Luchtmacht van VS legt bommentapijt op Vietnam Gewezen Franse spion in Amerika veroordeeld tot vijf jaar cel Mansholt schopt tegen schenen op Unctad III 'Russen hebben geen bases wel faciliteiten in Egypte' Nieuw offensief bij Saigon kan elk ogenblik beginnen Geen verkiezingen en geen referendum in Engeland Duizenden bij begrafenis van IRA-leider Senaatscommissie wil herstel boycot Rhodesisch chroom Russen stellen SALT uit voor intern overleg EEG wil Dacca klein deel van gevraagde voedselhulp leveren Spoorwegactie maakt veel Engelsen boos Roemenië nodigt mevrouw Meir uit Schaak achter de tralies Athene kwaad op Bonn over prof. Marigakis Maanlanding^ was tijdelijk; twijfelachtig Moskou zou Cyprus de vluchtleiding *moest ervan RU Willen neutraliseren niet weer zou optreden. Wannee Vliegramp in Afrika kost 36 mensen leven TROUW/KWARTET WOENSDAG 19 APRIL 1972 W BUITENLAND T7/ m SAIGON, WASHINGTON (UPI, AP, Reuter, AFP) De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren de zwaarste luchtaanvallen sinds 1969 uitgevoerd op Noördvietnamese en Viet Cong-eenheden in Zuid-Vietnam. De luchtaanvallen op Noord-Vietnam zijn afgenomen, maar de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Meivin Laird, ontkende dat een bombardementsstop voor Noord-Viet nam is afgekondigd. Jachtbommenwerpers hebben gisteren 524 aanvallen uitgevoerd in vier ge bieden, voornamelijk .rondom Saigon, het noorden en de centrale hoogvlak te. B-52-bommenwerpers, de zwaarste waarover de Amerikanen beschikken, hebben in twintig vluchten maar liefst 600 ton bommen uitgestrooid op de omgeving van An Loc, een stad op een kleine honderd kilometer boven Saigon. De Zuidvietnamese generaal Ngoejen Van Minh, verantwoordelijk voor de verdediging van de hoofdstad Saigon, heeft gisteren gezegd er rekening mee te houden dat de tweede fase van het offensief rondom Saigon vandaag of morgen zal beginnen. Noördvietname se troepen en eenheden van de Viet Cong hebben nog steeds een deel van An Loc in handen. Volgens generaal Minh werken de Noonlvietnamezen en de Viet Cong nu in kleine groepen en zullen zij zeer binnenkort een groot aantal doelen in de buurt van Saigon aanvallen. De Amerikaanse bombardementen in de buurt van An Loc hadden zeker 8000 Noordvietna- menzen uitgeschakeld. De Amerikaan se generaal John McGiffert, die gene raal Minh adviseert, heeft gisteren gezegd dat de Noordvietnamezen in de door hen veroverde gebieden de bevolking goed behandelen. Zij geven de mensen te eten, zei hij. Kleine groepen Noordvietnamezen en Viet Cong-eenheden houden nu al meer dan een week een kolonne van 10.000 Zuidvietnamese troepen tegen, die proberen An Loc te bereiken* Zij doen dat door hinderlagen te leggen en door regelmatige aanvallen met mortieren. Versterkingen De Amerikaanse minister van defen sie, Meivin Laird, heeft gisteren tegen de senaatscommissie voor de strijd krachten verklaard, dat de komende twee of drie weken nog meer Ameri kaanse oorlogsschepen naar de wate ren bij Vietnam zullen worden ge stuurd. Op dit moment telt de Ameri kaanse vloot in dat gebied 33.000 opvarenden. Volgens berichten uit Saigon zou Nixon opdracht hebben gegeven de luchtaanvallen op Hanoi en Haipong stop te zetten in de hoop dat Hanoi zal reageren mét 'n afzwak king van zijn offensief. Dit bericht werd door Laird ontkend. 'Er zijn geen gronden voor dergelijke berich ten. De bombardementen ten zuiden van de gedemilitariseerde zone, in die zone en ten noorden ervan vinden gewoon doorgang,' aldus Laird. De minister bevestigde nog eens dat Amerika het vredesoverleg in Parijs niet eerder zal hervatten dan nadat de Noordvietnamese troepen die het zuiden zijn binnengevallen, zich ach ter de gedemilitariseerde zone hebben teruggetrokken. 