lén Europa levensvoorwaarde oor multinationale concerns Oliemijen oorzaak duurder aardgas w Pakhoed Holding ziet verdere winstgroei Aandeel aardgas in energiebehoefte in 1975 ruim 40 pet Iets meer activiteit op goederenmarkten Duits economisch beleid moet fouten vermijden oeilijke jaren komst i )or frisdrank Minder investeringen in Nijverheid in '72 'Kerk en Vrede' scherp tegen A'damse Rubber Fr. Holl. Hypotheekbank boekte hogere winst DOW JONES INDEX in-esses HAL weer 9 pet IGB geeft weer 20 pet Amerikaanse goederenmarkten New York gemakkelijk ficiële koersen EEG-valuta Coördinatie Unilever in Europa uitgebreid Philips-cijfers 16 mei iUW/KWARTET ZATERDAG 22 APRIL 1972 I1XAM I lv> El 1K T29/K25 kzo-topman jhr. G. Kraijenhoff: ADVERTENTIE n een onzer verslaggevers STERDAM Door liet ontstaan van grote internationale ondernemingen hebben de nationale |eringen een stuk macht verloren. De internationale ondernemingen kunnen met hun besluiten de komische politiek van één land in feite helemaal 'opheffen'. Regeringen en vakbewegingen moe- i daarom streven naar grotere eenheid in Europa. ingeveer luidt de conclusie van van de drie deskundigen, die op congres van Venetië rapporten •achten over het verschijnsel van multinationale ondernemingen. De le rapporteur, de voorzitter van de I van bestuur van de Akzo G. venhoff, komt met het oog op de rngen van de grote ondernemingen (dezelfde aanbeveling, eenwording van Europa is een jnsvoorwaarde voor de multinatio- ondernemingen' schrijft hij. Ak- Bas Krayenhoff meet de voordelen de mammoetbedrijven met vertak- En over de hele wereld breed uit. aken het best gebruik van de tlijkheden, die de techniek biedt, brengen werknemers, produktie- ien, kennis en ervaring uit ver lende landen samen, lationale ondernemingen kunnen jen tot een betere arbeidsverde- in de wereld. Ze kunnen kennis •elvaart naar de arme landen n. Maar ook dragen ze als ont- ingsplaats voor vele nationalitei- tij tot een grotere eenheid in de ld. inhoff gaat er niet aan voorbij, grote concerns moeilijk passen nog bestaande nationale, sociale ilitieke structuren. Als de vakbe- ig in een bepaald land onderhan- met het concern, onderhandelt ze met de echte leiders, maar met "delingsbazen'. Voor de regering ongeveer hetzelfde. De terreinen binnen regeringen en vakbewe ging werken zijn andere dan het ope ratiegebied van het grote concern. Door die verschillen ontstaan er span ningen, zo signaleert Krayenhoff. Hij vindt, dat de concerns zelf ook bereid moeten zijn daar iets aan te doen. Ze kunnen de overheid en de vakbewe ging in een land meer kans op tegen spel bieden door met open dochter maatschappijen te werken. In elk land moet die dochter zich zoveel mogelijk schikken naar de plaatselijke gewoon ten. Met een 'lokale' leiding en de inspraak van 'lokale' aandeelhouders en werknemers kunnen de belangen van het gastland aan bod komen, zo gelooft Krayenhoff. Maar ook zo'n dochter blijft deel uitmaken van een grote familie, waar van de leden over de gehele wereld verspreid zitten. Op de kwalijke kanten daarvan wijst de Italiaan Simoncini, één van Krayen- hoff's mede-rapporteurs in Venetië. Het meest in het oog springend is de onzekerheid voor het personeel van de internationale ondernemingen. Die zijn gemakkelijk in staat