Naar Huishoudbeurs 'om er wat op te steken' NW wil van overheid een milieubeleidsplan pyroflarri 'Laat werkgever bij ziekteverzuim een poos loon doorbetalen' Prof. I. A. Diepenhorst als rector VU voorgedragen Meer ontslagen bij Fokker verwacht Bouwbedrijf vraagt geldelijke hulp voor werkloze leerlingen 'Meer eerbied voor Exploderende fles blijft nog raadsel Geen subsidie voor politiek centrum Apotheker mist eigenlijke doel Geen afzonderlijke banden met Antillen enige Navo-landen' Tijdelijk3 vuurvastePyrof lam pannen vanjfré^ nu voor 39$° Protesten tegen verwachte sluiting van suikerplantage Ruit om Rotterdam eind 1973 gereed COC begint een 'relatiebureau' TROUW/KWARTET VRIJDAG 21 APRIL 1972 KIWEXLAM) KI XST T9/K11 Weer 200.000 bezoeksters verwacht Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Vanochtend om tien uur gaat de jaarlijkse Huishoudbeurs in de Amster damse RAI open. Dat betekent dat ruim tweehonderdduizend vrouwen uit alle delen van Ne derland met bussen, treinen en auto's aangevoerd zullen wor den om kennis te nemen van de nieuwste snufjes op huishoude lijk gebied. Vooral in teken van huis, tuin en hobby Hoewel het van tevoren natuurlijk niet vaststaat hoeveel bezoekers een beurs zal krijgen, kunnen de organi satoren van de Huishoudbeurs over dit punt wel gerust zijn: in de 27- jarige geschiedenis van deze beurs is het bezoekersaantal alleen maar ge stegen (in 1970 waren er 204.000 bezoekers,in 1971 216.000), zodat de verwachting wel gerechtvaardigd is, dat er ook dit jaar weer een derge lijk aantal naar Amsterdam zal ko men. De organisatoren van de beurs heb ben eens een onderzoek laten instel len onder hun bezoekers en bezoek sters om er achter te komen welke mensen een bezoek brengen aan de beurs en om welke reden. Hieruit is gebleken dat men voorna melijk naar de huishoudbeurs komt vanwege de voorlichting, die men er krijgt over allerlei nieuwigheden. Men zei niet in eerste instantie voor de gezelligheid een dagje-uit naar de berirs te komen, maar om er wat 'op te steken'. Vandaar ook dat er aan het einde van het bezoek tassen-vol folders mee naar huis worden geno men. Deze worden aan man en kin deren getoond om duidelijk te ma- Veel aftrek voor de hapjes ken dat moeder heus niet alleen voor haar lol naar Amsterdam is geweest, maar dat er wel degelijk een leerrijk doel voor het uitstapje bestond. Verder blijken de vrouwen (het to tale bezoekersbestand bestaat voor 75 pet. uit vrouwen en voor 25 pet. uit mannen) voor 40 pet uit de randstad te komen (waarvan 25 pet. uit Amsterdam) en voor 60 pet. uit andere delen van het land, waarbij het opvallend is dat er een enorme spreiding bestaat: men komt zowel uit Dokkum als uit Vaals De bezoekers blijken verder voorna melijk afkomstig te zijn uit de mid denklassen de twee externe inko mensgroepen (erg rijk en erg arm) ontbreken op de beurs. Wat de leef tijden betreft: het zijn vooral jonge mensen, die de beurs bezoeken: 60 pet. van het totale aantal is jonger dan veertig jaar en 40 pet. hiervan is weer jonger dan dertig jaar. Demonstraties Op de vraag wat zij speciaal op prijs stellen op de beurs, zeiden de mees te bezoekers, dat zij demonstraties op allerlei gebied bijzonder waardeer den. Vandaar ook waarschijnlijk dat de stands, waar allerlei hapjes wor den gemaakt en aangeboden erg veel aftrek vinden onder de vrouwen. Al wordt er maar een toastje met kaas aangeboden, de vrouwen staan er voor in de rij. Overigens beschou wen de organisatoren dit niet als hebzuchtig. De vrouwen