Noodkreet van werkers in de welzijnssector dichtbij 1 FE VENOORD ÜR K UNITED Jd Jd ID E GOUDEN LOM ^rstoord enwicht Een gouden loempia als troost rij ontvingen VRIJDAG a.s. TR00STT0URN00I EUROPACUP I llIW/KWARTET WOENSDAG 26 APRIL 1972 Binnenland T5 K7 m 'Bezuinigen is onmogelijk' >ni in ii t aar /erslag over 1971 van De iandsche Bank kan met goed :een verlengstuk van dat van 1970 genoemd. Opnieuw wordt een ehalve opgewekt beeld van onze Je economie geschetst. Het kan j nauwelijks anders nu verleden geheel overeenkomstig de voor- ïg van dr. J. Zijlstra, de president jnze centrale bank, de ketel is angcn met als gevolg dat we tussen de scherven zitten te bet^edcrlandse volkshuishouding is, ijft dr. Zijlstra in zijn verslag, uit haar evenwicht geraakt. Zij, irantwoordelijkheid voor het be- lragen staan voor een zeer zware Met name nu het erom gaat de ingevreten overbesteding, die een :kkig karakter heeft gekregen, te dringen. ïs.tZijlstra wijst er in dit verband op ar, nernieuwde bezinning op het stij- jejjpercentage van de collectieve be- uitpgen onontkoombaar is. Zij bedra- 'z&.l. in 1971 reeds 54 pet. van het finale inkomen. In genoemd jaar eeiij driekwart van de stijging van het sifal© inkomen in beslag genomen iazi^e toenem'ng van de collectieve dingen. |t onze bezinning ten aanzien van op'bllectieve bestedingen zal in het 'dsig tussen regering en bedrijfsleven ws Pon- en prijsspiraal een centrale ,'ggi moeten innemen. Niet alleen is n.oftvang van de reële contractloonstij- aldus dr. Zijlstra, van cruciale ;>g lenis geworden, tevens valt moei- i.oojn te zien hoe nu nog aan een hoojc prijspolitiek zal kunnen worden ;®n°Wen. Premier Biesheuvel heeft gm.bas nog de prijsontwikkeling in dc i maanden van 1972 zeer veront- 5) pd genoemd. ïs.jent de vorm van de z.i. noodzake- B.oq] maatregelen spreekt dr. Zijlstra panjj uiteraard niet uit. Wel zegt hij Deflijk, dat een falen in dit opzicht jiarjrobleem van de structurele over- ding vrijwel onoplosbaar zal ma- met alle gevolgen van dien. 5terjpen in de lonen en prijzen in een hau economie en dan nog tegen de wil Jo 5>« bedrijfsleven in is echteT geen "|Vkkelijke zaak. Daartoe mag pas ^ien overgegaan als het uiterste is i 55pefd. Het lijkt erop, dat dit nog geval is geweest. s(komende overleg tussen regering wédrijfsleven mag dan ook nog niet ®°DJiitzichtloos worden bestempeld. °nn de situatie thans is, kan echter /miforden vastgesteld dat er tot dus- ïespaar alle kanten veel te weinig itigd is. Er moet veel meer gebeu- ia >m onze nationale economie weer 21w,Jenwichtige banen te leiden. Het is erhiai te gek dat na al het gepraat en lifereer van de laatste jaren gedu- i 1970 en 1971 gemiddeld bijna lagtnaal de toeneming van de arbeids- 20 {^iktiviteit is besteed. 21-terste operatie in het kader vanhe t en om met elkaar tot een beter en prijsbeleid te komen zal erop ,t moeten zijn dit probleem in de tde maanden de baas te worden !f de inflatoire 'kop' eraf te slaan, -Je weg terug moeten worden ge- f de overheid zelf blijft er tenslotte tsiAjak om het budgetaire beleid zo in phten dat remmen op structurele 'so5|len en stimuleren op conjuncture- "jrjonden zo goed mogelijk samen- Bij een begrotingstekort voor I dat nu al geraamd wordt op bijna )gr miljard gulden is dat een verre van eioudige zaak. De noodzaak voor „.".gemeenschappelijke aanpak is kci- overeind blijven staan. De kritiek sra,(blijven en is gemakkelijk maar in de gezamenlijke wil om uit de ^^heid te komen zal in deze hele lematiek uitkomst en perspectief jen bieden. rechtende Téméraire, door J. Win- Een Engelse onderzeeboot wil de kte van de Russische marine en tbewegingen in de Zwarte Zee trzoeken. Regelrechte spionage, verhaal met nogal wat technische ils. Uitg. Hollandia, Baarn. 255 16,90 ard, door S. Gilbert. Een science Dn verhaal. Uitg. Bruna, Utrecht, blz - 3,50 uitgeverij Spectrum, Utrecht zijn volgende prismaboekjes uitgeko- 'Fondueboek, G. Reingold/W. fman. Een uitgebreid fondue-re- enboek met fondue-sausjes en di- e salades. 