Ook het rijke West-Europa heeft zijn arme streken eoeo dichtbij r Commentaar Huurbeleid De betekenis van de industrie fefoladen+weekbladen weekbladen w Èfijsen spreekt iet De Zeeuw Suikerbouwwerken zonder dak vietnam-kaart wajangmythe help reislust bloempot-aardbeien m|bc T4II0UW/KWARTET DONDliKDG 20 APRIL 1972 IUX.VDM.AM» T5/K7 jica oordeel over de beleidsnota van Minister Udink moet een voorlopig jarakter hebben omdat de nota nogal Lat overhoop haalt en hier en daar de aktertrekken draagt van een discus tuk- Als een eerste bijdrage aan de ;ie daarom hier wat losse aante- lingen. jet zou onjuist zijn de nota te be- louwen als een abrupte ombuiging het in het verleden gevoerde be- Reeds de vorige minister heeft ;ht) onderkend dat een huurbeleid even essentieel onderdeel is van •t geheel van de huisvestingspolitiek een bouwbeleid. Dat dit laatste Is meer aandacht kreeg en krijgt het eerste (vreemd genoeg ook wijls bij de parlementaire discussies) it hier niets aan af. igrijk is dat de minister de knoop •ft doorgehakt en bereid blijkt af- lid te nemen van het systeem van objectieve huursubsidie (de rijksbij- in in de stichtingskosten van wo- igwet- en premiewoningen) om dit te 'angen door een systeem van indivi- :1e huursubsidie een subjectieve Irage aan mensen die door wat voor idigheden dan ook een te groot :1 van hun inkomen moeten besteden huurkosten. afschaffen van objectieve huursub- ouwke is te billijken, niet alleen omdat wek7e post op de begroting de neiging loont door te groeien (tot aan nie- id bekende hoogte), maar vooral omdat het een eigenlijk voor ieder irneembaar feit is dat die objectieve iidie, alle goede bedoelingen ten veriijt, dikwijls terecht komt bij mensen er helemaal geen behoefte aan :n (of er geen behoefte méér aan in, omdat zij ondanks de stijging hun inkomen in het gesubsidieerde ere I daardoor goedkopere huis blijven in). uitwerking van deze maatregel :hten wij echter met belangstelling Natuurlijk moet voorkomen worden deze individuele subsidie een per- lent karakter krijgt, omdat dan op eens zo lange termijn het euvel de oude regeling (bijdragen aan te (fnsen die het niet nodig hebben) weer hwezig is. Als echter aan de andere juisLt de betrokkenen gedwongen wor- e zp elk jaar opnieuw een aanvraag in rkgjldienen, wordt een dergelijke regeling objectieve rechten ten spijt) al -,aaruw gevoeld als iets in de sfeer van bedeling. Dat is om sociaal-psycho- redenen volstrekt ongewenst t zou zelfs tot onbillijkheden kunnen i len. j'arom ook de vraag: waarom is de lister zo gemakkelijk afgestapt van middel van de huurbelasting of beter: de woonbelasting, waarbij getaxeerde huurwaarde van de eigen huurwoning wordt gekoppeld aan inkomen, waardoor zij die volgens normen van een tabel te goedkoop nen, kunnen worden aangeslagen en 'stel gens dieze^de tabel zij die een te deel van hun inkomen moeten teden aan woonkosten, een bijdrage gen (in de vorm van een negatieve :in gaanslag)? deze laatste opzet komt waarschijn - op den duur ook de zo gewenste >rstroming op gang (gewenst, omdat groot deel van de woningnood 1° de een gevolg is van een onjuiste spui ningverdelirvg). In de beschouwingen de nota lijkt het wel of de minister. ln R» e van alles wat er in de loop van de on. in over de doorstroming te berde is jJJjj racht, het hoofd maar in de schoot ft gelegd. is dan jammer, want de doorstro- iko '8 moet geen theoretisch beginsel maar een wezenlijk en doordacht lerdeel van het beleid, waaraan jii 'rschijnlijk het beste gewerkt kan taffden door middel van een svsteem positieve en negatieve woonbelas- va(die tegelijk het voordeel heeft dat 9 woonvrijheid onaangetast blijft, islottc moet een vraagteken gezc-t den bij de bedoeling van de minis- de exploitatie-resultaten van nieuw stichten woningen gedurende tien te