Feel winkeldiefstallen it 'ideologisch motief VVV I hom kijken. HH DE KLERK 1995.- a Hein Vos, en begaafd oliticus Nieuwbouw huis van bewaring Maastricht Kerncentrale in Dodewaard niet onveilig hoe u vaneen sl i de hunt maken. een iimte Hooglands 'ondergrondse' uw probleem ook het; onze Indonesië krijgt meer geld dan waarom het vroeg HLia Twee meisjes onder trein Kabels PZEM niet verzekerd Geen duidelijke oorzaak voor toenemende hart- en vaatziekten bij vrouw Tff/KWARTKT üO i .1 jral jongeren en georganiseerde groepen actief een onzer verslaggevers TERDAM Een nieuw type winkeldief heeft zich de laatste jepresenteerdde jongere, die een ideologisch motief voor zijn geeft. Drs. J. Bons jr., directeur-generaal van Koninklijke ikorf Bekeer: 'Wij krijgen in toenemende mate te maken met :n, die zeggen: diefstal is niet zo erg als je het maar van een bedrijf doet. Ze zeggen openlijk: als je een groot bedrijf be- pleeg je eigenlijk een stukje maatschappelijk werk'. in vijf jaar gestegen van een half procent van de omzet tot een k twee procent. Drs. Bons taxeert het dief- stalverlies in het grootwinkelbedrijf op het ogenblik op 75 miljoen gulden. Deze verliezen worden onvermijdelijk doorberekend in de prijzen. 'Al is het natuurlijk niet zo, dat als er vandaag een bontjas wordt gestolen, morgen de prijs omhoog gaat. Maar in de calculatie van het winkelbedrijf wor den diefstallen een onderdeel van de totale kosten. Het is dus in feite de consument, die de winkeldiefstallen draagt'. nog een nieuwe groep winkel den, zegt drs. Bons. 'Die be- uit georganiseerde benden, jes van drie of vier, van wie er aar de verkopers bezighouden, I de anderen hun slag slaan. Zij gen ook ons personeel. Tot twee is er de laatste tijd een elslid neergestoken', oegen drs. Bons of uit het ken van de Amsterdamse oud- rsaris A. M. Koppejan als advi- ifgeleid kan worden, dat de nood gebied van winkeldiefstallen zo '.Jun gestegen dat een beroep moet B gedaan op beroepskrachten, ons: 'Oud-commissaris Koppejan pst niet alleen aangetrokken om te geven over de bestrijding finkeldiefstallen. Een deel van iak is ook het adviseren over de fstal verlies nt grootbedrijf 75 miljoen jrming van gebouwen. Het inbraken in onze vestigingen e Hema en Galeries Modernes hand over hand toe, evenals de Hen op onze geldtransporten', ïr gaat de heer Koppejan zich 2pen in de veiligheid van de en personeel. 'De afgelopen Shebben wij diverse telefoontjes fien over bomalarm. Er is over 4e linie een stuk onzekerheid. 24ge manier om je hiertegen te en is de 'professionele' bestrij- e versterken. ootwinkelbedrijven maken zich bezorgd over de snelle stijging diefstallen. De laatste vijf jaar anderhalf tot tweemaal zo groot jordien. In percentages uitge- zijn de verliezen door diefstal jor drs. G. M. Nederhorst l overlijden van ir. Hein Vos pt bij degene die hem vanaf begin van zijn politieke en Btschappelijke loopbaan ge ld ben vele herinnerin- op. Voor de ouderen in de ialistische beweging blijft de m Vos verbonden aan de ikere jaren van de crisis hij als samensteller van 'Plan van de Arbeid' de ndslag legde voor de toen lestreden maar later alge- in aanvaarde conjunctuurpo- ;k van werkloosheidsbestrij- g, daarmede het grote wer- )zenleger weer hoop gevend een betere toekomst. !den in zijn opmars naar een ende functie in de toenmali- SDAP kwam de oorlog, en was dan ook vanzelfspre- d dat in het naoorlogse ka- et Schermerhorn Vos de por- uille van economische zaken eg toebedeeld. Aan de op- w in Nederland heeft hij al