/lilieubehoud maakt terke EEG nodig SER wil integratie van de 'milieuwetten' Stap eens bij ons binnen we zijn zo gemakkelijk dieht bij Leven vóór 'week X' niet iemand, maar iets ïst tegen sluiting akliniek in Davos U kunt zoveel méér doen met onze bank Raiffeisenbank fU Boerenleenban 1 Kerstgratificatie voor personeel van de SER SER wil meer spaargeld in ondernemingen Vertrouwelijke politierapporten lagen op straat Cornells Vroege- Stichting dicht in 'belang patiënten' Salzburge^ Bewindsman voor sport zou noodzakelijk zijn /KWARTET ZATERDAG 22 APRIL 1972 IllWKM-W» TI.TKir» mgres over Europese industrie spreekt over vervuiling ADVERTENTIE !en onzer verslaggevers TERDAM Als er één punt is waarmee men de noodzaak van terke EEG kan aantonen, dan is het wel de milieubescherming, enkele Europees land is in staat om zijn milieu in zijn eentje Ie ergste smetten te zuiveren. Nauwe samenwerking met andere n is noodzakelijk. Vele Europeanen zien in die omstandigheid liddel om de Europese eenwording te versnellen. dr. Mansholt probeert met pit- edevoeringen en interviews de ke opinie te bewerken om een Europese beweging onder het il van de ipilieubescherming op te brengen. In de Europese ssie is zijn krachtigste bondge- p dit punt de Italiaan Spinelli, nenroeper van het congres van t congres over de Europese rie wordt uiteraard ook de ver- besproken. Spinelli en Mans- unnen gerust zijn: de rappor- SCnOOfl over dit onderwerp onderstre- et internationale karakter van aagstuk. Het duidelijkst laat de hoogleraar Harald Jürgensen t. Zonder reserve stelt hij vast, nationale regeringen bereid zijn bevoegdheden af te staan n internationaal orgaan. te zwaar is belast, moet verdere uit storting in elk geval worden voorko men. Op deze manier komen de gebie den met weinig industrie eerder in aanmerking voor nieuwe vestiging. Maar de maatstaven die je voor de vervuiling aanlegt moeten wel inter nationaal zijn en er moet een interna tionaal orgaan zijn, dat toezicht houdt op naleving van de regels. Anders wordt het niets, zo meent dr. Jürgen sen. and rgensen neermt in zijn rapport jk afstand van de mensen, die dat de milieuvervuiling alleen iernemers moet worden verwe- e moeten onder ogen zien dat ing een normaal verschijnsel is hoog ontwikkelde economie, rgensen betoogt, dat er met de ststelling van allerlei goederen jut zit. De makers van die en gebruiken het milieu voor ing van hun afvalstoffen. Het moet hun afval maar ook veel in produkten verwerken zonder t er voor betaald wordt. Daar •out, zegt Jürgensen. De onder maken gebruik van diensten, or ze niet betalen. Tot voor rgerde niemand zich daaraan, u Ave in de gaten krijgen, dat !t onbeperkt gebruik kunnen van het milieu wordt het an- fu moet de ondernemer wel voor dat gebruik. Dat kan heffingen te laten betalen, die lestemd op de hoeveelheid vuil, uitstorten. Of op de belasting n produkten voor het milieu en. sor Jürgensen vindt, dat men vaststellen hoeveel vuil het mi- een bepaalde ruimte kan heb- - )aarbij moet men niet alleen van zuiver technische maat- 5 j maar ook van de eisen, die de Irs in die ruimte stellen. Als t lieu in een bepaalde omgeving Als de industrie moet betalen voor het gebruik van het milieu, moet ze wel zoeken naar produktiemethoden, die zo schoon mogelijk zijn. Dat merkt ze immers in de kostprijs. Aan de andere kant moet de overheid het zoeken naar en het gebruik van scho ne methoden aanmoedigen door be paalde vormen van financiële steun. Het opleggen van heffingen moet eveneens het invoeren van schonere