Oe Europese Commissie verhindert Verstandig' »ptreden mdernemingen Akzo met rentabiliteit nu wel op minimum KNP en Gelderland- Tielens praten over samenwerking Thyssen-Bornemisza wil Mosa overnemen ividenden Noordzee kan voorzien in groot deel West- Europese oliebehoefte hr. G. Kraijenhoff (Akso) bij presentatie jaarverslag: Omzet Stevin Groep steeg tot f 466 min [oeilijke jaren i 't verschiet Met synthetische leer op de goede weg fondsen in New York Hoger resultaat bij Drukkerij de Boer St. Joannes de Deo geeft 7,5 pet lening uit Reorganisatie rond bij Gebr. Ibelings Bod van 150 procent op aandelen Befo Grafische export steeg ruim 10 pet Onderzoekcommissie Akzo internationaal Wall Street goed prijshoudend 18 0UW'/KWARTET VRIJDAG 21 APRIL 1972 U.\A\( IE\ ECONOMIE T17/K19 iNHEM De mogelijkheid zou moeten worden geopend, dat tussen producenten regelingen wor- 0 getroffen waarbij zij bij toerbeurt hun capaciteit uitbreiden en elkaar in de tussentijd over en tr produktie leveren. Dat zou een zinvolle aanpassing geven van de nu eenmaal onontkoombare loksgewijze' uitbreiding van de capaciteit en de geleidelijke groei van de vraag. De Europese Com- sie staat hiervoor echter onvoldoende open. Sterker, zij verhindert, dat de ondernemingen op "n gelijke 'verstandige' wijze optreden. Aldus jhr. G. Kraijenhof, voorzitter van de raad van bestuur Akzo, in een toelichting op de jaarstukken 1971. BLOEMENDAAL De Stevin groep jaarvergadering voorstellen over 1971 zal aan de op 31 mei te houden een onveranderd dividend te declare ren van 4 per gewon aandeel van 20. De concernomzet nam in 1971 met ruim 10 pet toe tot 466 (422) min. De netto concernwinst kon zich, ondanks «Ie omzetvergroting, niet op het niveau van het voorgaande jaar handhaven en daalde van 10,5 min tot 6,1 min. Het resultaat over 1971 stond onder druk van het gestegen kostenpeil, maar de daling van het resultaat was in hoofdzaak een gevolg van enkele incidentele tegenslagen, waaronder een aanzienlijk verlies op een van de werken. Het onuitgevoerde deel van verkregen opdrachten bedroeg ultimo 1971 ruim 482 min, tegen 353 min aan het begin van dat jaar. Het is naast de stand ook de aard van deze orderportefeuille die voor 1972 een beter resultaat doet v erwachten dan over 1971 werd behaald. Is de zaken thans liggen, is het, ens de heer Kraijenhoff, onmoge- om als producenten in West- ttpa elkaar een zodanige informa- over uitbreidingsplannen te ver- ffen, dat er een evenwicht kan ien gehandhaafd tussen vraag en bod. IZE ms systeem van ondernemingsge- e produktie staat men voor de ;e of wel de maatschappelijk onge- ste consequenties van schoksgewij- ïitbreidingen en inkrimpingen te raarden dan wel de ondernemin- toe te staan onderling hun inzich- over marktgroei en noodzakelijk hte investeringen af te stemmen, s de situatie thans is, moeten we er in principe als industrieën naai op in stellen dat de beheer- van onszelf zal moeten komen, e hierdoor is de ondernemer de van Jut geworden op wiens hoofd neerkomt. Gelukkig', aldus de Kraijenhoff, 'wordt men echter op de kermissen wel eens moe het voortdurend geven van dreu- op de kop van Jut', toenemende ingrijpen van overhe- in de nationale industriële ont- eling naarmate het economische aat verslechtert onder invloed een teruglopende conjunctuur is al voelbaar in Italië. Hier worden jlHEM De resultaten van de br chemische vezels van de Akzo j in de eerste drie maanden van lopende jaar onder invloed van Serosie slechter geweest dan in jlfde periode van 