optimistisch ver conjunctuur in '72 Overheid belemmert grote structurele investeringen EN-Nillmij wijzigt naam in Ennia Hollandsche Beton voorziet dit jaar kleine omzetdaling Pagemakers' Lak in gekomen an Hoechst Holland Ministers bespreken vergrote EEG en monetair bestel Dividenden Tilb, Hypotheekbank wit emitteren Winst op ongeveer gelijk niveau Ver. Bedrijven in jaarverslag: Ierland produceerde er ijzer en staal Amerikaanse goederenmarkten DOW JONES INDEX Wall Street gedrukt VS gaan prijzen flink verlagen Brits concern wil Ned. bedrijven in voedselsector kopen Ned. fondsen in New York OUW/KWARTET DINSDAG 25 APRIL 1972 FIX ANCIEN ECONOMIE Tl» lil» mflatiehemel echter nog niet opgeklaard TILBURG De Tilburgsche Hypo theekbank is van plan tegen het einde van het boekjaar 1972 tot een emissie van certificaten van aandelen over te gaan. Ook heeft het bestuur tot de bouw van een nieuw kantoorpand in Tilburg besloten. STERDAM Topmensen in het Amerikaanse bedrijfsleven zijn imistisch over de economische groei van de VS in 1972. De in- triële produktie is in februari sterk gestegen, het aantal in aan- ïw zijnde woningen is verder toegenomen en de vooruitzichten op gebied van de investeringen in fabrieken en technische uitrustin- zijn opgewekt, evenals de verwachting voor de verkoopcijfers in komende tijd. Dit schrijft de First National City Bank in haar Qomische nieuwsbrief van april. U anks deze gunstige berichten is de -v atiehemel nog steeds niet opge- 1 l ird. In februari vertoonden de prij- voor levensmiddelen zowel bij de ithandel als bij de detailhandel sterke stijging, terwijl in maart van de vijf werknemersvertegen- rdigers in Nixon's loonadviesraad terugtrokken. Volgens de nieuws- sJt t van Citibank was het prijsindex- r in februari 0.5 pet hoger dan in (ari en 3,7 pet hoger dan op ilfde tijdstip een jaar geleden. De ;e stijiging in februari de stenk- sinds juni vorig jaar werd namelijk veroorzaakt door de ho rijzen voor levensmiddelen. ERTSVERTONING ïn aktie van de overheid, die ink 'een schertsvertoning' noemt, den leidende figuren van super- den naar Washington ontboden een verklaring te geven voor de ïre prijzen voor levensmiddelen, iet bijzonder voor vlees. Het rund- steeg echter niet in prijs omdat ouders, grossiers of detaillisten dreven hoge winsten zouden bin- lalen, maar omdat de veehouders jaar geleden toen de veevoe- rijzen relatief hoog waren de iproduktie niet zodanig hebben woerd als zij anders wellicht ge- zouden hebben. Het antwoord op irijzenpuzzel ligt volgens Citibank [stwaarsdhijnlijk bij de consument meer vlees is gaan verbruiken en keuze thans op de betere vlees ten richt en daardoor de prijzen ijft. algemene misnoegen over de en prijsbeheersing is een andere elijke kink in de kabel. Het aftre- van de werknemersvertegenwoor- rs uit de loonadviesraad, tenslot- ïeeft de kansen verminderd, dat scherpe confrontatie met de vak- en gedurende fase II van Nixon's omisch plan kan worden voorko- Deze confrontatie en de hogere en voor levensmiddelen maken de ti eb est rijders wellicht wat pessi- ischer, zo zegt de Citibank, maar factoren zullen waarschijnlijk van beslissende invloed zijn, ten- e overheid een inflatoir fiscaal en etair beleid gaat voeren. •igens is fase H van Nixon's eco- iscshe politiek geen succes. Niet :n speelt het terugtrekken van de tnemersvertegen woo rdigers uit de adviesraad Nixon parten, maar de prijsbeheersingsraad en raad de kosten van levensonderhoud eten, volgens het Duitse 'Handels geen vertrouwen meer. De lijnen voor laatstgenoemde raad door talrijke uitzonderingsbepa- ïn