Saigon verliest in centrale bergland Brandt verloor onnodig op de verkeerde plaats Bombardementen op N.-Vietnam zinloos Angola-comité valt Angola-rapport aan Britse spoorweglieden blijven acties voortzetten Afscheid van maan nriTEMAxn w T7 k Rogers: Nixon tekent in Moskou SALT-akkoord IRA-leden op wacht Warschau Paf werkt aan pla inkrimping t aantal troepei Vandaag krachtproef votf Muskie in 'primaries' TROUW/KWARTET DPJSDAG 25 APRIL 1972 SAIGON (Reuter, AP, AFP, UPI) Noordvietnamezen en Viet Congstrijders zijn gistermorgen hun verwachte grote offensief in het centrale bergland van Zuid-Vietnam begonnen. De Zuidvietna- mezen moesten hier vele posities prijsgeven en Noordvictnamese tanks namen later de belangrijke stad Tan Canli in. Een Amerikaanse officier van het militaire hoofdkwartier in Saigon omschreef de situatie in deze streken als 'catastrofaal'. De stad Tan Canh werd gistermorgen vroeg door Noordvietnamese tanks in genomen. Zij beheersten in korte tijd de hele stad met uitzondering van het militaire kamp, zo is uit militaire kringen in Saigon vernomen. Het ope rationele centrum van het kamp is echter door een raket verwoest De val van Tan Canh wordt door militai re waarnemers in Saigon als de groot ste Noordvietnamese overwinning tij dens hun huidige offensief be schouwd. De stad ligt aan verkeers weg-veertien op twintig kilometer van het drie-landenpunt tussen Laos, Cam bodja en Zuid-Vietnam. In Tan Canh en omgeving lagen zes duizend Zuidvietnamese militairen. Amerikaanse gevechtsvliegtuigen hebben de Noordvietnamezen en de Viet Congstrijders in dit gebied be stookt, maar hun acties moesten be perkt blijven door de slechte weers omstandigheden. Door de val van de meeste Zuidviet namese bases bij het drielandenpunt in het centrale bergland wordt ook de provinciehoofdstad Kontoem rechtstreeks bedreigd. De twintig duizend inwoners tellende stad her bergt ook veel vluchtelingen uit de bergdorpen, die de laatste maanden door de Amerikaanse bombardemen ten zijn verdreven. De verwoede gevechten om de provin ciehoofdstad An Loc op honderd ki lometer ten noorden van Saigon gin gen gisteren onverminderd voort. Vol gens militaire bronnen in Saigon werd de stad gisteren getroffen door minstens vijfhonderd raketten en mortiergranaten. Zoals bekend wil de Viet Cong in deze stad een voorlopig regeringshoofdkwartier vestigen. De val van An Loc zou een regelrechte bedreiging voor Saigon betekenen. Deze bedreiging voor de Zuidviet namese hoofdstad is gisteren nog toe genomen door belangrijke vorderin gen van Noordvietnamese troepen en Viet Congstrijders in de Cambodjaan se Papagaaienbek-sector. Hier werd de buitenpost Spean Tram op zestig ki lometer van Saigon veroverd. De post ligt langs de strategisch zeer belang rijke weg Saigon-Phnom Penh. Door de val van Spean Tram is de druk op de provinciehoofdstad Svey Rieng nog vergroot. Amerikaanse bommenwerpers van het type B-52 hebben gisteren nieuwe aanvallen op doelen in Noord-Viet- nam ondernomen. De aanvallen waren voornamelijk gericht tegen het belang rijke scheepvaartcentrum Thanh Hoa op honderdtwintig km ten zuiden van Hanoi. In de Noordvietnamese hoofdstad werd gistermorgen vroeg, volgens het Franse persbureau AFP, luchtalarm Geheim rapport-Kissinger stelde in 1969 NEW YORK (Reuter) De bombardementen, die tussen 1964 en 1968 zijn uitgevoerd boven Noord-Vietnam waren vrijwel nutteloos. Dit is volgens het Amerikaanse weekblad Newsweek de conclusie van een geheim rapport, dat de presidentiële adviseur Kissinger in 1969 zou hebben opgesteld voor president Nixon. In het rapport staat voorts, dat nieu we bombardementen op Noord-Viet nam intensiever zouden moeten zijn, waardoor wel het risico ontstaat, dat er veel slachtoffers vallen onder de burgerbevolking. Het materiaal voor het rapport is volgens Newsweek ver- zameSd door Kissinger, die