garanderen; een systeem dat cn te billijken is om de continuïteit de bouw na het in werking treden de nieuwe regeling te waarborgen, ar is dat alleen te bereiken door de loitantcn en beleggers zo in de ten te leggen? Want het zij |'sj ïgd zonder poging om demagogie te rijven er staat tegenover deze If willcndheid van de regering niets de kant van de exploitanten er 'ggers. In Venetië begint vandaag een con gres over de betekenis van de indus trie in de Europese samenleving. Het congres is samengeroepen door de Europese commissie. De initiatiefne mer is het Italiaanse commissielid Spinelll. Hij hoopt, dat het congres duidelijke uitspraken zal doen over de noodzaak om in de EEG tot een gemeenschappelijk industriebeleid te komen. Voor de landbouw bestaat al lang zo'n gemeenschappelijk beleid. De EEG-commissle heeft 300 deskun digen uitgenodigd voor het congres: vakbondsmensen, leiders uit het be drijfsleven en onafhankelijke deskun digen. Er komen negen verschillende onderwerpen op het congres aan de orde. Hierover zijn in totaal 27 rap porten uitgebracht Nederlandse rap porteurs zijn professor J. Tinbergen en de heer Krayenhof, president-direc teur van de AKZO. In drie artikelen, waarvan het eerste hierbij wordt geplaatst, zal worden ingegaan op enkele van de kernpro blemen, die in Venetië zullen worden behandeld. Van een onzer verslaggevers AiYISTERDAM West-Europa is ontzettend rijk in vergelijking met het grootste deel van de wereld. Maar in dat rijke Europa bestaan grote verschillen tussen arme en welvarende streken. Er zijn tal van gebieden, die ver achtergebleven zijn bij de rest. Het opheffen van deze verschillen zal één van de belangrijkste taken moeten zijn van een gemeenschappelijk industriebeleid in de EEG. In alle EEG-landen zijn wel gebieden aan te wijzen, die niet mee kunnen komen en minder profiteren van de toenemende welvaart. De verschillen zijn het grootst in Italië. Het straatar me zuiden steekt hier schril af bij het noorden met zijn grot? industrieën. •Het lijken bijna twee verschillende landen. Het arme zuiden (de Mezzogiorno) beslaat ongeveer 40 procent van de totale oppervlakte van Italië. Er woont 36 procent van de totale bevol king. De economische ontwikkeling van dit gebied is achtergebleven door de ligging, het klimaat en historische factoren. De industrialisatie is er ver achtergebleven bij die in het noorden. Van de totale beroepsbevolking in de armste zuidelijke streken werkt nog 40 procent in een weinig florissante landbouw. In Lombardije zit nog maar zeven procent in de landbouw. Het inkomen van de Zuid-Italiaan ligt een stuk beneden dat van zijn landge noot in het noorden. De inwoner van het welvarende Lombardije verdient gemiddeld meer dan 2000 dollar per jaar, de inwoner van het arme Cala- brië nog geen 700. De werkloosheid was in 1968 in het zuiden 5.1 procent; het gemiddelde percentage van Italië was 3.2 en van het noorden ongeveer twee. In Frankrijk zijn de regionale ver schillen niet zo schrijnend, maar toch nog wel aanzienlijk. Ook Frankrijk kent nog grote gebieden, die sterk afhankelijk zijn van de landbouw, die wordt uitgeoefend op bedrijven die te klein zijn en weinig opleveren. De armste streken liggen in het westen en zuid-westen. Het gemiddeld inko men ligt daar op ongeveer de helft van het gemiddelde van Parijs. Het achterblijven van het platteland in het zuiden en westen heeft onder meer een sterke stroom van mensen naar Parijs tot gevolg. De bevolkings groei van deze stad is daardoor veel sterker dan de groei in het zuiden. tegenstellingen vindt men er niet. In het noorden en Beieren zijn gebieden aan te wijzen met een zwakke indus trie en een nog sterk agrarisch karak ter. Andere gebieden zijn door de verdeling van Duitsland na de oorlog de banden met andere belangrijke