Westen levert ons wapens, zegt Sadat t Lang niet alles helpt wat voor hulp doorgaat N.-Vietnamezen naderen Kontoetf Skol spreekt uw taal. Proeft maar. TRA start nieuw offensief in Ulster' Parlementsvoorzitter op excursie bij Tupamaros Mevrouw Mandela in beroep vrijgesproken unctad III Londen en Parijs houden sich niet aan embargo Cairo geeft Moskou vlootfaciliteiten België laat meisje los dat Heath inkt in gezicht smeet Duke klautert door de ruimte Britse filmacteur pleegt zelfmoord Dochter Kennedy in de strijd Delegatie vai India thans in Pakistan Afrikanen willen j meepraten over j- toekomst Rhodesiy Britse treinenloop is weer normaal TROUW/KWARTET WOENSDAG 26 APRIL 1972 Buitenland T7/K8 CAIRO (AP, AFP, Reuter, UPI) Egypte ontvangt ondanks het wapenem bargo militaire uitrusting uit westelijke landen Dit heeft president Sadat van Egypte vorige week maandag meegedeeld op een bijeenkomst met politieke leiders. Een verslag van die bijeenkomst is gisteren door het persbureau voor het Midden-Oosten gepubliceerd. In ant woord op vragen over de wapenleve ranties, die door Frankrijk via België aan Israël worden gedaan, zei Sadat dat er sprake is van een campagne Frankrijk in diskrediet te brengen Het is best mogelijk dat er buiten de Franse regering leveranties worden gedaan, aldus Sadat. 'Ik ontvang ook dingen uit Frankrijk en Engeland en overal vandaan, hoe wel er een wapenembargo van kracht is. Egypte krijgt deze westelijke wa pens via derde partijen in de Aarbi- «che wereld,' zo vervolgde hij. Wapenembargo De westelijke landen passen sinds de juni-oorlog van 1967 officieel een wa penembargo jegens het Midden-Oosten toe. President Sadat heeft maandag op een bijeenkomst van het centrale comité van zijn Arabische Socialistische Unie onthuld dat Egypte streeft naar de opbouw van een eigen wapenindustrie met Libië, de partner van Egypte in de Arabische Federatie. Libië onder handelt op het ogenblik met West- Europese landen over wapenleveran ties. .Aangenomen wordt dat Libië een van de voornaamste tussenstations is voor wapens die door Westeuropese rege ringen zeer winstgevend worden ver handeld en vervolgens door Libië doorgestuurd aan Egypte. Volgens Sadat zijn de wapens die zijn land uit het Westen krijgt meer de- MONTEVIDEO (Reuter, AFP) De voorzitter van het Uruguese Huis van Afgevaardigden. Hector Guttierrez Ruiz, en twee andere parlementsleden worden door de Tupamaros vastgehouden, zo is gis teren in Montevideo bekendge maakt. In een brief, die hij heeft achter gelaten en die nu in het bezit van de politie is, verklaarde Ruiz, die lid is van de oppositionele Blanco- partij, dat hij de uitnodiging van de Tupamaros aan parlementsleden en andere persoonlijkheden heeft aanvaard om een politieman te bezoeken, die in de 'volksgevange- nis' van de Tupamaros wordt vast gehouden. De Tupamaros hebben ook fotocopieën verspreid van een bekentenis van deze politieman, waarin hoge functionarissen en po litiemannen ervan worden beschul digd lid te zijn van de extreem rechtse organisatie 'Eskader des Doods.' In deze 'bekentenis' werd ingegaan op de structuur van het 'Eskader des Doods', een organisatie, die ook in Brazilië bestaat en daar al meer dan duizend 'criminelen' heeft vermoord. Er worden namen genoemd van de oprichters van de Uruguese tak van de terreurorga nisatie en bijzonderheden gegeven over aanslagen, die deze organisa tie heeft gepleegd. Zo werd onder meer de voormalige minister van binnenlandse zaken, Costa y Lara, genoemd, die op 14 april door de Tupamaros werd 'geexecuteerd.' BEROERING Het 'bezoek' van