KR geeft toe bij lebat wiebeltax Maandag Imeiisuwbank gesloten. Ir. Hein Vos, markant socialist, overleden Weinig kans dat kliniek toch mag blijven brandewijn dertig procent meer anmeldingen eerstejaars ïrtij herziet standpunt Langman terug: knelpunten bij Unctad-overleg Personeel van Cornelis Vroege Stichting verontwaardigd Het weer Aanval van ambassadeur op Angola-comité 'UW/KWARTET DONDERDAG 27 APRIL 1972 W liinncnlaiiil T3.K5 (ADVERTENTIE) i onze parlementsredactie X HAAG De AR-fractie in de Tweede Kamer zal zich niet langer verzetten tegen het Tege nvoorstel om de wiebeltax met ingang van 1 juli van vijf tot drie procent te verlagen. Dit be ent dat het voorstel vandaag zal worden aangenomen, omdat de overige regeringsfracties weinig ;een bezwaren bleken te hebben. en DS'70 zouden de wiebeltax met meer dan twee procent ver- d hebben willen zien. (De wiebel- betreft de volgende belastingen: i- en inkomstenbelasting, vermo- belasting. verbruiksbelasting op lonenauto's en de benzineaccijns). aging van de wiebeltax betekent de mening van de AR-fractie en naar die van de linkse oppositie de particuliere bestedingen (con- itie) aangewakkerd zullen wor- Dit terwijl er juist op dit gebied i- en prijsinflatie) juist sprake is een overbesteding. Dr. Vermaat P) zei gisteren in het Kamerdebat dit effect wel eens zwaarder kan in dan het stimulerende effect dat is om de in elkaar geplofte steringen van het bedrijfsleven te uleren. Een maatregel als de ver- ig van de wiebeltax zou daarom ens de AR-woordvoerder beter ge en kunnen worden in het kader de begroting 1973, waarin nadere ssingen zullen worden genomen het gehele economische beleid, lel van enkele maanden zou daar- wenselijk zijn. de linkse oppositiepartijen, met mdering van de CPN, monde de ek op de wiebeltaxverlaging uit ?n motie waarin wordt gesteld dat op dit moment de bestrijding van de werkloosheid voorrang moet hebben en dat de regering in plaats van met een wiebeltax verlaging (opbrengst circa 300 miljoen gulden met een programma voor de bestrijding van de werkloosheid moet komen. Drs. Dolman (PvdA- gaf onder meer te kennen dat het met de investerin gen zo'n vaart niet loopt. Hij wees er onder meer op dat zowel de afzet, als de winstverwachtingen, de financie ringsmogelijkheden en de aanwezige capaciteit alleszins redelijk kan wor den genoemd. Op de betalingsbalans wordt zelfs een overschot verwacht van ruim 1 miljard gulden. 'Nee,' aldus de heer Dolman, 'We hebben hier te maken met het klassieke ken merk van de kapitalistische economie, dat men zich een te ruime jas heeft aangeschaft en tijd nodig heeft om daarin te groeien'. De CPN bleek de wiebeltax altijd al een 'onding' te hebben gevonden en Avas op grond daarvan voor een verla ging. In zijn antwoord zette minister Nelis- sen (financiën) uiteen dat de wiebel taxverlaging op de particuliere beste dingen niet of nauwelijks een stimu lerende werking zal hebben. De mi nister verwachtte zelfs het tegenge stelde, n.l. een remmende werking. want volgens de minister zal de wie beltaxverlaging zeker een rol spelen in het gesprek dat de regering over enkele maanden met het bedrijfsleven heeft over de loon- en prijsontwikke ling. In juli ook moeten nog heel wat looncontracten worden afgesloten. Ingreep Als een ander argument hanteerde de minister de beperktheid van de con juncturele instrumenten waarover de regering beschikt. Zou de wiebeltax op vijf procent blijven staan (het maximum) dan