vinden het meer een soort beloning voor hun bezoek aan de beurs. De tijden dat de vrouwen elkaar met tassen op het hoofd sloegen om maar als eer ste bij de hapjes te komen, zoals vlak na de oorlog gebeurde, is trou wens wel voorbij De beurs is dit jaar extra aantrekke- de beurs kan combineren met een bezoek aan de Floriade die er vlak naast ligt De beurs, die vanoachtend door me vrouw Lotgering-Hildebrand wordt geopend, zal ditmaal vooral in het teken van huis, tuin en hobby staan. Vandaar ook de doe-het-zelf wed strijden, die elke dag worden gehou den. Er zijn hier wedstrijden in snelbehangen, schilderen, goochelen, handenarbeid, timmeren etc. Het pu bliek is de jury voor al deze werk zaamheden. Zoals altijd is er ook weer een modetheater, waar ver scheidene malen per dag de nieuwe mode getoond zal worden. Gehandicapten Vandaag de eerste beursdag is traditiegetrouw weer speciaal be stemd voor de gehandicapten. Op deze dag is een groot aantal mede werkers van het Rode Kruis en de EHBO aanwezig om zieke en gehandi capte mensen met rolstoelen of zelfs rollende brancards over het exposi tieterrein te begeleiden. En behalve alle traditionele zaken zijn er natuurlijk ook weer de nodi ge nieuwe snufjes, zoals bijvoor: beeld een kast van 80 bij 90 centi meter, die een bed, opbergruimte voor kleren, een boekenkast, een tafel en twee stoeltjes bevat. Ideaal voor kamerbewoners en anderszins kleinbehuisden. De huishoudbeurs duurt tot en met 30 april en is dagelijks van tien tot vijf en zeven tot half elf geopend. Overleden Op 66-jarige eleftijd is in het academisch ziekenhuis te Lei ten overleden prof. dr. L. Kuken- ieim. In 1951 was hij benoemd tot hoogleraar aan de rijksuniversiteit. Biet als leeropdracht de romaansc taal en letterkunde. In 1966 is aan prof. Kukenheim door de Academie Fran- caise hem de 'Prix de la langue frangaise toegekend. Promoties Rotterdam (med. fac.): tot doctor in de geneeskunde M. Ro denburg; Delft (TH): tot doctor in de techniscbe wetenschappen T. Goe- mans. BenoemingenEnschede (THT): tot gewoon hoogleraar in de algemene wetenschappen dr. E. van der Velde: Utrecht (RU): tot buitengewoon hoog leraar in de inwendige geneeskunde dr. A. Schwarz; tot gewoon hoogleraar in de bestuurskunde en het admini stratief recht mr. R. Crince le Roy; Endhoven (TH): tot buitengewoon hoogleraar in het meten en regelen prof. dr. ir. P. M. van der Grinten, tot gewoon hoogleraar in de telecom municatie prof. dr. ir. J. P. Schalk wijk. Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM De verbondsvergadering van het NW heeft gisteren twee resoluties aanvaard, d6IIlOCr£ltiC lil waarin o.m. wordt verlangd dat de overheid op korte termijn een milieubeleidsplan ontwerpt, dat tenminste de volgende onderdelen omvat: Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De zorgelijke situa tie bij de Fokker-vliegtuigfabrieken, die delen in de algemene malaise in de luchtvaart, is de oorzaak dat van daag nog aan méér mensen ontslag zal worden aangezegd dan aanvankelijk is aangekondigd. In september vorig jaar werd bekendgemaakt dat het aan tal arbeidsplaatsen met 900 zou wor den verminderd. Het is waarschijnlijk dat daar vandaag nog enkele honder den ontslagen extra bijkomen. De bonden, die op 5 mei met de directie van Fokker-Vereingte Flug- technische Werke (VFW) bijeen zou den komen zullen dat gesprek op dringend verzoek van Fokker-VFW vandaag al houden. Vanmorgen wor den de ondernemingsraden in de be drijven in Dordrecht, Papendrecht, Woensdrecht en Amsterdam ingelicht. Om wee uur hebben de bonden een gesprek met de directie, daarna zullen de bonden met de verschillende frac ties uit de ondernemingsraden in ver gadering gaan. Al enige tijd is bij de Fokker-bedrij ven in de Drechtsteden een verkorte werkweek van kracht. De oorzaak van de moeilijkheden ligt vooral in de verkoop van de F-28 (Fellowship). Bijna vijf jaar nadat dit tweemotor straalvliegtuig in produktie werd ge nomen. zijn pas een kleine vijftig van deze toestellen verkocht. Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG De eerder door de regering toegezegde maatregelen, zoals financiële ondersteuning bij het plaatsen van werkloze leerlingen op zogenaamde pseudowerkplaatsen en werkloze leerlingen een dag per week extra praktijklessen te laten volgen, dienen met spoed te worden doorge voerd. •Dit zegt de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf in een brief aan de frac tievoorzitters en de leden van de vaste commissies voor sociale zaken, onderwijs, volkshuisvesting en econo mische zaken van de Tweede Kamer. Verder wordt verzocht het overleg met het bedrijfsleven over eventueel voor schoolverlaters te treffen maatre gelen met spoed te openen. Het bestuur van de stichting spreekt er diepe teleurstelling over uit. dat aan de toezeggingen tot op heden nu bijna twee maanden na dato nog geen enkel gevolg is gegeven. Eind maart bedroeg het aantal wer kloze leerlingen van de stichting 280, overeenkomende met 3.9 procent van het totaal aantal leerlingen. Dit per centage ligt boven het algemeen lan delijk gemiddelde werkloosheidsper centage. Opvolger prof. De Gaay Fortman? Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De senaat van de Vrije Universiteit heeft oud- minister I. A. Diepenhorst voor gedragen als rector magnificus. Prof. Diepenhorst was minister van onderwijs van 1965 tot 1967 in de kabinetten Cals en Zijlstra. Prof. mr. Diepenhorst is onlangs afge treden als cirator van de Rijksuniver siteit te Utrecht. Zijn vertrek daar hield verband met de invoering van de nieuwe bestuursvorm, waarin geen curatorium meer voorkomt. Mr. Diepenhorst was reeds rector aan de VU in de cursus 1960-1961. Thans is hij aan de VU verbonden als bui tengewoon hoogleraar in de algemene staatsleer. Wanneer het college van directeuren van de VU de voordract van de senaat overneemt, zal prof. Diepenhorst de eerste rector zijn in de nieuwe bestuursvorm. In die struc tuur zit de rector automatisch in het college van bestuur. Als de benoeming doorgaat zal prof. mr. W. F. de Gaay Fortman zijn functie neerleggen. Prof. De Gaay Fortman was rector in het jaar '62 tot '63 en vervolgens vanaf 1965 tot he den. BEPERKING De voordracht van de senaat werd gisteren bekend tijdens de eerste ver gadering van de nieuwe universiteits raad van de VU. In deze vergadering kwam ook de studentenstop voor de volgenJe cursus aan de orde. De cura toren van de VU hebben aan de academische raad laten weten, dat zij een beperking van het aantal eerste studenten nodig achten in de studie richtingen fysische geografie, geolo- Prof. mr. I. A. Diepenhorst gie, pedagogie, biologie en andragogie. Een beperking van het aantal studen ten bestaat reeds in de studierichting medicijnen, tandheelkunde en licha melijke opvoeding. Staatssecretaris Rietkerk: Van een verslaggever HOENSBROEK Het probleem van de ontploffende fles frisdranken is nog steeds niet opgelost. De tech- nisch-fvsische dienst van TNO heeft in Delft een onderzoek ingesteld naar de z.g. barstdruk van