kortzichtigheid Arie Haan in voetsporen Henk Groot )ntluistering fle straf voor tVie moet jax nog stoppen? Ajacied (met aanbieding van A nderlecht) loopt interlanddebuut mis Ook winst Benfica eyenoord-Ajaxalsof een paard een pas-de-deux met balletdanser moest uitvoeren in onze speciale verslaggever ch TTERDAM De allermooiste actie, typerend voor het absolute wereldklasse-voetbal, dat Ajax iid i Feyenoord rijkelijk mocht etaleren, leverde uiteindelijk géén doelpunt op. Maar die perfecte Ito, val verdient wel nog even te worden gememoreerd. Nadat Feyenoord op rechts een hoekschop genomen, die was doorgekopt in de richting v an de andere hoekvlag, won Horst Blankenburg persoonlijk duel met de wilskracht, die zijn spel kenmerkt. Op beheerste manier vond hij Sjaak irt in zijn buurt en speelde hem de bal aan. Swart hield, onder druk, de bal toch even vast, juist I® Is hij Ajax' eerste doelpunt had ingeleid. Juist voldoende om Blankenburg de tijd te geven langs 0 zijlijn razendsnel op te komen. Een verrassend tegendraads tikje met de buitenkant voet zette een a tal Feyenoorders op het verkeerde been. t nst Happel: onze speciale verslaggever TERDAM Natuurlijk werd er, direct na Feyenoord-Ajax over de ma taande Europese topper Benfica- nt, gesproken. En hield Feyenoords er Ernst Happel vol: Dit Ajax Benfica kunnen uitschakelen.' dan: 'Ajax is door deze overwin- tegen ons praktisch gesproken lioen van Nederland. Die weten- maakt de spelers rustig; er ls zekerheid, dat dit seizoen in geval succesvol is. Natuurlijk Ajax opnieuw In de finale komen, al omdat die in Nederland wordt rceld, maar een echte zenuwentoe- fl hoeft het niet te worden.' linnerlijke rust, nu het landskam- hschap voor het grijpen ligt, en Tederlandse bekerfinale al is be- vormt Inderdaad een niet te larlozen voordeel, zo vlak voor naar Lissabon, waar Ajax juist J [tijd de dodelijke trefzekerheid teruggevonden. Na het gesprek |spelers en trainers, direct na de edstrijd tegen Benfica, ls de b'i AJax duidelijk verbeterd. aantal sluimerende confllctjes is |de weg genomen, er ontstond ling begrip voor eikaars moei- (den en sinds de ontmoeting te- Benfica won Ajax met 80 van met 20 van Volendam en nu J1—5 bij Feyenoord. Doelcijfers 151. Assistent-trainer Han Grij- »ut: 'Ik schat, dat dit Ajax dertig int beter is dan het Ajax, dat U ji Benfica speelde.' !raf was Feyenoord-Ajax een erende gelegenheid voor een ge- repetitie. Feyenoord viel aan, nat mocht afwachten tot de kans op ft counter kwam. En in die counters (n de Ajacieden uitermate effec- Wim van Hanegem: 'Dit voetbal Ajax. Vooral, nadat ze zo snel waren gekomen en wij risico's efliten nemen. In Lissabon zal Ben- Iets moeten doen om de achter- 1 in te lopen. En daar ligt de voor Ajax. En Happel, een en al roor Ajax: 'In voorgaande jaren Ik wel 'ns gemerkt, dat Ajax aan t eind van het seizoen in moeilijk- n kwam. Voornamelijk door ver- dheid was Ajax dan kwetsbaar, ivond is me helemaal niets gcble- van fysieke vermoeidheid bij Integendeel, zou ik zeggen.' ie roes van Ajax' schitterende anstratie leek ook de ontmoeting i Benfica nauwelijks nog voor lijkheden kunnen zorgen. als zo vaak, was bijvoorbeeld n Cruyff onder alle loftuitingen nuchter: 'Benfica speelt heel an- voethal dan Feyenoord. Behalve enmaker en Wery, die af en toe hebben geprobeerd, via individue- ctles iets te ondernemen, doet and bij Feyenoord iets anders de bal schuiven, schuiven en nog schuiven. Niemand neemt risico. Ie dan konsekwent verdedigt ge er nooit Iets: Behalve Posthu- die zich kapot werkt, loopt nie* in de diepte. Iedereen biedt aan door achteruit te lopen. Ben- Is met Feyenoord niet te vergelH- Daarin lopen voetballers, die een letje gaan pakken om kansen te onen. Als dat lukt. zo'n individue die. kunnen er gaten vallen.' wel opvallend was, in het per- tlef van de naderende ontmoeting Benfica was de enorme inspan- die Ajax