Straks ketsen koperen klanken van carillon op auto-vrije Groenmarkt Vette jaren voorbij voor bloemenkweker Wateringen installeerde z'n nieuwe burgemeester JU- pui Oude golfbanen nog lesterrein Politie zoekt getuigen J. C. Stafleu overleden Oude funktie van straatgebeuren komt terug Fraaie gymshow van L.S.V. Orgelconcerten in de Grote Kerk, Maassluis Weer toogdag voor gehandicapten Amerika duidelijke tegenvaller TROUW/KWARTET DINSDAG 18 APRIL 1972 REGIO WATERINGEN Na een perio de van 5y2 maand zonder burger vader, heeft Wateringen weer een burgemeester. Maandagmiddag om drie uur vind in de burger zaal van het gemeentehuis de in stallatie plaats van drs. F. K. Lan- gemeijer, die gedurende tien jaar burgemeester van Warmond was. Hij volgt dr. M. P. A. Meissen op, die in november met pensioen ging. Dochter Karin van wethouder Van Wingerden overhandigde de charman te mevrouw Langemeijer ter begroe ting een boeket bloemen, waarna loco- burgemeester L. P. Boeters de nieuwe burgemeester en de gasten, onder wie alle burgemeesters uit het Westland groette. In zijn openimgswoord dankte de heer Boeters allen, die hem in de afgelo pen maanden bij de vervulling van zijn taak hebben bijgestaan. Ook ge meentesecretaris J. J. Schijeen, wiens taak bijzonder m-oeihjik was en wet houder Van Wingerden: 'Al zien we het ook wel eens verschillend, de redelijkheid wint het'. Dat het wach ten op de burgemeestersbenoeming zo lang duurde, maakt de vreugde er niet minder om, vond de loco-burge meester. De gemeente is er een van niet gerin ge prob emen. Door de economische structuur is de gemeente sterk aan het Westland gebonden. Aan de ande re zijde is de Haagse agglomeratie. Een positie, die Wateringen vele voordelen biedt, maar die tevens de kleine gemeenschap bedreigt. 'Als de Haagse agglomeratie zich verder wil uitbreiden over onze grenzen heen, zal het één van uw taken zijn leiding te geven in die zaken' zo wendde hij zich tot de nieuwe burgemeester. 'De bevolking wil deze planologische ont- wikkelng niet. De uitspraken in de raad zijn hierover overduidelijk'. De nieuwe burgemeester sprak in zijn maidenspeech zijn waardering uit voor het werk, dat de heer Boeters bijna een half jaar lang vervuld heeft: naast een volledige dagtaak nam hij de taak van burgemeester waar. Burgemeester Langemeijer zei o.a. dat welvaart niet automatisch ook welzijn inhoudt, het kan zelfs een bedreiging hiervoor zijn. De maatschappij is te NOORDWIJK Verwacht werd, dat de Noordwijkse Golfclub haar nieuwe golfterreinen in het Langeveld dit voorjaar in gebruik zou nemen en dat dan de banen in de noorduinen zou den worden ontruimd. De Golfclub heeft nu medegedeeld, dat zij voornemens is aan het eind van april een gedeelte van de nieuwe banen in gebruik te nemen, maar dat de toestand van de grasmat van dien aard is, dat het niet aanbevelenswaar dig is haar reeds, intensief te bespe len. Darom kunnen de eerste maan den alleen geroutineerde spelers wor den toegelaten. Met het oog op de ingebruikneming van de nieuwe ba nen heeft de Noordwijkse Golfclub de laatste tijd enkee honderden nieuwe leden aangenomen, van wie zeer veel nog in het lesstadium zijn. Het bestuur van de Golfclub heeft nu verzocht dit seizoen de oude banen nog te mogen gebruiken, opdat de beginners daar kunnen oefenen en spelen. B. en W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen. HAARLEMMERMEER De gemeen tepolitie van Haarlemmermeer (tele foon 025036341) roept getuigen op van een ernstig verkeersongeval dat zondagmiddag plaatsvond op de Kruis weg tussen Hoofddorp n Heemstede. Twee personenauto's kwamen frontaal met elkaar in botsing, nadat een mo tor met Duits kenteken één van de auto's 'sneed'. Bij het ongeluk werden enkele personen