121 blz - 3,- Mens en door prof. dr. F. J. J. Buyten- i (Waarneming bij mens en dier. selijke en dierlijke communicatie samenleving) 150 blz - 4,50; (elpalet door E. Willems-Holtman. blz. t 2,75. Schaakjaarboek 1972, bouwmeester. 158 blz - ƒ4,50. ir tennis, techniek, tactiek, en Ding in meer dan 300 foto's en •ningen) geschreven door R. Ell- Met een ten geleide van J. C. der. Uitg. Elsevier, Amsterdam, blz - 15.90 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Morgen,, op het protestcongres van het hele wel zijnswerk in het Utrechtse Tivoli zullen de organisatoren van det bijeenkomst de regering 'met grote klem' vragen: 'de verzwak king en inkrimping van het wel zijnswerk zo spoedig mogelijk ongedaan te- maken' (persóneels- stop-matiging en verdere ontwik keling, zowel van bestaande als nieuwe instellingen, experimen ten en wetenschappelijk onder zoek). Een resolutie van deze strekking zullen zij aan het con gres voorleggen, waarvan na de publikatle van het zwartboek verwacht mag worden, dat het er zich achter zal scharen. Veel organisaties zitten diep in de rode cijfers Uit het zwartboek (een noodkreet van jeugd- en jongerenwerk, club- en buurthuiswerk, vormings- en bejaar- denwerk) blijken de grote financiële tekorten in de hele welzijnssector. 'Het is voor ons onmogelijk de wens van de regering uit te voeren: pas op de plaats te maken en te bezuinigen', zegt de heer A. Baggelaar. secretaris van de Nederlandse Jeugd Gemeen schap (NJG, overkoepelend orgaan van •bijna alle jeugdorganisaties). Alleen al om dë loon- en prijsstijgin gen te compenseren moet de subsidie jaarlijks met tien procent verhoogd worden. Dat de leden van de organisa ties er zelf hard aan meedoen om het hoofd boven water te houden, blijkt wel uit het feit, dat in de afgelopen drie jaar de contributies met 52 pro cent zijn verhoogd. Desalniettemin is de vermogenspositie van veel organi saties zorgwekkend. Er zijn er die voor meer dan tienduizend gulden in de rode cijfers zitten. Liquidatie dreigt. 'Juist omdat het welzijnswerk voor het overgrote deel afhankelijk is van overheidsgeld (zeventig tot tachtig procent, red.) kan iedere beleidsom buiging direct een verlammende en uithollende werking hebben, zegt de heer W. Fransen, secretaris van de Nationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn (de overkoepelende organisa tie van hethele maatschappelijk werk). 'Juist nu, met zoveel werklo zen, is het welzijnswerk erg belang rijk. De bewustwordingsprocessen bij de werkende jongeren, die nu pas op gang komen, kun je niet straffeloos op een laag pitje zetten. Zo loop je het risico, dat ze jaren achterop ko men, waarbij de bereidheid bij hen om iets in de samenleving te preste ren, wegebt', aldus de secretaris van de Nationale Raad bij de toelichting van de claimsnota uit het zwartboek, die alleen alvoor het jeugdwerk in 1973 honderd miljoen méér vraagt dan voor het afgelopen jaar, toen in totaal 56.6 miljoen gulden overheids geld naar deze sector ging. Vereenvoudigen Ds F. Landsman, voorzitter van de Nationale Raad is een van de weini gen die ook eens de hand in eigen boezem durft steken. Daarbij stelt hij duidelijk voorop, dat de verdeeldheid levensbeschouwelijk en naar func tie in het welzijnswerk natuurlijk voor de regering nooit een argument mag zijn om subsidie te bevriezen of in te trekken. IVan overlapping in het werk is bijna nergens sprake, daar zijn de tekorten aan geld en personeel nog veel te groot voor'. Om de bereik baarheid en doelmatigheid van de hulpverlening te vergroten zullen de organisatievormen veel eenvoudiger moeten worden, zoals hij in het zwartboek zegt. Het welzijnswerk dat gegroeid is uit het liefdadigheidswerk van kerken en andere levensbeschouwelijke groepe ringen, kent daardoor zoveel organisa ties dat een eenvoudig mens daar al spoedig door de bomen het bos niet meer ziet, vooral iemand die in een noodsituatie verkeert. Experimenten met per