de flessen, maar de resultaten van de onderzoekingen zijn nog niet bekend. Dit heeft de secretaris van de bedrijfs tak frisdrankenindustrie, drs. C. J. Kievit, meegedeeld in het jaarverslag over 1971. Het bestuur van het schap heeft dit verslag gisteren in Hoens- broek behandeld. Het vraagstuk van de ontploffende flessen plaagt ook het buitenland. In Japan en Amerika is het bekend. Het onderzoek wordt dan ook in verschillende landen intensief voortgezet, maar het lijkt een com plexer verschijnsel te zijn dan men aanvankelijk dacht. Zeer waarschijnlijk springt een fles door een combinatie van factoren. Mocht uit nader onderzoek blijken dat ruwe behandeling een rol speelt, dan is er voor het bedrijfschap de taak fabrikant en consument voor te lichten, zo staat in het jaarverslag. DEN HAAG Staatssecretaris Von- HOFF (erm) ziet geen mogelijkheden hoff (erm) ziet geen mogelijkheden dit jaar nog iets te doen voor het politiek centrum in Utrecht. Gezien de vooruitzichten acht hij de moge lijkheid van subsidiëring in 1973 niet groot. De staatssecretaris zegt dit in antwoord op vragen van het KVP- kamerlid Du Chatinier. 1. Krachtige bevordering van een in grijpende mentaliteitswijziging bij consumenten, producenten en over heidslichamen. 2. Actieve bevolkingspolitiek met A. uitgebreide voorlichting van over heidswege t.a.v. de techniek en de maatschappelijke wenselijkheid van geboortebeperking; B. vrije verstrek king van anti-conceptiemiddelen; C. zodanig toelatingsbeleid voor buiten landse werknemers, dat de immigratie niet tot voortdurende bevolkingsgroei leidt. 3. Maartegelen m.b.t. de produktie, met name heffingen, verboden, gebo den en vergunningen binnen het ka der van een investeringsbeleid. 4. Maatregelen die betrekking hebben op het vermijden van milieuvervui ling als gevolg van consumptie, waar bij producenten behoren gedwongen te worden milieuvervuilende werking van consumptiegoederen tegen te gaan. 5. Bewust ordenend handelen in de ruimte, waarbij het in gemeenschaps handen brengen van de grond drin gend gewenst is. UTRECHT De bijdrage van de opatheker aan de volksgezondheid is momenteel vrijwel nihil. Ook de far maceutische opleiding voorziet hier niet in. Dit is een conclusie van leden van de algemene Nederlandse farmaceuti sche studentenvereniging. Deze stu denten hebben een klein onderzoek verricht onder een aantal Amsterdam se apothekers. Uit dat onderzoek is gebleken dat de administratieve werk zaamheden het grootste deel van de tijd van de apother in beslag nemen. Laboratorium-onderzoek wordt zeer sporadisch uitgevoerd, en contacten met artsen zijn beperkt. Hun conclu sies hebben de studenten samengevat in het comngresboek van de algemene Nederlandse farmaceutische studen tenvereniging, die 27 en 28 april in Driebergen een congres houdt. SCHIPHOL 'Nederland voelt niets voor afzonderlijke banden met de ei landen van de Nederlandse Antillen.' Wat ook de adviezen van de konin krijkscommissie zullen zijn, minister Lardinois (Antilliaanse en Surinaam se zaken) maakte op Schiphol duide lijk dat hij niet wil meewerken aan een grotere staatkundige versplinte ring in het Caraïbisch gebied. Aruba heeft in maart bij de Neder landse regering gepleit voor directe banden met Nederland, wanneer de Antillen zelfstandig worden. De minister is teruggekeerd van een kennisbezoek aan Suriname en de An tillen. 6. Een doelmatige en doelgerichte bestuurlijke organisatie, die het mi lieubeleid van verschillende departe menten en lagere overheden coördi neert. 