ontkracht en flagrante overtre- en worden niet bestraft. Tot op n zijn de overtredingen nog niet olgd. Er is bij een aantal overtre- en een schikking getroffen, maar de boetes zijn zo klein, dat zij gewoon een uitnodiging zijn voor een veron achtzaming van de voorschriften. RIGOREUS INGRIJPEN Alleen een wonder of een rigoreus ingrijpen in de Amerikaanse econo mie zou kunnen bewerkstelligen, dat de inflatie tot 3 pet zou worden teruggebracht en dat het werkloos heidspercentage onder de 5 komt. Een beroep op patriottisme bleek aan dove mansoren gericht en de bereidheid offers te brengen hield op, toen het loonzakje en de verlies- en winstreke ning ter sprake kwamen. De 116 ondernemingen, die de prijzen van hun populairste consumptiegoede ren tot 15 pet hebben verhoogd, han- RIJSWIJK De Hollandsche Beton Groep verwacht in 1972 een kleine omzetdaling. Alleen als rekening gehouden wordt met het feit, dat de cijfers van het vorig jaar overgenomen Van Oord-Wer kendam dit jaar zullen worden geconsolideerd, zal de concernomzet niet belangrijk afwijken van die in 1971. Dit blijkt uit een toelich ting op het jaarverslag van de president van de raad van bestuur, ir. M. Bijl. delden daarmee niet zozeer tegen de p0„A vnnr letter als wel tegen de geest van de VjCiO YcxWd-Cllt VUUl anti-inflatie richtlijnen. Zij konden j dit ongestraft doen, omdat zij een lOpCIlQC lclST toezegging hadden gedaan hun prijzen i i i i op jaarbasis met niet meer dan 2 pet VOOrdellfiT r6SUlt&<lt te verhogen. Wie een jaar lang pet v A onder het toegelaten plafond zou blij- ZEIST Gerofabriek verwacht ikreeg van de prijsbeheersings- orKjanks sterk stijgende loonkos ten in 1972 een voordelig resul taat te kunnen behalen. Over 1971 moet het dividend voor de derde achtereenvolgende maal worden gepasseerd. Voor het laatst werd in 1968 dividend (10 pet) uitgekeerd. Het achterblijven van de verwachtin gen voor 1971 is voornamelijk veroor zaakt door de langere aanloopperiode van de centrale bestekfabriek in Nieuw-Weerdinge. Hierdoor is een aanzienlijk verlies aan produktieve uren ontstaan waarmee 1,6 min was gemoeid. Naast dit verlies in de pro- duktiekosten heeft deze vertraging ook door lagere afleveringen een na delige invloed gehad op het exploita tieresultaat dat ƒ1,8 (2,1) min be droeg. De rentelasten waren vrijwel gelijk aan die van 1970, de afschrij vingen daarentegen hoger. De winst- en verliesrekening sluit per saldo zonder winst of verlies (v.j. verlies 261.400) voor het vrijvallen van een deel van de herwaarderingsre serve als gevolg van systeemwijziging. Besloten werd over te gaan op waar dering van de duurzame produktie- middelen tegen aanschafwaarde. ver minderd met de op de geschatte le vensduur gebaseerde afschrijvingen. Aangezien de omzet in 1971 circa 11 pet lager was dan in 1970 werd 1971 met een bevredigende orderportefeuil le afgesloten. ven, commissie de vrijheid prijzen onbe perkt te verhogen, zolang het gemid delde prijsniveau maar niet meer dan 2 pet zou stijgen. Het resultaat was, dat gangbare arti kelen soms drastisch in prijs stegen, terwijl moeilijker verkoopbare goede ren soms zelfs in prijs verlaagd wer den. Ook op die manier kan een gemiddelde prijsverhoging van 2 pet bereikt worden. Vele ondernemingen ging het in het laatste kwartaal van 1971 niet slecht ondanks fase I en II van Nixon's ecnomische politiek. Men klaagde wei nig en daarom kan men zich afvragen of die politiek wel enig nut heeft afgeworpen. Een groot aantal bedrij ven heeft het in de laatste drie maan den van 1971 beter gedaan dan in dezelfde periode van 