wijk een sociale raadsman zijn naam en adres worden in de hele wijk in de bus gestopt blijken grote successen. Gedeeltelijk vervangt hij de dominee, die vroeger, toen de kerken nog het overgrote deel van onze samenleving bereikten, vaak de aangewezen man was, aan wie men de moeilijkheden vertelde en die dat kan doorverwijzen naar de juiste hulpver lenende instantie. Maar ook zo'n soci ale raadsman kost geld, evenals het organiseren en opbouwen van dien stencentra in een wijk, waar men op een eenvoudige manier voor alle soor ten nood kan binnenlopen. Door hier alle sectoren van het welzijnswerk te laten samenwerken, wil men voorko men, dat de mens in nood van de ene organisatie naar de andere wordt ver wezen. Dit verwijzen is nu nog een van de oorzaken van de drempelvrees van het grote publiek voor het inscha kelen van maatschappelijke hulp. Ook ds. Landsman ziet naast een functionele integratie de noodzaak tot het samengaan van levensbeschouwe lijke organisaties. 'De angst voor het verlies van de identiteit speelt helaas nog een te grote rol', meent hij. 'Ook in algemene organisaties kunnen ver schillende levensbeschouwingen tot hun recht komen'. De noodzaak hiervan benadrukt de heer Baggelaar, die zegt 'het van het grootste belang te vinden, dat de cliënt hulp wordt gegeven vanuit een sfeer, waarin hij zich thuis voelt. Overigens is het natuurlijk een misre kening dat de integratie versneld tot stand kan komen door bezuinigingen vooraf ook een grote goed functio nerende supermarkt is pas tot stand gekomen door er eerst in te investe ren'. Een derde veranderingspunt dat het welzijnswerk optimaler en in dit geval ook goedkoper zal maken, is de opleiding van part-time-krachten. In Engeland zag Baggelaar daarvan mooie voorbeelden: onderwijzers wer den daar bijgeschoold om een of twee avonden in de week jeugdwerk te kunnen doen. 'In een tijd, waarin de werkende vrouw snakt naar een part- timje-job en waarin de mens steeds meer vrije tijd krijgt, zal het beleid steeds meer gericht moeten worden op parti-time en vrijwilligers werk.' Langzaam neemt bij de organisaties het besef toe, dat contacten met parle mentsleden van groot belang zijn. 'Maar we kunnen nog lang niet tip pen aan het groene front hoor', voegt Baggelaar er aan toe. 'Ons belang is nu eenmaal niet zo hard te maken in een fractie als andere, bijvoorbeeld economische belangen. Mensen die ver willen komen in de politiek zul len zich liever voor een andere zaak warm maken, waarvoor ze eerder de handen op elkaar krijgen.' Over de zaterdag verschenen nota van het wetenschappelijk instituut van de KVP, waarin negentig miljoen extra gevraagd wordt voor het welzijns werk, zegt hij: 'Uitermate merkwaar dig dat een partij die zelf een minis ter op CRM heeft zitten, het kennelijk niet eens is met de verdeling van de overheidsgelden, hoewel deze partij zich bij de begrotingsbehandeling heel braaf aan de regerimgsafspraken heeft gehouden. Maar goed, laten we die vraag voor ne gentig miljoen extra ook maar eens po sitief benaderen en dan zeg ik: "Wel aan, nu hoor je het eens van een an der.' Grote verrassing gisteren in Amster dam: overal in de stad aanplakbiljet ten met de mededeling dat vrijdag het troosttoernooi Europacup' wordt ge speeld tussen Feyenoord en Urk Uni ted. In plaats van de Europacup wordt de 'gouden loempia' beschik baar gesteld. Plaatsbespreken bij café Haven van Texel. Is dat gedaan om Feyenoord een beet je belachelijk te maken? De 'Haven'- baas: 'Nou ja, belachelijk.We', (daarmee zichzelf en zijn stamgasten vereenzelvigend met Ajax) 'hebben de laatste jaren zoveel te verduren ge had van Feyenoord. Zij hadden de cup en Ajax zou niet het lef hebben om tegen Nacional te spelen. Maar nou Feyenoord door Ajax in een moeilijke positie is gemanoeuvreerd, nemen we een beetje revanche Het is maar een geintje ten koste van Feyen oord' Het geintje is bedacht 'door de hele ploeg hier, vaste klanten, Ajax-sup- porters uiteraard' En dan komen