Inrichtingen ontfermen ^ich over meisje uit vrees voor Marokkanen Consumentenbond wil met zware delegatie in SER Tegemoetkoming Rijk voor miljoenentekort volkstelling gevraagd Genezers strafbaar als er gevaar voor patiënt ontstaat AR-fractieleider bepleit solidariteit regeringspartij en Kruising tussen zebra en ezel 'Van Czaar tot Timmerman' in voormalig krantegebouw Italiaanse verkiezingsstrijd Vervroegd gesprek Fokker/vakbonden Potters (beschadigde) stier over twee maanden hersteld Voorkeur voor drs. A. Janssens als directeur Centraal Museum lüW/KWAKTET DONDERDAG 20 APRIL 1972 It I X,\ E\ LA Ml KI.\S I 19 Kil pupil weigert bevoogding en loopt weg Wan een onzer verslaggeefsters {AMSTERDAM 'Niemand heeft me ooit verteld waarom ik uit huis geplaatst moest worden, jlk heb er vaak naar gevraagd. Maar de gezinsvoogdes en de kinderrechter geven gewoon geen ntwoord op zulke vragen of ze zeggen zoiets van, dat het thuis niet gunstig is voor me', zegt Sllen Kuenen (16), die ruim anderhalf jaar in kindertehuizen gezeten heeft en in het zicht van veer een nieuw tehuis weggelopen is, Ellen is ondergedoken, omdat ze gewoon terug naar huis vil, omdat haar moeder dat ook wil en omdat ze geen goede redenen kan verzinnen waarom it niet zou kunnen. ;t begon allemaal twee jaar gele» n. toen Ellens ouders scheidden de moeder op aanraden van haar vocaat vrijwillig naar de kinderbe- jerming toeging om hulp te vra- n voor haar gezin van zes kinde- a. Ellen is de op één na oudste in gezin. Er kwam een gezinsvoog- s, die van tijd tot tijd bij het larlemse gezin Kuenen op bezoek am. Een paar maanden later werd len in een observatietehuis ge- latst, nadat ze van school gestuurd s. Ellen zat op de leao, had een kei aan school en spijbelde nogal is. Een maand voordat ze 15 jaar rd, werd ze van school wegge- rnrd en ging het schoolhoofd naar gezinsvoogdes. Voordat ze het st zat Ellen in Bloemendaal in observatiehuis, waar ze rijkelijk ig bleef zitten. Pas na negen anden kwam ze uit het observa- tehuis, niet om weer gewoon naar is te gaan, maar om naar Noord- abant te verhuizen, naar huize tven in Someren. middels had Ellen al eens een lerhoud aangevraagd bij de kin- rrechter om te weten te komen nneer ze weer naar huis kon in. Want ook in Bloemendaal had er geen zin in weer naar school gaan. Ze wilde gewoon werken, Is trouwens erg veel 15-jarigen. ar het niet willen leren was wel reden dat ze in het tehuis te- ht kwam. De kinderrechter, die en voor het eerst zag, vertel do ir niet wanneer ze weer naar huis gaan. Daarbij kwam, dat Ellen al die tijd zelden of nooit naar s toe mocht, terwijl Haarlem h vlakbij Bloemendaal ligt Waar- ze maar eens in de drie maan- naar Haarlem mocht, kreeg ze te horen, niet van de kinder- hter, maar ook niet van de ge- ivoogdes, die er toch in eerste tantie was om het gezin hulp te lenen, negen maanden Bloemendaal rd Ellen overgeplaatst naar (ord-Brabant. Ze wilde nog steeds it naar school terug en kreeg (■k in een champignonkwekerij, oorspronkelijke reden om haar in tehuis te stoppen, was daar- eigenlijk vervallen, maar ei de iets anders. Ellens moeder bevriend met een Marokkaan, vrienden mee naar huis neemt Ellens moeder wordt be schreven als een gastvrije vrouw, die er geen bezwaar tegen maakt als haar kinderen veel vrienden mee naar huis nemen. Ellen: Die Marok kaanse vrienden zaten In een pensi on en vonden het gezelliger bij ons thuis. Dat is toch logisch, dat die meekomen, dat doen Nederlanders toch ook?' TE GROOT Hoewel het nooit officieel als reden genoemd is, lijkt de voornaamste reden om Ellen uit huis te houden, de aanwezigheid van Marokkanen te zijn. De andere vijf kinderen kun nen rustig thuis blijven, maar Ellen zou te groot daarvoor zijn. De ge zinsvoogdes heeft eens iets gezegd over haar angst dat Ellen ongehuw de moeder zal worden. Behalve op het vooroordeel tegen gastarbeiders, is die angst nergens op gebaseerd. Er is nog nooit iets voorgevallen, dat de vrees van de