zich tot de laatste 'ten getroostte. De spelers kun- met die houding niet genoeg len gecomplimenteerd, omdat zij mee 65.000 toeschouwers hebben aetcerd op 90 minuten hogeschool hal, waardoor zelfs de teleurstel van de zware nederlaag voor de noord-fans wat on de achtergrond geschoven. Grijzenhout: 'In de hebben we daarover gesproken, stonden met 31 voor, tenslotte. toen hebben we met elkaar Rd, dat we gewoon door zouden dat vandaag naar de badplaats ril is vertrokken, is na zaterdag riet voor een plaats in de finale. Happel nog bewonderend: 'Zoals voetbal'en, lijkt voetbal ook voor s op een spielerei. Wie moet dit t afstoppen? Benfica toch niet?' Juist op dat moment (want voet bal bestaat voor een groot deel uit beweging, nietwaar?) begon ook Arie Haan aan een lange sprint, die hem vanuit zijn eigen strafschopgebied tot op de rechts buitenplaats bracht, waar hij prompt de bal van Blankenburg kreeg aangespeeld. In één bewe ging trok Haan de bal op links, waar Cruijff, ook al precies op tijd, naar binnen was gekomen. Cruijff wilde de bal eerst nog over het hoofd van de teruggeko men Rinus Israel wippen om dan vanuit de lucht met een volley in te schieten, maar die actie lukte net niet. Zei Horst Blankenburg later: 'Als dat een doelpunt was geweest, was ik boven het stadion uitgevlogen'. In die tien seconden supervoetbal ma nifesteerde Ajax zich in aLle groot heid. In die tien seconden manifes teerde Ajax zowat alle eigenschappen, die van een voetbalelftal de Europese kampioen maken; de koele rust van Blankenburg, het lepe van Swart, de moed van de alsmaar sprintende Haan en diens overzicht, de toriljance van Cruijff, die altijd het juiste moment voor zijn soli lijkt te vinden. Het was om al die dingen, die voetbal zo mooi kunnen maken, dat Feyenoords trai ner Ernst Happel zei: 'Voor ik über haupt over deze nederlaag van 51 praat, wil ik onze tegenstander Ajax een compliment maken. Dit elftal kende geen zwakke plekken, in welk opzicht ook.' Niet alleen door die afschuwelijke cijfers van 51 (Feyenoord moet daar een syndroom van over houden, zo vlak na de nederlaag bij Benfica met dezelfde cijfers), maar meer nog door de manier waarop die definitief tot stand kwam is Feyenoord defintief ontluisterd de straf, het kan niet voldoende worden herhaald, op de zonde van de kortzichtigheid bij de leiders van de club. 'Wij hebben ei genlijk geen moment de kans gehad te winnen', zo gaf de anders zo trotse Ernst Happel, bewonderendswaardig realist na afloop, onomwonden toe. En Wim van Hanegem, de man die na een wedstrijd altijd boos is, omdat hij niet tevreden is, zelfs niet over zijn beste wedstrijden, bleek minder te leurgesteld dan verwacht: 'Bij Benfica werden we niet weggespeeld. Daar kom je eerst een kwartier voor tijd op 21 en dan lig je in een gewon nen positie en dan maak je vlak voor tijd 32, zodat je er weer doorheen bent. Dan maakt het niet uit of je in de extra-minuten ook nog met 51 verliest. Maar dit, dit was anders. Vanzelfsprekend, regelmatig. Dit zag je aankomen.' Eigenlijk heeft Feyenoord maar heel even mogen hopen op betere tijden. Dat was vlak na het onverwachte, maar zeer knappe doelpunt van Hans Posthumus in de 24ste minuut, in een periode dat Ajax zich gevaarlijk ont spande en voor 'die feeststemming prompt werd afgestraft. Maar Feyen oord bleek volkomen onmachtig. Zon der enige overtuiging, zonder idee, zonder eenheid ploeterde het voort tegen Ajax. Het was alsof een paard een pas^de-deux moest uitvoeren met een perfecte balletdanser. Het door zichtige geschuif, zonder enige over tuiging, moest wel mislukken. Illus tratief voor het genante verschil tus sen Ajax en Feyenoord was trouwens de derde goal van Ajax, nog voor rust gemaakt. Krol onderbrak een massale aanval van Feyenoord en speelde op de linksbuitenplaats, op eigen helft. Piet Keizer aan. Maar Krol liet het daar niet bij, Zonder een seconde