w Forse aanval van politiecommandant op ongevallenhulp Compromis over polderlasten bereikt lij oorlogsdreiging isisbeheersing oeilijker dan ooit Handig! Bezetting examenzalen loopt thans terug de postgiro die je helpt groot te worden Knipseldienst van Swaneveld failliet Philips gaat ziekteverzuim onderzoeken sunie wil rdgas kopen Noorwegen Boerendemonstratie te elfder ure afgelast dals makkelijk! Groenevelt wil nog geen harde acties bij Akzo Het weer HL pUW/KWARTET DINSDAG 18 APRIL 1972 IIIWKM.VM) T3/K5 AMSTERDAM De hulpverlening langs auto snelwegen met behulp van ambulances schiet log steeds schromelijk tekort. Ruim twee jaar nadat deze zaak indringend aan de orde is gesteld jéjfnoet geconstateerd worden dat er in feite niets is gebeurd. pet is ook nu nog heel normaal dat een ernstig ongeluk drie tier op een ambulance gewacht bioet worden. Majoor A. C. Vogel. raandant van de algemene ver- •eredienst rijkspolitie die deze kri- |iek gisteren spide, noemde de toe- tand ronduit 'een schandaal'. Volgens de heer Vogel stikt het in pederland van de ambulances, maar Jntbreekt er een doeltreffende orga nisatie om ze tijdig ter plaatse te liebben'. Als voornaamste oorzaak tan dit falen noemde hij de omstan digheid dat het ambulancevervoer fcngs autosnelwegen vaak door par- |iculieren verzorgd moet worden. Noodzaak k weet wel dat die particulieren er kok niets aan kunnen doen, als ze Bevallig niet thuis zijn wanneer er |en ongeluk gebeurt. Het onder- ^reept alleen de noodzaak dat er rijksregeling wordt getroffen, jodat de hulpverlening langs de au- ^snelwegen op ieder moment van Be dag is gegarandeerd', aldus de leer Vogel. noemde het alleszins verant- eleif-* woord dat er op een stuk autosnel weg waar per dag zo'n 80.000 perso nen passeren ten minste één ambu lance permanent klaar staat. In dit verband wees hij erop dat de hulp verlening in de grote steden wel in orde is. De wachttijden bedragen daar zeven k acht minuten. Een woordvoerder van het ministe rie van volksgezondheid wees erop dat het ambulancevervoer langs au- tonslewegen geregeld is door de wet ambulancevervoer. Deze wet is on langs afgekondigd, maar nog niet van kracht geworden. De wet voorziet onder meer in de creatie van centrale posten, die het gehele land bestrijken. Geen zieke of gewonde mag worden vervoerd, zonder opdracht van de centrale post. Op het ogenblik zijn de pro vincies hard bezig met de uitvoering van deze wet. Wanneer dat rond is zal de wet van kracht worden. De heer Vogel hierover: 'Ik consta teer slechts dat er ruim twee jaar geleden nadat de zaak aan de orde is gesteld niets is gebeurd. Hoe de wet in de praktijk zal uitpakken moeten we nog maar afwachten. Ik voor mij geloof dat het het beste is wanneer de overheid zelf de hulp verlening langs autosnelwegen ter hand neemt'. De heer Vogel sprak tijdens de start van een actie voor een nieuwe am bulanceauto voor het Rode Kruis. De fabrikant van pleisters, hansa- plast, Beiersforf n.v. in Amsterdam, zal de winst die de komende maan den met dit artikel wordt gemaakt, afdragen aan het Rode Kruis. Met de actie hoopt Beiersdorf een ambu lance voor het Rode Kruis te kun nen financieren. Op het ogenblik heeft het Rode Kruis negen ambulances langs de autosnelwegen gestationeerd. Deze auto's, die door vrijwilligers worden bemand, zijn alleen gedurende een bepaald aantal uren in het weekein de paraat. Ondanks deze beperkte beschikbaarheid zijn de ambulances in 1970 ruim 200 keer in actie gekomen en vorig jaar een kleine 200 keer. Majoor Vogel zei het 'belachelijk' te vinden dat deze