Turkse regering dient ontslag in Wie niet zelf vaart, wordt licht in de boot genomen Concorde haalt VS niet in één ruk Chaos in Engeland door spoorwegactie Afbladderen maanlander levert geen gevaar op Militairen schieten Tupamaros neer Senator Muskie minder populair bij Democraten Moskou zet Bonn verder onder druk Hevig vuurgevec in Belfast tussen leger en IRA Sato ontkent plan van vorming van kernmacht met VS f Premier van Libanon Eigendom van wereldkoopvaardijvloot 'n parlement herkozen Brug over Boudewijnwe in België ingestort Friendship neergestort TROUW/KWARTET DEVSDAG 18 APRIL 1972 w BI ITEM.AM» T7/K Turkije en Sowjet-Unie lief voor elkaar ANKARA (Reuter, UPI, AFP, AP) President Sunay van Turkije heeft gisteren het ontslag aan vaard van de regering van premier Nihat Erim. Premier Erim heeft 13 maanden lang het land be stuurd. In die tijd heeft het land diverse bomaanslagen en ontvoeringen gekend en werden er in totaal vier buitenlanders vermoord door links-extremistische stadsguerrilleros. Erim aanvaardde destijds zijn functie, nadat de strijdkrachten de regering van ex^premier Demirel door middel van een ultimatum tot aftreden had den gedwongen. Tijdens zijn eigen premierschap veranderde er echter niets aan de situatie in Turkije, be halve dan dat de autoriteiten steeds feller op linkse figuren en organisa ties jacht maakten. De extreem-linkse stadsguerrilla-strijders van het Turkse Volksbevrijdingsleger vermoordden op 30 maart van dit jaar drie NAVO- techndci, die ze eerst gekidnapt had den. Daarvoor werd de Israëlische consul in Istaniboel gekidnapt en ver moord. De 60-jarige Erim trad af, naar aanlei ding van de kritiek op de wijze waarop de overheid het politieke ex tremisme heeft bestreden. Drie weken geleden al had hij tweemaal zijn func tie ter beschikking gesteld, ten tijde van de ontvoering van de drie NAVO- technici. De Nationale Veiligheidsraad het hoogste beleidsorgaan van Tur kije, bestaande uit de president, hoge militaire leiders en de voornaamste leden van de regering wees toen Erims ontslagaanvrage af. Volgens president Sunay heeft Erim zijn ontslag genomen, omdat hij 'over vermoeid' zou zijn. Maar de werke. lijke reden is volgens politieke waar nemers, dat Erim er geen gat meer in zag, toen de grote partijen in het parlement afwijzend beschikten op zijn verzoek ruimere bevoegdheden aan de regering te geven en him eigen politieke activiteiten op te schorten teneinde het politieke extre misme te bestrijden en de zo noodza kelijke hervormingen in te voeren op politiek, sociaal en economisch ge bied, die ook de militairen wensen, maar die door de zeer traditionele parlementariërs worden tegengehou den. Erim heeft toen met zijn ontslag aanvraag gewacht, totdat het officië le bezoek van president Podigorny van de Sowjet-Unie aan Turkije afgelopen Nihat Erim zou zijn. President Sunay heeft tevens bekend gemaakt, dat tot opvolger van Erim de minister van defensie Ferit Melen is De jongste ontdekking is een van de redenen waarom de luchtvaartmaat schappijen weigeren orders te plaat sen voor het sneller dan het geluid vliegende toestel, dat nu in alle op zichten een debacle tegemoet lijkt te gaan. De Britse en Franse regeringen, die toch al zoveel kritiek van de publieke opinie moeten doorstaan met het voortgaan van de produktie van de Concorde, zijn door de publikatie van het geheime rapport in het gezag hebbende Britse zondagsblad The Ob server, in grote verlegenheid ge- Enige tijd geleden maakte de Franse president Pompidou een demonstratie ve vlucht met de Concorde