kan een conjuncturele ingreep later, wanneer dat nodig mocht blijken te zijn niet worden toegepast. Mede daarom had de minis ter er ernstig bezwaar tegen de ver laging uit te stellen: 'het instrument moet flexibel blijven, zo niet dan verliezen we het voor de toekomst en dat is wel het laatste waaraan ik behoefte heb.' De minister zei nadruk kelijk dat de wiebeltaxverlaging een conjuncturele maatregel is, die een positief effect zal hebben op de werk gelegenheid. Het zou onjuist zijn de wiebeltax nu te handhaven en de op brengst daarvan aan te wenden voor de werkloosheidsbestrijding. 'Het is niet óf óf, zoals de oppositie stelt, maar én én,' aidus mr. Nelissen. Mocht het daarom noodzakelijk zijn, dan zal de regering naast de wiebel taxverlaging ook nog maatregelen treffen om de werkloosheid te bestrij den. Minister Boersma (sociale zaken) zal de kamer over zijn voornemens nog voor het kamerreces inlichten. De AR-fractie bleek door de argumen tatie van de minister overtuigd. Dr. Vermaat sprak zelfs van een 'gelukkig antwoord', daarmee vooral doelend op het effect van de wiebeltaxverlaging op de loon- en prijsinflatie. De AR- woordvoerder kon er ook begrip voor opbrengen dat de wiebeltaxverlaging niet uigesteld kan worden, omdat daarmee het instrument wordt ont kracht. Wel handhaafde hij zijn kri tiek op de gebrekkigheid van de wie beltax. die in problematische economi sche situaties zoals thans onvoldoende werkt. Hij spoorde de regering daar om aan het instrument aan te vullen, nog voor de SER daarover advies zal hebben uitgebracht. De presentatie van de wiebeltaxverlaging noemde de heer Vermaat 'onvoldoende'. ister Langman, die gisteren terugkwam uit Chili, werd op het vliegveld roet door zijn vrouw. RE.CHT Bij het landelijk vooraanmeldingscentrum, de rijks- yersiteit in Utrecht, hebben zich tot eergisteren 4.097 eerstejaars- Benten aangemeld. Dit aantal ligt dertig procent boven het aantal pschreven eerstejaars op 31 augustus 1971. betreft hier de eerste keus van de elijke vooraanmelding, zoals die aar voor het eerst is toegepast. de vakken waarbij plaatsings- nissies worden ingeschakeld, moe de definitieve' aantallen eerste- i nog worden vastgesteld, inschrijvingsbureau van de uni- teit tekent bij de sterke stijging het aantal aanmelding aan, dat jongeren, ook al hebben we nog vastomlijnde studieplannen, zich schijnlijk hebben laten inschrijven niet het risico te lopen dat ze len buitengesloten, opvallend is de belangstelling de vakken geneeskunde (546 lopige aanmeldingen tegen 264 in- hreven eerstejaars op 31 augustus jaar) en tandheelkunde (295, éctievelijk 71). aantal voorlopige aanmeldingen de overige vakken was met daar- x het aantal ingeschreven eer- ar in augustus vorig jaar -voor eleerdheid 105 (87), rechten 478 wiskunde en natuurwetenschap- 730 (732), letteren 415 (318), jeneeskunde 302 (202), culturele ipologie 50 (48), opvoedkunde 193 andragogie 76 (102), psycholo- 351 (211), sociologie 113 (153), natuurkundige aardrijkskunde 67 (33) en sociale aardrijkskunde 156 (148). SCHIPHOL Minister Langman van Economische zaken, die tijdelijke als voorzitter van de Nederlandse delega tie heeft gefungeerd op de Unctad- vergadering in Santiago de Chile, is gistermiddag op Schiphol terugge keerd. Bij zijn aankomst verklaarde hij dat er een aantal knelpunten waren, die de onderhandelingen bemoeilijken. Deze knelpunten zijn volgens de mi nister: 1. De kwestie van de minst ontwikkelde landen. 