1971. Ook de r coatings is achtergebleven. Far- jutische - consumentenprodukten ien zich echter goed gedragen, ijl de sector zout en zware che- een herstel te zien heeft gegeven, s de situatie er thans uitziet', s de heer Kraijenhof', zullen 1972 973 voor ons nog moeilijke jaren ,en. Vooral voor de chemische I-bedrijven in West-Europa zal dit geval zijn. Wij zijn nu aan het ihakelen op een andere versnel- en in de eerstekomende jaren in we bezig zijn om daaraan te ien'. de saneringsmaatregelen zal be let hoofd kunnen worden geboden de zeer zware concurrentiestrijd, currentie die met name is ver- rpt door de gewijzigde valutaver- 4 lingen in de wereld, door de in v prige landen verleende overheids- aan nationale industrieën en importen tegen bijzonder lage en. In de Ver. Staten daarentegen Ien de vooruitzichten gunstiger vini rdeeld. hele segmenten van de industrie zoda nig door de overheid gesteund, dat men voort kan gaan met capaciteits uitbreidingen hoewel er in het ge heel geen rendement meer wordt be haald. Volgens de heer Kraijenhoff is het te betreuren dat van regeringswege niet meer wordt gedaan om de autoritei ten in Brussel ervan te overtuigen dat op deze basis een Europees indus triebeleid niet van de grond zal kun nen komen. Iets, dat ten nadele is van het economisch en sociaal belang, dat aan het opzetten van een derge lijk beleid is verbonden. ENIGE MOGELIJKHEID Als men als ondernemer geconfron teerd wordt met cyclische fluctuaties dan kan men de produktie tijdelijk verminderen zonder een volledig aban donneren. Anders is het echter als aan de teruggang structurele ontwik kelingen ten grondslag liggen. Dan is de enige mogelijkheid op een sociaal zoveel mogelijke aanvaardbare wijze de produktie af te bouwen teneinde de winstgevendheid van het geheel niet te veel aan te tasten en zodoende de werkgelegenheid van de rest van de organisatie te beveiligen en in stand te houden. Naar de heer Kraijenhoff meent i s het thans door Akzo voorgestelde structuurprogramma zodanig ontwor pen, dat nauwelijks is voor te stellen dat nog andere oplossingen mogelijk zullen blijken, die het rechtvaardigen het saneringsplan essentieel te wijzi gen. Dit geldt ook de structurele aspecten, die de Akzo hebben gedwon gen tot opstelling van dit plan. In de eerste plaats moet in dit ver band de kostenontwikkeling worden genoemd. In de chemische vezelin dustrie is men hierdoor nu op het punt aangeland waar het schip door de wal moet worden gekeerd. Jhr. G. Kraijenhoff Bij Enka Glanzstoff. waarin de chemi sche vezelgroep van het Akzo-concern voor West-Europa is ondergebracht, ligt bij polyester en polyamide mede ook door de prijserosie van de laatste jaren de winstdrempel thans bij een bezettingsgraad van 90 pet, tegen enkele jaren geleden nog bij 75 pet. Een essentieel verschil, aldus jhr. Kraijenhoff, dat voor de producenten de speelruimte en daar mede de flexibiliteit in hoge mate heeft verkleind. ARNHEM Akzo meent met het synthetische leer op de goede weg te zijn. Weliswaar heeft het ons meer inspanning gekost dan we ooit hadden gedacht, maar nu zijn we van mening dat we nog niet zo gek hebben gegokt met het synthetische leer', zo zegt men bij de Akzo. Dit laatste niet in het minst gelet op de stijgende prij zen voor leer in de wereld. ARNHEM 'Wij kunnen werkelijk niet een nóg slechter wordende rentabiliteit accepteren. Wij zijn van mening dat we thans echt wel op een minimum zitten. Als het dan ook zo is, dat we door een stukje van ons marktaandeel prijs te