'Je kunt niet aan de onderhandelingstafel gaan zitten met een vijand die weigert overeenkom sten, die nog pas van 1968 dateren, na te komen.' De senaatscommissie voor buitenland se betrekkingen, waarvan de Demo craat William Fulbright voorzitter is. heeft zich met 9 tegen 1 stem uitge sproken tegen het besohikbaar stellen van geld voor de oorlog in Vietnam na 31 december van dit jaar. Voor waarde is echter dat Noord-Vietnam de Amerikaanse krijgsgevangenen vrijlaat. De hele Senaat zal volgende week over dit voorstel stemmen. In het verleden heeft de Senaat dergelij ke voorstellen verworpen, maar vorig jaar gebeurde dat met een verschil van maar acht stemmen. Schepen getroffen Het Amerikaanse opperbevel in Sai gon heeft gisteren bekend gemaakt, dat zondag en maandag twee Ameri kaanse oorlogsschepen in de Golf van Tonkin bij Noord-Vietnam door vijan delijk vuur getroffen zijn. Twee be manningsleden zijn gedood en zestien gewond. Volgens het Franse persbu- rau AFP zijn de schepen beschoten door een Noordvietnamees oorlogs schip. De Amerikanen hebben dit niet bevestigd. Volgens Amerika is dé juis te oorzaak van de ontploffingen aan boord van de schepen niet vastgesteld. In 1964 besloot president Johnson tot een grootscheepse escalatie van de oorlog in Vietnam nadat ook Ameri kaanse oorlogsschepen in de Golf van Tonkin beschoten zouden zijn. Later kwam vast te staan dat er van zo'n incident geen sprake was geweest en dat de Amerikaanse regering de kwes tie had verzonnen om een excuus te hebben voor grotere inmenging in de oorlog. Russische schepen Als de Amerikaanse bombardementen op de Noordvietnamese havenstad Haipong schade hebben toegebracht aan Russische schepen is dat niet opzettelijk gebeurd en betreurt de Amerikaanse regering dat. Dit staat in het Amerikaanse antwoord op de Russische protestnota. Wel stelt Ame rika Rusland mede verantwoordelijk voor het Noordvietnamese offensief. 'Landen die offensieve uitrusting aan NoordjVietnam leveren en dit land toestaan Zuid-Vdetnam binnen te val len, zijn mede-verantwoordelijk', aldus Washington. Daarop heeft Moskou verklaard door te zullen gaan met steun te verlenen aan Hanoi. De campagne van de Amerikaanse studenten tegen de oorlog in Vietnam is weer opgeleefd en neemt snel in omvang en hevigheid toe. Voor vrij dag is een collegestaking afgekondigd. De Wereldraad van kerken heeft de Amerikaanse luchtaanvallen op Noord-Vietnam gisteren krachtig ver oordeeld. LONDEN (AP) Het Britse lager huis heeft zich gisteravond met 284 tegen 235 stemmen uitgesproken te gen het houden van een referendum over de vraag of Engeland dient toe te treden tot de Europese Economi sche Gemeenschap. Het heeft tevens met 301 tegen 272 stemmen besloten dat er geen algemene verkiezingen zullen worden gehouden over het Brit- se toetreden tot de gemeenschap. De uitslag van de stemmingen was een grote overwinning voor de regering van premier Edward Heath en voor de rebellen in de Labourpartij zoals bij voorbeeld de voormalige plaatsvervan gende leider Roy Jenkins. BELFAST (AP, REUTER, UPI) Ter gelegenheid van de begrafenis van de zaterdag door het Britse leger neergeschoten IRA-leider Joseph Mac- Cann is de officiële vleugel van het verboden Ierse Republikeinse leger er gisteren in geslaagd naar schatting 15.000 mensen op de been te helpen in Belfast. De dood van McCann heeft eerder geleid tot ernstige ongeregeldheden en schietpartijen die sinds zaterdag al aan vier personen het leven hebben gekost. Langs de route, waarlangs de begrafe nisstoet zou trekken, stond een menigte van minstens 10.000 toeschouwers. On geveer 5000 personen volgden de kist. Velen droegen de zwarte baret van de IRA en een