Aanval op Saigon verwacht IRA verschanst zich in Derry tegen Engelsen Portugees Guinee is eoeo Noorse socialisten massaal voor EEG gedeeltelijk 'bevrijd' Athene ook boos op VS na vlucht van Mangakis 1 Chili: VN geven partijdige voorlichting UNCTAD Weer studentenrellen in Parijse binnenstad Praag doet aanval op Franse contra-spionage Lybië wil Malta echt onafhankelijk Keizerin Farah hekelt politie J Astronauten Peru gelijk met Roemenië Zuidafrikanen gaven Brit 'hersenspoeling' TROUW/KWAKTET ZATERDAG 22 APRIL 1972 SAIGON (UPI, Reuter, AP, AFP) Een aanval op Saigon, eens voor onmogelijk gehouden, kan het uiteindelijke doel zijn van het Noordvietnamese offensief, zo wordt in militaire kring in de Zuid- vietnamese hoofdstad aangenomen. De Zuidvietnamese commandan ten hébben honderden reserve-troepen uit andere delen van het land naar Saigon overgebracht om de defensie van de stad te versterken. Noordvietnamese strijdkrachten, die de meest geconcentreerde Amerikaan se bombardementscampagne uit de ge hele Vietnamese oorlog trotseerden, 2ijn gisteren uit de oerwouden en rubberplantages te voorschijn geko men voor een nieuwe reeks acties in de corridor teil noorden van Saigon en in de Centrale Berglanden. De noordelijken zijn nu Saigon ten noordwesten op 65 km genaderd en ten westen van de hoofdstad op 55 km. Een Amerikaanse generaal in Sai gon verklaarde: 'Ik heb altijd wel gedacht dat Saigon het voornaamste oogmerk was van de Noordvietname- zen'. Maar president Ngoejen Van Thieu blijft optimistisch. Hij beweerde dat de tegenstander 250.000 man had inge zet en nog niets had bereikt in deze strijd 'oo leven en dood'. De presi dent verklaarde: 'Wij zijn vast beslo ten de communisten te weerstaan en hen terug te jagen naar Noord-Viet- nam'. Hij voegde eraan toe: 'Ze zullen worden verslagen, net zoals in 1968 en in de afgelopen 17 jaar'. AN LOC Op het moment dat Thieu zijn opti mistische visie gaf vielen Noord vietnamese eenheden van vier kanten de provinciehoofdstad An Loc. 95 km ten noorden van Saigon, aan. De Zuidvietnamezen zijn echter van plan tegen elke prijs de stad te behouden, uitsluitend om politieke redenen. De stad is reeds voor drie-kwart ver woest, maar de Zuidvietnamezen blij ven er stand houden. Uit buit ge maakte documenten zou hen gebleken PARIJS (Reuter) In de Franse hoofdstad is het vrijdagavond op nieuw tot heftige botsingen gekomen tussen betogende studenten en de rel- lenpolitie, de CRS. De studenten de monstreerden tegen de sluiting van de faculteit in Vincennes. De studen ten uit het Quartier Latin in Parijs wilden in de faculteit der letteren een protesbbijeenkomst houden. Maar toen zij de faculteitsgebouwen wilden betreden was de toegang ge blokkeerd door dc CRS. Al gauw ontstond een verhitte vechtpartij, die deed denken aan de meidagen van 1968. De woedende betogers bekogel den de politie met stenen, wierpen barricaden op en gebruikten daarvoor ook nu weer auto's. De politie trad op met de knuppel en traangas. 13 perso nen werden opgepakt. Omtrent het aantal gewonden is geen informatie verstrekt. De faculteit van Vincennes werd ge sloten na felle betogingen van studen ten, die zich tegen de onderwijsher vormingen verzetten van de Franse PRAAG (AP. UPI) Het Tsjecho- slowaakse partijdagblad Roede Prawc heeft Georges Vaugier, een functiona ris van de Franse ambassade m Praag ervan beschuldigd een lid van de geheime politie te hebben mishandeld toen deze Vaugier kwam arresteren wegens spionage. Vaugier is door de regering in Praag uitgewezen. De uit gewezen Georges Vaugier was volgens het Tsjechoslowaakse persbureau op 9 april betrapt 'op het moment dat hij