levensgevaarlijk ge wond. OEGSTGEEST Op 73-jarige leeftijd is in Oegstgeest de heer J. C. Stafleu overleden. Hij is bijna vijftig jaar aan de Rotografure verbonden ge weest waarvan vele jaren als direc teur. In 1968 nam hij als zodanig afscheid tmaar hij bleef sedertdien de belangen van dit bedrijf als commissaris behar tigen. De teraardebestelling heeft plaats op woensdag 19 april om half twaalf bij het Groene Kerkje. ZOETERMEER Hedenavond 8 uur spreekt in gebouw 't Kruispunt ds G. Boer, één van de mede-opstellers, over het getuigenis. DEN HAAG Nog even en de Groenmarkt beleeft z'n reïncar natie als pur sang voetgangersdomein. Het Thistoire se repète' gaat ook hier op. Als volgend jaar het stadhuisje in zijn oude luister is hersteld en Meijer medio 1974 z'n miljoenen-projekt aan de Drie Hoekjes klaar heeft, zal het blikgeraas niet langer deze heiligq Haagse grond onteren. Bij wethouder F. D. Bastet moet alleen nog de onzalige anachronistische gedachte uit het hoofd gepraat worden om dwars door het wandelgebied een tram te laten rijden. Als dat gebeurd is krijgt het straatgebeuren een nieuwe kans. Wethouder Boeters hangt de ambtsketen bij drs. Langemeijer om. ingewikkeld geworden voor het men selijk brein, niemand kan het geheel meer overzien. Wat de openheid betreft zei hij: 'Nieuwe regels alleen zijn niet vol doende. Daarvoor is ook de mentali teit bij alle betrokkenen nodig, die openheid mogelijk maakt. Het is voor de bestuurder niet moeilijk er zorg voor te dragen, dat in de stukken, die openbaar moeten worden gemaakt, slechts datgene te vinden ds, dat hem zirut Wie openheid gebruiikt om er politieke of andere munt uit te slaan, heeft zijn rechten verspeeld. Werke lijke democratie ban Slechts werken in een sfeer van onderling vertrou wen'. De heer H. v. d. Kruit, die als oudste raadslid en namens de Prot. Chr. fractie in de raad het woord voerde, deed dit op bewonderenswaardige wij ze, met vele kwinkslagen. Ook hij vond de Wateringse gemeenteraad niet gemakkelijk. De laatste vergade ring duurde tot 5 minuten over 1 uur _'s nachts. 'Maar dat ging dan ook over 25 gulden per jaar, wat twee kwartjes per week is. Daar hebben we de hele avond over gekletst. Verder zei hij: 'We betreuren, dat wij naast de KVP de grootste fractie zijn en nog nooit een wethouderszetel heb ben weten te bemachtigen. Maar daar om leven we niet in onmin met de KVP. Burgemeester Meissen zei altijd: ik vertegenwoordig de minderheid in de raad en dus ook de prot. chr. fractie. Wij hopen dat u dit ook zult zeggen'. Hij wenste de burgemeester veel sterkte, zo dicht tegen de grote hui zenblokken aan. Ook hij sprak de wens uit dat Wateringen dorp moge blijven. Verschillende andere raadsle den voerden eveneens het woord. Burgemeester Langemeijer antwoord de de sprekers, dat hij zeker van plan is naar de inwoners van zijn gemeen te te luisteren. Het behoud van het agrarische karakter van de gemeente betreft, daar heeft hij in Warmond ook mee te maken gehad. Na de toespraken maakte tijdens een receptie in de raadzaal het gezin Lan gemeijer kennis met de bevolking, 's Avonds brachten de plaatselijke mu ziekverenigingen voor het raadhuis een serenade. DE LIER In een van de hallen van veiling Westerlee werd een fraaie gymnastiekshow gehouden ter afslui ting van de jubileumviering van de Sportvereniging. De hal was gedra peerd met de als geschenk ontvangen bondsvlaggen van de KNVB en de afdeling Den Haag en de eigen club- vlag. Bij deze show waren aanwezig burge meester P. B. Bouman en de wethou der van sportzaken mevr. A. M. G. van Vree-Van Vree. De harmonievere niging Liora zorgde voor de muzikale afwisseling. Na de openingswoorden van voorzitter J. Westerink volgde een leuke kleu