huurverhoging ioet einde maken scheve situatie Friezen gaan grote schoonmaak houden Eén miljoen aan extra-reclame bij Eurocupfinale Overleg over salarissen onderwijzend personeel wordt binnenkort hervat PORION evolking moet wennen aan duurder wonen A hipper duurder Directie PEN alsnog voor rechter Rijnwater nog erg slecht Ffrench-Beytagh bij zijn baas Jongens plegen serie inbraken Vader ontvoert eenjarig zoontje Am. hoogleraren protesteren tegen bombardementen Honderden vrijwilligers zaterdag in actie op meren en eilanden tjest® Wervingsactie van landmacht is mislukt Het weer ^UW/KWARTET VRIJDAG 21 APRIL 1972 BIWEMAVn T3/K5 VWll "I 1 *-* goed onze parleraentsredactie wil f HAAG CHU-minister Udink (volkshuisvesting) gaat met een gerust hart de verkiezingen len h tegemoet, ook al zal hij het kiezersvolk voor die tijd hebben geconfronteerd met huurver» klereiagen van meer dan zes procent en als klap op de vuurpeil een eenmalige extra huurverhoging onveijtwintig procent, ngels uit 'el 'niemand dat leuk zal vindei/, dozijn de minister toch dat het in horeiji om een vrij simpele zaak gaat, t ede nee iedereen het eens kan zijn de veniet er toch begrip voor zal ttingejn opbrengen, ook al lijken de een «gelen 'verre van populair. Maar uj zo hier niet om populair te zijn. iet%aat erom dat erover tien jaar ™et Jnog woningen in dit land ge- .va™*d kunnen worden', aldus drs. tuv/ta vital ^koudbare situatie aal £en op €en Persc(>nferentie in Haag, waar hij over zijn inmid- raan i61"06^0 en verguisde beleidsno- reidsf" 'afknapper' volgens de PvdA) hnrn» antal interessante aspecten naar bracht. lijkt het nu voorgestelde huur- ezza bsidiebeleid voornamelijk te zijn irpen om een eind te maken aan f n de afgelopen jaren volkomen f gegroeide situatie, waarvan be- D rs in woningen en een grote tobe!3"0 buurders rijkelijk profite ur Bovendien dreigen een kleinere goecrrie huurders' voornamelijk die agere inkomens, maar vooral ook le gr!0 SGbaücist de dupe te worden. j-s gj oomaamste ooizaken voor deze en htvaardige en onhoudbare situa- loemde minister Udink een on- noeri kosfprijsherekening van de hu- en het averechts werkende cm van de objectieve huursubsi- ïubsidie op de wondng zelf). ;0 niet huidige systeem wordt als rijs voor een nieuwe woning procent gehanteerd, zodat een ng van 50.000 gulden jaarlijks gulden huur moet opbrengen. Ka huur wordt door middel van de tieve huursubsidie gedrukt met s de helft. Minister Udink liet er en geen twijfel over bestaan dat «legging in woningen bij het Sfjge systeem 'buitengewoon gtkkelijk is*. De exploitant pro t in feite van twee factoren jnee bij de kostprijsberekening rekening is gehouden namelijk één krijgt een jaarlijkse huurverlxo- tenjen jaarlijkse subsidie. Het is in aaSknjet zo onjuist om te stellen dat julfyverheidsgeld ten onrechte in de de belegger terecht komt", I de minister. pelijk; volgens hem is het denken over een zinnige kostencalculatie pas in de laatste jaren op gang gekomen. Zo schreef mr. dr. W. G. H. Floor, plaatsvervangend directeur-generaal van het ministerie van volkshuisves ting anderhalf jaar geleden een proef schrift over deze materie en is de kwestie eerst een jaar geleden door de commissie-Hartog fundamenteel aan de orde gesteld. De uitkomst van zowel het proefschrift als het rapport van de commissie wezen in dezelfde richting: de huren van nieuw op de markt komende huizen zijn te hoog en kunnen behoorlijk gedrukt wor- -fc V* ;enfouten .agt je af hoe er dergelijke 'outen gemaakt kunnen worden, volgens Udink is ook dit begrij- eeu correspondent p TERDAM De kapperstarieven na 1 mei worden