één van hun vele vestigingen te sluiten. Een kleine wijziging in de bedrijfspo- litiek van zo'n reus kan vergaande gevolgen hebben voor het personeel. Als Akzo besluit de produktie van kunstvezels een beetje in te krimpen staan er in Nederland zo maar 2000 man op straat. De giganten zijn in staat om kapitaal van het ene naar het andere land over te hevelen. Ze kunnen de produktie hier inkrimpen om egrens anders uit te breiden. De vaststelling van prijzen komt er ook heel anders uit te zien door het optreden van de reuzen. De grote ondernemingen zijn in staat een gro te, directe invloed op de markt uit te oefenen. De normale concurrentie komt daardoor in gevaar. Ook daaraan zal de overheid aandacht moeten schenken, vindt Simoncini. De derde rapporteur over dit onder werp, de Belgische hoogleraar Du- quesne de la Vinelle, noemt de multi nationale ondernemingen één van de grote uitvindingen van de 20e eeuw. Het opzetten en in stand houden van dergelijke wijdvertakte ondernemin gen vindt hij een opmerkelijke presta tie. Als we nagaan wat voor proble men deze grote ondernemingen oproe pen ontdekken we steeds weer, dat gelijkwaardige gesprekspartners op politiek en sociaal niveau ontbreken. De Europese landen moeten hun tijd verstaan en snel groter eenheden vor men, zo redeneert deze Belgische hoogleraar. De Europeanen moeten niet denken dat met het ontstaan van de huidige nationale staten de geschiedenis op houdt. We zitten alleen maar een in een overgangsfase, de evolutie van de mensheid gaat door, aldus Duquesne. Nog ver Voorlopig is die Europese eenheid nog ver te zoeken. Krayenhoff geeft een aardige opsomming van de ver schillen, die er bestaan binnen de huidige EEG. Europese NV's kunnen nog niet gesticht worden, want er bestaan geen Europese regels voor. Elk land heeft zijn eigen wetgeving en belastingsysteem, zijn eigen kapi taalmarkt en zijn eigen beurs. Europese arbeidsovereenkomsten be staan ook niet. Elk land heeft zijn eigen inkomensniveau, sociale wetten en voorzieningen. Elk EEG-land voert ook zijn eigen industriebeleid. Elk EEG-lid helpt op zijn eigen wijze bedrijfstakken die in moeilijkheden verkeren. In hun pogingen eigen achtergebleven gebieden te helpen zijn de EEG-part- ners zelfs in een regelrechte concur rentiestrijd gewikkeld. In hun buiten landse economische politiek vormen ze al evenmin een eenheid. Bij een zo belangrijke kwestie als herstel van rust aan het monetaire front kunnen ze het nauwelijks eens worden. Ook nieuwe taken worden niet geza menlijk aangepakt. Momenteel onder steunt elk land zijn eigen computerin- dustrie-in-opkomst. Krayenhoff schat de kansen op bevre digende internationale regelingen niet zo groot. Toch moeten ze er komen volgens hem. De grote bedrijven kunnen daarbij misschien optreden als gangmakers. Maar het succes van een Europese unie hangt af van de bereidheid van de overheid en de sociale partners om E Europese oplossingen te zoeken in het belang van de Europese samenleving', aldus de voorzitter van de raad van bestuur van de Akzo. Nü met het aandelen- giroplan Wellicht zelfde sprong als in 1971 DEN HAAG 'Wegens de plaats van Pakhoed Holding's bedrijfs activiteiten in de structureel-economische ontwikkelingen, verwach ten wij dat in de komende jaren zwaar getrokken zal