zeer geheime documenten in ont vangst nam die inlichtingen bevatten over het Tsjechoslowaakse vijfjaren plan en de COMECON'. Toen Vaugier werd gearresteerd verzette hij zich door jiu jitsu, karategrepen te gebrui ken en schoppen uit te delen, zo schrijft Roede Prawo. Roede Prawo heeft in een artikel voorts opgemerkt dat de Franse con tra-spionagedienst Oosteuropese bur gers martelt die weigeren Franse agenten te worden. Volgens het blad worden 'mensen die Zij niet kunnen overhalen voor hen te werken uitge kleed en gemarteld tot zij bewusteloos rken'. zijn dat de Noordvietnamezen van An Loc hun hoofdstad in het zuiden willen maken. Het provinciestadje dreigt nu één grote puinhoop te wor den niemand weet hoeveel doden en gewonden er onder de ruïnes lig gen om dat het nooit in de handen van de noordelijken mag vallen. Het Zuidvietnamese Rode Kruis heeft om een bestand van 24 uur voor An Loc gevraagd om de gewonde burgers te kunnen evacueren. Maar het inter nationale Rode Kruis kon weinig uit richten, omdat het moeilijk bleek contact te krijgen met de strijdende partijen. Mevrouw Ngoejen Thi Binh, de minister van buitenlandse zaken van de Viet Cong, verklaarde in Pa rijs dat 'er geen mogelijkheid was' het offensief voor 24 uur te onderbre ken'. De strijd wordt door beide zij den voortgezet. Er is geen mogelijk heid het offensief te onderbreken', zo zei zij. Een deel van de Noordvietnamese troepen is om het betwiste An Loc heengetrokken en langs hoofdweg 13 verder in de richting van Saigon opgerukt. Ze veroverden zaterdag een Zuidvietnamese regimentspost bij Dau Tleng, 65 km ten noorden van de hoofdstad. Het weer hindert de Ame rikaanse luchtmacht bij de massale bombardementen op de vijandelijke eenheden. De troepen van Hanoi en de Viet Cong veroverden verder in het Centrale Bergland een basis, die van vitaal belang wordt geacht voor de verdediging van de steden Kon- toem en Pleikoe. Men neemt aan dat de Noordvietnamezen ook Pleikoe wil len innemen. PROTESTEN De verheviging van de oorlog in Viet nam heeft tienduizenden mensen in Amerika en Europa de straat op ge bracht. Ondanks kou en regen trok ken in New York ongeveer 35.000 mensen door de stad om te proteste ren tegen de oorlog. In San Francisco waren het er ongeveer 30.000, die luisterden naar protesten van de film ster Jane Fonda en de Zwarte Panter Bobby Seale, terwijl zïj ook op de band opgenomen toespraken konden horen van Angela Davis en mevrouw Ngoejen Thi Binh. In Los Angeles waren 12.000 mensen op de been. Ook in West-Berlijn, Zurich, Stockholm en Barcelona werd gedemonstreerd. De gouverneur van de staat Califor- nië, Ronald Reagan, heeft verklaard dat president Nixon de mogelijkheid van het gebruik van kernwapens in Indo-China niet moet uitsluiten. 'Ik zou graag willen dat de vijand ieder uur en iedere dag zich afvraagt wat de Verenigde Staten precies zullen doen om hun soldaten te beschermen', zo zei hij. VALETTA (Reuter, UPI) De Lybi- sche leider, kolonel Muammar Gadda fi, heeft het Maltezer volk beloofd te zullen blijven helpen bij het 'werke lijk onafhankelijk worden. Dit werd gisteravond bekend gemaakt in een communiqué, dat uitgegeven werd een dag nadat de Lybische leider en Mal ta's premier, Dom Mintoff, elkaar hadden ontmoet in Tripoli. De twee landen beloofden verder te zullen samenwerken om het Middel landse zee-gebied vrij te houden var de vloten van de 'super mogendhe den'. Verder dankt Mintoff president Gaddafi 'voor de steun die de Lybi sche Arabische republiek gegeven heeft aan het Maltezer volk'. Mintoff heeft nauwe betrekkingen aangeknoopt met Lybië, sinds hij afgelopen juni aan de macht kwam Lybië