verhoogd. Dit gevolg van een nieuwe cao, b ns de Nederlandse Kappersbond *7 de loonkosten negen procent N£ tog en deze kosten zullen in de wen worden doorberekend, naj Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Amsterdamse gerechtshof heeft de officier van jus titie in Alkmaar bevolen alsnog een strafvervolging in te stellen tegen de directie van het Provinciaal Elektrici teitsbedrijf in Noord Holland naar aanleiding van de explosie, drie j.aar geleden, van een transformatorhuisje dn Purmerend. Hierbij kwamen twee kinderen om het leven en werden drie anderen ernstig gewond. De opdracht is het gevolg van een nieuw gerechtelijk onderzoek, waar meer gedetailleerde gegevens uit naar •voren zijn gekomen dan uit het on derzoek van 1969 door de Alkmaar- se rechtercommissaris. Deze zag toen geen aanleiding een vervolging in te stellen. Na deze aanvankelijke afwij king dienden de ouders van de twee slachtoffertjes een klacht in bij het Amsterdamse gerechtshof. BEVEILIGING (Bij het nieuwe onderzoek zou onder meer zijn gebleken, dat het transfor matorhuisje, waarin een hoogspan ningskabel met een spanning van 10.000 Velt lag, onvoldoende beveiligd iwas. De officier van justitie in Alkmaar zal nu behalve de PEN-directeur ir. J. M. Langebaerd ook de districtschef ■Zaanstreek van het PEN, T. H. Klok, diens plaatsvervanger G. J. Schreier en de technische hoofdopzichter van het PEN, II. J. Wolters, ter verant woording roepen. Zou het PEN worden veroordeeld, dan maken de ouders van de slachtof fers kans op een smartegelduitkering. den, uit de bus kwam een percentage •van 6,4. De exploitant zal bij het berekenen van een aanvangshuur op Üit percentage een gemiddeld rende ment kunnen boeken van 8,5. Een zeer redelijk percentage, vond Minis ter Udink. Oiverigens merkte hij op dat particuliere beleggers "het aantrekkelijke' van hun investeringen onder het oude systeem ook nauwe lijks in de gaten hebben gehad en voorzover woningbouwcorporaties en gemeenten er van profiteerden kwam de opbrengst indirect ten goede aan de huurder. Handvat De nieuwe kostprijsberekening lever de uiteindelijk het handvat op om een reeds lang gekoesterde wens in vervulling te doen gaan, de omzetting van de objectieve huursubsidie in een subsidie op de men's zelf, n.l. de algemene individuele huursubsidie. Onder "normale omstandigheden zou een dergelijke overschakeling een huurverhoging met zich mee hebben gebracht van 100 procent, omdat de huren met circa de helft door subsi die worden gedrukt. Nu deze huur door een nieuwe kostprijsberekening is teruggebracht tot 6,4 procent be hoeft de huurverhoging slechts twin tig procent te bedragen. Na het ne men van deze hobbel zal het perspec tief van minister Udink uit de verf komen: namelijk dat iedereen de eco nomische woonwaarde aan huur betaalt Wie dat niet kan, kan dan een beroep doen op de overheidskas. Hiermee zal dan worden voorkomen dat de objectieve huursubsidies in 1976 verdrievoudigd zullen zijn tot circa 1,8 miljard gulden. 'Een onmo gelijke zaak', aldus drs. Udink, 'wan neer men zich bedenkt dat voor het geld zoveel andere overheidstaken ter hand kunnen worden genomen. Bo vendien zal de subsidie terecht komen bij hen die het nodig hebben. Meer dan vijftig procent betaalt thans min der dan tien procent van zijn inko men aan huur en profiteert daarmee ten onrechte van de overheidssubsi dies. 