in vier jaar laar minimumloon Bijna kwart van alle land voor wegen •ange en zware dag or de HBS-ers Texel van goeden huize anders dan andere filters 25/1.75 Betere regeling voor oud-invaliden isdaad steeg f 29 et 16 procent Huren Chauffeur krijgt personalia Lanser: prins Claus moet blijven Het weer Lichaam gevonden in Noordhollands Kanaal Kok overleden na verwonding aan hand In jaar 2000 (buiten de bebouwde kom): Hotel arrangementen F/KWARTET WOENSDAG 19 APRIL 1972 llCleen bijslag eerste kind wordt bevroren W HIWEMAM» T3/K5 ADVERTENTIE lonze sociaal-economische redactie I HAAG De commissie sociale verzekering van de Stichting van de Arbeid heeft gisteren over- Jmming bereikt over de uitgangspunten voor de programmering van de sociale verzekeringen de periode 19721975. CABALLERO iny en i, drei paard zélf aard Nooi iken betreffen: ikking van de AOW/A WW-uit- tot het netto minimumloon jaren 1972 t/ 1975; ing van een volksverzeke- igen arbeidsongeschiktheid per •i 1974 voorziening voor werkende !n met het oog op de invoering partiële leerplicht; ledige toepassing van de op ba- de wet arbeidsongeschiktheid 'erknemers geldende (individue- itkeringen voor de zogenaamde tvaliden'; irking van de bevriezing van r lerbijslag tot die voor het eer- ind. egeven is hierbij aanvaard de uitgangspunten die op basis van het regeerakkoord in de adviesaanvraag van september vorig jaar aan de Soci aal-Economische Raad werden ge noemd. Dat zijn 1) begrenzing van de premiedrukstijging sociale verzekerin gen 1972/1975 tot ongeveer drie pro cent van de netto nationale inkomens, 2) de kinderbijslag voor het eerste kind bevriezen en 3) de kinderbijslag voor het tweede kind eveneens bevrie- ïen medewerker ERDAM De HBSers van de laatste lichting, die al konden op een flinke examenervaring, gingen gistermorgen een lange [van 5 tot 5% uur zware arbeid tegemoet. De spanning mocht afgenomen zijn, des temeer kwam de vermoeidheid in het spel. |-kandidaten kregen in de ochtend 5 vier opgaven scheikunde voor 1. Bij de eerste daarvan leek de fclering bij het vierde onderdeel j raketbrandstof) minder geluk sveneens was de formulering wel inders dan men kon verwachten igave D, al was deze over het 1 genomen toch vrij eenvoudig. |jl bij B niet meer dan een ksing van bekende theorie werd igd, hadden de kandidaten bij opgave de keuze uit twee i vragen, naar klassieke aanpak, wel gebaseerd op een modernere ndeling van de stof (onder ande ferband fysische eigenschappen fuur van de stoffen). Geen der i mocht onoverkomelijke pro opleveren, terwijl ook de be jfcare tijd voldoende leek. Toch ten primeur voor dit laatste exa vroeger in de tekst vermelde [gegevens moesten nu worden op Iht in het gereed liggende tabel kkje. [bij de kandidaten van de. HBS J soms problemen door gebrek ^^puidelijkhei^m^de^pgave^^ij i van HAAG Het afgelopen jaar criminaliteit in ons land met orocent toegenomen. In 1971 men namelijk 308.000 mis- ter kennis van de politie 266.000 in 1970. Per 000 inwoners bedroegen de Irijven 2.345 tegen 2.061. vaaopzichte van vijf jaar geleden :teur leg de stijging 67 procent en 1 en leken met 1961 zelfs 126 procent. De tfclijkt uit gegevens van het CBS. tore ïeer rekening wordt gehouden id. ,de bevolkinsgroei dan was de Togra ming over de laatste vijf jaar htinj nog 57 procent, terwijl in tien »e to vrijwel een verdubbeling plaats how Hierbij dient in aanmerking te a va en genomen dat de gemiddelde er l te van het politie-apparaat het open jaar 19.100 bedroeg tegen - en o het jaar daarvoor. e H. terkste toeneming geven de ver- 0 sismisdrijven te zien, namelijk 80 meUnt in vijf en ruim 150 procent en jaar. In deze categorie waren vooral de diefstallen die tot die ng bijdroegen. Van de agressieve rijven zijn/het voornamelijk die a het leven en vernieling die de te vijf jaar sterk stegen, eksuele misdrijven namen verge- moesten 's morgens een Franse brief schrijven, waarin een Nederlandse