ambulances niet de hele week beschikbaar kunnen zijn. Met een subsidie van overheidswege zou dit gemakkelijk gerealiseerd kunnen worden. Gelukkig hoeft er geen ambulance aan te pas te komen om je duim te laten verbinden. Anders zou de hulpver lening aan verkeersslachtoffers nog meer stagneren. Het Rode Kruis probeert iets aan deze situatie te doen, maar het geld is een probleem. De firma Beiersdorf stelde de winst op de hansaplastverkoop ter beschikking voor de aanschaf van deze Rode Kruis ambulance. ADVERTENTIE l°*of. dr. F. C. Spits (krijgsgeschiedenis een onzer verslaggevers [ECHT Het gevaar van afglijden bij een politieke crisis naar oorlog, zonder dat iemand zo'n ontwikkeling kan tegenhouden is r dan ooit. Deze pessimistische stelling ontwikkelde prof. dr. Spits tijdens een persgesprek ter gelegenheid van zijn inaugu- als bijzonder hoogleraar in de krijgsgeschiedenis aan de rijks- fejfersiteit van Utrecht. ADVERTENTIE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Spits ontwikkelde zijn stelling de achtergrond van de huidige van, techniek, de bewapening, ^doorzichtigheid van de verhou- m en vooral het sinds het mid- iran de vorigee euw steeds sterker louwen en opvattingen van alle ikkelingen in ideologische ter en categorieën. leer Spits (59) bezet in Utrecht lijzondere leerstoel, die is inge- jH door de Koninklijke Nederland- ïreniging 'Ons Leger', een organi- die de idee over de noodzaak •t i|landsverdediging uitdraagt. Prof. thul legt er echter de nadruk op dat leen bijzonder ruim omschreven lacht voor zijn werk in Utrecht meegekregen. 'Als ik opdracht ADVERTENTIE had gekregen propaganda voor het leger te maken, dan had ik deze opdracht zeker niet aanvaard', aldus prof. Spits. Prof. Spits is bij heel wat (niet meer zo piepjongeó radioluisteraars bekend als de man die van 1945 af zo'n twintig jaar lang de rubriek "Voor burger en militair' later omge doopt tot 'militair commentaar" vetzorgde. De luisteraars hebben hem ln de tijd in zijn hele militaire loop baan kunnen volgen, want bij zijn eerste praatje werd hij door de om roeper ingeleid als 'luitenant Spits' en toen hij wefging was hij luitenant kolonel. Nu hij hoogleraar is, zal hij het 'b.d.' aan zijn militaire rang moe ten toevoegen. In die praatjes ontpopte Spits zich niet alleen als een goed en vlot speker, maar ook als wat het tegen deel van wat als het stereotiep van de officier wordt beschouwd geen houwdegenm maar een genuanceerd en breed ziend cultuur-historicus, die ook de oorlog als een verschijnsel van de cultuur en de culturele en ideolo gische opvattingen ziet; even nchter als welk ander verschijnsel uit het verleden ook. DEN HAAG De ruim 40 jaar bestaande persknipseldienst Swane veld NV te Den Haag is failliet. De verspreiding van knipsels aan de ruim 2.000 abonnees is gestaakt. De 24 personeelsleden hebben per 30 april ontslag gekregen. De huidige directeur, H. Th. Otten* hof, wijt het faillissement aan het slechte bedrijfsbeleid van de afgelo pen twee jaar. ADVERTENTIE DEN HAAG Philips gaat een gron dig onderzoek instellen naar het ziek teverzuim onder het personeel. Hier over is gesproken in de jongste verga dering van de ondernemingsraad van de Eindho vense bedrijven van Phi lips. Het ziekteverzuim bij de Nederlandse Philipsbedrijven bedraagt op het ogenblik 7,2 pet (landelijk bijna acht procent). Het percentage van 7,2 komt er op neer, dat ieder personeelslid per jaar bijna vier weken wegens ziekte verzuimt. Het is een kostbaar probleem, omdat dit verzuim de on derneming per jaar 150 miljoen gul den kost. Uit de