streken kwijtgeraakt en kregen daar door een achterstand. Vrij evenwichtig In Nederland en België is de ontwik keling vrij evenwichtig geweest, al thans in vergelijking met andere Eu ropese landen. De Oostgroningers zul len ee terecht op wijzen, dat de inkomens en de werkgelegenheid in hun gebied bepaald niet gelijk zijn aan die in het westen. De Engelsman Ezra (voorzitter van de nationale Coal Board) erkent dat in zijn rapport over het congres in Venetië ook, dat de 'landbouwprovineies in Noord-Ne derland onderontwikkeld zijn'. Het grootste probleem voor Nederland is volgens hem de te grote opeenhoping van mensen en bedrijven in het wes ten. In alle landen probeert de overheid de ontwikkeling in de minder welva rende gebieden te versnellen. Alle EEG-landen kennen een aantal maat regelen, waarmee bedrijven verleid moeten worden zich in de probleem gebieden te vestigen. De belastingaf trek, premies en dergelijke, die gebo den worden, zijn vaak zeer behoorlijk. Toch is er geen enkele regering in geslaagd de kloof tussen de arme en rijke streken in haar land wezenlijk te verkleinen. In Italië zijn de cijfers iets gunstiger geworden, maar dat komt vooral door de sterke trek van mensen van het zuiden naar het noorden. In de andere landen heeft men maar nauwelijks kunnen voorko men, dat de kloof groter werd. Falen Het falen van dit toch vrij kostbare overheidsbeleid wordt onomwonden aan de kaak gesteld in het congres- stuk van de Italiaanse vakbondsfuncti onaris Dido. Hij verwijt de regerin gen, dat ze bij hun regionale beleid de uiteindelijke beslissingen toch overlaten aan het bedrijfsleven. Nu bepaalt het bedrijfsleven wat en waar er wordt geproduceerd. De over heid moet proberen daar veel meer directe invloed op te krijgen. Ze moet een veel sterkere controle uitoefenen op de investeringen van het bedrijfs leven. Volgens Dido is dat ondermeer te bereiken met een stringent stelsel Engeland Engeland kampt niet met het pro bleem van een sterk veranderde land bouw, die steeds meer mensen afstoot. Nog geen drie procent van de Britse beroepsbevolking werkt in de land bouw. Engeland worstelt wel met een verval in verschillende takken van de industrie. De gebieden, waar die in dustrie geconcentreerd was. hebben het moeilijk. De werkloosheid is voor al in Schotland en in het noorden aanzienlijk groter dan in het bedrijvig ge zuidoosten. Grote inkomensver schillen doen zich niet voor. Alleen Noord-Ierland springt er sterk uit met een laag gemiddeld inkomen en een zeer hoog percentage werklozen. De Bondsrepublek heeft wel enkele probleemgebieden, maar schrijnende Vul horizontaal in: 1. Turks vrouwenverblijf, 2. leger, 3. gifslangetje, 4. reeks (Z.N.), 5. een der jaargetijden, 6. slot, 7. soort hamer. Bij juiste oplossing vormen de begin- en eindletters beide van boven naar beneden gelezen de naam van een plaats in N.H. een verslaggever "'teRMOMD Mer. Jijsen. dt bis- 13 °P van Roermond, heeft volgende aii< k woensdag een gesprek met KVP- a sv! rzittcr De Zeeuw over de uitspraak de bisschop, dat politici die mee- ken aan 'een dergelijke regeling B het abortusvraagstuk zich niet )ur =ti katholiek mogen noemen'. Het tun pren wordt gehouden in het rust- s St. Elisabeth' te Nunhem, waai bisschop op 't ogenblik verblijft. Invul-puzzel 1 2 3 5 6 7 OPLOSSING VAN GISTEREN 12 spoel. 