de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden aan de Tupamaros heeft onder de mi nisters en vooral onder de strijd krachten grote beroering gewekt. In militaire kringen gaf men te kennen, dat Ruiz met zijn 'bezoek' aan de Tupamaros in de huidige 'staat van binnenlandse oorlog' in feite 'met de vijand onderhandelt.' Een politieke vriend van Ruiz heeft verklaard, van hem een brief te hebben ontvangen, waarin deze meedeelde, dat hij zich 'vrijwillig voor 48 uur' door de Tupamaros liet ontvoeren. De 'ontvoering' zou maandagmorgen door drie guerrilla strijders zijn gebeurd in het huis van Ruiz. In zijn brief vroeg Ruiz stappen te ondernemen bij de strijdkrachten en de politie om minder te patrouilleren teneinde te voorkomen, dat hij het slachtof fer van een botsing zou worden. De Tupamaros hebben Ruiz gister avond weer vrijgelaten. BLOEMFONTEIN (Reuter) Het hooggerechtshof In de Zuidafri- kaanse stad Bloemfontein heeft gisteren Winnie Mandela vrijgespro ken van overtreding van de bepalingen van haar huisarrest. Vorig jaar maart was mevrouw Mandela tot gevangenisstraffen van zes en 12 maanden veroordeeld omdat ze in haar huis bij Johannesburg twee maal bezoekers had ontvangen. Winnie Mandela is de vrouw van Nelson Mandela. de vroegere leider van het verboden African National Congress, die op het Robben-eiland een levenslange gevangenisstraf uitzit. Het huisarrest werd haar in septem ber 1970 opgelegd, nadat ze was vrij gesproken van beschuldigingen onder de wetten op het terrorisme en com munisme. Onder de bepalingen van het huisar rest, dat zonder proces kan worden opgelegd onder de wet tegen het com munisme, mag mevrouw Mandela geen bezoekers ontvangen, behalve haar arts en haar kinderen. Het hof in Pretoria had haar schuldig bevon den aan het ontvangen van haar zwa ger, haar zus, en een kennis, Peter Magubane. Het hof van beroep beslis te echter dat deze mensen alleen boodschappen voor mevrouw Mandela hadden gedaan, en niet als 'bezoekers' beschouwd kunnen worden. Een Zuidafrikaans gerechtshof heeft eerder deze maand de anglikaanse deken van Johannesburg, Gonville ffrench-Beytagh, vrijgesproken nadat deze in eerste instantie tot vijf jaar was veroordeeld. Vorige week werd de Britse fotograaf Quentin Jacobson vrijgesproken van aanklachten die ge- basserd waren op de wet op de onder drukking van het terrorisme en het communisme. BELAST (UPI, Reuter) Een brandbom heeft gisteren een waren huis in Belfast met de grond gelijk gemaakt. Sluipschutters hebben in Londonderry en Belfast Britse militai ren verwond. Volgens zegslieden van BRUSSEL (Reuter) Marie-Louise Kwiatkowski, het in Duitsland gebo ren meisje dat in januari een pot inkt in het gezicht gooide van de Britse premier Edward Heath, is uit de gevangenis in België ontslagen en op het vliegtuig naar Kopenhagen gezet. Het meisje was tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld omdat zij Heath had aangevallen toen hij in Brussel het EEG-toetredingsverdrag kwam ondertekenen. de veiligheidsdienst blijkt daaruit dat de IRA een nieuw offensief heeft ingezet en is zij begonnen met de aangekondigde wraakacties wegens de dood van een van haar leiders, Joseph McCann, die op 15 april is neerge schoten. De Britse minister voor Ulster Willi am Whltelaw heeft gisteren weer veertien geïnterneerde Noordieren losgelaten. Er zitten thans nog onge veer 700 personen in de internerings kampen. Er waren al 133 geïnterneer den vrijgelaten sinds Londen besloot Ulster rechtstreeks te gaan besturen. Het Internationale Rode Kruis heeft in een rapport kritiek geleverd op de omstandigheden in de