statistische gegevens blijkt, dat het ziekteverzuim afhankelijk is van functie en leeftijd. Nadat de uittocht vrijdag ingezet was door de MMS, gingen de overige kan didaten gistermorgen weer aan de slag. Voor de B-kandidaten van HBS en gymnasium betekende dat het verwer ken van een viertal opgaven algebra met onder meer een machtsver gelij king en een rekenkundige reeks. De eerste drie opgaven waren heel ge schikt, maar de vierde was lastig en tijdrovend, doordat deze leidde tot al lerlei ingewikkelde berekeningen. Bo vendien konden redactie van punt A nog aanleiding tot misverstand geven. De meeste kandidaten hoopten dan ook een voldoende gescoord te hebben met hun prestaties bij de eerste drie vraagstukken. Olympische Spelen De leerlingen van de HBS-A leefden zich inmiddels in de problemen van Jan van den Berg in. Namens hem dienden zij een brief aan een Duitse correspondentievriend te schrijven, omdat Jan hem wilde vertellen van de voorbereiding van zijn studie-Duits en bovendien met zijn hulp kaartjes hoopte te bemachtigen voor de a.s. Olympische zomerspelen te Mtinchen. Eén brief dus, met een aantrekkelijk gegeven bovendien, maar de gegevens leidden weer regelrecht tot de beken de moeilijkheden: de juiste uitdruk king, de goede naamval na voorzetsels of correcte werkwoordsvormen te vin den. Met de beschikbare tijd en een verstandig gebruik van het woorden boek leek dat heel goed mogelijk. Andere problemen bracht de middag zitting, uitgetrokken voor het eerste gedeelte van organisatie en techniek van de handel en handelsrekenen. Er waren drie opgaven, waarvan de eerste anders dan gebruikelijk meteen ook de lastigste was. Minder voorko mende benamingen zoals verbruikers- markt, middenstandswarenhuis, waren daarvan mede de oorzaak, terwijl de vragen ook een beperkt terrein be streken: van de drie vragen betroffen er twee verkooporganisaties. Gebrui kelijker stof werd gevraagd in de tweede opgave, die een uitgebreid claimvraagstuk presenteerde. Opgave IH (over de- en appreciatie) viel ten slotte ook niet tegen, zodat de meeste kanddidaten toch aan twee uur ge noeg hadden. Kerken Voor HBS-B en gymnasium stond er 's middags een tekstbehandeling Ne derlands op het programma. De HBS- ere gaven een samenvatting van een artikel uit 'Heemschut', waarin Ga- briël Smit de moeilijkheden bespreekt omtrent de bestemming van gerestau reerde kerken. Of het een leeggelopen dorpskerkje betreft, dan wel de hoofd stedelijke Nieuwe Kerk, stelt hij, men mag een gerestaureerde kerk niet tot een fossiel laten verworden: vervalt de godsdienstige functie ervan, dan zal men er een nieuwe sociale functie aan moeten geven. De verhandeling was niet moeilijk te begrijpen, maar velen slaagden er niet in hun werk tijdig 'in het net' te krijgen. Voor de gymnasiasten had men een fragment van de hand van Pierre H. Dubois gekozen. Het was een interessant stuk over Brecht als theoreticus en vernieuwer in de prak tijk voor het toneel, over zijn tech niek van vervreemdingseffekten', zijn visie op het theater als middel tot confrontatie en verandering. Na het schrijven van de samenvatting kregen de gymnasiasten, toen het ge beurd was met hun schriftelijk exa men, te horen dat op het mondeling de A-kandidaten geëxamineerd zullen worden in Griekse poëzie en Latijns proza en de B-kandidaten in natuur kunde en in scheikunde. Maar daar aan wilden ze gistermiddag niet te veel meer denken. ipp een verslaggever ;rs »el NINGEN Dr. C. Krijgsman, ml Idirecteur van de N.V. Ned. Gas- ke heeft maandagavond in Gronin- >ro bekend gemaakt dat de Gasunie