'We zullen er aan moeten wen nen dat de Nederlandse bevolking meer voor zijn woning moet gaan betalen', aldus drs. Udink. De minister noemde het tenslotte een •fabeltje' dat de overheid ongeveer een miljard gulden zou verdienen aan het nieuwe systeem. Uit berekeningen van het Centraal Planbureau ds geble ken dat invoering van de twintig procents huurverhoging en afschaf fing van de objectsubsidie een budget tair voordeel oplevert van circa 30 miljoen gulden in 1973. tot rond 300 miljoen gulden per 1 januari 1975 als de extra huurverhoging van 20 pro cent wordt doorgevoerd. 'Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Ondanks het jarenlan ge waarschuwen van vijftig Rijnwater- leidingbedrijven zit er nog veel te weinig schot in de bouw van zuive ringsinstallaties voor industrieëën en steden langs de Rijn. De Duitse waterleidingbedrijven waar schuwen met deze woorden de Duitse regering voor de steeds slechter wor dende kwaliteit van het drinkwater. Zij vragen de regering om een nood- programma, waardoor in sneller tem po de bouw van afvalwaterzuiverings installaties langs de Rijn ter hand worden genomen. Het bedrag van 150 miljoen mark, waarmee de Bondsrege ring in vijf jaar de houw van nieuwe zuiveringsinstallaties wil subsidiëren wordt totaal onvoldoende geacht om tot een werkelijke doorbraak in de 'huidige kritieke situatie te komen. De vooamalige deken van Johannesburg, GonviUe ffrench-Beytagh, is gisteren ontvangen door de aartsbisschop van Canterbury, Michael Ramsey, die het hoofd is van de anglikaanse kerk in Engeland. Ffrench-Beytagh is vorige week In hoger beroep door een Zuidafrikaanse rechter vrijgesproken van samen zwering tegen de staat. Hij was in eerste instantie tot vijf Jaar veroordeeld. Van onze radio- en tv-redactle HILVERSUM Niet zoals het NOS-Joumaal gisteravond liet we ten voor een half, maar voor meer dan een heel miljoen gulden zal er extra reclame worden aangebracht in de kuip van Feyenoord, alvorens de Cup-finale tussen Ajax en Inter Milan daar wordt gespeeld op 31 mei. Dit deelde de tv-programma- leider van de NOS, Carel Enkelaar, ons mede. Bij de NOS is het al maanden be kend. dat tv-organisaties of hun dochterondernemingen op reclame- gebied in zes bij de Europese Ra dio Unie (EBU) aangesloten lan den, te weten Italië, Oostenrijk, Spanje, Frankrijk, Zwitserland en Luxemburg, samen een in Brussel gevestigd reclamebureau hebben op gezet en dit bureau opdracht heb ben gegeven om voor ruim een mil joen gulden reclameborden voor in totaal dertig firma's in de eigen landstaal te fabriceren en deze langs de lijn In het stadion te plaat sen, speciaal voor de Eurovisie-uit zending van de finale. Er bestaat een internationale, door de EBU opgezette en algemeen ge respecteerde overeenkomst, dat bij uitzending van sportevenementen op de televisie van welke aard ook, be staande reclameborden mogen blij ven, ook als zij wel in het beeld moeten komen, maar speciaal ge plaatste reclame dient te worden verwijderd. Gebeurt dit niet, dan mag het evenement eigenlijk niet op de televisie verschijnen. De genoemde landen hebben echter een juridisch trucje toegepast, al dus Carel Enkelaar. De verplichting bestaat namelijk dat uiterlijk op 1 januari voorafgaande aan zulk een uitzending, bij de EBU dient te worden bekend gemaakt, welke re clame er zal zijn te zien bij een ko mend sportevement. Het Brusselse reclamebureau heeft goed op tijd en te juister plaatse melding ge maakt van al deze reclameborden en dus kwam men bij de EBU eerst niet op de gedachte, dat de nieuwe borden pas op het laatste moment zouden worden aangebracht. Alles werd netjes aanvaard. Hoe wel de NOS de EBU heeft ingelicht en herhaalde malen haar bevreem- Carel Eiikelaar ding over de houding van de EBU in Genève heeft betuigd, is er toch geen verbod gevolgd. De NOS re kent het zich