zonnebril om herkenning te voorkomen. De lijkkist was bedekt met de oranje-wit-groene vlag van de Ierse Republiek. In een lijkrede ver klaarde IRA-commandant Cathal Goul- din dat McCann 'als een hond was neergeschoten door agenten van het imperialisme'. Goulding staat boven aan op de lijst van gezochten van het Britse leger en de Noordierse politie. h SANTIAGO (Reuter, AFP, EFE) Met grote interesse mo de vertegenwoordigers van de ontwikkelingslanden op de di UNCTAD maandag geluisterd hebben naar de voorzitter van Europese commissie,dr. Mansholt, die door openlijk parti kiezen binnen de bestaande geschillen in de Europese Gemeens* het de Zes ongetwijfeld moeilijker maakte om één lijn te trekf"- Verwacht werd namelijk, dat de EEG- landeti in Santiago hun onderlinge geschillen zouden verdoezelen en naar buiten toe de lijn van de 'grootste gemene deler' zouden volgen. Maar Mansholt schopte tegen gevoelige schenen, toen hij teil eerste pleitte voor grotere suikerimporten uit de ontwikkelingslanden in de industrie landen en ten tweede aandrong op grondstoffenovereenkomsten een heet hangijzer in de Europese minis terraad. omdat de Fransen er vóór zijn en de Duitsers er tegen: minister Schiller vindt dat men beter eerst komsten werd er een oproep ge ,f eens de beschermende tarieven kan door de Ghanese brigadier A opruimen, maar Frankrijk is daar een Lassen tot de ontwikkelingslai g uitgesproken tegenstander van. die bepaalde grondstoffen produc ho Op een persconferentie zei Mansholt onderling regelingeni te tr later, dat hij zijn opmerkingen be- tegenover de afneinende njkie la nnnU Vnri nm miriictjvrrnad pon Ghana zou bi] een uitblijven vai beslissingen, die meer rekening den met de ontwikkelingslanden, de Tien komen met hun monejn afspraken als de schurken uit verhaal te voorschijn tegenoveij^ ontwikkelingslanden als de slac fers. Verder trad Mansholt nadnji lijk buiten het gezelschap rijke een door een pleidooi in Londen grotere bevoegdheden voor de TAD. NIEUW GELDSTELSEL Wat betreft die grondstoffen-ove 00 rioeld had om de ministerraad een duw te geven in de richting van Ghana zou bij een uitblijven behoorlijke marktregeling voor naar hij aankondigde, een ove komst aangaan met andere cacai ducerende landen. Nigera's handelscommissaris stelde een nieuw internationaal stelsel voor, dat onafhankelijk li nationale valuta en zelfs van lingsbalans-tekort-financiering. zo'n nieuwe eenheid zouden dam( pariteiten van alle nationale uitgedrukt kunnen worden. Bij luaties en devaluaties zou deze WASHINGTON (REUTER) De Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse zaken heeft zich uitge- ------- --- - - Qr, n i on pt!1 V sproken voor hervatting van de boy- heid als maatstaf Roeten dieneR^ cot van chroom uit RhodesiiS. Het Nigenaan spjak zich ook krachti Congres stemde vorig jaar onver wachts voor een amendement dat ont heffing van de boycot voor de invoer van chroom uit Rhodesië inhield. Sindsdien zijn twee scheepsladingen chroom uit Rhodesië de VS binnenge komen. De VS doorbraken daarmee de economische sanctiemaatregel die door de VN waren afgekondigd tegen het blanke minderheidsbewind in Sa lisbury. e$0 u :ht CAIRO (UPI, Reuter) President Sadat van Egypte heeft gisteren ontkend, dat de Sowjet-Unie hem om militaire bases in Egypte heeft gevraagd. Na zijn bezoek aan Moskou circuleerden er allerlei geruch ten, dat de Russen om marinebases in Egypte hadden gevraagd en Sadat daarop negatief had gereageerd. In een zitting achter gesloten deuren met het Centrale Comité van Egyptes enige partij, de Arabische Socialisti sche Unie, gaf Sadat echter wel voor de eerste maal toe, dat de Russen militaire faciliteiten in Egypte heb ben, 'die onze belangen dienen.On