worden op het potentieel aan management, personeel en financiering, doch met de duidelijk ingebouwde belofte van goede resultaten'. Dit schrijft de raad van bestuur van Pakhoed Holding in het jaarverslag 1971. Voor 1972 tekent zich de mogelijkheid af van een voortgezette winstgroei die, met wat geluk, de sprong van 1971 zou kunnen benaderen, zo wordt er nog aan toegevoegd. Vraag toezending van de brochure met inlichtingen over deze gemakkelijke wijze van beleggen. ROLINCO antwoordnr.1957, Rotterdam, tel. (010) 28 47 10. fcNSBROEK De frisdrankenin- rie in ons land heeft in 1971 in 1 770,5 min liter geproduceerd. recordproduktie is, aldus het rerslag van het Bedrijfschap Fris- Iken, echter verkregen tegen ge il »n kosten en sterk verminderde iengsten. Volgens de secretaris het bedrijfschap, drs. C. J. Kievit, et daarom misleidend om alleen de produktiecijfers te kijken, gestegen verbruik van frisdran- per hoofd van de bevolking blijkt de volgende cijfers: in 1965 30,3 en in 1971 59,8 liter. De heer •it was van mening dat de voor- jchten van de frisdrankenindus- tgeen enkele reden tot juichen 'Moeilijke jaren zijn te ver ten. Wanneer de overheid blijft gaan met het leggen van lasten je industrie, zoals warenwettelijke lirrentie, inhoudsmatenharmonisa- aeitverhoging btw, dan is de nabije bmst zelfs donker te noemen', ral het heffen van accijns op fris- Iken baart het bedrijfschap zor- De consumenten betaalt nu op lliter frisdrank ongeveer één der- lan de prijs aan belasting (omzet ting en suikeraccijns). Prof. Odell: niet uitputting van reserves AMSTERDAM Niet de mogelijkheid van een te snelle uitputting van de aardgasreserves, maar de invloed van de grote oliemaat schappijen ligt ten grondslag aan het regeringsvoornemen begin vol gend jaar de aardgasprijzen in ons land aan te passen aan de olie prijzen. Dit zegt prof. Peter Odell, directeur voor economische geo grafie van de Ned. Economische Hogeschool in Rotterdam in een in terview in De Tijd. DEN HAAG In de totale nijver heid in Nederland zijn de investerin gen (waar het de ontvangen vaste activa betreft) in 1971 gestegen van 8.7 mrd tot ƒ8,9 mrl. Een stijgings percentage van 2,6. Voor 1972 wordt daarentegen een kleine daling voor zien van 1,2 pet nl. van ƒ8,9 mrd tot ƒ8,8 mrd, aldus het CBS. De bestellingen zijn gestegen met 22,3 pet, t.w. van 5, mrd in 1970 tot 6,2 mrd in 1971. Voor 1972 wordt ook op het punt van de bestellingen een daling verwacht en wel met 5.8 pet (van ƒ6,2 mrd tot 5,8 mrd). AMERSFOORT De 1600 werk nemers van de suikerplantage Marienburg in Suriname hebben met elkaar nooit zoveel verdiend als het bedrag dat de Amsterdam se Rubber nv te Amsterdam nu voor de plantage wil hebben. De maatschappij wil de plantage na melijk voor 3j/2 miljoen gulden verko pen aan de 100 werknemers, omdat ■*e exploitatie niet meer lonend 'Kerk en Vrede' heeft een brief aan de directie geschreven, waarin naast het bovenstaande bovendien wordt op gemerkt dat de grond uitgeloogd is en dat machinepark en opstallen zijn ver ouderd. 'Kerk en Vrede' vraagt de maatschappij of een "koperen hand druk' van 2000 gulden per werknemer nu werkelijk onoverkomelijk is. 