internerings kampen in Ulster. De kampen zijn nog steeds veel te vol. Het moreel van de gevangenen is ernstig achte ruit gegaan. Ondanks een verbetering van de mogelijkheden tot recreatie hebben de geïnterneerden de belang stelling voor deze faciliteiten verlo ren. zo wordt in het rapport opge merkt. fensief dan offensief van aard. De modernste wapens en vliegtuigen 'zijn geen commerciële artikelen. Dat is een politieke zaak. Zelfs al had ik de benodigde harde deviezen dan zou het Westen me nog niet één geweer ver kopen,' aldus Sadat Up de maandag gehouden bijeenkomst met de pers, in verband met zijn bezoek aan Moskou, heeft Sadat ver klaard dat Egypte de Russische vloot in de Middellandse Zee faciliteiten heeft verleend. De VS waren daarvan tevo ren op de hoogte gesteld. Sadat had al eerder laten weten dat Egypte de Russen faciliteiten had verschaft.'die onze belangen dienen'. Maar voor het eerst wijdde Sadat daar nu over uit. Het Israëlische blad Yedioth Aharo- noth heeft bericht dat nieuwe Rus sisch wapens in een onafgebroken stroom Egypte binnenkomen via een' 'nieuwe luchtbrug'. Het blad dat 'wes telijke bronnen' aanhaalt, zegt dat de leveranties ten doel hebben de ge spannen betrekkingen tussen Cairo en Moskou van de laatste tijd te vermin- neren en de 'groeiende agitatie bin nen het Egyptische bewind te sussen'. In zijn vorige week gedane medede lingen aan politieke leiders had Sadat verklaard dat Egypte niet alles van de Sowjet-Unie krijgt wat op de militaire verlanglijst staat. Aangenomen wordt dat Sadat tijdens zijn bezoek aan Moskou, dat vandaag of morgen be gint, opnieuw een reeks verzoeken om wapenleveranties zal indienen. In maart heeft een Libische delegatie een bezoek aan Moskou gebracht. Na dien deden berichten de ronde dat de Russische leiders Libië de levering van de moderne MIG-23 gevechtsvlieg tuigen hadden toegezegd. Gaza-strook In Israël is zondag een bepaling van kracht geworden, waardoor de inwo ners van de door Israël bezette Gaza- strook zonder speciale pas naar Israël kunnen reizen. Minister van defensie Mosje Dajan heeft de afschaffing van deze pas gisteren op een persconferen tie bekendgemaakt. Afname van acties van de verzetsbeweging had de invoe ring van bewegingsvrijheid mogelijk gemaakt, zo werd gezegd. 'De regering van Israël is nu de enige regering in het gebied. Zij moet het volk dat er leeft als Israëlische burgers behande len, hoewel zij buitenlander zijn,' al dus Dajan. HOUSTON (Reuter, UPI) Op de terugweg naar de aarde klom Ken Mat- tingly gisteravond ln ruimtepak uit zijn Apollo 16 om aan de achterkant ruim twee kilometer belichte film op te halen. Het ging om de foto's die hij de afgelopen dagen in zijn eenzame omlopen van de maanbodem heeft ge nomen. Terwijl hij bezig was leunde Charles Duke door de open deur naar buiten met gesorteerde biologische monsters om te zien wat tien minuten kosmische straling daarop uitruchtte. Het ontsteken van de hoofdmotor gis ternacht, waardoor de astronauten zich definitief van de maan verwijderden, bracht weer even een moment van spanning, gezien de kuren die de re serve-besturingsautomaat eerder had vertoond. Maar de stuwstoot van ruim twee minuten verliep vlekkeloos. De mislukking van de poging om de eerder afgestoten maanlander terug te sturen naar zijn uitgangspunt, blijkt te wijten te zijn aan een menselijke fout. Doordat Young een schakelaartje vergat om te zetten kon de grondploeg in Houston niet de besturing van de Orion overnemen, zodat die ordeloos begon te tuimelen. De afgedankte maanlander zal nu naar schatting over acht maanden ergens op de