'Gemeenten vrijlaten om derde wereld te steunen' dichtbij \V Kamer: bezwaren tegen verlaging van wiebeltax 625 (Sb yj mmentaar ans-Duitse lijkenis iu Kamermeerderheid tegenover Geertsema Geen boter, wel verdraagzaamheid nederlandsche middenstandsbank urn/o im-Aolom <xm keen gaat preek onderscheid naar bed behoefte eeuwenoud r4/ 1W/KWARTET DINSDAG 25 APRIL 1972 i N( - geg< ei Kl.WKMA.M) T5K7 groot de verschillen ook zijn het Franse referendum en de tingen in de Westduitse deelstaat kt'p -Württemberg, het gedrag van de in Frankrijk en West-Duitsland een|>nt in één opzicht een trieste nis. In beide landen zijn te wei- ni jmgerechtigdcn erin geslaagd, het van Europa te laten prevaleren overwegingen van niet meer dan ile of regionale draagwijdte. Fransen hebben zich om allerlei 1 (anti-gaullisme, ontevreden- »ver economische achterstelling, •ie weer, ongeïnteresseerdheid) n platen weerhouden, hun stem uit lfgt engen voor uitbreiding van de die ese gemeenschap. Teveel Duit- P™ tbben om allerlei redenen (preoc- met Tegionale problemen, ■litiek) de kans verzuimd om ositie te verstevigen van een regering die haar politieke leven rt ter wille van de toenadering West-Duitsland en Oost-Europa, van de vrede in ons continent. pier hadden de kiezers in Badcn- emberg slechts te beslissen over menstelling van het parlement in ?e »te £ei leelstaat. Maar zowel de bondsre- als de CDU had niets nagelaten m ervan te doordringen, dat hun ang vérstrekkende gevolgen kon tn voor de coalitie in Bonn, en voor het lot van de verdragen ^Moskou en Warschau. Door de de meerderheid in hun parlement oiiflknen, hebben de kiezers van Ba les Württemberg dan ook in feite het |P'le christen-democratische verzet issii W^ly Brandts politiek van ver- e Ang versterkt. )lge door FERRY MENGELEN DEN HAAG Een meerderheid in de Tweede Kamer is het on eens met hel standpunt van minister Geertsema (binnenlandse zaken) dat gemeenten geen geld voor ontwikkelingshulp mogen uitgeven. De Kroon heeft onlangs een aantal besluiten geschorst of vernietigd van gemeenten die door een geldelijke bijdrage plaatse lijke acties voor de hulp aan arme landen wilden stimuleren. oedelijk is dat niet de bedoeling st van iedereen die zondag op de heeft gestemd: blijkeas een jite van vorige week vonden zeven rlidi t tien kiezers in Baden-Württcm- dat niet nationale, laat staan Rationale, maar Baden-Württem- problemen de doorslag moesten bij hun stembepaling. Hoe lang et nog duren, voordat zulke kie- en hun equivalenten elders krijgen, dat internationale kwes- iuist bij uitstek Baden-Württem- of Lotharingse, Californi- Schotse of Nederlandse aan- tnheden kunnen zijn? Het beste ;c|nen kan hopen, is, dat de CDU- ;eP ners van zondag, voor zover ze le 'Ostpolitik' sympathiseren, niet gelegenheid zullen worden ge- hun kortzichtigheid te betreuren. is dat allesbehalve, want de 'j e van de Westduitse regering is er het afgelopen weekeinde mede de desertie van een liberaal sdaglid alleen maar penibeler pui (worden. "3 won de Franse kiezers op papier |e'dI over een vraagstuk van Europees aat moesten beslissen, hebben zij l evenmin een indrukwekkend van een Europese mentaliteit een. Maar daar had de Franse ing het dan ook naar gemaakt. referendum over de uitbreiding de EEG was allerminst noodzake en misschien zelfs in strijd met ■ranse grondwet. Toch had presi- Pompidou cr dertig miljoen franc e schatkist voor over, ongetwijfeld t omdat het hem een uitstekende jenheid bood om verwarring te ten onder de Franse oppositie, die de kwestie van de EEG verdeeld ?05 j dat opzicht heeft Pompidou een ikkelijk succes behaald; maar zijn maarnste oogmerk verhoging zijn prestige in de ogen van zijn opese partners heeft hij met het s' Fi rendum niet vermogen te bereiken, hts op de drie kiesgerechtigde^ t zondag gedaan wat de Franse ring verlangde. dat door voorstanders van een wer- k verenigd Europa diep moet wor- ,11 betreurd, is overigens nog maar de ier g. Want het Europa dat Pompidou ogen staat, is allesbehalve een li (beeld van hechte, harmonische sa- Werking. In de campagne die aan referendum voorafging, heeft de president meermalen de indruk (kt, dat een 'verenigd' Europa hem fv^mamelijk interesseert, voor zover n Franse belangen dient en Frankrijk eerl overheersende rol in kan spelen. moet worden betwijfeld, of het «r van dit Europa der groepse- Men is geweest, die ruim zestig cent van de Franse kiesgerechtigden oo ft belet, zich op verzoek van hun Pt Went voor uitbreiding van de EEG te spreken. Te vrezen valt, dat de •grafische beperkingen waaraan het itieke denken van vele Baden- tttembergers zondag onderhevig k te zijn, ook gelden voor menig- die op die dag in Frankrijk naar (tembus had kunnen gaan. Minister Geertsema ging er hierbij van uit dat deze acties niet vallen onder het begrip 'de gemeentelijke huishouding', zoals vermeld in de grondwet en de gemeentewet. Daarbij vond hij dat de ontwikkelingshulp uitsluitend een terrein is voor het particulier initiatief en de rijksover heid die daarvoor, na afweging van alle prioriteiten, een bepaald deel van het totale overheidsbudget ter be schikking stelt 'Als de gemeenten nu zelf ook ontwikkelingshulp gaan be drijven wordt het kabinetsbeleid voor een evenredige verdeling van de mid delen doorkruist', zei minister Geert sema op 7 maart in antwoord op mondelinge vragen van de AE-kamer- leden Scholten en Vermaat. - De linkse oppositiepartijen, de meer derheid van de ARP en een aantal KVPJeden zijn het met dit standpunt totaal oneens, PvdA, D'66 en PPR zullen daarom vandaag de kamer ver zoeken de minister over deze zaak te mogen interpelleren. Voor zover nu te bezien zal de motie, die aan het eind van de interpellatie door de oppositie wordt ingediend, met steun van -AR- en KVP-kamerleden worden aangenomen. De vraag is welk effect deze motie zal hebben. Voor de oppositie is het na tuurlijk altijd aardig een motie, die zich richt tegen een onderdeel van het kabinetsbeleid, met steun uit de rege ringspartijen aangenomen te krijgen. Twijfelachtig is echter of deze actie voor de zaak zelf een positief resul taat zal opleveren. Minister Geertsema kan de motie naast zich neerleggen zonder vrees dat de regeringspartijen hierover een crisis willen riskeren. Deze overweging heeft centraal ge staan in het fractieberaad dat de AR verleden week over dit onderwerp heeft gehouden. De AR, met name de kamerleden Scholten en Vermaat, had den de gemeentelijke ontwikkelings hulp dn eerste instantie bij de minis ter aangekaart. Een logisch vervolg op de mondelinge en schriftelijke vra gen had het aanvragen van een inter pellatie kunnen zijn. Andere middelen 'De fractie vond het echter onjuist om op dit punt een escalatie van middelen toe te passen', aldus dr. Vermaat. 'Zij verwachtte daar geen gunstig effect van, omdat ons stand punt en dat van minister Geertsema bekend zijn, temeer daar minister Geertsema de motie zo naast zich neer kan leggen. Wij meenden dat er meer effectieve methoden zijn om het be leid te veranderen, onder andere door beïnvloeding van de AR-bewindsile- den in het kabinet', aldus de heer Vermaat. Een en ander neemt niet weg dat de meeste AR-fractieleden wel voor de motie van de oppositie zullen stem men, als die aan hun wensen voldoet. •Het maakt voor een regeringspartij een heel verschil zelf het initiatief voor een interpellatie en een motie te nemen dan wel voor een motie van de oppositie te stemmen', aldus dr. Ver maat. Een AR-kamerlid dat zich nogal over de hele affaire heeft opgewonden en zich waarschijnlijk met enige teleurstel ling bij dit fractiestandpunt heeft neergelegd is mr. J. N. Scholten. 