'Of staan de in het verleden gemaakte winsten wellicht in zodanige verhou ding met hetgeen de bevolking aan schamel inkomen heeft gekregen, dat uw aandeelhouders het als een zekere morele plicht zouden kunnen beschou wen de restanten om niet aan hen over te laten?', zo vraagt 'Kerk en Vrede' in de brief. In een terugblik op de eerste vijf jaren Pakhoed Holding, in 1967 ont staan door een fusie van Blauwhoed en Pakhuismeesteren, wordt vastge steld dat de fusie geslaagd is. Het bedrijf werd daarbij zoals bekend, verdeeld in de hoofdgroepen Paktank, Pakhoed Transportgroep en Blauw hoed. Door het profiteren van haar sterke positie blijft de bijdrage van Paktank in het resultaat van de hol ding toenemen, ondanks de kostenstij gingen. De transportgroep heeft door h^ar sterke opstelling met bijna overal vol op werk een voorsprong genomen op vele andere ondernemingen in deze bedrijfstak. Dit zal haar ook in de komende jaren ten goede komen, zo meent de raad van bestuur. De resul taten van Blauwhoed (onroerend goed) zijn nog bescheiden, maar men heeft de zekerheid dat zij in de toekomst steeds beter zullen worden. De plannen van vorig jaar om met een emissie te komen, zijn o.m. door de verslechtering van het beurskli- maat, niet doorgegaan. Het bestuur van Pakhoed wil dit jaar opnieuw overwegen of het plaatsen van een claim-emmissie raadzaam is. Zulk een besluit wordt slechts genomen nadat LEEUWARDEN De Friesch-Hol- landsche Hypotheekbank heeft 1971 afgesloten met een batig saldo van ƒ427.798 (399.029). Voorgesteld wordt het dividend te bepalen op 37 (35) per aandeel waarop 10 pet is gestort. Het uitstaande bedrag aan pandbrie ven en leningen op schuldbeketenis nam toe met 2,4 min tot ƒ20,3 min. De hypotheekportefeuille nam met 15,2 pet toe zodat per eind 1971 22 min uitstond. Ook voor 1972 verwacht de directie een behoorlijk bedrijfsresultaat. De rentabiliteit van het eigen vermogen wordt gunstig genoemd. door inzicht in de gang van zaken over 1972 ten eerste voldoende zeker heid zal zijn verworven dat wederom een dividendverhoging van ƒ0.20 mo gelijk zal zijn. Verder moet de gerechtvaardigde ver wachting bestaan, dat in 1972 de groei van de gecorrigeerde winst per aan deel ook na emissie meer dan 10 pet zal zijn. Over 1971 bedroeg de netto winst 7,50 per aandeel van 20 te gen ƒ6.34 (gecorrigeerd voor bonus uitkering) over 1970. Over het personeel (eind 1971 bijna 3000 man) wordt opgemerkt, dat aan passingen mogelijk ook in de toe komst nodig zijn. Na de doorgevoerde reorganisaties is echter te verwachten dat zij echter in omvang beperkt zullen blijven. In 1971 beliepen voor Pakhoed Hol ding de netto investeringen 53,5 min, waarvan het grootste gedeelte ƒ38,7 min) ni Paktank. Zoals gemeld, steeg de geconsolideerde winst na be lastingen in 1971 met 18 pet van 16,7 min tot 19,7 min. Voorgesteld wordt een dividend uit te keren van ƒ3 (2,80) per aandeel. Tevens zal wederom een agiobonus van 4 pet worden verstrekt Indust. Sporen Utll. Obl. Modi 19 apr 964.78 274.08 109.66 73.76 20 april 966.29 272.19 109.50 73.60 393.3 21 april 963.80 271.66 109.38 73.65 394.6 Aand. Obl. Tot. H. L. 19 apr 19.180 25.810 1.783 490 975 20 april 18.190 1.756 575 827 21 apr. 18.200 22.200 1.750 671 763 Koersen in Montreal Asbestos Corp. Canada Fund Consol Bathurst Dom Tar Chem Husky Nat. Gas Mass Ferguson Nat. Resources Shell Canada Idem Warrants 20/4 26'A 65.44 b im ie% 