Vietnamgesprek in Parijs hervat SANOcëL Brandt: oppositie wil paniek zaaien sjech krijgt geen Ijd om hier zijn wk te bepleiten Het Kwartet deze krant CM Buitjes Industriebond dreigt bureau met ultimatum Gereformeerd fonds voor steun aan bestrijding racisme Standaard-nummers rrfiM OLGA MATRAS; PvdA-top veroordeelt Amerikaans optreden Pakistaan met uitwijzing bedreigd Ezel verorbert verkiezingsuitslag Verkeersgesprek Bonn-DDR met succes afgesloten Apollo heeft gebrek aan pindakaas UW KRANT IS NU W EL OCHTENDBLAD MAARWETEN UW KENNISSEN HET AL? VERNIEUWD EN UITGEBREID I Naam:Dmaand I VUL DE BON HIERNAAST IN Naam Miewwe leidse Courant STELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Istraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 DONDERDAG 27 APRIL 1972 53ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. t een onzer verslaggevers ECHT De 25-jarige Tsjechoslowaak Ales Sedlacek, aan wie de Utrechtse vreemdelingenpolitie een beschikking is uitge- ]{t dat op een door hem ingediend verzoek om een verblijfsver- 4fliing in ons land afwijzend is beschikt, mag ook gedurende de ode dat hij hiertegen in beroep kan gaan en tijdens de behande- i van dit beroep, niet in ons land blijven. nenland irderlieid voor verlaging peltax 5 eldiefstallen uit 'ideo- Jfech motief' 13 :enland de over prof. Kuitert Oranje bedwingt Bul- ÏDnomie jtuwe uitgeversfusie inentaar ibladcn tblj en verder f>- en tv-programma'B 21 lorzeggen in spiegelschrift gezegd j dreig nooit. Als ik wil slaan, doe ik dat'. Het wegens bedreiging in op spraak gekomen Antilliaanse Statenlid en lid van de Konink rijkscommissie, Pasa Godett. Kalf tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele bultjes. Mati ge tot krachtige noordwestelijke wind. Middagtemperaturen rond 10 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Zonnige perioden, plaatselijk een bui en aanhoudend te koud »r de tijd van het jaar. irgen zon op: 05.16 Uw pillen meneer! De Tsjechoslowaak, die in 1966 uit zijn land vluchtte, wordt op het ogen blik door de vreemdelingenpoitie ge zocht. Sedlacek kwam op 11 februari ons land binnen met de bedoeling een vriend te bezoeken en vervolgens naar de Verenigde Staten, waarvoor hij een visum had, te gaan. Op grond hiervan kreeg hij toestemming ons land bin nen te komen. Later besloot hij een verzoek in te dienen deze machtiging tot voorlopig verblijf om te zetten in een voorlopige verblijfsvergunning. Hierop werd afwijzend beschikt, voor namelijk omdat de autoriteiten van mening waren dat Sedlacek van het begin af aan van plan was geweest hier te blijven. Sedlacek, die een gymnasiumopleiding heeft, heeft sinds zijn vlucht in Italië gewoond, waar hij aan een kunstaca demie studeerde. Hij heeft Italië en kele malen verlaten voor bezoeken aan de Verenigde Staten en Engeland. In Italië werd zijn verblijfsvergun ning niet meer verlengd, waarschijn lijk op grond van het feit dat hij een visum voor de Verenigde Staten had. Het komt er dus op neer, dat Sedla cek, die in zijn geboorteland veroor deeld is tot een gevangenisstraf van achttien maanden wegens het illegaal verlaten van het land. in geen enkel Europees land een titel tot verblijf heeft. Zijn advocaat, mr. Rood uit Amster dam, stelt pogingen in het werk om alsnog een verblijfsvergunning voor hem te verkrijgen. De Rietveld-acade mie in Amsterdam heeft zich bereid verklaard hem als leerling in te schrijven. Mr. Rood hoopt nu dat het departement Sedlacek alsnog toestem ming zal verlenen in ons land te blijven, totdat zijn zaak is behandeld. GRONINGEN/EMMEN De indus- triebond-NW heeft het uitzendbu reau "Werkplan' in Groningen en Em- men gedreigd minister Boersma (soci ale zaken) te vragen om intrekking van de werkvergunning. De vakbond is erg boos, omdat het bureau een vijftal werknemers heeft 'uitgeleend' aan Peiger, ter vervanging van sta kende en ontslagen werknemers. 