Machinist van ramptrein: seinen stonden op groen SERVOTEL TALMA Bevalling thuis 'veel gezelliger' Inquête: gehuwde Irouw werkt vaak ider capaciteiten Goudzwaard: Steun aan kranten noodzaak Eosbrand blijkt werk van pyromaan Plattelandsvrouwen tegen hoger collegegeld Herdenking 50 jaar internationaal recht personalia DRACHTEN Permanent wonen in ons SERVOTEL BEZICHTIGING U WORDT GAST BIJ U THUIS! Openingstijden MODELWONING INLICHTINGEN EN PROSPEKTUS IW/KWARTET- VRIJDAG 28.APRIL 1972 J k%M Jk reinbotsing bij Duivendrecht berecht: boete geëist i een verslaggever STERDAM Tegen de 49-jarige treinmachinist W. J. H. uit Amsterdam, aan wiens 'roeke- i, althans hoogst onoplettend en hoogst onvoorzichtig' handelen het te wijten zou zijn dat op de 1 van eerste Pinksterdag vorig jaar bij Duivendrecht de uit Maastricht komende Intercity- i op een stilstaande internationale trein inreed, is gisteren voor de Amsterdamse rechtbank een van 1500 gulden, subsidiair veertien dagen hechtenis, geëist. |deze eis hield de officier van mr. F. H. von Meyenfeldt Oing met de goede staat van .t van de machinist, met de ern- berisping die de NS-directie hem opgelegd en met de indruk die I ernstige ongeluk (vijf mensen nen er bij om het leven en 33 igiers werden min of meer ern- gewond) op hem had gemaakt, rel de spoorwegen intern de zaak itvoerig onderzocht hadden, had fficier van justitie het toch ge- t gevonden de onafhankelijke er over de schuldvraag te laten Élen. machinist, die op de bewuste Igavond de intercitytrein uit pricht in Utrecht overgenomen en om 18.31 uur naar Amsterdam j okken was, zou kort voor het nlopen van het Amstelstation I een geel waarschuwingslicht en I daaropvolgende rode stopsein gereden zijn. De snelheid van de zou bij het passeren van het eerste sein niet of nagenoeg niet verminderd zijn. President: bij het naderen van de Bijlmermeer zag u een sein dat blij kens de technische onderzoekingen op geel gestaan moet hebben. Herinnert u zich dat sein? Verdachte: Ja, maar het stond op groen. President: bent u daarvan overtuigd? Verdachte: ja. President: 1500 meter verder, bij Dui vendrecht, kwam er weer een sein, dat op rood moest staan, hebt u dat gezien? Verdachte: Ja, het stond óók op groen. De machinist zei dat hij tot het passeren naar het sein had gekeken en daarna de andere trein opmerkte. President: Wat was uw reactie? Ver dachte: Je ziet zo veel treinen. Hij verklaarde zich aanvankelijk niet gerealiseerd te hebben dat er iets niet in orde was. Pas later drong het tot hèm door dat de andere trein op zijn spoor stond. Hij had de handle op de snelremstand gezet en was achter zijn een onzer verslaggeefsters ERDAM 'Werkende vrouwen voeren op 't ogenblik een vogelpolitiek. Ze geven voedsel aan de opvatting, dat als vrou- mogen werken ('mogen' van de man, de werkgever en de maat- pij) dat daarmee dan de kous af is en dat ze het dan verder |;n maar moeten uithoeken. Een verdere bewustwording van de Iwen is dan ook dringend noodzakelijk zodat ze gezamenlijk hun rechten op kunnen komen'. pensioengerechtigde leeftijd voor vrouwen en vergroting van de invloed van vrouwen in de vakbeweging. De vrouwen onder de-20 jaar bleken weinig betrokken te zijn bij deze problemen, vonden ze niet belangrijk of wisten het niet. Bij de aanbieding van de enquête zei de directeur van het gewestelijk ar beidsbureau in Utrecht, H. H. Bell- winkel, dat de werkende vrouw in het 'bedrijfsleven haar plaats moest weten en die opeisen. 