1970. UTRECHT Overheidsmaatregelen, zoals liet instellen van een rijksgoedkeuringsbeleid en liet in voeren van specifieke investeringsheffingen, treffen de zo arbeidsintensieve bouwnijverheid te een zijdig. Deze maatregelen lijken op een beleid, waarbij de overheid van de hak op de tak springt, wat ongunstig Ï6, ook voor liet ondernemen in de bouw, de werkgelegenheid inbegrepen. Zolang de bouwnijverheid moet blijven rekenen met maatregelen, die een zo hoog mogelijke efficiency in de bedrijven doorkruisen, zullen belangrijke structurele investeringen achterwege blijven. Blijkens deze uitlatingen heeft Vere nigde Bedrijven Bredero, een van de grootste aannemersgroepen in Neder land nogal wat bezwaren tegen de situatie hier te lande.' De overheid grijpt telkens en dan onvoorspel baar op grond van conjuncturele overwegingen plotseling op het be- drijsgebeuren in. zodat enige aanpas sing niet mogelijk is', aldus de raad van bestuur. URBANISATIE Ook ln andere delen van het verslag stelt de raad van bestuur zich te weer tegen zaken, die van invloed zijn op het klimaat in Nederland. Zo consta teert Bredero 'dat tegen het uitvoeren van urbanisatieprojecten door het be drijfsleven soms wordt aangevoerd, dat dit aan zijn activiteiten nog iets moet verdienen, terwijl de overheid uiteraard zonder winst werkt. De tota le kosten zouden op grond van deze beschouwingen bij de overheid dan ook lager moeten zijn.' Naar de me ning van Bredero veronachtzaamt De Kon. Nederlandsche Mij. voor Ha venwerken in Amsterdam, werkmaat schappij van de Verenigde Bedrijven Nederhorst, heeft samen met een Bra ziliaans bedrijf een opdacht ontvan gen voor de bouw van een erstver- laadsteiger in de Sepetiba-baai nabij Rio de Janeiro. De opdrachtsom be loopt ca. 21 min. men daarbij, dat in tegenstelling tot bij de overheid concurrentie de overheid dwingt door vindingrijkheid en optimaal organisatievermogen te werken tegen de laagst mogelijke kos ten en dus met een zo hoog mogelijke efficiency. Het hieruit voor de ge meenschap resulterende prijsverschil is volgens het bestuur zo groot, dat daarbij het bescheiden Overschot, dat het bedrijfsleven voor zijn continuï teit nodig heeft, in het niet valt. Bredero is na deze regels nog niet aan het eind van haar oppositie tegen de maatschappijcritici. Het bestuur vertelt in het verslag, dat bij de projectontwikkelingsmaatschappij Em- peo (een dochter van Bredero) re search wordt gedaan op uiteenlopende terreinen van wetenschap. En dan valt het aan het bestuur op, dat 'in de universitaire gemeenschap zich te gen deze vorm van research enig verzet openbaart, dat naar ons oordeel van weinig inzicht getuigt. De ver wachting mag worden uitgesproken, dat ook hier zal doordringen, dat voor optimaal wonen en werken een zake lijke interpretatie van de gegevens eveneens van het grootste belang is." RESULTATEN produktie lag circa 14 pet. hoger dan in 1970. In het verslagjaar zijn complexen vol tooid met een totale waarde van ƒ42.5 (43.9) min. In uitvoering waren pro jecten voor 142 (58) min. De voor bereidingsportefeuille vertoont om. de post stadsreconstructies voor ƒ151 min. kantoorgebouwen voor 132 min. winkelcentra en garages voor 122 min. en eengezinswoningen voor 103 min. De deelneming Hoog Catharijne heeft opnieuw op bescheiden wijze tot de winst bijgedragen. De directie verwacht dat in 1972 de produktie een hoger niveau zal berei ken. Mede hierdoor kan kan de winst ondanks de sterk stijgende bouwkos ten toch minstens gelijk kunnen zijn aan die van 1971. Zowel de bezetting van de gereedgekomen bebouwing in het Hoog