ze samenwerking met de Sowjet-Unie is er één tussen vrienden'. Sadat leg de de nadruk op het verschil tussen 'militaire faciliteiten' en 'militaire ba ses', maar ging niet in op de aard van die 'militaire faciliteiten'. Hij zei dat in een samenwerking, zoals die be staat tussen Egypte en de Sowjet-Unie 'en in onze hele politiek, wij de principes van de revolutie blijven aanhangen. Eén van die principes is, dat wij niet de vestiging toestaan van militaire bases in ons land'. In zijn toespraak, die later aan de pers bekend werd gemaakt, zei de Egyptische president dat de Russen aan Egyóte alle wapens verstrekken, die het nodig heeft voor een oorlog met Israël. Tevens herhaalde hij de beslissing om die oorlog met Israël aan te gaan 'onherroepelijk' is, aangezien Egypte niet meer gelooft in een vreedzame oplossing van het conflict. 'Wij zullen geen enkele emotie of een aanbod aanvaarden van welke kant dan ook, om onze plannn te laten beïnvloeden en onze stappen, die op de bevrijding van ons land gericht zijn'. Sadat waarschuwde, dat de Israeli's ieder moment een verrassingsaanval tegen Egypte kunnen lanceren, maar dat het land volledig daarop is voor bereid. Hij legde er de nadruk op, dat de Sowjet-Unie 'onze vriend is, die ons politiek, militair en economisch helpt'. Eén van de voorbeelden van die economische hulp is die, welke aan Egypte en Lyblë verstrekt wordt om een kernreactor te bouwen in Lybië voor de ontzilting van zeewater. Volgens Sadat hadden de VS in het verleden hun steun bij een dergelijk project aangeboden, maar later hun aanbod ingetrokken en in plaats daar van Israël met een soortgelijk project bijgestaan. HELSINKI, GENÈVE (UPI) De Russisch-Amerikaanse besprekingen over beperking van strategische wa pens (SALT) werden gisteren uitge steld. Dat gebeurde op Russisch ver zoek; delegatieleider Semjonow bleek sinds zaterdag voor overleg in Moskou te zijn. Voor de vergadering van mor gen zou hij terug zijn. Over de betekenis van het uitstel wil niemand in Helsinki zich uitlaten. Vorige week werd bekendgemaakt dat de besprekingen in versneld tempo werden voortgezet, met 'dagelijkse vergaderingen op alle niveaus'. Nog steeds is het de bedoeling dat tijdens Nixons bezoek aan Moskou volgende maand een overeenkomst kan worden bekendgemaakt BRUSSEL (AP, AFP, UPI) De EEG-commissle heeft de minister raad van de Europese Gemeen schap aanbevolen Bangladesj 128.000 ton voedselhulp in de vorm van graan te leveren. De regering van Bangladesj had om 880.000 ton gevraagd. De voorge stelde hoeveelheid hulp is dus minder dan 15 procent van het gevraagde. De 880.000 ton is een derde deel van de hoeveelheid die volgens de rege ring In Dacca nodig is om te voorko men dat dit jaar honger wordt gele den door de ongeveer zes miljoen gezinnen die in Bangladesj wonen. De EEG-commissie heeft bij monde van een woordvoerder erkend dat het aanbevolen tonnage minder is dan het gevraagde. 'Maar het is onmogelijk om meor te geven', zo was opgemerkt. De woordvoerder wees erop dat ook andere landen, zoals Dahomey in Afri ka e o Peru in Latijns-Amerika de EEG om voedselhulp hebben ge vraagd. LONDEN (UPI) De langzaam-aan actie van Britse spoorlieden heeft gis teren voor de tweede achtereenvolgen de dag tot chaotische tonelen geleid. Tienduizenden reizigers en pendelaars hadden opnieuw de grootste moeite tijdig op hun werk te verschijnen. De straten waren overvol omdat diverse mensen, die normaal per trein plach ten te reizen ten einde raad de auto haddon gepakt, maar nu vast raakten in lange rijen wachtende auto's. De gemoederen zijn door de overlast da nig verhit geraakt. Ooggetuigen heb ben melding gemaakt van rijen auto mobilisten die luid vloekend en tie rend door