naar de Azoren voor besprekingen met Nixon, om aan te tonen dat hij het volste vertrouwen heeft in het prestige-vlieg- tuig. Maar hij kon daarmee de com merciële, politieke en naar nu blijkt, technische rekenfouten die zijn gemaakt, niet wegwissen. De ontwik kelingskosten, die aanvankelijk op drie miljard werden geraamd, zijn Intussen gestegen tot ruim acht mil jard gulden. De prijs van het toestel, die eerder op een tachtig miljoen gulden werd geschat, zal nu over de 200 miljoen gulden gaan bedragen. Behalve bij Air France en BOAC, de Franse en Britse staatsluchtvaartbe- drijven, die verplicht zijn Concordes aan te schaffen, blijkt geen enkele maatschappij bereid te zijn een ma chine te kopen. Bovendien is vrijwel HOUSTON (UPI, Reuter) 'Ik ben gewoonlijk geen herrieschop per, maar er is toch wel iets raars aan de gang hier'. Met deze woor den maakte commandant John Young van de Apollo 16 duidelijk dat hij niet helemaal gerust was op het afbladderen van de maanlander Orion. Pas aanzienlijk later zou blijken dat de maanreis op geen en kele manier gevaar liep. Het zag er inderdaad raar uit in hel begin. Nauwelijks waren de mannen drie uur op weg naar de maan, of Charles Duke zag 'een heleboel witte deeltjes' van de maanlander afkomen. 'Het lijkt erop alsof het uit een ventiel of zo komt meende Young, "het komt nu bepaald in een stroom'. De vluchtleiding in Houston was bang dat er iets met de brandstoftanks van de maanlander fout zat, en dus kreeg de bemanning opdracht om 24 uur eerder dan het programma aangaf, de maanlander in te kruipen om een inspectie uit te voeren. Daar bleek dat alle tanks hun normale druk had den, en dat ook de Orion zelf niet lek was. Televisiebeelden die zij later van de buitenkant van de maanlander maak ten, toonden dat een verflaag die opwarming door zonnestralen op de maan moest voorkomen, bladders en blazen vertoonde en gedeeltelijk was verdwenen. benoemd. Hij zal tijdelijk premier zijn, totdat er een geheel nieuw kabi net is gevormd. Dat kabinet zal door de Nationale Veiligheidsraad worden benoemd. Melen zelf is een senator van de gematigd conservatieve Allian tiepartij; hij is vroeger minister van financiën geweest in een coalitierege ring onder Ismet Inonu in 1964. Principes AMSTERDAM Het Brits-Franse supersonische verkeersvliegtuig Concorde blijkt, wanneer het geheel beladen is, een te geringe ac tieradius te hebben om de sprong van Parijs naar New York te kun nen maken. De zoveelste tegenslag voor de Concorde staat ver meld in een rapport dat door de Britse en Franse regering zorgvul dig geheim wordt gehouden. De Sowjet-Unie en Turkije hebben gisteren meteen na het vertrek van Sowj et-president Podgorny, die een bezoek van een Week aan Turkije heeft gebracht een gemeenschappe lijke verklaring uitgegeven. Daarin staat, dat de twee landen hun bilate rale verhouding zullen laten regeren door de principes van vrede, vriend schap en goede nabuurbetrefckingen. Zij erkennen beide 'de souvereiniteit, gelijkheid van rechten, de territoriale integriteit en de onschendbaarheid van de grenzen van de twee staten, alsmede het principe van 'niet' in menging in elkanders binnenlandse aangelegenheden.' Voorts hebben zij 'respect voor het onvervreemibare recht van elk land om zijn eigen politieke, economische, sociale en cul turele systemen te kiezen en te ont wikkelen.' Deze vriendelijke verklaring, waarin niet zoveel nieuws is vervat, is over eengekomen nadat de Turken buiten gewoon koel reageerden op eerdere suggesties van de Russen een verdrag van vriendschap en