jongen een .campingbeheerder uit de Jura ideeën aan de hand doet. Hem is gevraagd de punten van kritiek cn suggesties toe te lichten, die hij tij dens zijn zomervakantie had toever trouwd aan de ideeënbus van de cam ping. Een alleszins redelijke opgave naar bekend model. De onzekerheid werd veroorzaakt door de inleiding. Deze was zo gesteld, alsof het ging om nog een opgave: de brief van de beheerder aan Roland. Formuleringen als: 'Zou Roland zeer erkentelijk zijn' en 'bij voorbaat dank' hadden beter verme den kunnen worden. Alle HBS-ers schreven 's middags een Nederlands opstel. Twee van de tien onderwerpen werden geleverd door dichters, maar zeer prozaïsche onder werpen ontbraken evenmin. Tot de laatste categorie behoorde bij voor beeld: overpeinzingen in een super markt. Veler belangstelling ging uit naar 'Onze tijd', 'De krant' en 'Is het houden van Olympische Spelen nog verantwoord?' Op een enkele uitzon dering na waren de onderwerpen vrij vaag, zodat een duidelijke stellingna me niet werd uitgelokt. Een actueel politiek vraagstuk zou niet mistaan in de reeks onderwerpen. Voor de kandidaten van de HBSB is de dreiging van tijdnood, te laat ont -i dekte lacunes en andere onzekerheden DBSlClclllTO Oü ZlCil die het schriftelijk examen met zich meebrengt voorbij. Niet ontevreden over de tot dusver gestelde eisen, richtten zij zich op hun mondeling examen. Gistermiddag werd hun nog meegedeeld dat natuurkunde, Engels en Duits daarvoor zijn 'uitgeloot', zo dat ze zich moeten prepareren op scheikunde en Frans. zen als dit bij een herwaardering onontkoombaar blijkt Wat de invoering van een volksverze kering tegen arbeidsongeschiktheid aangaat moet, zo blijkt uit de toelich ting, voor de zelfstandigen de begin- promi; op 1.5 procent worden gesteld. Deze premie zal elk jaar met een punt omhoog gaan tot het 'even- wichtsniveau' zal zijn bereikt. De door de te lage beginpremie van de zelfstandigen ontstane tekorten zul len worden gefinancierd uit leningen van andere sociale verzekeringsfond sen. De vermindering dié de liquidi teitsreserve van de wet arbeidsonge schiktheid (WAO) kan hebben bij het invoeren van de volksverzekering ar beidsongeschiktheid (VAO) door een vermindering van lasten wordt over gedragen aan het VAO-fonds, waar door de VAO-premie ongeveer 0.5 pro cent lager zal worden. Woningbouw Over de beperking van de bevriezing van de kinderbijslag tot die voor het eerste kind zegt de commissie te zul len voorstellen de middelen, die daar door vrijkomen, te gebruiken voor de nog tot stand te brengen wettelijke regeling van de aanvullende pensioe nen. Die middelen zullen worden be legd in de sociale woningbouw. De reservering van die middelen zal vooralsnog gelden tot en met 1975. Overwogen wordt de reservering te laten beheren door een fonds waarvan het beheer wordt gevoerd door verte genwoordigers van overheid, werkge vers en werknemers' Twee vliegen De heer L. de Graaf, secretaris sociale verzekeringen van het CNV, toonde zich gisteravond bijzonder verheugd over het bereikte akkoord, met name over de aanwending van het vrijko mende kinderbij slaggeld. 'Daarmee worden twee belangrijke vliegen in één klap gevangen. In de eerste plaats is er nu de door de vakbeweging verlangde extra ruimte gevonden voor de sociale woningbouw. In de tweede plaats wordt er alvast een flink fonds gevormd voor de toekomstige pensi oenplicht en dat zal stellig een stimu lans zijn om de pensioenwet zo snel mogelijk te realiseren'. 