geven, een verbetering van onze rentabiliteit kunnen bewerk stelligen, dan zullen we daartoe zeker bereid zijn.' laar Dit zei jhr. G. Kraijehoff, voorzitter van de raad van bestuur van de AKZO, bij de presentatie van het jaarverslag over 1971. Een jaar, dat hij als bijzonder onbevredigend ken schetste. Immers, er moest 800 min meer worden omgezet dan in 1970 om slechts een 1 min hoger bedrijfsre sultaat te kunnen behalen. De netto winst daalde mët 23 pet tot ƒ184 miljoen. Een bedrag, net voldoende voor een loonsverhoging van 15 pet'. Oorzaken van de winstdaling waren: stijging van de kosten (lonen, energie en grondstoffen, ongunstig verloop van de prijzen van een deel van de produkten, gestegen financieringslas ten en de monetaire ontwikkelingen in 1971. Ondanks de lage prijzen voor chemische vezels in Europa waren de resultaten van de produktgroep che mische vezels iets beter dan in 1970. Het bereikte winstniveau was echter nog allerminst bevredigend. De verbe tering van de resultaten deed zich voornamelijk voor in de Ver. Staten. Bij de produktgroepen zout en zware chemie en speciale chemische produk ten trad verleden jaar een belangrijke winstdaling op. De produktgroep coa tings behaalde ondanks een geste gen omzet minder winst dan in 1970. Bij de farmaceutische produkt groep was van een zeer bevredigende ontwikkeling sprake, terwijl het resul taat van de consumenten produkt groep bij dat over 1970 achterbleef. NADEEL De opwaardering van de gulden en de mark ten opzichte van andere belan- rijke valuta betekent aldus het ver slag een nadeel voor de concurrentie positie van de Akzo-ondernemingen in Duitsland en Nederland. Met name is de positie ten opzichte van de in Frankrijk en Italië werkende concur renten moeilijker geworden. Het na delige effect van de monetaire gebeur tenissen op de nettowinst bedroeg in 1971 (gerekend vanaf 15 augustus) globaal ƒ30 min. Reeds in 1970 gaven de minder goede vooruitzichten en de liquiditeitsposi tie van de Akzo aanleiding de investe- ringsprogrammas te beperken. Deze beleidslijn is in 1971 in versterkte mate doorgetrokken. Niettemin waren de investeringen nog aanzienlijk (in duurzame produktiemiddelen 885 min) en maakte de voortgaande groei het aangaan van nieuwe onderhande lingen noodzakelijk. Hoewel de saneringsmaatregelen veel van de aandacht van de Akzo vragen blijft het streven gericht naar verdere bedrijfsresultaat van Stoomspin- 'Twenthe' heeft in 1971 een edigende verbetering ten opzichte 1970 vertoond. Voorgesteld wordt dividend van 9 (7) pet. over het 8 min. verhoogde kapitaal. Als lg van getroffen bijzondere voor ingen, die de beschikbare winst erei^alig aanmerkelijk hebben beïn- i, zal van het dividend 1 pet. ten van de dividendreserve worden acht. r (de grootste Duitse chemische ,aajr strie) verlaagt het dividend tot d 6,50 (8) per aandeel van DM 50. [^"lomzet beliep DM 10,2 mrd. thans bekende concern-resultaat 1971 van Lijempf zal nog geen aiding kunnen geven tot hervat van de dividendbetaling. Eerder ■kte het bedrijf bekend dat het in 31 geleden verlies 294.222) werd lopen. Voor het laatst werd divi- 1 uitgekeerd over 1969 2,50 per eel van 25). zal over 1971 een dividend van 22) pet. uitkeren. del-Maatschappij 'Dell-Atjeh' keert 1971 6 pet. uit. Netto-winst 0.000 (112,700). Voor het laatst dividend uitgekeerd over 1955 L). ke's Suikerwerkfabrieken de- IA >ert over 1971 weer 16 pet. MAASTRICHT/NIJMEGEN De Kon. Ned. Papierfabriek (KNP) en Gelderland-Tielens Papierfabrieken stellen een onderzoek