7. Internationale aanpak van het mi lieubederf. Voorts is het NW van mening dat een effectief miliebeleid eisen stelt aan de samenstelling van de particu liere consumptie en de investeringen. 'Het streven naar en andere samen stelling van het produktiepakket hoeft overigens niet per sé te worden voor gesteld als het nastreven van een soberheidsprobramma', zo wordt ge zegd. Het blijft noodzakelijk, aldus het NW verder, het totaal van de over heidsuitgaven als percentage van het nationaal inkomen te verhogen om aan urgente maatschappelijke verlan gens te kunnen voldoen. Niettemin zijn prioriteitsverschuivingen binnen de totale overheidsbegroting wense lijk, zoals bijv. beperking van de defensieuitgaven. Bij het terugdrin gen van de groei der particuliere consumptie mag volgens het NW niet van de laagstbetaalden gevergd worden dat zij getroffen worden door de kosten van milieubescherming. Aan de aanvaarding van de resoluties was een uitvoerig debat vooraf ge gaan, waarbij de al eerder gepubli ceerde nota 'Vakbeweging en milieu' als leiddraad gold. Diverse amende menten werden aanvaard, andere ver worpen, w.o. een voorstel voor wette lijke erkenning van het recht op abor tus provocatus (56 tegen 49 stem men) en een voorstel om te pleiten voor de invoering van een maximum inkomen (80 tegen 25 stemmen). Van onze Haagse redactie DEIN HAAG Minister Schmelzer (buitenlandse zaken) moet de Navo- ministerraad in de komende voor jaarsvergadering wijzen op de nood zaak de in het Navo-verdrag vervatte beginselen te eerbiedigen. Dit meent het PvdA-Kamerlid Van der Stoel, die in deze zin vragen aan minister Schmelzer heeft gesteld. Het Kamerlid wijst er op dat enkele Navo-partners momenteel deze begin selen van democratie, individuele vrij heid en heerschappij van het recht schenden. Mr. Van der Stoel meent betrokken volkeren maar ook het Na- vo-bondgenootschap raakt omdat door de aantasting van de doelstellingen de geloofwaardigheid van de Navo als bolwerk van de vrijheid wordt onder graven. ADVERTENTIE 27* voordeel! LUNTEREN Staatssecretaris mr. J. G. Rietkerk is van mening dat onnodig ziekteverzuim kan worden tegegegaan door werk gevers de verplichting op te leg gen gedurende zekere tijd het loon bij ziekteverzuim te laten doorbetalen, of door een daad werkelijke toepassing van de nog steeds in de Ziektewet veranker de wachtdagen. De staatssecretaris van sociale zaken deed deze suggestie gisteren op do opening van de door de Grafische Bedrijfsvereniging georganiseerde stu diedagen voor sociale verzekeringsge- neeskunde in Lunteren. Op de studie dagen, die tot en met zaterdag duren, zal worden gesproken over het kort durend ziekteverzuim. Mr. Rietkerk wees erop dat er alleen voor de sector verzekeringen dit jaar 23 miljard gul den nodig is en dat het gelet op deze zware belasting op de collectieve voorzieningen nodig is dat allen die aan de uitvoering van de sociale verzekeringen meewerken er voor zor gen dat deze gelden terecht komen waar zij horen. 'Als wij het er met elkaar over eens zijn, dat de ziektewet slechts behoort te functioneren in de gevallen waar voor deze wet is bedoeld, te weten het verstrekken van uitkering indien ongeschiktheid tot werken bestaat we gens ziekte of gebreken, dan dienen wij te blijven zoeken naar verant woorde middelen om vermijdbaar ziekteverzuim tegen te gaan', aldus mr. Rietkerk. Het zou volgens hem van grote betekenis zijn indien alle bij de uitvoering van de ziektewet betrokken partijen en instellingen zich ook in de praktijk van alle dag dit oorspronkelijke uitgangspunt van de wet voortdurend voor ogen houden en mee zouden werken aan het tegen gaan van onnodig verzuim. Staatssecretaris Rietkerk het ronder controle niet kunnen stel len. 