Catharijnegebied als die van de objecten van Nevamij is zodanig, dat deze beide deelnemingen ook in 1972 positief tot de resultaten zullen bijdragen, zo is de verwachting. EFFECTBNKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch effecten verkeer kwamen gisteren de volgende koer sen tot stand. Tussen haakjes staat de offi ciële slotkoers van gistermiddag. AKZO 64.20 (64.40) Hoogovens (67 60). Kon. OHe 114.40-114.70 (114.90). Philips 47.10- 47.20 (47.40). Unilever 141.30gb-141.S0 (142.20) KLM (126.50). Aandet I HAAG In het eerste kwartaal dit jaar is de Nederlandse pro- Ie van ijzer en staal t.o.v. de eenkomstige periode van het vori- aar aanzienlijk gestegen, terwijl iroduktie van de Europese Ge- ischap voor Kolen e« Staal in geheel een stagnatie te zien gaf. Nederlandse produktie van ruw steeg met 25.5 pet. of 209.000 tot 1 min. ton. De Nederlandse uktie van ruw staal nam met 14.5 ent (170.000 ton) toe tot 1.3 min. totale EGKS-produktie van ruw ls in het eerste kwartaal van dit met 0.8 pet. gedaald, t.o.v. de e drie maanden van het vorige terwijl de produktie van ruw een stijging van 1.5 pet. vertoon- )e Italiaanse produktie steeg met 3.5 en 12.4 pet. en de Belgische resp. 4.4. en 8.1 pet De Duitse uktie was resp. 6.6 en 5.4 pet. Over de winst is een prognose moei lijker te maken. Ir. Bijl: 'Er zijn nu eenmaal een paar onbekende factoren zoals het conjunctuurverloop en de voorgestelde investeringsmaatregelen van de regering. Vooizover zich nu laat beoordelen verwachten wij dat de winst op hetzelfde niveau zal liggen als de laatste twee jaren.' In het personeelsbestand zal waarschijnlijk dit jaar niet veel verandering komen. Per eind 1971 waren 10.300 man in dienst van de groep. Ir. Bijl toonde zich wat de vooruit zichten voor de wegenbouw in Neder land in het algemeen betreft niet zo optimistisch. 'Het ziet er niet zo flo rissant uit, ook in de utiliteitsbouw ligt het moeilijk, er is duidelijk een deuk merkbaar in opdrachten. Maar wat de HBG betreft zijn wij op langere termijn niet zo pessimistisch. De orderontvangst in de eerste maan den van 1972 is (in totaal gezien niet onbevredigend, maar deze is pngelijk verdeeld over de werkmaatschappijen. Voor 1972 staan, naast de gebruikelij ke modernisering van het materieel, weer enkele grote investeringen op het programma. Ten gevolge van enkele tegen gunstige voorwaarden afgeslo ten langlopende leningen en mede doordat werkkapitaal terugvloeide, was de liquiditeit per eind december 1971 ruim. (De Hollandsche Beton Groep meent, dat het, na de snelle groei in de afgelopen jaren ei? gezien de huidige conjuncturele situatie, nu in de eerste plaats nodig is om tot een actieve consolidatie te komen. Met deze op merking bedoelt de leiding dat zij er naar streeft, de groep op evenwichtige wijze te versterken en de efficiency van de organisatie te verhogen. Actieve consolidatie sluit echter niet uit, dat nieuwe bedrijven zich bij de groep aansluiten of dat andere vor men van samenwerking met derden tot stand zullen komen of dat bij het bestaand terrein aansluitende nieuwe activiteiten door ons zullen worden aangevangen. De doelstelling van de werkmaat schappijen blijft gericht op een even wichtig uitgroeien tot een omvang waarbij elk op haar gebied kan con curreren met andere West-Europese maatschappijen. 