'De argumentatie van minister Geertsema heeft mij enorm verbaasd, temeer daar mr. Geertsema toch een zeer be kwaam minister Is', zegt hij. Volgens hem kan het begrip 'de gemeentelijke huishouding' uit de grondwet wel de gelijk zó geïnterpreteerd worden dat daaronder acties voor ontwikkelings hulp en mentaliteitsbeïnvloeding van de plaatselijke bevolking hiervoor, kunnen worden verstaan. Nieuwe taken 'Dit begrip is niet statisch, de ge meenten krijgen steeds nieuwe taken in het hele welzijnabeleid. Ik vind dat hierin de vorming van de burger tot iemand die zich bewust is van de mondiale problemen, uitstekend past. Ik zie het als een eis van evangelische politiek om iets te veranderen aan de huidige onrechtvaardige wereldstruc tuur. Hiervoor is echter massale steun inodig en daarom is die mentaliteits verandering zo belangrijk', aldus mr. Scholten. Hij meent dat de regering zich te gemakkelijk van deze zaak heeft afge maakt 'Zij had de weg van een wat genuanceerder wetsinterpretatie moe ten kiezen. Ook al is het administra tief misschien niet honderd procent gaaf, dan is deze zaak nog te belang rijk om hem om deze reden af te wijzen. Ook met het argument van minister Geertsema dat de gemeenten het be leid van evenredige verdeling van de middelen doorkruisen is mr. Scholten het niet eens. 'Gezien de financiële moeilijkheden van de gemeenten zul len de bedragen nooit hoog zijn, de financiële steun moet daarom eerder symbolisch worden gezien', zegt hij. Niet onbeperkt Ook imr. Scholten is niet voor onbe perkte financiële hulp van de gemeen ten aan ontwikkelingslanden. 'Ik vind dat je als voorwaarde moet stellen dat alleen gemeenten met een sluitende begroting een bescheiden bedrag mo gen geven als aanvulling op een door de burgers zelf genomen initiatief. •Het is toch wezenlijk dat een ge meenteraad bepaalde voorzieningen wat bescheidener kan opzetten om iets te kunnen reserveren voor de verre naaste. Dat moet niet verplicht zijn, maar het moet wel kunnen. De gemeentebesturen bestaan echt niet uit wilde jongens, maar het standpunt van minister Geertema is wel hard aangekomen bij hen. Ik weet een gemeente die zes ton heeft uitgetrokken voor bepaalde fes tiviteiten. Het feestcomité had na lan ge discussies besloten om twee ton daarvan te besteden aan een project in Kameroen. Dat mag niet en daarom kopen ze nu van die twee ton ook maar feestneuzen', aldus het AR-ka merlid Scholten. 'God schiep de wereld, maar de Ne derlanders hebben Holland gemaakt'. Dit zinnetje zet de Engelse journalis te Rosemary Collins haar lezers (van The Sunday Times) voor als een 'typisch Hollands grapje, te dicht bij de waarheid om grappig te zijn'. Om dat Nederland een van Engelands naaste EEG-buren zal worden, is ze hier een poosje op bezoek geweest, zodat ze haar lezers zoveel mogelijk over ons land kan vertellen, meest aan de hand van wat jonge Nederlan ders haar weet verteld hebben. Van haar eigen conclusies is deze vermeldenswaard: een dichtbevolkt land leidt tot verdraagzaamheid, zelfs als de bewoners zich de EEG-boter- prijzen niet meer kunnen veroorloven. Want, schrijft ze, hoewel Hollands faam op zuivelgebied er nog altijd is, in de winkels Is Nederlandse boter haast niet te krijgen: het meeste is voor de export bestemd en daardoor eten de Nederlanders zelf margarine. De huis trouwen geven er de gemeen schappelijke markt de schuld van' dat de prijzen zo krankzinnig hoog gewor den zijn. Door een jong werkend echtpaar liet ze zich voorlichten over de verhoudin gen tussen Nederland en zijn EEG- buren. Hij: 'Ik denk niet dat u het in België leuk zou vinden. De wegen zijn cr slecht en ze zien ons voor hoogst vreemde vogels aan'. Zij, over Duitsland: 'Zelfs