uiteraard tot een eer, dat de Cup-finale In Nederland wordt gespeeld en dat zij de Euro visie-uitzending mag verzorgen. In dien zij weigert omdat er sluikre clame wordt aangebracht, moet de wedstrijd in het buitenland worden gespeeld. Maar dan zal toch precies dezelfde reclame worden aange bracht en zal een andere omroep de wedstrijd toch uitzenden. De NOS kan moeilijk de Nederlandse kijkers dit evenement onthouden en legt zich daarom maar neer bij deze hoogst merkwaardige gang van zaken, zo zei Carel Enkelaar. (Zie voor Angola-koffie reclame el ders in deze krant). DRACHTEN Zestien jongens van 11 t.e.m. 16 jaar zijn in Drachten door de politie aangehouden omdat ze zich scsuldig zouden hebben gemaakt aan een groot, aantal diefstallen. On der hen zijn zeven scholieren. Zij vormen drie groepen waarvan er een al sinds januari op het dievenpad was. Ze braken onder andere in het gemeentehuis in en verder in scholen, een jeugdcentrum en diverse winkels. Ze stalen voor enkele duizenden gul dens aan sigaretten, draniken en goe deren, waaronder enkele portofoons. Ook werd geld uit kledingstukken gestolen. Toen één van de jongens op een avond dronken thuis kwam, kre gen de ouders argwaan Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Veen van onderwijs heeft gisteren be loofd, dat hij binnenkort weer het overleg zal hervatten over de sa larissen van het onderwijzend personeel met de organisaties. Defi nitief kan dit overleg nog niet zijn, omdat het onderzoek naar de on- derwijssalarissen over de gehele linie nog niet is afgerond. Tijdens de openbare pvergadejring van de onderwijscommissie uit de Tweede Kamer gaf de minister toe, dat het verschil tussen het salaris van een kleuterleidster en onderwijzeres wel groot is, gezien de zware taak van de kleuterleidster. De heer Laban van de PvdA deed de suggestie in de komende jaren de salarissen bij het kleuter- en lager onderwijs sterker te verhogen dan bij het hogere onderwijs. Het was een wens, die door mevrouw N. Smit- Kroes van de WD werd gesteund. De sombere financiële vooruitzichten wierpen reeds een duidelijke schaduw over dit onderwijsdebat. Zo bekende staatssecretaris Schelfhout, dat door de sterke stijging van de bouwkosten de scholenbouw in een heel moeilijke situatie is gekomen. Hij zag een mo gelijke oplossing in het creëren van prijsvaste bouwstromen. Vereer is het de vfaag of de passage in het regeerakkoord over de verla ging van de leerlingeschaal waar kan worden gemaakt. Er is wel voldoende onderwijzend personeel in opleiding, maar staatsscretaris Schelfhout moest in zijn, betoog duidelijk het voorbe houd maken, dat financiële omstandig heden de plaatsing van allen niet mogelijk zouden kunnen maken. Een budgettaire afweging is altijd weer nodig, bevestigde minister Van Veen. Van onze correspondent DRACHTEN Een vader in Drach ten heeft met sulp van drie andere mannen zijn andrehalf jaar oude zoontje ontvoerd uit de woning waar in zijn vrouw, van wie hij gescheiden is, verblijft. De ontvoerders, die ook verdacht worden van bnr, znijaenk verdacht worden van inbraken, zijn gearresteerd. Ze hebben tot nu toe niet willen zeggen waar de baby zich bevindt. Nasporingen hebben nog gee- en resultaat gehad. De vader van het kind, de 23-jarige kermisexploitant L. C. uit Bergen op Zoom ging met zijn vader, de 51-jarige J. C. en twee anderen, de 24-jarige J. A.mde M. en de 26-jarige R. F., beiden uit Breda, gezamenlijk naar mevrouw C., die na de scheiding bij haar ouders woont. Het kind was haar toegewezen. De vier mannen traden in de woning ruw op en de vader van mevrouw C. kreeg daarbij een flink