st eert van de Amerikaanse olie- b schappij Phillips aardgas te ko- erf dat is gevonden in het Noorse van het continentale plateau. Het ed ft een voorraad van 150 tot 200 a>rd m3. Ook vanuit andere landen iar£r belangstelling voor bestaan. De jet rhandelingcn duren nog voort. isunie heeft veel belangstelling dit gas omdat het een verster- betekent van de additionele voor- ;tofr Dr. Krijgsman ontkende nog t dat de Gasunie aan de bestaande ichtingen niet zou kunnen vol- Tot aan het jaar 2000 voorzag hij 't opzicht geen problemen asunie wil toch in het buitenland kopen om het aantal jaren dat ojfeas kan worden geleverd met een eblil te verlengen. Bovendien wil de :hi nie het voor de komende decen- d< Hogelijk maken op zo breed moge- te« basis aardgas te kunnen blijven Van een onzer verslaggevers ELBURG De kans dat er na Hollandsclieveld en Tubbergen woensdag een uitbarsting van vertoornde boeren in Elburg en Zwolle zou komen, lijkt belangrijk kleiner te zijn geworden nu te elfder ure een soort compromis is bereikt met de dijkstoel van het polderdistrict Noord west-Veluwe. en. Mde Gasunie het Noorse gas krijgt >bl zal dit via een nog aan te leggen ■edfrm lange pijpleiding naar Neder- worden gebracht. Van de drie landbouwers (een vierde had zich al bedacht en betaalde dezer dagen toch nog), die weigerden de ver schuldigde polderlasten te be talen, zou woensdag in Zwolle een deel van de landerijen gerechtelijk worden verkocht. Terwijl naar gezegd werd een 400-tal boeren zich al opmaakten om met tractoren, giertanks en combines in El- burg en Zwolle te komen de monstreren, konden gistermid dag de partijen tot elkaar ge bracht worden. Dat gebeurde door een comité van bemiddelaars onder lei ding van Elburgs burgemees ter drs. C. Dekker. De drie boeren zouden hebben toege zegd vanmorgen de schuld te vereffenen door het geld op een geblokkeerde rekening te storten. Zij deden dat nadat van andere zijde een plan was ingediend, dat er in voorzieet hen en een groot aantal ande re landbouwers in de omge ving van Hulshorst over te brengen van de categorie der zogenaamde A-watergangen naar die van de B-watergan- gen wat voor hen tot een vermindering van de lasten kan leiden. De gezamenlijke schuld aan waterschapslasten in het pol derdistrict noordwest-Veluwe wordt jaarlijks groter. Ook het aantal schuldenaars. In 1966 bijvoorbeeld hadden twaalf boeren samen een schuld van ƒ874,Over 1970 waren er 141 wanbetalers met sen totale schuld van 9.943,—. 'Ontstellend' Het bezwaar van de landbou wers is, dat de lasten te zwaar worden om te dragen. Hoofd- geërfde G. H. J. den Hartog uit Nunspeet heeft scherpe kritiek op 'het ontstellend ho ge bedrag dat het beheersap- paraat opslokt'. Dit heeft on der andere te maken met de stijging van de lonen. De hals starrige boeren, wier eigen dommen zouden worden ver kocht, hebben hun bedrijven voornamelijk in Hulshorst. De bedragen waarvoor de land bouwers in het polderdistrict in het krijt staan, variëren van enige tientjes tot 1.290-,. Eind februari besloot men in Elburg tijdens de begrotings vergadering van het polderdis trict tot verhoging van de wa terschapslasten. Dat was al een bittere, hoewel volgens de meerderheid wel noodzakelijke pil. Maar in in de staart van de agenda zat volgens sommi gen buiten dat nog een hoe veelheid venijn. Bij de rond vraag als terloops stelde dijkgraaf M. P. D. baron Van Sytzema de zaak van de execu toriale verkoop der landerijen aan de orde. Vijf hoofdgeërf den waren daarover zo ont sticht, dat ze eufemistisch ge zegd de heren groetten en