daartoe inlichtingen had gevraagd aan de mi nisteries van defensie en buitenlandse zaken en de inlichtingendienst CIA. Het ministerie van defensie verklaar de, volgens dit rapport, dat de bom bardementen weliswaar moeilijkheden hadden veroorzaakt voor Noord-Viet nam, maar dat er 'geen bewijzen zijn dat deze ontberingen de bereidheid of de vastberadenheid van Noord-Viet nam om het conflict voort te zetten, aanzienlijk hebben aangetast. Integen deel, door de bombardementen is de houding van het volk mogelijk onver- zettelijker geworden en hebben de mensen zich eensgezind achter de re gering opgesteld'. Gezien deze ervaringen, aldus het rap port, 'is er weinig reden om aan te nemen, dat nieuwe bombardementen zullen slagen waar vorige bombarde menten faalden. Tenzij deze bombar dementen veel intensiever worden uit gevoerd, waarbij de bereidheid moet bestaan kritiek en escalatie te riske ren. Volgens de mededelingen van de CIA Rebben de luchtaanvallen aangetoond, dat weliswaar transportmiddelen, uit rusting en voorraden worden ver nield, maar dat de bevoorrading niet met succes wordt verstoord, omdat veel schade binnen enkele uren her steld kan worden. LONDEN (AP, Reuter, UPI) In het zuiden van Engeland is het treinverkeer opnieuw in grote moeilijkheden geraakt door spoor- weglieden, die weigerden hun langzaam-aan acties te staken. Het Britse hof voor industriële betrek kingen had eerder de 290.000 spoor- weglieden opdracht gegeven het werk normaal te hervatten. De vakbonden hebben zich hierbij n eergelegd en gevraagd de acties stop te zetten. Maar militante stakingsleiders hebben een nieuwe confrontatie afgedwongen, nadat de leiding van de druk gebruik te lijnen in zuidelijk Engeland ge waarschuwd hadden iedereen naar huis te sturen die weigerde overwerk te verrichten. Door de actie van de stakingsleiders zijn gisteren opnieuw duizenden fo renzen in het dicht bevolkte zuiden vastgelopen .In andere delen van En geland zijn de diensten gisteren nor maal hervat. In het zuiden reden gisteren slechts 20 van de 100 treindiensten. De eerste moeilijkheden ontstonden toen zeven personeelsleden het werk neerlegden uit sympathie met een treinbestuur der, die naar huis was gestuurd om dat hij weigerde zonder een tweede man in de stuurcabine te rijden. Een woordvoerder van d e zuidelijke sector van de Britse spoorwegen heeft verklaard: 'De situatie wordt snel slechter. Wij verwachten de ergste dag sinds het begin van de moeilijk heden.' De Britse spoorweglieden eisen een loonsverhoging van IS procent. Ruim 12 procent is hen aangeboden. De weigering van individuele spoor weglieden hu nloonacties te staken, terwijl de vakbonden zich officieel bij het vonnis van de industriële rechter hebben neergelegd, dreigt het conflict erg gecompliceerd t e maken. Het is moeilijk de vakbonden voor de acties van afzonderlijke leden verantwoorde lijk te stellen en hun een boete op te leggen, zoals onder de wet op de industriële betrekkingen mogelijk is geworden. De regering van premier Edw. Heath wordt hierdoor opnieuw bedreigd met een ingewikkeld maar ernstig conflict, dat zeer negatieve gevolgen kan hebben voor de Britse economie. Een vorig loonconflict dat met de mijnwerkers werd verloren door de werkgevers en de Conservatieve regering. NEW YORK (AP) De Amerikaan se minister van buitenlandse zaken William Rogers heeft gisteren gezegd, dat president Nixon hoopt de volgen de maand bij zijn bezoek aan Moskou een overeenkomst over de beperking van de strategische wapens met de Sowjet-Unie te ondertekenen. Hij zei, dat tijdens het bezoek ook de kwestie van stopzeting van de Sow- jet-wapenleveranties aan Noord-Viet nam zal worden besproken ofschoon 'wij geen reden hebben te denken, dat zij dat zullen doen'. gegeven. Uit de in de straten opge stelde luidsprekers klonk onophoude lijk: 'Landgenoten opgepast; de vijand is op zeventig km'. In de stad was duidelijk het gedreun van de zware Amerikaanse bommenwerpers te ho ren. Maar ze verschenen niet boven Hanoi, waar de regen met bakken uit de lucht viel. Later verschenen Noordvietnamese Migs boven de stad. Volgens het Noordvietnamese partijblad Nhan Dan zijn voor de burgerbevolking een groot aantal nieuwe schuilkelders aangelegd. Een correspondent van het blad in de havenstad Haiphong berichtte, dat alle fabrieken na de recente Amerikaanse bombardementen weer normaal wer ken. 