ïechter beveelt einde ïritse spoorwegacties Valuta voor arme landen: niet uit genade maar uit verdiensten Spontaan applaus voor Zweden op derde UNCTAD llende wil ITT 1 Chili naasten fisis in oemeense irtijtop Zaire verbreekt economische banden Vier jonge Perzen terechtgesteld Moordenaar van Karume gedood in vuurgevecht Amstelhal florlade Apollo 16 in baan om maan Ambassadeur van Bonn in Athene krijgt hartaanval i uw/kv .rtet donderdag 20 april 1972 BUITENLAND T7/K9 rste optreden van industriële rechtbank (DEN (AP. Reuter. UPT) De nieuwe Britse rechtbank voor industriële betrekkingen heeft in een bliksemsnelle maatregel be- J dat de 290.000 spoorwegliedeu hun langzaam-aan en stiptheidsactie moeten staken. Het hof heeft opgeroepen tot een afkoelings- ode van 14 dagen om het loonconflict op te lossen, waardoor in Engeland een chaotische toestand bij het treinverkeer is ontstaan. litspraak van de rechter volgt ïge uren nadat de Britse premier rd Heath het hof had gevraagd impagne van de spoorweglieden ökkeren. Heath ging daartoe over een ultimatum, dat hij de vak- i van spoorwegpersoneel had egd om voor 12 uur gisteren de te staken, was genegeerd, is voor het eerst sinds het van it worden van de wet op de triële betrekkingen dat gebruik emaakt van de onder deze wet [elde rechtbank. De rechtbank jnder meer een afkoelingsperiode naximaal 60 dagen opleggen en kbonden opdragen een stemming r hun leden te organiseren over werkgevers of bemiddelaars ge- I loonvoorstellen. wet op de industriële betrekkin- worden geen specifieke regelin- jetroffen voor personen die wei de besluiten van de rechtbank volgen. Zij kunnen bij overtre- echter gevangenisstraffen krijgen inbepaalde duur wegens minach- jegens vonnissen van de recht- Maar het is niet zeker wat er gebeuren als de vakbondsleiders wel bij eenvonnis neerleggen. 1 de vakbondsleden met hun doorgaan. afgelopen drie dagen heeft de iam-aan- en stiptheidsactie van I fwegpersoneel een totale ontred- gebracht in het reizigersver- vooral in de grote steden, zoals n. De spoorweglieden eisen een rerhoging van 16 procent. Hen is salarisstijging aangeboden van 12 procent. !e eigering van de spoorwegvak- n gevolg te geven aan het ulti- van de regering Heath is de te confrontatie tussen regering tbonden op gang gezet sirids het racht worden van de wet op de riële betrekkingen. Bij een eer loonstrijd die van de Britse EN (AFP, DPA, UPI) •nemers in Wenen zijn op ba- n zuiveringsmaatregelen die Roemeense partijleiding zijn oerd tot de slotsom geko- dat deze partij zich in een ituatie bevindt. nening is gegrond op het be- van het Roemeense persbureau ress dat dinsdag vijf topfunctio- en aan de kant zijn gezet. Drie i hoge regerings- en partijfunc- issen zijn weggewerkt wegens elmatigheden' zoals ondoelmatig en en winstbejag, jarige Dimitru Popa één van de erden verloor zijn functie als 1 het uitvoerend comité van het le partij comité wegens 'ernstige ramingen' in zijn werk. Popa, vens voorzitter is van de grote fdeling Boekarest is ook als neester van de Roemeense tad ontslagen. rendmaking van de zuiveringen op een bijeenkomst van het e comité, dat dinsdag in plenai- ing in Boekarest bijeenkwam ntrale comité heeft besloten in 1 nationaal partijcongres te waarop elke afgevaardigde partijleden mag vertegen gen. Op dit congres zullen ide- :he en economische problemen leid worden. De campagne van Britse spoorweglieden heeft een stormloop veroorzaakt op de weinige treinen die nog rijden. Deze menigte werd gesiganleerd op een van de perrons van het station Liverpool Street in Londen. Nu de rechter stopzet ting van de actie heeft bevolen zal deze drukte op de stations wellicht spoedig