16(4 .14(4 7.95L Prof. Odell meent, dat het argument van de Nederlandse regering voor het plan de gasprijzen te verhogen 'niet zo deugdelijk* is. De Nederlandse gas voorraden zijn volgens hem groot ge noeg ook bij een sterk opgevoerde produktie om tot het jaar 2000 in de behoeften te voorzien. Het is volgens prof. Odell niet nodig af te remmen uit vrees dat het thans te snel gaat. De Britse hoogleraar meent zelfs, dat het zeer waarschijn lijk is, dat de gasreserves in ons land groter zijn dan de regering en de Ned. Gasunie stellen (2500 mrd m3). Prof. Odell, die van oordeel is dat het Nederlandse volk er recht op heeft te weten hoe groot de nationale bodem schatten in werkelijkheid zijn, vindt dat de rol die de oliemaatschappijen in de energlepolitiek van dit ogenblik spelen te ver gaat. Hij beschuldigt ze van pogingen tot prijsafspraken om een marktsituatie te creëren waarin ze niet sterk met elkaar hoeven te concurreren. 'Omdat we zo'n zachte winter hadden en niemand olie wilde is dat verleden jaar mislukt. En het faalde ook om dat er zoveel Nederlands gas beschik baar was, zodat Nederlandse, Franse en Duitse consumenten in snel stij gende mate op gas overgingen. Dit heeft de oliemaatschappijen ertoe ge bracht achter de schermen druk uit te oefenen'. ROTTERDAM De Holland-Amerika Lijn stelt over 1971 een dividend van 9 pet (onv.) voor. De algemene verga dering zal op 1 juni worden gehou den. BREDA Internationale Gewapend- beton-Bouw stelt voor over 1971 een onveranderd dividend van 20 pet uit te keren. De jaarvergadering is op 24 mei. g Gedaan; b Bieden; L Laten; n - Bundesbank: dit jaar weer groei 20/4 156% 145(4 147(4 123% 127(4 129% juU I ^971 is het totaal belegde vermo- van de Beheermlj. Uniefractie enomen tot bijna ƒ16 (12) min. totale aantal geplaatste Uniefrac- steeg met 30 pet. tot 13 min. ||)ie 7,5 pet 30-jarige obligatielening \f9 min ten laste van ,'s-Heeren Vereniging tot Opvoeding en Ver ing van Geesteszwakke Kinderen, t een zodanig bedrag ingeschreven bij de toewijzing een zeer belang- B reductie moest worden toegepast, inschrijving op deze lening stond —kdag open. i fondsen in New York (Olie noteerde op 21 april $36%- 06%-37); Unilever $44%-% (44%- [Philips 14%-% (14%-%) en KLM (39%). Opgave duPont, Glore, jan Inc. 'ENKOERSEN AVONDVERKEER fERDAM (ANP) In het telelonlsch lenverkeer kwamen gisteravond de vol- j" koersen tot stand. Tussen haakjes 1 de slotkoers van gistermiddag. Akzo Hoogovens (68.30), Kon. Olie '•115.40 (115.20 ex). Philips 47.40 (47.10). (ver 142 00-142 10 (141.90), KLM GRONINGEN In 1971 werd ongeveer 36% van de totale Neder landse energiebehoefte door aardgas gedekt. Verwacht wordt, dat dit aandeel in 1975 tot ruim 40% zal zijn gestegen, aldus de directie van de Nederlandse Gasunie in het verslag over 1971. FRANKFORT Er valt nog nauwe lijks aan te twijfelen dat de Westduit- se economie dit jaar weer zal groeien. Dit schrijft de centrale bank in Frankfort in haar jaarverslag 1971. Zij legt er echter tevens de nadruk op, dat het economisch beleid van de Bondsrepubliek zodanig dient te zijn dat, 'enkele van de foutieve ontwikke lingen van het vorige jaar zo mogelijk worden gecorrigeerd'. Fatale gevolgen voor brede lagen van de bevolking kunnen, volgens de Bun desbank, niet uitblijven