pak slaag. In de verwarring lukte het het kind uit zijn bedje te halen en de mannen vertrokken met het ind in twee au to's. Later zijn ze ingerekend in Har derwijk, waar zij standplaatsen op de to's. Later zijn ze ingerekend in Har derwijk, waar zij standplaatsen op de kermis hebben. Bij de verhoren bleek dat ze tevens schuldig zijn aan ver schillende diefstallen onder andere in Venlo. Harderwijk, Drachten en Bre da. Ze hebben voor duizenden guldens aan goederen gestolen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een aantal Ameri kaanse gasthoogleraren aan de Uni versiteit van Amsterdam zullen van middag om één uur een brief aanbie den aan de consul-generaal van de Verenigde Staten in Amsterdam, waa rin geprotesteerd wordt tegen de bombardementen op Noord-Vietnam door hun landgenoten. De hooglera ren en docenten zeggen zich 'be schaamd en verlegen' te voelen over de bombardementen die zij ongeacht de bedoelingen van de Amerikaanse regering 'onbeschaafd' vinden. Een uur vór zij de brief aanbieden en enkele uren daarna, zullen de Ameri kanen zwijgende demonstreren voor het consulaat. Van onze correspondent LEEUWARDEN Zaterdag is de dag van de grole schoonmaak in liet Friese merengebied en op de Waddeneilanden. Honderden vrijwilligers zullen dan de strijd aanbinden met de vervuiling, die veroorzaakt wordt door drijfhout, lege blikken en flessen, plasticzakken, halfvergane matrassen en dergelijke. Vorig jaar werd er een proef mee genomen. In één dag werd 1315 kubieke meter vuil verwijderd. Maar dat is nog veel te weinig in verhouding tot de vele ongerechtigheden die zich in de mooie Friese recreatiegebieden bevinden. Daarom zal de zaak zaterdag aanmerkelijk forser worden aangepakt. Hopelijk zal deze actie er toe leiden dat in het komende seizoen-de bezoekers van het Friese waterland en de duinen en stranden op de eilanden van niet door vuil ontsierde en bedreigde natuur gebieden kunnen genieten. Deze schoonmaakdag is één van de middelen, die het pro vinciaal bestuur van Friesland in dit geval in samenwer king met het recreatieschap •De Marrekrite' aanwendt voor de bevordering van een zuiver milieu. Er worden steeds meer zuiveringsinstalla ties gebouwd. Op 1 januari startte het provinciale zuive- ringsbeheer. Er zullen nog ten minste veertig nieuwe zuive ringsinstallaties verrijzen en er is voor een periode van tien tot vijftien jaar een zuiverings plan opgesteld waarvan de uitvoering minstens 120 mil joen gulden gaat kosten. Men hoopt dat, als de uitvoering een feit is, in de hele provin cie alle rioolwater gezuiverd op het open water kan worden geloosd. Wat er in Friesland op het gebied van de vervuiling aan de hand is blijkt wel uit do meldingen op het hiervoor speciaal Ingestelde alarm-tele foonnummer. Van de 31 mel dingen, die in ruim een Jaar binnenkwamen hadden elf be trekking op verontreiniging van het oppervlaktewater, drie op olieverontreiniging, zes op mestopslag en -verwerking, vier op gierlozingen van mes- terijen, twee luchtverontreini ging en vijf op verwerking van huisvuil. Deze verschijnselen activeren tot het nemen van maatrege len die voorkomen dat de zin 'Friesland fris land' een aan fluiting wordt en één van die maatregelen is dus de schoon maakdag. De voortekenen zijn gunstig. Er is een beroep ge daan op de Noordnederlandse Watersportbond, 31 water sportverenigingen, verenigin gen voor plaatselijk belang. VW's, de vereniging voor na tuurbescherming 'It Fryske Grea', de Federatie van henge laars, de Vereniging van Ne derlandse padvinders, de Leeuwarder roeivereniging 'Wetterwille', de organisatie voor het 