23 lastpak, 11 slatten, 31 keten, 36 knoeien, 45 nede rig, 56 garen. OTTER. Commissie-Claus n Vrij Nederland gaat Joop van Tijn, die deze week voor een groot gedeelte dit blad volschrijft, dieper in op de positie van prins Claus en de Nationa le Commissie Ontwikkelingsstrategie, waarover de laatste dagen nogal wat te doen is. Wat zal er nu gebeuren, vraagt hij zich af. Waarschijnlijk niets. Prins Claus laat zich niet weg sturen en premier Biesheuvel is een te slim politicus om de zaak zo hoog te spelen, dat er een rel uit voort komt. Daarvoor heeft Claus teveel goodwill, ook in regeringsfracties. Het is wel aannemelijk, dat Boertien in de nabije toekomst onder druk van zijn collega's enerzijds en van zijn topambtenaren anderzijds meer projecten 'kritisch zal gaan doorlichten'. Dat zal waarschijnlijk nog niet voor de huidige projecten gelden. Het is niet onaannemelijk, dat de commissie Claus het langer ui thoudt dan het kabinet-Biesheuvel. En zo hoort het ook. Verder van de hand van Van Tijd een portret van George McGovern en een interview met deze senator uit South- Dakota. Over Vietnam zegt deze- bet is waarschijnlijk het ergste, dat ons sinds de burgeroorlog :s overkomen. En over Nixon: ik geloof, dat het catastrofaal zou zijn om deze man nog vier jaar daar te laten zitten. Hij doet een beroep op de laagste Instincten van het Amerikaanse volk. Wat we nodig hebben is een nieuwe visie op wat Amerika moet zijn. Uitdaging Kritisch vakbondsman dr. P. H. van Gorkum komt in De Nieuwe Linie terug op de bedrijfssluitingen bij AK ZO. waaraan volgens hem de werkne mers geen schuld hebben. We zullen echter wel zo langzamerhand afmoe ten van het noodlotsdenken, dat er toch niets aan te doen is. dat het allemaal maar over ons komt. Er is ook niets te verwachten van een nieu we Mary of een nieuwe Jezus (Jesus Christ Superstar). We zullen het echt zelf moeten doen. Want het staat als een paal boven water, dat de komende jaren steeds vaker de beschuldiging zal klinken: eigen schuld, dat de be drijven onder je handen worden ver kocht. dat de ntwikkelingslanden tot wanhoopsdaden komen, dat het milieu verpest wordt. We zullen die uitda ging moeten aanvaarden en de Raden van Commissarissen binnen moeten marcheren, want daar wordt over ons leven beslist. Sociaal psycholoog Willem Masten broek verdiept zich in voetbal. Als vervanging van direct geweld is voet bal zo goed gebleken, dat commenta toren kunnen spreken over 'bloedstol lende tonelen' of 'dit zijn geen minu ten voor mensen met zwakke harten'. Het geeft ons nog heel wat terug, aldus Mastenbroek. Hoe dan ook; de bal blijft rond. UNCTAD Max Arian bericht in De Groene uit het verre Chili over de Unctad: in Nederland of in Chili, je blijft met het probleem zitten of de Unctad langzamerhand niet is uitgegroeid tot één grote geweldige manifestatie van hypocrisie. Een probleem, dat nog alleen maar vergroot wordt, doordat we daar met zo'n pakweg dertig Ne derlandse journalisten de conferentie mogen bijwonen, dank zij de subsidie van de commissie-Claus' en gerogge- steund door dc acties, die ook al weer danksij subsidies van diezelfde com missie Nederland overspoelen. Datzelf de Nederland, dat verhoudingsgewijs méér dan welk land ook via zijn multinationale ondernemingen zijn belangen heeft in diezelfde arme lan den, waar we het zo goed mee lijken voor te hebben. Paul Brill schrijft over het PPR- congres: het is natuurlijk niet de bedoeling de PPR te verwijten, dat zij geen ideale partij is, maar zij heeft vooralsnog niet waar kunnen maken, dat zij meer is dan een kronkelweggc- tje tussen PvdA en PSP. De PPR is lief. Een kleine partij die zonder twijfel iéts fundamenteels te zeg gen heeft, maar weinig concreet en erg utopisch is. Haar strijd is meer voor een visie dan voor concrete be langen, omdat daarvoor de basis ont breekt. Niet onfeilbaar Wie ben ik om mijn mening tegeno ver die van Mansholt en Forrester te stellen, vraagt in de Haagse Post prof. Piet Sleenkamp zich af in een gesprek met dat blad. Hij vindt overigens niet, dat de analyse van deze twee onjuist is, maar wel, dat het wat genuanceerder, minder krachtdadig had kunnen worden overgebracht Ik heb al eens gezegd: 'déze Club van Rome is niet onfeilbaar. En verderop: (ADVERTENTIE) de échte, zacht