terfantasie, later gevolgd door een fantasie 'Winterpret', waarbij koning Winter op een pony reed met in winterse kledij gestoken gevolg. Meer spectaculair was het lange mat springen van de adspirant dames en de heren en de fraaie vrije oefening van de adspirant dames. Goede presta ties werden geleverd door de dames en heren aan de ringen, gevolgd door een leuke vrije oefening van Hawaii" meisjes. Zeer goed waren de uitvoeringen op de hoge brug door de heren en op de evenwichtsbalk door de dames. Door de jeugd van 14 tot 16 jaar werd goed gewerkt aan de ongelijke brug en eveneens vielen de knotsoefe ningen van de gehuwde dames in de smaak, vooral om de uitstekende rit mische uitvoering. Tot slot werd een lachwekkende show gegeven door verklede leden in aller lei costuums bij het tafelspringen, waarna de dames en heren eveneens op de springtafel hun fraaie oefenin gen toonden. Na afloop werd hulde gebracht aan de leiding: directeur H. Schouwstra en de dames mevr. Van der Most en mej. L Bongaards, P. Stolze en A. van den Bos en aan het jeugdbestuur onder voorzitter Simon Moor. ADVERTENTIE door Henk Houtman De zo aantrekkelijke, karakteristieke sfeer kan slechts gecreëerd worden door de aanwezigheid van veel men sen, die in deze oase van rust volledig aan hun trekken kunnen komen. Wat zal men kunnen genieten van het carillon in de toren van de Grote Kerk: de koperen klanken zullen als het ware voor de voeten van de schuifelende dromers en dromende schuifelaars ketsen, niet langer meer overstemd door het verkeerslawaai dat zelfs op het stilste moment van de nacht nog een doordringend gezoem laat horen. Onbetwist hoogtepunt In dit stukje Den Haag is het raadhuis uit 1565, een der eerste openbare gebouwen dat gètuigtvan de zegepraal der renaissan ce op de gotiek. Naar alle waarschijn lijkheid gebouwd op de restanten van het huis van jonker Frans van Bre- derode. In de loop der tijd kreeg het stadhuis aanbouwen, die later weer werden afgebroken, dit alles kennelijk onder het motto dat in de voorgevel is aangebracht: ne Jupiter quddem omnibus, zelfs Jupiter kan het niet iedereen naar de zin maken. De Schepenzaal deed tot 1854 dienst als raadszaal, waar de trotse stadsbe stuurders hun redenaarstalenten eta leerden. In 1851 had de nieuwe ge meentewet ertoe geleid, dat het aantal raadsleden was toegenomen tot 35. Hiermee was de Schepenzaal, met in de hoeken van het plafond vier gri sailles van Jacob de Wit, te klein geworden. De oplossing voor de ruimtenood werd gevonden door de lokalen voor de gevangenen om te bouwen tot een nieuwe raadzaal, die in 1854 in ge bruik werd genomen. De accommoda tie was ronduit slecht te noemen. Slechte akoestiek, bekrompen ruimte met te weinig frisse lucht Een raads lid rekende uit, dat iedere aanwezige 9 kubieke meter inhoud ter beschik king had, terwijl de wet voor gevan genen minimaal 15 kubieke meter eiste. Javastraat op 9 september 1910 kwam het colle ge van b. en w. met het voorstel om het pand aan de Javastraat 26 te kopen. De raad ging ermee akkoord als b. en w. tevens lieten onderzoeken om er de nieuwe raadzaal te vestigen. Men was het 'hok' aan de Groenmarkt beu. Het advies van het college kwam in 1911, maar dit luidde negatief. Het straatrumoer zou er te groot zijn om er de belangrijke debatten ten dienste van de stad te houden. Met name de heer Jurriaan Kok maakte zich hiero ver erg kwaad. Het pand Javastraat had al ƒ175.000 gekost en b. en w. vonden de extra 20.000 voor de ver bouwing ten behoeve van een raadzaal wat al te bar. Jurriaan Kok liet niets van het college over In zijn vlijm scherpe reactie. Hij kreeg andere MAASSLUIS In het seizoen 1972 worden in de Grote Kerk te Maassluis navolgende orgelconcerten gegeven: zaterdag 