de namen van Freddy ran Bever, Appie Helminck, Theo Calis en de baas zelf. Joop van Niel. Aan hun breinen is niet alleen het plan ontsproten, maar ook de naam van de tegenpartij: Urk United ('die komen beslist op klom pen'. Het biljet heeft intussen al overweldi gend succes gehad: 'Relaties en ken nissen hebben al om een plaats op de eretribune gevraagd en oude klanten kwamen stikkend van de lach zo'n biljet halen om in bevriende café's op te hangen. Zet maar dat we de t vè- rechten al verkocht hebben en dat alle kaarten op zijn, op een paar staanplaatsen na. Maar wie hier voor niks komt, mag even een blik werpen op de gouden loempia. Die hebben we nog wel'. Feyenoord heeft het toch al hard te verduren sinds Ajax de Europabeker bijna in handen heeft. In voetbalkrin gen doet onder andere de anekdote de ronde, dat Feyenoord een eigen bar uil inrichten. De elf krukken zijn er al. En een andere: sinds de laatste ontmoeting met Ajax heeft Feyenoord een nieuwe telefoonnummer515151. coen We kunnen iedereen geruststellen. Coen leeft. Vanmorgen hebben we nog koffie met hem gedronken. De dame die dit zegt kan het weten, want ze is verkoopster in de Rotter damse herenmodezaak van Feyenoor- der Coen Moulijn. Ze heeft ditzelfde erg vaak moeten herhalen tegen aller lei ongeruste supporters, die geruch ten hadden opgevangen dat de 36- jarige Coen overleden zou zijn. Onder die verontrusten was ook Rinus Is rael, die 'met door tranen verstikte stem' aan de telefoon kwam. 'Hij kon niet eens uit zijn woorden komen'. Half Rotterdam heeft gisteren op z'n kop gestaan. In het Beursgebouw was 'de dood' van Moulijn het gesprek van de dag. Het Rotterdamse ANP-kan- toor, waarvan een verslaggever "s nachts door een sinistere grappenma ker was meegedeeld dat Coen niet meer in leven zou zijn, is ook al overstroomd met telefoontjes. Wie de lugubere geruchten in de wereld gebracht heeft, is iedereen nog een raadsel. 'Een nare zaak', zegt het bestuur van Feyenoord 'Er is niets niet Coen aan de hand. Hij is volko men gezond'. En ten slotte als levend bewijs Coen zelf: 'Ik ben kerngezond. Het verve lende is alleen, dat de telefoon geen moment stilstaat. De mensen bellen uit het hele land op'. crp |Q TQ Computer herkent blindedarmontsteking Een computer in Leeds heeft de me dische wereld ernstig geschokt. Het apparaat althans de mensen uit diezelfde medische wereld die zijn werkprogramma hadden opgesteld bleek een blindedarmontsteking beter te kunnen herkennen dan de internis ten van het academisch ziekenhuis daar. Zij hebben dat met verheffende eerlijkheid opgebiecht in het British Medical Journal. Het computerprogramma was een van de pogingen om voor een beperkte groep medische klachten de arts een steuntje in de rug te geven bij het stellen van zijn diagnose. Dat is een even boeiende als moeilijke tak van onderzoek, want hoe een arts nu precies te werk gaat als hij uit een aantal verschijnselen bij de patiënt tenslotte concludeert dat het dié ziek te moet zijn, is moeilijk na te gaan hij weet het zelf vaak niet precies Toch moet het stellen van zo'n dia gnose in principe een logisch proces zijndat dus ook een computer kan uitvoeren wanneer iemand hem maar de verschijnselen 'vertelt'. En in erg ingewikkelde gevallen zou een compu ter het misschien zelfs principieel be ter moeten kunnen doen, omdat hij met meer factoren tegelijk rekening kan houden dan ons menselijk denk apparaat. Het i? begrijpelijk dat nogal wat artsen experimenten in deze richting met gemengde gevoelens bekijken: hier wordt geknaagd aan een van de laatst overgebleven fundamenten van hun magische functie. Maar op één deelgebied is het dan toch zover geko men. De kille cijfers uit Leeds: van 304 patiënten met acute buikklachten hadden er (naar later bleek) 85 blin dedarmontsteking. De internisten stelden de diagnose 'blindedarmontsteking' in 106 geval len. Zij hadden daarmee in 75 geval len gelijk, in 31 gevallen niet, en bij tien patiënten werd de ontstoken ap