|ij gezondheidszorg te ote kostenstijgingen Publiek vreest stijgende werkloosheid Aantal kinderen voor adoptie loopt terug J ongerenorganisatie wil open volkspartij Ik nische raad: us fixus voor ierichtingen Grande taille ij sen: geen van issingen Man gewurgd bij" vechtpartij OPGEVEN VAN FAMILIEBERICHTEN EN ANDERE ADVERTENTIES GEDURENDE DE AVONDUREN Het weer P" w I IKTARTET MAANDAG 24 APRIL 1972 Bm'EXLAXD KERK T3 K3 kssecretaris Rietkerk: I Haagse redactie I Op de WD-discussiedag, die zaterdag in Bussum werd gehouden heeft staatssecretaris van sociale zaken Rietkerk gewaar- lat rigoureuze maatregelen nodig zullen zijn, wanneer wij ons niet tijdig bezinnen op mogelijkheden om de kosten van de [szorg te beperken. plaats, zo meent de heer matiging van de kosten de verstrekkingen-ver- ig. Volgens de staatsse- dit een voorwaarde voor :e verdeling van de toene- het nationaal inkomen, idt de staatssecretaris dat nstijginig een aantal belang- T<et regeerakkoord vastgeleg- p het gebied van de sociale ernstig in gevaar mdat de beschikbare budget- ;e beperkt is. ijleeld noemde de heer Riet- Dstenstijging van de zieken- ar de verpleegprijzen in de jaren met zo'n twintig cent per jaar omhoog ge- 'Wanneer we deze stijging e proporties terug kunnen Jdan zijn wij halverwege', biieer Rietkerk £0 enige tijd geleden bericht- jce t de Nationale ziekenhuis- ook al geruime tijd met ematiek bezig. Een van de |e knelpunten bij de tarief- meent de Ziekenhuisraad, pecialistentarieven. Op dat staan diepgaande menings- tussen vertegenwoordigers m ecialistenorganisatier. en de raad). ts-specialist fansvelt bepleitte verder een samenwerking tussen huis- ecialisl. die erop neerkomt lisarts de specialist consul een bepaald geval zonder rake is van directe doorver- de patiënt naar de specia- lecialist kan dan de vraag isarts beantwoorden, waarna itiënt verder behandelt en De specialist zou een aan- honorering moeten krijgen, T De academische raad erdagmiddag besloten de mi- onderwijs en wetenschap- dviseren een beperkt aantal i toe te laten voor de studie li. a geneeskunde, tandheelkun- 10. eneeskunde, pharmacie, socia- biologie en Engels. Vol- sijretaris J. Havik van de raad, r- ftrecht voor de tweede maai ipenbaar vergaderde, is dit j oor de raad een uitermate ►eslissing geweest. 'Voor de aal in de geschiedenis', aldus ,u Havik, 'is nu besloten een irJig in te stellen in de toela- ac het aantal studenten.' De g in de raad was sterk ver- Universiteit van Amsterdam in alle gevallen tegen. De ing van het maximum aantal n' ten studenten tot de genoem- ®ol erichtingen wil de academi- ov d overlaten aan sub-commis- de nog in te stellen landelij- singscommissie. die hem financieel onafhankelijk maakt van de wijze van behandeling en het aantal patiënten dat voor klini sche behandeling wordt opgenomen. Integratie Om een doeltreffende arbeidsverde ling en een gezamenlijk optreden in de gezondheidszorg mogelijk te ma ken, zouden er regionale sociaal-me dische diensten moeten worden opge richt, waarbij een groot aantal be staande dieensten zouden moeten wor den geïntegreerd, zo meende drs. W. Bax. Hij denkt daarbij aan integratie van de wijkverpleging, de diensten van geslachtsziektenbestrijding, kinder- hygiëne, kankerbestrijding, reumatiek- bestrijding, revalidatie, geestelijke volksgezondheid, astmabestrijding en tb-bestrijding, de kraamzorg, de voe dingsvoorlichting, schoolartsendien sten en de voor- en nazorgdiensten met betrekking tot patiënten van zie kenhuizen en verpleegtehuizen. In een tussenfase zouden deze diensten eerst nog provinciaal, later regionaal moeten werken. De plaatselijke kruis verenigingen