vertrokken. Hun ergernis betrof mede het feit dat de leiding tegelijk had voorgesteld haar te machtigen tot het lenen van 75.000, bij de bank om bij de verkoop van de percelen zelf te kun nen inzetten. Volgens het be stuur had men hiermede de bedoeling te voorkomen dat de ontroerende goederen ver kocht zouden worden tegen prijzen die zo laag zijn dat er geen sprake meer is van een reële transactie. Een zaak, die door de boeren in wat men noemt het onbe- malen gebied van Hulshorst- Hierden-Doornspijk zeer be langrijk is, betreft de omscha keling van A-watergangen naar B-watergangen. Voor bui tenstaanders een mistige aan gelegenheid, die er op neer komt dat men wil overstappen naar een goedkoper onder- houdssysteem voor de sloten. In de B-categorie zit een stuk doe-het-zelf-schoonmaakarbeid ingebouwd, in tegenstel ling tot de A-categorie. Het gevolg hiervan is dat men minder polderlasten behoeft te betalen. De A-B-kwestie speelt in dit rayon al jaren. Vrijdag heeft het polderbe stuur in Elburg nog weer langdurig vergaderd om met elkaar naar een oplossing te zoeken, een soort minnelijke schikking. Zonder resultaat evenwel. De heer G. Wajer Gzn. zei gistermorgen nog: 'Er is gewoon disriminatie toege past. Het. is zoiets als wraak neming. Van de 141 niet-beta- lers hebben ze er vier uitge zocht. Drie van de vier zijn vrije boeren. Ik ben zo opge voed, dat ik niet voor wanorde lijkheden ben. Maar als het niet anders kan We heb ben bij de burgemeesters van Zwolle en Elburg vergunning aangevraagd voor het houden van een demonstratie woens dagmorgen van 10 tot 11 uur. Krijgen we die vergunning niet, dan zal die demonstratie toch door gaan als het tot executoriale verkoop komt. Toch hoop ik nog, dat er een oplossing gevonden wordt'. Die oplossing is gistermiddag, naar het zich laat aanzien, toch nog gevonden. Het plan inzake de omschakeling van A- naar B-watergangen sprak de betrokken boeren wel aan. Er zit niet alleen voor hen. maar ook voor tal van collega's ten westen van Elburg perspectief in. Het zal nader worden uit gewerkt en ter inzage gelegd waarna het in het gecommi- teerd college van het polder district noordwest-Veluwe, be staande uit dijkstoel cn hoofd geërfden in bespreking en stemming wordt gegeven. Het verschuldigde bedrag (wa terschapslasten en proceskos ten tot nu toe) zal op een bankrekening worden vastge zet. Dit in afwachting van de verdere ontwikkeling der din gen. Beslist de vergadering te zijner tijd gunstig over de A- B-kwestie, dan gaat het geld naar het polderbestuur. De volledige dijkstoel heeft ver klaard zich achter het plan te zullen scharen. Het is echter nog afwachten wat de hoofd geërfden doen. Met name die ten oosten van Elburg. Zou het misgaan voor de land bouwers in de contreien van Hulshorst, dan zal het geld opeisbaar zijn. 'Maar*, aldus burgemeester Dekker, 'het ge sprek is in goede sfeer gehou den. En zeer positief. Iedereen was ervan overtuigd dat het beslist tot een goede oplossing moest komen'. Met Postgiro kunt u overal betalen met gegarandeerde girobetaalkaarten in plaats van met contant geld. Van een medewerker AMSTERDAM Wanneer een scholengemeenschap alle VHMO-af- delingen rijk is, hebben de schriftelijke eindexamens duidelijk merk bare gevolgen voor haar bestaan. Gymnastiekzalen en andere ruim ten worden omgebouwd tot vestingen en omringd met een muur van stilte. Daar het aantal examenzittingen sterk verschilt, verzwakt de bezetting echter gedurig na drie dagen van gezamenlijk zwoegen. DEN HAAG De vakbonden zijn nog niet in staat antwoord te geven op het verzoek