pendix niet als zodanig herkend. Met dezelfde gegevens gevoed, gaf de computer in 93 gevallen als zijn 'me ning' dat de blinde darm er uit moest. Hij had in 84 gevallen gelijk, had dus maar één onsteking 'gemist' en er negen te veel geconstateerd. Dat re sultaat was zoveel beter dan dat van de internisten, dat het nauwelijks op toeval kan berusten. Het computerpro gramma werkt gewoon echt beter. Dat een betere diagnose van blindedarm ontsteking voor de gezondheidszorg van enig belang is, illustreert George Teeling-Smith in de New Scientist met nog wat cijfers die niet minder merk waardig zijn. Het aantal overlijdens gevallen door blindedarmontsteking ligt in West-Duitsland en Oostenrijk relatief driemaal zo hoog als elders. Dat was voor het instituut voor socia le geneeskunde in Hannover een re den om naar oorzaken te gaan speu ren. Nadat de Duitse onderzoekers alle mogelijke oorzaken voor het verschil hadden uitgeschakeld bleven zij zitten met het angstige vermoeden dat het aantal overlijdensgevallen samenhing met het grote aantal blindedarmopera ties dat Duitse chirurgen bleken uit te voeren. Zij onderzochten een kleine duizend verwijderde blindedarmen en concludeerden dat maar een kwart daarvan ook werkelijk ontstoken was. Zij vestigden er bovendien de aan dacht op dat een vermindering van het aantal blindedarmoperaties in de Verenigde Staten gepaard was gegaan met een vermindering van het sterfte cijfer. Dit bewijst natuurlijk niets, maar het stemt wel tot nadenken, In medische kringen heerst wel de over tuiging dat je in geval van twijfel de blinde darm maar beter kunt verwij deren, 'om aan de veilige kant te blijven'. Achter die overtuiging staat nu een vraagteken. Het is op zijn minst onduidelijk wdt in deze zaken nu de veilige kant is. Bekertjes De vervuiler in Utrechts universitaire centrum De Uithof wil inderdaad be talen, als het maar niet te gek wordt. Dat is de uitkomst van de enquête waarover wij vorige week schreven, naar de mogelijkheid om plastic be kertjes en zakjes in de Uithof-kanti nes af te schaffen en zo een stukje zinloze afvalproduktie te voorkomen. De terugkeer naar aardewerk, had de kantine-dienst gezegd, betekent opha- wit len en afwassen, en dus prijsverho ging. Bij de enquête die geografische stu denten vorige week hielden, bleek 94 procent van de kantinebezoekers voor afschaffing van plastic bekertjes. Ge confronteerd met de noodzaak om dan ooivijf cent meer voor een kop koffie, thee of soep te betalen, ver klaarde 85 procent zich daartoe be reid. Dat betekent een definitieve overwinning voor het aardewerk, icant er was afgesproken dat men inderdaad zou omschakelen wanneer minstens 70 procent van de onder vraagden daar vóór was. Wat droeviger liep het af met de plastic zakjes om de broodjes. Af schaffing daarvan zou vijftien cent per broodje gaan kosten, omdat niet- verpakte broodjes volgens de waren wet door een personeelslid van de kantine moeten worden uitgereikt. En dat personeelslid zou extra moeten ivorden aangetrokken. (Verpakte broodjes mogen op een grote stapel liggen en zich zelf verkopen). De prijsverhoging van vijftien cent werd door maar 55 procent aanvaardbaar gevonden. Het plastic zakje blijft dus. De Utrechtse studenten bleken overi gens milieubewuster dan hun stafle den. De 94 procent die voor afschaf fing van plastic bekertjes was, kon worden uitgesplitst tot 97 procent van de ondervraagde studenten, en 85 pro cent van de ondervraagde stafleden. De andere uitkomsten vertoonden een soortgelijk beeld. Daar kan nu ieder een gezellig zijn eigen conclusies uit gaan trekken. aanvanffluur Cifê„ It. 01 af ti HAVINVANTIXB." itaag 1 Atmtardim Dit indrukwekkende aanplakbiljet, her en der op Amsterdamse muren bevestigd, zal veler hart even sneller hebben doen kloppen, maar ook niet langer dan even (zie 'een gouden loempia als troost'). Trui Hoogtepunt van de bazar, die vandaag in het jeugdgebouw aan de Beekweg in Ermelo wordt gehouden, is de verkoping bij