afnemen. mijnwerkers leed de regering een zware nederlaag. Maar toen werd de industriële rechter niet ingeschakeld omdat de wet op de Industriële be trekkingen nog niet formeel van kracht was. De groeeonde confrontatie tussen de Britse regering en de spoorweglieden volgt onmiddellijk na een succescolle overwinning voor de Conservatieve bewindhebbers bij hun pogingen En geland de EEG binnen te koersen. Dinsdagavond werden een voorstel verworpen in hetLagerhuis waarin werd gevraagd om een volksstemming in Engeland over het toetreden tot de EEG. Het voorstel werd verworpen met 284 tegen 235 stemmen. De meer derheid van 49 stemmen was 22 meer dan de gebruikelijke meerderheid van de regering in het Lagerhuis. Voor het referendum stemden zestien Con servatieve Lagerhuisleden, onder wie de weerbarstige Enoch Powell, die het voorstel haddeningediehd. Van de Labour-oppositie onthielden 51 leden zich onder aanvoering van Roy Jen kins van stemming. Kort voor de stemming over het refe rendum werd in het Lagerhuis met 301 tegen 272 stemmen een voorstel van de Labour Partij verworpen, waarin om algemene verkiezingen werd gevraagd voordat Engeland op 1 januari 1973 tot de EEG zal toetre den. Nu het referendum van de baan is, zal het de regering Heath niet moei lijk vallen Engeland zonder proble men de EEG binnen te koersen, zo wordt algemeen in Londen aangeno men. Vooral de interne verdeeldheid binnen de Labouro-ppositie maakt het de Britse regering nu aanzienlijk ge makkelijker haar Europese plannen uit te voeren. Aanvznkelijk was ge vreesd dat de tien Noordierse Unio nisten, die in het Britse Lagerhuis de Conservatieven plachten te steunen, zouden proberen de regering een ne derlaag te bezorgen. Dit wegens het Britse besluit Ulster onder recht streeks bestuur vanuit Londen te plaatsen. AMENDEMENT De Lablur Partij heeft gisteren op nieuw een amendement voorgesteld op de EEG-toetredingswet. Daarin staat onder meer dat de wet niet in werking moet treden voordat de ande re drie kandidaatleden. Ierland, Dene marken en Noorwegen het verdrag tot toetreden hebben bekrachtigd. Deze landen organiseren wel een referen dum over het EEG-lidmaatschap. Als deze wijziging zou worden aange bracht zou het Britse toetreden uitge steld kunnen worden, als een van de drie andere kandidaatlanden door het referendum on verlegenheid komt. In Noorwegen is grote verdeeldheid over de EEG-kwestie. De uitslag van het referendum in Noorwegen bindt de regering daar echter niet. Maar aange nomen wordt dat afwijzing van toetre ding daar zou betekenen dat de Noor se regering toch zeker nog eens op nieuw over deze zaak gaat nadenken. KINSJASSA (AFP) De republiek Zaire zal zich terugtrekken uit de OCAM, de gemeensahap van Afrikaan se staten, Malagasië en Mauritius. Het bureau van de regerende politieke partij, de volksbeweging voor de revo lutie, heeft daartoe gisteren op een vergadering onder voorzitterschap van president Moboetoe besloten. Als re den voor dit besluit wordt In een officieel communique zekere buiten landse inmenging genoemd. De OCAM is een organisatie voor economische samenwerking van hoofd zakelijk voormalige Franse kolonies. Deelnemende landen zijn de Centraal- afrikaanse republiek, Gabon, Malaga sië, Senegal, Tsjaad, Ivoorkust, Daho mey, Ópper-Volta, Niger, Kameroen, Togo en Mauritius. TEHERAN (UPI) Het leger van Perzië heeft gisteren in Teheran vier jongemannen doodgeschoten. Zij zijn door een militaire rechtbank schuldig bevonden aan samenzwering tegen de regering, bankovervallen, moorden en aanslagen op militaire en politiebu reaus. Van een vijfde is de doodstraf door de sjah in levenslang veranderd, nadat hij tegen zijn maats