22 april Kalas Jan Mulder, zaterdag 6 mei Koos Bons, zaterdag 20 mei Jan J. van den Berg, zaterdag 3 juni Feike Asma; vrijdag 9 juni West- lands Mannen en Meisjeskoor met aan het orgel Feike Asma, zaterdag 17 juni Feike Asma, zaterdag 1 juli Fei ke Asma, zaterdag 15 juli Feike Asma, zaterdag 29 juli Feike Asma, zaterdag 12 augustus Feike Asma. zaterdag 26 augustus Feike Asma, zaterdag 9 september Feike Asma, zaterdag 9 september Feike Asma, zaterdag 23 september Feike Asma (verzoekprogramma), zaterdag 7 okto ber Piet van Egmond, zaterdag 11 november Young Credo Singers met Jan van Weelden aan het orgel. Woensdag 20 december kerstconcert Feike Asma. Alle concerten vangen aan om kwart over acht DEN HAAG De traditionele toog dag, de vakantiedag voor de gehandi capte jeugd, wordt dit jaar gehouden op donderdag 15 juni in de Houtrus- thallen. Dit deelde secretaris J.W. F. van Druten in Amicitia mee op de jaarlijkse feestavond voor de jeugdige colectanten van het Prinses Beatrix- fonds. Men heeft echter een dringend tekort aan wijkhoofden. Men kan zich melden bij collecteleider Jansonius, tel. 674736. De avond stond in het teken van een gevarieerd progamma, waaraan meewerkten het dansorkest he Milksops, de komedianten Mini en Ami, het accordeonduo de Fratel- lis, re twee Kame's met clownerie. Opbrengst kerkeveiling LISSE De kerkeveiling ten bate van het nieuwe kerkelijk centrum in de Poelpolder heeft ƒ22.388,opge bracht. raadsleden mee en het resultaat was dat er aan de Javastraat toch een nieuwe raadszaal kwam. Op 22 april 1912 opende burgemeester jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek de raadsvergadering dn de nieuwe accom modatie. De jonkheer werd er lyrisch van en sprak over een zaal vol wit, rood en goud, misschien wel wat te mooi.' Een mening, die door de raads leden, met de 'gruwelkamer' aan de Groenmarkt in het achterhoofd, met werd gedeeld. Op 22 april is de raadszaal aan de Javastraat zestig jaar in gebruik. De accommodatie is er opnieuw verou derd en te klein. Vrijwel elke Hage naar heeft inmiddels kennis kunnen maken met de nieuwbouw bij het oude stadhuisje aan de Groenmarkt, dat gebruikt zal worden Voor de raadsvergaderingen en het gemeente lijk informatie- en voorlichtingscen trum. Het voorlichtingscentrum wordt een dezer weken in gebruik geno men, de nieuwe raadzaal hoopt men bij de aanvang van de begrotingsdebat ten in november in gebruik te kun nen nemen. Groenmarkt, lang geleden centrum van levendige bedrijvigheid. Drukte op de warmoesmarkt, vis- en vlees verkoop op de banken voor het gast huis, waar mol werd gedronken (oud- Hollandse drank, een soort wit bier). Fraaie namen hadden de huizen als 'Paerdeken' en 'Onder de Wijngaard' en de herbergen zoals 'In Coelen( Spanghien', 'Gouden Kroon' en thans nog bekende 'Gouden Hooj'oj Beton Het ontwerp van de nieuwe raadzaal van het architectenbureau Zandstra, Gmelig Meyling en de Clercq Zubii wordt door velen heftig bekritiseerd. De gevel aan de kant van de Hoog straat kan er nog mee door, al heeft men veel meer waardering voor de nieuw opgetrokken gevel-oude-stijl, die is opgenomen in de aanbouw van het stadhuisje. Het enorme betonblok aan de zijde van de Venestraat bederft het fraaie uitzicht op het stadhuistorentje en Grote Kerk-toren. Een onzer redacteu ren schreef v.orig jaar over 'een blok beton, geschikt om er havenhoofden mee te bouwen'. Het is merkwaardig, dat de fraaie uitbreiding van het stadhuisje in oude stijl en de beton- massa aan het brein van dezelfde architecten is ontsproten. Naast de kritiek op de compositie moet gezegd worden, dat het complex aan de Groenmarkt bijzonder functio neel is. Het informatiecentrum, de representatieve gedeelten voor trou wen, recepties, etc., de raadzaal en vooral ook het restaurant en bar in de kelder onder het huisje staan er borg voor, dat het complex veel mensen tot zich zal trekken, hetgeen de leefbaar heid in dit stukje binnenstad zal verhogen. Het heeft de gemeenschap dan wel een bedrag van ruim 15 miljoen gekost. 