in naar de mogelijkheden en voordelen van een nauwe samenwerking. Bei de bedrijven zijn tot de conclusie gekomen dat een samenwerking hun positie zal kunnen versterken, maar een aantal vraagstukken moet nog worden opgelost, alvorens verdere mededelingen kunnen worden gedaan. anvulling en vernieuwing van het produktenpakket teneinde ook hierdoor verbetering van de rentabiliteit te bereiken. De richting van de geografi sche kostenspreiding zal in toenemen de mate afhangen van de kostenont wikkelingen van land tot land. Ook de problematiek van het vermijden van milieuverontreiniging alsmede mogelijke niet parallel lopende ontwik kelingen ten aanzien van de wijze van financiering van investeringen ter be scherming van het milieu kunnen in dit opzicht een rol spelen. Verwacht wordt, dat de investeringen dit jaar onder de Cash flow (groeps winst plus afschrijvingen van 1971) ad 791 min zullen blijven. In de sector chemische vezels, waar nog wel investeringen voor moderniseringen zullen plaatsvinden, zullen de investe ringen lager dan de totale afschrijvin gen zijn. De researchuitgaven bedroe gen in 1971 ruim 1/4 miljard. LIQUIDE MIDDELEN De liquide middelen namen toe met 123 min tot 616 min aan het einde van 1971. Mede omdat de investerings uitgaven van de groep behalve in de VS verder zullen teruglopen en daarenboven de laatste tranche ad 143 min van de met Nederlandse institutionele beleggers gesloten on derhandse lening ter beschikking zal komen, ligt het niet in de verwach ting dat Akzo dit jaar een beroep op de open kapitaalmarkt zal behoeven te doen. De som van voorraden en handelsvor deringen, uitgedrukt in procenten van de omzet daalde vorig jaar van 43.5 pet tot 40,3 pet. Programma's om de verontreiniging van het milieu terug te dringen zullen in de eerstkomende drie jaar naar verwachting extra in vesteringen van meer dan 150 min vergen. Bij de bepaling van het dividend over 1971 heeft het bestuur mede in aan merking genomen, dat in vroeger ja ren de dividenduitkering aan de lage kant is geweest als gevolg van de conservatieve dividendpolitiek van het concern. Men wilde ditmaal (ook ge let op de inflatie) aandeelhouders dan ook geen groter schade toebrengen door nog lager te gaan met het divi dend. Dat temeer waar een redelijke winstinhouding heeft plaatsgevonden. Olie noteerde op 20 april 36*4- 36%-%); Unilever $44%-% (44%- Philips 14%-% (14%-%) en KLM l (39%). Opgave du Pont, Glore, in Inc. CTENKOERSEN JNDVERKEER I het telefonisch effectenverkeer gisteravond de volgende koer- ftot stand. Tussen haakjes staat de iele slotkoers van gistermiddag. 64.00 (64.40) Hoogovens K)) Kon. Olie 118.40-119.50 l).30) Philips 47.1047.40gb (47.20) Bever 141.70-142.30 (142.00) KLM *127.00). maakt het bedrijf schrijf- en drukpa- Vertrouwd wordt, dat men hiertoe op korte termijn in staat zal zijn. Met de bonden is inmiddels contact opgeno men. terwijl de ondernemingsraden worden ingelicht, aldus een gezamen lijk communiqué. KNP vervaardigt witpapier, hoofdza kelijk machinaal gestreken. Daarnaast maakt het bedrijf schrijf- en drukpa pier en dunpapier. Het Canadese be drijf MacMillan Bloedel bezit een 36 pet-belang in KNP. Het Maastrichtse bedrijf bezit verder 49 pet van de aandelen van Papierfabriek Gennep (Hygiënische papieren). REEDS EERDER De omzet bedroeg in 1970 270 min. De export bedraagt 63 pet van de afzet. Bij KNP werken ruim 2800 mensen. Het bedrijf was reeds eerder in het fusienieuws, toen, men bespre kingen voerde met Van Gelder, die men over