de Londense binnenstad reden om een parkeerplaats}e te be machtigen. De vakbondsleiders van de spoorlie den, die 16 procent loonsverhoging eisen, zijn door minister van arbeid Maurice MacMillan opgeroepen voor een nieuw onderhoud. Hij heeft de vakbonden gevraagd hun leden te la ten stemmen over het laatste aanbod van ruim 12 procent loonsverhoging dat de Britse spoorwegen hebben ge daan. Dit met op de achtergrond de dreiging dat de regering Heath een stemming plus een afkoelingsperiode van 60 dagen kan eisen onder de wet op de industriële betrekkingen, die destijds ondanks grote oppositie van de vakbeweging door de Conservatie ve regering is aangenomen en nu van kracht is. Het probleem is dat de spoorweglie- den niet staken, maar een stiptheids actie en langzaam-aan actie voeren. Het ls niet zeker of de wet op de industriële betrekkingen ook deze ac ties kan aanpakken. Een rechter zou hierover eerst uitspraak moeten doen. JERUZALEM (DPA) De Israëlische premier, mevrouw Golda Meir, is voor een officieel bezoek aan Roemenië uit genodigd. Dit is door een Israëlische radiostation omgeroepen. Het zou het eerste bezoek van een Israëlische pre mier aan een communistisch land zijn. Twee gedetineerden in de gevangenis van Attica in de Amerikaanse staat New York spelen schaak zonder elkaar te zien. De foto maakt deel uit van een fotografische studie voor de McKay-commlssie, die een onderzoek instelt naar de achtergrond van de gevangenisopstand die Attica in september vorig jaar in het nieuws bracht. ATHENE (UPI) Griekenland heeft de Westduitse ambassadeur in Athene gisteren gevraagd weg te blijven van een diplomatieke receptie. Dit'is de Griekse reactie op de manier waarop professor Georgis Alexandras Magan- kis het afgelopen weekeinde naar West-Duitsland is gebracht Mangakis, die in 1970 tot 18 jaar gevangenisstraf was veroordeeld, werd zaterdag vrijge laten om behandeld te worden voor een oogziekte. Doktoren hadden verklaard dat hij In de cel blind zou kunnen worden. Enkele uren na zijn vrijlating werden Mangakis en zijn vrouw naar een Amerikaanse luchtmachtbasis bij Athene gebracht en vandaar met een Westduits militair vliegtuig naar de Bondsrepubliek gevlogen. De Griekse regering heeft hiertegen geprotesteerd bij West-Duitsland. Volgens haar had Mangakis met een gewoon lïjntoestel kunnen vertrekken. Volgens Athene heeft dit 'incident opschudding' verwekt bij het Griekse volk. Daarom kreeg de ambassadeur van de Bondsrepubliek gisteren de raad weg te blijven van een receptie die de Griekse staatssecretaris van buitenlandse zaken, Palamas gister avond gaf voor het diplomatieke corps in Athene. Waarnemend premier Patakos be schuldigde gisteren buitenlanders van gangsterdaden in verband met het vertrek van Mangakis. Mangakis, die rechten gaat doceren aan de universiteit van Heidelberg, heeft gisteren het Westen opgeroepen Griekenland onder druk te zetten op* dat dit land de politieke gevangenen vrijlaat. tegen gebonden hulp (die in hej vende land moet worden bester red.) en zei dat het verstijven! fect voor de interregionale l nog groter wordt door de neiging' een aantal rijke landen (met Frankrijk red.) om ook voor zelf voorkeurstarieven te eisen iiL wikkel ingslanden. Het productie q deel dat landen uit een bepaald^, gio elkaar zouden kunnen j wordt geheel te niet gedaan als voorkeur moet geven aan prod van ontwikkelde landen die dat Juctie-voordeel missen. De Westduitse minister Karl Sc heeft aangekondigd dat zijn lai rente op zijn ontwikkelingslen j, zal verlagen tot 2 percent per jaj terugbetalingsperiode tot 30 jaa uitbreiden en bovendien een ni lingsperiode van 10 jaar zal inst De 25 minst-ontwikkelde landen nen echter leningen krijgen 0,75 percent met 50 jaar terugbet en 10 jaar nabetaling, zei hij. HOUSTON (UPI) De maa ding kan doorgaan. Met deze dedeling werden de drie aj* nauten in de Apollo 16 gistel dag door het vluchtleiding trum gewekt. 