9 De Groenmarkt zoals die wordt. Op de voorgrond het stadhuis met de nieuwbouw. Midden boven het com plex, dat door bouwer B. Meijer wordt neergezet: winkels, kantoren en parkeerruimte in twee, vijf en acht verdiepingen. Een tram hoort ijlai wandelgebied uiteraard niet thuis li LEIDEN De jaren waarin de bloemkweker vette prijzen opstreek voor zijn produktén zijn verleden tijd. De gunstige prijzenstorm is gaan liggen en heeft plaats moeten maken voor een zacht kille bries. Er waren zoveel factoren die de grootste pessimist deed denken, dat onze bloemen er op de markt als koek zouden blijven ingaan. De indruk werd gewekt als zou ons afzetgebied onverzadigbaar zijn. De poorten van de EEG wijd open. Amerika, dat zioh dit jaar, als afzetgebied meldde en het gunstige toekomstperspectief dat nog enkele landen klaar stonden om in EEG-verband bloemen in ont vangst te gaan nemen. Door het gehele land ontstond zo'n vijf jaar geleden, een rush op de bloementeelt. Het glas van de kassen schoot uit de grond. In de activiteiten van de werknemers in de bloembol lensector kwam een ingrijpende ver andering. De wintermaanden werden niet meer benut voor geestdodend werk. Zij werden nu in de nieuwe kas gezet, om behulpzaam te zijn bij het broeien. Ook het Westland schreef in voor de grote race. Begonnen werd met een fikse voorsprong, want er hoefde nauwelijks een meter kas te worden neergezet. De glaspaleizen stonden er al en die werden dan ook snel gevuld met miljoenen bloemen. De gang van zaken in de tuinbouw was daaraan ook debet. In de tomaten en komkommers zat duidelijk de klad'. De enorme produktie kwam op gang. Het ging goed. Tot 1971, toen open baarden zich de eerste symptomen van de op komst zijnde magere jaren. In het winternummer van het blad 'Bloembollencultuur' schreef K. de Groot, verbonden aan het consulent- schap voor de tuinbouw in Lisse: 'De tulpen en het bloemenassortiment': *Er lijken nog voldoende mogelijk heden te zijn voor een stijging van de afzet, maar er zijn gevaren verbonden aan de sterke stijging van de produk tie. Vooral bij sterke stijging en uit breiding van afzonderlijke produktén blijken de opbrengsten snel beneden kostprijsniveau te liggen. Een goed voorbeeld hiervan is de teelt van jaarrond-chrysanten. Een nadeel van de toenemende vraag is dat dit reeds een sterke vergroting van het aanbod oproept. Dit aanbod is niet in de hand te houden, doordat grote glasbe- drijven zeer eenvoudig en snel kun nen overschakelen. Een ander aspect dat nog al eens nadelig werkt, is, dat het transport voor 70 procent over de weg gebeurt. In een lastige winter is de afzet dan ook zeer beperkt'. De heer De Groot wees vooral op het gevaar van een te grote produktie van Apeldoorns. Uit de aanvoercijfers van de bloemenveiling Flora in Rijnsburg bleek, dat in de maanden december" en januari de aanvoer van tulpen voor ruim 50 procent bestond uit Apeldoorn en Lustige Witwe. Over deze ontwikkeling schreef hij: -'Het is twijfelachtig of de afzetmoge lijkheid voor snijtulpen hiermee ge diend is. Ondanks dat er nog weinig onderzoek naar de koopgewoonten van de consument ds gedaan staat het vast, dat de consument afwisseling en een ruime keuze verlangt. Ook de houd baarheid speelt een belangrijke rol bij de afzet. Dit laatste laat nog al eens te wensen over*. Aanbevelingen Een waarschuwing kwam van de zijde van ir. Stadhouders, inspecteur van het tuinbouwkundig onderzoek. De conclusies