'Ze moet haar plichten weten en deze niet overtrekken (zoals de gehuwde vrouw doet) door kritiek loos een dubbele taak te aanvaarden. De vrouw moet haar mannetje staan', aldus de heer Bellwinkel. stoel gaan staan, maar een botsing was toen niet meer te voorkomen. De machinist had op de bewuste avond gezegd dat hij zich niet meer kon herinneren hoe de seinen stonden en nu zei hij dat hij op dat moment dat ook niet wist. Mr. Van der Waar den: 'Is het niet mogelijk dat u achter af voor u zelf heeft beredeneerd dat de seinen niet op rood konden staan? Verdachte ontkende dit Twee collega's van de machinist zei den als getuigen, dat ook zij wel hadden meegemaakt, dat een sein een andere kleur vertoonde dan het geval had moeten zijn. Prof. J. de Kroes, hoogleraar in de automatische ver keerssystemen aan de TH in Delft, had een uitgebreid onderzoek inge steld naar het seinenstelsel. Zonder reserve was zijn conclusie, dat de werking van de seinen goed moet zijn geweest. Tot dezelfde slotsom was ook ir. J. Houtgraaf, technisch stafmede werker van de NS, gekomen. Hij had de installatie direct na het ongeluk beproefd. 'Schuldig' Voor mr. Von Meyenfeldt stond vast dat de machinist door twee onveilige seinen was gereden. Maar al hadden ze op veilig gestaan, dan nog achtte hij verdachte schuldig. Hij had moe ten remmen toen hij de stilstaande trein zag. Hij had volgens mr. Von Meyenfeldt 1200 meter rechte baan voor zich, die duidelijk was te over zien; hij had de blokkade gezien en er volgens de officier al te lichtvaardig verder geen aandacht aan geschonken. De officier berekende dat H. zijn trein tijdig tot stilstand had kunnen brengen als hij onmiddellijk toen hij de stilstaande trein had waargenomen maximaal was gaan remmen. 'Maar verdachte remt niet Pas op 250 meter voor de plaats, waar hij op zijn voor ganger botste, stelt hij de snelrem in werking, maar toen was er geen red den meer aan', aldus de officier. Wat de ernstige terechtwijzing be treft, waarmee verdachte door zijn directie was gestraft, zei mr. Von Meyenfeldt dat het juister geweest zou zijn als die disciplinaire straf tenminste achterwege was gelaten tot dat de man terecht had gestaan. Ik kan me, zei de officier, voorstellen dat verdachte meent en terecht zich nu voor de tweede maal te moeten verantwoorden. Niet zeker De verdediger, de Utrechtse advocaat mr. A. J. Mondria, zei dat nooit zeker kan worden vastgesteld of de seinen op veilig stonden, zoals de machinist beweert gezien te hebben. Al is de techniek nog zo perfect er blijft altijd ruimte voor storingen, die nooit verklaard kunnen worden. Het dogma bij de NS is, aldus mr. Mondria, dat bij storingen in het seinstelsel alles op rood valt. 'Dat dit niet altijd zo is. blijkt uit de verklaringen van de twee collega's van mijn cliënt'. De machinist wordt ook verweten dat hij heeft nagelaten bijtijds te hande len toen hij de andere trein zag. 'Maar de machinisten rijden op de seinen. Ze zien de hele dag treinen en hebben geen schrikreacties omdat ze ervan uitgaan, dat deze treinen op een ander spoor dan het hunne zitten,' aldus de raadsman. Hij geloofde niet dat op de gegeven afstand en met de hoge snelheid een obstakel op tijd kon worden waargenomen en hij betwijfel de of er wel voldoende reden was om aan te nemen dat hier van schuld sprake was. Mr. Mondria achtte het ten laste gelegde niet bewezen en bepleitte vrijspraak, en in geval de rechtbank verdachte toch schuldig achtte, een laigere boete dan was ge- eist. Weer in dienst H. die geen gebruik maakte van zijn recht op het laatste woord, antwoord de de president desgevraagd dat hij na het ongeval was gekeurd en weer volledig dienst mocht doen. Tot dus ver deed hij in opdracht van zijn directie alleen nog beperkte dienst, ondermeer als rangeermachinist. Uit spraak dinsdag 9 mei mevrouw prof. dr. H. in 't ingeveld gisteren bij de aanbie- i de Margriet-enquête over De e vrouw in Nederland, liet heeft, in navolging van