zouden daarbij op dis trictsniveau moeten gaan opereren. ADVERTENTIE Mansvelt, geneesheer-direc- het Elisabethgasthuis in -af als zijn mening te ken de 90 procentsnorm moet oo rvangen door minder lande- te\ ide voorschriften, die meer 'ei it op de regionale functie en ividuele ziekenhuis. (De 90 ■atirm is een voorschrift van nn al Orgaan Ziekenhuiswezen, jnaal 90 procent van de ziekenhuizen bezet dient te Collection spéciale: Japonnen-complets 46'/m.50 Kleding gesigneerd Amsterdam dameszaak Eindhooen onzer verslaggevers UM Dr. J. M. Gijsen, de van Roermond, heeft géén door hem genomen beslissin- ^edane uitspraken, zo verklaar- tei ïdagavond voor de KRO-tv in gesprek, dat Ad Langebent had. Omtrent zijn veelom- lesluit, een geestverwant in gr ling van het bisdom op te "ïtwoordde mgr. Gijsen, géén j; te zijn en iemand gezocht isen die evenmin als hij van 1de richting was. Aangaande aring over abortus provoca- Ir. Gijsen te kennen dat hij sschoppelijke brief over dit rp hetzelfde las, als wat hij- J11 Jgd had, nl. dat van abortus Yd in zeer bijzondere geval- wanneer een leven op hel nJprake kan zijn; in zo'n geval lan niet van abortus provoca- n spreken. ebent bracht uitvoerig de dr. Gijsen aan het kerkvolk e: de brief, die gisteren in 1 parochies niet is voorgele- vond dr. Gijsen daarvan? Hieruit spreekt een vooroor- vendien onthoudt men het informatie en dat terwijl openheid zegt te zijn'. In ag, spreekt mgr. Gijsen over beroofd zijn van hun n. Langebent: 'Er zijn ook >lij met de vernieuwingen'. 'Ik had de doorsnee, de ontwikkelde kerkganger op Langebent: 'Welke nieuwe ing met name wijst u af?' n: 'Bijv. in de moraalvraag- het zondebesef is weggeëbd'. Meer buitenlandse kinderen gevraagd V au een onzer verslaggevers ZWOLE Het aantal Nederlandse kinderen, dat kan worden ge adopteerd, neemt sterk af, doordat het aantal ongewenste geboorten terugloopt. Het aantal aanvragen voor buitenlandse kinderen neemt mede hierdoor sterk toe. In 1971 kwamen er bij het ministerie van justitie ruim 900 aanvragen voor buitenlandse kinderen binnen. Andere jaren was dit aantal nooit hoger dan enkele honderden. Dat vertelde ds. Kr. Smit uit Heem stede, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Pleeggezinnen, zater dag in Zwolle op de jaarvergadering van deze organisatie. Met het oog op deze ontwikkeling verschijnt dezer da gen een nieuwe brochure van de NVP over adoptie vanuit Korea, Grieken land en Libanon en de richtlijnen die in Nederland gelden voor de opname van een buitenlands pleegkind. Enige tijd geleden is met betrekking tot zaken als adoptie en dergelijke het rapport van de commissie-Wiarda ver schenen. Daarin zijn veel wensen van de NVP ingewilligd. Mogelijk komen de voorstellen van deze commissie in de Tweede Kamer. De NVP is er blij. mee, omdat een reeks aanbevelingen worden gedaan, waarvan men er in elk geval drie heel belangrijk acht. Belangrijk vindt men het dat de zoge naamde verzorgingstermijn zal wor den verkort van twee tot één jaar. Dat is de tijd waarin men een kind in huis moet hebben gehad om een adop- tieverzoek te kunnen indienen. Ook is men ermee ingenomen dat de kwestie van het afstand doen door de moeder nu wettelijk wordt geregeld. In de derde plaats waardeert men de in voering van het blokkaderecht voor de pleegouders van het kind. Daar door kunnen ze zich verzetten tegen de opeisbaarheid van het kind wan neer ze dat een jaar in huis hebben gehad, Het thema voor de jaarvergadering van de NVP was 'De rechtspositie voor de pleegouders'. Inleider was de voorzitter van de bovengenoemde commissie, prof. mr. J. Wiarda. Eén van de punten, die bij de discussie