had getuigd. De vijf is ook verweten, dat zij lid waren van de verboden communistische par tij. DAR-ES-SALAAM (Reuter) De laatste man van de groep die op 7 april de leider van Zanzibar, sjeik Abeid Karume, om het leven heeft gebracht, is gisteren in een vuurge vecht met de politie gedood, zo is officieel in Dar-es-Salaam bekend ge maakt. Volgens eerdere berichten waren al vier mannen die bij de aanslag be trokken waren, gedood. Wie de daders waren en waarom zij sjeik Karume uit de weg wilden ruikmen. hebben de autoriteiten van Zanzibar tot dus ver niet onthuld. In onofficiële be richten was er onder andere sprake van twee legerofficieren die persoon lijk een rekening met de sjeik hadden te vereffenen. In de regeringsverklaring van giste ren werd ook meegedeeld, dat er een aantzl arrestaties is verricht in ver band met de aanslag. Er werd geen aantal genoemd. Van doorgaans be trouwbare zijde werd vernomen, dat zich een oud-minister van Zanzibar, Abdoel Rachman Baboe, en leden van zijn militante linkse Oemma-partij be vinden onder de mensen die voor ondervraging zijn aangehouden. SANTIAGO DE CHILI (Reuter/AFP/EFE) Een westers land dat op de derde UNCTAD een spontaan applaus van de vertegenwoor digers der ontwikkelingslanden heeft gekregen is Zweden. De minister van handel Kjell-Olof kondigde aan dat zijn land de invoer rechten op wijn, druiven en tabak uit ontwikkelingslanden zal laten vallen. Zweden, dat het criterium van zeven tiende deel overheidshulp op het to taal van zijn kapitaaloverdracht aan ontwikkelingslanden heeft overschre den, veroordeelt hulp op commerciële voorwaarden. Verder is het land een voorstander van herziening van het terugbetalingssysteem van schulden. Kjell-Olof zei dat de UNCTAD zich niet mag laten hinderen door geschil len van landen onderling over kwes ties van nationalisatie (zoals thans Amerika en Chili) en hij vond het bedenkelijk dat internationale orga nen die allen heten te zijn gericht op het bevorderen van ontwikkeling zelfs steun inhouden naar aanleiding van zulke disputen. De kwestie van de koppeling van speciale trekkingsrecht van het IMF aan ontwikkelingshulp stuitte bij hem op reserves; daar moet naar hij zei eerst nog meer studio voor verricht worden. De Sowjet-Unie begon met zijn ver ontwaardiging uit te spreken dat Oost-Duitsland, een van de leidende tien industriële naties van de wereld, hier niet toegelaten wordt. De minis ter van handel Patolitsjew zegde de ontwikkelingslanden leningen tegen lage kredieten met een lange looptijd toe. Het feit dat het buitenlands kapi taal nog steeds belangrijke sectoren van de economie der arme landen beheerst en 'de plundering van hun natuurlijke hulpbronnen' achtte de Rus de voornaamste reden van het achterblijven van de Derde Wereld. Veel feller nog keerde zich de Cu baanse minister van buitenlandse za ken, Raul Roa tegen de westerse in vesteerder, naar aanleiding van het thans onderzochte optreden van de International Telephone and Tele graph Company in Chili. Tanzanië's handelsminister Amir Jamal zei dat de multinationale bedrijven de logistiek verzorgen voor 'de monster achtige op eigen kracht voortgaande machine van het kapitalisme'. Een pleidooi om de activiteiten van de multinationale concerns te contro leren kwam van Philippe de Seynes, vioe-secretaris generaal voor economi sche en sociale zaken van de VN. Onderhandelingen hierover zouden moeten resulteren in een internatio nale conventie tegen trustvorming. 