maan te pletter slaan. Het vergeten van één schakelaar was geen wonder, gezien de massieve hoe veelheid wijzigingen in het vluchtplan die Mattingly drie kwartier lang van Houston in ontvangst moest nemen, totdat zijn papieren er uit zagen 'alsof een kip die in een inktpot gezeten had, er een dansje op had uitgevoerd'. En dat allemaal omdat het vertrek een dag was vervroegd. BARCELONA (AP, UPI) George Sanders, de 65-jarige in Rusland gebo ren Britse filmacteur, heeft in een badplaats in de buurt van Barcelona zelfmoord gepleegd. Sanders werd dood in zijn hotelkamer gevonden. In brieven schreef Sanders dat 'hij zelf moord pleegde omdat ik me verveel en ik lang genoeg heb geleefd'. Naast het bed van de acteur werden vijf lege capsules Nembutal, een sterk slaapmiddel, gevonden. Gevechten om An Loc wat geluwd SAIGON (Reuter, UPI, AP) Europese en Amerikaanse bui^ zijn gisteren uit de stad Kontoem in het centrale bergland van Zj Vietnam geëvacueerd, terwijl Zuidvietnamese troepen een laa|Q verdedigingslinie opwerpen om de uit het noorden oprukke) Noordvietnamese pantserwagens tegen te houden. Pantserwagens van Russische makelij De naderende strijd om Kontoem r. bevonden zich gisteren op twintig ki- de al bijna drie weken durendepn Kathleen Kennedy, een dochter van wijlen Robert Kennedy spreekt ten be hoeve van senator George McGovern (links) tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Chester (Pennsylvania). Gisteren zijn in de staten Pennsylvania en Massa chusetts voorverkiezingen gehouden voor de democratische kandidatuur voor het presidentschap. lometer van Kontoem, in welk gebied in de jaren zestig de bloedigste ge vechten tussen de Amerikanen en de Viet Cong werden geleverd. De Noordvietnamese pantserwagens kwa men op klaarlichte dag weg-14 af. Er zijn al dertig stuks gesignaleerd. Ame rikaanse militaire deskundigen ver baasden zich over het grote aantal in dit berggebied. Nadat de Noordvietnamezen en de Viet Congstrijders een tiental Zuid vietnamese bases, die de verdedigings linie voor Kontoem langs de grens met Laos en Cambodja vormden, had den veroverd, hebben de Zuidvietna- mezen in grote haast een nieuwe verdedigingslinie opgebouwd achter een rivier op achttien km van Kon toem. Voor de tweede achtereenvol gende dag konden als gevolg van het slechte weer slechts beperkte aanval len door Amerikaanse jachtvliegtui gen ondernomen worden. Wel wier pen grote B-52 bommenwerpers weer honderden tonnen bommen af op Noordvietnamese posities in de omge ving van het bedreigde Kontoem. Vluchtelingen De burgerbevolking van de stad stroomt de stad uit in zuidelijke rich ting. De Amerikaanse militaire advi seur John Vann zei gisteren, dat Kon toem alleen verdedigbaar zal zijn, als het weer snel verbetert, zodat de Amerikaanse luchtmacht voluit kan aanvallen. Hulp is een modewoord. Maar wat het precies inhoudt, waarom en hoe het wordt gegeven en wie het ten goede komt wordt veelal slecht begrepen. Dat is geen won der want het woord wordt ge bruikt voor allerhande economi sche, commerciële, humanitaire en militaire transacties die tussen industrielanden en ontwikkelings landen kunnen plaatsvinden. Een bont geheel van overdrachten wordt vaak onder de noemer van ontwikkelingshulp gebracht of schoon een deel ervan weinig te maken heeft met economische of sociale ontwikkeling. Wanneer we de totale kapitaalstroom naar de ontwikkelingslanden in het jaar 1970 nader bekijken, dan blijkt dat bijna de helft ervan bestaat uit buitenlandse particuliere investerin gen en andere particuliere overdrach ten. En van de andere helft wordt het