wilde nemen. Dit plan, waarbij in een vroeger stadium ook Proost en Brandt was betrokken, ging echter niet door, ^waarna de Ameri kaanse onderneming Crown Zeller- bach aankondigde en 50pct-belang te willen nemen in Van Gelder. Gelderland Tielens is producente van hoogwaardige grafische en technische papieren, waarvan 44 pet geëxporteerd wordt. De omzet bedroeg in 1970 ongeveer ƒ60 min. Er werken bij het bedrijf ca. 1100 man. KNP kondigde kort geleden een on veranderd dividend van 12 pet aan uit een van 8 min tot 8,3 min geste gen winst. Mede gezien de ongunstige papierconjunctuur is men bezorgd over 1972. Hetzelfde geldt voor Gel derland-Tielens, die over 1971 zelfs een groter verlies verwacht dan oor spronkelijk werd geraamd (ƒ3 min). Over 1970 werd ƒ2,40 dividend per aandeel van ƒ20 uitgekeerd. HILVERSUM De gang van zaken bij de Kon. Drukkerij en Uitgeverij v/h C. de Boer jr. was gedurende het afgelopen boekjaar bevredigend. Het bedrijfsresultaat gaf ten opzichte van 1970 een stijging te zien van ruim 16 pet. Voorgesteld wordt het dividend over 1971 wederom te bepalen op 16 pet in contanten, waarvan ter keuze van aandeelhouders 5 pet in aandelen ten laste van de agioreserve. 'Niet onze schuld' ARNHEM Met de verwijten aan het adres van Akzo, dat ook dit bedrijf de laatste jaren te veel in de sector chemische ve zels heeft geïnvesteerd is jhr Kraijenhoff het niet eens. 'De expansie', zo zegt hij, 'is voor namelijk afkomstig van die be drijven, die na ons een positie op de markt wensen te krijgen'. Zo was bijv. de marktgroei voor polyamide in de Jaren 1965/71 80 pet. De Enka-Glanzstoff capa citeit nam in die periode met 10 pet toe, die van de concur renten echter met 100 pet. Wal polyester aangaat was de ont wikkeling als volgt: groei van de markt in de Jaren 1965/71 met 400 pet, toeneming Enka Glanzstoff capaciteit 33 pet, stij ging van de capaciteit van de concurrentie echter 44 pet. De prijs van polyestergarens in de wereld is overigens het begin van dit jaar al weer met 40 pet gedaald. AMSTELVEEN De Thyssen-Bomemisza Group voert onderhande lingen met de Porselein- en Tegelfabrieken Mosa in Maastricht over een mogelijk bod op de aandelen van Mosa. Nadere berichten kun nen na 25 april worden verwacht. Thyssen-Bornemisza is een gediversifi- ceerde groep, die vestigingen heeft in Nederland en Duitsland. Het bedrijf is ingedeeld in divisies en wel Indus trie in Dllsseldorf, scheepsbouw in Hamburg, handel en transport in Rot terdam en scheepvaart in Emden. Incl. joint-ventures beliep de omzet in 1970 bijna 1,5 mld, waarvan het aandeel van de groep ƒ991,4 min bedroeg. Bij de 56 werkmaatschappijen werken ongeveer 20.000 mensen, waarvan een kwart in Nederland. Mogelijk zal over drie a vijf jaar notering voor de aandelen worden aangevraagd op en kele belangrijke beurzen, maar men wil voor dit gebeurt eerst een traditie van goede cijfers achter de rug heb ben. De nettowinst die in 1970 14.8 min bedroeg werd geheel gereserveerd. In de aandeelhoudersvergadering Mot sa zei de directie zorgen te hebben over het grote personeelsverloop. Een van de oorzaken is dat de arbeiders bij Mosa uit het nabije Belgisch Lim burg werk in eigen streek prefereren nu daar de industrialisatie volop aan de gang is. De produktie van Mosa steeg in het afgelopen jaar maar met 3 pet t.o.v. 1970. De omzet nam toe met 9 pet Dit laatste heeft men te danken aan het op de markt brengen van meer gevarieerde tegels. AMSTERDAM De 'Congregatie van de broeders van barmhartigheid van St