krachten gegeven, ar ook als minister bleef hij hij was, zonder zich door ministerschap te laten im- eren. Als constructief politi- waren in Vos de idealist en realist in één persoon vere- d. Ik heb altijd de indruk ad dat Vos voor zijn mede- isters geen gemakkelijke ega was. Maar nimmer was sprake van onredelijkheid, was de gaafheid van zijn soon, gcombineerd met zijn egen deskundigheid, die Vos rbij in staat stelde voortref- jk samen te werken, ook hen die politiek en geeste ver van hem af stonden, bleek in het kabinet, dat >k in de Eerste Kamer, waar als leider van de fractie van Partij van de Arbeid optrad. bleek in de talrijke maat- appelijk functies die hij in jaren na zijn ministerschap hoge posten onder andere in SER, in de Mijnraad en slotte in de Raad van State leedde. is is aan deze enorme acti- it van een veelbegaafd en tvoelend mens een einde imen. Activiteit ja, maar rusteloze activiteit. Vos in zijn leven de rust we- n te bouwen. Nimmer d hij slaaf van zijn werk. dichter in zijn zwerftochten le natuur, waar hij de stilte it, wist hij voor zichzelf het itelijke evenwicht tot stand brengen. Deze geestelijke heeft Vos in zijn leven te verwerven. Dat maakt „>r zijn vrienden en degenen hem goed gekend hebben overlijden thans een heen- 3rian in dankbaarheid. heer Nederhorst was jaren- ig lid van de Tweede-Kamer- etie van de PvdA. Lokken de warenhuizen diefstallen in feite inet uit door de manier waarop de artikelen gepresenteerd worden? Niet iedereen is bestand tegen de verleidingen van de moderne verkoop technieken. Uitstalling, verpakking, technieken. Uitstalling, verpakking, presentatie, uitgekookte reclametek sten appeleren aan de begeerte en lokken het wegnemen van goederen als het ware uit. Drs. Bons: 'Dat zou dan ook moeten blijken uit een stijging van het aantal winkeldiefstallen bij de groeperingen, die deze van oudsher plegen: klepto- manie, psychisch gestoorden en men sen die de verleiding eens niet kun nen weerstaan. Maar daar is geen sprake van. Wij hebben tegenwoordig te maken met heel andere categorieën winkeldieven. Dat zijn jongeren, die ideologische motieven voor hun dief stallen geven en de georganiseerde bendes. Zij zijn de oorzaak van de snelle stijging. De tegenwoordige verkoopmethoden, waarbij de artikelen vrijer worden gepresenteerd en de klant zelfstandi ger een keus maakt, berusten ook op de wensen van de klant zelf. Hij wil niet meer betutteld worden en zonder veel omslag een keus kunnen maken. Meer mannen Opmerkelijk is de belangrijke rol, die de man tegenwoordig in winkeldief stallen speelt. De laatste jaren is het aantal mannelijke dieven snel geste gen. In publicaties wordt dat onder meer toegeschreven aan het feit dat bij mannen niet meer zoveel drempel vrees bestaat om een winkel binnen te gaan. Bij aankopen ging vroeger veelal de vrouw mee. Een groot aantal mannen koopt tegen woordig zelf zijn kleren en ook arti kelen voor de huishouding worden meer zelfstandig ingekocht. Ook de vijfdaagse werkweek speelt een rol. Winkelen is een vorm van vrijetijds besteding geworden. Veel mannen gaan een winkel in, niet omdat ze iets moeten kopen, maar omdat ze het gezellig vinden. Televisie De preventieve bestrijding van win keldiefstallen gebeurt in warenhuizen A. M. Koppejan: bil] met deze taak tegenwoordig veel via televisiecir cuits, waarvan de uitwerking hoofdza kelijk psychologisch is. Kostbare goe deren worden soms aan de ketting gelegd, zoals bontjassen. Op afdelin gen waar radio- en tv-apparatuur wordt verkocht, worden