'skütsjesü^n', alle ge meentebesturen in Friesland en 55 hoofden van scholen. Vooral dit laatste heeft succes gehad. Enkele duizenden scho lieren en vele leraren en on derwijzers zullen zaterdag in de weer zijn. Er worden con sumpties voor hen beschikbaar gesteld en in Bergum wacht de deelnemers na afloop van hun werk zelfs een warme maaltijd. Ook van plaatselijke verenigingen, watersporters en hengelaars zijn heel gunstige reacties ontvangen. Stadsgrachten In Sneek, dat in het hartje van het Friese watersportge bied ligt zullen niet alleen het buitenwater en do eilandjes een beurt krijgen maar ook de stadsgrachten worden schoon gemaakt. Leeuwarden kan daar een voorbeeld aan ne men, want daar liep tot nu toe de aanmelding het minst vlot. Maar misschien zal op de schoonmaakdag zélf nog wel blijken dat ook de bewoners van de Friese hoofdstad een fiks aandeel in het schoonma ken van hun provincie willen hebben. In Franeker was men de provincie al vóór geweest met een actie, maar de organi satoren hebben toegezegd dat ze zaterdag opnieuw meedoen Ook in de gemeente Utingera- deel heeft men enkele weken geleden al het een en ander aan de grote schoonmaak ge daan. Daar werd op één dag 60 kubieke meter vuil uit het water gehaald en dat is heel belangrijk voor dit deel van het merengebied waarin onder meer de watersportcentra Ak- krum, Oudeschouw en Terhor- ne liggen. In de naburige ge meente Idaarderadeel, met het grote watersportcentrum Grouw als hoofdplaats, heeft de dienst van gemeentewerken materiaal voor de actie be schikbaar gesteld. Honderden boten Zaterdag zal er al een voor proefje worden gegeven van de grote drukte die in de zomermaanden in het Friese waterland zal heersen. De schoonmakers zullen namelijk gebruik maken van honderden boten. Bij de proef van vorig jaar waren er al 250 boten met een kleine drieduizend schoonmakers. Ijet aantal zal ditmaal ongetwijfeld groter zijn. Op de Wadden eilanden zullen ook Staatsbosbeheer en de Landelijke vereniging tot be houd van de Waddenzee hun medewerking aan de acties ge ven. Het ligt in de bedoeling dat ook de bosgebieden in Oostelijk Friesland en Gaas- terland nog eens een beurt krijgen. Maar daarvoor vindt men eind augustus, als het vakantieseizoen achter de rug is, een geschikter tijd. fADVERTENTIE Kant en klare universele kunsthars vulpasta mot gebundelde hechtkracht op F-T.K materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten. Krimpt of scheurt niet. zet niet uit. Onschadelijk voor handen. Onbeperkt houdbaar. Geen ver lies resten. Onmisbaar bij elk karwei: STOPPEN, PLAMUREN, HERSTELLEN van beton, houtrot, afdichten, enz. 1 kg 8.65, 2 kg ƒ15.30, 5 kg ƒ29.95 bij winkels in hobby- en dhz-artikelen. verfwaren, ijzerwaren en bouwstoffen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De in 1966 gestarte wervingsactie voor technisch specialis ten voor de landmacht is gedeeltelijk mislukt. Na een goed begin is 1969 het aantal technisch specialisten ge stabiliseerd op ruim 4300, terwijl de fensie 8000 plaatsen beschikbaar heeft. Minister De Koster (defensie) schrijft dit in een nota aan de Eerste Kamer. Het ministerie van defensie verwacht overigens dat het aantal belangstellen den dit jaar zal groeien als gevolg van de stijgende werkloosheid. Zo v/erden er in het eerste kwartaal van 1972 80 pet. contracten meer afgeslo ten dan in dezelfde periode van het vorig jaar. De werving, een project waaraan sinds 1966 enkele miljoenen zijn be steed, is overigens geen volledige mis lukking geworden, verklaarde een woordvoerder van defensie. Weinig tot geen belangstelling blijüct er te zijn voor functies, waarvoor alleen een lagere school opleiding vereist is en die niet benut kunnen worden in de burgermaatschappij. Dit betreft on der meer de chauffeurs van pantser voertuigen en telegrafisten, twee cate gorieën waarvan er wel veel nodig zijn. 