwinning van de regering Willy Brandt en de nederlaag van de christen democratische oppositie is zowel in de Bondsrepubliek als ook in Europa en de VS als een vol slagen verrassing gekomen. Menig regeringsleider heeft een zucht van verlichting geslaakt toen gisteren na het middaguur bekend werd dat de motie van wantrouwen van de opposi tie twee stemmen te kort kwam, waar door de regering Brandt en haar Oostpolitiiek voorlopig zijn gered. Regeringen plegen hij dergelijke kwesties geen gelukwensen te sturen. Maar tal van partijen in West-Europa hebben openlijk van hun vreugde blijk gegeven nadat de uitslag van de stemming in de Bondsdag bekend was geworden. De Sowj et-Unie heeft wel openlijk de overwinning van Brandt begroet. En de Poolse regering gaf haar felicitaties in de vorm van een felel aanval op de Westduitse CDU/ CSU, die door haar minister van bui tenlandse zaken Stefan Olszowski werd beschuldigd van 'anti-communis tische blindheid'. Vlak voordat Bondsdagvoorzitter Ivai- Uwe von Hassel gisteren de uitslag van de stemming bekendmaakte werd bondskanselier Brandt al bestormd door opgetogen partijgenoten en rege ringspartners. die al wisten dat de CDU/CSU de nederlaag geleden had. Von Hassel openbaarde na het luiden van zijn belletje van orde de details van de stemming: 260 parlementsle den hadden aan de stemming over de motie van wantrouwen meegedaan. Vóór de motie hadden 247 Bondsdag leden gestemd, tien leden waren te gen, terwijl 3 leden zich van stem ming hadden onthouden. Dat betekende twee stemmen tekort voor de absolute meerderheid van 249 en de overwinning voor Brandt. De SPD-braetie en het merendeel van de 26 liberale parlementsleden, hadden de stemming geboycot. Door deze tac tiek tc volgen kon dc SPD en dc FDP nagaan wie van de eigen parlements leden toch ging stemmen en mogelijk verantwoordelijk zou zijn voor de val van de regeringscoalitie. Vaststaat dat de liberaal Knut von KUhlmann- Stumm, die eerder uit de FDP stapte, de motie van de oppositie heeft ge steund. Hij had dit tevoren aangekon digd. EMOTIES Toen eenmaal vaststond dat Brandt had gewonnen barstten de emoties los in de parlementszaal. Onder de soci aal-democraten ontstond grote opwin ding. Iedereen stormde op Brandt af, die stralend honderden handen schud de. Een afgevaardigde barstte in tra nen uit. De fractieleider van de CDU. Rainer Barzel. bleef beduusd en hoofdschud- 23 Rainer Candidus Barzel feliciteert bondskanselier Wily Brandt na de stemming over de motie van wan trouwen. Het ziet er naar uit dat Barzel voorlopig nog kandidaat blijft. dend in zijn bank zitten toen hij zijn nederlaag vernam. Pas na enige tijd stod hij op om Brandt geluk te wensen. Barzel, die er ongetwijfeld op gerekend had bondskanselier te wor den, zei later tegen de pers dat 'dit slechts een gevecht en het begin van de campagne is'. Twee weerspannige parlementsleden van de FDP hebben gisteren bekend gemaakt dat zij uit de Bondsdag zul len stappen. Dc liberaal Von Ivlihlmann-Stumm treedt af nadat de verdragen met Moskou en Warschau in de Bondsdag in stemming zijn gebracht. De 52-jarige liberaal Ger hard Kienbaum heeft onmiddellijk ontslag genomen. Volgens het West duitse persbureau DPA heeft ook Kienbaum de motie van de oppositie gesteund. Het vertrek van Kienbaum is een meevaller voor Brandt die daarmee zijn luttele meerderheid met een stem versterkt ziet voor de stem ming over de niet-aanvalsverdragen volgende week. Het blad van de Russische regering Izwestia heeft de overwinning van Brandt gisteren de bevestiging ge noemd van de juistheid van haar Oostpolitiek. 