wanneer werkgevers en werknemers in hun onderhandelingen over de lonen weer uitgaan van aanzienlijke prijsstijgin gen, zoals kennelijk het geval is in de overeenkomsten die tot nu toe zijn gesloten. De verliezers in een dergelij- ke strijd om de verdeling zijn de c gepensioneerden De Bundesbank gaat er in haar jaar verslag van uit, dat ook in 1972 de particuliere en de overheidsbestedin gen aanzienlijk zullen toenemen en dat de investeringen dit jaar vermoe delijk niet verder zullen verminderen. Weliswaar heeft het bedrijfsleven in de eerste twee maanden van dit jaar weer grotere bestellingen voor kapi taalgoederen geplaatst, maar daar kan, volgens de bank, geenszins de conclu sie uit worden getrokken dat de in- vesteringsdrang van het particuliere bedrijfsleven definitief is omgezwaaid. 109 (4b 104% 102b 352% 357(4 356% 10S(4b 104%b 102V«b Haver mei JuU Gerst mei juli Lijnzaad mei Juli Katoen mrt. mei JuU Cacao Loco G Loco B mrt. 109(4 109(4 HOL 109(4 111% l m%L NEW YORK 41.37-36 42.25-20 41.08-09 42 00-41.95 32.05 32.40-45 28% 27% 24.85 25.53 Woltops loco mei Suiker contr. II loco 7.75 mei 7.72-63E JuU 7.80-74g Koper mei 50.50 Juli 51.05 28% 27=% 25.22 25.86 7.50 7.46g 7.54-59g Str. loco 179%-1824L Austr. Wol mrt. april mei Woltops mrt. april mei ANTWERPEN HS'-in 113%n 113n 14.10b 14.10b 13.90b LONDEN Metalen en per ton 14.15b 14.15b 13.95b Het zal met de thans bekende aardgas reserves niet mogelijk zijn het aandeel van aardgas in de groeiende behoefte aan energie verder in alle sectoren te doen toenemen. Met name in de sector elektriciteitsvoorziening zal, naar de ITERDAM Ter uitvoering van solutie van de raad van minis- j van de Europese Gemeenschap- jtot vernauwing van de fluctuatie- in de marktkoersen van de i der lidstaten, zijn de centrale van de landen van de EEG ingekomen met ingang van 24 uiterste koersen voor eikaars torten in acht te nemen. Nederlandsche Bank zal met in- i van 24 april naast de officiële J en verkoopkoersen voor de Ame- bnse dollar de volgende officiële en verkoopkoersen noteren: 100 "ische franken 7.079 (aankoop- |s) en 7,405 (verkoopkoers), 100 marken ƒ98.45 en ƒ102,98, 100 i franken 62,015 en 64,87 en Italiaanse lires 54,56 en Het besluit heeft geen betrek- 4 op de financiële Belgische frank financiële Franse frank. ROTTERDAM Unilever wil de In de belangrijkste landen van West- Europa reeds bestaande produktsge- wijze coördinatie door een aantal le den van de raden van bestuur uitbrei den tot geheel Europa. Dit zal enige wijziging brengen in de manier van werken van de raden van bestuur. Unilever is tot dit besluit gekomen naar aanleiding van de aanbevelingen die door McKinsey and Co zijn ge daan in hun onderzoek inzake de organisatie van Unilever. De produktsgewijze coördinatie zal niet worden uitgebreid tot bedrijven in landen buiten Europa, die onder de supervisie blijven van regionale directeuren. In de stafafdelingen wor den nog enige veranderingen doorge voerd, die niet 7aillen leiden tot ver mindering van de personeelsbezetting. EINDHOVEN Philips zal de resul taten over het eerste kwartaal op 16 mei bekendmaken. mening van de directie, kernenergie naast aardgas en olie een steeds be langrijker rol moeten gaan vervullen. Teneinde een zo groot mogelijk aan deel in de markt op langere