gezinsvoogdes zou kunnen rechtvaardigen en Ellen maakt niet de indruk veel zin te hebben in dingen die tot het onge huwd moederschap kunnen leiden. Ze' lacht er een beetje om, vindt de mensen die" in Haarlen over huis komen, aardig en stelt rustig vast, dat die vooroordelen tegen Marokka nen nergens op slaan. NEGATIE De aanwezigheid van Marokkanen in het huis van Ellens moeder is de kinderbescherming een doorn in het oog. De gezinsvoogdes kwam wel op bezoek, maar zei geen woord tegen het bezoek. De kinderpolitie zei in een telefoongesprek ook een paar eigenaardige dingen over de Marok kanen. Inmiddels was bekend gewor den, dat huize Witven gesloten zou worden, omdat er te weinig pupillen overbleven. Nog steeds werd er niets gezegd over een eventueel naar huis gaan van Ellen; maar vlak voor Pasen, toen Ellen weer eens naar huis mocht (de keer daarvoor was met Kerst geweest, maar dat had tot een ernstige waarschuwing aan het adres van haar moeder geleid, om dat Ellen niet met de trein, maar met de auto van moeders vriend naar het tehuis was teruggekeerd), ging de gezinsvoogdes met Ellen naar een nieuw tehuis in Huis ter Heide kijken. Dat was teveel voor Ellen: ze wilde absoluut niet langer in een tehuis blijven. Ze zocht con tact met een maatschappelijk werk ster van een andere vereniging voor kinderbescherming en ook die raak te ervan overtuigd, dat Ellens 'ver banning' nergens op sloeg. Er werd een adres gezocht, samen met Relea se en nu wacht Ellen af. De Haar lemse kinderpolitie mr. F. de Groot heeft gezegd niet onder druk gezet te willen worden en alleen over het meisje te willen praten als ze terug naar het tehuis gaat. De gezinsvoog des conformeert zich volkomen aan het standpunt van de kinderrechter. Er komt nog iets bij. Ellen is begin van dit jaar geopereerd aan een hernia, die ze heeft opgelopen in de melkwijk van haar vader (vroeger dus). Door die operatie is ze niet meer in staat zwaar werk te verrich ten, en dat is juist het soort werk dat ze wil doen. Ze moet bovendien driemaal per week gemasseerd wor den en zich eind volgende week bij een specialist melden. De rust waar mee de kinderrechter en de gezins voogdes de zaak afwachten, heeft daarmee te maken. Ze rekenen* er vast op, dat Ellen met hangende pootjes zal terugkomen vanwege pijn in de rug. Ze weten niet, dat er via Release een dokter en een fysio therapeut gevonden is, die Ellen regelmatig onderzoeken. Met han gende pootjes terugkomen is er dus niet bij. De kinderbescherming krijgt vaak het verwijt te horen, dat ze niet 'open' is, geen verantwoording aflegt aan de betrokkenen (ouders en kin deren) over maatregelen, paternalis tisch optreedt, status en prestige wil ophouden en een moraal toepast op anderen die andere inzichten heb ben. Het verhaal van Ellen is een vol maakte bevestiging van die verwij ten. Het optreden van mr. De Groot en de gezinsvoogdes heeft niets meer te maken met het verlenen van hülp, die nota bene vrijwillig werd gevraagd. Ellen Kuenen en haar moeder zijn in een fuik te rechtgekomen, waar ze nauwelijks meer uit kunnen komen. De gezinsvoogdes wil niets zeggen en verwijst voor commentaar naar de kinderrechter. En die laat weten, dat hij ook geen commentaar geeft. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) heeft een enquête gehouden over deze zaak. Gebleken is dat in 23 van de ruim 50 gemeenten de onvoorziene kosten al bijna 2.7 miljoen bedragen. De VNG heeft in een brief de minis ters van economishe zaken, binnen landse zaken en financiën met klem gevraagd de vergoeding van het rijk voor de volkstellingskosten drastisch te verhogen. Uit het onderzoek van de VNG blijkt dat voor de meeste gemeenten de volkstellingskosten 20 tot 50 procent meer bedragen dan de door het rijk gegeven vergoeding. Rotterdam en Den Haag komen echter ver boven dit gemiddelde uit. Zo is de rijksvergoeding voor rotterdam 588.000, terwijl de extra kosten ruim 1,5 miljoen bedragen, 256 procent meer dan de vergoeding. In