'Daardoor is de aanvankelijk voorge stelde afzonderlijke voorheffing niet meer nodig', aldus de heer De Graaf, die desgevraagd nog meedeelde dat het niet in de b edoeling ligt de bevriezing van de kinderbijslag in de lonen te compenseren. Wel zal er naar zijn mening sprake moeten zijn vanneen compensatie in het mini mumloon. FILTER Ed. Laurens Corttinental NIJMEGEN Op de Rijksstraatweg tussen Buurmalsen en Culemborg is gistermorgen, vermoedelijk tussen vier en vijf uur een krantenbestelauto van het Algemeen Dagblad veronge lukt. De 31-jarige bestuurder, de heer J. Kersbergen uit Zeist, kwam daarbij om het leven. ADVERTENTIE Vervolg van pagina 1. Het daarvoor benodigde bedrag wordt geraamd op 250 tot 350 miljoen gul den per jaar. (Ter vergelijking: met de huidige aanvullende huursubsidie is circa 90 miljoen gulden gemoeid). Verwacht wordt dat de exploitant bij het nieuwe systeemaanvankelijk in liquiditeitsmoeilijkheden zal komen. Voor woningwetwoningen betekent -het dat de overheid in plaats van subsidies leningen zal verstrekken, particuliere bouw zal een beroep moe ten doen op de kapitaalmarkt. Om de investeerders niet al te veel af te schrikken stelt de minister voor de huuropbrengsten telkens voor tien jaar te garanderen. Blijft de op brengst beneden de verwachte dan zal de overheid de exploitanten alsnog tegemoet komen met een objectieve huursubsidie. Vallen de opbrengsten daarentegen mee dan zal het voordeel geheel ten goede komen aan de exploitanten. In dit opzicht is de minister de commis- sie-Hartog niet tegdmoet gekomen. De commissie bepleitte namelijk de in stelling van een fonds, waarin de voordelen worden ondergebracht en waaruit ook dee ventuele nadelen zou den moeten worden gefinancierd. Vol gens de commissie zouden er nogal wat voordelen te behalen zijn. Zo is men er bijvoorbeeld bij het nieuwe systeem van uit gegaan dat een wo ning na vijftig jaar geen cent meer waard is, zulks terwijl de grond altijd nog wel geld zal opbrenger. AMSTERDAM De slechte gang van zaken in het eigen bedrijf en in de gehele wereldluchtvaart, heeft de KLM doen besluiten de optie van twee DC-10 luchtbus-vliegtuigen over te hevelen naar de Venezolaanse maatschappij VIASA, die met de KLM samenwerkt. DEN HAAG Als de regering prins Claus zou verzoeken zijn voorzitter- 7\r j schap neer te leggen van de Nationale tC rCOUCl Op de weerkaart bevindt 2ich een Burgemeester De heer H. J. Kno- pers is met ingang van 1 mei be noemd tot burgemeester van de ge meente Borculo. met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester van Dodewaard. De heer Kno- pers, die 53 jaar is, is sinds 1966 burgemeester van Dodewaard. Hij is hervormd en lid van de PvdA. Oud-premier gekozen. Tot voorzitter van de KVP-fractie in de Eerste Ka mer is dinsdag gekozen de heer P. J. S. de Jong, oud-minister-president. Hij volgt in deze functie mr. J. L. M Niers op, die benoemd werd tot Com missaris der koningin in Overijssel Van een onzer verslaggevers SCHAGEN Tussen het riet langs het Noordhollands Kanaal bij Schagen is een gedeelte van het lichaam van een vrouw gevonden. De politie van Schagen veronderstelt dat de vrouw minstens dertig jaar moet zijn ge weest en dat zij drie maanden of langer geleden in het water moet zijn geraakt. Het is mogelijk dat het om een verdrinkingsgeval gaat, waarbij het tot ontbinding geraakte lichaam door een scheepsschroef kan zijn ge raakt De politie houdt ook rekening met de mogelijkheid van msidrijf. commissie voor ontwikkelingssamen werking, is het volgens CNV-voorzitter J. Lanser (lid van deze commissie) 'niet onwaarschijnlijk dat ook andere leden daarom hun lidmaatschap zou den neerleggen'. De heer Lanser heeft dit voor de tele visie gezegd in een uitzending van 'Hier en Nu'. Hij loofde prins Claus als voorzitter van de commissie. 'Hij is niet zo maar voor de vorm voorzitter, maar verdiept zich in de problemen. En hij is volledig democratisch: de commissie beslist, niet de voorzitter'. 