'Dat is een bete J luid', zei commandant Young. De mannen waren mdef vensgrote twijfels gaan sli J nadat zich een storing in de d< gatie-apparatuur had voorget fn Voor de bepaling van de stand ruimte heeft de Apollo gyrosi snel draaiende tollen die in b( zijn opgehangen en altijd de oriëntatie behouden, onafliankelij j* het wenden en keren van het ra schip. Even nadat de bemanninj ter ruste had begeven, waarsch een alarm dat een van de b«£ vastzat. b, Daarmee was de Apollo letterlijk^ gevoel voor richting kwijt. Ken V| tingly kon de beugel weer vrijmL en richtte door peilingen op zc e. •li i tui'gd zijn, dat een dergelijke sfrftl Contra-spionagedienst betrokken bij reroïne-smokkel? NEWARK, VS (Reuter) Een voormalige geheim agent van de Franse regering, Rogier Xavier Delou- ette, is door een Amerikaanse districtsrechter veroordeeld tot vijf jaar gevangenis, omdat hij vorig jaar een voorraad heroïne ter waarde van 38 miljoen gulden naar Amerika had gesmokkeld. dergelijks gebeurt net wanneer wlji' De 49-jarige Delouette werd vorig jaar gearresteerd, nadat 43 kilo gram heroïne ontdekt was in een Volkswagenbusje dat op zijn naam in Port Elisabeth (New Jersey) werd afgeleverd aan boord van het Franse vrachtschip 'Atlantic Cognac'. Delou ette, die in de afgelopen 25 jaar meermalen voor de Franse geheime dienst heeft gewerkt, werd vorig jaar november in staat van beschuldiging gesteld, samen met zijn vroegere chef bij de Franse contra-spionage, Paul Fournier. Fournier heeft de beschuldiging ont kend en is in Frankrijk gebleven. Maar de zaak heeft heel wat wrijving doen ontstaan tussen Amerikaanse en Franse autoriteiten. Delouette gaf in november toe, be trokken te zijn geweest bij een kom- plot van drug-smokkelaars. Hij had daarvoor twintig jaar kunnen krijgen. VERONTWAARDIGING Zowel Delouette als zijn advocaat heeft er zijn verontwaardiging over uitgesproken, dat de familie van de Fransman en diens verloofde, Marie Robert, nogal zijn lastiggevallen door de Franse politie, terwijl kennelijk niets is ondernomen om Fournier en andere Fransen die bij de zaak be trokken zijn, te vervolgen. 'Ik ben noch een gangster noch ie mand die in deze affaire initiatievon heeft genomen,' heeft Delouette tij dens het proces gezegd. 'Ik volgde slechts, in een zwak moment, de in structies van kolonel Fournier.' 'Ik ben al gestraft en dat geldt ook voor mijn gezin en mejuffrouw Robert.' De Fransman leefde gescheiden van zijn vrouw, bij wie hij zes kinderen heeft, en woonde bij zijn verloofde, die hem eveneens een nakomeling had gebaard. Voor de rechter heeft Delouette er herhaaldelijk op gewezen, dat hij na gegrepen te zijn de Amerikaan se autoriteiten veel waardevolle In lichtingen heeft verschaft 'niet uit wraakgevoelens, maar omdat ik be hulpzaam wilde zijn bij het bestrijden van de drughandel.' KRITIEK OP PARIJS Delouette's advocaat, die door de rechtbank was aangesteld, heeft tijdens het proces scherpe kritiek geoefend op het gedrag van de Franse autori teiten in deze affaire. Ze hadden vol ledig toegang tot alle informatie en een Franse magistraat, Roussel, heeft Delouette vorige maand drie dagen mogen ondervragen. 