'De samenwerking moet het ons mogelijk maken' zo meent de raad van bestuur om in de voortdurend veranderende markt in en om Nederland elk voorkomend bouw- grond- en water- en wegenwerk of type installatie tot stand te bren gen. Zoals gemeld heeft de HBG in 1971 een netto resultaat behaald van 15.8 min. wat ten opzichte van het vooraf gaande jaar een stijging van 8 pet. betekent. Het achterblijven van de winststijging ten opzichte van de omzetontwikke ling werd in hoofdzaak veroorzaakt door de sterke loon- en prijsstijgin gen, terwijl ook de daling van de investeringen van invloed begon te worden. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend uit te keren van 4.20 per aandeel van 20, rekening houdend met het reeds betaalde interimdivi dend van 1 zal het slotdividend ƒ3,20 bedragen. Aandeelhouders kun nen hierbij kiezen om in plaats van dit contante slotdividend aandelen ten laste van de agioreserve te krijgen en wel in zodanige verhouding dat het bezit van telkens 50 aandelen recht geeft op verkrijging van 3 nieuwe aandelen. Over 1970 kon het slotdivi dend ad ƒ3.60 ook in aandelen wor den opgenomen en wel in de verhou ding van 1 nieuw aandeel op 20 oude aandelen. DEN HAAG Eerste Nederlandsche- Nillmij stlt voor over 1971 een divi dend uit te keren van 5 per aandeel van 20 (v.j. 5 plus 5 pet. stockdivi dend). Hierop is in december jl. reeds een interim-dividend van ƒ2 per aandeel beschikbaar gesteld, zodat het slotdividend 3 zal bedragen. De geconsolideerde winst vóór belas tingen bedroeg in 1971 ƒ41 min, 2 pet. meer dan over 1970. De netto winst steeg met 4 pet. Deze resultaten liggen iets hoger dan in november in een tussentijds bericht werden voor speld. Toen werd een vrijwel gelijke winst tegemoetgezien. Aan de op 6 juni te houden jaarver gadering zal worden voorgesteld voor de houdstermaatschappij van het con cern de naam Ennia in te voeren. Mettertijd zal ook een aantal werk maatschappijen van de groep het woord Ennia in de naam opnemen. De resultaten van het levensverzeke ringsbedrijf waren goed. In het scha deverzekeringsbedrijf werd verlies ge leden. De overige activiteiten, nog van beperkte omvang, leverden een wederom toegenomen winst op. PRODUKTIE De produktie aan nieuwe levensverze keringen bedroeg in 1971 ƒ2598 min, en stijging van 7 pet. t.o.v. 1970. Het verzekerd bedrag kwam met een netto vooruitgang van 1195 min. op bijna 15 mlrd., een stijging van 9 pet. Inmiddels is het verzekerd bedrag de 15 miljard grens gepasseerd. Het totale premie-inkomen uit levens verzekeringen bedroeg vorig jaar ƒ335 min, een toeneming van 11 pet. Het beschikbare bedrag voor rente standkortingen en winstaandeel voor polishouders beliep ƒ43 min. Het premie-inkomen uit schadeverze keringen steeg in 1971 met 27 pet. tot 183 min. De kosten van het gehele concern, exclusief provisies, namen met 20 p_ct toe. Bij de beoordeling van beide laatstgenoemde percentages moet in aanmerking worden genomen dat de 'oude Zwolsclie' groep in 1971 tot het concern is toegetreden. Ver. Bedrijven Bredero heeft de bru to resultaten in 1971 zien stijgen van ƒ15.5 min. tot ƒ22.4 min. In dit laatste cijfer is een bijzondere bate van ƒ5.8 min. begrepen, gevolg van de verkoop van de deelneming in Land Lease te Sydney. Het netto resultaat bedroeg ƒ6.2 (5.7) min en de omzet van ƒ358 380) min. De vooruitzichten voor 1972 zijn van dien aard, dat mag worden gerekend met een overschot minstens gelijk aan dat in 1971. Aan de kwaliteit van de orderporte feuille is meer aandacht besteed dan aan het volume van de omzet, aldus het bestuur. Het bedrag aan investe ringen was in 1971 9.7 min. Tegeno ver 14.1 min. In 1970. De liquiditeit is verruimd van 19.5 min. tot 46.3 min. zodat voor investeringen, die op korte termijn kunnen leiden tot hoge rendementen onmiddellijk middelen Asbcst0h Corp. beschikbaar zijn. canada Fund