non-agressie te sluiten, hetwelk het verdrag tussen de twee landen zou moeten vervangen, dat door Stalin in 1945 opgezegd was. Welingelichte bronnen in Ankara hebben meegedeeld, dat de Sowjet- president aan zijn Turkse gastheren verdere economische bijstand heeft aangeboden om nieuwe industriële projecten te ontwikkelen. Op het ogenblik geeft de Sowjet-Unie aan Turkije economische hulp ter waarde van 363 miljoen dollar onder een overeenkomst, die in 1967 werd geslo ten. Sinds 1965 werden ook de cultu rele- en de handelsbetrekkingen tus sen beide landen uitgebreid, toen Podgorny voor de eerste maal, als lid van het Sowj et-presidium Turkije be zocht. De relaties tussen de twee landen zijn gedurende drie eeuwen zeer slecht geweest. In totaal zijn er 13 oorlogen tussen hen gevoerd. MONTEVIDEO (Reuter, EFE, UPI, AP) Acht mensen werden gister ochtend gedood en dertien gewond bij een schietpartij tussen Uruguyaan- se soldaten in Montevideo en de aanwezigen in het partijbureau van de communistische partij van Uruguay. In het kader van een afgelopen zater dag door het parlement aanvaarde 'staat van binnenlandse oorlog' tegen de Tupamaros, hielden de soldaten twee auto's aan. waarin zich Tupamaros bevonden. Deze namen hun toevlucht in het eerste gebouw, dat ze tegenkwamen, dat van de com munistische partij. Volgens de officiële mededelingen van de politie kwam het toen tot een schietpartij, die en kele minuten zou hebben geduurd en waarbij 'wellicht een aantal doden vielen'. Volgens buren echter heeft het schieten in het gebouw ongeveer een uur geduurd en hadden de mili tairen met een machinegeweer het partijbureau bestookt. Vrijdag hebben de Tupamaros twee agenten, een marine-officier en een oud-staatssecretaris gedood. Korte tijd later schoten politie-patrouilles acht Tupamaros neer en werden ongeveer tien stadsguerrilleros gevangen geno men. Zaterdag werd de Tupamaros de oorlog verklaard en stelde het parle ment de grondwettelijke vrijheden van de burgers buiten werking, ten einde de regering van president Ju an Bordaberry de vrije hand te geven de stadsguerrilla voor eens en voor altijd uit te schakelen. Aangezien er sindsdien ook een zeer scherpe perscensuur is ingevoerd, con form de bevoegdheden die de rege ring nu heeft gekregen, is de bericht geving over het doodschieten van Tu pamaros uiterst summier. Niet alleen de regering heeft de oorlog verklaard aan de Tupamaros, ook uiterst rechtse extremisten heb ben zich in de strijd geworpen tegen alles wat maar enigszins naar links zweemt. Zo ontploften zondag negen bommen bij de huizen van linkse professoren, journalisten en advoka- ten. PRINCETOWN (AP) De kiezers van de Amerikaanse Democratische Partij geven de voorkeur aan senator Hubert Humphrey en senator Edward Ken nedy boven senator Muskie, als kandi daat voor het presidentschap. Dit is gebleken uJit een opdnie-onderzoek van het Gallup-instituut. Een meerderheid van 54 procent van de ondervraagde Democratische kiezers wil liever Humphrey dan Muskie. Kennedy, die herhaaldelijk heeft gezegd niet aan de Wedstrijd voor het presidentschap mee te doen, kreeg 50 procent van de ondervraagden achter zich, toen die moesten kiezen tussen Kennedy en Muskie. Muskie kreeg daarbij 42 pro^ cent achter zicih terwijl 8 procent zei geen mening hierover te hebben. LONDEN (AP, Reuter, UPI) De langzaam-aan actie van de 290.000 Engelse spoorwegetmployees heeft gisteren een complete chaos veroorzaakt. Miljoenen Britten kwamen te laat op hun werk omdat treinen waren uitgevallen of veel te laat kwamen opdagen. Vooral rond Londen en in het zuiden was de situatie zeer verward. 