opbod (vanavond tussen 8 en 9) van de gele trui van wielrenner Fedor den Hertog, een truitje dat door al dat rijden en zweten wel mooi geel gebleven zal zijn. De baten van de bazar zijn voor de club lichamelijk gehandicapten, die er activiteiten voor de leden van organiseert. Directiebroedsel Directeur Ouwe hand jr., zit persoonlijk 25 fazentenei- eren uit te broeden, althans, er staat een broedmachine op zijn privé-kan- toor, waar hij bij wijze van spreken dag en nacht bovenop zit. Oerbeest In een aardappelveld hebben twee Drentse boeren een beeldje van een oer-bison gevonden, dat van 8000 jaar vóór onze jaartelling moet date ren. In dat (midden-steen-)tijdperk kwamen in Drente veel van die die ren (van vlees en bloed dan) voor en nu er één bison uit de klei getrokken is, zullen er dus wel meer volgen. Uitstekend How do you do? van het Haarlemse duo Mouth en Macneal is geen vraag meer, sinds de hit zelfs tot de Amerikaanse top-100 is doorge drongen. In een flink aantal Europese landen staat ie bij de eerste vijf en in Frankrijk zijn er al bijna een miljoen singels van verkocht. We mogen dus aannemen dat het M M uitstekend ,gaat. Marathon Het komende weekeinde wordt er in 'De kentering* in Rosmalen bij het leven gebridged. De plaatselijke bridgeclub Safety Play heeft dit nationaal- marathontoernool georganiseerd en de spelers moeten zondagavond wel 'binnen' zijn. Ge flest Iedereen krijgt de kans de Rotterdamse winkelpromenade Lijn baan volkomen eerlijk te flessen. Daarvoor moet men wel een geduldig knutselaar zijn, die scheepsmodellen in flessen weet te wurmen, want van wege het honderdjarig bestaat van d» Nieuwe Waterweg wil de Lijnbaan allemaal van deze ingefleste scheepjes in de etalages tentoonstellen. Na de 'witte' uitgave (een herdruk zonder dat de auteur er in gekend is en/of auteursrechten uitbetaald krijgt) van de oude strip 'Kuifje in de Sowjet-Unie', komen er nu uit het noorden berichten over een 'witte Bommel'. In Groningse boekhandels en kiosken is een boek gesignaleerd met twee Bommel-verhalen 'Ik wist dat ik 't in mij had' en 'Dieper Leven' twee zgn. balloon-strips (op zich zelf al een uitzondering) rondom Ollie B. Bommel en Tom Poes. Deze strips hebben in de eerste jaren van het bewind van W L. Brugsma over de 'Haagse Post' in dit weekblad ge staan. Bij Marten Toonder Studio's in Ne- derhorst den Berg, de geestelijke va der van de strip, weet niemand er iets van. Men is daar ook niet van plan het er bij te laten zitten. De witte uitgave kost een rijksdaalder, geen geld, dat is waar, maar toch ook wel erg gemakkelijk verdiend als je tekenaars en schrijvers geen cent hoeft uit te betalen. liefdesverdriet Zozeer waren een jongen en een meis je in een Apeldoornse huiskamer in elkaar verdiept, dat ze niet merkten dat een verliefde gluurder hen met een gebroken hart door het venster gadesloeg. Maar het gestommel in de keuken even later klonk zo alarme rend, dat de twee hun bezigheden wel moesten onderbreken en op onderzoek uitgingen. De keuken was leeg, evenals de portefeuille van het meis je, die op de keukentafel lag. Alle papieren waren er uit en daarom waarschuwden ze onmiddellijk de po litie. Nauwelijks hadden ze hun minnekoze- rij hervat, of er werd gebeld. Er stond niemand. Wel lag er een bos vuurrode tulpen mèt een hartstochte lijke liefdesverklaring en de vermiste papieren. Toen werd 't het meisje duidelijk dat de gever best de 21- jarige H. van der V. kon zijn. Dat klopte. De jongen had, vertelde hij de politie, gehoopt tussen de papieren een foto van zijn aangebedene te vinden, die hij dan voor eeuwig op zijn hart had willen dragen. Tegen zulke roerende redenen kon de politie niet op. De jongen kreeg dan ook geen proces-verbaal, maar wel een berisping. Want verliefd of niet, zo maar een huis binnendringen mag nu eenmaal niet, zelfs niet om er een pleister voor een bloedend hart te zoeken. LOWIETJE JLs 3_tP—^PL- sm. -=*=-

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7