produkten en produkties stimuleren. Daarom moet de heffing daar vallen, waar de verbetering moet worden aangebracht. Bijvoorbeeld: niet de verbruiker van benzine met lood moet je belasten, maar de maker van die benzine. Want die maker zal met die heffing aan zijn broek eerder omzien naar een manier om loodvrije benzine te maken. Verder zal de "industrie, naar de mening van Jürgensen, ge dwongen worden veel meer gebruik maken van de afvalstoffen. Die zullen veel vaker opnieuw in de produktie worden opgenomen. Als de Europese Industrie gedwongpn zou worden haar produktie en pro dukten drastisch te wijzigen voor de milieuverbetering, dan kan ze in een zwakke positie komen te staan ten opzichte van de 'buitenlandse' bedrij ven. Daar moeten ze tegen beschermd worden, vindt Jürgensen. Op goede ren, die elders 'niet schoon' zijn ge maakt, moeten invoerrechten gelegd worden. En op produkten van elders, die ons milieu moet verwerken, kan een heffing worden gelegd. De onder nemer moet in dat geval gewoon betalen voor het gebruik van het milieu in Europa. 'Murw maken' Dr. Jürgensen vindit, dat op deze manier het milieuprobleem wel is op te lossen zonder dat het kapitalisti sche stelsel helemaal op zijn kop wordt gezet. Zijn mede-rapporteur in Venetië, de linkse Franse vakbondslei der Laot formuleert het wat anders: De arbeiders strijden voor een verbe tering van hun werk- en levensom standigheden. Daarbij zullen ze wel zien of het 'liberale economische stel sel' in staat is om een goed milieu te bieden. Hij stelt in zijn rapport, dat de mees te noodkreten over het bedreigde mi lieu alleen maar geslaakt worden om de burgers murw te maken. Die bur gers moeten straks immers de reke ning betalen voor een schoner milieu. Ze moeten betalen als consument en belastingbetaler, want de onderne mers. de echte veroorzakers van de vervuiling, willen niet betalen. Zij moeten winst maken, aldus Laot. Het milieu wordt 'economisch en ide ologisch' gebruikt. De ondernemers zien in de zorg voor het milieu nieu we afzetmogelijkheden. Ze kunnen straks op grote schaal anti-vervui lingsmiddelen leveren. De campagne 'iedereen is een vervuiler' wordt ge bruikt om te verdoezelen waar de schuld werkelijk ligt. Hij vindt, dat duidelijk onder ogen moet worden gezien, dat de vervuiling een gevolg is van het economisch stelsel, waarin alleen de winst van de onderneming telt. Dat moet wel lei den tot exploitatie van mensen en van de natuur. 'Ander stelsel' De vakbeweging moet volgens Laot aantonen, dat alleen een op andere leest geschoeid economisch stelsel werkelijk een beter leefmilieu voor de arbeiders kan opleveren. De vakbe weging moet er voor pleiten, dat bij het onderwijs de betekenis van het leefmilieu voor de mensen de nadruk krijgt. Een ander middel, waar de vakbonden zich sterk voor moeten maken is het invoeren van een ver gunningenstelsel voor nieuwe produk ten. De ondernemer moet toestem ming vragen om een nieuw produkt op de markt te brengen, zodat kan worden voorkomen dat nieuwe bron nen van hinder en vervuiling aan de bestaande worden toegevoegd. Over de kosten van de anti-hinderac- tie zegt Laot: Als het om een snufje gaat moet de consument maar betalen voor eventuele voorzieningen. Als het om voor de samenleving vitale goede ren gaat moet de overheid een deel van de lasten dragen, die voortvloeien uit de maatregelen tegen de hinder. Laot besluit met een pleidooi voor een internationale actie 'van allen, die werkelijk willen handelen tegen de oorzaak van de huidige situatie'. 