Den Haag waren de extra kosten 80 procent hoger dan de rijksvergoeding. De gemeenten hebben deze kosten moeten maken voor het aantrekken van extra tellers, omdat de wijken veel te groot waren opgezet en voor de uitbetaling van overuren. In som mige gemeenten moest voor de in- Andel lissaris Hoofdinspecteur W. Andel (51), die ruim tien jaar 'oorlichting van de Haagse ge- epolitie geweest is (en ook be is als hoofdbestuurslid van de en als spreker op vele verga- in) is per 1 juli van dit jaar tot commissaris van gemeen- Hij wordt chef van de kinderpolitie en zedenpoli- opvolger van mejuffrouw mr. de Pol. De heer Van Andel zich de afgelopen jaren sterk ""esseerd voor jeugdproblemen. De heer H. A. Haarman, ter bij de stations van de Ne- ise Gasunie In Deventer, heeft iloning van 7000 gulden gekre- ir verbeteringen die hij heeft teld voor bij het afstand bedie- afsluiters in aardgasleidingen, ihelding Oud-minister Den onderscheiden met het groot- 'an de orde van verdienste van 'itse bondsrepubliek (wegens irote verdiensten voor de thans en soepele samenwerking tus- ïitsland en Nederland op het van defensie en veiligheid). DEN HAAG Onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst dient een straf baar feit te blijven. De strafbaarheid behoort echter pas in te treden wan neer er een 'merkelijk' gevaar voor de patient ontstaat. Tot deze conclusie is een commissie gekomen die in 1965 op last van de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid is ingesteld. Het 'merkelijke' gevaar kan volgens de commissie ontstaan wanneer des kundige medische hulp uitblijft. Op zichzelf behoeven de handelingen die een onbevoegde uitoefent geen ge vaar op te leveren. De commissie ls van mening dat de patient de vrijheid heeft hulp te zoeken waar hij deze hoopt te vinden, maar dat dan ook de onbevoegde vrij is om een behande ling te weigeren. Op de onbevoegde rust de verantwoordelijkheid om de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te nemen, omdat hij behoort te weten dat hij zich begeeft op een terrein waarop hij, naar het oordeel van de wetgever, niet thuishoort. De commissie wijst erkenning van onbevoegde uitoefening van de ge neeskunst vai* de hand. Dit zou slechts mogelijk zijn als de medische kennis van de 'genezers' aan de hand van geijkte methoden kan worden vastgesteld. Dit is nu echter niet mogelijk, aldus de commissie. DEN HAAG Alle voorstellen en suggesties over belastingmaatregelen, bezuinigingen en het achterwege laten of matigen van de inflatiecorrectie enz. moeten op hun argumentatie wor den gewogen. Maar de regeringspar tijen hebben wel de morele en poli tieke plicht om te proberen het met elkaar eens te worden. Dit schrijft mr. W. Aantjes, fractieleider van de ARP in de Tweede Kamer, in zijn partij blad 'Nederlandse Gedachten' van deze week, naar aanleiding van de sombere financieel-economische vooruitzichten voor 1973 en het te verwachten grote begrotingstekort. Wie bepaalde mogelijkheden voor de oplossing van de problemen bij voor baat buiten discussie stelt, plaatst in feite zijn partners voor de keuze: bui gen of barsten, zo waarschuwt de ARP- fractieleider. Mr. Aantjes meent ech ter, dat niemand de gewijzigde situatie mag aangrijpen om op bepaalde af spraken tussen de vijf regeringspar tijen terug te komen zonder dat dit door de gewijzigde omstandigheden wordt gemotiveerd. In een dierenpark in Wallerstatten. in de buurt van Frankfurt, is een wonderlijke speling van de natuur te zien. Het grauwe beestje op de voorgrond is een kruising tussen een zebra en een ezel. Van moeders kant kreeg het dier alleen de slanke gestreepte benen mee. Het beestje heeft officieel de naam 'zebroid' gekregen. DEN HAAG De ongeveer 350.000 leden tellende Nederlandse con sumentenbond heeft de organisatiecommissie van de Sociaal-eoonomi- sche raad laten weten evenveel vertegenwoordigers in de SER te willen hebben als de werkgevers- en werknemersorganisaties, indien de samenstelling en