Joannes de Deo (Nederlandse Pro vincie)' in Helvoirt gaat een 7,5 pet 30-jarige obligatielening, groot 12 min, tegen 99 pet uitgeven, waarop de inschrijving 28 april zal openstaan. De lening, waarvoor officiële notering op de Amsterdamse effectenbeurs zal worden aangevraagd, zal a pari wor den afgelost in 25 gelijke jaarlijkse termijnen, voor de eerste maal op 15 mei 1978. Vervroegde gehele of gedeeltelijke af lossing is toegestaan met ingang van 1982 en wel tegen 101 pet in 1982 tot en met 1986 en pari gedurende de verdere looptijd. De stortingsdatum is 15 mei. De lening heeft ten doel de consolidatie van kortlopende schulden en aflossing van verstrekte bouwkre- dieten, die ter financiering van de nieuwbouw van het ziekenhuis in Utrecht zijn opgenomen. DEN HAAG De reorganisatie bij de Verenigde Nederlandse Kleermake rijen Gebr. Ibelings, die in de tweede helft van het boekjaar 1969-1970 is begonnen, is geheel verwezenlijkt en beëindigd. De reorganisatiekosten van bijna 305.000 zijn ten laste van de winst en verliesrekening van het afgelopen boekjaar gebracht. Het verliessaldo bedraagt 153.000 tegen een verlies van ƒ87.000 in het boekjaar daarvoor. Het verliessaldo zal worden overge bracht naar de nieuwe rekening, die dan een negatief saldo zal aanvragen van 173.000. Over het nu lopende boekjaar wordt gezegd, dat verwacht wordt dat dit met een gunstig resultaat kan worden beëindigd. Het uniformbedrijf be schikt over een voortreffelijke ofder- portefeuille tot ver in 1972. RIJSWIJK Het bestuur van de Van den Bos-groep in Rijswijk is van plan de houders van aandelen Befo in Rijswijk voor te stellen hun aandelen over te dragen tegen een koers van 150 pet (waarin zal zijn begrepen een eventueel nog vast te stellen dividend over 1970). Befo, dat zich toelegt op de fabricage van metaalwaren, waaronder gardero be-inrichtingen, en ook een afdeling voor doe-het-zelf-produkten heeft, is al voor een belangrijk deel in bezit van de Van den Bos-groep. Bij Befo werken ca. 20 personeelsleden, voor wie de overneming geen gevolgen zal hebben. Mr. Wagner op jaarvergadering Shell: Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het is niet ondenkbaar, dat West-Europa te zijner tijd voor een vrij belangrijk deel in zijn behoefte aan olie zal voor zien door produktie in eigen zeëen. De jongste toewijzingen van ver gunningen voor het Britse continentale plat, die enkele weken gele den zijn aangekondigd, hebben betrekking op veelbelovende gebie den en Shell is hierbij goed vertegenwoordigd. Dit zei mr. G. A. Wagner, president directeur van de Koninklijke Shell in de jaar vergadering. Later voegde hij daaraan toe: 'De Noordzee is voor Europa, wat Alaska is voor de Verenig de Staten. Ons aandeel in de explo ratie is gelijk aan het marktaandeel van de Shell in Europa'. Het oliewinnen uit de Noordzee is echter zeer kostbaar, zei de president directeur en er is alle reden om de verhouding tussen kosten en baten goed in het oog te houden. Voor het opvangen van de groei in de vraag is kolossaal veel kapitaal nodig. Er be staat echter volgens mr. Wagner op korte noch op lange termijn een bruikbaar alternatief voor fossiele brandstoffen, olie. aardgas en steen kool. Daarvan zal olie zijns inziens een zeer belangrijke rol blijven spe len. INVESTERINGEN De investeringen van de Kon. Shell zijn de laatste jaren uitgebreid in de verwachting dat de vraag gestadig zou toenemen, aldus Wagner. Dit was ge zien de inderdaad tot verleden jaar stijgende vraag volledig gerechtvaar digd, maar