2. Moeten dc cri teria volgens welke wordt vastgesteld wat de minst ontwikkelde landen zijn. niet anders gesteld worden dan het Unctad-secretariaat heeft gedaan? 3. Ten laste van wie komen de extra faciliteiten van de minst ontwikkelde landen? De minister zei verder dat op de conferentie zeker onderwerpen als de iiaalbaarheid van een algemene grond- stoffenovereenkomst, die toegang tot de markten in rijke landen en een algemeen preferentiesysteem aan de orde zullen komen. Ook zal gepraat worden over een schadeloosstelling aan de minst ontwikkelde landen voor het geleden verlies op reserves als gevolg van de nieuwe pariteitenvast stelling van een aantal 'grote' valuta. Minister Boertien van ontwikkelings samenwerking zal deze week naar Chi li vertrekken om op te treden als voorzitter van de Nederlandse delega tie. Maandag 1 mei a.s.viert Nederland Koninginnedag. Wilt uer rekening mee houden dat dan alle bank kantoren gesloten zijn? De gezamenlijke banken. Oud minister, bekend door 'Plan van de Arbeid' Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In alle stilte is gisteren gecremeerd ir. H. Vos één van de markantste Neder landse socialisten uit de periode voor en na de tweede wereldoor log. De heer Vos( is 68 jaar ge worden. De laatste jaren kwam de naam van Hein Vos minder in de publiciteit. Hij was sedert 1968 lid van de Raad van State een nuttige, eervolle en misschien ook wel invloedrijke post in het Nederlandse staatsbestel, maar toch niet de zekerste weg tot het verkrijgen van een grote bekendheid. Maar vooral bij de wat oudere socia listen was de naam Hein Vos een begrip. Toen hij in 1948 bijvoorbeeld de Tweede Kamer (tijdelijk) verliet om directeur te worden van de 'Cen trale' één van de burchten van het vooroorlogse socialisme had Het Vrije Volk bijna een kolom nodig om afscheid te nemen van 'Onze Hein Vos. gelijk hij in de Nederlandse arbeidersklasse terecht en met zoveel warme vriendschap wordt genoemd' en hem te portretteren als een van 'de allerbesten die uit de rijen van het socialisme naar voren kwamen'. Die faam dankt Vos in de eerste plaats aan zijn werk aan het 'Plan van de Arbeid', dat hij in 1935, nog maar net 32 jaar oud. met de even jonge Jan Tinbergen schreef. Dit plan was een pleidooi om in die jaren van crisis en werkloosheid door de uitvoe ring van een reeks openbare werken de stagnerende economie op gang te brengen en ook het particuliere be drijfsleven weer nieuwe impulsen te geven: de eerste poging om in Neder land de ideeën van de Engelse eco noom Keynes (thans gemeengoed van de economen) toe te passen. IN KABINET Een grote kans kreeg Vos toen hij in de regering Schermerhorn-Drees in 1945 de belangrijke post van minister van economische zaken kreeg toever trouwd. Voor een voortzetting van zijn taak op dit departement kwam hij echter in het eerste ministerie Beel (van 1946 tot 1948) niet in aanmerking, omdat zijn opvattingen over plan-economie als te uitgespro ken socialistisch werden gevoeld. Hij werd daarom doorgeschoven naar ver keer en waterstaat. Later kwam hij in de Tweede en nog weer later in de Eerste Kamer, hij werd vice-voorzitter van de Partij van de Arbeid en een man van groot gezag; vooral bij de groep intellectue len die in de jaren vijftig voor de opkomst van 'Nieuw Links' zich wel om de Partij van de Arbeid schaar den, maar op gepaste ogenblikken te vens lieten weten zich niet onder alle Ir. H. Vos omstandigheden met deze