de omvang van de raad op 1 april 1974 worden herzien. De organisatiecommissie heeft onlangs gevraagd om suggesties voor de sa menstelling van de SER op een brede re basis, die het eventueel mogelijk zou maken meer belangengroeperin gen in de raad op te nemen. De SER heeft thans 45 leden, nl 15 onafhanke lijke kroonleden, 15 leden uit de drie vakcentrales en 15 leien, benoemd door centrale werkgeversorganisaties in industrie, landbouw en midden- en kleinbedrijf. De Consumentenbond meent dat de huidige samenstelling van de SER geen garantie biedt dat aan de directe of indirecte consumentenbelangen vol doende aandacht wordt besteed, ter wijl bij vrijwel alle belangrijke mae- tregelen op sociaal en economisch ge bied, die de overheid treft en waaro ver de raad adviseert deze belangen in het geding zijn. In verkeer omgekomen ARNHEM De 50-jarige uitvoerder W. J. Hey is op slag gedood toen hij met zijn auto met grote snelheid achterop een vrachtwagencombinatie STEIN De 25-jarige P. H. Gardenier is door een auto gegrepen en gedood toen hij op de Steinderv/eg fietste. De automobilist reed na het ongeluk door. urn Van een onzer verslaggevers OOSTERBEEK Onder de titel 'Van Czaar tot Timmerman wordt van half mei tot half september in het voormalige Volkskrantgebouw aan de N.Z. Voorburgwal te Amsterdam een tentoonstelling over 300 jaar Russische kunst gehouden. In Italië, waar op 7 mei algemene verkiezingen worden gehouden, ls de ver kiezingsstrijd in volle hevigheid ontbrand. De Italiaanse socialistische partij heeft biljetten aangeplakt met een bijgewerkte foto van Almirante, de leider van de neo-fascisten, er op. Door Almirante te tooien met snor en lok is een sprekende gelijkenis met Hitier ontstaan. Het opschrift luidt: 'Wilt u uw toe komst deze man toevertrouwen?' Kosten 20 tot 50 procen t hoger Van onze Haagse redactie DEN HAAG De verleden jaar gehouden volkstelling heeft vele miljoenen meer gekost dan de 11 miljoen die door het ministerie van economische zaken waren begroot. De gemeenten zitten met gro te onvoorziene kosten die niet door de rijksvergoeding worden ge dekt. Tientallen gemeenten hebben hierover al klachten bij het mi nisterie ingediend. Voor het vroegere Rusland, de huidi ge Sowjet Unie en voor de contacten van dat land met Nederland, is 1972 een belangrijk jaar. In dit jaar zal het cultureel akkoord dat tussen Neder land en de USSR bestaat tot vele activiteiten ledden. Een van die activi teiten is de expositie 'Van Czaar tot Timmerman'. Het as in 1972 300 jaar geleden dat Czaar Peter, die voor het 'primitieve' Rusland de poort van en naar het Westen opende, werd geboren. Voorts is het 275 jaar geleden dat hij naar Holland kwam en in Amsterdam en Zaandam de basis legde voor de Rus sische vloot, handed en cultuur. In de letterlijke zin van het woord ook eigenhandig, want hij werkte zelf op de scheepswerven mee. Vijftig jaar terug kwam de Unie van Sowjet* Republieken tot stand. Twee mijlpa len in de geschiedenis van dit rijk, twee periodes die bepalend zijn ge weest op de weg naar nationale en internationale ontwikkeling. Voor de tentoonstelling van Czaar tot Timmerman worden drie etages van het vroegere Volkskrantgebouw inge ruimd. De expositie zal zowel kunst, kunstnijverheid als kunstambacht (waar liggen de grenzen precies?) laten alen. Ikonen. hedendaagse beel dende kunst, handgeknoopte tapijten, sieraden, souvernirs, boeken, grammo foonplaten, afiches, postzegels, dia's en films. Wanneer de vereiste vergunningen worden verleend, komt er voor het gebouw een terras waar Russische thee wordt geschonken en op houts kool chasliks geroosterd worden bij de klanken van balataika-muziek. Het ligt In de bedoeling diverse avonden rond de tentoonstelling te organise ren, waarop kunstenaars uit de Sow- jet-Unie aanwezig zullen zijn. De ex positie loopt van 20 mei tot 17 sep tember. struetievergadering presentiegeld wor den uitgekeerd omdat zich anders te weinig tellers beschikbaar stelden. Het percentage onvoorziene extra kos ten blijkt per gemeente nogal te ver schillen. 