ter sprake kwamen, was het te vonde ling leggen van kinderen. Vrijwel unaniem was men van mening dat dit moet worden gelegaliseerd, dat de strafbaarheid moet vervallen en dat de anonimiteit van de moeder moet worden .gewaarborgd. Een voorname reden hiervoor ziet men in het feit, dat thans nogal eens baby's door wan hopige moeders worden omgebracht terwijl er een zeer groot aanbod is van adoptie-ouders. De overgrote meer derheid van de commissie Wiarda was echter tegen de legalisering van het te vondeling leggen. Deze diensten zouden kunnen gaan samenwerken met andere beroepsbeoe fenaren en dan op de kleinst denkbare schaal, om zo te komen tot zogenaam de home-teams, waarin huisartsen, maatschappelijke werkers en gezins zorginstellingen zouden kunnen zit ten. In zijn gedachtengang wordt het centrale punt in de regio de hoofdwijkverpleegkundige, die moet optreden als begeleidster van de met haar samen werk enden. Enerzijds met de verpleegkundigen in de maatschap pelijke gezondheidszorg, verpleegkun digen in de wijk, parttime verpleeg kundigen en wijkziekenverzorgenden. Anderzijds zou zij moeten optreden als contactfiguur van de specifiek werkende verpleegkundigen en de deelnemers aan het home-team. Omdat er nog geen opvang buiten het ziekenhuis is, worden de patiënten nu vaak te vroeg in een ziekenhuis op genomen en te laat ontslagen, meent hij. 'Vaak is de vroege opname in gegeven om een bepaalde leefregel aan de patiënt te kunnen voorschrijven, welke vooruitloopt op de specifieke behandeling waartoe de opname nood zakelijk is'. Het late ontslag is een gevolg van het feit dat er in het ziekenhuis een nabehandeling met medicijnen plaatsvindt, welke op zich niet onafhankelijk is van ziekenhuis opname, zo meent drs. Bax. Van een verslaggever HEERLEN De 20ijarige C. B. uit Waubach heeft zaterdag bekend de 33- jarige W. S. uit Nieuwenhagen (bij Heerlen) te hebben gewurgd. Het lijk van de gewurgde man werd in de nacht van vrijdag op zaterdag door een voorbijganger in Nieuwenhagen achter een struik gevonden. Enkele uren later hield de politie B. aan. Nadat de patholoog-anatoom dr. Zel- denrust door sectie tot de conclusie was gekomen, dat het slachtoffer door wurging om het leven was gekomen, bekende de arrestant. Aanvankelijk gaf hij als verklaring op, dat hij deze daad onder invloed van alcohol en na een hevige ruzie had gepleegd. Vast is komen te staan, dat beide mannen de bewuste avond inderdaad versoheidene cafés hebben bezocht. C. B. vertelde dat hij na het bezoeken van een aantal cafés met W. S. naar een patatzaak is geweest. Bij die gele genheid had hij gezien, dat S. 150 gulden in zijn beurs had. Onderweg naar een volgend café wist hij deze beurs te bemachtigen. Korte tijd daarna ontdekte W. S. echter de diefstal en in de wijk Vaechof ontstond een handgemeen, waarbij S. werd neergeslagen. Ver volgens kneep B. hem de ikee1' dicht, vertelde de verdachte. Hij zei zijn slachtoffer ook aarde en gras in de mond te hebben gestopt. Vervol gens had hij het lichaam achter een struik verborgen en de beurs wegge gooid. Een politiehond heeft deze la ter teruggevonden. C. B. zal woensdag voor de officier van justitie in Maas tricht worden geleid. Pippi en Swieber Pippi Langkous was in Nederland, waar ze o.m. in de RAI te Amsterdam een concours hippique bij woonde. Op de foto staat ze samen met een andere bij de jeugd zeer populaire tv-figuur, Swiebertje. Van onze parlementsredactie ARNHEM De federatie van de CHJO en KVPJG heeft zich zater dag op haar jaarvergadering uitgesproken voor het vormen van een nieuwe volkspartij, die principieel een open karakter zal hebben. Het moet verre van