'Chaos is veel te mild uitgedrukt Het is een ramp', zo luidde het commentaar van een woordvoerder van de Britse spoorwegen. Op de stations werden spoorweglieden uitgejouwd door woedende reizigers die zich een weg vochten naar de weinige treinen die liepen. In Londen waren tijdens het spitsuur gisteren stations gesloten en nog eens 15 andere stations waren een tijd lang buiten gebruik. De Britse spoorweglieden eisen een loonsverhoging van zestien procent Zondagavond werd de hoop op een akkoord met de werkgever de bodem ingeslagen toen twee van de drie grote vakbonden een loonvoorstel van de hand wezen van een onafhankelij ke bemiddelaar. Het voorstel behelsde een loonsverhoging van 12 procent, wat één procent meer was dan het 'definitieve aanbod' van de Britse spoorwegen. Minister van arbeid* Maurice Macmil- lan, een zoon van de voormalige Con servatieve' premier Harold Macmillan en nog maar pas in het ambt ontbood daarop de vakbondsleiders bij zich en leverde kritiek op wat hij noemde hun starre houding. Macrdülan waar schuwde dat het publiek zich tegen de spoorweglieden zal keren. De looneis van de spoorwegenem ployees overschrijdt het anti-inflatie* loonplafond van 8 procent dat de regering Heath wil handhaven met 100 procent. Evenals de mijnwerkers, die onlangs een grote overwinning behaalden door hun stakingsacties, be horen ook de spoorweglieden tot de categorie werknemers, die emplooi vindt in een staatsbedrijf. Het pro bleem bij deze categorie is dat de genationaliseerde bedrijven in tegen stelling tot de particuliere onderne mingen, er maar zelden in slagen duidelijk grote winsten te produceren op basis waarvan de werknemers loonsverhogingen kunnen eisen. De productieresultaten in de staatsbedrij ven worden vertekend door verkapte subsidies die de staatsbedrijven geven in de vorm van bijvoorbeeld goedkoop vervoer van industriële produkten. De mijnwerkers wezen er destijds op dat hun steenkool feitelijk veel te goed koop aan de Britse industrieën werd verkocht om de exporten te stimule ren. Daardoor, aldus de mijnwerkers, konden de particuliere bedrijven hun werknemers veel betere salarissen ge ven uit hun grote winsten door goed kope kolen en electriciteit, terwijl de nationale steenkolenmijnen in de rode cijfers bleven, en de mijnwerkers in salaris achterop geraakten bij de an dere groepen Britse werknemers. Soortgelijke bezwaren komen nu in Engeland ook naar voren uit de gele deren van vakbonden van personeel uit andere genationaliseerde bedrijfs takken, zoals het onderwijs, verple gend personeel en het openbaar ver voer. De pressiemiddelen, die door de Brit se spoorweglieden worden gebruikt zijn de langzaam-aan en de stiptheids actie. Een Londense forenzentrein viel gisteren uit omdat de machinist weigerde te vertrekken, met als argu ment dat er maar elf pleisters in zijn EHBO-trommeltje zaten in plaats van twaalf, zoals in de voorschriften stond. Een andere machinist wilde niet wegrijden omdat verscheidene gloeilampen uit een rijtuig ontbraken. MOSKOU (AP, Reuter, UPI) Als het Westduitse parlement het niet- aanvalsverdrag met de Sowjet-Unie niet ratificeert zal de Bondsrepubliek de Sowjet-Unie als belangrijke econo mische partner kwijtraken. Dit heeft Michail Soeslow, de voornaamste ideo loog van de Russische partij ver klaard. Soeslow, die beschouwd wordt als nummer vier in de hiërarchie binnen het Kremlin, zei dit op een bijeen komst van de commissies van buiten landse zaken van de Opperste Sowjet. De 69-jarige