'De krachtmeting eindig de in de ineenstorting van de hoop van de rechtse oppositie', aldus de commentator van het blad. Het blad waarschuwde dat 'een zorgvuldig voorbereide coup is mislukt, maar dat dit niet betekent dat de strijd achter de rug is'. Daarmee werd gezinspeeld op de volgende belangrijke stemming in de Bondsdag, waarbij over de aan vaarding van de niet-aanvalsverdragen zal worden beslist. HOUSTON (UPI„ Reuter) John Young, Ken Mattingly en Charles Duke zijn terug. De plons in zee van de Apollo 16, om kwart voor negen gisteravond, was vier seconden over tijd en miste de voorsteven van het vliegdekschip Ticonderoga op nog geen twee kilometer. Hoewel de cabine in eerste instantie op zijn kop in het water van de Stille Oceaan terechtkwam, meldde Young dat de toestand van de bemanning voortreffelijk was. Dat kon hij overi gens pas vier minuten na de plons doen, omdat zijn radio-antennes uiter aard ook onder water zaten. Door bal lonnetjes aan de ondergedompelde bo venkant van de cabine op te blazen, werd het geheel alsnog rechtop gezet. In het water zwom even later een on gebruikelijk groot aantal bergers. In plaats van de normale drie waren er nu tien kikvorsmannen, met de op dracht om alles wat naar beneden ge komen was op te pikken. Nadat bij de vorige Apollo-landing een hoofdpara chute in elkaar was geklapt, wilde men nu alle textiel en touwwerk voor in spectie beschikbaar hebben. Destijds had men maar één parachute te pakken kunnen krijgen voordat hij zonk, en dat was jammer genoeg niet de weigeraar. Men vermoedt dat het uitstoten van overtollige brandstof vlak voor de landing van de vorige Apollo met vuurverschijnselen is gepaard ge gaan, waardoor nylon lijnen smelten. De procedure was ditmaal gewijzigd. Kort voor de landing had de Apollo nog een kleine koerscorrectie uitge voerd, om de kans weg te nemen dat de bewoners van het eilandje Penrhyn gloeiende brokken metaal op hun hoofd zouden krijgen. Zij woonden pre cies in de baan die het af te stoten motorcompartiment van de Apollo an ders zou afleggen. Van Veen wil maximumbijdrage sterk verhogen Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Minister Van Veen wil liet maximumschologeld verhogen van 200 tot 500 gulden per leerling per jaar. Dat zal gelden voor heel het voortgezet onderwijs, óók \oor de leerplichtige leeftijd. Gelijktijdig zal liet aantal vrijstellingen voor lagere inkomensgroepen flink worden vergroot. Het ontwerp school- en cursusgeldwet is gisteren bij de staten-generaal inge diend. Wanneer het parlement het ontwerp tijdig goedkeurt, treedt de wet in augustus in werking. De eerste aanslagen volgens de nieuwe wet moe ten dan in de zomer van 1973, dus aan het einde van het schooljaar wor den betaald. De schoolgeldwet zal gelden voor heel het voortgezet onderwijs, inclusief het hoger beroepsonderwijs (pedagogische en sociale academies enz.). In de huidige wetgeving begint de heffing van schoolgeld pas bij het derde leer jaar van het voortgezet onderwijs. Cursusgelden voor avondscholen, dag avondscholen en cursussen vallen niet onder de wet. Deze ci.rsusgelden wor den vastgesteld bij algemene maatre gel van bestuur. De regering is niet van plan school geld te gaan heffen voor het basison derwijs. De kleutergelden worden niet verhoogd en in de toekomst misschien zelfs afgeschaft. De uitbreiding e n verhoging van het schoolgeld is on derdeel van het regeerakkoord. Dc bedoeling van de maatregel is een deel van de snelle kostenstijging in liet voortgezet onderwijs op te van gen. Minister Van Veen vii.dt dat de nieu we schoolgeldwet een belangrijk soci aal karakter heeft. De schoolgeldvrije voet is verhoogd van 7.320 tot 13.320 gulden. Daarbij is als ^oorbeeld geno men een gezin met twee kinderen. Als maatstaf geldt dan het belastbaar inkomen van 1971 Tachtig miljoen Dnor de verhoging van de schoolgeld- vrije voet zullen ongeveer driemaal zoveel gezinnen vrij van schoolgeld blijven. Niettemin is de meerop brengst van de nieuwe heffing aan zienlijk. De regering hoopt