voor mensen ran onzi leeftijd, die na de oorlog geboren zijn, is het haast onmogelijk alle rancune opzij te zetten'. En natuur lijk wordt er dan uitvoerig over da Drie van Breda doorgepraat. .Minister Geertsema ADVERTENTIE Van onze parlementsredactie DÈN HAAG De vijf regeringspar tijen moeten het deze week in de Tweede Kamer zonder fraktieleiders doen. Gisteren zijn de vijf politici op uitnodiging van premier Heath naar Engeland vertrokken voor een bezoek ter gelegenheid van de toetreding van Engeland tot de EEG. Het wordt een week vol van Britse problemen. Maar mogelijk vonden de heren ook nog tijd gezamenlijk de vraagstukken van thuis te bespreken. Met het oog op het steeds maar groter wordende gat in de begroting 1973, waarop nu wordt gestudeerd, zou op Britse bo dem een nuttig gesprek kunnen wor den gevoerd. De sombere financiële vooruitzichten voor het rijk gaan namelijk steeds meer de debatten beheersen. In de Eerste Kamer is vandaag het defensie beleid aan de orde. Voor hun colle ga's in de Tweede Kamer zijn de senatoren in de gelegenheid te reage ren op het beleidsrapport van de commissie-Van Rijckevorsel Wat de financiën betreft vraagt men zich op het departement van defensie af, of er niet zoveel bezuinigd moet worden, dat zelfs de cijfers van het minder heidsrapport niet haalbaar zijn. Morgen spreekt de Tweede Kamer over de verlaging van de wiebeltax van vijf naar drie procent. Een punt in het debat zal zeker zijn, dat deze belastingverlaging per 1 juli weer gevolgd zal worden door een verho ging per 1 januari. De belastingbeta ler zal er niet veel van begrijpen, heeft de heer B. Roolvink van de ARP reeds in de Tweede Kamer opge merkt. De moeilijkheid is, dat de wiebeltax is opgelegd om onze conjunctuur, die op kookhitte was gekomen, wat af te koelen. Minister Nelissen ziet nu re den, gezien de teruggang in de con junctuur, deze maatregel af te zwak ken. Erg overtuigend worden zijn ar gumenten niet gevonden. Alle belas tingmaatregelen hebben immers een belangrijke invloed op de conjunc tuur. Het is daarom niet waar, dat de ene belastingverlaging en de andere belastingverhoging met elkaar te ma ken hebben. Uitstel Het debat wordt vooral moeilijk voor de Tweede Kamer, omdat er weinig gegevens bekend zijn over de recente financieelreconomische ontwikkelingen en bijvoorbeeld elk inzicht ontbreekt op het verloop van do begroting 1972. Een andere vraag is, of het verstan dig is, vóór men iets weet van de begroting 1973, al te beslissen over een apart stukje conjunctuurbeinvloe- ding. In kringen van de ARP zou men liefst de beslissing over de verlaging van de wiebeltax uitstellen tot er beter geoordeeld kan worden. Uitstel van beslissing betekent dan ook uit stel van de verlaging tot op z'n minst 1 oktober. Mogelijk komt in deze discussie ook het probleem van de inflatiecorrectie om de hoek kijken. Het zou ook een onderwerp kunnen zijn voor de vijf fractieleiders in Engeland. Voor vandaag staat op de agenda van de Tweede Kamer het antwoord van de regering over de wijziging van de rechterlijke organisatie. De minister zal vooral de VVD en D'66 moeten overtuigen, dat ook de verkeers schout, hoe deskundig hij ook mag zijn, geheel juridisch geschoold moet zijn. Donderdag houden de heren Ter Beek (PvdA) en Van der Spek (PSP) hun interpellatie over het weigeren ran subsidie aan het Angola-comité. Minis ter Boertien, die nog niet naar de derde wereldhandelsconferentie in Chili is, zal achter de regeringstafel zitten om de positie van de commissie, waarvan prins Claus voorzitter is, uit ADVERTENTIE Een bajik Een Friese jongeman: 'Voordat ik me een echte Europeaan kan voelen, zal ik eerst moeten ophouden een Fries te zijn en een Nederlander moeten worden. Mijn vader heeft me altijd voorgehouden: hoe verder