Soeslow vervolgde dat afwijzing van het verdrag zou beteke nen dat Bonn niet alleen het vertrou wen verliest van de Sowjet-Unie, maar ook dat van andere Oosteurope- se landen. Hij zei er echter op te vertrouwen ©p de 'realistische krach ten' in de Bondsrepubliek een "beslis sende stem' zullen hebben bij de ratificatie van het verdrag, dat op 12 augustus 1970 in Moskou is onderte kend. Het Westduitse parlenment, de Bondsdag, zal zich begin volgende maand over het verdrag uitspreken. BELFAST (UPI) Britse tairen hebben in Belfast stens twee leden gedood vanl verboden Ierse RepublikeinseF ger (IRA). Dit gebeurde tijd het hevigste vuurgevecht datk: dert acht maanden in Ulster is[ leverd, aldus woordvoerders F het Britse leger in Noord-Ierli De strijd speelde zich af tijdensL opruimen van dit weekeinde bouwde barricaden in rooms-katMl ke wijken in Belfast Daarbij wel vier Britse militairen door sluipsl1 ters getroffen en brak een fel vui vecht los, waarbij een aantal a schutters werd geraakt en een nek jarig jongetje door een verdm kogel in dé buik werd getroff en. u In Londonderry maakten hondei. gezinnen in de rooms-katholieke I Creggen dat zij wegkwamen nat, bericht dat een 226 kg zware bonT TOKIO (Reuter) De Japanse pre mier Eisakoe Sato heeft het parle ment van zijn land gezegd dat hij onmiddellijk zal aftreden indien de opppositie kan bewijzen dat zijn rege ring met de VS heeft onderhandeld over de vorming van een gezamenlij ke kernmacht ter zee. Sato zei dit in antwoord op vragen over een onlangs gepubliceerd telegram. Volgens de op positie was dit een geheim telegram, waarin afspraken over nucleaire sa menwerking tussen de VS en Japan officieel werden bevestigd. zeker dat de Amerikaanse regering die eerder gedwongen werd de Ame rikaanse SST, de tegenhanger van de Concorde, te schrappen de Concor de geen landingsvergunning zal willen geven. Deels om de supersonische knal die het vliegtuig boven Amerika zal gaan veroorzaken en deels om de Amerikaanse vliegtuigfabrieken te be schermen tegen het Europese superso nische verkeersvliegtuig dat door poli tieke tegenwerkingen in de VS niet van de grond kan komen, bracht. Nu blijkt dat de Concorde een te geringe actieradius bezit om zonder tussenlanding van Parijs naar New York te kunnen vliegen lijken de levenskansen voor het vliegtuig weer verminderd. De maatschappijen, die tot dusver 74 opties namen op de Concorde, deden dit onder het voorbe houd dat de Concorde met 132 passa giers. in een bepaalde tijd en tegen vastgestelde kostenbedragen zou kun nen vliegen. Om wel een non-stop- vlucht tussen Parijs en New York mogelijk te maken, moeten in elk geval op z'n minst acht stoelen uit het vliegtuig verdwijnen en moeten er aërodynamische verbeteringen aan het toestel worden aangebracht Dat betekent dat het toestel veel duurder in gebruik gaat worden. Al eerder is berekend dat de Concorde rendabel kan zijn, als de tarieven viermaal zo hoog worden gemaakt. Bernadette Devlin te smeulen in een fabriek voor hemden in de buurt. Later bleeje bom veel minder groot te zijn enjjan hij onschadelijk worden gemaakt Berandette Devlin, het 24-jarige se Lagerhuislid voor midden-Ulst at gisteren opnieuw tot zes maande eh vangenisstraf veroordeefld. Zij wa> i vonnist wegens deelname aan eei boden mars, eerder dit jaar. Met werd ook het rooms-katholieke I huisMd Frank Maomanus tot een jaar veroordeeld. Beide beklai lieten zich door advocaten vert woordigen uit protest tegen de r pleging in Ulster. Zij krijgen weken die tijd om in hoger berojY gaan. Bernadette Devlin