'Wat mij bijzonder heeft gehinderd, is dat nu het werk van de commissie wat meer in de publiciteit komt de discussie zich vooral richt op de po sitie van de Prins, en niet op de com missie in haar geheel', verklaarde de heer Lanser. Hij vindt dat prins Claus in zijn werk de ruimte moet krijgen die 'iedere staatsburger' toekomt. Zie ook bet hoofdartikel van heden DEN HAAG De 26-jarige kor poraal-kok C. J. van Tussenbroek uit Ophemert is gisteren in een Tilburgs ziekenhuis overleden. Dinsdagmorgen raakte hij bij zijn werk in de keuken van de Frederik Hendrikkazerne in Vught gewond aan zijn hand. Toen de hand werd verbonden viel hij flauw en raakte bewusteloos. Direct daarna werd hij overgebracht naar het zie kenhuis. olijk maximum van de luchtdruk in goede doen, niet al te ver van de Europese westkust. VJij treffen het tentrum van 1030 millibar aan ten zuidwesten van Ierland. Dat is voor ons geen gunstige plaats. Het heeft tot gevolg, dat de weerstoe- stand in vrijwel alle jaargetijden koel, soms zelfs uitgesproken koud is, vooral wanneer er zoals nu een sterke uitbreiding van het maximum in noordoostelijke richting naar de Poolzee is. Aan de oostelijke flank daarvan stroomt koude lucht van de Noordpool vrijelijk naar het Noord zeegebied en we zien dan ook, dat de temperatuur de laatste dagen onder zijn normale kunnen blijft. Gistermiddag varieerden cle thêrmome- terstanden van 8 tot 10 graden. Op dit ogenblik hebben we nog te maken met een Skagerrak-depressie, die naar Duitsland uitwijkt. Met noordelijke tot noordoostelijke winden wordt on stabiele lucht aangevoerd, waarin het vandaag op veel plaatsen tot buien komt. De storing wordt gevolgd door een stijggebied van de luchtdruk, dat zich van IJsland in de richting van de Noordzee uitbreidt. Dit zal na vandaag een geleidelijke stabilisering van het weer bewerkstel ligen. Er komen zonnige perioden en de neerslagkans neemt af. Toch zal de temperatuur direct nog niet in lente stemming geraken, vooral 's nachts niet, wanneer de kans op nachtvorst weer groter wordt. Wanneer een nu bij de zuidpunt ran Groenland aanwe zige depressie verderop in de week naar het oosten trekt, bestaat er een kansje dat het weer ook overdag bij westelijke wind eindelijk weer eens wat zachter zal worden naar een middagniveau van de temperatuur tus sen 12 en 15 graden Celsius. met tien jaar geleden nauwe- toe. Ten opzichte van 1968 was i ve|elfs een teruggang te bespeuren eel i5 procent. efstjf DERDE ie* aantal opgehelderde misdrijven i 115.000, of 37 procent. In 1970 41 procent van de misdrijven daafchelderd en bijvoorbeeld in 1965 56 procent. Door de politie wer- u!l[2 W miljoen overtredingen gecon- S Sferd tegen 1.89 miljoen het jaar Nilren. Daarvan werden er 772.000 760.000) door de politie met dan [transactie afgedaan. Op deze wijze Jd 8.1 (tegen 6.9) miljoen gulden fJ (ADVERTENTIE) Tot 15/5 en van 15/9 tot 31/12 72. (volledig pension vervoer) 3 dagen vanaf f 43, 5 dagen vanaf 80, 8 dagen vanaf f129, EXTRA REDUKTIE VOOR 65-PLUSSERS Boekingen: WV-TEXEL - Postbus 3 Den Burg (Texel) - Tel. 02220 - 2844 Van een verslaggever UTRECHT Als de huidige ontwikkelingen in hetzelfde tempo doorgaan (wat natuurlijk zeer de vraag is) moeten we rekenen dat in het jaar 2000 drie maal zoveel auto's rijden als in 1970. Dat zou betekenen 7,5 miljoen auto's in het jaar 2000, tegen 2,5 miljoen in 1970. De gigantische verkeersstromen zullen zoveel plaats opeisen dat 23,7 procent van de oppervlakte van ons land in beslag zal worden genomen door wegen of door wegenaanleg aangetast land, de bebouwde kom niet meegerekend. Maar deze ontwikkelingen ver onderstellen dan een ongewij zigd overheidsbeleid. De cijfers zijn afkomstig uit een onderzoek van de Neder landse Spoorwegen. De prog nose, die mede is gebaseerd op het rapport van verkeer en waterstaat 'TP 2000', heeft mr. P. R. Leopold, directeur on derzoek en planning van de NS gisteren in Utrecht onder de aandacht gebracht. Hij deed dit op de eerste dag van het tweedaags nationaal con gres over 'gemeente en milieu beheer'. Dit congres is georga niseerd door de 'stichting cen trum milieuzorg' en is be doeld om gemeentebestuurders inzicht te geven in de voor waarden voor een beter milieu en een bijdrage te leveren aan een praktisch uitvoerbaar mi lieubeheer. In 1970 besloegen wegen en parkeerplaatsen (inclusief het door wegaanleg verstoord ge bied) 10,4 procent van de op pervlakte van ons land (3,7 procent wegen en 6,7 procent verstoord gebied.) In het jaar 2000 zullen wegen en parkeerplaatsen 23,7 procent van de oppervlakte in beslag nemen. (10,8 procent wegen en 12,9 procent verstoord gebied. Uit het onderzoek van de NS blijkt dat de mobiliteit sterk zal toenemen. Het aantal ver plaatsingskilometers zal bij een indexcijfer van 100 in 1970 zijn toegenomen tot 152 in 1980 en tot 253 in 2000. 