de J enquêtes over 'Liefde eii Huwe- in Nederland' e n 'Neder- Seksuiailiteit', nu een onder platen doen naar de werkende in Nederland. Tegelijkertijd ■eenzelfde enquête gehouden in 1 Frankrijk, België en Duitsland, t in één van deze landen vrou- overheidsdienst niet onder- mochten worden, is in alle ïrkende landen uitsluitend lêteerd onder vrouwen die in zijn. In Nederland werden mouwen ondervraagd, van wie 154 pet getrouwd is. Speciale besteedde het Nederlandse tformulier aan de positie van luwde werkende vrouw. was, dat de arbeidsomstan- i voor getrouwde vrouwen op uiten ongunstiger zijn dan die ongetrouwde vrouwen. Dat |o.a. uit: •ouwde vrouwen werken vaker latschappelijk minder gewaar- bedrijven als fabrieken, werk en in het huishouden;De 'de vrouw heeft minder scho- t het arbeidsproces genoten; 22 i hen doet werkzaamheden be- I het niveau van haar opleiding 1 pet van de ongetrouwden; •ouwde vrouwen boven de 25 veel minder promotiekansen, !ull timers als parttimers; touwde vrouwen vallen minder ider cao-bepalingen en hebben vaak een duidelijk omschrë- Tstelling. ipport gaat verder in op de 1 en meningen over de arbeids- le, de continuïteit en mobiliteit I beroep, de zorg voor het huis- 1 en de zorg voor het gezin. Bij "tatste onderwerpen werden de van getrouwde vrouwen te- die van ongehuwde werk- geplaatst. bezwaar iet algemeen bleken de mannen waar tegen het buitenshuis i van hun vrouwen te hebben Stonden er positiever tegenover i haar inkomen hoger lag. Als lom buitenshuis te werken ga- getrouwde vrouwen op 'extra 'afleiding' en 'plezier in >efenen van het beroep'. men op het gebied van de ver- van de kinderen komen voor voor bij de vrije dagen en van de kinderen. Ook de ►erioden blijken lastig: in de ":antie vorig jaar (het onder- ird juni/juli 71 gedaan) werd van de gevallen de verzor- i de kinderen aan de grootou- >evertrouwd en in de paasva- "1 pet. Als kinderen ziek wor- ivert dat ook moeilijkheden op: J pet van de gevallen had de pde vrouw vrij moeten nemen 1 haar salaris niet doorbetaald, jquête onderzocht ook knelpun- i wensen die bij de werkende I leven. Hoog scoorde de wens jelijke beloning van mannen en gescheiden belastingheffing tkomens van man en vrouw, iding van crèches en opvangmo- 3eden voor kinderen op school, topleiding voor vrouwen, een lar betaald verlof bij de geboor- t een kind, vervroeging van de Wetsontwerp Van een verslaggever TILBURG Nederlandse vrouwen willen over het algemeen het liefst thuis bevallen. Zij vinden dat gezelliger dan een bevalling in een ziekenhuis of kraaminrichting. Zij hebben sterk het ge voel dat een geboorte min of meer een feestelijke gebeurtenis is, die het hele gezin aangaat. De minister van sociale zaken, drs. Boersma tenslotte aanvaardde het hem aangeboden rapport met dank. Hij vond dat de overheid, zonder druk uit te oefenen mee moest wer ken om de beste omstandigheden te scheppen voor vrouwen die willen werken. Door goede voorlichting zou de overheid de traditionele opvattin gen die er ten aanzien van dc maat schappelijke positie van de vrouw be staan, kunnen veranderen. Er moest volgens drs. Boersma intensieve voor lichting komen over beroepsopleidin gen, een actief her-, bij- en orascho- lingsbeleid, bevordering van parttime werkgelegenheid en bevordering van gelijke arbeidsvoorwaarden. Het wets ontwerp inzake ontslag bij huwelijk en zwangerschap is vrijwel gereed en er zijn interdepartementale aciti vit ei- ten op het terrein van de werkende vrouw, o.a. over de inschakeling van parttime krachten bij de overheid. Regerinig en bedrijfsleven beperkten zich een paar jaar geleden nog tot het wegnemen van belemmeringen voor werkende vrouwen, maar dat zal moe ten worden omgezet in