'Werkplan' is een van de bonafide bureaus. Volgens de wet mogen deze bureaus echter alleen personeel leve ren als de normale bezetting van een bedrijf het niet aan kan. Zoals bekend zijn zes weken geleden bij Peiger een veertigtal werk nemers in staking gegaan en ver volgens ontslagen. Het NW legt de nadruk op het stakingskarakter, maar 'Werkplan' beroept er zich op, dat de werknemers ontslagen en dus niet meer in dienst zijn van Peiger. Districtsbestuurder A. Langebeek heeft Werkplan-directeur A. R. Zandt gisteren het ultimatum voorgelegd dat vanavond om rijf uur door het bu reau een standpunt moet zijn bepaald. Is dit standpunt in de ogen van de Industriebond negatief, dan zal con tact op worden genomen met de mi nister van sociale zaken. De vakbond meent dat het uitzendbureau bezig is de stakingsactie te benadelen. LUNTEREN De gereformeerde kerken krijgen een apart fonds voor financiële steun aan het programma ter bestrijding van het racisme van de Wereldraad van Kerken. Dit heeft de synode besloten naar aanleiding van een initiatiefvoorstel, dat was inge diend door enige synodeleden tijdens de discussie over het antiracisme-pro- gramma in de vorige zitting. De synode stelde zich toen nogal gereserveerd op tegenover dit pro gramma, omdat het ook steun ver leent aan bevrijdingsbewegingen in Zuidelijk Afrika, die geweld gebrui ken. Het voorstel om een bestem mingsfonds te vormen voor die gere formeerde kerken en gemeenteleden die steun aan het programma van de wereldraad voorstaan kon destijds we gens tijdgebrek niet meer in behande ling worden genomen. De uitvoering van het synodebesluit tot de vorming van een bestemmingsfonds is opgedra gen aan de deputaten voor algemene diakonale arbeid. De eerste oplage van de her druk van 'De Standaard' ls uit verkocht. De tweede is op komst. Alle binnengekomen be stellingen worden, zodra deze twee druk gereed ls, uitgevoerd. De directie Bondskanselier Willy Brandt (rechts) beraadslaagt mei zijn minister van buitenlandse zaken Walter Scheel (links) tijdens de beraadslagingen in de Bondsdag. Hanoi stuurt waarschijnlijk Le Due Tho WASHINGTON, SAIGON (Reuter, UPI, AP) De partijen, die deel nemen aan het Parijse Vietnam-overleg Amerika, Noord-Vietnam, de Viet Cong en Zuid-Vietnam zijn overeengekomen het overleg vandaag te hervatten. Diplomaten brengen het doorbreken van de impasse in Parijs in direct verband met het geheime bezoek dat Nixons adviseur Kissinger het afgelopen weekeinde aan Moskou bracht. Het overleg werd op 23 maart door Washington gestaakt met de medede ling, dat er met de tegenpartij niet serieus te onderhandelen viel. Het besluit tot hervatting is door Amerika genomen in overleg met de Zuidviet- namese regering, zo liet Nixons pers chef Ronald Ziegler, gisteren weten. Hij zei, dat Amerika naar de confe rentietafel terugkeert om te zien of de tegenstander tot een serieus ge sprek bereid is. Over een agenda is nog niets afge sproken, zei Ziegler, maar hij voegde daaraan toe, dat Amerika en Zuid- Vietnam van opvatting zijn, dat het offensief van Hanoi en de Viet Cong in Zuid-Vietnam het eerste punt van bespreking moet zijn. Verwacht wordt, dat Hanoi meer zal voelen voor een gesprek over beëindiging van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam. Ziegler liet echter weten, dat de bombardementen op Noord-Vietnam, ondanks de hervat ting van het Parijse vredesoverleg, zullen worden voortgezet. 