die hij trok uit een door hem ingesteld onderzoek naar de pro- duktieverhoging, leverde een aantal niet weg te cijferen aanbevelingen op die zouden kunnen resulteren in een wat 'happiger' consument. Die aanbevelingen werden toen onder meer 'zorg voor een breder assorti ment-en houdbaarheid die optimaal is en de bereidheid om tegen kostprijs te produceren'. Alle aanbevelingen ten spijt is het misgegaan. Zeer zeker voor wat be treft de tulpen. De misère rond dit produkt bereikte dezer dagen bij de bloemenveiling EMM te Roelofarends- veen zijn dieptepunt. De wijzers op de veilingklokken bléven, in tegen stelling tot vorig jaar toen nog gou den prijzen uit de bus rolden, nu steken op getallen die nog het beste kunnen worden aangeduid met een 'habbekrats'. In Rijnsburg op de vei ling 'Flora', kwam men ook al tot mindere noteringen. Centraal in deze prijsstellingen staat de overheidsproduktie en steeds gro tere aanvoer, terwijl de afzet niet meegroeit. Deskundigen verwachten in de komende jaren een nog grotere aanvoerstijging. De heer De Groot van het consumentensehap: 'De 30 a 40 procent aanvoerstijging van het afgelopen jaar heeft men niet kunnen opvangen. Ik verwacht dat de uitbrei ding nog wel een paar jaar door gaat'. Hij ziet naast de onbeheerste teeltex plosie nog een aantal factoren die deze situatie in de bloemteelt teweeg heeft gebracht: De ontwikkelingen in het buitenland spelen een grote rol; de lage prijzen in de bloemensector, voor een deel veroorzaakt door de grote invoer vanuit Israël, Frankrijk, Italië en Marokko. Een situatie die moeilijk is af te stoppen omdat de teeltomstandigheden in deze landen een goedkoper produkt opleveren. Frankrijk ligt op klimatologisch ge bied een straatlengte voor. Ook econo mische factoren spelen een rol: Italië is al zover,' dat de overheid de bloe menteelt animeert in de vorm van renteloze voorschotten. Afvalslag Het is wel duidelijk geworden, dat de EEG voor wat betreft het bloembol lenvak, niet datgene heeft opgeleverd wat werd verwacht. Omdat andere lidstaten ongelimiteerd bla kweken, is een oplossing in de van een teeltbeperking onmogelij worden. Als we de bloemen zei! j kweken dan worden we door anl 1 er onder bedolven. De heer De Groot: Teeltbepf loopt uit op een afvalslag, dij zijn terugslag heeft op de boller slechte bloei houdt dan tevens i] de boUenprijzen zakken'. Over zetperspectieven bij een toetii ,van Engeland tot de EEG: 'Enj| is voor ons een onbekende fact verwachtingen zijn dat de bdnnej se verkoop enorm omhoog moet nen'. In de EEG-kandidaatlanden Deij ken en Noorwegen ziet hij geeb komstige grote afnemers, omd" deze landen de bevolking nogal spreid woont. Amerika is dui' een tegenvaller geworden. Een I valler die hoofdzakelijk is te i aan een gebrekkig distributieappj ec Het «blijkt een hele toer 'f lowers! Holland' aan de man te brengeilN] De depressie boven de bloemend zal ongetwijfeld van tijdelijkel 1 zijn, al onderschat men het prolbc van de overproduce beslist lee Zeer recent nog hebben vier bfsc riJEn? producenten in de sier? d senbranche de weg ingeslagen |v< een mogelijk hogedrukgebiedift gaan zich voortaan geheel treren op hun produkt de jaai lelie, iris, chrysant en anjei nemen het standpunt in, dat d£ gende vraag naar het jaar-ronj dukt de bloemenkweker een |b' gelegenheid geeft de kostenfacto te pakken en zijn rendement d voeren. -al ZOETERMEER Wethouderfkc der Wouw heeft in antwoord gen van kinderen uit MeerzicbÈI meegedeeld dat zij op rolschsn baantjes mogen trekken rond dan komstige zandspeelplaats achtei[t Oostergo. De kinderen uit hadden aan de gemeentelijke 1 trokken omdat zij op de hoblj wegen hun rolschaatsen stukrf

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4