was in tot een half jaar veroordeeld w|] deelname aan rellen. Wegens gedrag werd zij na vier maanden vrijgelaten. De officiële vleugel van de IRA gedreigd Noordierse politiemann doden als vergelding voor het schieten van de 29-jarige McCann. Hij werd zaterdag ni schoten en was volgens de politics van de voornaamste leiders vaffa officiële vleugel van de IRA in l loc lu Tat{ #2- pel ed Maar Young en Duke zulten het als gevolg daarvan niet te warm krijgen op de maan, meldden de bouwers van de Orion na onderzoek van de toe stand. Die zonwerende verflaag zat daar alleen voor als de lancering een of twee dagen zou zijn uitgesteld. Dan zou namelijk de zon op het landings gebied hoger hebben gestaan. Maar de Apollo is op tijd vertrokken, dus er is niets aan de hand. Behalve op tijd is het maanschip overigens zo goed op koers dat twee correcties zijn afgelast. Bij het filmen van de bladderende verf heeft men veel nut gehad van een nieuwe techniek om de televisie beelden vanuit de Apollo te verbete ren. De signalen die in Houston wor den ontvangen gaan nog even snel heen en terug naar het particuliere bedrijf Image Transform Inc. in Cali- fornië. waar (met een nog geheim procédé) storingen, vervorming en kleurfouten eruit worden gehaald. Voor de theekweker in Ceylon en de cacaoboer in Ghana is het van beslissend belang, wat er voor zijn produkten op de wereldmarkt wordt betaald. Niet minder belangrijk zijn de beperkingen die aan de invoer en verkoop van die produkten worden opgelegd in de rijke landen, die het grootste deel ervan verbruiken. Dat is vrij algemeen bekend. Maar ook de kosten van het transport van deze produkten naar de rijke landen vormen een beslissende factor. Die kosten be palen mee, wat de thee uit Ceylon en de cacao van Ghana opbrengt en wat de verbouwers ervan verdienen en ook wat zij moeten betalen voor in hun eigen land ingevoerde goederen. seerd bij lijnschepen. Afspraken Het UNCTAD-secretariaat heeft een studie gemaakt van het systeem van de zgn 'liner-conferences', waarin is onderzocht, hoe de rederijen deze dienstensector beheren en hun tarie ven vaststellen en waarin ook de uitwerking van dit systeem bij d e verladers is nagegaan. De 'conferen ces' zijn bedoeld om de competitie van hun leden onderling uit te scha kelen en buitenstaanders te verhinde ren in hun domein binnen te dringen. Zij pretenderen de voordelen te bie den van uniforme tarieven, een rede lijke stabiliteit van de prijzen en geregelde en betrouwbare bediening. Verladers van hun kant zeggen ech ter, dat het harde, monopolistische organisaties zijn, dat hun vrachttarie ven steeds hoger en discriminerend zijn en hun dienstverlening gebrek- ikig. Zij houden vol dat het systeem van 'conferences' de ontwikkelingslan den uitsluit van deelneming op verge lijkbare voorwaarden in de lijnvaart. Het is mogelijk, zo concludeerde de UNCTAD-studie, dat zowel reders als verschepers onnodig hoge kosten te dragen krijgen als gevolg van het keurslijf waarin de gangbare oommer- ciële praktijken hen gedwongen heb ben. Die praktijken kunnen alleen billijker worden door onderlinge raad- pleging en onderhandeling tussen alle betrokken partijen. De ontwikke lingslanden hebben de UNCTAD ge vraagd daarvoor te ijveren en de basis te leggen van een internationaal aan vaardbare code van goed gedrag. Zij willen enige invloed op het tarieven- beleid dat hun vitale belangen raakt Inplaats van steeds weer de klappen te moeten opvangen van de stijgende lijnvrachtkosten, maken zij er aan spraak op, van speciale aanmoedigings- tarieven