'Zolang Ha noi de afspraken van 1968 blijft schenden, nemen wij alle maatrege len, die we nodig achten om Zuid- Vietnam le beschermen', aldus Zieg ler. Ook de Noordvietnamese delegatie gaat akkoord met hervatting van het vredesoverleg. 'Om tot een concrete regeling te komen, moet de Ameri kaanse delegatie serieus onderhande len op basis van respect voor de fundamentele rechten van het Vietna mese volk', aldus een Noordvietname se woordvoerder. Hij voegde daaraan toe, dat de VS door de publieke opnie in eigen land en in heel de wereld gedwongen zijn tot hervatting van het overleg. Hij achtte ook de kans zeer groot, dat Le Due Tho, invloedrijk lid van het Noordvietnamese politbureau binnenkort naar Parijs zal komen voor geheime besprekingen om de oorlog in Vietnam te beëindigen. Le Due Tho nam in het verleden al deel aan geheime onderhandelingen met Nixons topadviseur Henry Kissinger. Uit diplomatieke bronnen in Moskou, Londen en Saigon is gisteren verno men. dat de geheime besprekingen van het afgelopen weekeinde in Mos kou tussen partijleider Breznjew en Henry Kissinger over Nixons komen de bezoek aan Moskou naar alle waar schijnlijkheid hebben geleid tot het Amerikaanse besluit het Vietnam-over leg in Parijs te hervatten. President Nixon heeft vannacht om vier uur Nederlandse tijd een televisie rede over Vietnam gehouden. Volgens waarnemers in Washington zou hij zijn ADVERTENTIE df enige matras met de juiste celbalans Vandaag stemming over vertrouwensmotie BONN (AP, AFP. DPA. Reuter, UPI) De christen-democratische oppositie probeert paniek te zaaien in de Bondsrepubliek met haar beweringen dat Europa socialistisch' zal worden ua aan- Een lid van de Zuidvietnamese lokale militie vlucht hier met fiets en M-16 machinegeweer uit de omgeving van de Zuidvietnamese basis Salem in het centrale bergland, die gisteren door Noordvietnamezcn en Viet Congstrij- ders werd veroverd. besluit bekend maken over verdere vermindering van de Amerikaanse troepen in Vietnam. Ook werd gister avond verwacht, dat hij Hanoi zou waarschuwen, dat hij vastbesloten is het huidige offensief de kop in te drukken. DEN HAAG In een open brief aan de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag heeft het bestuur van de PvdA het recente Amerikaanse optreden in Vietnam veroordeeld, zoals het ook elke uitbreiding van geweld in Indo- China verwerpt. Het PvdA-bestuur schrijft in de brief dat een vreedzame oplossing gevonden zal moeten worden aan de conferen tietafel. Amerika zal bereid moeten zijn het aanbod van Noord-Vietnam en de voorlopige revolutionaire rege ring van Zuid-Vietnam onvoorwaarde lijk te aanvaarden om zonder voor waarden vooraf het overleg te begin nen. vaarding met Moskou. Dit heeft bondskanselier Willy Brandt verklaard in een felle rede van ruim anderhalf uur. In de Bondsdag is gisteren hevig gedebatteerd over de motie van wantrouwen van de CDU/CSU. Pas vandaag zal over de motie worden gestemd, waarmee de beslissing valt over het lot van do Westduitse regeringscoalitie en de Oostpolitiek van Brandt. Te beweren dat Europa socialistisch wordt door ratificatie van de niet- aanvalsverdragen is net als 'zeggen dat de Amerikanen allemaal maoisten zullen worden omdat president Nixon naar Peking reist', zo vervolgde Brandt onder bulderend gelach en applaus uit de banken van de rege ringspartijen en protest van de oppo sitie. Officieel werd het debat gisteren ge voerd over de regeringsbegroting. De CDU-afgevaardigde Hans Katzer zei in een aanval op het financieel-econo- misch beleid van de regering: 'Dit