Consol Bathurst VAST GOED HuskyTar Chem Het met Ver. Bedrijven Bredero ver- Nat. Gas bonden Bredero Vast Goed heeft het Mass Ferguson netto resultaat in 1971 zien toenemen "heil canada" van ƒ1.56 min. tot ƒ1.88 min. De idem Warrants g Gedaan; b Bieden; L Laten; n Nom. Indust. Sporen Utll. Obi. Mods 20 april 966.29 272.19 109.50 73.80 393.3 21 april 963.80 271.66 109.38 73.65 394 6 24 april 957.48 268.88 108.80 73.56 395.C Aand. Obi. Tot. II. L. 20 april 18.190 1.756 575 "27 21 apr. 18.200 22.200 1.750 671 763 24 april 14.650 19.600 848 446 101 Koersen in Montreal 65 44 9%b 12'.* 16 li Tarwe mei juli sept. 24/4 158 >4 147% 148% 351% 356% 355V* JSTERDAM Tussen Hoechst Holland en Wagemakers' Lakfa- Dken in Breda is in principe overeenstemming bereikt over samen- in die vorm, dat Hoechst Holland alle aandelen van Wage- tfers' Lakfabrieken zal overnemen. Uitgangspunt van het overleg een, dat Wagemakers' Lakfabrieken op verschillende terreinen (iet bijzonder op het gebied van poederlakken over specifieke nschap en ervaring beschikt. LUXEMBURG/ROME De ministers van buitenlandse zaken van de EEG-landcn zijn in Luxemburg met hun collega's van Groot- Brittannië, Ierland, Noorwegen en Denemarken voor de derde maal bijeen gekomen om de in oktober te houden Europese topconferentie van de vergrote EEG voor te bereiden. Het belangrijkste onderwerp van gesprek is de wijze waarop de economische en monetaire unie van het 'Europa van de Tien' in een stroomversnelling kan worden gebracht. VNU stelt voor het dividend over 1971 vast te stellen op 4.20 per sept 1293? gewoon aandeel van 20 (v.j. 4). Als interimdividend werd reeds 2 Haver uitgekeerd. De omzet van VNU steeg "®l 86 met bijna 12 pet tot meer dan 550 sept. 68 min en de beschikbare winst per gewoon aandeel na belastingen is ge- Sojabonen stegen met ruim 5 pet. De tot dusver- Jull 357i? re in 1972 behaalde resultaten zijn aug. 356% merkbaar beter dan die van de over eenkomstige periode in 1971. WINNIPEG A. L. van Beek (groothandel in ta- Rogge bak) ziet zich genoodzaakt het divi- JJgj» "JJJ dend over 1971 op 6 pet te brengen jUu io2%b ïoiy.b (v.j. 9 pet). Nadat in november reeds was meegedeeld dat de winst over flg M 1971 achter zou blijven bij die over Jun 69,ib 69% 1970, bleek kortgeleden dat uit de oict. 70 70n financieringsverhouding met een over- zeese relatie een groter verlies zou ontstaan dan zich eerst liet aanzien. Dit heeft het uiteindelijke winscijfer verder nadelig beinvloed. Schokbeton zal over 1971 een divi dend declareren van 10 (15) pet ln contanten. acf industries Nierstrasz zal voorstellen over 1971 ^ïrco een onveranderd dividend uit te ke- A|[,^ co oTAm. ren van 10 pet op de gewone aande- American Brand* jen American Can. De Nederlandsche Scheepvaart Unie E^ctr.^ower wil over 1971 een onveranderd divi- Am Metai ciima* dend uitkeren van 7 per aandeel Am Motors t an Am Smelt van nom. 50. Gerst mei juli okt. Lijnzaad mei juli juli Cacao Loco C, Loco B mrt. mei Woltops loco mei Suiker c loco mei 42.25-20 42.00-41.95 32.40-45 42.50b-60L 42 20-25 32.12-10 28% 27-% 24.95 25.62 7.50 7.46g 7.54-óOg 178-182'vL ANTWERPEN 112% mei 14.15b juni 14.15b Juli 13.95b LONDEN Metalen cu per ton 14.20b 14 00L 13.75L NEW YORK n rond 250 medewerkers behaalde imakers een familievennoot- in 1971 een omzet van 15 1970 13) miljoen. Het produktie- Ha< ramma van de in 1848 opgerichte rneming omvat behalve poeder- ïn ook lakken voor de bouwnij- -me eid en de industrie en autorepa- tan) lakken. al ten aanzien van de omzetont- eling van poederlakken heeft optimistische verwachtingen. Een de milieuhygiëne belangrijk facet deze ontwikkeling is, dat poeder en geen organische oplosmiddelen tten, waardoor bij het gebruik deze lakken geen luchtverontrei- ig ontstaat. 