een meer stimulerend beleid, aldus de minister van sociale zaken. Bovendien geeft de vertrouwde ge zinsfeer veel vrouwen extra moed de moeilijke ogenblikken van de geboor te door te komen. Dit is een van dc conclusies waartoe dr. R. M. Lapre komt in zijn proef schrift waarop hij gistermiddag in Tilburg promoveerde tot doctor in de economische wetenschappen. Hij voer de over verlossingen uitvoerige ge sprekken met 400 moeders. Dr. Lapre benadert m zijn studie de verloskundige zorg uitsluitend vanuit een economische gezichtshoek. Het Nederlandse systeem is volgens hem duidelijk aan het veranderen. In de grote steden gaat 50 procent van de aanstaande moeders naar een zie kenhuis, in de kleinere steden is dit percentage nog niet bereikt maar naar verwachting is dat over enkele jaren wel het geval. Er is echter nog nooit aangetoond dat bevallen in een zie kenhuis, zonder dat medische indica tie aanwezig is, beter zou zijn dan een bevalling thuis. Bovendien is zo'n zie kenhuisbevalling erg duur, gemiddeld 1.000 gulden, omdat ook betaald moet worden voor veel apparatuur, waarvan bij een gewone bevalling nooit ge bruik wordt gemaakt. Toch bestaat volgens dr. Lapre de neiging om de a.s. moeders te drukken in de rich ting van al die gespecialiseerde voor zieningen. De medici nemen op de verloskunde-markt een machtspositie in. De indicatie van de medicus wordt door de vrouw als regel gevolgd. KRUISVERENIGINGEN. Dr. Lapre wijst erop dat de toenemen de trek naar het ziekenhuis of kraam inrichting voor een bevalling voor de uitstekende kraamzorg die kruisver enigingen in ons land hebben opge bouwd, slechte gevolgen heeft. Het kraamzorgapparaat wordt bedreigd door het teruglopen van thuis-beval- lingen en de lichte daling van het aantal geboorten. De kraamzorghulp zal daardoor per dag duurder worden. Dr. Lapre heeft berekend dat beval ling in ziekenhuizen van alle kraam vrouwen in ons land zeker 100 mil joen per jaar extra za' kosten. Zijn conclusie is: het lijkt gewenst verlos kundige hulp bij de kraamvrouwen thuis te blijven geven. Uit economi sche overwegingen èn omdat veel aan staande moeders een bevalling thuis de voorkeur geven bo^en bevalling in een ziekenhuis. Gisteren werd ter herdenking van het feit dat een eeuw geleden het eerste nummer van 'De Standaard' uitkwam in het studenten woonoord 'Uilenstede' in Amstelveen een symposium over de pers concentratie gehouden. Op de foto voor het portret van Abraham Kuyper, de oprichter van De Standaard v.l.n.r. prof. dr. P. J. Boukema, prof. dr. B. Goudzwaard en prof. dr. S. van Popta. Perssymposium van de Vrije Universiteit AMSTELVEEN 'De concurrentie is een kasplant geworden' con stateerde gistermiddag de VU-hoogleraar economie dr. B. Goud zwaard toen hij aan het slot van het perssymposium van de Vrije Universiteit een samenvatting beproefde van al het die dag bespro kene. De conclusie had een algemene econo mische betekenis, maar prof. Goudzw aard spitste zijn uitspraak vooral toe op de noodzaak van overheidssteun voor de Nederlandse dagbladen. 'Als concurrentie tot monopolievorming leidt, is overheidssteun nodig om con currentie mogelijk te maken', zo zei hij. Overigens zag ook Goudzwaard (net zomin als deze verslaggever) kans een algemene lijn in de discussies te on derkennen. Goudzwaard onderkendt een geweldige spanning, waarin al het besprokene zich had bewogen: de spanning enerzijds tussen het feit dat een krant méér is dan een gewoon economisch produkt, dat informatie (met toelichting en analyse) noodza kelijk is voor de bewustwording van de mens en zijn participatie aan de democratie ('in die zin is de keuze van een krant zelfs een keuze voor de vorm van menszijn') en anderzijds het doodnuchtere, in