'Zeker ze en van deze enorme con cerns hebben een grotere omzet dan het nationale produkt van landen als Chili, Egypte, Nieuw Zeeland en Ni geria', constateerde hij. De directeur-generaal van de FAO, dr. A. Boerma, drong er bij de indus trielanden op aan hun eigen land- Derde Wereld moet zélf meer kunnen doen met grondstoffen Een land dat met pinda's, cacao of katoen moet betalen voor de im port van een fabriek of een krachtstation, heeft daarvoor bergen van deze grondstoffen nodig. Maar worden die grondstoffen ter plaatse verwerkt tot oliekoeken, cacaopoeder of kleding, dan kan zo'n land er heel wat hogere prijzen voor maken en kan het er meer importartikelen mee betalen. sonlwerp al ingediend bij Congres 'IAGO (AP, Reuter, UPI) President Salvador Allende van heeft het Congres van zijn land voorgesteld de bedrijven van merikaanse telefoon en telegraafconcern ITT in Chili te ont- f, W ISS. f !0. Een belangrijk probleem waar alle ontwikkelingslanden mee zitten is: hoe te betalen voor de import van goederen en diensten die noodzakelijk zijn voor hun economische ontwikke ling? Buitenlandse hulp voorziet slechts in een klein deel ervan. Het is door handel dat de ontwikkelingslan den het grootste deel van de harde valuta moeten zien te bemachtigen, die nodig zijn om hun importen te betalen. Daarom is een van de centra le doelstellingen van de UNCTAD, deze landen bij te staan in het verho gen van hun export-opbrengsten. Daarom ook heeft het G.S.P., general system of preferences (het algemeen stelsel van voorkeurstarieven) zo'n prominente rol gekregen in het werk van de UNCTAD. Want dat probeert een van de grootste hindernissen op te ruimen waarmee de arme landen worden geconfronteerd die hun export- opbreengsten willen verhogen: de ta riefstructuren van de industrielanden. maakte dit bekend tijdens issabijeenkomst in de hoofdstad :o. Tijdens zijn rede hekelde de tische president het Amerikaan- cern wegens pogingen te voor dat Allende in 1970 president hili zou worden. Onthullingen r zijn onlangs, in de Ameri- pers verschenen in artikelen oolumnist Jack Anderson. Anderson was het ITT-con- n de Amerikaanse inlichtingen- CIA betrokken geweest bij een t te beletten dat de linkse onder leiding van Allende het Chili zou overnemen. In zijn i Allende onder meer dat alle !n die door Anderson zijn ge- als betrokkenen bij het com- oor de rechter zullen worden i lomen wordt dat nationalisatie IT-Chill de groeiende Ameri- Ihileense controverse verder zal len. De investeringen van ITT i hebben een waarde van onge- 70 miljoen dollar. ITT heeft 70 t van de belangen van de Chi- telefoonmaatschappij in han- tfgelopen september heeft de ïse regering de Chileense tele- aatschappij reeds overgenomen, e heeft de activiteiten van de ITT beschreven als 'het perfecte voor beeld van economisch imperialisme'. In zijn rede zei de president dat ITT miljoenen dollars in Chili heeft ver diend maar sinds het begin van haar vestiging in Chili in 1930 het land nooit een deugdelijk telefoonnet heeft verschaft ITT heeft Chili slechts 33.000 telefoon aansluitingen geleverd op een bevol king van 9 miljoen zielen, aldus Al lende. Het concern investeerde 28 mil joen dollar in Chili en haalde 360 miljoen uit het land en liet de Chi leense regering een schuld van 35 miljoen dollar in Chileens geld na, zo vervolgde hij. ITT-Chlli heeft naast de meerderheid van de aandelen van de telefoon maatschappij nog een elektrisch in stallatiebedrijf, een telegraaf- en te lexonderneming en twee hotels in Chili in handen. GRONDWET In zijn rede heeft Allende voorts aangekondigd dat hij volgend Jaar een nieuwe grondwet zal indienen, die 'op wettige wijze de weg naar het socialis me zal openen'. Allende beschuldigde de oppositie in zijn land ervan te proberen een burgeroorlog in Chili uit te lokken. Bestraffing Het doel dat de industrielanden met deze tarieven of