'Nadat de burgerbevolking was geëvacueerd zijn bijna alle arbeiders weer teruggekomen om de aangerich te schade te herstellen en de fabrie ken weer op gang te brengen'. Twee Amerikaanse oorlogsschepen hebben gisteren in de Golf van Ton kin schade opgelopen door inslaande granaten van Noordvietnamese kust- batterijen, zo werd in Saigon ver nomen. Een Zuidvietnamese onderzee bootjager heeft gisteren voor de kust van Zuid-Vietnam een klein Noord- vietnamees oorlogsschip tot zinken ge bracht. Van de 22 opvarenden zijn er zestien gered. De hernieuwde protesten tegen de oorlog in Vietnam gingen gisteren in de VS hun tweede week in en in de oostelijke staten arresteerde de politie tientallen betogers. Leiders van de protestbeweging hebben laten weten, dat de demonstraties zullen voortdu ren tot de Amerikaanse deelname aan de oorlog is opgehouden. Behalve be togingen, staan op 4 mei een lande lijke studentenstaking en later moge lijk een mars naar Washington op het programma. De Russische ambassadeur in Parijs, Abrassimow, heeft gisteren op een persconferentie in Parijs verklaard, dat de Sowjet-Unie haar 'maximale hulp aan het heldhaftige Vietnamese volk in zijn strijd tegen de Ameri kaanse agressie' onverminderd zal voortzetten. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Het Angola-comité heeft in een brief aan de ld nationale Arbeidsorganisatie (IAO) in Genève bezwaar gema tegen een rapport, dat in opdracht van deze organisatie is opgest over de arbeidsomstandigheden in de Portugese kolonie Angola. A gens het comité is de samensteller, de Fransman Pierre Juvigny, zeer oppervlakkige onderzoekingen, die getuigden van grote na teit, tot de conclusie gekomen dat er in Angola geen dwangarb voorkomt. Gemaskerde en gewapende leden van het Ierse Republikeinse Leger bewaken momenteel de ingangen van de katholieke wijk Bogside in de Noordierse stad Londonderry. HOUSTON (Reuter, UPI) Even voor tien gisteravond namen astronauten John Young en Char les Duke afscheid van de wat ge havende maanlander waarmee zij de nacht tevoren van de Cayley- vlakte waren opgestegen. Het fragiele voertuigje bleek onbe stuurbaar en kon dus niet naar de maan worden teruggestuurd om daar te pletter te vallen. Het opstijgen van de twee vermoeide reizigers werd minuten lang gevolgd door de televisiecamera van de achter gebleven maanauto, net als de afge lopen dagen bediend vanuit Houston door 'cameraman' Garry Scott. De technici die in het vluchtleidingscen- trum de beelden bekeken, vonden dat er bij die start wat. meer los metaal rondvloog dan helemaal de bedoeling was. Toen Duke en Young bij het moederschip aankwamen moesten zij van Houston even helemaal rond draaien om hun eenzame collega Mat- tingly de schade te laten opnemen. Aan de onderkant waren inderdaad twee panelen grotendeels verdwenen, maar kwaad kon dat niet. Even later was de Apollo-bemanning weer vere nigd. De gevoelens van John Young over sinaasappelen zijn er sinds gisteren niet beter op geworden. De zakjes sap die hem al maagzuur hadden bezorgd bleken bovendien gelekt te hebben, net als gevolg dat de helmen van de maanpakken stevig waren vastgeplakt. Dat op het menu voor vannacht sinaas appelsap voorkwam zal de beproefde commandant niet getroost hebben. De geologische bevindingen van Apol lo 16 beginnen al tot voorzichtige -en vooral verraste conclusies