van het Bredase personeel van Enka om harde acties tegen het con cern als de eisen van het personeel en de vakbonden niet worden ingewilligd. Dit heeft de voorzitter van de Indu striebond NW, de heer A. Groenevelt gisteren na afloop van een onderhoud met de minister Boersma van sociale zaken en met minister Nelissen van economische zaken ad interim mede gedeeld. De vakbonden kunnen dit antwoord nog niet geven, omdat zij volgens de heer Groenevelt niet vol doende tijd hebben gehad om de ge hele zaak van de sluiting van de Akzo- bedrijven te bestuderen. Bovendien is nog helemaal niet bekend wat het overleg zal opleveren. In hun gesprek met de ministers heb. ben de vertegenwoordigers van de vakbonden herhaald dat er geen Akzo- vestigingen mogen worden gesloten voordat er vervangende werkgelegen heid is geschapen. Veranderlijk Van onze weerkundige medewerker Na het sombere en plaatselijk zeer nat te weekeinde kwam het weer van maan dag als een verademing. Een zwakke rug van hoge druk leidde tot zonnige perioden. Hoewel de wind 'hoog' bleef noordoost tot noord) voelde het tij dens de zonneschijn toch niet zo erg koud aan, met name op luwe plekjes. De thermometer maakte overigens niet veel klaar: hooguit 9 tot 12 graden. De zwakke rug maakt vandaag plaats voor storingen, die uit het gebied Far Oer Schotland komen, e brengen opnieuw bewolking en geven kans op regen of een bui. Erg veel neerslag verwachten we niet. Het weertype blijft dus in grote trek ken veranderlijk wat betekent dat er morgen en overmorgen opnieuw zonni ge perioden zullen volgen. De tempera tuur blijft over het algemeen wat aan de lage kant. Voor de periode 16 tot 20 april zijn maxima van 11 tot 14 graden Celsius als normaal te beschouwen. Het sys teem waar alles om draait en dat in feite de dienst uitmaakt is het sturen de maximum van 1030 millibar ten zuidwesten van Engeland. Het veran dert weinig van plaats en vertoont de neiging zich iets in oostelijke richting uit te breiden. Dit zou vooral in zuid- west-Engeland kunnen leiden tot eni ge stabilisering. In Zuid-Europa is de lente momen teel ook niet in vorm. Het is er be trekkelijk kou met buien. Een de pressie boven Italië weet daar meer van. Die veroorzaakte de laatste da gen in Zuidoost-Frankrijk de onaan gename koude noordwestenwind, de mistral meester) van de Cevennen. Langs de Spaanse kust is de mistral nog te merken aan de Ebro-mond, aan de Rivièra tot Genua. Aan de be- neden-Rhone komt hij het meest en het hevigst voor, in Marseille 175 dagen per jaar. Dit komt neer op ge middeld bijna om de andere dag. Hij is in staat treinen om te blazen. BEWOIKINQ MAX TE MB. MIN. TEMP. WINORICHTINQ Weerrapporten van gisteravond 7 uur. Max. temp. en neerslag van 7-19 uur. Amsterdam zw. bew 10. 0; De Bilt half bew. 10, 0; Dee- len half bew. li. 0: Eelde zw. bew. 9. 0: Eindhoven half bew. 11. 0; Den Heldor geh. bew. 9. 0; Luchthav. R'dara zw. bew. 10. 0; Twente zw. bew. 9. 0: Vbsslngen rw. bew. 10. 0; Zuid-Limburg onbew. 10. 0; Aberdeen regenbul 13. 1; Athene zw. bew. 19. 0; Bar celona zw. bew. 18. 0; Berlijn rw. bew. 10. 0; Bordeaux zw. bew. 12, 0; Frankfort zw. bew. 9. 0; Genève zw. bew. 10. 0: Helsinki regen 5, 2: Innsbrück geh. bew. 7. Ko penhagen onbew. 9. 0: Lissabon onbew. 25, 0: Locarno zw. bew. 17. 0; Londen zw. bew. 15. 0; Madrid licht bew. 16. 0: Malaga onbew. 19. 0; Majorca halt bew. 14, 14; MQnchen geh. bew. 4. 5: Nice zw. bew. 16, 0; Oslo geh. bew. 10, 0; Parijs onbew. 12. 0; Rome rich regen 5, 7; Las Palmaa onbew. 19, 0;

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5