te verliezen sprintte hij achter Kei/er om de diepte in, Dick Schneider ver- Ajax' overmacht en Feyenoords vernedering, getypeerd in twee han van de niet zichtbare Johan Cruijff, beheerst doelman Eddy Treytel dagend na, terwijl drie Ajacieden op de achtergrond juichen. Links k te laat, is gearriveerd. delingen van Piet Keizer. Op de bovenste foto passeert hij, uit een pass op de onderste foto kijkt hij deze vijfde treffer secondenlang uit- omt Johan Cruijff aangelopen, terwijl ook Dick Schneider, zij het veel rassend. Keizer hield de bal even vast, juist lang genoeg om Israel te verlei den uit het centrum weg te trekken om de dreiging-Krol te neutraliseren. Op dat moment lag het hart van Feyenoords verdediging open. Keizer lanceerde de langs Laseroms sprinten de Cruijff perfect. 'Dat was de dood steek', gaf Lex Schoenmaker toe. Duidelijk werd, dat het volmaakt voetballende Ajax wee^ kan rekenen op Cruijff en Keizer, die samen op onnavolgbare manier het vijfde doel punt verzorgden. Vooral Cruijff ('Ik voelde me lekker fris na die twee wedstrijden rust') voetbalde dat het een lieve lust was, .ouderwets knok kend va de eerste tot de laatste minuut Europa's beste voetballer op zijn best. Duidelijk was ook. dat Cruijff en Keizer omgeven werden door een stel profs, die precies deden wat er gedaan moest worden: verdedi gend, opbouwend en aanvallend. Dat gold voor de vleugelverdedigers Krol en Suurbier (Fadrhonc 'Dit was zijn beste wedstrijd dit seizoen, tegen Henk Wery. Zo dient hij zich straks aan voor de selectie'), dat gold voor de zeer nuttige Swart, voor de sobere Hulshoff en de rustbrengende Blan kenburg. Maar Stefan Kovacs was vooral tevreden over het middenveld: 'Die hebben de taken perfect uitge voerd.' Inderdaad: Gerrit Mühren dwong Wim Jansen tot een onopvallende rol. Johan Neeskens speelde Franz Hasil uit de wedstrijd en Arie Haan was beter dan Wim van Hanegem. De grootste tekortkoming van Feyenoord, behalve dat het als los zand aan elkaar hing, waardoor de afstanden te groot werden en Ajax op alle gedeel ten van het veld altijd een numerieke meerderheid had. waardoor Feyenoord zelfs niet eens aan storen toe kon komen;; de grootste tekortkoming was, dat Feyenoord zo statisch speel de. Lichtgewicht Ajax danste om de logge zwaargewicht Feyenoord heen. Ajax raakte Feyenoord waar het dat wilde en Feyenoord sloeg alsmaar mis. Vreemd? Achteraf niet Feyen oord zit kapot. De klappen, dit sei zoen, hebben de uitwerking niet ge mist. Dick Schneider, een van de beste nog, is aanvallend lang niet Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM Op 4 mei zwaait dienstplichtig militair Arie Haan (23) af, waardoor hij daarna waarschijnlijk nog sneller als voetballer zal groeien omdat hij dan de dagelijkse trainingen bij zijn club, Ajax, kan volgen. De dag ervoor, op 3 mei, speelt het Nederlands militair elftal een vrij belangrijke wedstrijd tegen Oostenrijk, die zal beslissen of Oranje op het eindtoernooi ver tegenwoordigd zal zijn. Het toeval wil, dat het Nederlands A- elftal op dezelfde dag, 3 mei, in Rotterdam een oefenduel tegen Peru speelt. Bondscoach Frantisek Fadr honc onthulde zaterdagavond, na Feyenoord-Ajax: 'Als Arie Haan niet was gebonden door die wedstrijd met de militairen had hij zijn debuut in het Nederlands elftal mogen maken.' Voor diegenen, die Haan tegen Feyen oord zagen schitteren, ls de aanstaan de verkiezing voor het Nederlands elftal nauwelijks nog een verrassing. Haan, vorig seizoen eigenlijk nog een wisselspeler, heeft de grote kans ge grepen, en zich dit seizoen ontwikkeld tot een intelligente middenvelder, wiens aanvallende kwaliteiten al be kend waren, maar die tegen Wim van Hanegem in een rechtstreekse con frontatie ook bewees verdedigend te gen zelfs de beste tegenstanders opge wassen te zijn. Haan heeft het hele maal gemaakt. Zo snel zelfs, dat Ajax alle moeite zal hebben Haan te