te leiden hoewel van de meegebrachte 111 kilo monsters alleen nog maar mondelin- gen beschrijvingen en televisiebeelden beschikbaar zijn. Hoofdpunt in die conclusie is het volledig ontbreken van het zuiver vulkanische gesteente dat men in het centrale hoogland van de maan had verwacht. Dat Young en Duke bijna alleen brec cia vonden (aan elkaar gesinterde steenfragmentjes, ontstaan door her haalde meteroiet-inslagen) suggereert de geologen dat de vorming van het hoogland anders en vooral ingewik kelder verlopen- is dan men dacht. De arbeidsomstandigheden in de Por tugese koloniën zullen donderdag on getwijfeld een belangrijk punt vor men tijdens de interpellatie in de tweede kamer over de subsidie aan de koffie-actie van het Angola-comité. Minister Boertien heeft afwijzend be schikt op de aanvraag voor deze subsi die, nadat de Nationale Commissie voor Ontwikkelingsstrategie geadvi seerd had de actie wel te subsidiëren. De Internationale Arbeidsorganisatie heeft tweemaal een onderzoek inge steld naar de arbeidsomstandigheden in Angola. In 1962 heeft een commis sie van drie man Angola bezocht, nadat Ghana een klacht had inge diend. In het rapport, dat toen uitge bracht is, stonden ernstige beschuldi gingen aan het adres van Portugal. Er bleek toen ondermeer dat alle onder vraagde arbeiders in de havens van Lobito en Loeanda en bij de spoorwe gen in Loeanda dwangarbeiders wa ren. Tien dagen Het ministerie van defensie wijst op de hulpverlening van de Sowjet-Unie en China. Om de bevoorrading vanuit China stop te zetten zou een nieuwe campagne van luchtaanvallen nodig zijn. zonder de beperkingen, die in het verleden aan militaire acties zijn op gelegd, en die tot dusver de oorlog voering hebben gekarakteriseerd. Een dergelijke campagne zou geen aanval len op de burgerbevolking als doel op zichzelf inhouden, maar wel het risico meebrengen, dat bij de vernietiging van oorlogsdoelen veel slachtoffers onder de burgerbevolking worden ge maakt', aldus het ministerie. Veel top-adviseurs van president Nixon hebben hem afgeraden de bom bardementen op Noord-Vietnam te hervatten, omdat ze vrezen, dat hij daardoor zijn kansen op, herverkie zing als president verspeelt, zo heeft een van Nixons medewerkers gezegd. Nixon had echter hun advies in de wind geslagen, omdat hij een 'geloof waardige buitenlandse politiek' belang rijker vond. Nixon heeft volgens een medewerker geïdentificeerd als minister van financiën John Conally gezegd: 'Als ik niet doe, wat ik moet doen om de toekomst van dit land te bescher men. is het twijfelachtig of ik een levensvatbare buitenlandse politiek zou kunnen voeren, zelfs al word ik herkozen. Als iemand anders wordt gekozen, doordat ik doe wat volgens mij moet gebeuren, dan geef ik die persoon tenminste een kans om wel een levensvatbare geloofwaardige bui tenlandse politiek te voeren.' door Jaap den Boef Kanselier Willy Brandt heeft in Baden-Württëmberg de eerste slag om de verdragen met Rusland en Polen verloren. Door deze 'Ostver trage' bij de Landdagverkiezingen in deze deelstaat tot voornaamste inzet te maken, heeft de CDU hem een nederlaag kunnen toebren gen, die onder normale omstandigheden zeker niet zo zou zijn uit gelegd. Want ook zijn SPD boekte winst en zelfs zijn Bonner coalitie partner de FDP, kwam met een beter resultaat uit de stembusstrijd tevoorschijn, dan velen voor mogelijk hadden gehouden. als de 'Ostvertrage' niet worden gera tificeerd als gevolg van desertie uit de gelederen van SPD en FDP. Mocht de oppositie er in slagen, kanselier Brandt ten val te brengen en zelf de macht over te nemen, dan mag zij niet verwachten dat zij met de Russen een nieuw verdrag kan afsluiten, waarmee een wezenlijke verbetering wordt bereikt van de afspraken, die de Bondsdag thans in behandeling heeft. De extra winst die kanselier Brandt verwachtte als beloning voor zijn 