'Desondanks zijn de Fransen niet tot vervolging van kolonel Fournier over gegaan,' klaagde Delouette'^ advocaat, 'maar blijven ze proberen Delouette tot zwijgen te brengen en hem via zijn gezin en zijn verloofde te straf fen.' De advocaat beweerde, dat het Franse paspoort van de verloofde was ingetrokken en dat zij het gebied rondom Parijs niet zonder toestem ming mocht verlaten. ALLEEN FOURNIER? Een van de vragen die Roussel, de Franse magistraat, aan de ex-spion had gesteld, luidde: 'Denkt u dat de opdracht inzake de drugs die u van Fournier kreeg, uitsluitend van hem afkomstig was, of was volgens u ook de Franse contra-spionagedienst in het algemeen erbij betrokken?' delouette (die voor de heroïnesmok kel 50.000 dollar zou krijgen) had geantwoord: 'Voor zover ik weet, is Fournier alleen maar een pion in deze zaak en is hij zeker niet de initiatiefnemer, omdat ik me niet kan voorstellen, dat hij een zaak als deze zelf organiseert. Aan de andere kant is Fournier een type dat gewend is volledig te gehoorzamen. Het lijkt me zeer goed mogelijk, dat hij gehandeld heeft in opdracht van anderen. Van de contra-spionagedienst bij voor beeld.' BEIROET (AP) De'Sowjet-Unie heeft Turkije voorgesteld het vraag stuk Cyprus op te lossen door het eiland te neutraliseren en het ak koord van 1959, waarin de betrekkin gen tussen de Grieks-Cyprische meer derheid en de Turks-Cyprische min derheid werden geregeld, op te hef fen. Aldus bericht het dagblad Le Soir in Beiroet. Deze twee stappen zouden een basis moeten vormen voor hervatting van de onderhandelingen tussen de tweè OnlvAPPlIprc 17QT» gemeenschappen met als eindresultaat vyilLVtlClUClO Va.ll een nieuwe grondwet, aldus Le Soir, CJr»11,,r,J.,„v „ah/Iat. dat diplomatieke zegslieden aanhaalt. OolIUollU ZUUUcIl Het plan zou door president Nikolai i Podgorny tijdens zijn bezoek aan Tur- 2f6cirr6StC6r(l ZijII kije zijn bespraken met de Turkse koerswijziging gemaakt moet wc zijn de gevolgen vrij oniaangenaa t Terwijl de astronauten sliepen de zaak beneden uitgezocht; het een ontwerpfout te zijn, die me wijziging in het navigatieprogr van de computer, en een iets a gebruiksaanwijzing voor de aj A tuur, betrouwbaar te omzeilen 1 reis gaat dus volgens plan verdei fl regering. Reageert deze positief, dan zou Podgorny het plan willen voorleg gen aan president Nixon, als die ko mende maand de Sowjet-Unie bezoekt. .Het akkoord van 1959 leidde tot de onafhankelijkheid van Cyprus, die in 1960 werd verwezenlijkt. Het akkoord bepaalde dat bedde gemeenschappen in het bestuur van het eiland dienden te zijn vertegenwoordigd, en dat Cyprus niet zou worden verenigd met. een andere staat of verdeeld in Grieks- en Turks-Cyprische gebiedsde len. Engeland, Griekenland en Tur kije hebben zlöh garant gesteld voor de naleving van het akkoord. "Volgens Le Soir is Turkije waar schijnlijk geïnteresseerd in het Russi sche plan, omdat dit de mogelijkheid van de vereniging van Cyprus met Griekenland voor goed zou uitsluiten. Oök zou herziening van het akkoord van 1959 de maatschappelijke positie van de Turks-Cyprioten kunnen ver beteren. De Verenigde Staten, aldus Le Soir, zouden het voorstel kunnen steunen, omdat door neutralisatie van Cyprus de gevaren van een toenemen' BUENOS AIRES (UPI) He gentijnse legerhoofdkwartier hee a kendgemaakt dat de zeven mann een vrouw die de later ter gebrachte Oberdan Sallustro hl ontvoerd zijn gepakt. Sallustro van de directeuren van de Itali 'k Fiat-fabrieken in Argentinië, we 21 maart ontvoerd en op 10 gedood, toen de ontvoerders do politie in het nauw waren gedi l Behalve de ontvoerders zoudei andere vrouwen en drie mannen e gearresteerd wegens medeplichtig aan de ontvoering en de moord. ADDIS ABEBA (AP, Reuter) - de Ethiopische hoofdstad Addis ba is gisteren een vliegtuig me,, mensen aan boord na een pogii stijgen verontgelukt en in branf* „v vlogen. Daarbij zijn 36 mensen de Russische invloed op het eiland komen. Van de 71 mensen die!,: zouden kunnen worden gekeerd. werden, zijn 24 gewond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8