partij te willen of kunnen vereenzelvigen. Vos deed immers niets anders. Hij stelde zich als het hem uitkwam onaf hankelijk op en het kwam hem uit als hij het niet eens was met de partij lijn. In 1951 bedankte hij zelfs heel ostentatief als lid van het hoofdbe stuur van de Partij van de Arbeid omdat hij vond dat zijn partij zich niet duidelijk opstelde in de kwestie- Nieuw Guinea (hij was vóór over dracht van dit omstreden gebiedsdeel aan Indonesië), maar een jaar later kwam hij op het congres in Rotter dam (met de meeste stemmen van alle kandidaten) weer terug. Met 'Nieuw iLnfcs' heeft hij zich ove rigens in het openbaar nooit ingelaten. Daarvoor was hij waarschijnlijk te zeer een man van de vooroorlogse SDAP, die factievorming binnen de partij verafschuwde. Behalve minister, kamerlid, staatsraad en vice-voorzitter van zijn partij is de heer Vos ook werkzaam geweest als directeur van het wetenschappelijk bureau van de SDAP. Na zijn studie in Delft (elektrotechniek) is hij ook DEN HAAG Het Kamerlid De Gaay Fortman (PPR) heeft de minis ters van defensie en van justitie ge vraagd of al beslist is op het gratie verzoek van gedetineerde Theo Bak ker. die voor dienstweigering op grond van politieke gewetensbezwaren werd veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar en negen maanden. Naar de mening van het Kamerlid moet voor hem een alternatief tegeno ver het uitzitten van de gevangenis straf worden gevonden. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers ALBLASSERDAM De tachtig personeelsleden van de orthopedische kliniek Cornelis Vroege Stichting in Alblasserdam, die op last van minister Stuyt op 1 juli dicht moet. hebben weinig hoop meer, dat de ontwikkeling nog gekeerd kan worden. De minister ziet na het overlijden van dr. C. P. van Nes, de internatio naal vermaarde chirurg die sinds 1953 de leiding had over de privé-kliniek, geen enkele aanleiding om op zijn besluit terug te komen. ge zijn persoon heeft Den Haag steeds weer toestemming gegeven het werk in Alblas serdam voort tezetten. Maar ik begrijp dat men. nu die per soon is weggevallen, daar wei nig meer voor voelt, niet in de laatste plaats omdat de kli niek volgens de maatstaven van deze tijd inderdaad nogal verouderd is. Daarin verbete ring te brengen zou zóveel geld kosten, dat men waar schijnlijk veel duurder zou uit zijn dan met de inrichting van een gespecialiseerde afdeling in een groot ziekenhuis'. Een voorstel van de schoon zoon van dr. Van Nes, prof. dr. P. Wittebol, orthopedisch chirurg in het academisch zie kenhuis in Utrecht, om de kliniek te verbouwen en in te richten als een in heupopera ties gespecialiseerd dependan ce, is door de inspectie voor volksgezondheid afgewezen. Prof. Wittebol: 'Ik heb me direct bereid verklaard het werk van dr. Van Nes in Al blasserdam voort te zeten, maar ik heb er begrip voor, dat men dit in Den Haag niet wil. De inspectie is tegen cate gorale ziekenhuizen en niet helemaal ten onrechte. In deze tijd vraagt ook dc orthopedi sche chirurgie en multidisci plinaire benadering en dat kan beter in een groot zieken huis dan in een kleine kliniek'. 