'Ost- politik', waarvoor hem reeds de' No belprijs voor de vrede ten deel was gevallen, bleef echter uit. Ook andere Landdagverkiezingen hebben nl. het beeld te zien gegeven, dat zowel de christen-democraten als de sociaal-de mocraten winst boekten. Het enige verschil in Baden-Württemberg is, dat de liberalen zich daar vrij behoorlijk wisten te handhaven. Dat zulks met openlijke steun van SPD-zijde gebeur de, verandert daar niets aan. Het uitblijven van extra winst voor kanselier Brandt kan worden ver klaard uit het feit. dat oppositieleider Rainer Candidus Barzel kort voor de verkiezingen uittreksels heeft gepro duceerd uit de geheime onderhande- lingsprotocollen, die volgens internatio naal gebruik niet aan de openbaar heid worden prijsgegeven. Brandt wist met deze verrassende stap van Barzel niet goed raad, omdat hij veel protocollen had moeten publiceren om de juiste betekenis van de inhoud der uittreksels aan hel licht te bren gen. Russen Niet alleen het uitlekken van de 'ge heimen' (die overigens geen afbreuk deden aan de verdragstekst zelf) was echter oorzaak van de geringe respon se op het appèl van de kanselier. Ook de Russen hebben hem onbedoeld slechte diensten bewezen. Aanvanke lijk werkten hun felle aanvallen op de oppositie averechts en in een later stadium hadden hun schijnbare con cessies aan de regering te Bonn een zelfde uitwerking, omdat zij Barzel gelijk leken te geven. Achteraf is gebleken dat kanselier Brandt inderdaad in het toch al be houdende Baden-Württemberg, dat al tijd een christen-democratisch bol werk is geweest, een te groot risico heeft genomen door de 'Ostvertrage' te gebruiken om te proberen, de CDU van een meerderheid in de Landdag van Stuttgart en daarmee van handha ving van haar meerderheid m de Bondsraad (waarin de deelstaten zijn vertegenwoordigd) af te houden. Want in Baden-Württemberg werd geen referendum over de verdragen gehouden. De CDU kan dan ook geenszins beweren, dat een meerder heid er tegen blijkt te zijn. Niettemin kan de uitslag van de ver kiezingen van gisteren ernstige gevol gen hebben voor de Bondsrepubliek, Mogelijkheden Er bestaan nu drie mogelijkheden, waardoor de verdragen op de lange baan kunnen worden geschoven. Zo kan de oppositie deze week al een constructieve motie van wantrouwen' indienen, als zij weet dat die ook de steun krijgt van voldoende 'overlo pers' uit het regeringskamp. In dat geval wordt kanselier Brandt ten val gebracht cn neemt oppositieleider Barzel zijn plaats in. Op die manier zou de CDU vervroegde algemene ver kiezingen vermijden, die haar voorlo pig nog zeer ongelegen komen. Brandt kan echter besluiten, deze ma noeuvre te voorkomen door president Gustav Heinemann voor te stellen, de Bondsdag te ontbinden en nieuwe ver kiezingen uit te schrijven, die de SPD en de FDP samen een grotere meer derheid in de Bondsdag zouden moe ten geven, die bovendien betrouwbaar der is dan de huidige. De oppositie kan in dat geval proberen een beslis sing van de sociaal-democratische pre sident te doorkruisen, door alsnog een 'constructieve motie van wantrouwen' in te dienen. Zou zo'n motie worden aanvaard dan is het nog de vraag,- of- de president er rekening mee zal houden. Grondwet Heinemann heeft zich uitvoerig op de hoogte laten stellen van de rechten en plichten, die hij als staatshoofd heeft, als deze situatie zich zou voor doen. Als de grondwet hem niet dwin gend voorschrijft, dat hij geen nieuwe verkiezingen mag uitschrijven, wan neer de Bondsdag door aanvaarding van een 'constructieve motie van wan trouwen' een nieuwe kanselier heeft aangewezen, kan de president zich het recht voorbehouden, niet totbenoe ming van een nieuwe kanselier over te gaan. De 'wetgeleerden' zijn het er nog niet over eens, of Heinemann in dat geval juist zou handelen. Rainer Candidus Barzel De derde mogelijkheid is, dat de ver dragen of 