gaf 5 miljoen dollar financiële hulp en gaf een kwart miljoen dollars aan medi sche hulp. Inmiddels is Mintoff naar Luxemburg vertrokken voor een gesprek met mi nisters van buitenlandse zaken van de EEG vandaag. De Maltezer premier hoopt de tariefsafspraken met de EEG te verzachten ten einde zijn land adempauze te geven zich economisch sterk te maken voor het zijn poorten openzet voor hoog geïndustrialiseerde landen. ATHENE (Reuter, DPA) De Griekse bewindhebbers willen een herziening van de regeling met de VS over het gebruik van luchtmachtbases door Amerika in Griekenland. De Griekse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Chrisitan Xanthopoelos-Palamas heeft zaterdag meegedeeld dat een Grieks-Amerikaanse commissie is ingesteld om na te gaan of de Griekse wetten en de souverelniteit van Griekenland voldoende worden gewaarborgd. Het geschil over de Amerikaanse bases is ontstaan door de vlucht van de voor waardelijk in vrijheid gestelde professor George Mangakis. Deze vertrok kort geleden met een Westduits militair vliegtuig naar de Bondsrepubliek, waarbij gebruik werd gemaakt van een Amerikaanse basis in Griekenland. Xanthopoelos-Palamas heeft verklaard dat de militaire autoriteiten van de lucht machtbasis zonder medeweten van de Amerikaanse ambassadeur in Griekenland hebben gehandeld. Ambassadeur Henry Tasca was, blijkens diens verklaringen, niet bij de ontsnapping betrokken geweest. In Bonn is inmiddels gevolg gegeven aan de Griekse eis de Westduitse ambas sadeur Peter Llmbourg uit Athene terug te roepen. Het Griekse bewind liet zaterdag weten noch rechtstreeks, noch indirect toestemming tot het vertrek van Mangakis gegeven te hebben. In Bonn was gesuggereerd dat een stilzwij gende afspraak met Athene was gemaakt over de 'ontsnapping' van Mangakis, die nu In de Bondsrepubliek rechten gaat doceren. De Westduitse CDU/CSU heeft een Interpellatie over de kwestie Mangakis in de Bondsdag aangevraagd. BUITENLAND T3/1 OSLO (Reuter, UPI, DPA) De Noorse premier Trygve Br heeft de steun van de overgrote meerderheid van zijn sociaal-del cratische partij gekregen voor zijn plannen Noorwegen de EEG nen te loodsen. Op een buitengewoon congres in Oslo werd met 227 tegen 73 stemmen voor toetreding tot de EEG gestemd. Er werd een resolutie aangenomen waar in de Noorse kiezers worden opgeroe pen bij de volksstemming van 24 en 25 september te stemmen voor aan sluiting bij de EEG. Evenals in Engeland is de kwestie van toetreding een omstreden zaak in Noorwegen. De partij van premier Bratteli wordt door 43 procent van de kiezers gesteund. Onder de Noorse grondwet moet een voorstel tot ratifi catie van het toetredingsverdrag, dat na het referendum aan het parlement wordt voorgelegd door driekwart van de 150 parlementsleden worden goed gekeurd. Addeke Boerma, het hoofd van de voedsel- en landbouworganisatie van de VN (FOA) heeft in een vraagge sprek voor de Westduitse radio ge waarschuwd dat de landbouwpolitiek van de EEG de Europese gemeen schap wel eens tot een exclusieve club zou kunnen maken. Dit zou fnuikend zijn voor de arme landen in de Derde Wereld, aldus Boerma. Volgens Boer ma bestaat het gevaar dat de EEG gaat streven naar een landbouwpro- duktie die op voorziening van eigen behoefte is gericht Dit zou discrimi natie kunnen brengen jegens de rest van de wereld, waarvan de 'niet-be- voorrechten in de arme landen het meest te lijden zouden krijgen,' zei Boerma. MANSHOLT Dr. Sicco Mansholt, de president van de EEG-Commissie heeft verklaard dat de wereld het niet zal overleven als Europa en de rijke landen probe ren hun huidige welvaartsniveau te handhaven en op te voeren. Mansholt herhaalde zijn opvattingen op de EEG-conferentie in Venetië, waar tal van afgevaardigden zich hebben gebo gen over industriële en sociale proble men betreffende de toekomst van de Europese Gemeenschap. zijn en de politieke moed opbreJ zich aan te passen aan 'een werelq zijn grenzen heeft', zei Mansholt! riep op tot beperking van de bi kingsgroei en waarschuwde dat 1 wel er wel voldoende grond is j verhoging van de voedselprodu het vereiste water en de nodige a gie ontbreken. 