con tracteren voor het komend seizoen. Want op de loer ligt Anderlecht, aldus Haan: 'Ik heb een aanbieding lopen. Anderlecht zoekt nog een ver dediger en een middenvelder. Ik hoop, dat Ajax zo snel mogelijk ver telt, waaraan ik toe hen. Dan kan ik alles afwegen en een beslissing ne men' Arie Haan was het, die in de kuip de snelle knock out van Feyenoord in leidde. Na 10 minuten al mondde een klassieke combinatie op rechts tussen Swart, de verschrikkelijk snel opko mende Suurbier en de naar binnen gesprinte Haan uit in de eerste tref fer; drie minuten later kon Eddy Treytel een hard schot van Haan maar net stoppen (Haan: 'Toen de bal op het doel afging, dacht ik eigenlijk: die zit') en na 20 minuten manoe- vreerde Suurbier en Blankenburg zo behendig, dat de voor de zoveelste Arie Haan in duel met Theo Laseroms. maal in de diepte gedoken Haan op zijn beurt met een simpel passje Jo han Cruijf kon bereiken. Diens schot werd in eerste instantie door Treytel gestopt, maar Gerrit Mlihren verzil verde de rebound koeltjes. Bovendien had Haan de verdienste de lange pass over wel veertig meter te geven, die Cruijff vrij voor Treytel zou brengen, waarna Ajax's vierde treffer een feit was. Cruijf, die al vorig jaar de kwaliteiten van Haan uitvoerig prees. 'Het is logisch dat Arie Haan bij het Nederlands eltal komt, want dit seizoen heeft hij zowat al zijn zwakke punten weggewerkt. Het belangrijkste is, dat hij zijn lichaam gebruikt bij het afschermen van de bal.' Jaren achtereen heeft de voor onder wijzer studerende Haan het voetbal er maar zo'n beetje bij gedaan. Dat was de voornaamste oorzaak van de wat late bloei van de uit Winschoten (WW) afkomstige Haan, die een flat in de Bijlmer bewoont en in juni voor het eerst vader hoopt te worden. Met zijn doorbraak is er op rechts eindelijk weer eens een aanvallende middenvelder in de top bijgekomen. Sinds het vertrek van Henk Groot is die plaats in het Nederlands elftal niet meer dor een vaste vervanger bezet. Haan: 'Henk Groot heb ik altijd als voorbeeld gehad. Zijn manier van spelen sprak me aan. Ik wist, dat ik mijn leeftijd op hem voor had en dat ik een kans had hem ooit te vervan gen. En toen ik eenmaal bij Ajax in het eerste speelde realiseerde ik me ook, dat het Nederlands elftal moge lijk moest zijn. Vooral nu Theo de Jong na zijn debuut in Athene gebles seerd geraakt is. Het komt wat naar uit, dat de wedstrijd tegen Peru sa menvalt met die militaire interland, maar nu ik weet, dat het voor de deur staat denk ik maar: er komen nog méér wedstrijden.' Het opmerke lijke is, dat Arie Haan dit seizoen zijn spel ondergeschikt gemaakt heeft aan het elftal. Was hij in het B-elftal de vedette en topscorer, in het A-team moest hij zich opofferen. Haans taak was het steeds maar weer in de diepte te sprinten, vaak zonder de bal zelf te krijgen, maar wel ruimte scheppend en gaten trekkend voor anderen. Haan: 'In het B-elftal deed je veel zelf. Een mannetje pakken, veel schie ten. Nu ga je vaak bij voorzetten naar de eerste paal of de keeper, zodat je van tevoren weet, dat je de bal eigen lijk niet krijgt. Dat is niet belangrijk: het hoort bij profvoetbal, dat je din gen in het belang van het geheel doet. Ik had nog wel eens de neiging een balletje achter iemand langs te tikken of door de benen. Allemaal leuk, hoor, maar bij Ajax zeggen de jongens: speel maar simpel, dan loop je ook geen risico, dat je de bal kwijtraakt.' Het duel met Van Hanegem was voor de tweede keer dit seizoen een goede test. Haan won het duel, omdat hij 'totaler' speelde dan Van Hanegem illustratief trouwens voor het verschil tussen Ajax en Feyenord überhaupt. Opvallend was, dat Van Hanegem Haan zoveel liet gaan. Van Hanegem: 'De afspraak was, dat als Haan zou opkomen, hij door Laseroms zou wor den opgevangen, omdat wij ervan uit gingen, dat Cruijf niet in het cen trum zou spelen en Laseroms wilde weglokken. Maar