door de in 1971 abrupt optredende afremming bleef de olie industrie met overcapaciteit zitten. Dit betekent echter niet, dat de inves teringprojecten plotseling worden stopgeezt, als dit al mogelijk zou zijn. Met de invoering van de meeste grote projecten zoals bv een raffinaderij of een tanker, is 4 of 5 jaar gemoeid, en de dit jaar toegevoegde capaciteit is dus het gevolg van investeringsbelis- singen van enkele jaren terug. Precies DUSSELDORF Glanzstoff het Westduitse deel van Akzo's chemische groep, heeft haar nettowinst in 1971 zien dalen met 65 pet van DM 18,8 min tot DM 6,5 min. De omzet steeg met 7 pet tot ongeveer DM 900 min c<irr Het werknemersbestand liep in 1971 canada tund terug met 1400 man tot 27.100 man. consoi Bathurst De investeringen van DM 137 min HuskyT*r 4 CheD> werden geheel door de afschrijvingen NaL Gas gedekt Uitgekeerd wordt 4 (13) pet Mass Ferguson op de aandelen die in het bezit zijn shèii "canada" van de Akzo. Idem Warrants zo zal men nu met uitbreidingen moeten beginnen die men over vijf jaar nodig denkt te hebben. Mr. Wagner verklaarde naar aanlei ding van en vraag, dat het perso neelsbestand in Nederland dit jaar misschien met een paar honderd man verminderd zal worden. Hierbij zullen echter maar weinig ontslagen vallen, voor het grootste deel geschiedt de personeelsvermindering door natuur lijk verloop en gedeeltelijk is dat al gebeurd. Mr. Wagner gelooft, dat voor Shell het dieptepunt in de chemische indus trie bereikt is. Overigens maakt de chemische sector evenals de metaal- - sector nog steeds winst, al is dat weinig in verhonuding tot het geïnves teerde kapitaal. In 1947-75 verwacht Shell in de chemie-metaal weer groei, zij het minder sterk dan in het recen te verleden. Over het verminderde marktaandeel in de oliesector zei de directie, dat hier tegenover staat, dat de gasafzet is toegenomen. De Koninklijke zal dit jaar geen beroep op de kapitaalmarkt doen. DOW JONES INDEX lndust. Sporen Ulil. Obl. Modi 18 apr 968.92 275.36 110.27 73.77 19 apr 964.78 274.08 109.66 73.76 20 april 966.29 272.19 109.50 73.60 393.3 Aand. Obl. Tol. (I. L 18 apr 19.410 25.250 1.784 762 688 19 apr 19.180 25.810 1.783 490 975 20 april 18.190 1.756 575 827 Koersen in Montreal 18/4 27% 65 55 147', 7.97L 42% 22% 20/4 28% 65.44 »%b 12% 16% 15% 14% 7 96L 43 22% AMSTERDAM De Nederlandse gra fische export is in 1971 gestegen met 10,2 pet van 241,2 min tot 265,8 min of in gewicht met 9,1 pet van 42.289 tot 44.430 ton, alles exclusief de Benelux. Hieruit is, volgens het jaarverslag van het Grafisch Export centrum te concluderen, dat de export wel is gestegen, maar dat de prijzen duidelijk onder druk staan. Hieruit zou kunnen worden opge maakt, dat exporteren van zo vitaal belang voor de grafische industrie is, dat men om zijn exportpositie te handhaven, zich aanpast aan het bui tenlandse prijspeil. De grafische im port nam in 1971 toe met 9,1 pet van 183,8 min tot 201,6 min of in gewicht met 7,4 pet van 34.077 tot 36.615 ton. Hetzelfde verschijnsel als bij de ex port is ook te constateren bij de import, namelijk dat het stijgingsper- centage in geld nauwelijks hoger is dan dat in gewicht. Uitgaande van een internationale inflatie van 5 tot 8 pet kan men zeggen, dat zowel bij de export als de import geen voldoende compensatie door prijsaanpassing kon worden bereikt. UTRECHT De raden van bestuur van Akzo is alsnog akkoord gegaan met de eis van de vakbonden dat de externe commissie die zal gaan onder zoeken welke beleidsfactoren bij Enka