deze artikelen met snoeren verbonden, waarbij een signaal gaat werken als de verbinding verbroken wordt. Een andere vorm van beveiliging, waarmee nog wordt geëxperimenteerd, is het bevestigen van magnetisch gela- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Begin mei begint men met de bouw van een nieuw huis van bewaring in Maastricht. Het zal in 1975 het verouderde Huis van Bewa ring moeten vervangen. Het nieuwe complex krijgt acht ver diepingen. Elke laag bevat een afde ling, in totaal voor 192 mannelijke gedetineerden. Daarnaast komt een laag gebouw, waarin een observatieaf1 deling voor 24 mannen en een afde ling voor 12 vrouwen worden ondei> gebracfht. Alle gedetineerden krijgen een eigen kamer van tien vierkante meter met wastafel en toilet. Verder komen er per afdeling douchegelegenheid en twee huiskamers. Voor het hele complex zijn er onder -meer enkele recreatiezalen, een sport zaal, sportvelden, een bibliotheek en bezoekkamer voor individueel- en groepsbezoek. De beveiliging bestaat o.m. uit een electrisch bewakingssysteem en een vijf meter hoge ringmuur. Voor de mannelijke gedetineerden zijn er werkplaatsen geprojecteerd, de vrouwen zullen werk in de gevange niswasserij verrichten. De totale bouwkosten zullen ruim 29 miljoen bedragen. den plaatjes aan de artikelen, die alleen door de verkoper kunnen wor den weggehaald. Er wordt automa tisch alarm gegeven als het artikel een punt in de winkel passeert, zon der dat het plaatje verwijderd is. Van de laatste methode zegt drs. Bons: 'Die is voorlopig nog zeer kostbaar. En dat is de bedoeling niet, want dan is het middel erger dan de kwaal'. Interessant Voor oud-commissaris Koppejan bete kent zijn adviserende functie bij Bij enkorf Beheer een onverwachte ver lossing uit zijn gepensioneerde staat, die hij als nogal onbevredigend er vaart. Ik was niet zo tevreden over het niets doen. Ik ben blij met deze taak Voor een gewezen politieman is dit erg interessant'. Minister Stuyt: Van een verslaggever DEN HAAG Bij onderzoek en controle bij de kernenergiecentra le in Dodewaard is van ernstige tekortkomingen niets gebleken. Voor het personeel hebben geen gevaarlijke situaties bestaan. Dit heeft minister Stuyt (volksgezond heid) de Tweede Kamer meegedeeld. Volgens de minister zouden berichten over de onveiligheid van de centrale in Dodewaard geen feiten naar voren hebben gebracht die bij de overheid onbekend waren. Door de kernenergiecentrale wordt volledig voldaan aan de wettelijke bepalingen. 'In het algemeen en dus ook met betrekking tot de situatie bij de energiecentrale in Dodewaard kan worden gesteld dat onverantwoorde risico's niet worden genomen', aldus minister Stuyt. Ook het transport en de opslag van het radioactieve afval vindt geheel overeenkomstig de wette lijke bepalingen plaats, die aan inter- nationeel erkenlde normen voldoen, zei de minister. Naar zijn mening is de kritiek die de laatste tijd tegen kernenergiecentrales in het algemeen wordt geuit, aan ernstige twijfel onderhevig. Onder zoek naar verdergaande systeemverbe teringen zouden volgens de minister niet inhouden dat de huidige installa ties niet veilig zouden zijn. Er is zijns inziens geen aanleiding een nieuw onderzoek te beginnen naar de vraag of moet worden afgezien van de uit breiding van het aantal kernenergie centrales. Vragen over de centrale in Dode waard werden gesteld door de kamer leden Tilanus (CHU), Van der Spel (PSP), Voortman, Oele en Van Ooijen (PvdA). (ADVERTENTIE) Slapen is meer geworden dan in bed