8REIDING enwerking met Hoechst heeft Wagemakers het voordeel, dat mede een belangrijke uitbreiding van haar werkzaamheden gerealiseerd kan worden. Dit niet alleen dankzij de internationale organisatie van Hoechst, maar ook gezien de te ver wachten steun van de research-activi- teiten van Hoechst Wagemakers zal als dochtermaatschappij van Hoechst Holland haar werkzaamheden met de tegenwoordige personeelsbezetting en onder de huidige directi voortzetten. .Hoechst Holland heeft in Nederland ca. 2500 man personeel. De omzet (excl. Wagemaker) bedraagt ongeveer 630 min. De onderneming heeft in ons land een drietal produktiebedrij- ven, nl. in Vlissingen (fosfor en DMT), in Breda (polystyreen) en in Weert (foliën en kunststofplaten). Hoecht Holland maakt deel uit van het grote Duitse chemische concern Farbwerke Hoechst. dat vorig jaar een wereldomzet had van DM 12,9 mrd. Het concern telt ca. 136.000 werknemers Op dit punt reeds verschilde Frankrijk van mening met haar 9 partners waar Frankrijk, bij monde van Maurice Schumann, voorstander was van maat regelen die de eenheid zouden bevor- den, benadrukken de overige ge sprekspartners met als woordvoerder de Britse minister voor EEG-aangele- genheden. Geoffrey Rippon, het nau we verband tussen de economische éénwording en integratie in de regio nale, sociale Industriële en technologi sche sferen. Verder zullen de discussies zich waar schijnlijk toespitsen op de instelling van een op federale leest geschoeid Europees reservefonds. In de huidige plannen van de Zes is de instelling van zo'n fonds als middel tot een monetaire en economische integratie niet opgenomen. De president van de EEG-commissie, Sicco Mansholt, zal echter vermoede lijk aandringen op de vaststelling van een datum, waarop het reservefonds zal moeten gaan functioneren. Het fonds zal moeten voorzien in voldoen de liquiditeiten waardoor de weg tot één enkele Europese munteenheid vergemakkelijkt wordt. CONVERTIBILITEIT In Rome zijn de ministers van finan ciën en economische zaken in confe rentie bijeen om de hervorming van het monetaire systeem in de wereld te bespreken. De belangrijkste agenda punten zijn de kwestie van de conver tibiliteit van de dollar en de steeds belangrijker wordende rol van de spe ciale trekkingsrechten (sdris of z.g. papiergoud) als eventueel monetair reservefonds. Een ander punt van discussie is de wijze, waarop deze sdr's aan ontwikke lingshulp in het algemeen kunnen worden gekoppeld. Daarnaast zullen de Europese bewindslieden zich bezig houden met de aspecten van het systeem van de verkleinde bandbreed tes der Europese wisselkoersen, dat gisteren van kracht is geworden. De munteenheden van de lidstaten mo gen thans slechts schommelen binnen een grens van 2,25 (was 4,5) pet. De valuta's van de toekomstige EEG-le- den zullen later aan de nieuwe band breedte worden aangepast. Overigens is de invoering van de 2,25 pet mar ges niet van invloed op de deviezen markten, aangezien de munteenheden van de lidstaten zich al binnen de nieuwe limiet bewegen. WASHINGTON De Amerikaanse prijzencommissie zal binnenkort een aantal belangrijke prijsmaatregelen nemen, zo heeft voorzitter C. Jackson Grayson verklaard. Het resultaat zal zijn dat er honderden miljoenen dol lars van de prijzen zullen afgaan en dat de prijzen van enkele der grootste bedrijven in het land zullen worden verlaagd. Deze verlagingen zullen uitmonden in