'Zelfs met goede] sten verslechterd de situatie ie| dag', aldus Mansholt. Europa moet de wereld tot voorb TEHERAN (AP) Keizeril Farah Diba heeft de Perzisch! politie ervan beschuldigd, dij zij 'slecht gemanierd en genadd loos is en onnodige gunstel bewijst aan koninklijke auto stoeten en eigenaars van grotj auto's. In een gisteren uitgeg^ ven verklaring maakte de keize rin bezwaar tegen de harde bq handeling van het publiek doof de politie. 'Vaak, als wij voorbij rij dei duwen politie-agenten mensej ook kinderen, weg in hun ijveh ons te dienen. Dit is geef dienst. Helaas hebben sommlgf agenten nog steeds het onjuistf idee dat sommige personen be langrijk zijn. Darom krijgef grote en luxe auto's «en gunstl ge behandeling en worden klef nere, goedkopere wagens aang< houden. De verkeerspoliti] haast zich naar verkeerslichte om die voor ons op groen zetten. Wij kunnen die diem niet aanvaarden. Dit uiterlijÊ vertoon bewijst ons slechtf diensten', aldus de verkiarinj van de keizerin. VN-diplomatenbrachten illegaal bezoek De oorlog in Indo-China woedt voort. Deze Zuidvietnamees probeert de moeder van een gesneuvelde jongen met zachte drang weg te leiden van het graf van haar kind. BELFAST (Reuter, UPI) Zwaarbewapende leden van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) hebben gisteren versterkingen van zandzakken opgeworpen rond de rooms-katholieke wijken in Londonderry. Ze verwachten een grootscheepse invasie van Britse troepen. 'Het besluit daartoe is genomen. Ze wachten nog slechts op een voorwend sel, maar dat zullen ze spoedig gevon den hebben', zo zei een IRA-voorman. William Whitelaw, de Britse staatsse cretaris voor Noord-Ierland, ontkende echter dat een massale actie van het leger in de door de IRA beheerste Vervolg van pagina 1 Intussen duren de kleine menselijke ongemakken natuurlijk voort. De grootste ergernis is het stof, dat alles doordringt en nergens helemaal af te krijgen is. Toen Duke weer eens met matig succes probeerde een camera lens stofvrij te krijgen verzuchtte hij dat hij eigenlijk een borsteltje nodig had om het borsteltje af te borstelen. En als John Young thuiskomt zal hij geen sinaasappel meer aanraken. Hij moet net als Duke op medisch voorschrift meer sinaasappelsap drin ken dan hij leuk vindt, en klaagt dat het hem maagzuur bezorgt. Met veel drinken en extra kaJiumzouten wilden de ruimtevaart-artsen de hartonregel- matigheden voorkomen die de vorige Apollo-bemanning bij grote inspan ning nogal hinderden. Dat is gelukt, maar dan wel ten koste van Youngs maag: 'Ik hou echt wel van een sinaasappel op zijn tijd, maar ik ver tik het om erin begraven te worden.' In Houston heeft men het afgelopen weekeinde nog lang zitten dubben over de enige wetenschappelijke te genslag, het sneuvelen van de kabel naar het systeem van thermometers in een drie meter diep gat, waarmee men had willen bepalen hoeveel warmte er door de maanbodem van binnen naar buiten gaat, en hoe warm het dus helemaal binnenin moet wezen. Apollo 15 deed dat experiment voor het eerst, en daaruit leek te moeten worden afgeleid dat de maan veel warmer was dan men dacht. Een bevestiging hiervan had de