daar kwam weinig van terecht achteraf, van dat afstop pen van Haan.' En Haan zelf: Ik was daar vooraf een beetje bang voor geweest. Ik dacht: als ik word afge stopt door Laseroms en Van Hanegem wordt meteen aangespeeld, moet ik iedere keer weer een sprint van veer tig meter trekken om terug te komen. Maar dat viel allemaal mee. Wat wij bereikten was, dat wij steeds met twee of drie mensen tegelijk konden opkomen. Zo ontstonden ook de doel punten.' De individualist Haan is dit seizoen vooral een combinatie-speler in de stijl-Groot geworden: 'Dat is juist erg goed. Op links komen wij vaak door via individuele acties. Op rechts gaat het anders met Sjaak Swart, Wim Suurbier en ik. Boven dien: ik geloof dat ik een goede basis techniek heb, waardoor ik de bal snel kan laten lopen. Ik ben van nature niet erg snel, al ben ik veel sneller dan een jaar of wat geleden. Als ik toen aan een solo vanaf de middenlijn begon kwam ik ongeveer 40 tegenstan ders tegen, zo vlug ging het. Maar snelheid zegt niet alles. Kijk naar Van Hanegem. Die kijkt maar steeds hoe je reageert. Zet je een voet verkeerd dan profitert ie er van. Om je te herstellen heb je een seconde nodig en in die seconde is Van Hane gem weg. Geloof me; hij is nog steeds een verschrikkelijk grote voetballer, maar als je in een elftal speelt, dat niet draait is het moeilijk tot je normale spel te komen.' Over een ding is Haan zelf nog niet tevreden: hij maakt nog te weinig doelpunten, al scorde hij wel enkele zeer belan grijk, zoals tegen FC Twente, Marseil le en Go Ahead en was hij er in Londen tegen Arsenal goed bij, toen Graham in eigen doel schoot. Haan; 'Voor een vroegere topscorer moet het mogelijk zijn nog meer doelpun ten te gaan maken.' MAARTEN DE VOS Van onze sportredactie LISSABON Benfica, woens dag tegenstander van Ajax, heeft in de Portugese competitie zijn positie als lijstaanvoerder versterkt. Benfica won in Porto met 10 van Lelxoes en heeft, doordat Sporting en Vitorla Se- tubal gelijk speelden, nog maar twee punten uit vier wedstrij den nodig om kampioen te wor den. meer wat hij geweest is, Rinus Israel was een zeer slecht organisator en Theo Laseroms heeft 90 minuten lang lopen zoeken naar een tegenstander die hij pas zag als ze hem vooribij waren. Dat is allerminst een basis voor een prestatie, vooral niet als de tegenstander Ajax heet en toevallig nog in topvorm is. Zo geïntimideerd was Feyenoord, dat het zelfs niet kon uitpakken voor fysiek geweld (hoe dat vanuit neutraal standpunt ook geprezen moet worden; dat de wed strijd zo schitterend werd kwam ook door de houding van Feyenoord). Vo rig seizoen probeerde Feyenoord bij Ajax in een s'oort wanhoopsoffensief letterlijk alles om de laatste kans te grijpen. Dat lukte, na een achterstand van 01 won Feyenoord met 31 en werd het kampioen. Dit Feynoord miste daartoe de kracht. De eerste overtreding mocht na 26 minuten(!) worden genoteerd door scheidsrechter Ad Boogaerts. die floot als Ajax voet balde. Feyenoord zit diep in de zorgen. Wil de ploeg komend seizoen terug aan de top komen, dan zullen er rigoreuze maatregelen moeten worden genomen. Het mes moet er in. De tekenen wijzen erop, dat het ook gebeuren zal. De manier, waarop de uitdagende Piet Keizer zijn vijfde treffer seconden lang bleef nakijken, moet zelfs door Feyenoords leiders als een vernede ring zijn opgevat. Feyenoord-Ajax 1—5 (1—3) 9. Haan 0—1, 19. Gerrle Mühren 02. 23, Posthumus 12, 40 Cruijff 1—3, 58: Cruijff 1—4, 83. Koizer 15. Scheidsrechter: Boogaerts. Toeschou wers: 67 000. Feyenoord: Treytel: Schneider. Israel. Lase roms, Vos; Hasll. Jansen, Van Hanegem, Schoenmaker, Posthumus (Ladlnsky), Wery. Ajax: Stuy; Suurbier, Hulshoff, Blankenburg, Krol; Neeskens. Gerrle Bühren, Haan; Swart. Cruijff, Keizer. MAARTEN DE VOS /l- 3U\V/KWARTET MAANDAG 17 APRIL 1972 SI'OItT T7/K7

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7