stappen en onder zeil gaan. De slaap kamer wordt uw tweede woonkamer waar u een nieuw, eigen leven gaat ont dekken. Om u te laten zien wat een slaapkamer kan zijn, hebben we op onze slaapkamer-afdeling het nieuwste op het gebied van slaapkamers bijeengebracht. Kunt u met eigen ogen zien hoe uw slaapkamer kan worden. Een goed voorbeeld van de slaapkamer die Ieetkamer wordt Warm mahonie met gaaf, wit laqué. De kamer bestaat uit: 4-deurs kast, lits-jumeaux, 2 nachtkastjes, 2 opzetkastjes, de kast jes en laadjes boven het hoofdeinde, ladekast, toilettafel met verstelbare spiegel. Kompleet Ook leverbaar met 2-pers. ledikant Den Haag: Groenmarkt 29 •rdagavond geopend. Maandagocht«nd gesloUn.Veitlglngen In R'daiT^Utrêcht.VllssIngenjDeLler. Inwoners van Hoogland, die al lang ageren tegen de annexatie van hun gemeente door Amersfoort, hebben gisteren op het Binnenhof in Den Haag tegen de voorgenomen annexatie gedemonstreerd. Met de protesterenden kwam ook de martiaal uitgedoste 'ondergrondse' van Hoogland het Binnenhof opmarcheren. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet ln behandeUng worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten ln afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten. Adres: redactie Trouw-Kwartct, postbus 948, Rotterdam. Vraag: In mijn testament heb ik be paald, dat mijn echtgenoot een aan deel krijgt in meubilair, inboedel en huisraad en het vruchtgebruik op mijn verdere nalatenschap.. Ik wil dit zo veranderen dat de langst levende allies krijgt. We hebben geen kinde ren, noch uit het eerst noch uit het tweede huwelijk. De notaris, die ons testament heeft opgemaakt is inmid dels overleden. Moet dit testament vernietigd worden? Wat zijn de koste- n? Antwoord: Uw testament is gereig- streerd er. u kunt er via een notaris gemakkelijk achter komen waar het zich bevindt. In elk geval moet het testament herroepen of gewijzigd wor den. Als u geen testament nalaat, komen alle bezittingen automatisch aan uw echtgenoot. Omtrent de kos ten kunnen we u niet informeren. Vraag: Sinds enkele jaren kan men gemakkelijker zijn naam laten veran deren. Op welke gronden ls naamswij ziging toegestaan en aan wie moet het verzoek worden gericht? Antwoord: Wijziging van de voornaam geschiedt op verzoek door de recht bank. We adviseren u tevoren contact cp te nemen met een advocaat over de haalbaarheid van het verzoek. Wij ziging van de voornaam geschiedt vol gens het burgerlijk wetboek door de Koning. Men dient het verzoekschrift aan de Koning(in) met redenen om kleed te richten aan de minister van justitie in Den Haag. Deze kan be wijsstukken vorderen, het verzoek af wijzen of het in de Staatscourant publiceren. Lezers krijgen zes maan den de tijd om bezwaren in te die nen. Volgens de in 1966 uitgevaardig de richtlijnen kunnen veranderd wor den: a. onwelvoegelljke en bespottelij ke achternamen, b. namen die het onderscheidend vermogen hebben ver loren. De nieuwe naam moet Neder lands klinken en geen ongewenste associaties oproepen. Voor het kiezen van de naam moet men overleg ple gen met het departement, c. toevoe ging van een naam is mogelijk: 1. wanneer men bewijzen kan dat die dubbele naam voor 1838 werd ge voerd, 2. men de geslachtsnaam van zijn moeder voor de eigen achternaam wil voegen als er van moeders groot vader van vaderszijde geen mannelij ke nakomelingen meer in leven zijn, van die nog nakomelingsschap is te AMSTERDAM Dc meeste leden van de Intergouvernementele Groep voor Indonesië (IGGI) hebben hun hulp aan dit