kabinet heeft zijn kredietwaardigheid verspeeld'. Hij beschuldigde de coali tie ervan dat zij zich niet in ernst met de oppositie had beraden over haar Duitsland- en Oostpolitiek. Vol gens Katzer heeft de regering Brandt bewust een geldpolitiek gevoerd die de prijsinflatie in de hand heeft ge werkt en de minst draagkrachtigen heeft getroffen Richard Stücklen. de fractieleider van de CSU, de Beierse zusterpartij van de CDU, beschuldigde de rege ring er gisteren van 'een spelletje met de demokratie' te spelen. Stücklen doelde daarmee op de moge lijke strategie die vandaag bij de geheime stemming over de vertrou wensmotie zal worden gevoerd door de sociaal-democratische SPD en de liberale FDP. Beide regeringspartijen zouden mogelijke overlopers naar de oppositie willen identificeren 'door de stremming te boycotten en nauwkeu- HAARLEM De Haarlemse politie, die op 24 april de Pakistaan Sheikh Abid Hussain heeft opgepakt, omdat deze verzuimd had een verblijfsver gunning aan te vragen en bovendien zijn paspoort heeft verloren, is voor nemens de Pakistaan binnenkort uit te wijzen. Hierover zijn onderhande lingen gaande met de Pakistaanse am bassade, die hem van de benodigde reispapieren moet voorzien. Hussain is vertegenwoordiger en me deeigenaar van een fabriek in sportar tikelen. Volgens Release-Haarlem is hij uitstekend in staat om in zijn onderhoud te voorzien en bestaat er geen gevaar dat hij ooit ten laste zal komen van de Nederlandse samenle ving. De zaak kwam aan het licht toen zijn broer en mede-firmant hem wilde bezoeken. De Haarlemse advo caat mr. Lans stelt pogingen in het werk om de uijrijzing tegen te hou den. Wanneer dat wordt geweigrd, is mr. Lans van plan in hoger beroe pte gaan tegen deze beslissing. MEDELLIN (UPI) De autoriteiten in de Colombiaanse stad Medellin hebben bekendgemaakt, dat de uitslag van de verkiezingen van 16 april in de kleine gemeenschap San Miguel del Tigre voor eeuwig geheim zal blijven. Een rondzwervende ezel heeft twee officiële kieslijsten opgegeten, waarop de stemmen van meer dan 100 inwoners geteld waren. ontving voor de overhandiging van diens geloofsbrieven Betogingen CSU-voorzitter Franz-Joseph Strauss las gisteren in de Bondsdag het laat ste nieuws in het massablad Bild-Zei- tung van liet Springer-concern vlak voor de debatten over de motie van wantrouwen. rig na te gaan wie van de parlements leden uit de eigen gelederen toch zijn stem uitbrengt. De motie wordt slechts van kracht als een meerder heid in de Bondsdag zich tegen Brandt uitspreekt. De CDU/CSU is boos nu het geheime karakter van dc stemming mogelijk door een boycot een verkeersregeling met de DDR af gebroken. Bahr is naar Bonn terugge keerd voor overleg met bondskanse lier Brandt. In Bonn wordt erover gespeculeerd dat de besprekingen een eindstadium hebben bereikt en dat Bahr goedkeuring van de regering wil krijgen voor het paraferen van een akkoord. President Nikolai Podgorny van de Sowjet-Unie heeft gisteren verklaard dat zijn land er niet aan denkt even tuele nieuwe onderhandelingen met Bonn te voeren over een niet-aanvals- verdrag. 