uitgesloten wor den geacht, aldus dc resolutie van de federatie, dat een katholieke of uitge sproken christelijke partij straks haar achterban alleen zal kunnen vinden onder de lidmaten van een naar tradi tionalisme neigende kerk. Een over weging voor de CHJO en KVPJG is vooral, dat de aanhang van de nu bestaande confessionele partijen steeds minder wordt en dat deze par tijen bovendien weinig aantrekkings kracht hebben op de jongeren. Van daar de vergrijzing. De confessionele partijen, aldus de resolutie, vertonen te weinig een politiek gezicht. Over deze resolutie, die met een klei ne meerderheid werd aangenomen, is vrijdag en zaterdag uitvoerig gediscus sieerd. De aanzet tot de resolutie was de projectavond vrijdag onder leiding van Leo de Bruyn over het stemge drag van de kiezers na de vorige verkiezingen. De vraag was wat de kansen waren voor ARP, CHU en KVP en welke conclusies uit het stemgedrag moesten worden getrok ken. Zaterdag werd met de heren P. J. J. Mertens, voorzitter van het NKV, dr. R. Cornelissen, secretaris van de com missie kerk en samenleving van het pastoraal instituut van de Nederland se kerkprovincie, dr. C. P. van Andel. hervormd theoloog en H. Kikkert, lid van de Tweede Kamer voor de CHU gediscussieerd over 'geloof en maat schappij'. Een van de stellingen van de heer Kikkert luidde: een leidend kenmerk van een nieuwe christen democratische partij zal haar open heid moeten zijn. Dit houdt in, dat Uitkomst enquête onder 600 personen Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Naarmate men meer onderwijs heeft genoten wijst men eerder de vakbeweging dan de overheid als schuldige aan bij de oorzaken van de huidige werk loosheid. Bij mensen met minder opleiding is het precies andersom: voor hen is in de eerste plaats de overheid de boosdoener. Deze opmerkelijke conclusie kan getrokken worden uit de resultaten van een enquête, die ingesteld is ten behoeve van een gisteren door de AVRO uitgezonden radiopro gramma over werkloosheids problemen. Een onderzoek dat gehouden werd onder 600 Nederlanders van 15 jaar en ouder, volgens de AVRO representatief voor de gehele bevolking. Kwantitatief evenwel krijgt de overheid de 'meeste schuld': 27 procent van de ondervraag den wezen 'verkeerde aanpak van de overheid' als de oor zaak van de huidige werkloos heid aan. Voor de andere oor zaken werd als volgt gekozen: internationale omstandigheden 20 procent, te hoge looneisen van de vakbonden, 16 procent, slechte bedrijfsvoering van de ondernemers eveneens 16 pro cent, de vele gastarbeiders en de mentaliteit van de werk lozen zelf beiden 8 procent. (Opvallend is ook, dat de helft van de ondervraagden er van overtuigd is dat een werk loze wel gauw weer aan de slag komt als hij 'echt wil werken'. Niet minder dan 65 procent vindt, dat er nogal wat werklozen zijn die het 'eigenlijk wel prettig vinden zonder werk te zijn'. Tien pro cent vindt werkloos zijn een schande). Politiek Behalve de opleiding ls ook de politieke gezindheid nogal van invloed op het standpunt, dat men inneemt tegenover de oorzaken van de huidige werk loosheid. Degenen, die 'progressief' stemden, leggen meer de na druk op de overheid dan op de vakbonden en meer op de ondernemers dan op de werk lozen zelf. Zij die op WD of DS'70 stemden, benadrukken minder de overheid, meer de vakbonden en minder de ondernemers. De ondervraag den, die hun stem gaven aan de confessionele partijen, hou den tussen deze uitersten het midden. De sociale voorzieningen wor den door 62 procent voldoende geacht om in het levensonder houd van de werklozen te voorzien. Meer dan de helft der ondervraagden (51 pro cent) vindt