land verhoogd. Het re sultaat is, dat Indonesië in het finan ciële jaar 1972/73 723,6 miljoen dollar aan buitenlandse hulp zal notvangen, wat 53,6 miljoen dollar meer is dan het bedrag dat was gevraagd en dat dc IGGI in haar bijeenkomst van de cember 1971 had aanvarad. Dit is gisteravond na afloop van de tweedaagse IGGI-confercntic in Am sterdam meegedeeld. Van de 723,6 miljoen is 118,3 miljoen voedselhulp. De Nederlandse hulp zal in totaal 44,2 miljoen dollar bedragen. De grootste bijdrage komt van de Verenigde Sta ten (203 miljoen dollar). verwachten. Voorts is er naamsveran dering mogelijk ten behoeve van pleegkinderen en eigen voorkinderen, kinderen uit overspel of concubinaat en van stiefkinderen. Verzoek van lezers: Kan iemand mij een adres opgeven waar ik het boekje van Tournier 'Les forts et les faibles kan verkrijgen? Vraaj-V Regelmatig wordt geadverteerd met middelen ter bestrijding van reu ma. Er staat nooit bij waar men deze middelen kan kopen. Kunt u mij informeren? Antwoord: Tegen allerlei spierpijnen en derglijke aandoeningen zijn uit stekende middelen in de handel. Bij reuma dient u echter uw arts te raadplegen. Het gaat hierbij niet om het wegnemen van pijnen maar om wegen die naar genezing kunnen lel den. BREDA Twee meisjes zijn dinsdagavond in Etten-Leur op een beveiligde overweg aangere den door een goederentrein en gedood. Even later werden de li chamen door een tweede trein overreden. Slachtoffers zijn de 16-jarige Adriane Konings en de 14-jarige Johanna de Bruijn, beiden uit St. Willebrord. Het ongeluk gebeurde op een overweg die met automatische halve bomen was beveiligd. Het is niet duidelijk hoe de beide meisjes, die samen op een bromfiets zaten, ondanks half afgesloten over weg, toch op de spoorbaan terecht zijn gekomen. Een vrouw die bij de overweg woont heeft een gil gehoord op het moment dat de locomotief van een goederen trein Roosendaal-Breda voorbij kwam. Toen deze trein voorbij was zag ze de twee meisjes liggen, die een ogenblik later door een tweede trein werden overreden. De machinisten van beide treinen hebben niets van het ongeluk gemerkt. De slachtoffers hadden in Leur een jongen willen opzoeken, maar die bleek niet thuis te zijn. Op de terug weg naar St. Willebrord gebeurde het ongeluk MIDDELBURG De 150 kilo- volts kabels van de Provinciale Zeeuwse Electriciteitsmaatschap- pij (PZEM), die over de bodem van de Westerschelde liggen, wa ren niet verzekerd. Zoals bekend heeft een Russisch schip met zijn anker zware schade aan de kabels aangericht. Deze schade bedraagt zes tot acht miljoen gulden, terwijl volgens het zeerecht de Russische maatschappij tot een bedrag van anderhalf miljoen gulden kan worden aangesproken. Aandeelhouders van de PZEM hebben gisteren hun ongenoegen over de gang van zaken tot uiting gebracht. De directie heeft de kabels namelijk niet willen verzekeren omdat de jaar premie (180.000 gulden per jaar) te hoog zou zijn. Deze beslissing kost het bedrijf nu enkele miljoenen. De aandeelhouders vonden dat de di rectie een te groot risico heeft geno men en betreurde de beslissing (niet te verzekeren) te meer, daar de pre miebedragen al waren gereserveerd. Zij menen dat dergelijke kapitale be slissingen voortaan niet door de direc tie mogen worden genomen. Intussen zullen de kapotte kabels nog onderwerp van een juridische strijd worden met de Nederlandse Kabelfa- briek, omdat de KabeLfabriek mis schien niet aan alle redelijke te stel len eisen zou hebben vollaan. Ook zou een juridisch gevecht met le