je over de grote rivieren naar het zuiden gaat, hoe minder je de mensen kunt ver trouwen'. Duitse toeristen, concludeert me). Col lins na een gesprek met een echtpaar in Noordwijk aan Zee, zijn welkom omdat ze zoveel geld uitgeven. Ze heeft zich laten vertellen dat gezin nen de hypotheek op hun huis afbeta len alleen door 's zomers hun huis te verhuren en zelf zolang in een klein, maar proper hokje te wonenWaar ze zich hogelijk over verbaast, is dat wij het zo vanzelfsprekend vinden dat alle treinen precies op tijd rijden. Leuker dan wat ze over de kabouter beweging doorvertelt, zijn misschein de ervaringen van een Engels meisje, dat met een Nederlander is getrouwd en in Sassenheim iooont waarbij nog even de woningnood ter sprake komt, 'waaronder iedereen lijdt'. Het meisje, Anne, over de Hollandse hel derheid: 'Mijn buurvrouw doet haar huis elke week op een manier die mijn moeder voorjaarsschoonmaak zou noemen. Mijn schoonouders beschou wen me dan ook als de slons van de familie'. Anne vindt het maar gek, dat Neder landers nooit 's avonds hun gordijnen sluiten, vindt de Nederlandse marga rine veel lekkerder dan de Engelse, maar laat nog altijd kinderkleertjes en chocola uit haar geboorteland aan rukken. te leggen nu adviezen van de commis sie door de regering worden afgewe zen. Deze dag is er ook tijd om te spreken over een ontwerp voor een kaderwet, die een pensioenfonds voor de vrije beroepen verplicht stélt. CHU De week wordt politiek afgesloten door de CHU, die zaterdag haar alge mene jaarvergadering houdt. Van de nieuwe fractievoorzitter Tilanus wordt verwacht, dat hij in zijn rede enkele concrete politieke uitspraken doet. Trouwens, de nieuwe voorzitter, mr. Van Verschuer zal in zijn ope ningsrede een bijdrage kunnen leve ren in de discussie over de fusie van KVP, ARP en CHU. Ook in de CHU is dat samengaan ran de drie christelijke partijen niet van zelfsprekend. De afdelingen Huinen, oud-Amsterdam, Huizen, Dokkum en 'Horst en Telgt' stellen namelijk voor niet verder te gaan dan een federatie en »n het najaar over dit onderwerp nog een bijzonder congres te houden. Een belangrijk worstel is nog het hoofdbestuur als apart orgaan op te hef jen en de Unieraad zowel politieke als organisatorische bevoegdheden te geven. Ook zal de vergadering beslui ten niet minder dan 71 kiesverenigin gen af te snijden, omdat zij hun contributies over 1970 nog niet heb ben betaald. 'Een hoofd vol kennia, een handvol vrienden, een mondvol anekdotes, dat is het batig saldo van mijn studie. Maar mijn hart Is koud gebleven en mijn geloof verflauwd.' Tegelijk met het afleggen van zijn kandidaats theologie (examen oude stijl, waarbij de kandidaat niet ver plicht is ook nog doctoraal te doen om als predikant beroepen te kunnen worden) heeft VU-student Bram Krol gekleed ln pyjama en behangen met protestborden —zijn eerste ge stencilde preek uitgedeeld aan wie die maar wilde lezen. Daarin gaat hij tekeer tegen de volgens hem heilloze weg die de theologische faculteit van de VU is ingeslagen. 'De theologische faculteit van de VU, eens een bolwerk voor de waarheid, is zonder slag of stoot bezig te vallen voor de aanval van de vrijzinnigheid. Jullie die hier doceren of studeren dragen een grote schuld en je roept Gods oordeel over de kerk op.' En: Dwaze, dwaze VU, blijf maar slapen en dromen, redeneren en theologise ren, tot je ooit tot de ontdekking zult komen dat al je mooie praatjes slechts ijdelheid en vuilnis zijn. Dan zal God Je vijand zijn geworden, om dat je Hem verloochend hebt, omdat je Je studenten en de kerk stenen voor brood gegeven hebt' En tot slot: 'Een troost: Jezus redt zelfs theolo gen.' Aldus de inmiddels geslaagde Bram Krol, die al enige tijd voor Youth for Christ werkt. Mogelijk zal dit muisje nog een staartje hebben, zegt men op het faculteitsbureau. 