op 'ïcn extraatje van 80 miljoen. Dat extra bedrag wordt op tafel gelegd door ongeveer een miljoen leerlingen. Per gezin kan dat een flink bedrag zijn. Het minimumbedrag dat geheven wordt is verhoogd van 10 tot 54 gulden. Het maximum van 500 gulden moet bijvoorbeeld betaald worden door ouders met één fiscaal kind en een jaarinkomen van 44.000 gulden. Op aanvraag wordt reductie gegeven, wanneer in één gezin meer dan één kind voortgezet of uiversitair onder wijs volgt. Als twee kinderen school geld betalen is de reductie 25 procent, bij drie kinderen 40 procent en bij meer kinderen 50 procent. Het schoolgeld zal geïnd worden door de rijksbelastingdienst. Dat betekent een centralisering, want nu kunnén zowel het rijk, de gemeente als de besturen van bijzondere scholen schoolgeld innen. In de cursus 1972-73 geldt het gezinsinkomen van 1971 als maatstaf. Volgens minister Van Veen wordt de toegang tot het voortgezet onderwijs voor niemand onmogelijk gemaakt. De lagere inkomens krijgen juist een vrijstelling. De hele groei die een studickostenvergoeding krijgt, valt so wieso buiten de heffing. In het hoger beroepsonderwijs maakt de verande ring in de wetgeving hoogstens een paar tientjes per leerling uit Het beurzenbeleid hoeft daar niet voor gewijzigd te worden. Minister Van Veen acht zijn wetsont werp niet in strijd met het internatio nale verdrag inzake economische, soci ale en culturele rechten, dat in 1969 door de regering, is bndertekend. Arti kel 13 van het verdrag bepaalt dat het voortgezet onderwijs voor ieder toe gankelijk moet zijn. Volgens de minis ter betekent dat niet, dat het onder wijs kosteloos moet zijn, oojc niet in de leerplichtige leeftijd Toegankelijk De toegankelijkheid kan verzekerd worden op verschillende manieren. Deze toelichting is op voorstel van Nederland in het verdrag aange bracht. De toegankelijkheid tot het voortgezet onderwijs wordt in Neder land onder meer verzekerd door het systeem van kinderbijslag en -aftrek, de schoolgeldvrije voet en de moge lijkheid een studiekostenvergoeding aan te vragen. Heffing van schoolgeld is gezien de gestegen welvaart en de kostenstijging in het onderwijs aan vaardbaar, aldus minister Van Veen. In het bijzonder onderwijs kan de verhoging en uitbreiding van het schoolgeld moeilijkheden opleveren voor de bijdrage die het schoolbe stuur zelf vraagt. Op sommige bijzon dere scholen kan dat bedrag per leer ling oplopen tot een paar honderd gulden per jaar. Minister Van Veen ziet dat probleem ook wel, maar vindt dat de schoolbesturen daar zelf een oplossing voor moeten zoeken. De vrijheid van onderwijs komt volgens hem in ieder geval niet in gevaar door zijn wetsontwerp. In het hoger beroepsonderwijs wordt door sommige instellingen boven het verplichte schoolgeld nog een extra bijdrage geheven. Voor een academie voor lichamelijke opvoeding bijvoor beeld is lat 200 gulden. Deze extra heffing moet door de instelling zelf geïnd worden. Minister Van Veen hoopt dat er op dit punt wat meer eenheid in het hoger beroepsonder wijs zal komen. BRUSSEL (AP) Een struikelblok tussen China en België is uit de weg geruimd, nu uit Peking het bericht is gekomen, dat de Chinezen de Belgi sche bankier Frans Jozef van Roos- broeck zullen vrijlaten. Deze werd in 1968 in Sjanghai gearres teerd en sindsdien vastgehouden. De heer Van Roosbroeck, directeur van de Belgische Overzeese bank (Banque Beige Pour L'Etranger) in Sjanghai, had China niet mogen verlaten sinds de communisten daar in 1949 de macht hadden overgenomen. Het Belgische ministerie van buiten landse zaken deelde gisteren mee, dat Van Roosbroeck morgen China zal wor den uitgezet en dan tegen het begin van de volgende wede in België kan worden verwacht. Zijn vrouw en kin deren zijn daar al.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1