terugbetalingen aan bekende afnemers of in verlaagde prijzen op markten waar de afnemers niet kunnen wor den geïdentificeerd. Tel Tel Anaconda Armco Steel Atlant Richfield Be!hl*Steel Boeing Burroughs r Can Pacific Ry DEN HAAG Een groot, niet nader ceiCoofAm genoemd, Brits concern wenst in Ne- ch"ap Ohio Ry derland bedrijven in de voedselsector Chrysler te kopen. Het is onbelangrijk tot cities service welke branche van de voedselindus- colfindu«tr?e« trie de bedrijven behoren, maar de comiuonw Edison voorkeur wordt gegeven aan bedrijven cons Edison met bekende merknamen. Bovendien conto?" heeft men het liefst bedrijven, die curtiss Wright a kunnen worden uitgebreid en op Eu- curtiss Wright a ropese schaal kunnen worden ontwik- Dow Chemical keld. Dupont de Nem Een Iers hotelconcern wil een hotel in Amsterdam kopen. Het moet een Eastman Kodak groot hotel zijn met minstens 100 First Ntt City kamers. De voorkeur gaat uit naar een hotel, waarvan alle kamers zijn voorzien van een bad cn dat zich p ertoe leent opgenomen te worden in Allegheny pow s vakantiereizen en tevens voor alge- Akiona mene doeleinden geschikt is. Amstedlnd Dit zijn 2 concrete aanvragen die de Ark Louis Gas Nederlands-Britse Kamer van Koop handel heeft ontvangen. Er is daar naast grote Britse belangstelling voor cigar»** de overneming van Nederlandse on- Burlington ind dernemingen in diverse sectoren. Die belangstelling is sterk gestimu leerd door de a.s. toetreding van En- seland tot do EEG. SS',™» mm—mmmmmmMCerfO Kon. Olie noteerde op 24 april 136%-*,* Comlnco <36Unilever 144%-% (44>i-%): Phi- Cont Telephone lips $14%-% (14%-%) en KLM 39 (39%). Corn Products Opgave duPont. Glore. Forgan. Crossbow Fund 47 46% 32 31% 23% 22% 169% 170 15% 15% 61 62% 58% 59 4e 57% 57% 36 34% 40% 40% 64% 64% 22% 21'i 34% 34% 25% 25% 32% 33% 26 26% 26% 26 33% 32% 116 116% 56% 57% 21% 21% 28%' 26% 15 14% "40% 40% 24% 24% 56% 87 12% 12% 37% 36% 31% 31% 7% 7% 15% 15% 3% 3% 12.01 11.98 30% 29% 28% 27% 21% 21% 35% 35% 8.24L 826L Gen Electric Gen Fonds Gen Motors Gen Publ Utll Gen Tel 4 El Getty Oil Gllctle Olm bel Bros Goodvcar T 4 R Gulf Oil Illinois Centr Int Busin Mach Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper Int Tel 4 Tel Johns Manvill# Martin Marietta May Dep Stores Mc Donneli Mobil Oil Corp Nat Biscuit Nat Cash Reg Nat Distillers Nat Gypsum Nat Steel North Am Rockw Gen Cigar Int Bnk for Ree Int Fluv Frag Int Tech Fund Int Paper 1$ 4) Insilco Corp Interspar Inv Select Fund 79% 73% 45% 44% 30 29", 61 31% 17% Olln Mathleson Pac Gas 4 El Penns NY Tr PepsIco Phelps Dodge Philip Morris Phillips Petr Procter 4 Gambl Radio Co of Am Republic Sicel Reynolds Ind Royal Dutch Petr Sears Roebuck Shell 01) Southern Co Southern Ry Sperry Rand Stand Oil Calif Stand Oil Indiana Stand Oil NJ Studebaker Sunray DX Oil Texaco Texas inst Transamorlca Union Carbide Union Pac KR United Aircraft United Fruit US Steel West Union Tel Westlnghouse El Woolworth Bra 1 Traction 18% 19% 101% 101 34% 34% 55% 55'. 64% 84% 71% 70% 44 44% 46% 46% 18% 39% 13% 26)1 19% Nat Can NY Centr a North West B 11 Philips Co 26% 99',«b 99%h 65 63% 13.73 13.71 59 53% 17% 17% 51.90 51.80 3.73L 3.39 Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger Lcasco Lone Star Cement Lehman Madison Fund 41% 41% 24% 24% 39% 39 22% 21% 26% 25% 17V. 17% Occidental Petr Santa F6 Ind Southern Pac Siandard Brand* Sterling Drug 35% 50% 50% Candy UCIF Unilever Union Elect United Corps United Gas <4% 44% 4.97 4.97 44%b 44V*b 17% 17% 9% 9% 43% 42% Western Bancorp 34% 34%

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13