eerste pri oriteit, in vergelijking met de andere instrumentele proeven. Zeker omdat het landingsterrein van Apollo 16, in het hoogland van de maan, represen tatief wordt geacht voor driekwart van het oppervlak. Maar het experiment was niet te red den. Men heeft nog overwogen, de kaïbel te demonteren en in de maan lander (ongehinderd door de stugge handschoenen van het ruimtepak) weer te repareren. Maar dat bood een geringe kans op succes, veel tijdver lies, en het risico van kortsluiting bij de montage. Volgende keer beter, was de eindconclusie van Houston. Er gaat tenslotte nog een laatste Apollo naar de maan. En dan zal er voortdurend iemand bij het televisie scherm opletten of er niet over kabels wordt gestruikeld. Naar huis Omstreeks tien uur gisteravond kwa men Young en Duke voor het laatst terug in hun maanlander. Om half drie vannacht moesten zij opstijgen, om daarna in versneld tempo naar huis terug te keren. In velband met de verloren tijd vóór de landing wordt de periode van experimenten in een baan om de maan drastisch be kort Morgenochtend om kwart over drie vertrekt men richting aarde, waar de drie astronauten donderdaga vond kwart voor negen in zee moeten plonzen. wijken op handen is. 'Er wordt teveel zonder reden gepraat over het inscha kelen van troepen en het oplossen van de problemen door militaire ac ties', aldus Whitelaw op een bijeen komst van de Conservatieve Partij in Engeland. 'Ik zal me niet in paniek laten brengen of laten verleiden tot operaties die veel slachtoffers onder vrouwen en kinderen zullen vergen. Maar ik zal niet aarzelen om te doen wat gedaan moet worden op het juis te ogenblik' zo vervolgde hij. Gemaskerde IRA-mannen met machi nepistolen controleerden al het ver keer naar en uit de rooms-katholieke Bogside- en Cregganbuurten. Ze noteerden de autonummers en schre ven de adressen van de bestuurders op. Een reiziger rapporteerde dat er de laatste dagen een koortsachtige activiteit heerst in deze wijken. De barricaden van uitgebrande autowrak ken hebben een permanenter karakter gekregen door het gebruik van stuk ken beton. In de Rossville straat, vlakbij de plaats waar bij de demon stratie op 'bloedige zondag' (30 janua ri) 13 burgers werden doodgeschoten, is een observatiepost van de IRA met schietgaten gebouwd. Journalisten, die met toestemming van de IRA in de wijken rondkeken, meldden dat groepen jonge mannen en vrouwen worden geoefend in het gebruik van automatische wapens en explosieven. Het Britse leger zegt over inlichtingen te beschikken dat de twee concurrerende IRA-vleugels hun geschillen zullen begraven en eendrachtig zullen optreden in het geval van een aanval van het Britse leger. In de wijk Bogside is gisteren een Britse soldaat in het been geschoten door sluipschutters, nadat gisteren rellen uitbraken waarbij rooms-katho- lieken en protestanten betrokken wa ren. Beide groeperingen begonnen elkaar met stenen te bekogelen, waar op de politie en het leger ingrepen. Zaterdagavond overleed de 11-jarige rooms-katholieke jongen Frank Rown- tree in het ziekenhuis. Hij had schot wonden in het hoofd opgelopen tij dens een vuurgevecht tussen Britten en sluipschutters. Volgens een rooms- katholiek parlementslid was de jon gen gedood door een Britse rubberko gel, waarin volgens hem iets van metaal was ingebracht om het projec tiel zwaarder en dodelijker te maken. De Britse legerwoordvoerder heeft dit ontkend. In Belfast is zaterdag een man op straat doodgeschoten. In Cullybackey, in het graafschap Antrim, is .het lijk gevonden van een 72-jarige boer. LOESAKA (Reuter) De dekolonisatie-commissie van de Ver< de Naties heeft verklaard dat