Glanzstoff tot de thans voorgestelde bedrijfssluitingen en ontslagen heo- ben geleid een internationale samen stelling krijgt. De raad van bestuur van Akzo was aanvankelijk wel ak koord gegaan met de instelling van een onderzoekcommissie, maar zij maakte bezwaar tegen de eis van de internationale vakbeweging dat de commissie een internationaal karakter moet dragen. NEW YORK 19/4 2 ACF Industries Airco Allied Chemical Alum. Co of Am. American Brands American Can. Am Cyanamid Am Electr. Power Am Metal Climax Am Motors 45 45% 21% 21% 347', 34% 55% 55% Am Smelt Ret 21% 8% Am Tel Tel 43 437, Anaconda 19% 21% Armco Steel 23 2344 Atlant Richfield 67». 67 Bendix 4674 4644 Bethl Steel 3274 32% Boeing 22% 2344 Burroughs 170% 168*. Can Pacific Ry 15 15», Cel Co of Am 00*. 60% Chase Manhattan 5874 59*4 Chesap Ohio Ry 577, 57*4 Chrysler 35% 36% Cities Service 39», 39*4 Colgate-Palmolive 64% 64 Colt Industries 23% 23% Commonw Edison 34, 34% Cons Edison 25% 29% Cont Can 32% 33 Cont Oil 25% 2544 Curtiss Wright A 25% 2644 Curtlss Wright A 3174 33 Dart lnd 56% 56*. Dow Chemical 91*4 91% Duponl de Nem 171% 17244 Eastman Kodak 11744 117 First Nat City 5644 56% Admiral Corp 2244 20/4 Alex 10.00 21". Allegheny Pow S 22 10.00 Akzona 2744 3144 Am Standard 147', 27% Amsted lnd 3844 15 Ark Louis Gas 2444 40 Bait Si Ohio 474% 5574b 2474 Bayuk Cigars 12% 5674 Burlington lnd 3744 1244 Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Utll Gen Tel El Getty Oil r.ilette Gimbel Bros Goodyear T4R Gulf Oil Illinois Centr Int Busin Mach Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper Int Tel Tel Johns Manvilla Martin Marietta May Dep Stores Mc Donnell Mobil OU Corp Nat Biscuit Nat Cash Reg Nat Distillers Nat Gypsum Nat Steel North Am Rockw 144 ex 21% 29*1 29% 80 79% 25% 25% 38'4 38% 391 387% 31 30% 33% 33% 38% 38* 5944 5474 39% 38% Olln Mathleson 18% 18% Pac Gas Sc El 27% 28% Pcnns NY Tr 494 Pepslco 84% 84% Phelps Dodge 4244 43% Philip Morria 92% 92»', Phillips Petr 2974 20 Procter Garabl 90% 91»4 Radio Co of Am 3874 38*4 Republic Steel 24% 24*4 Reynolds lnd 76", 77 Royal Dutch Petr 36*4 36% Sears Roebuck 115 114*4 Shell Oil 43% 44*, Southern Co 19% 10 Southern Ry 10374 102*. Sperry Rand 34% 35 Stand Oil Calif 56% 56% Stand Oil Indiana 64% 64% Stand Oil NJ 70% 7044 Siudcbaker 39% 40% Sunray DX Oil 47% 47% Texaco 31 31 Texas Inat 143% 143-, Transamerlca 22», 22*. Union Carbide Union Pac RR United Aircraft United Fruit US Steel West Union Tel Westinghouse El Woolworth Bras Traction 18% 18% 39% 40% 13% 13 Calif Packing Can Breweries Cerro Chad bourn Gotb Chase Select Fd Columbia Gas Cominco Cont Telephone Corn Products Crossbow Fund 30", 37«4 744 31 15% 7'i 3% 15% 12.07 37<, 3044 12 05 27%b 30% 2074 27% 35% 20% 8 30L 8 28L Gen Cigar Int Bnk for Rec lnt Flav Frag tnt Tech Fund lnt Paper 4) Insllco Corp Interspar Inv Select Fund Kansas City lnd Kansas Power KLM Kroger Leasco Lone Star Cement Lehman Madison Fund 25% 26% 99 %b 99 74 b 66 65% 13.85 13.75 58'4 5874b 17% 17", 52.00 51.90 3.76L 3.72L 41% 4174 2544 25 3974 3974 29% 29':. 2274 2274 2744 26*4 17% 17% Nat Can NY Centr A North West B N Am Philips Co 15*4 1074 85 38% 1674 11% 84% 36 Occidental Petr 12 13% Pacific Light Public Serv 2444 24% 24*4 2444 Santa F6 lnd Southern Pac Standard Brands Sterling Drug 35*4 50% 49% 50% 3544 50 4974 SO Candy 44*4 4444 UCIP Unilever Union Elect United Corps United Gas 5.11 44% 11 9% 45% 5.11 44% 18 44% Western Bancorp 54% >4%

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 19