douanerechten na streven, is niet zozeer om daarmee bepaalde revenuen te krijgen al? wel om de eigen producenten te bescher men tegen goedkopere produkten uit het buitenland, door de invoer ervan te beperken. De meeste industrielan den 'bestraffen' de pogingen van de arme landen om fabrieksprodukten te exporteren, want die belasten ze met hogere tarieven dan voor grondstoffen gelden. Hoe méér bewerking een pro dukt heeft ondergaan, hoe hoger de invoerrechten. Deze tariefstijging ont moedigt de op export gerichte indus trieën in ontwikkelingslanden. Over het geheel ziet men dat grond stoffen voor de industrie ertsen, rubber, hout, plantaardige vezels, hul den en vellen, cacao- en koffiebonen en andere onbewerkte natuurproduk- ten lager worden belast of zelfs vrij van rechten binnenkomen in de industrielanden die er dan weer me taal, autobanden, triplex, leer, choco la, oploskoffie enzovoort, van maken. Sommige van deze produkten worden dan weer teruggeëxporteerd naar het land waar de grondstoffen vandaan kwamen. De ontwikkelingslanden hebben goede redenen om van hun eigen grondstof fen meer zelf te bewerken. Het zou hen kostbare valuta besparen, die an ders aan importen moeten worden uitgegeven. Het zou hen helpen 'di- versificeren', dat wil zeggen meer pro- duktiesectoren op te richten dan al leen die van grondstoffen, waarvan de behoefte langzaam afneemt en waar van de prijzen op de wereldmarkt vaak wild schommelen. Tot produkten bewerkte grondstoffen leveren meer op en de vraag ernaar neemt regelma tig toe. Het algemeen stelsel van voorkeursta rieven komt erop neer, dat industrie landen in het algemeen de douane rechten op fabrieksprodukten uit ont wikkelingslanden afschaffen. Het heeft zes jaar geduurd voordat de internationale gemeenschap erin slaagde overeenstemming over zo'n stelsel van voorkeurstarieven te berei ken, nadat het was geïntroduceerd op de eerste UNCTAD in 1964 in Genè- ve. Dertien ontwikkelde landen geven nu voorkeurstarieven. De EEG was de eerste die het stelsel invoerde, op 1 juli 1971; daarna volgden Japan, Noor wegen, Denemarken, Finland, Zweden. Engeland en Zwitserland. Australië had sinds 1966 al een eigen preferen tiestelsel voor produkten uit ontwik kelingslanden. (Amerika doet nog steeds niet mee, ofschoon het wel met het beginsel instemde. De helft van de stijging van de uitvoer van indus- trieprodukten uit ontwikkelingslanden tussen 1962 en 1969 werd door Ameri ka voor zijn rekening genomen', dus meedoen van de VS is van groot gewicht - red.) Niet eens Oorspronkelijk was het de bedoeling dat al deze landen een uniform systeem zouden toepassen, dat betrek king zou hebben op dezelfde produk ten met dezelfde preferentiële marge (d.i. het verschil tussen de normale tariefhoogte en de hoogte van het voorkeurstarief). Maar de genoemde landen konden het daar niet over eens worden en besloten een eigen stelsel toe te passen voor die ontwik kelingslanden, die zij er zelf voor in aanmerking willen laten komen. Hoe wel er verschillen zijn in de toepas sing voor verschillende produkten, zijn de meeste fabrikaten en halffabri katen erbij betrokken, plus bepaalde landbouwprodukten. De meest opval lende uitzonderingen zijn olieproduk- teri' textiel en schoeisel. Vijf Oosteuropese landen (Rusland, Polen, Tsjechoslowakije, Bulgarije en Hongarije) deden een gezamenlijke toezegging, toen het G.S.P. werd ont worpen. In gevallen waar zij invoerta rieven hanteerden, zouden zij ook pre ferenties geven aan ontwikkelingslan den. En verder zouden zij verschillen de voorkeursbehandelingen van ande re aard geven ten behoeve van de ontwikkelingslanden (verruiming van de toegestane contingenten