een expeditie van drie VN-diploma) die een verboden bezoek aan Portugees Guinee hebben gebrachf teruggekomen met bewijzen dat een groot deel van het plattel! van deze Portugese kolonie in handen is van de bevrijdingsbewe^i NEW YORK, SANTIAGO (EFE, Reuter) Chili heeft bij secretaris generaal Kurt Waldheim van de VN geprotesteerd tegen partijdige voorlichting over de wereldhandelsconferentie (UNCTAD-3) in San tiago. De Chileense vice-minister van buiten landse zaken Andibad Palma heeft verklaard dat het voorlichtingsbureau van de VN diverse felle redevoerin gen die op de UNCTAD-conferentie dn Chili zijn gehouden vertraagd en ver minkt publiceert. Palma noemde als voorbeeld de openingstoespraak van president Salvador Allende. Deze was bekort tot 23 regels. Alle beschuldi gingen waren er systematisch uit ge schrapt, aldus Palma. Op de UNCTAD-3 zijn dit weekeinde de oude rivaliteiten en politieke me ningsverschillen aan dc oppervlakte gekomen tijdens de zittingen die door de 3000 afgevaardigden uit 441 landen in Santiago de Chili worden gehou den. Vrijdag brak het tumult in de conferentie los nadat China een felle aanval had gedaan op de VS en de Sowjet-Unie, die ervan beticht werden de Derde Wereld te plunderen, uit te buiten en te onderwerpen. Albanië sloot zich daarop bij de ver klaring van de Chinese afgevaardigde aan. De Amerikaanse vertegenwoordi ging protesteerde vervolgens tegen wat werd genoemd 'de serie politieke beschuldigingen, die als geweerscho ten worden gelost en die voorzien zijn van vermoeiende cliohé's over oorlogs hitsers, imperialisten en plunderaars.' BETOGING Na de Cinese verklaring moest de Chileense politie buiten het congres gebouw optreden tegen militante link se betogers, die een Amerikaanse vlag in brand staken, protestleuzen tegen de 'agressie' in Vietnam ten gehore brachten en demonstreerden tegen het Amerikaanse 'economische imperi alisme'. De betoging zou georgani seerd zijn door de MIR, de Chileense revolutionaire beweging van links, die maoïstisch geïnspireerd is. De Chileense rellenpolitie grendelde de toevoerwegen naar het UNCTAD- gebouw af en trad op met traangas en een waterkanon. Een auto bij het congresgebouw werd in brand gesto ken door de naar schatting 300 beto gers. BOEKAREST (Reuter) Het elftal van Peru, dat" een toernee maakt door Europa en volgende week woensdag ook in Rotterdam tegen Nederland speejt, heeft gisteren in Boekarest met 2-2 gelijkgespeeld tegen een Roe meens selectie-elftal. Peru nam in de 20ste minuut door Rojas de leiding. In de 52ste minuut vergrootte Cubil- las de voorsprong tot 2-0. Via een strafschop in de 66ste minuut kwam Roemenië door Tataru tot 2-1 terug (er was een overtreding begaan tegen Brososchi) en negen minuten later scoorde Marcu tot groot enthousiasme van de 15.000 toeschouewrs in het stadion van de 23ste augustus 2-2. Vijf minuten voor het einde miste aanvals leider Kun de kans op de zege. Hij kopte de bal over de lat. Het elftal van Peru speelde in de volgende samenstelling: Uribe; Trigu- eros, Chumpitaz, Velasquez, Manzo; Quesada, Cubillas, Mifflin; Munante, Rojas, Bailetti (Sotil). PAICG. De voorzitter van de dekolonisatie- commissie, de Tanzaniaan Salim, heeft gezegd dat de Portugezen in deze plattelandsgebieden alleen heer en meester zijn in de lucht en in de steden. De drie VN-diplomaten, de Ecuadori- aan Horacio Sevilla-Borja, de Zweed Folke Lofgren en de Tunesiër Kamel Belkhiria zijn deze week in de hoofd stad van Zambia, Loesaka, terugge keerd van een bezoek van een week aan bevrijde gebieden van de Westaf- rikaanse kolonie. Zij waren daaartoe uitgenodigd door de bevrijdingsbewe ging van Portugees Guinee en de Kaapverdische eilanden (PAIGG). Tegen dit bezoek heeft Portugal fel geprotesteerd en na afloop gezegd dat de VN-diplomaten door de guerrilleros op een dwaalroute zijn gezet. BOMMEN Maar" de diplomaten, die deel uit maken van de VN-commissie voor de kolonisatie die deze maand in Afrika zitting houdt, hebben verteld dat zij tijdens hun tocht vele keren dekking hebben moeten zoeken voor Portugese verkenningsvliegtuigen. 