dat de werkloos heid mede kan worden opge lost door de gastarbeiders te rug te sturen. Niet erg Uit de enquête blijkt dat er ook mensen zijn die het 'hele maal niet erg' zouden vinden als zij werkloos zouden wor den. Namelijk 1 procent van de ondervraagden. Bovendien vindt 3 procent het 'niet ver velend'. Daarentegen antwoordde 66 procent met 'erg vervelend', 19 procent met 'vervelend' en 11 procent met 'tamelijk vervelend' te vinden om werkloos te wor- len. De opleiding is op deze stand punten niet van invloed. Als onaangename consequenties van mogelijke eigen werkloos heid werd o.m. genoemd: min der inkomsten (32 procent), het zich overbodig voelen (17 procent), de verveling (15 procent), de psychische aspec ten (14 procent), verslechte ring van de gezinssfeer (12 procent), het missen van ar beidsvreugd (10 procent), het gedwongen stilzitten (10 pro cent), de gehele dag thuis zit ten (10 procent), enzovoorts. Voorts bleek dat meer mensen prijs stellen op 'prettig werk' dan op 'een goed betaalde baan'. Vragen over wat bij draagt tot een gelukkig leven werden als volgt beantwoord: goede gezondheid (89 pro cent), gelukkig gezinsleven (86 procent), goede vrienden (56 procent), prettig werk (54 procent), goedbetaalde baan (30 procent), er toe bijdragen dat de maatschappij wordt verbeterd (23 procent), even wichtig geloofsleven (17 pro cent), maatschappelijk succes (13 procent). Naarmate men jonger is spelen 'prettig werk' en 'goedbetaalde baan' een be langrijker rol. Stijging Een verdere stijging van de werkloosheid werd (in maart, toen de enquête werd gehou den) verwacht door 71 procent van de ondervraagden. 15 Pro cent verwachtten een gelijk blijvende en 14 procent een verminderde werkloosheid. De kans zelf werkloos te worden werd door 9 procent 'zeer zeker of zeker aanwezig' ge acht, door 19 procent 'enigs zins aanwezig', door 35 'niet aanwezig' en door 35 procent 'zeker niet aanwezig*. De jong ste ondervraagden vonden de kans op werkloosheid voor zichzelf het grootst. iedereen die zich tot de politiek van deze partij voelt aangetrokken, wel kom is, ongeacht zijn persoonlijke geloofsovertuiging en geloofsbeleving. Dit was Arjosvoorzitter Gerrit van Dongen niet voldoende. Hij consta teerde, sprekend over de strategienota van de contactraad die overigens nog steeds niet openbaar is, dat er nu weer sprake is van een beginselpro gram. Geheel los daarvan is een stuk strategie voor de toekomst geschre ven. Waar het op aan komt, aldus Gerrit van Dongen, is dat de spanning van het evangelie wordt teruggebracht dn het politiek program. In de resolutie leggen de CHJO en KVPJG vooral de nadruk op het principieel open karak ter van de volkspartij 'in overeen stemming mét het tweede Vaticaans concilie en het modern christelijk denken'. De interventie van Gerrit van Dongen had overigens tot gevolg, dat het afgebroken gesprek tussen de Arjos en de federatie werd hervat en er weer een afspraak werd gemaakt voor informeel contact. ROTTERDAM Op de Maasboule vard vond een ongelijk plaats, waarbij de 28-jarige Fransman J. B. Wallez uit Rijssel om het leven kwam. Hij werd uit de auto geslingerd, waarvan hij passagier was, toen de bestuurder de macht over het stuur, verloor en de wagen over de kop sloeg. De andere drie inzittenden liepen lichte verwondingen op. Elke WERKDAG (behalve 's zaterdags) bestaat er 's avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven van familie berichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend onder no. 020-220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit mogelijk, maar dan van 7 tot 8.30 uur. Eventueel kunnen elke WERKDAG (behalve 