red.) De ontwikkelingslanden die van het ADVERTENTIE Behalve 70 ha. van luisterrijke parken, tuinen, kassen en paviljoens is er tot en met zondag 23 april in de - RAI - -12000m2- de schoonste, mooiste en boeiendste expositie van rododendrons, azalia's, magnolia's, sierplanten en conifieren van de beste kwekers ter wereld elke dag 9.30 - 22.30 uur geen extra entree's woensdag 19 april t/m 25 mei onze gast In het Expo-paviljoen: World Press Photo 370 's werelds beste persfoto's 30 maart-1 oktober amsterdam GSP het meest profiteren zijn 1) die welke reeds fabrikaten uitvoeren, 2) die welker exportprodukten in belang rijke mate vallen onder de verschil lende toepassingen van de voorkeurs tarieven, 3) diew welke efficiënt pro duceren en een vaste kwaliteit waar borgen, 4) die welke een doelmatig 'marketing'-beleid hebben. De voordelen van het G.S.P. zullen aanzienlijk verder over de ontwikke lingslanden kunnen worden uitge smeerd als de speciale situatie voor de minst ontwikkelde landen meer in aanmerking wordt genomen. (Ver scheidene rijke landen hebben zich bereid verklaard om meer te doen voor een geselecteerde groep van 25 minst ontwikkelde landen red.) Er zijn overigens nog andere belem meringen voor de export naar de industrielanden, zoals voorgeschreven import hoeveelheden (quota) of vari abele heffingen, die gewoonlijk veel grotere beperkingen opleggen en soms veel moeilijker kunnen worden aange toond. Wederzijds Landen die deze voorkeurstarieven ge ven, zullen er eerder zelf van profite ren. Het verlagen of verdwijnen van douanerechten betekent namelijk ook lagere prijzen voor importeurs, indus trieën en consumenten in de indus trielanden. De nieuwe produktievoor- uitzichten in de ontwikkelingslanden zullen bankiers en zakenfirma's in de industrielanden nieuwe investerings kansen geven. En in een of andere vorm zullen de toegenomen export opbrengsten van ontwikkelingslanden hun weg terugvinden naar de indus trielanden: er zal een grotere vraag komen naar hun produkten, ze zullen ook meer technologische kennis kun nen verkopen. De voordelen van het systeem blijven dus bepaald niet be perkt tot de zg. begunstigde landen. Dat de werkgelegenheid in de Indus trielanden hierdoor in gevaar ge bracht zou worden, is zeer onwaar schijnlijk. De technologische veran deringen betekenen toch reeds een verandering voor vele werknemers, doordat sommige bedrijfstakken zich uitbreiden en andere inkrimpen. Het G.S.P. heeft op dit proces slechts eer marginaal effect. Trouwens, de prefe renties verlenende landen hebben voorwaarden aan hun stelsel verhon den, die het mogelijk maken het op te schorten, als er zulke gevolgen op enige schaal optreden. (DU is het tweede van een reeks artikelen van' de UNCTAD-voorlicb- tlngsdlenst In Genève) bouwproduktie met twee pet. te ver minderen. Dat zal het de ontwikke lingslanden mogelijk maken om per jaar voor een bedrag van 13 miljard gulden te exporteren. De Hongaarse minister van buitenlandse handel Joz- sef Biro viel vooral de EEG aan, waarvan de aangesloten landen discri minatoire beperkingen toepassen op de export van de socialistische landen omdat hun handel als 'staatshandel' wordt beschouwd. Ook Nieuw Zeeland toonde zich bezorgd over de EEG- politiek. De Japanners op de UNCTAD zijn uiterst zenuwachtig over de waar schijnlijkheid dat de woordvoerder van de Chinese Volksrepubliek een massieve aanval op hun economisch beleid in Azië zullen doen... HOUSTON (UPI, Reuter) De Apollo 16 cirkelt nu in een baan om de maan. Gisteravond tegen half tien werd de hoofdmotor ont stoken om gedurende ruim zes minuten het ruimtevaartuig af te remmen. Vier uur latér moest de baan veranderd worden: het laag ste punt, bij het landingsgebied, moest worden verlegd naar 19 kilometer boven het oppervlak. Vanavond moeten Young en Duke om elf over half tien hun maanlander 'Orion' neerzetten op een van de hoogste terreinen van de maan, een plateau ten noorden van de krater Descartes, 2400 meter boven het ni veau van de grote laagvlakte De landing wordt rechtstreeks verslagen door radio (Hilversum 1, 21.30 uur) en televisie (Nederland 1, 21.20 uur). Gisteren heeft de bemanning uren lang onderzoek verricht naar de licht flitsen die zij in de ruimte met geslo ten ogen kunnen waarnemen. Waar schijnlijk zijn het deeltjes van de kosmische straling, die hun oog passe ren. Op vorige reizen heeft men een precieze beschrijving van de ver schijnselen proberen te geven. Dit maal proberen de onderzoekers er preceis achter te komen wat voor deeltjes met welke snelheid waar pre cies de flitsen veroorzaken. Daartoe zette Duke een masker op, dat zijn hele hoofd omgaf met foto grafische film, waarin de deeltjes 'be lichte' sporen achterlaten. Na ontwi- keling van de films op^ aarde gaat men verband zoeken tussen die spo ren en de lichtflitsen die Duke rap porteerde. Perziken uit blik zijn niet het meest ideale ruimtevoedsel, merkte Ken Mattingly gistermiddag bij het ont bijt. Het was een experiment om de maaltijden wat op te fleuren, belan grijk nu er straks mensen wekenlang in de ruimte gaan werken. Maar 'als je dat blikje openmaakt krijg je ze allemaal tegelijk'. De helft van de gewichtloze vruchten kwam her e der in de cabine terecht. ATHENE, BONN (Reutel*, AP, UPI) De Westduitse ambassa deur in Athene, Peter Limbourg, die in moeilijkheden is gekomen met de Griekse regering, heeft in de nacht van dinsdag op woens dag een hartaanval gehad. De ambassadeur heeft de woede van de Griekse kolonels opgewekt door de vrijgelaten professor Georgis Mangakis in een militair vliegtuig naar West-Duitsland te helpen vertrekken. Mangakis was tot 18 jaar gevangenis straf veroordeeld. Begin deze week hebben de Griekse autoriteiten zijn gevangenisstraf opgeschort omdat hij behandeld moest worden voor een oogziekte. Doktoren hadden verklaard dat Mangakis in de gevangenis blind zou kunnen worden. Onmiddellijk na zijn vrijlating werd Mangakis naar een Amerikaanse luchtmachtbasis bij Athene gebracht en vandaar met een Westduitse militair vliegtuig naar de Bondsrepubliek gevlogen. Athene heeft hier officieel tegen geprotes teerd. Een Griekse krant heeft gesug gereerd dat de Westduitse ambasa- deur met medewerking van de Ameri kaanse en Westduitse ambasade ont voerd is. De Griekse onderminister van buiten landse zaken, Palamis, liet de West duitse ambassadeur dinsdagavond we ten, dat hij niet welkom was op een receptie die hij gaf voor het diploma tieke corps In Athene. Enkele uren later kreeg Limbourg een lichte hart aanval. Dokters hebben hem volledi ge rust voorgeschreven. Inmiddels is in Bonn meegedeeld dat de Westduitse luchtmacht het Griekse opperbevel op 12 april ervan in ken nis had gesteld dat een Westduitse militair vliegtuig op 15 april een tussenlanding zou maken in Athene. Zes vooraanstaande Griekse politici en juristen hebben gisteren in Athene een verklaring gepubliceerd ter gele genheid van de vijfde verjaardag van de militaire staatsgreep in hun land. Zij pleiten voor een niet-aflatende strijd voor herstel van de democratie en de vrijheid in Griekenland. Vol gens de zes haakt het Griekse volk naar vrijheid en wijst het de dicta tuur af. De ondertekenaars eisen de vrijlating van alle politieke gevange nen en beëindiging van willekeurige vervolgingen en politietoezicht I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9