'Zij die dergelijke verzinsels verspreiden bedriegen welbewust de strategie zal worden doorkruist. Maar de regeringspartijen beschuldigden de oppositie ervan hun parlementsleden door omkoperij te verlokken tegen Brandt te stemmen. De Westduitse onderhandelaar Egon Bahr heeft gisteren plotseling zijn onderhandelingen in Oost-Berlijn over bevolking van de Bondsrepubliek', al dus Podgorny. De Russische president zie dit toen hij de nietje Westduitse ambassadeur in Moskou Ulrich Sahm BERLIJN (DPA) De onderhande lingen tussen de Westduitse staats secretaris Egon Bahr en zijn Oost- duitse collega Michael Kohl over een verkeersverdrag tussen beide staten zijn gisteren succesvol afgesloten. Dit staat in een communiqué dat beide onderhandelaars hebben goedgekeurd. In West-Duitsland zijn gisteren dui zenden betogers de straat op getrokken om te protesteren tegen de motie van wantrouwen van de oppositie. In Bonn werden vierhonderd politieman nen en twee waterkanonnen in stel ling gebracht om betogers in het gareel te houden. In diverse West duitse bedrijven is het werk gisteren tijdelijk stilgelegd. In Kassei, een cen trum van zware industrie, namen 30.000 arbeiders aan de actie deel. In Dortmund, Frankfort en Offenbach stonden alle openbare vervoersmidde len vijf tot tien minuten stil. In Duisburg staakten de reinigingsdien sten twee uur lang. Het personeel van twee fabrieken in West-Berlijn blokkeerden korte tijd het verkeer. In Emden hielden 7000 arbei ders van werven en een autofabriek een betoging uit solidariteit met Willy Brandt. Ook in Keulen werd gedemonstreerd. In een autofabriek in Baualthal in de deelstaat Hessen ^verd een half uur gestaakt door 19.000 werknemers. HOUSTON (Reulev, U.°U 1 wijl de astronauten Young, Matt- ingly en Duke met toenemende snelheid naar huis vallen onder vinden zij weinig grotere moei lijkheden dan dat de pindakaas bijna op is en dat zij de elektri sche verwarming van hun cabine met de hand moeten bedienen omdat de thermostaat het heeft begeven. Even flikkerde een alarmlampje op, maar dat bleek niets te betekenen. Ken Mattingly bleek door gerichte pogingen de 'storing' in het navigatie- en besturingssysteem niet opnieuw te voorschijn te kunnen roepen. Het ver schijnsel werd toen toegeschreven aan een passerende fluctuatie in het mag netisch veld. De gemoedsrust van de astronauten stond in opmerkelijke tegenstelling tot de sfeer bij hun wetenschappelijke begeleiders in Houston, die nog nau welijks over hun verbazing heen zijn sinds Duke en Young op de Cayley- vlakte heel andere gesteenten aantroffen dan iedereen had verwacht. Typerend is dat Young vanuit zijn Apollo de heren tot bezinning moest manen: 'Het is te vroeg om grote conclusies te trekken over het (De- scartes-)gebied, dat is gewoon geen goede wetenschappelijke aanpak'. Dit naar aanleiding van voorlopige theorieën van de maangeologen, dat de op de maan verzamelde monsters afkomstig zouden zijn van de geweldi ge inslag die, honderden kilometers veredrop, de grote 'Zee der reegns' heeft gevormd. Schokkend voor de wetenschapsmen sen zijn ook de onverwacht sterke magneetvelden die de astronauten in hun landinsgebied hebben aan getroffen. Dit zou een aanwijzing zijn dat de maan vroeger een gesmolten, hete kern heeft gehad, en veel sneller heeft gedraaid dan nu. LAAT HEN NU DIT OCHTENDBLAD VOOR I Wték ~MI noteer als s "UW OMGEVING" LEZEN Will nieuwe abonnee: 1 I betaalt per: Als u ze NU opgeeft als abonnee, dan A<*r(,sq kwartaal bespaart u voor hen 3gulden aan abonne- Plaats: mentsgeld. De eerste 2 weken krijgen zij bij I De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen I 5 wijze van kennismaking de krant gratis! 60 bespaart ca- gulden abonnements- I geia. En u ontvangt een leuke attentie! I Opgegeven door: 1 Een postzegel is niet nodig als u op de Adres: enveloppe schrijft: Piaats; NIEUWE LEIDSE COURANT I Ik ontvan8 a,s beloning het aangekruiste WTiunnnnMiiMMPD ten n P0ït' l~~l pletlna n handige ANTWOORDNUMMER 267 papier met (flessen- paraatmap I enveloppen ooderzetter) met brief- LEIDEN I schaaltje papier en pen

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1