rederij van het Russische schlip ge voerd worden. Prof. dr. A. C. Drogendljk schrijft ons: Naar bekend eisen hart- en vaatziek ten de laatste tijd een steeds hogere tol onder vrouwen. Dit geldt wel in het bijzonder vrouwen in de leeftijds groep van 35 tot 40 jaar, bij wie het aantal sterfgevallen de afgelopen twintig jaar (1951-1971) meer dan ver dubbeld is. Het is nog niet duidelijk waaraan dit te wijten is, al zou vol gens sommige deskundigen de oorzaak gevonden kunnen worden in het feit dat het roken van sigaretten door vrouwen de laatste decennia sterk is toegenomen. Hoewel het oppervlakkig gezien voor de hand ligt de schuld te geven aan het roken van sigaretten, is dit niette min zeer onwaarschijnlijk. Allereerst zou ik erop willen wijzen dat uit onderzoekingen van Dörken dn Duitsland gebleken is, dat het ver band tussen roken van sigaretten en het ontstaan van een hartinfarct wat de mannen betreft alleen aangetoond kon worden oij zware tot zeer zware rokers (gemiddeld 25,9 sigaretten per dag) en wat de vrouwen betreft al leen bij middelmatig zware fen zware tot zeer zware rokers (gemiddeld 18,8 sigaretten per dag). Anderzijds is 'uit diverse onderzoekingen bekend dat vrouwen overwegend lichte tot mid delmatig zware rokers zijn, van wie de meesten tien of minder sigaretten per dag roken. Aangezien er geen aanwijzingen zijn dat vrouwen zwaar der zijn gaan roken dan vroeger kan dn het simpele gegeven dat vrouwen meer roken dan vroeger ook geen verklaring gevonden worden voor de gesignaleerde toename van de sterfte aan hart- en vaatziekten onder vrou wen. Een tweede statistisch feit dat boven genoemde hypothese weerlegt, is het volgende. Als de verklaring van de toegenomen sterfte aan hart- en vaat ziekten onder vrouwen hierin gezocht moet worden dat vrouwen meer roken dan vroeger, dan zou de sterfte in de grote steden hoger moeten zijn dan in kleine steden of in dorpen. Dit is echter niet het geval: blijkens de statistiek is de sterfte aan ischemische hartziekten (50 procent van de totale sterfte aan hart- en vaatziek ten) in onze drie grootste steden van dezelfde orde van grootte als in ge meenten met 5000 tot 100.000, inwo ners en lager dan in steden met 100.000 tot 500.000 inwoners. Tenslotte zou de sterfte aan ischemi sche hartziekten het hoogst moeten zijn in industrierijke gebieden, indien het roken van sigaretten inderdaad zo'n belangrijke factor is bij het ont staan van deze ziekten. Maar ook dit is niet het geval. Volgens het cbs was de sterfte aan ischemische hartziekten in 1970 liet hoogst in de provincies Noord-Brabant, Limburg en Overijs sel, het laagst in Drente, Gelderland, Utrecht, Friesland en Zeeland, terwijl de middengroep gevormd werd door de provincies Noord- en Zuid-Holland en Groningen. Hierbij zij aangetekend dat deze volgorde voor mannen vrou wen nagenoeg gelijk is. Uit deze statistische bevindingen volgt tevens, dat een vericlaring van de toegenomen sterfte aan hart- en vaatziekten onder vrouwen evenmin hierin gezocht kan worden dat de vrouwen wellicht overdadiger dan vroeger eten (met name vette spijzen, meer dan voorheen aan spanningen blootstaan of een zittend beroep uit oefenen (dus gebrek aan lichaamsbe weging hebben). Er is helaas geen andere conclusie te trekken dan dat er geen duidelijke aanwijsbare oor zaak ls te noemen van de omstandig heid dat de sterfte aan hart- en vaatziekten in het bijzonder onder jonge vrouwen de laatste jaren zo sterk is toegenomen. (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13