grootste deel gevormd door 'bila terale' leningen of schenkingen (van de éne regering aan de andere) die veelal in het gevende land besteed moeten worden. Een slechts tien pet. is 'multilaterale' hulp - d.w.z. gegeven via internationale organisaties. Er is dus geen reden om de grote hoop van de hulp als pure edelmoedigheid te beschouwen. Veel van de baten vloei en terug naar het land van afkomst, zoals rente op leningen, winsten op geïnvesteerd kapitaal, royalties voor het gebruik van patenten en expertise en vooral bestellingen van goederen en installaties. Even verkeerd is het om hulp als belangrijkste bron ter financiering van de ontwikkeling te beschouwen. Ongeveer vier-vijfde deel van het ka pitaal dat gebruikt wordt voor ont wikkelingsprojecten wordt opgebracht door de ontwikkelingslanden zélf. Voor de aanvullende bijstand werd op de eerste UNCTAD in 1964 het streefge tal van 1 pet. van het bruto-nationaal produkt vastgesteld, waarvan inmid dels ook werd uitgegegaan in de stra tegie voor het tweede ontwikkelings decennium. Indien alle landen deze doelstelling zouden hebben bereikt zou het totaal van de kapitaalover drachten aan de arme landen met verscheidene miljarden dollars toene men en verder blijven stijgen naarma te het nationale produkt in de indus trielanden toeneemt. Bij de evolutie van het denken over wat tot ontwik keling dient is tegenover de hoeveel heid ook de kwaliteit van de hulp meer op de voorgrond gekomen. Wel ke hulp werkelijk hèlpt is steeds meer in discussie. Maar wat niet voor dis cussie vatbaar hoeft te zijn, is dat de ontwikkelingslanden al zwaar in de schuld staan bij de industrielanden: tegen het eind van 1970 bedroeg het totaal van die schuld zestig miljard dollar. Die groeiende schuldenlast is een ernstig vraagstuk. Daarom heeft de UNCTAD zich niet alleen bezig te houden met mogelijkheden om de kapitaalstroom naar de arme landen te vergroten maar ook met de voor waarden waaronder die geschiedt. Als we alleen maar op vergroting van die stroom uit waren zouden we daarmee de ontwikkelingslanden nog dieper in de schuld werken. De last van de terugbetaling moet ook verlicht wor den. Verlangens Daarom dringen de ontwikkelingslan den aan op meer hulp ln de vorm van schenkingen, op zachtere en niet ge bonden leningen, langere terugbeta lingstermijnen en een groter deel multilaterale hulp, liefst via de Inter national Development Association (I- DA) een instelling van de Wereld bank, en via de fondsen voor zachte leningen van de regionale ontwikke lingsbanken. Ter aanvulling daarop probeert de UNCTAD de instemming van de le den van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) te krijgen voor de 'link', de koppeling van speciale trek kingsrechten (ter verruiming van de geldcirculatie) met extra financie ringsmogelijkheden voor ontwikke ling. De ontwikkelingslanden probe ren de geïndustrialiseerde landen met een vrije markt-economie die thans grotendeels het nieuwe 'papiergoud' dat een deel ervan wordt overgedra- toebedeeld krijgen, ertoe te bewegen dat een deel ervan wordt overgedra gen aan de IDA en aan regionale banken, zodat de financieringsmoge lijkheden voor hun ontwikkeling wor den vergroot. Ook andere aspecten van het hulpprobleem zijn voortdu rend in studie bij de UNCTAD. Sinds de oprichting wordt er nog steeds gediscussieerd over twee andere vor men van hulp die nog op verwezenlij king wachten. Dat zijn Supplementaire Financiering, een systeem van lange termijnleningen aan ontwikkelingslanden die in ernsti- ADVERTENTIE) ge economische moeilijkheden komen doordat de prijzen van hun