te mogen profiteren voor de vergroting van hun export Voorts vragen zij financiële en technische bijstand voor de verbetering van hun havens en voor de opbouw van levens vatbare koopvaardijvloten. De belangrijke maritieme landen ston den oorspronkelijk wantrouwig en vij- 'S On,iwiVVelin^lOMile« ié, v**i 1 joen b.r.t. Tot de vele risico's waaraan de Cey- lonse theekweker en de Ghanese cacao boer zijn blootgesteld (ongunstige weersomstandigheden, plantenziekten, tegenvallende prijzen op de wereld markt en importheffingen), behoren ook de ontwikkelingen in de interna tionale scheepvaart. Hoewel de ontwikkelingslanden meer dan twee-vijfde deel van de totale verscheepte vracht leveren, zijn ze voornamelijk aangewezen op schepen van de belangrijkste scheepvaartlan- den, want hun eigen deel van de wereld-koopvaardijvloot bedraagt maar acht procent. Die afhankelijkheid is voor hen zeer kostbaar: ze zouden heel wat van hun schaarse buitenlandse valuta sparen, indien ze zélf meer schepen bezaten. De internationale koopvaardij groeit snel: met negen procent in 1969. Daarmee werd de twee miljard ton overschreden. De winsten van het zeetransport waarvan een groot deel wordt opgeleverd door vracht goed van en naar ontwikkelingslanden komen voornamelijk ten goede aan de belangrijkste zeevarende landen Ja pan, Engeland, Noorwegen, Grieken land, de VS, Rusland, West-Duitsland, Italië en Frankrijk. De huidige praktijk in de scheepvaart neigt ertoe de belangen van de re ders te beschermen en er is geen enkele internationale supervisie of controle op. Voor de ontwikkelde lan den wordt het steeds moeilijker om personeel aan te trekken, terwijl de scheepvaart voor de ontwikkelingslan den waar de problemen van de werkgelegenheid zeer dringend zijn nieuwe arbeidsplaatsen zou kunnen scheppen. De snelste groei in de scheepvaart van de laatste jaren gaf het vervoer van olie in tankers en van ertsen in speciale bulkcarriers te zien. Op het ogenblik nemen internationale maat schappijen die olie en ertsen exploi teren, samen met onafhankelijke re derijen in de industrielanden vrijwel al het transport met buikschepen en tankers voor hun rekening. De ont wikkelingslanden hebben maar weinig van zulke schepen in de vaart en zijn tot dusver voornamelijk geïnteres- miljoen b.r.L Bron: 'Review of Maritime Transport, 1970' andig jegens de bemoeienis van de UNCTAD met de zeevaart. Het duur de een tijd, voordat het secretariaat toestemming van de scheepvaartcom missie van de UNCTAD kreeg om zelfs maar een onderzoek in te stellen en de resultaten te publiceren. Maar hoewel de discussies in deze commis sie nog fundamentele verschillen van inzicht aan de dag brengen, is de atmosfeer inmiddels sterk verbeterd, nu de maritieme landen, die erin vertegenwoordigd zijn, een toenemen de bereidheid tonen om aan een ob jectief onderzoek mee te weiiken. Bezwaren De vraag wordt vaak gesteld, of de ontwikkelingslanden er niet beter aan deden hun schaarse middelen voor andere doeleinden te besteden dan voor de kapitaal-verslindende sector scheepvaart waar de maritieme landen van oudsher het best mee hebben leren omgaan. Maar hun zeer grote afhankelijkheid van buitenlandse va luta maakt hert voor de ontwikkelings landen nodig, meer greep te krijgen op de oorzaken van die afhankelijk heid. En daar hoort ook het zeetrans port bij. Wanneer keer op keer een zijdig de tarieven worden gewijzigd in hun nadeel wordt hun drang des te groter om het zelf te gaan doen temeer daar hierdoor óók werkgele genheid wordt geschapen. Het wekt ook vaak nog irritatie