4 of 5 mei geen meerder heid in de Bondsdag halen. Een der gelijke nederlaag voor de coalitie van SPD en FDP zou niet 'automatisch' de val van kanselier Brandt tot ge volg hebben, zelfs niet als hij de vertrouwenskwestie aan de stemming zou hebben verbonden.In dat geval kan hij aansturen op ontbinding van de Bondsdag en vervroegde verkiezin gen en kan de oppositie door indie ning van een 'constructieve motie van wantrouwen' proberen, de macht in Bonn over te nemen. Overigens bestaat er nog een theoreti sche kans, dat er niets bijzonders sche - kans, dat er niets bijzonders gebeurt, voordat over de verdragen wordt gestemd. Deze kunnen zelfs met een absolute meerderheid worden aanvaard. En zelfs al krijgen zij slechts de kleinst mogelijke meerder heid, dan hoeft er nog geen reden tot wanhoop te zijn. De Bondsraad, waar in de christen-democratische oppositie de meerderheid heeft, kan dan de regeringspartijen dwingen, in de Bondsdag in derde lezing alsnog een absolute meerderheid (de helft van het aantal zetels plus één) op te brengen. Het is echter niet uitgeslo ten, dat de Raad dit niet doet. Willy Brandt Berlijnse afgevaardigden (die vóór de verdragen zijn) in de Bondsraad geen stemrecht hebben, terwijl hun stad toch heel direct betrokken is bij de verdragen met Rusland en Polen. Bo vendien zal het viermogendhedenak- koord over Berlijn pas in werking treden na ratificatie van de beide verdragen. Stemonthouding van een deelstaat met CDU-vertegenwoordigers zou zo kan men in Rijnland-Palts redeneren de zaak weer in even wicht brengen. Als op deze wijze de 'OstvertrSge' én het akkoord over Berlijn in veiligheid kunnen worden gebracht, zou de poli tieke situatie in de Bondsrepubliek zelf 'genormaliseerd' kunnen worden. De elkaar bestrijdende partijen zou den zich met de belangrijkste binnen landse politieke problemen kunnen bezighouden en op dat terrein hun meningsverschillen kunnen uitvech ten. Daar komen overigens ook de zwakke plekken van de coalitie van SPD en FDP aan het licht. Vraag Het is nl. de vraag of de christen democraten in de Bondsraad één lijn zullen trekken. Er wordt rekening mee gehouden dat premier Helmut Kohl van de deelstaat Rijnland-Palts zich met zijn delegatie van stemming zal onthouden. Als excuus voor deze 'afwijking' kan hij aanvoeren dat de Verzet Er is veel liberaal verzet tegen het beleid van superminister Karl Schil ler. die zowel economie als financiën onder zijn beheer heeft. Ook de soci aal-democratische partijgenoten van Schiller nemen hem zijn beleid niet in dank af. In beide regeringspartijen bevinden zich Bondsdag-afgevaardig den, die veel moeite hebben, daarvoor nog langere verantwoordelijkheid te dragen. Na ratificatie van de verdra gen met Rusland en Polen zouden zij de coalitie in grote moeilijkheden kunnen brengen. beschuldigingen over dwangarl bijna altijd betrekking hebben op werk op de koffieplantages noorden van Angola', schrijft het gola-comité. Andere bezwaren zijn dat Juvignj de ambtenaar van de IAO die vergezelde, geen Portugees sprakei voor de vertaling van de vragen antwoorden aangewezen waren oi toenmalige directeur van het arbi instituut, Alfonso Mendes. Uitnodiging De Fransman Juvigny heeft tussen 9 en 21 oktober 1970 voor de IAO een onderzoek ingesteld in Angola en Mo zambique, nadat de Portugese rege ring de organisatie in Genève had gevraagd na te gaan of Portugal de conventie tegen dwangarbeid naleefde. Het Angola-comité wijst erop, dat het onderzoek van Juvigny maar tien da gen heeft geduurd en dat hij in die korte periode zowel Angola als Mo zambique heeft bezocht. 'Gezien het feit dat deze gebieden respectievelijk 37 en 25 maal zo groot zijn als Nederland is de duur van dit bezoek uiterst kort. In Angola beperk te het bezoek zich tot twee steden (Loeanda en Lobito), een klein plaatsje (Portugalia) en de omgeving van de stad Nova Lisboa', aldus het comité. 