grondstof fen op de wereldmarkt onverwachts dalen. De Wereldbank die hier de administratie van zou moeten voeren heeft de plannen daartoe voorlopig maar in de la gestopt omdat er geen uitzicht bestaat op voldoende steun ervoor bij de industrielanden. En een Multilaterale Rente Egalisatiefonds. Volgens dit voorstel zouden Internati onale financiële instellingen geld moe ten lenen op de kapitaalmarkten te gen commerciële rente en het opnieuw moeten uitzetten tegen lage rente in ontwikkelingslanden. Het verschil tus sen de éne en de andere rente zou gedeeltelijk moeten worden bijgepast door de industrielanden, die daarmee tot dusver als groep niet konden in stemmen. Zes manieren De huidige vormen van kapitaalover dracht voor ontwikkeling zijn: 1. Schenkingen zonder voorwaarden of voor doeleinden die door de donors bepaald zijn. Die worden meestal ge daan door regeringen van industrie landen (bilateraal) en door particulie re organisaties. 2. Leningen tegen lage rente. Die worden verstrekt door regeringen en door internationale financiële instellin gen, zoals IDA. De terugbetallngster- mijn daarvan is gewoonlijk lang (tot 50 jaar) en de terugbetaling behoeft vaak pas na acht jaar te beginnen. 3. Leningen op hardere voorwaarden. -Veel ontwikkelingsleningen zijn van dit type, daarbij zijn de rentes hoger en de terugbetallngstermijnen ge woonlijk veel korter. Ze kunnen ge sloten worden tussen regeringen, in ternationale financiële instellingen en particuliere ondernemingen. Zowel harde als zachte leningen zijn dikwijls gebonden aan besteding in het land van uitgifte, hetgeen de ontvanger niet in staat stelt cr.de goedkoopste aanschaffingen voor te doen, omdat hij geen keus heeft. 4. Exportkredieten. Het doel daarvan is geen ontwikkelingsfinanciering maar financiering van de export der kredietverstrekkende landen. 5. Teohnische bijstand. Het doel daar van is de ontwikkelingslanden aan de nodige speciale kennis te helpen. De UNCTAD zelf geeft die bijstand bij voorbeeld, met hulp van fondsen van het ontwikkelingsfonds der VN (UNDP) om de uitbreiding van de handel en meer economische Integra tie tussen ontwikkelingslanden moge lijk te maken om havens te doen verbeteren en koopvaardijvloten te helpen opbouwen. 6. Buitenlandse particuliere investe ringen worden ook Inbegrepen in de cijfers van de totale kapitaalstroom naar de arme landen. Maar daarbij wordt buitenlands kapitaal geïnves teerd met normale winstoogmerken, dus dat kan niet als hulp worden aangemerkt. Overdreven De groeiende weerstanden tegen ont wikkelingshulp in veel industrielan den heeft een aantal oorzaken. Een belangrijke ervan is dat het publiek niet behoorlijk op de hoogte is en door moeilijk heeft leren onderschei den. Globale cijfers waarin alle typen kapitaaloverdracht op één hoop wor den gegooid, geven een zeer overdre ven indruk van wat ten laste van belastingbetalers komt. Als de feiten beter bekend waren dan zou er ook meer steun komen voor 'hulp die werkelijk helpt' en men zou zich meer afkeren van andere vormen die in de eerste plaats bepaalde particu liere belangen dienen. Dit is het vierde en laatste artikel van de UNCTAD-voorllchtlngsdienst in Genève. ïe stad An Loc in de schaduw. De T Vietnamese commandant, die de vig diging in het gebied van An Loc g zei gisteren, dat er tekenen zijn,H de Noordvietnamese troepen van |m zijn hier terug te trekken, nadaL zeventig procent van hun mans&0 pen zouden hebben verloren. t Aan de oost-kust van Zuid-Vieto waar Viet Congstrijders al het disf An Hoi beheersen, bliezen zij li bruggen aan de belangrijkste ho;, weg naar het