en geurig. als christen heb ik geleefd, dat er een einde aan deze wereld komt. En dus ook aan de Club van Rome. Bert Vuysje dook in de affaire Narbo nen en tekende uit de mond van hinderwet-uitvoerder drs. J. Cley op: ik ben van mening, dal de opwining van de mensen, die op een afstand van 1600 meter van Marbon wonen, gerechtvaardigd is, ook al is hij op grond van de technische cijfers niet terecht Ik ken zelf alle cijfers, maar ik zou me na die explosie ook het apelazerus geschrokken zijn als mijn vrouw en kinderen daar woonden. Het omslag van verhaal van HP gaat over Freek de Jonge en Bram Ver meulen, heter bekend als Neerlands Hoop in Bange Dagen, een roemrucht duo. Huurbeleid Revolutie in huurbeleid, aldus Else- viers Magazine over de nieuwe huur plannen van Udink. Eindelijk gaat de huurder een redelijke prijs betalen voor zijn woning. Is die woning hem te duur, dan pas springt de overheid bij. Een sensationele wijziging n het huurbeleid, zegt het blad. EM zet verder Reinder Zwolsman weer een keer in de schijnwerpers (Beter de macht van de particulier dan van de overheid). Zwolsman ont hult dat hij voor overleg liever Am sterdam heeft dan Den Haag. Ik domi nee natuurlijk wel bij het overleg, maar zit er niet om te domineren. Dat interesseert me geen bal meer. Vroeger wel, maar nu: als ik in Loosdrecht aan de plas zit en er komt zo'n rondvaartboot, dat hoor ik: kijk. daar zit-ie nou met zijn kale kop. Dan zitten ze allemaal met gapende mon den naar me te kijken. Ja? die vent verdient er toch aan? En dan te bedenken, dat ik er niet eens provisie voor krijg. Zie je? Daar heb je toch weer de zakenman. Inderdaad. Het omslagverhaal van EM gaat over Vietnam, het uur van de waarheid, meldt het magazine. Het is maar van welke kant je het bekijkt Levende modellen Accent bezocht een bureau (Holland Location), dat levende modellen le- yert. Antien van Hees: kijk, het is een upermarkt hier, een sociale werk plaats. een typetjesburcau, een anti modellen instituut. Fotomodellen hoe ven niet mooi meer te zijn. Op dit moment zijn bijvoorbeeld mannen van circa 35 jaar erg in trek. Die zijn schaars. Werken overdag en zo. Ver der tieners, prettige jongens en meis jes van zestien k zeventien, daar zit ten we ook om te springen. Boy IJdens sprak met dokter C. Z. Salomé, huisarts en woordvoerder van de Landelijke Vereniging van Huisart sen over groepspraktijken en gezond heidscentra. Ondanks de principiële bereidheid van de huisartsen komt er van de groepspraktijken echter weinig terecht. Salomé: bij de experimenten is al duidelijk geworden, dat deze nieuwe manier van praktijkvoeren noch tijdsbesparend, noch kostenbe sparend werkt. Dat zijn twee héél belangrijke punten. Een beeld uit Italië's geïndustrialiseerde Noorden: de Candij-fabriek ((wasmachines) bij Milaan. Tegenover dit rijke Noorden vormt het armere zuiden een schril contrast. van vergunningen. Verder kan de overheid sterke invloed uitoefenen op de regionale ontwikkelingen door zelf bedrijven te stichten in de achterge bleven gebieden. De Italiaanse rappor teur vindt, dat de nationale overhe den dit probleem kunnen aanpakken. Men moet niet wachten op een sterk EEG-apparaat. Wel moet men binnen de EEG tot afspraken komen om te voorkomen dat de ondernemers van het ene naar het andere land kunnen vluchten. De Europese commissie heeft het pro bleem van de achtergebleven gebieden in de EEG al lang onderkend cn er in haar stukken over een industriebeleid aandacht aan geschonken. Dido ver wijt de commissie, dat ze dc zaak teveel wil overlaten aan het bedrijfs leven. dat werkt volgens het principe van het particuliere winstbejag. Het hoe, wat en waarom van de produktie en de omstandigheden, waaronder de arbeider moet werken, laat men bui ten beschouwing. Dido pleit voor een volkomen andere