dat regeringen zich bemoeien met zaken die reders en hun klanten onderling zouden moeten regelen. Men vindt dat de ontwikkelingslanden veel te ge makkelijk de regeringen erbij halen. In de nota van heit Centraal Orgaan voor Economische Betrekkingen, UNCTAD waarin ook de scheepvaart in ons land is vertegenwoordigd, treedt bij voorbeeld bezorgdheid aan de dag over het feit dat de ontwikkelingslan den in hun verklaring van Lima wen sen hebben neergelegd, die neerko men op het loslaten van het vrije ondernemerschap en van het rentabi- liteitsbeginsel redactie). In feite echter grijpen overheden in vele geïndustrialiseerde landen op ve le manieren in om de scheepvaart te steunen, via bouw- en exploiatie- subsidies, rente subsidies, inverterings- tegemoetkomingen, kredietgaranties en toelagen voor versnelde afschrij ving. Ze nemen ook rechtstreeks maatregelen zoals het reserveren van vracht voor maatschappijen in hun eigen land. De staatshulp voor de scheepvaart in de rijke landen beloopt miljoenen dollars per jaar. Tegen die achtergrond vragen de ont wikkelingslanden het recht om hun eigen beginnende scheepvaart bij te staan, te bevorderen en te bescher men. Maar voor hen hebben de belang rijkste maritieme landen dit beginsel van overheidssteun tot nu toe niet willen erkennen onder het motief, dat het zou leiden tot hogere kosten, gebrekkiger dienstverlening en bena deling van de vrije reders in hun eigen landen. Daarmee wordt in feite door rijke landen aan ontwikkelings landen het recht ontzegd om te han delen als zijzelf. Dit artikel Is behalve het opschrift afkomstig van de voorlichtings dienst van UNCTAD in Genève. Dit artikel is behalve het opschrift afkomstig van de voorlichtings dienst van UNCTAD in Genève. BEIROET (UPI) Premier Salam van Libanon is in de mentsverkiezingen van zondag zen. Maar vooraanstaande linkse didaten zijn er niet allen even van afgekomen. Aan de verkiezfj^' in Beiroet en noord-Libanon moa, voor het eerst sinds de 29-jarige m, hankelijkheid, linkse groeperiLj zoals de communisten en de deelnemen. Nicholas Sjawi, eerste secretary de Libanese communistische verloor bijv. met een 21 marg zijn tegenstander in Tripoli, Abdel Majid Rafei is de geworden, die in het parlemeC," gekozen. Hij won een andere v Jee' zingswedloop in Tripoli. Premie n lam wist in Beiroets derde kiesd y* de grvotste marge te behalen. Volgens politieke waarnemers het vast, dat Libanon zijn een politiek zal voortzetten, hoe (X uitslag van de verkiezingen die twee komende zondagen in i delen van het land plaatshebbe zijn. BRUSSEL (ANP) Een in aaij zijnde brug over de Boudewijn a, weg in België (Antwerpen-Luit aansluiting moest geven op di (Antwerpen-Eindhoven) is gistf dag ingestort toen een van de geramd werd door een Luxem vrachtwagen. De instortende heeft de vrachtwagen gedeelteli r dolven, waardoor de chauffeur gewond werd. Omdat bereide ri.t gen van de snelweg gelbokkeeiv ren, ontstond al spoedig een ve schaos. Op beide rijnbanen moes» verkeer rechtomkeert maken. Het ongeluk gebeurde op het bied van de gemeente Ranst, van Antwerpen. De vrachtwageri te hoog geladen en raakte b j aanbouw zijnde kunstwerk, da middellijk volledig instortte. re ROME (AP) Een twecmo i Friendship verkeersvliegtuig va it Italiaanse binnenlandse lucht ine maatschapp met 15 passagiers erge bemanningsleden aan boord, is lei dag tijdens een hevige regenbui kilometer ten zuiden van Rome gestort Alle inzittenden werdi dood, zo meldde de politie. iko et fc it eii

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 10