termijn te kunnen handhaven wordt ernaar gestreefd gas uit nieuw ontdekte re serves aan te kopen. Tot dat doel zijn overeenkomsten gesloten met Chevron Oil of the Netherlands en Texaco Netherlands voor aankoop van gas uit de concessie Akkrum. VERKOOP De gunstige ontwikkeling van de gas- afzet zette zich in 1971 voort. De verkoop van aardgas nam ten opzichte van 1970 met 12,1 mrd m3 toe tot 43,5 mrd m3, de grootste absolute stijging gedurende het bestaan van de Ven- nootsahap. De totale omzet, die in 1970 circa ƒ1,5 mrd bedroeg, steeg tot ƒ2,1 mrd. De investeringen in het hoofdtrans portnet, incl compressorstations, belie pen circa ƒ450 min. Naar verwachting zullen de verkopen in 1972 toenemen tot 56 mrd m3. De verkoop in het binnenland zal volgens deze prognose stijgen tot circa 33 (26) 17) mrd m3 kan worden geëxporteerd. De winst na voorziening voor ven nootschapsbelasting steeg van ƒ91,1 min tot 95,3 min. Voorgesteld wordt dit resultaat samen met het onver deelde bedrijfsresultaat over 1970 voor 48 min te bestemmen voor verhoging van het gestorte deel van het geplaatste aandelenkapitaal. Na-de bijschrijving bedraagt de storting op het geplaatste aandelenkapitaal 328 min. Daarnaast wordt ƒ48 min ge bruikt voor uitkering aan aandeelhou ders. Onder invloed daling rente in maart AMSTERDAM Op de meeste wereldgoederenmarkten is vorige maand, mede onder invloed van de voortgezette daling van de ren tetarieven en de verminderde spanning aan het valutafront, sprake geweest van een iets grotere activiteit. Dit ondanks een zekere aar zeling in handelskringen ten aanzien van de wat optimistischer prog noses aangaande de conjuncturele ontwikkeling in de V.S. en West- Duitsland. Enkele seotoren waaronder suiker, cacao en tin werden geconfron teerd met vrij scherpe prijsfluctua ties. Daarbij lokte het gestegen prijs peil vooral door speculatieve aanko pen weer winstnemeningen uit, aldus Bank Mees en Hope in haar maand overzicht van de goederenmarkten. Koffie lag onder invloed van een goede vraag van de industrie vrij vast in de markt, zij het dat onder druk van goedkoper aanbod uit de tweede hand, later weer reactie intrad. Op de termijnmarkten voor cacao en suiker was sprake van vrij scherpe prijsfluc tuaties. Op de Londense theeveilingen namen kopers een meer afwachtende houding aan. Vooral onder invloed van een levendige vraag uit Japan bewogen in de voornaamste veiling centra de wolprijzen zich in opwaart se richting. De stemming op de wereldkatoen markt was verdeeld. Terwijl New York zeer vast gestemd bleef, kregen in Liverpool prijsdalingen de over hand als gevolg van terughoudend heid aan koperszijde. Ook op de graanmarkten was Japan als koper actief, waardoor met name de maisno- teringen een herstel vertoonden. De lusteloze stemming voor natuurrubber werd nog in de hand gewerkt door hogere produktie- en voorraadcijfers in het Verre Oosten. In tegenstelling tot de Europese staal sector met name in West-Duitsland nam de bedrijvigheid in de Ameri kaanse staalindustrie als gevolg van toegenomen vraag van de meeste staalverwerkende industrieën verder toe. Speculatieve aankopen -,op de tin- markten veroorzaakten vrij forse prijsstijgingen. Ondanks de omvang- grijke kopervoorraden op de Londen se metaalbeurs wisten de koperprijzen