de praktijk te constateren feit dat het reilen en zeilen van dagbladpn wèl aan de dood gewone economische wetten zijn on derworpen. Goudzwaard wilde dus beslist niet de mogelijkheid van overheidshulp uits luiten, maar hij waarschuwde toch (de hoogleraar is Tweede Kamerlid geweest) dat er op deze manier een speciale relatie kan ontstaan, die op langere termijn de persvrijheid mis schien wel eens zou kunnen aantas ten. Het symposium had, het zal inmiddels wel duidelijk zijn, een wat vrijblij vend of vriendelijker gezegd: voorlo pig karakter. Dat bleek ook uit de discussiebijdragen van één van de be langrijkste inleiders, de VU-hoogle raar in het staatsrecht P. J. Boukema. Boukema vond het moeilijk te stellig te spreken, omdat niemand de nor men kent. Het is goed om bij het beoordelen van de noodzaak van hulp uit te gaan niet van hen die willen openbaren (de schrijvers en de redacteuren) maar van hen die kennis willen ne men (de lezers dus), gaf hij de royaal in de discussie vertegenwoordigde journalisten en directeuren van regio nale kranten toe, maar daar zitten juist weer voetangels en klemmen. Want ook diversiteit van meningen is nodig, niet in de eerste plaats de diversiteit van meningen binnen één krant maar juist ook de diversiteit van de kranten onderling. Maar hoe de diversiteit, op welke manier dan georganiseerd, te controleren? Boukema kwam met vragen, niet met een pasklaar schema maar toch ook met het optimisme dat een dergelijk objectief norenstelsel, alle moeilijk heden ten spijt, best t e organiseren zal zijn. 'Kijk maar naar de omroep wet', zei hij. de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Journalisten, J. J. van Raalte, constateerde met een verwij zing naar de omroepregelingen. dat de overheid met een totaal mediabeleid moet komen. Hij verwonderde er zich over dat de overheid ten aanzien van de niet-grafische informatiemiddelen (de radio en televisie) een zoveel andere houding aanneemt dan ten aanzien van de pers. Dat laatste werd een belangrijk thema op het congres. De overheid betracht nu om de in artikel 7 van de grond wet gewaarborgde vrijheid van me ningsuiting t»» handhaven een niets doen, maar dc congresgangers (met name inleider Boukema en het Twee de Kamerlid Roethof) vielen elkaar bij in het aan de kaak stellen van dit overleefde negentiende eeuwse princi pe van onthoudisg. Dat de omroepwet het denken over het grondwetsartikel 7 in sterke mate beinvloedt, bewees ook tv-maker Erik de Vries die met afgrijzen verwees naar de grote hoeveelheden onge vraagd reclame-drukwerk die hij thuis bezorgd krijgt; bladen die uit het geheel van de advertentiegelden meeë- ten, maar anders dand e in de om roepwet voor zendgemachtigden, de verplicht gestelde 'totaal-program ma's.' niet brengen Van onze correspondent TF De brand die dinsdag in liet grt.isgebied tussen Putte (Noord- i5r..;ant) en Kalmthout (België) ruim 800 hectare bos en heide verwoestte moet het werk zijn geweest van een pyromaan. De brandweer van Bergen up Zoom is tot deze conclusie geko men na een diepgaand onderzoek. Er zijn namelijk verschillende feiten ge constateerd die wijzen op opzet. Do brand is op een aantal plaatsen tegelijk uitgebroken. Er werd boven dien een man gesignaleerd, kort voor de branden begonnen, die zich ver dacht gedroeg. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de bosbrand van ruim een maand geleden in het zelfde gebied eveneens werd aangestoken. DEN HAAG De invoering van een collegegeld van 1000 gulden per jaar zal leiden tot een aanzienlijke terug gang van het aantal vrouwelijke stu denten. zo heeft de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen verklaard in een brief aan minister De Brauw. Teruggang van het aantal vrouwelijke studenten betekent een ernstige be lemmering voor het streven de vrouw een gelijkwaardige plaats in de sa menleving toe te kennen en haar ook een aandeel in de maatschappelijke verantwoordelijkheid te laten dragen. De brief van de plattelandsvrouwen aan minister De Brauw noemt nog een ander 'ongewenst effect'. De ver hoging tot 1000 gulden zal een argu ment kunnen zijn om de inkomens van academici verder te verhogen. Dit /al verdere vergroting van de inko mensverschillen in de hand werken. DEN HAAG 'De staten die zich niet aan het oordeel van het interna tionaal gerechtshof willen onderwer pen, zullen zijn onderworpen aan het oordeel dat niemand van ons kan ontlopen, dat van de geschiedenis'. Dit zei de president van het hof, sir Muhammad Zafrulla Khan, gisteren op een plechtige bijeenkomst van het hof ter herdenking van het feit dat vijftig jaar geleden het permanente hof van internationale justitie voor de eerste maal in het Vredespaleis bijeenkwam. Hij merkte op, dat som mige landen zich enigszins terughou dend betonen de jurisdictie van het hof te aanvaarden, omdat dit hun souvereiniteit zou kunnen aantasten. Het hof is niet meer dan een instru ment 'wanneer internationale geschil len scherper worden en blijven voort woekeren, wanneer de internationale spanning te hoog oploopt en de vrede wordt bedreigd ligt de verantwoorde lijkheid niet bij het instrument, maar bij hen die dit instrument hebben vervaardigd en het niet gebruiken'. Erasmusprijs De Erasmusprijs 1972 (100.000 gulden) die jaarlijks wordt toegekend door de Nederlandse stich ting Praemium Erasmianum, zal wor den toegekend aan de Zwitserse psycholoog Jean Piaget De prijs zal in juni worden uitgereikt door prins Bernhard, die zoals bekend regent van de sticthing is. Piaget is een internationaal erkende autoriteit op het gebied van de ontwikkelingsp sychologie. Piaget heeft dertig eredoc toraten. Hij heeft veel gepubliceerd over de essentiële structuur van denk processen. Promoties: Amsterdam (UvA): tot doctor in de letteren C. M. Stibbe; tot doctor in de wiskunde en natuurwe tenschappen C. de Jong; mej. C. A. Feitkamp en C. W. Langenberg; Delft (TH): gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschappen W. J. van den Hoek en A. M. van der Kraan; Utrecht (RU); gepromoveerd tot doc tor in de wiskunde en natuurweten schappen W. Huizenga en M. J. van Logten. Onderscheiding Jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, ie op 1 mei wegens pensionering zal aftreden als commissaris van de Ko ningin in Overijssel, is benoemd tot grootofficier in de orde van Oranje Nassau, bij bevordering. (ADVERTENTIE) M. L. Kingsingel Tel. 05120-15125 Het eerste Servotel van Nederland staat in Drachten. U bent van harte welkom in waar uw wonen en leven tot een voortdurende vakantie wordt gemaakt, door een unieke com binatie van flat, hotel, restaurant, bar en counter. Of u nu permanent bewoner bent of hotelgast, u wordt met dezelfde dienstverlening tegemoet getreden. In een prospektus informeren wij over de gehele struk- tuur, alsmede over ons zeer uitgebreide servicepakket. De huurprijzen per maand bedragen, inklusief service: 2-kamerflats 810,en 825, 3-kamerflats 920, plus 85,per persoon. Wij zijn gaarne bereid, u ook ter plaatse over de gehele opzet voor te lichten, waarbij wij u gaarne onze twee modelwoningen en overige belangrijke punten van het gebouw laten zien. MA. t/m ZA. 15.00.18.00 UUR PI. EN VRIJ. TEVENS 19.00-21.00 UUR VERDER VOLGENS AFSPRAAK Woningbouwvereniging „Talma" Drachten, De Singel 5, telefoon 05120-15855 Servotel „Talma", M. L. King&lngel, Drachten, tel. 05120-15125 en 16555.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11