'Grof' Ik heb de grootste bewonde ring voor het werk van dr. Van Nes. Hij was een van dc grootste orthopedisten, die Ne derland ooit heeft gekend, de rots waarop de kliniek steeds heeft gesteund. Alleen vanwe- Dezelfde argumenten gbruik- te ook minister Stuyt in zijn antwoord, vorige week, op vra gen van het a.r. t weede ka merlid mej. Van Leeuwen. De bewindsman wees er toen op. dat sluiting van de kliniek in het belang van de patiënten zou zijn omdat de accomodate zowel in verpleegkundig als in medisch opzicht al geruime tijd te wensen overliet. Het personeel toont zich daar over nogal verontwaardigd. Mej. R. E. van Cittert, 25 jaar lang secretaresse van wijlen dr. Van Nes: 'Dit is een grove bejegening. Na al het goede werk dat dr. Van Nes en zijn 'staf hier hebben gedaan, krij gen we nu een schop na'. 'De eerste reactie van het per soneel was direct een actie beginnen en minister Stuyt van repliek te dienen. Alleen met grote moeite heb ik de mensen daarvan kunnen weer houden. omdat ik geloof, dat we daar niets mee zouden op schieten. Natuurlijk, we zijn het er mee eens, dat de kli niek is verouderd, niet voor niets hebben we al verscheide ne malen Den Haag om toe stemming gevraagd de accom modatie te verbeteren en uit te breiden. Maar daarop kre gen we steeds een negatief antwoord. Ik vraag me dan ook af wiens schuld het is dat de accomodate niet i s zoals zij zou moeten zijn'. Handtekeningen Even verontwaardigd blijken nog steeds de duizenden pa tiënten. De Haagse ex-patiën- ten, mevrouw G. G. G. van den Bogert Van Sluys voert nog steeds een handtekenin genactie met de goede resulta- nog een poosje werkzaam geweest bij de octrooiraad. Zijn laatste functie in de Partij van de Arbeid was voorzitter van de com missie. die in 1970 een rapport heeft uitgebracht over de premiedruk in de sociale verzekering. Zie ook pagina 9, kolom 1. Van een onzer redacteuren DEN HAAG Op een in alle haast bijeengeroepen persconferentie heeft de Portugese ambassadeur in Den Haag, dr. Carlos A. Fernandes, gister avond het bezwaarschrift aangevallen dat het Angola Comité heeft inge diend tegen een onderzoek naar de arbeidsvoorwaarden in dc Portugese koloniën in Afrika. Volgens de ambassadeur is uit het rapport dat de Fransman Pierre Ju- vigny heeft opgesteld voor de Interna tionale Arbeidsorganisatie gebleken, dat er in Angola geen dwangarbeid meer is. Wel konden we onze wester se maatstaven niet aanleggen in Afri ka. De Portugese regering deed alles om de situatie nog beter te maken dan die nu al zou zijn. Het grootste bezwaar van de ambassa deur was, dat Juvigny in 1971 rapport had uitgebracht en dat het Angola Comité bij zijn bezwaarschrift een rapport had gevoegd van dr. Afonso Mendes, die van 1962 tot 1970 direc teur was van het Arbeidsinstituut in Angola. Dit rapport dateert van 1969. Overiens kende de Portugese ambas sadeur het rapport van Mendes niet. Die had zoveel rapporten ingediend. Hij daagde het Angola Comité uit het volledige rapport van Mendes te pu bliceren. Dat verhinderde hem overi gens niet te verklaren dat er tussen het rapport van Juvigny en Mendes geen grote verschillen bestonden. Ambassadeur Fernandes verwees ver schillende malen naar de reportages die II. Knoop voor de Telegraaf heeft gemaakt in Angola. Hij noemde Knoop een linkse journalist. Toen dat grote hilariteit verwekte, verduidelijk te de ambassadeur, dat in zijn land de begrippen links en rechts misschien een wat andere inhoud hadden dan in Nederland. In zijn eigen land gold hij ook als links. De Portugese diplomaat merkte ook nog op .dat wij in Nederland nog heel lang Angola-koffie zullen drinken. Hij wilde niet zeggen of er nog koffie geïmporteerd werd uit Angola en door wie. Zie ook elders in dit blad Te koud afscheid Het ziet er niet naar uit dat