'Mensen zijn nu eenmaal geen engelen', aldus de staatssecretaris. Met een gebundelde krachtsinspan ning, zo betoogde hij, moet het toch lukken een beter inzicht in het vraag stuk van het ziekteverzuim op te bouwen en de wegen te vinden, die tot een terugdringen daarvan kunnen voeren. Kook praktisch met Pyrof tam. Uit de koelkast, op het fornuis en gewoon op tafelDeze vuurvaste Pyrof lam-pannen zijn verkrijgbaar in alle warenhuizen en zaken in huishoudelijke artikelen. Dit unieke aanbod geldt tot 3gj»prü of zolang de voorraad strekt. Wèl controle Met nadruk zei de staatssecretaris, dat hij niet alle heil verwacht van een aangesjorde controle. Daarvoor is het vraagstuk van de toeneming van het ziekteverzuim te complex. Maar ander zijds bleek hij wel van mening dat we Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een groot aantal werkgroepen en organisaties hebben aan de Rubber Cultuur Maatschappij Amsterdam (RCMA) een telegram ge zonden waarin zij protesteren tegen de voorgenomen sluiting van e suiker plantage Mariënburg in Suriname. Door de sluiting dreigen een 1500 mannen met hun gezinnen 'van hun laatste levensmogelijkheden beroofd te worden', aldus het telegram, dat een klemmend beroep doet op de RCMA het bedrijf in Mariënburg 'na zoveel jaren winst voor u en dat nu in zo'n slechte staat is dat uhet niet meer kunt gebruiken, te geven aan hen die even zovele jaren voor die winst gewerkt hebben: namelijk aan de leden van de werknemersbond Ma riënburg'. Het telegram is ondertekend door on dermeer PSP. Sjaloom, Welsuru. Werkgroep VU, hervormde jeugdraad Amsterdam, werkgroep Bruynzeel, Septuagint, Clat, NCSV en Kerk en Vrede. Andere organisaties worden nog benaderd of hebben een tei*<n-am met dezelfde tekst naar de RCMA gezonden. ROTTERDAM Rijkswaterstaat ver wacht dat het nieuwe wegenstelsel rond Rotterdam volgend najaar ge reed is. Op 25 april zal de aanbeste ding worden gehouden voor de aanleg van een acht kilometer lang wegdek van rijksweg 20 tussen het Schieplein in Rotterdam en de aansluiting met het bestaande tracé van rijksweg 20 (Rotterdam - Gouda) nabij Capelle aan den LJssel. Het nieuwe wegvak is onderdeel van het noordelijk deel van de zgn. ruit om Rotterdam. Op het ogenblik is het noordelijk deel van de ruit tot en met het Schieplein reeds dubbelbaans in gebruik. De zuidelijke rijbaan van de ruit zal volgens de plannen in septem ber open gaan. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Nederlandse Vereniging tot integratie van homo- sexualiteit COC gaat op 1 mei een relatie-bureau starten. 'Het bureau staat open voor iedereen vanaf 16 jaar en is erop gericht homosexuele con tacten mogelijk te maken. Dit kunnen contacten zijn alleen voor de gezellig heid of alleen voor de seks en alle gradaties daar tussenin', stelt het COCr^, Het COC kwam tot de oprichting van-*-' dit bureau, 'omdat er op dit gebied veel beunhazerij bestaat' en omdat de Stichting De Brief, eveneens een rela tie-bureau voor homosexuelen, het werk niet meer aankon. Het COC heeft deze stichting nu overgenomen. Het COC-bureau is veel gedetailleer der dan De Brief, menen de oprichters. Uitvoerige vragenlijsten zijn ontwor pen met de steun van een sociaal- psychologische werkgroep.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11