1AAG Patiënten en perso- n de Nederlandse astmakliniek Zwitserse Davos verzetten zich acht tegen het gemeenschappe- isluit van bestuur en directie initieve sluiting van de kliniek, telegram aan het bestuur zeg- tiënten en personeelsleden het en de uitvoering daarvan niet nen accepteren. Men eist een isie 'van onderzoek. L_ r> L©/k OVEN In Eindhovpn komt irrondissementsrechtbank. zeer leurstelling van het stadsbe- dat reeds grond had ■jereser- 'oor de bouw van een huis van en gerechtsgebouw, r Van Agt wijst echter op de lerziening van de rechterlijke atie die over zes lot tien jaar 'slag moet krijgen. De minister et niet verantwoord, vooruitlo- P die reorganisatie een nieuw cement in het leven te «-oe- Want waarom zoeken naar wat u vlakbij kunt vinden? U stapt eenvoudig even bij een Raiffeisenbank of Boerenleenbank binnen. Er zijn 3000 vestigingen. Dus overal gemakkelijk dicht bij u in de buurt. Om te kiezen uit wel 8 verschillende spaarvormen, met elk een aantrekkelijke rente. Zodat u kunt sparen op de manier die het beste bij uw bedoelingen en mogelijkheden past. Een deskundige adviseur helpt u graag bepalen welke spaarvorm juist voor u het' meest geschikt is. Bij de Raiffeisenbank en Boerenleenbank, de bank waar de helft van alle Nederlanders al bij spaart. 'de bank voor iedereen - 3000 vestigingen DEN HAAG De Sociaal-Economi sche Raad heeft gisteren besloten op de salarissen van het SER-personeel een niveaucorrectie toe te passen, die zal worden gebruikt voor de invoe ring van een kerstgratificatie van een procent met een minimum van 175 gulden. Voorts zal de vakantetoeslag nog dit jaar worden verhoogd van 6 tot 6,8 procent. Kroonleden: teveel versplintering DEN HAAG De Sooiaal-Economi- sche Raad meent dat de mogelijkheid om gelden van bedrijfsspaarfondsen in de betrokken ondernemingen te beleggen in principe groter moeten zijn dan de 20 procent, die minister Boersma voorstelt in het ontwerp van een algemene maatregel van bestuur ter verruiming van de faciliteiten voor spaarfondsen. In een gisteren vastgesteld advies zegt de SER, dat regelingen voor spaar loon. winstdeling en vermogensaan- wasdeling dikwijls ondernemingsge wijze (zullen) worden getroffen. 'Ge zien de veelal noodzakelijke behoefte van vele ondernemingen aan zelffi nanciering komen dan dikwijls weinig liquide middelen vrij. De voorgestelde 20 procentsbepaling zou hen er toe dwingen om 80 procent van de stor tingen in het fonds in contant geld te doen.' Juist ter stimulering van deze fond sen moet volgens de raad een soepel beleid worden gevoerd met betrek king tot ontheffing van het maximum van twintig procent. Dergelijke ont heffingen zouden echter niet. zoals de minister voorstelt, moeten worden ge nomen door de overiheid, maar bij voorkeur door een (daartoe in te stellen) kleine SER-commissie. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Tijdens het vervoer van 27 postzakken vol vertrouwelijke archiefstukken naar een vernietigings- bedrijf in Amsterdam-Oost is de Am sterdamse politie deze week tweehon derd politierapporten uit 1971 kwijt geraakt. De papieren werden door wandelaars op straat gevonden en in geleverd bij de portier van de Hortus Botanicus die op zijn beurt de politie alarmeerde. In de rapporten stonden verdachten van een misdrijf met naam, adres, geboortedatum en gepleegd strafbaar feit vermeld. Volgens een woordvoerder van de po litie zijn de stukken verloren tijdens een transport van archiefmateriaal door de huishoudelijke dienst van de Amsterdamse politie. 