noorden op. Ook hel zij na felle gevechten de pas vanL Khe tussen de steden Pleikoe eni Nhon en de enige wegverbindingE het centrale bergland in handen. ig activiteit was aanleiding voor speif ties, dat de Noordvietnamezen nt§ Zuidvietnamese hoofdmacht fronent in het uiterste noorden het zuidwesten van het land geboig zijn. RAWALPINDI (Reuter) Indiase delegatie is gisteren h Pakistaanse hoofdstad Islama aangekomen voor de eerste spreking tussen de twee lan sinds hun oorlog in decembe Op het vliegveld werden de Ine met Prasad Dhar aan het hoofd groet door de Pakistaanse delegat der Aziz Achmed. De bespreki beginnen vandaag in Moeree, een ristenplaats in bergachtig gebie< ongeveer 40 km van Rawalpindi onderhandelaars hebben tot taak agenda op te stellen voor een toi fercntic tussen de Pakistaanse p dent Bhoetto en de Indiase pre Indira Gandhi. Bhoetto heeft zijn afgezant Acl opdracht gegeven, niet in te gaa pogingen van Indiase zijde dit vo< reidend overleg te verruimen. De kistani's geloven, dat Prasad I die als een gewiekst onderhand bekend staat, zal trachten er voll( onderhandelingen van te maken, dag zei Bhoetto tot correspondei 'Wij willen niet op concrete kwe ingaan, voordat ik mevrouw Ga ontmoet'. De Pakistaanse president heeft klaard, dat hij bereid is ten beh van de vrede elke concessie te Hij heeft India de repatriëring aangeboden van 600 Indiase krijfci vangenen, maar New Delhi heeftJJ geen teken gegeven, dat het op Mi; termijn hetzelfde van plan is mep 93.000 Pakistaanse krijgsgevang# Bhoetto zou ook bereid zijn betrekkingen met India aan te kn« en misschien Bangladesj erkennen, de krijgsgevangenen worden vrij/| ten. Hij heeft toegegeven, dat ojl lange duur het betwiste gebied I mir het voornaamste probleem v(u tussen de twee landen. SALISBURY <l)PI) Revolutil Rhodesië is onvermijdelijk tenzi| een conferentie komt over een ni« grondwet waaraan ook vertegenw" digers van de zwarte meerder kunnen deelnemen. Dit heeft het« rikaanse Nationale Congres gisti i verklaard in de Rhodesische hoof# Salisbury. ji De Raad, die is opgericht toen Ifa land en het regime van Ian Smith akkoord sloten, heeft drie afgevaa^ den op reis gestuurd om te ple voor zo'n conferentie over de o komst van Rhodesië. De vice-vocje ter van de ANC, ds. Canaan Bai en het Afrikaanse parlementslid]}, nald Sadomba zijn gisteren uit Rb sië vertrokkèn voor een reis naar5( geland, Malawi, Kenia en Ethi(. Bij hun vertrek waarschuwde Bar voor een bloedige botsing tusser Afrikanen en de blanken als her koord, dat Londen en Salisbury g ten hebben, van kracht zou won Volgens hem is het nog niet te'1 voor een vreedzame oplossing. a LONDEN (AP) Na twee wf van chaos is de Britse treinen* gisteren weer normaal gewoi^ Maandag beslisten de laatste len', de machinisten van de "Soul Region' der staatsspoorwegen, te geven aan het besluit van vakbonden, dat de staking alti voorlopig voorbij was en het we rif vanouds moest worden hervat Die machinisten waren de laat" geweest van het spoorwegpersot dat nog volhardden in him actie op tijd rijden en geen overwerk I richten. I Nu gaan de besprekingen begiif tussen de vakbonden van de onget 300.000 spoorwegmensen en de di tie van het staatsbedrijf. De a0 waren begonnen, toen het persoi loonsverhogingen eiste van 16 petf de directie na lang wikken wegen pet had voorgesteld, wat de boiL afwezen. Nu is er bij de wet voorgeschr^; 'afkoelperiode' ingetreden en is gesprek hervat en komt de bu; rij weer op tijd op het werk en li extra verkeerschaos in de grote ste1 weggeëbt. E

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8