36 rijstroken Het Nederlands Economisch Instituut voorziet dat in de randstad wegen met 20 of zelfs 36 rijstroken moeten worden aangelegd. De steden zullen dan niet in staat zijn de interlokale verkeersstro men te verwerken. Mr. Leo pold meent dat bijsturing van de ontwikkeling van verkeer en vervoer dringend noodzake lijk is. Hij denkt daarbij vooral aan drie elementen: A. beperking van de bevolkingsaanwas, b. verplaatsing van bevolking en arbeidsplaatsen van de rand stad naar overig Nederland, c. geïntegreerde bouw van ste den, waarin kantoren, winkels en scholen te voet bereikbaar zijn. Heffingen De heer Leopold pleitte voor een heffingenstelsel voor par ticulier vervoer (rijden en parkeren) en openbaar ver voer (tarieven). In de tweede plaats noemde hij het afslui ten van wegen in de binnen steden voor autovervoer en tenslotte de stimulering van een hoogwaardig openbaar vervoersaanbod. Hij wees tenslotte op het niet- vrijblijvende karakter van de aankoop van een auto. Het kopen van een wagen is een individuele beslissing, maar deze individuele beslissing brengt collectieve waarden, waaronder de leefbaarheid van de samenleving, in gevaar. Daarom meent mr. Leopold dat de beheersing van de mo biliteit en de plaats van de auto in de totale vervoerske ten maatschappelijk bepaald en afgewogen moeten worden. Mens niet centraal Ir. Th. Scharten, hoofdmede werker aan de technische ho geschool te Eindhoven, legde er de nadruk op dat in het gemeentelijk beleid meestal de economische groei belangrij ker wordt geacht dan het menselijk welzijn. Bovendien is het gemeentelijk beleid vaak ondoelmatig daar de groeiverwachting waarop men de plannen baseert dikwijls te hoog zijn gespannen. Twee aspecten werken naar zijn mening welzijnsvermin- derend. Ten eerste werkt men door voortdurende schaalver groting het vervreemdingsef fect van de mensen in de hand. Ten tweede wordt de mens armer aan eigen initia tief door een dwangmatige consumptievergroting. De ge meenten zouden het welzijn van de mens meer centraal moeten stellen dan de econo mische groei van de gemeen ten, die bovendien dikwijls wordt bepaald door een com petitie-element met andere ge meenten. vrij koud REGEN «£k HAGEL BEWOLKING 10 MAX. TEMP. 10 MIN. TEMP. WINDRICHTING Weerrapporten van gisteravond 7 uur. Max temperaturen en neerslag van 7-19 uur. Am sterdam regenbui 10, 0.6; De Bilt zw. bew. 11. 0.2; Deelen regen 11, 0.1; Eelde half bew. 10. 1; Eindhoven regen 12, 0.4Den Heldor regenbui 9, 0.6; Luchthav. R'dara zw. bew. 10. 1; Twente regen 10. 0.1; Vlisslngcn regen 10. 2; Zuid-Limburg regen 11, 0.1; Aberdeen licht bew. 10. 0.5: Athene licht bew. 20, 0; Barcelona zw. bew. 14. 1; Berlijn zw. bew. 9. 0: Bordeaux half bew. 15, 0; Brussel regen 12. 0; Frankfort onbew. 8. 0; Genève geh. bew. 10, 0; Helsinki sneeuw 3. 2; Innsbrück geh. bew. 10. 0: Kopenhagen zw. bew. 7. 3; Lissabon zw. bew. 22. 0; Locarno zw. bew. 18. 0; Londen regen 14. 0.1: Luxemburg on bew. 14, 0; Madrid unbew. 18, 0; Malaga licht bew. 20, 0; Majorca regen 12, 7; Mün- chen regen 8. 0.1: Nice half bew. i«. 0; Oslo licht bew. 11, 0.1; Parijs regen 14, 0; Rome HOOG WATER; 20 april: VUsslngen le getij 6.44, 2e geUJ 19.25, Haringvliet aan de zee zijde 8.24-20.58, Rotterdam 9.38-22.02, Schc- veningen 7.49-20.31, IJmulden 8.36-21.18, Den Helder 12.05, Harllnsen 2.25-14.39. Delfzijl 4.39-16.50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5