'De vrachtwagen haalt bij een aantal polltiebureau's zakken met materiaal op. Die zakken moeten gesloten zijn voordat ze wor den opgeladen maar het komt wel voor dat zo'n zak openblijft'. Vermoed wordt dat bij het inladen een pakket rapporten tussen de laadklep en het dekzeil van de auto is gegleden zon der dat iemand dit zag. Volgens de woordvoerder is het itge- sloten dat tijdens het transport de rapporten uit een van de zakken zijn gegleden. Bij het vermetigingsbedrijf wordt er altijd door een politieman op toegezien dat de vertrouwelijke papieren werkelijk worden vernietigd. Naar aanleiding van de gebeurtenis zullen de voorschriften om de politie rapporten geheim te houden nog eens worden bekeken. Maar het incident wordt niet al te zwaar opgenomen: 'Iedereen verliest wel eens wat', aldus de woordvoerder. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De Sociaal-econo mische Raad ment dat de moge lijkheden moeten worden onder zocht om de wetten op het milieu beheer te ingreren en dat het in elk geval gewenst is de regels omtrent de verontreiniging van oppervlaktewater zowel als van grondwater in een regeling te ver vatten. Deze (anonieme) uitspraak is opgeno men in een gisteren vastgesteld advies aan de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne over het vooront werp van wet op de bodemverontrei niging, en wel op voorstel van de kroonleden prof. mr. A. D. Belinfan- te, prof. dr. H. W. J. Bosman en drs. V. Halberstadt. Prof. Belinfante betoogde dat de wet geving op het milieubeheer tezeer dreigt te versplinteren. Naast de wet gevaarlijke stoffen, de kernenergiewet en de bestrijdingsmiddelenwet hebben we inmiddels de wet verontreiniging oppervlaktewateren en de wet lucht verontreiniging alsmede thans een wetsontwerp bodemverontreiniging 'Het milieuprobleem komt m eer en meer centraal te staan en de diverse onderdelen hebben over en weer zo veel met elkaar te maken, dat het tijd wordt de deeloplossingen te vervan gen door een algemene aanpak', aldus prof. Belinfante, in wiens amende ment onder meer ook gepleit werd voor de instelling van een adviesor gaan. Bij de uitvoerige discussie over het wetsontwerp bodemverontreiniging bleek verschil van mening te bestaan over de uitvoering. Sommige raadsle den pleitten (in overeenstemming met het wetsontwerp) voor een gecen traliseerde uitvoering, anderen zagen liever (evenals in de wet verontreini ging oppervlaktewateren) een meer gedecentraliseerde uitvoering. Gezien de wens om tot integratie van de milieuwetten te komen, sprak de SER zich hierover evenwel niet uit. In de algemene beoordeling van het wetsontwerp verklaarde de raad het nodig te vinden dat over mogelijkhe den wordt beschikt om het in de handel brengen van produkten te ver bieden, te beperken of aan voorwaar den te binden als zij na gebruik ernstige moeilijkheden bij de verwer king als afval kunnen veroorzaken. Mevr. Van Till over abortus provocatus Van een verslaggever DEN HAAG Om tot een grotere abortusvrijheid te komen zijn voor abortus provocatus tot een bepaald tijdstip wetswijzigingen over bodig. Tot 'week X' is er weliswaar een functionerend organisme van menselijke herkomst, maar het kan omdat de structuren daarvoor nog ontbreken nog geen psychische functie hebben. Dit maakt abortus mogelijk zonder strafrechtelijke of tuchtrechtelijke gevolgen. 