'Het aantal mensen met alleen lagere school daalt ieder jaar, het is logisch dat er dan dalende interesse is voor deze functies', aldus een defen siewoordvoerder. De werving heeft wel een redelijk tot goed resultaat voor die functie die ook in de burgermaatschappij gewild zijn, zoals bijvoorbeeld auto-, radar en electronicamonteurs of draglinema chinisten. Lenteiveekeinde Van onze weerkundige medewerker De laatste buien zijn gistermorgen naar Zuidoost-Engeland weggescho ven. Daarna slaagde een hogedrukge- bied van de Azoren over de Britse eilanden tot Zuid-S candinavië erin zonnige perioden te bewerkstelligen. Het noorden had eerst nog af te rekenen met wolkenpartijen maar 's middags klaarde het daar volkomen op. Het ziet ernaar uit, dat de natte periode, die in de laatste week van maart begon, nu geëindigd is. Het weer blijft de komende dagen inclusief het weekeinde, droog en zonnig. Aan vankelijk waait er tussen het maxi mum en een minimum boven het wes telijk deel van de Middellandse Zee nog een noordoosten- tot oostenwind, maar die zal geleidelijk in kracht afnemen en later veranderlijk wor den. Tijdens het weekeinde kan de overdagtemperatuur hoger worden en komt een middagniveau van 15 d 16 graden Celsius in zicht. In de tweede decade van april is de gemiddelde maixmumtemperatuur lager geweest dan die van de zachte maand maart als geheel In de afgelopen bijna 240 jaar is april slechts vier keer kouder geweest dan maart, te weten in 1790, 1903, 1936 en 1938. De Londense weerdeskundigen hou den het tot medio mei voor Engeland en Wales op een gemiddelde boven normale temperatuur. De noordelijke winden zullen minder frekwent waai en dan normaal. Een volgende ge stoorde periode moet tegen eind april tegemoet worden gezien, maar daarna zal de eerste helft van mei hogedruk- weer met zonnige perioden produce ren, mogelijk gevolgd door hernieuwd nat weer tegen het midden van deze maand. Maarzover is het nu nog niet. we gaan nu met grote passen af op het eerste lenteweekeinde van april. Weerrapporten van gisteravond 7 uur. max.- tempcraturen en neerslag van 7 tot 19 uur: Amsterdam onbew. 11. 0; De Bilt onbew. 12, 0: Deelen licht bew. 11, 0; Eindhoven onbew. 12. 0; Eclde Ucht bew. 12. 0; Den Helder on bew. 9. 0: Luchthav. R'dam onbew. 12. 0; Twente geh. bew. 9. 0; Vllsslngen onbew. 12. Zuid-Limburg onbew. 13, 0; Aberdeen Nicht bew. 11, 0; Athene zw. bew. 19, 1: Bar celona regen 12. 0.1: Berlijn zw. bew. 11. 0.1; Bordeaux hall bew. 13, 0; Brussel onbew. 13, 0: Frankfort half bew. 16, 0; Genève zw. bew. 10. 0; Helsinki onbew. 7, 1: Innsbrtlck geb. bew. 16, 0: Kopenhagen onbew. 2. 0: Lissa bon onbew. 18. 0: Locarno geh. bew. 11. 3; Londen zw. bew. 11, 0.1; Luxemburg onbew. 14. 0.3: Madrid half bew. 14, 0; Malaga balf bew 24. 0; Majorca zw. bew. 13. 13; Mtinchen half bew. 15, 0: Nice zw. bew. 16, 12: Oslo zw. bew. 14. 0: Parijs zw. bew. 12, 0: Rome licht bew. 16. 0: Spilt geh. bew. 17, 1: Stock holm onbew. 12, 0: Wenen regen 15. 0.1; Zurich licht bew. li, 0; Casa Blanca half bew. 19. 0; Istanboel haflf bew. 20. 0.4; Tuni» half bew. 20. 6. HOOG WATER 22 APRIL Vllsslngen le getij 9.27, 2e getij 22.06, Ha ringvliet 10.5423.41, Rotterdam 12.14. Sche- venlngen 10.28—23.14. IJmuldcn 11.17, Den Helder 1.54—14.28, Harltngcn 4.37—16.59, Delfzijl 6.56—19.13.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5