economische politiek met uitgespro ken sociale doelen. De vakbeweging in Europa moet zich bundelen en met kracht streven naar zo'n nieuwe eco nomische politiek, waarbij het princi pe van het particuliere winstbejag wordt losgelaten. Volledige werkgele genheid en betere levensomstandighe den in alle gebieden kunnen pas be reikt worden als de overheid een grotere greep krijgt op het kapitaal en de investeringen van de grote ondernemers. Daartoe zal de Europese vakbeweging de overheid toe moeten dwingen', aldus Dido. De veertien suikerpronkstukken van Ringers cacao- en chocolade fabrieken zijn deze week met zorg ingepakt. Het bedrijf verhuist van Alkmaar naar Droste in Haarlem, en daar is geen plaats voor dit werk deels date rend uit de jaren dertig van decorateurs J. Dingerdis en J. Goozen. De heer Dingerdis'Zulke suikerstuk ken, gemaakt van dragent, een plezie rig soort suiker om mee te werken, zult u nergens in Nederland meer aantreffen. Het oudste stuk is de gouden koets met acht paarden en daarin koningin Juliana en prins Bernhard tijdens hun huioelijk in 1936'. Andere stukken, u-aar Dinger dis en Goozen hun creativiteit en vakmanschap in hebben gelegd, zijn het motorschip Oranje, (een meter lang), het orgel van de St. Bavo tachtig centimeter hoog), een jacht tafereel, de kroon van de Engelse koningin, pijltjes afschietende liefdes engeltjes. een KLM-vliegtuig en een Spaans galjoen. Moet al dit fraais verpakt en wel onderduikenDe heer Dingerdis: 'Meneer Han Ringersen ik hebben 'er voor gezorgd dat de suikerwerk stukken in het museum kunnen wor den ondergebracht; er is nu een zaal vrij, waar ze kunnen worden ge plaatst'. De directie van het stedelijk museum in Alkmaar houdt zich op de vlakte: 'We zijn bezig deze stukken te ver werven. Het is een schenking, maar het gemeentebestuur moet beslissen of deze schenking zal worden aanvaard'. Wilt u de stukken in een aparte zaal plaatsen? 'Nee, we nemen ze in depot. Wel willen we, waarschijnlijk in au gustus of september, een tentoonstel ling van deze voor een museum unie ke verzameling inrichten'. Om de massale demonstratie voor vre de in Vietnam (van het comité Jonge ren voor Vietnam) op 29 april kracht bij te zetten, is een aantal van de jongeren alvast begonnen met een briefkaartenactie. Aan honderd vrien den hebben ze een kaart gestuurd met de oproep net als zij zelf een kaart of telegram te sturen naar een van de grote politieke partijen of regelrecht naar minister Schmelzer op zijn Haag se buitenlandse zaken-adres Plein 23. 'Stop computeroorlog in Vietnam. Protesteer, ageer' hebben ze op de kaart gezet, maar wie een betere tekst weet, kan die natuurlijk gebruiken. Behalve de oproep zo'n tekst naar een van die adressen te sturen, hebben ze hun vrienden bovendien het verzoek gedaan zelf ook weer vier kennissen te vragen hetzelfde te doen, die dan op hun beurt geacht worden het voor beeld te volgen. Wie aan deze sneeuwbalactie mee wil doen: de echtparen Lochers en Van der Hoeven, Doornenburg 11 respec tievelijk 12 in Landsmeer, met de bijbehorende telefoonnumers 02908- 3575 en 3566, weten er alles van. Bima gaat op zoek naar het wonder- water, dat hem tegen alle kwalen en ongemakken zal beschermen. Nadat hij op zijn tocht allerlei tegenstand heeft moeten overwinnen, komt hij bij de grote oceaan, waar hij de god Dewa Rutji ontmoet. Deze laat hem zien dat liet kwaad in hemzelf zit en dat hij dan ook zelf zijn slechte karaktereigenschappen zal moeten be strijden. De tocht duurt, zoals de Javaanse kunstenaar R. M. 