'Wij hebben bommen horen vallen, hoewel wij zelf nooit het doelwit van een bombarde ment waren', vertelde Horaoio Sevilla- Borja. De diplomaten hadden zich tijdens hun tocht in camouflagepak ken gestoken met een VN-insigne er op en hun baarden laten staan, zoals de vrijheidsstrijders dat plegen te doen. LONDEN (Reuter. UPI) De Britse fotograaf Quentin Jacobsen die vrij dag in Zuid-Afrika werd vrijgesproken van beschuldigingen van terrorisme, heeft in Londen verklaard dat hij 'werkelijk een hersenspoeling' had ge kregen van de Zuidafrikaanse veilig heidsmensen. 'Tijdens mijn zes maanden detentie heb ik meer van politie en ondervra gers geleerd over terrorisme en com munisme dan ik voor mogelijk had gehouden', zo verklaarde de journalist bij aankomst in Londen. De omstan digheden in de gevangenis waren vrij goed en het voedsel was toereikend, maar 'ze gaven me werkelijk een hersenpoeling, zodat ik op het laatst niet meer wist wat ik zei.' Bij een gelegenheid werd hij 78 uur achter elkaar verhoord en een andere keer 48 uur aan een stuk door. 'Zij namen mijn identiteit, mijn drijf kracht en mijn volwassenheid af', ver klaarde Jacobsen. Na een ondervra ging besloot de fotograaf zelfmoord te plegen met een oud scheermesje, dat hij zijn cel binnen gesmokkeld had. Het mislukte echter. En andere keer trachtte hij zich het leven te benemen door het bed op zich te laten vallen. 'Het resulteerde in vier krammen in mijn hoofd,' aldus de oud-gevangene. Voorzitter Salim van de VN-comi] sie heeft gezegd te menen datw Portugezen geprobeerd hebben de den van de commisie gevangent nemen en zelfs te doden. JOEGOSLAVISCHE SCHIPHOL De directeur vooi J buitenlandse economische betrel gen van het ministerie van econfc, sche zaken, drs. F. Moquette, gisteren op Schiphol de Zuidslavir delegatie afgehaald van de gemeiB Nederlands-Zuidslavische commi die ditmaal in Den Haag het jaar overleg gaat plegen over de econ sche samenwerking tussen de b[{ landen. De Zuidslavische missie telt een tal leden en staat onder leiding va s vice-minister voor de buitenla handel dr. P. Tomic. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. scheepsbouw, 5. schaap, 7. lusthof, 10. plaats op j land, 11. tam, 12. en personne (al 13. trustee (afk.), 14. duikereendi schortje, 16. roofdier, 17. heni chaam, 18. water in Limburg, worm, 21. Europeaan, 22. natuuf waterbekken, 24. nummer (afk.)Jr landbouwer, 26. muzieknoot, 27. stapel, 28 aanw. voornaamw. 29. zetveer, 30. niet begroeid. Vertikaal: 1 verandering, 2. bli. buis, 3. vruchtje, 4. voegwoordö\ vernis, 6. overblijfsel bij verbrand 8. teken in de dierenriem, 9. bdo 11. bedekt bloeiende plant, 12. zwijn, 14. prul, 15. gast, 16. afgelelj 17. tooi, 19. grondsport, 20 wachter, 22. schijf vis, 23. mikL 25. betaalbewijs, 26. projectieplal 27. radio omroep (afk.), 28. kiafl groet Oplossing van vrijdag: j»U Hor.: 1. lam, 4. eed, 7. rank, 8. eljei eden, 13. sa, 14 es, 16 rag, 17 enihi 19 ros, 20 pa, 21 er 22 kree, 24jer 26. stee, 27. aap, 28. les. |J Vert.: 2. are, 3. manen, 4. e.k, 5^n 6 reserve, 9 legeren, 11 da, 12. t 15. sop, 17. Est, 18. rakel, 21 Ee,lai ree, 25. ga, 26. S P. U

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6