'Hoewel de overgrote meer derheid van de Afrikanen, die onder het kontraktsysteem werken, op de koffieplantages tewerk gesteld zijn, werd geen enkele koffieplantage be zocht. Dit ondanks het feit, dat de 'Erger nog dan deze haast en daaruit voortvloeiende oppervlal heid van het onderzoek is echter, de bezoekers er totaal geen reke mee hielden, dat ze de Portu kolonieën bezochten op uitnodi van een politiestaat, en dat het e dbel van deze uitnodiging was delegatie te laten concluderen da geen dwangarbeid in Angola is', het Angola-comité. De reis van tweebezoekers en de tijdstippen hun bezoek waren van te voren de Portugese autoriteiten gere Dit betekent, dat tijdig allerlei regelen genomen konden worden) misstanden aan het oog te onttrel, en dat bedrijven waar ernstige toestanden heersen (zoals op de fieplantages in het noorden) gem konden worden. Bij het bezwaarschrift van het A| lacormité is een vertrouwelijk ment over misstanden in Angola' voegd, dat is opgesteld door Alf' Mendes,- die van 1962 tot 1970 d I teur is geweest van het arbeidsi) tuut van Angola. Dit stuk is door Portugees in handen gespeeld van KVP-tweede kamerlid Th. M. kamp en drie fractiemedewerkers i de confessionele partijen. (Op dil heime rapport hopen wij deze nog uitvoerig terug te komen. Rij. tie Trouw/Kwartet). i] LONDEN (UPI) De landen^1 Oost-Europa, die in het pact Warschau verenigd zijn, bereii i een plan voor over inkrimi van de legers van Oost en vi] in Europa. Dit is gisteren ve men van diplomatieke zijden Londen, b Voorzover men dat nu bekijken zullen de landen van het Warsts Pact hun plan publiceren op de l( avond van de ministerraadsverj S ring van de NAVO, die in mei p heeft in Bonn, om zo een even nieuw initiatief van de westelijke c den voor te zijn. De details vanj- plan zijn tot dusver niet ontij' maar ze komen neer op vermindi1 van het aantal manschappen en militaire materieel in Europa, z 1 in eigen gebied als daarbuiten. Het Oostblok wil, dat onderhand" gen over inkrimping van het mili apparaat tussen Oost en West, \a ten op een Europese veiligheidsei rentie. Op deze conferentie zou speciale neven-conferentie onder C piciën van de veiligheidsconfer georganiseerd moeten worden, or ontwapening aan te pakken, aldulr diplomatieke kringen in Londen. r Vooral de Verenigde Staten hee de laatste tijd sterk op troepei, mindering aangedrongen. Eng^' loopt er veel minder warm Duitsland denkt er het zijne va Flankrijk is zoal niet tegen, dan erg terughoudend. De NAVO F vergeefs geprobeerd haar voorm secretaris-generaal Manlio Bi 1 naar Moskou te sturen, om het K lin over omvang en benadering het troepenverminderingsvraagstu1( polsen. De Sowjet-Unie liet wetenfj. de afgezant niet welkom was. in WASHINGTON (Reuter) De jt dentiële aspiraties van senator! mund Muskie uit Maine zouden [n daag in de democratische voorver zingen, die in Massachusetts Pennsylvania plaatshebben, de deslag kunnen krijgen. Het lijkt vrijwel zeker, dat de die aanvankelijk favoriet voor d< mocratische presidentsvoordracht te zijn, in Massachusetts het onde^ zal moeten delven tegen senator C ge McGovern uit South Dakota, volgens de jongste opiniepeiling n voor ligt. th In Pennsylvania, waar hij intensi'® campagne heeft gevoerd, loopt Mi gevaar te verliezen van senator bert Humphrey van Minnesota, wie deze primary ook van groo ts wicht is. 'e De populariteitsrace in Massachu er en Pennsylvania wordt binnen weken gevolgd door andere in A ma, Indiana. Ohio, Tennesee, N Carolina en het district Columbia De enige kandidaat over wie met e' grote mate van zekerheid kan zei dat hij vandaag als winnaar u bus zal komen, is McGovern. In consin heeft hij laten zien, dal^r meer aanspreekt, dan alleen maa 'w het stuk van de oorlog in Vietnai te ts Dr zei 'a.r ui kii

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8