'Een factor daarbij is de mate van ontvankelijkheid bij het publiek voor de anti-propaganda, die van nadelige invloed is geweest op de werving van personeel', aldus de VNG. Van een verslaggever DEN HAAG Op verzoek van de di rectie van Fotaker-VFW NV ds een gesprek met de vakbonden vervroegd van 5 mei naar 21 april. De vervroe ging van de bespreking zou kunnen betekenen dat de besprekingen zul len gaan over verdere ontslagen na de vermindering van het personeels bestand met ongeveer 750 man van het vorig jaar. Fokker-VFW en de vakbonden onthouden zich van me dedelingen. Een gedeelte van Potters schilderij met op de buik van de stier de ernstige beschadigingen die nu worden gerestaureerd. Bij de algehele restauratie van het beroemde schilderij, die nu plaatsvindt, was het noodzakelijk ook eerder aangebrachte herstellingen te verwijderen. DEN HAAG Met veel geduld en preaiesie restaureert de heer H. Su- sijn op dit moment tin het atelier van het Mauritshuis en het Rijksmuseum H. W. Mesdag aan de Laan van Meer- dervoort in Den Haag Paulus Potter's vermaarde zeventiende eeuwse land schappelijk tafereel 'De Jonge stier'. Bij het restauratiewerk zijn belangrij ke nieuwe gegevens aan liet licht gekomen over het schilderij dat Pot ter met het jaar 1647 dateerde. Susijn, sinds enkele jaren aan het atelier verbonden, ontdekte op 'De Jonge stier* drie naden. Volgens drs. H. R. Hoetink, de nieuwe directeur van het Mauritshuis en het Rijksmuseum H. W. Mesdaag wijst dit op het feit, dat Potter het stuk eerst schilderde ten einde toegelaten te kunnen worden tot het Delftse St. Lucas Gilde. Laater heeft de 17e ccuwsc meester het tafe reel dat een afmeting van 3.39 bij 2.35 meter heeft, vergroot. Van het groot ste deel van het abletau is nu een aantal oude vernislagen met chemische middelen verwijderd, zonder dat de oorspronkelijke verflaag aangetast is. De beschadigingen op het meester werk, door de Franse bezetters in 1795 of enkele jaren later aange bracht, zijn voor het oog erg hinder lijk. Maar de restaurateur zegt te verwachten dat het retourcheerwerk volledig zal slagen. Over twee maan den ds 'De jonge stier' weer in het Mauritshuis te zien. Met de herstel werkzaamheden werd vorig j3ar no vember begonnen. Tot die tijd was Potters werk op de tentoonstelling •Rembrandt en zijn tijd' in Brussel te zien. Volgens drs. Hoetink is 'De jonge stier", die Potter in zijn atelier aan de Dunne Bierkade in Den Haag heeft afgeschilderd, een uitbeelding van La Fontaine's fabel van de opgeblazen kikker. Op de achtergrond van het natuurtafereel is het oude kasteeltje de Binckhorst te zien en het torentje van de oude Ned. Hervormde kerk te Rijswijk. Op dit moment wordt de di recte omgeving van het kasteeltje be dreigd door het plan tot bouw van een kantoor. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Mejuffrouw drs. Adeli ne Jansseois, thans belast met de op bouw van een nieuw rijksmuseum voor religieuze kunst in Utrecht staat nummer één op de voordracht van b. en w. van Utrecht als directeur van het (gemeentelijk)- Centraal Museuro in Utrecht. De tegenwoordige direc teur, mejuffrouw dr. M. Elisabeth Houtzager, gaat per 1 juli met pensi oen. Nummer twee op de voordracht staat drs. Wouter Kotte, thans hoofd van de verzameling hedendaagse kunst in Utrecht. Dat de plaatsing als nummer één en twee op de voordracht niet alfabetisch is maar een voorkeur weerspiegelt, blijkt uit het feit dat één lid van het college van b. en w. zich heeft uitge sproken voor het omdraaien van de volgorde van de twee kandidaten. In Utrecht zelf was bulten de raad om actie gevoerd om dr. Louis Gans te benoemen, maar B. en w. hebben hem niet op de voordracht geplaatst. Naar verluidt zal de heer Gans zich thans verbinden aan het museum voor moderne kunst in Tel Avtv (Is raël). Mej. drs. A. Janssens

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11