'Ronosuripto het zaterdagavond in de aula van het koninklijk instituut voor de tropen in Amsterdam vertelt, een paar uur: de 'wajangnacht' begint om half tien en eindigt omstreeks twee uur. In de pauze zijn echter Indonesische con sumpties te krijgen. De kunstenaar, die de poppen zelf ook vertoont, draagt de wythe in hoog-Javaans voor, maar aan de hand van een uitvoerig programma is het verhaal zeker te volgen. In december vorig jaar is er ook zo'n wajangnacht geweest Toen werd de voorstelling gevouden in het tropen museum, dat veel te klein bleek. De aula biedt plaats aan vijfhonderd be langstellenden. Papoea's zijn vergeten mensen gewor den. Velen, naar schatting tiendui zend. zijn sinds de overname van het bestuur door Indonesië uit West-Irian gevlucht Ze zijn onder meer onderge bracht in kampen op het grondgebied van .Australisch Nieuw-Guinea of pro beren zich dn dit gebied te 'settelen'. Sinds 1967 bestaat het actiecomité vluchtelingenhulp Papoea's, dat door •het sturen van geld en kleding in de allernoodzakelijkste levensbehoeften van deze vluchtelingen tracht te voor zien. Het geld wordt vooral gebruikt om hen te helpen een nieuwe toe komst op te bouwen. Voor de komen de zes maanden heeft het comité een hulpbedrag van twintig mille nodig. Het comité verzoekt daarom: sta iets af van uw welvaart om een ereschuld in te helpen lossen en stort uw bij drage op giro 1656666 ten name van de penningmeester ACVP, Den Haag. Mensen als ds. Ralph D. Abernathy (de opvolger van dr. Martin Luther -King), prof. dr. A. W. Begemann, de schrijver Anthony van Kampen en prof. dr. R. van Wageningen bevelen de actie van harte aan. Met het stijgen der jaren neemt de reislust allerminst af, heeft de NS vastgesteld. Mensen met éen 65-plus- Ikaart die op de regelmatig terugke rende gratis spoordagen in de trein stappen, leggen dan gemiddeld drie honderd kilometer per retour af en tweehonderd, als ze een enkele reis maken. Afstanden, zegt NS, die ver •boven het gemiddelde liggen. Van dat soort gratis dagen maakt 8 procent van de honderdvijftigduizend 65-plus- abonnees gebruik. Volgende maand kan er ook weer twee dagen gratis met de trein gereisd worden: op alle dinsdagen, woensdagen, donderdagen en zaterdagen, uitgezonderd 2, 11, 20 en 23 mei. De tuinder J. Smulders uit Horst- Meterik heeft gisteren voor een Lim burgse primeur gezorgd door enkele tientallen bloempotjes met rijpe aard beien op de veiling aan te voeren. Hij had ongeveer 600 aardbeienplantjes, die hij over had, stuk voor stuk uitgeplant in bloempotjes en deze in een verwarmde kas geplaatst De rijpe aardbeien-in-potjes werden op de vei- lingklok afgedrukt voor 2,20 tot 2,40. Nasleep De vijfentwintigduizend- sle inwoner van Uden heeft een staart gekregen: honderdvijfenzestig relaties van de gemeente kunnen van een smakelijke riasleep meegenieten in de vorm van een 'slingerkoek' die ze thuisgestuurd kregen met de com plimenten van het gemeentebestuur en de baby die het getal volmaakte. Ernstig In gebouw De Vrijhof in Enschede gebeuren 29 en 30 mei on danks de naam uiterst serieuze din- cn: voor de 43ste keer al houden de Nederlandse vereniging van bibliothe- .rissen en het Nederlands biblio- eek- en lektuurcentrum er hun con- 'es Vrede 'Werken aan de vre- desmeek 1972' is het motto van het respreksweekend op 10 en 11 juni in 'De Drieburg' in Driebergen. Allerlei vragen over het thema van dit jaar 'De macht in Europa' worden er opge roepen en, naar men hoopt, ook be antwoord. Over dit weekend, bedoeld aals voorbereiding op de vredesweek eind september, zijn informaties te krijgen op telefoonnummer 03438- 3193. Complex Breda krijgt een nieuw stationsgebouw, waarin niet al leen een plaatskaartenkantoor, maar ook een restaurant en winkels komen. De bouw begint in november en als alles goed gaat, moet Breda's complex in 1975 helemaaal af zijn. Het oude •gaat tegen de vlakte, maar wel zo kalm-aan, dat niemand in die tijd naar een naburige plaats hoeft om een kaartje voor de trein te kopen. LOWIETJE 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7