's zaterdags) geduren de de avonduren tot 8 uur ook andere advertenties opgegeven worden. Deze advertenties kunnen echter niet in ons blad van de volgende dag worden geplaatst. Na bovenstaande tijdstippen kunnen geen advertenties meer wor den opgegeven. Het blijft huiveren Van onze weerkundige medewerker De lente is het afgelopen weekeinde niet binnen onze grenzen gekomen. Vooral in het noorden van het land was het zondagmiddag bij zwaar be wolkt weer allesbehalve aangenaam. De thermometer wees niet veel hoger dan 8 a 9 graden Celsius. Zaterdag middag was de zon er dankzij de droogte van de lucht (relatieve voch tigheid 35 pet) in het noorden juist in geslaagd het kwik op 14 graden te brengen. Een etmaal later registreer de Zuid-Nederland hoogste temperatu ren van ongeveer 12 a 13 graden. Vergeleken met andere gebieden in Europa hadden we toch eigenlijk niet veel te klagen. Een uitgebreid en plaatselijk intensief regengebied strekte zich namelijk uit over de Al pen en Midden-Europa en het weer was daar zeer depressief. Zuid-Lim burg heeft er zaterdag ook nog wat regen van gehad. De weerkaart toont een lagedrukgebied boven Zuid en Midden-Europa maar een standvastig hogedrukgebied (tijdelijk 1032 milli bar) ten westen van de Britse ejlan- den. Het centrum bevindt zich tussen IJsland en Ierland. Zolang dit maxi mum er niet voor voelt resoluut af stand te nemen van zijn oceanische positie en bijvoorbeeld naar onze om geving en Duitsland gaat. blijven wij in een koude noordelijke stroming waarin zwakke koufrontjes met wol kenvelden (gisteren viel er plaatselijk ook een licht buitje uit) en uitlopers van wat hogere druk met zonneschijn van de Noordzee op ons afkomen. In de komende dagen zullen er gelukkig weer perioden met zonneschijn komen, maar de temperatuur kan nog steeds niet het niveau van 15 graden Celsius bereiken. Ook vandaag is het in dat opzicht weer niet zo best met maxima van 10 a 11 graden Celsius. De hoog ste temperaturen in Europa worden momenteel gemeten in het gebied van Sicilië tot over Turkije met plaatse lijk 20 graden Celsius of hoger. De kans op neerslag van betekenis blijft in de eerste helft van deze week in ons land klein. O* >12 >2.00 Weerrapporten van gisteravond 7 uur. Max temperaturen en neerslag van 19- 7 uur. Amsterdam geheel bew. 9 0, De Bilt zwaar bew. 10 0, Delen zwaar bew. 11 0, Eelde ziwaar bew. 9 0 Eindhoven zwaar be.w. 11 0, Den Helder zwaar bew. 8 0, Luchth. R.dam zwaar bew. 10 0, Twente zwaar bew. 11 0, Vlissin- gen zwaar bew. 9 0. Zuid-Limburg zwaar bew. 110, Aberdeen zwaar bew. 11 0, Barcelona half bew. 16 0, Berlijn licht bew. 15 0, Bordeaux zwaar bew. 18 0, Frankfort onbewolkt 15 0. Genè- ve geheel bew. 14 0, Helsinki half bew. 3 2, Innsbruck geheel bew. 14 0, Kopenhagen onbewolkt 12 0, Lissabon regenbui 20 0. Locarno regen 16 0.1, Londen zwaar bew. 9 0, Madrid zwaar bew. 15 5. Malaga licht bew. 19 0. Mallorca zwaar bew. 17 0, Mlinchen motregen 8 8, Nice onbewolkt 16 0, Oslo onbewolkt 10 0, Parijs licht bew. 15 0. Rome geheel bew. 20 2, Split half bew. 18 0, Stockholm half bew. 8 0. Wenen zwaar bew. 12 7, Ztlrich 9 2, Tel Aviv half bew. 21 0. Nagekomen: Lissabon regenbui 20 0. VUsslngen 0.04 - 12.29. Haringvliet 1.47 - 14.04, Rotterdam 2.41 15.20, Schevenlngen 1.22 - 13.48, IJmuiden 2.01 - 14.23, Den Helder 5.44 - 17.58, Hartingen 8.18 20.18. jDelfzlJl>i10;18^iM22;19i_iH^_M_M^_-_— ZELHEM De 27-jarige H. D. Oose- rink uit Halle verioor zijn leven na- dat hij met zijn auto uit de bocht was gevlogen en tegen een boom was gebotst. Het ongeval gebeurde In de nacht van zaterdag op zondag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5