'Geen enkele student was het met de inhoud van de 'preek' eens, omdat die vol pertinente on waarheden staat.' Erger nog vindt men dat die beschuldigingen onver kort in het studentenblad Ad Valvas zijn afgedrukt. Prof. dr. C. Augustijn, decaan van de theologische faculteit zegt geen be hoefte te hebben op 'de preek' te reageren.' De heer Krol heeft vijf jaar lang de gelegenheid gehad met docen ten en studenten op een redelijk niveau te spreken over vragen van geloof en theologie. Hij heeft die gelegenheid ook vaak aangegrepen en zo zijn soms goede gesprekken ont staan. Ik vind het jammer dat hij zijn studententijd meent te moeten afslui ten met een verklaring die slechts laster bevat.' Over Ad Valvas is prof. Augustijn nog minder te spreken: Met de plaatsing van het stuk heeft 'de redactie van Ad Valvas èn de heer Krol èn de universitaire gemeenschap een slechte dienst bewezen. Een re dactie die zichzelf en de lezers van haar blad respecteert, doet iets derge lijks niet' Verschil moet er zijn: volgens het programma van de komende Holiday on Ice-show zijn Sjoukje Dijkstra de volgende grote rollen toebedeeld: die van de heks in Hans en Grietje en in het nummer Herfst die van discipel van de duivel. Joan Haanappel daar entegen zal in dezelfde show te zien zijn als dc zon (ln Achter de regen boog) en als sneeuwkoningin (de Sneeuwkoningin en het koninklijk ijs paleis). Met haar heks en duivelskind besluit Sjoukje in de Valkenburgse Eurohal (3 tot en met 24 juli) tegelijk haar professionele ijsdanscarrière, waaraan ze in 1964 begon, óók ln Valkenburg. Sjoukje gaat, zolang ze nog kan, jonge schaatsdanseressen in haar kunst in wijden. iJuni is de maand om een zoon te verwekken. Dat beweert althans de Engelse specialist dr. Roger Pilking- ton in zijn juist in Londen verache- nen boekje "How your life began'. In dit door het Britse Medisch Ge nootschap uitgegeven werkje schrijft dr. Pilkington: 'Het is een opmerke lijk feit dat er altijd meer jongetjes onder de in februari geboren baby's voorkomen dan in welke andere maand ook'. De specialist raadt alle echtparen, die graag eenl zoon willen, dan ook aan begin juni met elkaar naar bed te gaan. Ze maken dan een behoorlijke kans dat hun kind. dat dan in februari geboren zal worden, een jongetje is. Maar waar dat precies in zit, is ook hem nog een raadsel, bekent dr. Pilkington. onderschrift: LOWIETJE Omdat de Amerefoortse of hun eigenaars die op ze moeten letten het wat hun behoeften betreft, al te dol maken, gaat de politie in die stad streng de hand houden aan de ge meentelijke verordeningen. Parken, trottoirs, gazons en speelplaatsen zijn streng verboden om als honden-w.c. te worden gebruikt Ziet een politieman, dat een hond dat toch doet, dan zal diens baas een bekeuring krijgen die er niet om liegt. Vooropgesteld dat de baas ln de buurt is natuurlijk, maar ook dat is voorgeschreven, al doet niet iedereen het: een hond hoort aan de lijn. Waar een hond dan wel mag zitten? In de goot. Nu staan de straten, ook ln Amersfoort, vol geparkeerde auto's dus waar moet zo'n dier in hoge nood dan heen? Dat vindt men op het gemeentehuis niet zo'n probleem. Meestal is er aan de ene kant van de straat een parkeerverbod en zelfs tus sen de auto's la altijd nog wel zo'n veertig centimeter ruimte. Een hond die echt nodig moet, moet daar ge noeg aan hebben. Enkele meer dan honderd jaar oude inwoners van Oosterbeek zullen de commissaris der koningin in Gelder land, mr. H. W. Bloemers, op 6 mei helpen bij het planten van een boom bij het gemeentehuis. Het moet een der hoogtepunten worden van de vie ring van het eeuwfeest van de Vereni ging Ziekenverpleging de Oosterbeek. BW Si ei

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7