zich goed te handhaven. NEW YORK 20/4 21/4 ACF Industries 45(4 44 Airco 21% 22(4 Allied Chemical 34% 33 Alum. Co of Am. 55(4 64% American Brands 45 46 American Can. 31 31(4 Am Cyanamid 37% 39% Am Electr. Power 27 27% Am Metal Climax 29% 29% Am Motors 22 8 Am Smelt A Ref 8(4 22f% Am Tel A Tel 43% 43'4 Anaconda 21% 20(4 Armco Steel 23% 23%, Atlant Richfield 67 67% Bendix 46% 47 Bethl Steel 32% 32 Boeing 23% 23(4 Burroughs 168% 169(4 Can Pacific Ry 15% 19(4 Cel Co of Am 60% 61 Chase Manhattan 59(4 58(4 Chesap A Ohio Ry 57% 57% Chrysler 36% 36 CiUes Service 39(4 40% Colgate-Palmolive 64 64% Colt Industries 23% 224 Commonw Edison 34% 34% Cons Edison 25% 25(4 Cont Can 33 38% Cont Oil 25% 26 Curttss Wright A 26% 26% Curtiss Wright A 33 33 i Dart Ind 56(4 56 Dow Chemical 91% 93% Dupont de Nem 172(4 170% Eastman Kodak 117 116 First Nat City. 56% 56% Admiral Corp 20/4 22(4 Alex 21(4 10.00 Allegheny Pow S 10.00 21% Akzona Am Standard 21% 26% 27% 15 Amsted Ind 15 40% Ark Louis Gas 40 24% Bait A Ohio 4%% 24% 564 Bayuk Cigars 56% 12% Burlington Ind 12% 37% Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Utll Gen Tel A El Getty OU Gllette Cimbel Bros Goodyear T R Gulf Oil Illinois Centr Int Busin Mach Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper Int Tel Tel «7(4 68(4 27% 27% 82% 82% 21(4 21(4 29% 30 79(4 79(4 45% 45% 30(4 30 32% 32(4 25% 25(4 38(4 38(4 387(4 385 30(4 30(4 33(4 33(4 38% 39% 54(4 53% Johns Manville 38% 38(4 Martin Marietta May Dep Stores Mc Donnell Mobil Oil Corp Nat Biscuit Nat Cash Reg Nat Distillers Nut Gypsum Nat Steel North Am Rockw 23(4 23% 54 53(4 44 44% 49(4 50(4 61(4 61(4 32 31% 17% 17(4 19(4 19 42(4 42% 34% 34% OUn Mathleson Pac Gas A El Penns NY Tr PepsIco Phelps Dodge Philip Morris Phillips Petr Procter Gambl Radio Co of Am Republic Steel Reynolds Ind Royal Dutch Petr Sears Roebuck Shell Oil Southern Co Southern Ry Sperry Rand Stand Oil Calif Stand Oil Indiana Stand Oil NJ Studebaker Sunray DX Oil Texaco Texas Inst Transamerlca Union Carbide Union Pac RR United Aircraft United Fruit US Steel West Union Tel Westlnghouse El Woolworth Braz Traction 28% 2* 4(4 4(4 84 83% 43(4 43% 92% 91'4 29 28% 91(4 90% 38% 38% 24s, 25% 77 77% 36(4 36% 114% 114% 44% 45", 102' Calif Packing Can Breweries Cerro Chadboum Gotb Chase Select Fd Columbia Gas Cominco Cont Telephone Corn Products Crossbow Fund 37% 31% 31 7(4 7% 15(4 15% 3% 3 Vj 12.01 12.05 30% 30% 28% 27% 21% 20% 35% 8 28L 8.24L Gen Cigar Int Bnk for Rec Int Flav Frag Int Tecb Fund Int Paper (I 4) Insllco Corp Interspar 28% 26% 19% Nat Can NY Centr A North West B N Am Philips Co 99(4b 99(4b 65% 65 13.75 13.73 58% b 59 17% 17% 51.90 51.90 Inv Select Fund 3.72L 3.73L Kansas City Ind 41 41% Kansas Power 25 24(4 KLM 39(4 39(4 Kroger 29% 30 Leasco 22(4 22% Lone Star Cement 26(4 26(4 Lehman 17% 17% 19 18% 101% 35 34% 58% 55% 61', 64% 70(4 71>4 40(4 44 47% 46(4 31 30% 49 48% 18% 18% 40% 40 13 13% 32% 32% 60% 63% 53 53(4 41% 41 16% 15% 11% 10% 84% 84% Occidental Petr Santa F6 Ind Southern Pac Standard Brands Sterling Drug Candy UCIF Unilever Union Elect United Corps United Gas 35(4 35% 50 50% 49% 50% 50 50% 44% 44% 5.11 4.97 44% 44% b 18 17% 9(4 9% 44(4 43% Madison Fund 14% 14% Western Bancorp 34% 34(4

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 25