'De in omvang en verscheidenheid toenemende produktie van afvalstof fen noopt tot een hernieuwde, krach tige aanpak van het inzamelen en verwerken van deze stoffen', aldus de SER, die hoewel de minister daar nadrukkelijk om vroeg geen uit spraak zei te kunnen doen over de quantitatieve economische consequen ties van de voorgenomen wettelijke regeling, omdat deze geheel zullen afhangen van de te treffen (en nu nog onbekende) uitvoeringsmaatrege len. DEN HAAG Het belang van de patiënten vroeg om de sluiting van de orthopedische kliniek van de 'Cornelis Vroege-Stichting* in Alblasserdam. Minister Stuyt (volksgezondheid) heeft, in antwoord op vragen van mej. Van Leeuwen (ARP), de tweede Kamer meegedeeld, dat de accommo datie van deze kleine kliniek zowel in verpleegkundig als in medisch opzicht reeds geruime tijd te wensen overliet. De datum van sluiting is vastgesteld op 1 juli. (ADVERTENTIE) Dit zegt mevrouw dr. mr. H. A. H. van Till-d'Aulnis de Bourouill in een publi- katie die dezer dagen zal uitkomen. (Mevrouw Van Till promoveerde in 1970 op het onderwerp medisch juri dische aspecten van het einde van het menselijk leven). Zoals daarin een criterium is opge steld voor het einde van het mense lijk leven, is dit ook volgens haar mogelijk voor het begin van het men selijk leven. Zij meent dat het al dan niet hebben van enige psychische functie een objectief en ter zake doend kriterium is voor het al dan niet (kunnen) bestaan van persoon- Van een verslaggever LEEUWARDEN In Nederland zou zo spoedig mogelijk een bewindsman moeten komen die uitsluitend belast i.i met de zorg voor sport en lichame lijke opvoeding. Aldus de heer J. P. Kramer, voorzit ter van de koninklijke Nederlandse vereniging van leraren en onderwij zers in de lichamelijke opvoeding, bij de opening van de 110de jaarvergade ring te Leeuwarden. De heer Kramer zei verder dat de opleiding tot leraar steeds minder ruimte laat voor vernieuwing. lijk menselijk leven op het minimum niveau, los van de vraag of deze zich goed of in het geheel niet kan uiten. Op grond van deze overwegingen stelt mevrouw Van Till dat leven vóór die 'week X' er geen sprake is van 'ie mand' maar van 'iets'. Het is pre- humaan leven en valt als zodanig niet onder de bescherming van de bepalin gen die moord en doodslag verbieden. Bij abortus vóór deze week kunnen, aldus mevrouw Van Till, uit juridisch oogpunt teamwerk en registratie, zo als in het wetsvoorstel is voorgesteld, achterwege blijven. MISDRIJF Na deze week is het echter 'iemand', en is abortus, zelfs indien gedaan volgens vrijwillig en rechtsgeldig verzoek van de moeder, strafbaar als misdrijf tegen het leven. Een uitzondering hierop is een strikte medische indicatie. Mevrouw Van Till meent dat abortus, gemotiveerd door sociale indicaties, een zeer gevaarlijk precedent schept. Het maakt meer problemen dan het oplost en is in strijd net het Euro pees verdrag tot bescherming van de rechten van de mens. Op grond van voorlopig en oppervlak kig onderzoek lijkt het mogelijk dat de 'week X' ligt tussen veertig dagen en vier maanden na de conceptie. Meer deskundig onderzoek is evenwel noodzakelijk, oordeelt mevrouw Van Till. Land van uitersten want u kunt er vakantie houden in luxe hotels of op de boerderij logeren. Berg beklimmen en zomerskieën, zeilen en zwemmen of ge nieten van kuituur. Tal van autotrips maken. Tevens in voor- en naseT zoen voordelige arrange menten. Salzburger land: centraal gelegen in het vakantierijke. Oostenrijk. Inlichtingen bi( u«v reisbureau óf LandeevcrVehramt Saliburg. •Morartplatr 1. A 5010 Saliburg. Oonenri|ks Toeristenverkeers Bureju Herengracht 437. Amsterdam. Tel 020 - 62188. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15