april het leven nog gaat beteren. Het. contact met de noordwestelijke en noordelijke icinden wordt verder nagekomen en dat betekent dat wij niet vóór mei op lentewarmtp mogen rekenen. In een groot deel van Europa brandt de temperatuurvlam erg zuinig en komen de middagwaarden niet hoger dan maximaal 17 graden. Alleen in het Middellandse Zeegebied worden waar den van 20 tot 24 graden gemeten, maar beslist niet overal. Vooral Span je en Noord-ltalië hebben te kampen met onweersbuien, teweeggebracht door een koufront uit het hoge noor den. Die buien drukken'uiteraard de temperatuur. In Madrid was hel woensdagmiddag om vier uur even kil als in Amsterdam: 8 graden Celsius. Nice meldde 14 graden, Lissabon 16 graden. Smoorheet was het aan de andere kant van de Middellandse Zee. Tel Aviv 31 graden, Cairo zelfs 36 graden Celsius! Voor het weer in West-Europa is nog altijd van belang een hogedrukgebied van 1030 millibar ten westen van Ierland dat (al langer dan een week daar aanwezig) verbituiing heeft ge maakt met een ander hogedrukgebied boven Groenland (1025 millibar). Langs de oostflank zakken koufronten af naar het zuiden. Dat die nogal vervelend kunnen zijn hebben we gisteren maar al te goed kunnen zien. Het weer was somber en het motregende. In Denemarken wordt vrijdag plaatselijk zelfs nog natte sneeuw \erwacht. 'Noorderstof komt mooi weer of', zeide onze voorouders. Dat mooie weer moet op korte termijn wel met een korrel zout genomen worden. Het is echter zo dat met name in juni uit zo'n kille noorder windsituatie vaak wel een zomert je geboren wordt langs heel geleidelijke lijnen. Het zou kunnen zijn dat het in de loop van het komende weekend ook in ons land wat zachter wordt, wat dan eventueel de inleiding kan zijn tot het zonnige hogedrukweer, dat de Londense meteorologen ons in de eerste helft van mei hebben be loofd Wcerrapportcn van gisteravond 7 uur: man- mum-U-niperaturcn van gisteren en neerslag tussen 's morgens en 's avonds 7 uur, Amsterdam regenbui 9 0.1. De Bilt regen 10 0.2 Deelen regen 9 1. Eclde zwaar bew 10 0.1 Eindhoven regen 10 0.1. Den Helder zwaar bew 9 0.3. Luchth R'dam regenbui 10 0.1 Twente geh bew 9 0.4. Vlissingcn geh bew 10 0 1 Zuid-Limburg regenbui 9 0.3. Aberdeen half bew U 0. Athene zwaar bew 22 0. Barcelona licht bew 13 0. Berlijn regen 8 3. Bordeaux licht bew 15 0. Brussel regen bui 10 0.1 Frankfort geh bew li o HOOG WATER. 28 april: Vlissingcn le gelij 1.45. 2c getij 14.03: Haringvliet aan de zee zijde 3.35—15.50. Rotterdam 4.2917.01 Schcvcningen 3 09—15.25: IJmuldon 3.42— 15.5S: Den Helder 7.41—19.58; Harlingen 10.04 —22.11. Delfzijl 12.07. (ADVERTENTIE) ten waarvan ze binnenkort naai het ministerie wil. Deze cam pagne is inmiddels gecoördi neerd met die van de heer C. S. L. König i n Raamsdonk- veer, die namens de patiënten een brief wil schrijven aan premier Biesheuvel. Zelfs zijn er plannen een stichting op te richten, die het kapitaal bij een zou moeten -brengen om de kliniek te kunnen voortzet ten. Mej. Van Cittert: 'Ik vind dat een loffelijk streven, maar ik geloof, dat het een nauwelijks haalbare zaak is. Laten we vooral nuchter blijven: als je een kliniek wil inrichten, die voldoet aan de wettelijk ge stelde eisen, kom je cr zelfs met een paar miljoen niet. Ik vraag me af hoe men al dat geld bijeen wil brengen. Ik heb er niet zo veel hoop meer op dat de zaak nog gered kan worden'. de échte,

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5